Schoorl mag in drie jaar twee woningen bouwen De laatste ogenblikken van de mens RECLAME MOET WAAR ZIJN ALKMAAR trekpleister ALKMAAR EN OMSTREKEN Psychologie van de reclame Inleiding voor de St. Adelbertvereniging Drieling geboren in Midwoud PAGINA 2 DONDERDAG 22 FEBRUARI 1951 ALKMAAR Er is verschil tussen publiciteit, propaganda en reclame, hoewel de twee eerstgenoemde dikwijls met reclame worden verward en als reclame-middel worden aangewend. De reclame is 'n middel om goodwill bij het kopend publiek te kweken, zijn artikel bekend te maken en het tenslotte te verko pen. Propaganda is geen reclame, doch bedoelt de verbreiding van een idee; bij propaganda komen denkfouten voor gewild of ongewild, doch de reclame moet waar zijn. Zo beoogt ook de voorlichting een niet- tendentieus overzicht te geven van wat men wil publiceren; als voorlichting een bepaalde tendenz krijgt, wordt zij ook propaganda. Deze inleidende beschouwingen liet de heer Han G. Coppens voorafgaan aan zijn causerie over de psychologie van de re clame, welke hij gistermiddag na de lunch hield voor een uitge breid auditorium van het depar tement Alkmaar van de Mij. voor Nijverheid en Handel, dat zijn maandelijkse bijeenkomst in Victory hield. Men kan de recla me uit economisch oogpunt be kijken, zoals drs. Hermens, die in zijn proefschrift de reclame zag als een massale beïnvloeding van het vraag- en aanbodpotenti- eel; of uit psychologisch oogpunt, zoals Prof. Roels, volgens wie de reclame een gunstige waarde ringssfeer beoogt te creëren voor de bevrediging van de behoeften op de wijze, zoals door degene, die reclame maakt, gewenst wordt. Komende tot zijn eigenlijke on derwerp: de psychologie van de reclame, betoogde de heer Cop pens dat men in de reclame wetenschap over het algemeen streeft naar het koppelen van de experimentele psychologie aan de eisen, die de praktijk van de reclame stelt en welke vooral re kening houdt met de reacties van het publiek, of van een bevol kingsgroep. De psychologisch-gerichte re clame houdt rekening met de sta tistische wetmatigheid, met de reactie op bepaalde prikkels. Zij houdt rekening met de wijze van waarneming en de daarbij opge wekte associaties. De goede re clame trekt op de eerste plaats de aandacht, houdt vervolgens de belangstelling vast, om vervol gens door argumenten bepaalde suggesties te wekken en de be geerte tot kopen op te roepen en tenslotte tot de koopdaad te lei den. Om de aandacht tè trekken schept men een contrast; 'n con trast van kleur, beweging of beeld; vervolgens moet er over eenkomst zijn van de opmer kingsrichting en de blik-richting, zodat vanaf de blikvanger via de blikleider de aandacht op het eigenlijke object gericht wordt. Dit laatste mag vooral niet ver loren gaan door teveel aandacht te richten op de vorm van de reclame. Omdat de reclame een bepaald denkpatroon schept, verdient het niet alleen aanbeveling, doch is het noodzakelijk, dat de reclame binnen niet al te lange perioden herhaald wordt. Na nog zelfs de psychö-analyse van Freud als factor in de psy chologisch-gerichte reclame te hebben genoemd betoogde de heer Coppens, dat de reclame er ALKMAAR, De regionale kring Noordlholland Noord van het Nederlands Genootschap voor heilgymnastiek, massage en phy- siotechniek zal onze goede stad Alkmaar op 24 en 25 Februari a.s. als centrum kiezen. Op 24 Februari zullen de leden van de kring een bezoek brengen aan de Hoogovens, waarna zij 's avonds m Alsmaar bijeen zullen zijn. De dag daaarop zullen zij een koffie tafel hebben in hotel Victory, waar dr. Lojenga voor hen een voordracht zal houden Op 28 Februari