ikent len Na een nacht van zware arbeid begon het kleurenfeest der Flora Subsidie-aanvragen aan de orde Hedenmiddag werd de Winterflora 1951 door ir. A. W. v. d. Plassche geopend Groene en rode baretten zullen Ambon heroveren N.S.-bus raakte in de sloot Alvorens de paden werden betreden.... Bemoedigende redevoering door vele genodigden beluisterd Kwaliteit wordt steeds gewaardeerd! Britten rukken op voorbij Seoel Zitting Provinciale Staten De laatste loodjes wogen zwaar! Boevencomplof op zeeschip BEURSOVERZICHT Een onderwijscommissie Mr. Hazelhof Roelfzema: hiervoor een geldige nnen opgeven, wordt 3oet met een som die zijn halfjaarlijks in- raagt. Het Hof van t de directie van de mderneming waar de aersoon werkzaam is irift toekomen, waar van de vastgestelde t geëist en hiervoor e werkgever(s) wel een deel van het loon okken persoon in te dit in de staatskas te nneer de aldus be er andermaal te laat c komt, wordt hij tot nisstraf van minstens ïdeeld. men de Russische rgelijkt met die van [en, wordt men ge- enkele opmerkelijke Indien er geen be- mstandigheden aan kan moord met een raf van ten hoogste raft worden, terwijl in sommige gevallen ngenisstraf staat. Zijn zwarende omstandig- ezig, dan kan de be- s tot 20 jaar gevan- veroordeeld worden, ïoord nooit meer dan evangenisstraf staat, kt dat men in de meer waarde hecht Ie waarden dan aan even. reet van 26 Mei 1937 iodstraf (op misdrij- le veiligheid van de ingen door 25 jaar in de z.g. heropvoe- Feitelijk betekent ame dood. want geen et 25 jaar uithouden pen, waar de mensen atten tengevolge van epidemieën en kou. reet van 12 Januari de doodstraf echter rd. Hierdoor kunnen rs, spionnen en sabo- veel omhaal geli- rden. sche strafrecht ver- et in andere landen rafrecht niet alleen enge strafbepalingen in een aantal andere o is het bijvoorbeeld n de geldende bepa- lijk dat kinderen bo jaar voor een vuur- acht worden. Niet rzinwekkend is de de familieleden van elde in bepaalde ge- verantwoordelijk ge worden voor de ge- aad. In verband hier- misschien wel dien eet van 8 Juni 1943 der te bezien, van dit decreet kun- den van een officier an h*-* Rode Leger, hoogverraad veroor- t gevangenisstraffen 10 jaar veroordeeld opgesteld dat zij van de hoogte waren van van de veroordeelde, j geenszins noodza- de veroordeelde bij an de misdaad be- n geweest. De ove- :n leden van de gezinsleden van de ook al waren zij hoogte van diens liezen het kiesrecht voor de tijd van -5 gelegen streken ver- Heropvoeding. de Sowjet Unie ge- egenen die het met beleid niet eens zijn rdacht worden, naar ampen te sturen, de oedingskampen", die in afgelegen delen bevinden. Ieder kan van proces verban- a wanneer een Com- M.V.D. of een chef ;ia" zelfs maar ver- n bepaalde persoon c is, kan deze voor een concentratie- rd worden, ilijkt dat het er de ng eerder om te en goedkope manier rachten te komen recht te doen zege ballingen die soms huis en haard ver worden te werk ge tale afdelingen van ntratiekampen. Nie- hoeveel gevangenen pen zijn onderge- 'ij hebben reeds gi ojecten uitgevoerd, bijv. een kanaal e Zee en de Oost steden gebouwd, gadan, en spoorwe- in het uiterste van het Russische zij verder talloze arctische zone van n uitgevoerd. reemd gezicht, zo'n e, zonderling ge- rood-linnen cape ine kraagjes over zoals vroeger de rit Champagne ge- >f ouderwetse koet- dilligence. Hij leek op een joker uit Hji was zó nat, uit de vijver kwam. n visgerei op tafel te bos vers-geplukt dat moment keerde om. zodanige gil van het mannetje zelf sprong. hebt u me laten aegon te lachen en toch de eerste keer aan het schrikken iw. en het spijt me zelf niet'eens ge- begon nu ook te ■n enorm verlicht- 3 kleine oude man cue zo zou hebben open uit een boek arsehijnlijk de tuin de dwetg, kleine lend van ondeugd richtten zich op (Wordt vervolgd) PAGINA 5 Een groot aantal genodigden woonde