zal de A.N.W.B. in Het Wapen van Heemskerk een film avond organiseren. In het begin van de maand zul len 3.5 a 40 Frans sprekende Zwit sers een etentje hebben in Het Wapen van Heemskerk. In de maand Augustus komen 150 a 200 Franse jongelui, die dan en reisje naar Scandinavië zullen hebben gemaakt, een bezoek aan Alkmaar brengen In de Muziek- tuin zullen zij waarschijnlijk eten. De directeur van V.V.V. heeft hen natuurlijk aangeraden hun visite aan Alkmaar op een Vrij dag te doen vallen. SPOORWEGDIEFSTAL OPGEHELDERD ALKMAAR. De spoorweg recherche heeft, in samenwer king met de gemeentepolitie, twee personen gearresteerd, waarvan eèn beambte der N.S. te Alkmaar, ter zake van diefstal van ver schillende goederen, die aan de N.S. voor vervoer waren toever trouwd. DIEFSTAL VAN BONBONS ALKMAAR. De politie heeft een 34-jarige magazijnbediende, dïe ten nadele van zijn patroon dozen met chocolade en bonbons wegnam, gearresteerd. De gesto len goederen zijn in beslag ge nomen. FIETS VERWISSELD ALKMAAR. Een dame huur de een fiets om enkele boodschap pen in de stad te doen. Toen zij daarmede klaar was, kwam zij in de rijwielstalling tot de ont dekking, dat haar fiets waar schijnlijk per abuis is verwisseld. Men wordt verzocht nadere in lichtingen te verschaffen aan het politiebureau. Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Dirk, zoon van J. Rens en D. Vasten - burg; Hendricus, zioon van H. J. Helmer en J. M. Kroese. Ovterleden: Gerritje Wonder, 70 jaar, wed. van Dirk Schuyte- maker; Jannetje Gors, 75 jaar, wed. van N. R. Versteeg; Guustaaf Erdtsieck, 61 jaar, geh. met M. A. Schuring. ook rekening mee dient te hou den. dat de intelligentie van het gemiddeld publiek niet veel gro ter is dan die van een kind van 13 jaar, zodat men zich moet hoeden voor het gebruik van vreemde woorden, om voor een ieder verstaanbaar te zijn. De reclame is dan ook niet afgesteld op de smaak van degene, die re clame maakt, maar op de smaak van het grote publiek. Nadat de heer Coppens nog en kele vragen had beantwoord, bracht de voorzitter, de heer Le Blansch hem dank voor zijn inte ressante causerie. PIETJE BELL De ondeugende held ALKMAAR In het Gulden Vlies heeft Pietje Bell, in gezel schap van zijn zuster Martha, vader Bell. de drogist Geelman, zijn tante Cato en een politie agent, een volle zaal kinderen Woensdagmiddag uitstekend ge amuseerd. Het bekende verhaal van de ondeugende Pietje had kennelijk een bewerking onder gaan. die er op gericht was de betere gevoelens van de jeugd wakker te schudden. Pietje Bell was ook nu een vrolijk ventje, maar behulpzaam en eerlijk. Een aardige opvoering, die de jeugd een betere Pietje heeft gebracht dan wij doorgaans gewend zijn. Olympus nieuws ALKMAAR „Belangrijk"! Alle leden, dames en heren, wor den dringend verzocht. Vrijdag 23 Febr. a.s. voltallig aanwezig te zijn op de training. Wegens het naderen ,van het athletiek seizoen, besp*?king over buitentraining opgave Jubi leumloop ,,De Bataven", Leiden enz. Tot Vrijdag! Olympusman Er in gelopen De winkelier J. S uit Hoog- karspel voelde zich bij de neus genomen, toen hij na twee horloges van een zekere Bonewit op factuur te hebben gekocht, bezoek kreeg van ambtenaren van „Invoerrechten", die hem verdachten gesmokkelde waar te hebben gekocht. De Alkmaar- se politierechter Mr. J. Marcus sprak de winkelier echter vrij van de hem ten laste gelegde overtreding van de bepalingen op de in- en uitvoer. DE IJSCLUB „DE DRAAI" HEERHUGOWAARD Er is door stagnatie in de werkzaam heden niet geschaatst kunnen worden, maar als de voortekenen niet bedriegen en 1951/52 vorst brengt, zal