hedenmiddag om 2 uur in de veilingzaal van Bóvenkarspel de opening bij van de tiende Winterflora. Tot de genodigden behoorden o.a. de burgemeesters en wethouders van Enkhuizen, Bóvenkarspel en Grootebroek, de burgemeesters van Hoogkarspel, Venhuizen, Andijk en Wervers- hoof, dr. Rietsema en de heer Drost van de Tuinbouw-voorlich- tingsdienst, het bestuur van de Kamer van Koophandel voor Westfriesland, het hoofdbestuur van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, verscheidene afdelingsbestuurders de zer vereniging, het bestuur van de N.O.F., het veilingbestuur en degenen die voor de bekroonde inzendingen prijzen beschikbaar hadden gesteld. Zij allen beluisterden de openingsrede van de directeur van de Tuinbouw ir. A. W. v. d. Plassche, die goede wenken gaf voor de bollenkwekers en voor de toekomst ten aan zien van de teelt en export van bloembollen geen pessimisme toonde. „U zult wel begrijpen,, aldus ir. v. d. Plassche, „dat ik gaarne op mij heb genomen deze tentoonstelling te openen. Het houden van een tentoonstelling mag immers altijd gezien worden als een uiting van ondernemings geest, waaraan we juist in deze tijd zoveel behoefte hebben. Touh wordt er wel eens getwijfeld aan het nut van tentoonstellingen en er wordt dan op gewezen, dat er zoveel gehouden worden. En men stelt dan de vraag of het wel verantwoord is, dat er zoveel tijd en geld aan wordt besteed. Vooral tijd van hen, die er aan moeten medewerken, willen ze slagen. En men eindigt dan met de beschouwing: Is het nut er wel mee evenredig? Het is moeilijk hierop een ant woord te geven, want het nut dat een tentoonstelling kan op leveren, dus dat men eens aan elkaar en aan anderen laat zien waartoe men in staat is en vooral de organisatorische betekenis, dat men gezamenlijk iets opbouwt, dit alles is zo moeilijk in geld uit te drukken. Ondernemingsgeest, initiatief, demonstratie en het geven van meer voorlichting zullen altijd van belang zijn en daarom kun nen we niet anders doen dan ons erin verheugen, dat we hier bij een zijn om deze tentoonstelling te openen. Bij de uitnodiging die ik ont ving werd mij medegedeeld, dat U in het bijzonder wilde laten zien de hoge kwaliteit van het product, dat hier gekweekt wordt. U zult het met mij eens zijn dat alles wat met kwaliteit verband houdt belangrijk is en dat dit in het bijzonder ook geldt voor een artikel als bloembollen. Niet ge noeg kunnen we daarvan door drongen zijn, vooral nu de kosten, die het uitoefenen van een bedrijf met zich brengt, steeds meer stijgen. Sommigen zien daarin een tegenstrijdigheid, hoewel die er niet is. Het zal er in de toekomst voor Nederland om gaan producten van hoge kwaliteit in de vereiste variatie aan de markt te brengen en deze tegen een prijs te kun nen aanbieden, die in overeen stemming is met wat de afnemers kunnen en willen betalen. Onze concurrenten zitten in dat op zicht ook niet stil en het zal een grote inspanning vragen om de voorsprong die we hebben, te behouden. Men maakt zich hierover wel eens zorgen; maar waarom eigen lijk? Er zal op een bepaalde plaats wel eens terrein verloren worden, maar laten we dan zor gen, dat we op een andere plaats dat weer terug winnen. Er zijn immers nog zoveel mogelijkheden. Ik had het voorrecht om in 1949 kennis te nemen van het geen in Engeland wordt gedaan om de bloembollenteelt tot ver dere ontwikkeling te brengen en vorig jaar heb ik er in de Ver. Staten wat van gezien. Zeer zeker mag men deze pogingen niet onderschatten, maar wat direct opvalt als men deze aangelegen heid in het buitenland bespreekt, is de mededeling, dat import toch altijd nodig zal blijven zolang Holland iets aan te bieden heeft wat zij niet hebben. Deze pogingen om tot een eigen teelt te komen, behoeven ons dan ook niet te zeer te verontrusten. Ook niet het feit, dat Nederlan ders, die het bollenvak kennen, naar andere landen emigreren. Het zou juist wel eens kunnen zijn, dat dit ons grotere inplaats van kleinere mogelijkheden gaat bieden. Voorwaarde is echter een voor uitstrevende behartiging van de vakbelangen door ieder afzon derlijk en gezamenlijk in de or ganisaties. Alles gericht op verhoging van de kwaliteit, meerdere variatie en rationalisatie, zodat er goed en ook goedkoop gewerkt wordt. Dit laatste ondanks het feit, dat de arbeid, vergeleken bij vroeger, duur is en duur zal blijven. Ook met betrekking hiertoe is er ech ter geen terug meer, omdat we geen van allen de sociale vooruit gang, die er is gekomen, weer willen verliezen. Dit moet echter een prikkel temeer zijn om de menselijke arbeid zo doelmatig mogelijk aan te wenden en een Ir. A. W. v. d. PLASSCHE hoger levenspeil voor een ieder mogelijk te maken. Het is gelukkig dat de mecha nisatie ons daartoe de mogelijk heid biedt en bij juiste doorvoe ring de productiviteit van Uw land en van Uw arbeid zal ver hogen. Het is dan ook een geluk kige omstandigheid dat hieraan in dit gebied ook zoveel aan dacht wordt geschonken- Ik zou willen besluiten met er nog op te wijzen, dat als men in de bollenteelt over kwaliteit spreekt, men Hiermede niet alleen de teelt bedoelt, maar dat het geen na de oogst gebeurt, nog van meer betekenis is. Zelfs bij aardappelen en voe derbieten is dat het geval. In de fruitteelt is dit nog belangrijker en we zien de fruittelers veel geld uitgeven en bewaarplaatsen en koelhuizen bouwen teneinde hun product goed af te kunnen leveren. Ook in de bloembollenteelt heeft men zijn schuren en nie mand zal het vreemd vinden wanneer ik er de aandacht op vestig dat de noodzakelijkheid hierover te beschikken en deze goed toe te rusten, nog belang rijker is dan voor enig ander tuinbouwproduct. De vraag is echter wel eens gerezen of in het bijzonder deze streek, die snel is opgekomen en moeilijke tijden achter de rug Britse troenen ziin Dinsdae ten Oosten van Seoel opgerukt tot ge lijke hoogte met de stad. Andere troenen der V.N. bevin den zich reeds od het schiereiland Kimpo. ten noord-westen van de stad. Turkse eenheden doorkruis ten het schiereiland zonder in aanraking met communisten ge komen te ziin. De communisten vuren zo nu en dan uit de onmiddellijke om geving van Seoel, waarbij zij ge bruik maken van artillerie tot lichte wapens toe. Verder naar het Oosten moest een Geallieerde patrouille een poging om de Han over te steken staken. Aan de centrale sector zetten eenheden van het tiende korps de opmars voort. De tegenstand wordt daar zwakker. Volgens een woordvoerder zijn de communis ten in het gebied van Tsjetsjon overhaast teruggetrokken. Zij zouden doden en vele voorraden hebben achtergelaten. Zuidkoreaanse eenheden stieten meer dan 64 KM ten Oosten van Wondjoe op een wegversperring. NEDERLANDSE BALLET GROEP NAAR ZWITSERLAND (Eigen bericht) Naar wij vernemen zal de dans groep Sonia Gaskell „het Ballet recital" eind Maart voor een kort tournee naar Zwitserland gaan. Deze reis is mogelijk gemaakt door medewerking van het De partement van O. K. enW. in de vorm van een subsidie. heeft ,zich daarop wel voldoende heeft kunnen toerusten. Op de twee voorlichtingsdagen die resp. te Lisse en Alkmaar zijn gehouden, heeft Prof. v. Slochteren weer eens met nadruk en bij herhaling gewezen op het grotebelang hiervan en de ver dere toekomst afhankelijk gesteld van wat met betrekking daartoe zal worden ondernomen. Mijnheer de Voorzitter, geach te aanwezigen, met deze woorden is het mij een voorrecht Uw ten toonstelling te openen met miin beste wensen voor het slagen" N.F.O. VERLOOT GRATIS FRUIT Op de bloemententoonstelling zorgt de N.F.O. Kring Noord holland voor een van de vele attracties. De bezoekers zullen na melijk kunnen raden naar de namen van 5 fruitrassen. Onder de goede oplossers zal elk uur een doos fruit en elke dag een kist