Heerhugowaard een ijsbaan hebben die er mag zijn. Wat betreft het onder water zet ten heeft men al enkele malen proef gedraaid en behoudens eni ge kinderziekten voldoet alles goed. Het bestuur heeft weer een verdere stap in de goede richting gedaan en Zaterdag j.l. de aan leg van het licht aanbesteed. Dit werk is nu gegund aan de laagste inschrijver, de heer Jac. Borst al hier voor f234.Wanneer het klaar is zal er een publicatie vol gen. waarin de Heerhugowaardse bevolking en anderen worden uit genodigd de verlichting te komen bekijken. ONZE AGENDA FILMCURSUS van de Scho. la Publica door Dr. Peters om 8 uur in het Victory- hotel. FILMS: Harmonie: „Liebe '47", 18 jaar; Victoria- theater: De Wraak van een Vrouw, 18 jaar; Rex- theater: De Onoverwin- nelijken, 14 jaar. Voorstellingen: hedenavond 8 uur. NACHTDIENST APOTHE KEN: Voor spoedgevallen is na de normale openings tijden geopend de apo theek „De Bever", apothe ker P. J. Meurs, Emma- straat 36. DURE HANDEL Een vreemde handel waarvan zijn leveranciers wel niet veel wijzer zullen zijn geworden dreef zekere J. T. uit Nijmegen, die zich uitgaf voor tuinbouwkundige en in Uitgeest en vele andere plaatsen zaad. planten en bollen kocht zonder te kunnen of te willen betalen. En dat ging alle maal maar tussen veroordelingen en detineringen in. De nodige fantasie ontbrak de man niet Zo kocht hij planten in voor een tuinbouwkundig Instituut „Bos- lust" genaamd dat te Amsterdam gevestigd zou zijn maar slechts in 's mans verbeelding bleek te be staan. Ook de „Zuid-Hollandse Zaadhandel" te Alphen a/d Rijn bestaat niet. maar voor die in stelling kocht h;j ook al in. In Uitgeest zijn het Br. en E. die door deze „deskundige" werden gedupeerd maar de lijst elders is veel langer. Dit handeltje kwam de man. die beschuldigd van fles sentrekkerij voor de Alkmaarse politierechter twee maanden hoorde eisen, nog op een maand hechtenis te staan. Dat in ver band met het feit dat hij reeds in Haarlem een straf uit moet zitten en in Amsterdam ook nog iets op zijn boterham krijgt'. NONCHALANT GEWEEST De slager P. de W. uit Schoorl, die voor de Alkmaarse politie rechter moest verschijnen we gens overtreding van de kinder bijslagwet, nam het blijkbaar niet zo nauw toen hij in Septem ber het kinderbijslagbnekie van zijn vader voor accoord tekende, terwijl het onjuist was ingevuld. De officier van Justitie. Mr. Dr. J. Vellinga, zag hier een samen spel tussen vader en zoon met oneerliike bedoelingen. De kin derbijslagwet is een' nuttige wet. maar men moet er geen mis bruik van maken. Een streng voorbeeld moet er gesteld wor den, aldus de officier en eiste een boete van f 200.of 2 maanden. De politierechter, Mr J. Marcus vonniste met een boe te van f 150.of 1 maand hechtenis. BESTEK VERWAARLOOSD De aannemer J R. uit Heiloo die in de loop van September tot Januari bezig was met de herbouw van de verbrande boerderij van de veehouder M is van het hestek afgeweken en heeft veranderingen aangebracht die niet bij de wederopbouw boerderijen waren opgceven. Tn plaats van een muur kwam er een houten schot de ramen van de stal werden veranderd. d« luehthoVers werden op een andere wijze gebouwd, enz. Tn nlaats van f "i 000.kostte deze bouw f 23 000.Daarvoor had de aannemer zich voor de Alkmaarse polintiereeiator te ver antwoorden. De Officier van Justitie nam het de bouwer kwa lijk dat hii niet volgens de inge leverde heseheiden gebouwd had pn ook niet de voorschriften van de t.h e bestrijding g»heel had opgpvolgd Dn eis luidde in deze zaak een eeldboet» v-m ffiOO nf 2 maanden hechtenis. De nolitie- „„„uter vnnmstp conform de eis. De