met dit gezonde voedsel wor den verloot. Dat de Westfriese fruitkwekers in vakmanschap niet onderdoen voor hun colïega's- bollenkwekers, kunnen ze nu dus bewijzen! Secretaris Kommer was gister middag in zijn nopjes over het verloop van de voorbereidingen. En hij was maar wat voldaan met het bericht dat hij uit Hil versum had ontvangen, over het bezoek van de reportagedienst der N.C.R.V. bij de opening van hedenmiddag. omdat hierdoor honderdduizenden in den lande en daarbuiten konden vernemen hoe men in Bóvenkarspel ge slaagd was met de pogingen om met de Winterflora beter dan ooit tevoren voor de dag te ko men. Vanmiddag was het dan zover dat de deuren voor de te verwachten menigten konden worden geopend. Maar er is wel iets aan vooraf gegaan Dat „iets" was dan het grote aantal besprekingen van het be stuur gedurende de afgelopen maanden, het voeren van einde loze conferenties en correspon denties met alle geïnteresseerden voor deze expositie, het harde werken van Freek v. d. Wouden berg en zijn mannen bij het ge- De boulevard te Zandvoort was na de Tweede Wereldoorlog totaal ontredderd. Pensions, hotels en café's waren afge broken; grauwe grijze bunkers belemmerden het uitzicht en de boulevard zelf was bedekt met zand. Na de bevrijding is men reeds spoedig gaan aanpakken om Zandvoort te maken wat het was: een eldorado voor vacantiegangers. Er wordt thans druk gewerkt om de z.g. rotonde vóór de aanvang van het seizoen gereed te hebben. In deze rotonde wordt de politiepost voor de stranddienst gevestigd; bij dit politie bureau zal ook een „kinder-depót" behoren, waar ver dwaalde en zoekgeraakte kinderen kunnen wachten op de ouders. In de benedenverdieping zullen toiletten komen. Een overzicht van de werkzaamheden aan de bouw va:i de rotonde, met op de achtergrond de nieuwe watertoren. reedmaken van de fraaie tuin, de moeite van de* standhouders bij het inrichten van de hen toege wezen ruimten, niet te vergeten de zorgen van de kwekers om met de beste producten uit te komen en daneen nacht van ploeteren om op tijd, dus heden morgen 8 uur, gereed te zijn voor de komst van de juryleden. Maar vanmorgen werd alle in spanning beloond. Toen kon het legertje in de tentoonstellings hallen met een zucht van ver lichting zeggen dat het grootste karwei achter de rug was. Omringd door heesters en be plantingen stonden de duizenden tulpen in de rulle molm; vier honderd vierkante meters be plant met schone bloemen, rank en toch stevig aan de bol, de trots van de kwekers. Enkele tienduizenden tulpen in meer dan honderd variaties van kleur en vorm, beschenen door de nieuwe lampen, waarvan het effect op de wonderschone tuin bijzonder goed getroffen was. Wat een kijk- feest! Vanaf de brug kan men van de unieke kleurschakeringen genieten, met volle teugen temeer omdat buiten de veilinghallen het weer in al zijn triestheid een zo scherp contrast vormt met het verrukkelijke schouwspel aan deze kant van de muren. En wie van de talloze bloemensoorten de eigenschappen en kentekenen na der wil leren kennen, wandelt over de paden en langs de groen begroeide waterkant; hij leest de namen van bloemen die voor de vakman een begrip zijn gewor den en ieder haar bijzondere ken merken dragen. Daar staat de Red Champion naast de Roland, de Lustige Witwe heeft vriend schap gesloten met Bellona; Pride of Zwanenburg heeft haar plaats gevonden bij de donkere Queen De recherche van de Rijkspoli tie te water heeft negen koppen van de bemanning van een Neder lands zeeschip, dat de Amster damse haven binnenliep, gear resteerd en opgesloten. De man nen worden ervan verdacht ge durende de reis voor honderden guldens aan ongebrande kofffie en textiel, dat tot de lading be hoorde, en levensmiddelen, die tot de proviand behoorden, te hebben gestolen en verhandeld. Het was aldus de recherche een heel complot aan boord van dit schip. Deze negen opva renden, die overigens allen een volledige bekentenis hebben af gelegd, vonden, dat zij te weinig geld hadden om in de aangelopen havens de bloemetjes buiten te zetten. Zij schroomden niet zich aan de lading te vergrijpen en verkochten hun buit soms weer onderling. of the Night, de liefelijke Smiling Rose en de sneeuw-blanke Albino. De middenstanders hebben hun stands met zwier en goede smaak ingericht, mooier dan hun mooi ste etalages ooit zijn geweest. En op de mechanisatie-afdeling heb ben monteurs de machines ge poetst en het kleinste onderdeel gesmeerd of geolied. Ja, het pu bliek kan komen; vandaag nog en de hierna volgende dagen tot Zondagavond toe, tot aan het mo ment dat de deuren worden ge sloten en Winterflora 1951 tot het verleden behoort, de veiling hallen het gewone prozaïsche beeld weer zullen vertonen HERDENKING LORD BADEN POWELL Op 22 Februari herdenken de padvinders over de gehele we reld de geboortedag van lord Baden Powell. De padvndsters zullen die dag tevens de verjaar dag van lady Baden Powell vie ren. Lord Baden Powell, de stichter van de wereldbroederschap van padvinders, overleed 8 Jaunari 1941 op 83-jarige leeftijd. KLEURLOZE MARKT AMSTERDAM, 20 Febr. Was de effectenbeurs gisteren over 't algemeen goed prijshoudend, van daag ontbrak elke tendenz en bleek de markt volkomen kleur loos te zijn. Ook de affaire had weinig te betekenen, hetgeen in bijna alle hoeken tot geringe ver liezen leidde. Uiteraard werden de berichten over een eventuele dividendstop in Indonesië druk besproken, doch hoewel er een zekere terughoudendheid viel waar te nemen, was de cultuur- markt slechts fractioneel lager. Incourante rubberfondsen zet ten de hausse-stemming, die vo rige week werd ingezet, vandaag op bescheiden schaal voort. De leidende cultuurfondsen waren circa 1 punt lager. De Indonesi sche bankaandelen wisten zich vrij goed te handhaven. Evenals gisteren werden alleen aandelen Olie en Unilever regel matig in een open hoek verhan deld. Beide fondsen waren circa 1 punt lager. AKU en Philips noteerden pas tegen slot, waarbij laatstgenoemde anderhalve punt verlies leed. AKU's daarentegen waren goed prijshoudend. De in courante industriemarkt was licht verdeeld. De Scheepvaartsector was van daag iets drukker dan gisteren, maar niettemin waren ook hier minieme verliezen onvermijde lijk. De Staatsfondsen openden iets lager, maar voor de conver sielening trad een goed herstel in, waardoor het slot hier vrij vast was. Investeringscertificaten moesten een fractie prijsgeven. Op de Amerikaanse sector was de belangstelling gering. Het agio werd beginbeurs iets lager ge schat, maar trok tegen slot aan tot circa 10 pet. Dus onveran derd ten opzichte van gisteren. Prolongatie 2'A pet. Provinciale Stalen van Noordholland vergaderden gisteren in de tweede gewone zitting van dit jaar, voor de behandeling van een zeer lange agenda, die de Statenleden tot kwart over zes bijeen hield. De agenda was niet bijzonder belangrijk en bood met name de communisten geen gelegenheid hun gebruikelijke propagandaspeechen te spuien. Daarom probeerde Henk Gortzak 'n punt aan de agenda toe te voegen in de vorm van een motie over de vrijlating van oorlogsmisdadigersin Duitsland. Met alleen de stemmen van zijn fractiegenoten voor, zag de communist zijn voorstel verwor pen. Het verdere gedeelte van de ochtend hoorden we hem niet meer en 's middags zagen we hem niet eens; hij had waar schijnlijk 'n andere vergadering. Des morgens redekavelden de Staten voornamelijk over twee punten: 'n onderwijscommissie en de deelname van de Provincie in de Stichting „Het Apeldoornse Bos". Op aandringen van de Staten bij de begroting stelden Ged. Staten voor een algemene com missie voor onderwijszaken te benoemen, waarin twee leden van Gedeputeerden, resp. als Voor zitter en vice-Voorzitter door G. S. worden