veehouder zelf. zekere .T M die do bouw had laten ver richten. kreeg een boete van f150 of 1 maand. SCHOORL Maandagavond kwam de raad in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Jochems. De wet houders, Selhorst en Kaandorp waren wegens ziekte afwezig, terwijl de waarn. wethouder Meedendorp geen bericht van verhindering had ingezonden. Ónder de ingekomen stukken bevond zich 'n verzoek van de stichting „Onze Kleuterschool" te Schoorl, om de aan deze stichting toegekende subsidie te verhogen in verhand met de stijging van het leerlingengetal van 70 tot ge middeld 80. Met het voorstel van B. en W. om deze subsidie nader te rege.en bij suppletoire begro ting dienst 1950 tot een bedrag van f 200.- ging de Raad accoord. Vervolgens was een adres inge komen van de Hollandse Maat schappij van Landibouw afdeling Schoorl, met het verzoek maatre gelen te treffen, om meer nor male toestanden in de gemeente lijke noodslachtplaats te verkrij gen. B. en W. stelden voor, het dagelijks bestuur te machtigen tot het instellen van een diepgaand onderzoek naar de in dit adres geuite beschuldigingen en het opgemaakte rapport aan de raad als prae-aövies voor te leggen De Raad ging hiermee accoord. De voorzitter bracht eenwoord van dank aan het comité voor vluchtelingen in West-Duitsland. De hier gehouden actie was een groot succes geworden. Veel was er door de bewoners afgedragen, zoals kleding, schoeisel, speel goed e.d., tex.wi.jl de hier gehou den collecte f 160 had opge bracht. De voorzitter vervolgde met een minder prettige mededeling. Ged. Staten hadden namelijk be sloten, dat Schoorl voor de vol gende drie jaren het aantal van twee woningen kreeg toegewe zen. Van de 52 gemeenten, die in aanmerking komen voor B- woningen, woningen die gebouwd worden in gemeenten waar, geen wisselende bevolking is, was Schoorl het slechtst bedeeld. De voorzitter was het met deze ver deling niet eens en noemde als voorbeeld Bergen, dat in karak ter een treffende gelijkenis ver toonde met Schoorl en 89 wonin gen kreeg toegewezen. Hij zegde toe aan Ged. Staten een gedocu menteerd pr.otest te zullen zen den. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van het bedrag per leerling voor het dienstjaar 1951 werd voor het gewoon lager on derwijs bepaald op f 24.82 en voor 't voortgezet lager onderwijs op f27.32. De Raad bepaalde het bedrag van de aan het R. K. Schoolbe stuur te Catri.jp te betalen ver goeding over het dienstjaar 1949 op f3092.24. STILLE OMGANG BERGEN Nog even een kleine herinnering aan de om gang die Zondag voor onze paro chie wordt gehouden. Zowel heen als terug wordt met extra tram en trein gereisd die ook bij Oostdorp stopt. Van de geestelij ken gaat de Moderator, pastoor van Beers en de Zeer Eerw. Heer Pater Veeger van het retraite huis mee. Na de omgang koffie drinken in het gereserveerde café-restaurant tegenover het station. Kaarten zijn voor het lof verkrijgbaar. R.K.S.V. D.I.O. Onderlinge wedstrijden BERGEN Op de Dinsdag ge houden onderlinge wedstrijden, behaalde in de groep meisjes van 810 jr. Willy van Kleef het hoogste puntental van 3014 en verkreeg het diploma A„ terwijl Ria de Jongh tweede werd met 29% pnt. Bij de meisjes van 10 13 kreeg Alie Kaldenbach met 31 }4 het A. diploma, evenals Annie Groenewoud met 30 pun ten. Er werd keurig en met veel animo gewerkt. ALKMAAR. Voor de afde ling Alkmaar der St. Adelbertus- verenigine heeft nrof. dr. H. Cor- nelisse uit Niimegen Woensdag avond onder grote belangstelling in Hotel Victorv een heldere in leiding gehouden over „De Laat ste Ogenblikken van de Mens". Ter beantwoording van de vraag