aangewezen en zes leden door de Staten worden be noemd. waarvan twee niet-Sta- tenleden. De P.v.d.A. gaf bij monde van mr. de Roos te ken nen de voorkeur te geven aan een grotere commissie en de com munisten wilden daar wel in mee gaan als er voor hen ook plaats in de commissie zou zijn; n suggestie, waarop niet werd ingegaan. De heer van Groenin gen (KVP) voelde niets voor 'n grotere commissie en G. S. had den er evenmin behoefte aan. Een voorstel-de Roos c.s., om in de commissie 7 in plaats van 4 Statenleden te benoemen, werd verworpen met 41 tegen 23 st.; alleen de C.P.N. ging met de P.v.d.A. mee. Tenslotte werden in de commissie benoemd de Sta tenleden Mr. Roelse (Arb.). Van Groeningen (KVP). Hoytink (A.R.) en Rozeman (VVDl welke laatste deze morgen ge ïnstalleerd was in de vacature van de heer Van Harjnxma thoe Slooten, die overleden is. Als niet-Statenleden werden in de commissie benoemd de heren P. Hoogland en Dr. J. Klessens, beide te Amsterdam. Verpleging zwakzinnigen In 'n 9-tal gestichten in het land worden 612 zwakzinnige kinderen uit Noord-Holland ver pleegd. Als de tijden normaal waren zou de Provincie zelf 'n gesticht bouwen; daar van nieuwbouw in eigen provincie echter voorlopig moet worden afgezien, werd in samenwerking met het Rijk de Stichting „Het Apeldoornse Bos" gevormd, die het voormalige Israëlitische Krankzinnigengesticht van die naam te Apeldoorn aankoopt, herstelt en in exploitatie geeft aan de Ver. tot Opvoeding en Verpleging van Geesteszwakke kinderen, 'n vereniging op gere formeerde grondslag, hetgeen bij de niet-confessionele fracties aanvankelijk nogal bedenkingen ontlokte: overwegend bleken hun bezwaren echter niet te zijn De Provincie neemt voor circa 1V-, millioen gulden in de Stichting deel, terwijl de helft van de ruimte voor patiënten uit Noord- Holland beschikbaar komt. In het Stichtingsbestuur is het Rijk door drie vertegenwoordi gers van Ministeries vertegen woordigd, de Provincie door één Gedeputeerde en twee hoofdamb tenaren. Dr Gribling (KVP) had tegen deze laatste vertegenwoordiging principiële bezwaren en wilde de Staten in het Stichtingsbestuur vertegenwoordigen: hij had ech ter bij Mevr. Ribbius Peletier, die hét standpunt van Ged. St. verdedigde, geen succes. Met alg. st. werd de voordracht aangeno men. Speelwagen Het Historisch Genootschap Oud West-Friesland" kreeg zon der bezwaren het gevraagde sub sidie van f1000.voor het uit geven van ..De Speelwagen" De Prov. Brandweerbond kreeg f500.— subsidie voor propaganda doeleinden. terwijl de Ned Mil. Bond Pro Rege in de heren Groen en de Jong pleitbezorgers vond voor subsidies, aangevraagd voor Chr. Militaire Tehuizen: Ged. St. zullen „nader overwe gen". Benoemingen hoogheemraadschap Bij K.B. zijn in de provincie Noordholland benoemd tot hoog heemraad van 't hoogheemraad schap van de uitwaterende slui zen in Kenneimerland en West- Friesland, J. de Boer te Obdam. En tot heemraad van het water schap de Zuidpolder bij Edam, S. Buys, te Volendam (gem. Edam). BLOEMLUST- TENTOONSTELLING TE LISSE Gisteren heeft de burgemeester van Rotterdam Mr. P. J. Oud, in de grote veilinghallen te Lis- se denderde bloemlusttentoonstel- ling geopend, die een overzicht geeft van de traditionele en nieuwste producten van 't bloem bollenvak. De natte en zachte winter is voor het broeien der bol'bloemen zeer gunstig ge weest en zo toont deze tentoon stelling een zeer groot aantal variëteiten in prachtige kwali teit. Deskundigen zijn van me ning, dat deze tentoonstelling in dat opzicht de twee vorige verre overtreft. DE ARNHEMSE AMBACHTSSCHOOLKWESTIE De Arnhemse gemeenteraad heeft al vele vergaderingen ge wijd aan de kwestie of het ver antwoord is, dat er naast de be staande ambachtsschool een R.K school komt. Thans besloot de raad alle desbetreffende stukken ter beschikking van Gedeputeer de Staten te stellen, opdat deze advies kunnen geven aan de Kroon over een eventuele sub sidie voor deze school. Polderzaken De reglementen van de polders Overdie en Achtermeer en de Eendrachtspolder onder Alkmaar werden in dier voege gewijzigd, dat de invordering van de om slag voor de polderlasten aan het Hoogheemraadschap Noord- Hollands Noorderkwartier kan worden opgedragen. De water schapsspecialist, Mr. van Vugt. oogstte 'n succesje toen hij zijn amendement met 3426 st. aan genomen zag op het voorstel tot wijziging van het reglement van de Prins Hendrikpolder op Texel De gronden ten Z. van de Li- mietsloot aldaar, die voorheen op de Waddenzee uitwaterden, doch nu in de polderbemaling zijn op genomen. worden nu ook in de omslag betrokken. Mr. van Vugt (A.R.) had er echter bezwaar tegen, dat dit besluit met terug werkende kracht vanaf 1 Jan '49 in werking zou treden en hij won 33 Statenleden voor zijn visie, die door Gedep. De Vries (Arb.) bestreden was. De Edammers zullen voortaan ook voor hun gebouwde eigen dommen in de omslag van de polder Zeevang worden betrok ken; dit werd door de Staten bij rprtlpmpr--towijzigine vastgesteld In de Zijpe werd 'n gedeelte van de Kerkweg en in Abbekerk 'n gedeelte van de weg langs de West-Friese Omringdijk aan het openbaar verkeer onttrokken Lectuurverspre<d>'r> Een voorstel tot subsidiëring van de volkslectuurvoorziening ten plattelande met f30.000 werd aangehouden nadat de heer Binauboer (VVD) ook voor het Nut" 'n subsidie bepleit had en de heren Doek en de Roos eerst wel eens rekeningen wilden zien van de Kath. Centrale Vereni ging voor lectuurversor°idine ir Noord-Holland aan welke Ged <4* vooi-stelden ook over de iare-- '49 en '50 f10 000 uit te keren Hoewel Drs. v. d. Donk (KVP namens G. S. er op wees dat de vorl-,n«de gegevens uit de voor de Staten ter inzage geleede stukken te putten waren en be toogde dat het verlenen van dit subsidie alleszins billijk was werd de voordracht aangehouden Voorts werden nog subsidies toegewezen aan de Volksuniver siteit te Den Helder, de R.K B T,.O.-School te Hoogkarspel. de Volksmuziekschool te A'dam. de gemeente Marken (f4000.voor 'n verenigingsgebouw) en de Vakschool voor Zuivelbereiders te Hoorn. nok voor de huisvesting van sohipnerskinderen werd 'n subsi- diorogeüng getroffen. Een verzoek van de Stichting Puck" 'n toneelgroep van en "oor jonge mensen om 'n bij drage van f5000 in het begrote tekort van f40 000 over dit eerste seizoen werd wegens het gevor- uur aangehouden. Een communistische motie, strekkende tot verlaging van de irarnpeertarieven 'e Pakkum fhier kampeerden in 1950 3969 "erjnnen) werd met de gebruike liike stemverhouding, na bestrii- dine door Gedeo. Prakken, ver worpen. „Het getij voor Ambon is gekeerd en vooral in Amerika is belangstelling voor de republiek der Zuid Molukken,. Men komt vooral in zakenkringen tot de overtuiging, dat deze wel eens toekomst zou kunnen hebben. Dit is mijn overtuiging na mijn jongste bezoek aan New York, waar ik door vele personen geheel spontaan over het onderwerp Zuid-Molukken werd benaderd", aldus verklaarde de heer Hazelhof Roelfzema gisteravond op een vergadering in de Haagse Dierentuin, georganiseerd door de stichting „Door de eeuwen trouw" Manilla naar Ambon. He „In Juli van het vorig jaar, aldus vertelde spreker, werd ik benaderd door de stichting en mij werd verzocht om namens de regering van de Zuid Molukken het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken militaire bases aan te bieden in het gebied van de Zuid Molukken, nadat de Indonesische regering een verzoek om militaire steunpunten in Indo nesië aan Amerika had geweigerd. Dit aanbod van de Zuid Moluk ken is door de Amerikaanse re gering „gefiled" en voorlopig niet aangenomen, maar ook niet ge weigerd. Spoedig zal de dag aanbreken, dat de Zuid Molukken door de dappere groene en rode baretten zullen worden