over het onzekere hoe van de laatste momenten in 's mensen leven en de werking van Gods genade daarin, bouwde nrof. Cor- nelisse een gedachtenconstructie 00 vanuit een hechte theologische basis. Hij legde de nadruk op de continuïteit van de geest en op de continuïteit daardoor van de overgang van het tijdelijke in het eeuwige. Hij wijdde uit over de vrijheid en de veranderlijk heid van de mens, welke laatste men dient te zien als een onvol maaktheid. Hoe volmaakter de mens, hoe groter zijn stabiliteit. De veranderlijkheid is een ge volg van 's mensen afhankelijk heid van de stof. De mens groeit naar de onveranderlijkheid toe. Het onveranderlijke moet in de geest worden gezocht, in ver stand en wil. Wie God aanschouwt kan niet anders dan stabiel be minnen. In het vagevuur groeit, bij afwezigheid van afleiding, het verlangen naar God. De hel is de verzamelplaats van hen, die zich in opperste opstand van God heb ben afgekeerd. De ellende van de hel is het gemis van God en, op de tweede plaats, het gezel schap der kwaadwilligen. De geest heeft iets blijvends. Het blijvende openbaart zich in de verschillende toestanden waarin de mens zich na de dood kan bevinden. De verandering ten goede is in het stervensmoment vooral te verwachten bij hen, die koud noch warm zijn geweest. Spr. ging de theoretische moge lijkheden van de bekering na. Bekering na de dood achtte hij uitgesloten. Hij bestreed boven dien de opvatting, die van de dood al te zeer een menselijke activiteit wil maken. Sterven is het ondergaan van een straf. De aanvaarding is onze activiteit. Die aanvaarding beloont de Kerk dan ook met een volle aflaat. Bekeringskans is er vooral bij 't aanvaarden van de dood als uit boeting. De bekeringskans is voornamelijk afhankelijk van het gehalte der zondigheid. Een ver snelde groei van het geestelijke leven in het uur des doods achtte spr. alleszins aannemelijk en ook voortvloeiend uit de natuur. Wie uit zwakheid zondigde, zal in dat uiterste uur, als de afleiding van het aardse wegvalt, gemakkelij ker de weg tot God vinden. Spr. wijdde in dit verband een enkel woord aan het H. Oliesel, dat als gevolg heeft de opleving en ver sterking der zielskracht, en dat dus van speciaal belang is voor de zwakken. Zijns inziens dient men met het toedienen van, of met het vragen om het H. Oliesel niet te wachten tot het alleruiter ste moment, al moet wel rekening gehouden worden met de infir- mitas, die levensgevaar mee brengt. Snreker cine in 00 de barm hartigheid Gods. die alle voor waarden zal organiseren om de mens vrijwillig in Gods riik te doen komen. De mens heeft zich slechts onen te stellen voor Gods genade. In overgave moet hij Gods barmhartigheid aanvaarden. Dit is een eerste daad van liefde tot God: de instemming met Gods vriendschap. Ingaande op bijzonderheden uit ervaring en theologie, achtte spr. het aannemelijk dat veel va ker dan wij denken, de eeuwige zaligheid door een bewuste vrij willige wilsactie wordt verwor ven aan het levenseinde. Een bij zondere helderheid van geest op het moment van sterven achtte spreker wel waarschijnlijk. Wij moeten dit dan zien als een hel dere ervaring van Gods werking in de ziel, die niet slechts beperkt is tot de heiligen. Het hoogtepunt van die ervaring is slechts het specifieke van de mysticus. Alles hangt af van onze hou ding ten opzichte van de dood. Bij aanvaarding daarvan uit Gods hand, is God in staat elke misvor ming om te zetten in gelijkvor migheid aan Christus. Spreker wilde aan de stervenden niet zonder meer een vorm van ken nen toeschrijven, zoals de zielen in het vagevuur die bezitten. Het ligt