heroverd. De rechtspositie van de regering van de R.M.S. is onlangs door de uit spraak van de Nederlandse rech ter erkend en deze regering heeft dus het recht om wapens en amu- nitie te kopen. Zodra de voorra den voldoende zullen zijn zal de strijd worden hervat in volle om vang. De voedselsituatie is betrekke lijk gunstig dank zij het feit dat de ravitaillering van de APRI- troepen voor een groot deel in handen valt van de Ambonese militairen. De APRI heeft slechts enige centra bezet maar durft zich niet daarbuiten te wagen. Ceram is voor het grootste deel in handen van R.M.S. troepen. Zij maken ook veel wapens buit op de vijand die door de gehele situatie mismoedig en gedemora liseerd is. Een der leden van de strijdkrachten dre R.M.S. stuurde onlangs zelfs een telegram aan Sukarno om hem te danken voor de vele wapens die zijn regering naar Ambon zond." De heer Hazelhof gaf voorts nog een uitvoerig relaas van zijn tocht in een klein watervliegtuig SPORTLEIDER ANNA PAULOWNA De hr. C. J Kuys slaagde gisteren aan het Centraal Instituut voor de opleiding van Sportleiders te Overveen voor het examen tot het verkrijgen van de bevoegd heid „Algemeen Sportleider". van Manilla naar vliegtuig werd door hemzelf be stuurd. Van Ambon uit is hij met het toestel naar Nieuw Guinea gevlogen waar hij het moest ach terlaten, omdat men hem geen benzine ter beschikking wilde stellen. „Het toestel is intussen bij de wettige eigenaar in Manilla terug", aldus spreker. Dammen S.N.A. HEERHUGOWAARD Deze keer heeft S.N.A. O.N.D. uit Ob dam op bezoek gehad. Jammer voor deze club dat zij een inzin king doormaakt, door verlies van goedp spelers. Zo heeft S.N.A. het dan ook tot een grote over winning weten te brengen. Hiei- volgen de uitslagen: S.N.A. O.N.D. L. Konijn Jb. Koopman 11 GroenveldF. Commandeur 11 A. Smit P. Dekker 11 L. Kloosterboer P. Opdam 20 Jac. Borst N. Wester 20 A. Hoogeboom J. Dekker 11 K. Oudhuis P. Koopman 20 W Oudhuis B. Potveer 20 J. Smit P. Dekker Pz, 02 W. Konijn N van Diepen 20 J. Groot P. Bakker 20 H. Oudhuis D. Wester 20 C. Steur D. Koning 11 G. Appelman Jb. Vlaming 20 P. Laan N. Mak 11 Uitslag 228 Steun Wettig Gezag AKERSLOOT. De aanmel ding voor de reserve-Rij kspolitie blijkt in de gemeente Akersloot aanleiding tot tevredenheid te geven. Twintig personen hebben zich thans voor dit corps opgege ven, terwijl drie personen hiervan al reeds een jaar opleiding achter de rug hebben. KOREA-VRIjWILLIGERS Van de 225 Korea-vrijwilligers welke in de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal worden verwacht om er ge durende zes weken een inten sieve commandotraining te on dergaan, zijn de eerste 29 man schappen gearriveerd De ove rige vrijwilligers volgen in groepen in de loop van de week. De vrijwilligers worden allen te Den Haag opgeroepen, waar zij hun kleding en uitrusting ont gen. Omstreeks half zeven gisteravond geraakte op de Holweg tussen Hensbroek en 't Kruis een twaalf meter lange stopbus van de Nederlandse Spoorwegen, die met 23 passagiers op weg was naar Hoorn, van het wegdek in een tamelijk brede sloot. De bestuurder, A. W. B., had juist een vrij krappe bocht moeten nemen en reed daardoor met de zeer geringe snelheid van zeven a acht kilometer. Tijdens een van de hevige windstoten werd de bus gedeeltelijk naar links ge drukt, waardoor het linkervoorwiel in de zachte berm kwam en weggleed. De bestuurder slaagde er in te voorkomen, dat de wagen om zou slaan en daardoor geheel in het water zou komen. De Holweg, die zeer smal en geenszins berekend is op het zware autobusverkeer, geeft de chauffeurs in het geheel geen speling, zodat het nog een wonder mag heten, dat er zich geen persoonlijke ongevallen voordeden. De pas sagiers werden met een uur vertraging door een volgende bus verder vervoerd. De bus is hedenmorgen gelicht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5