in de lijn van Gods Voorzie nigheid de natuurliike krachten uit te buiten. Een hogere vorm van kennen zou op een wonder moeten berusten. Een wonder lijkt spreker niet aannemelijk, omdat een wonder een „teken" moet zijn. Uitgesloten acht hij 't echter niet, omdat het wonder een teken kan zijn voor de ster vende zelf. God dwingt de mens niet in de hemel te komen. De mens moet kiezen. Een gedwongen vrije daad is een onmogelijkheid. Als de mens weigert Gods genade te aanvaarden, dan kan Hij die niet geven. Dat is het geheim van de hardnekkigheid. Na de interessante inleiding van prof. Cornelisse, die de toe hoorder hoopvol stemde ten aan zien van Gods barmhartigheid in het uur van sterven, was er ge legenheid tot discussie, waarvan door velschillende belangstellen den werd gebruik gemaakt. De voorzitter van de St. Adel bertvereniging, mr. A. J. Lees berg, dankte tenslotte de spreker van deze avond voor zijn scherp zinnig betoog en sloot de uitste kend bezochte bijeenkomst. De St. Adelbertvereniging zal dit seizoen nog twee vergaderin gen organiseren, één direct na Pasen in Maart en de laatste in de maand April. De Raad aanvaardde het voor stel van B en W om de bij het „Toelagebesluit 1951" getroffen vo0rzi2.nin.gen ten aanzien van de bezoldiging van het Rijksper soneel. van overeenkomstige toe passing te verklaren op het per soneel van de gemeente. Verder werd besloten om over eenkomstig de overgelegde plannen met begroting, de O. L. School aan de Molenweg uit te breiden met een vierde leslokaal Ook het voorstel van B. en W. om te besluiten tot bitumering van de Huismansweg, waarvan de kosten op f 5000.werden ge raamd, kon de goedkeuring van de Raad wegdragen. De Raad besloot in principe over te gaan tot de aanschaffing van een motorsp.uit voor de brandweer, waarvan de kosten geraamd worden op f 11000.-. Dit mede op advies van de Inspectie van het Brandweerwezen. Over het voorstel tot aanleg van een brandput te Groet oP 't voormalige Burenbleekveld, ont stond enige discussie. De heer Kaag zag de put liever geplaatst in Hargen, omdat daar de druk van de waterleiding veel lager was. Mevr. Jansen vroeg of een verzwaring van de waterleiding buizen niet mogelijk zou zijn. De voorzitter zegde toe informaties te zullen inwinnen, waarna het voorstel door de Raad werd aan vaard. Tenslotte besloot de Raad tot inrichting van de gemeentelijke vrachtauto met een hydraulische kip-installatie en demontabele vuilniskap Nadat bij de rondvraag het wegenprobfgem uitvoerig werd besproken en de heer Blanken stiin met het afkeuren van het feit, dat het uitbreidingsplan zo lang wegbleef, zijn welhaast tra ditionele stokpaardje had bere den, sloot de voorzitter de ver gadering. Verloren en gevonden BERGEN Gevonden: Shawl; knipmes; uitlaat van auto; knot wol; bladlegger; autoped; wiel dop van auto; kip; zegelring; schakelarmbanden; zilverbon; 'n paar bruine handschoenen; zadel- dekje; kindershawl. Verloren: Ceintuur; over schoen; kinderwantjes. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: 12 Febr. Petrus Franciscus Theresia z. v. J. J. Oldenburg en M. C. de Crom Doorntjes 9; 14 Febr. Franciscus Maria z. v. J. G. Stolk en J. Ei kerbout, Loudelsweg 41; 16 Febr. Marianna Stephania d. v. L. N. Nederveen en I. Szneke. Wester- weg 18; 17 Febr. Afra Joanna Maria d. v. P. J. Zijp en M. A. J. Boekei. Groeneweg 46. Overleden: 18 Febr.: Sophia Middelman, wed. va n A. de Kruijf, oud 84 jaar, Prinsesselaan 3; 18 Febr. Henriëtte Johanna Petronella van Hilten, oud 76 j„ echtgenote van J, P. Ponstij n, Wiertdijkje 16. Kunstenaars Centrum Bergen BERGEN Op Dinsdag 27 Februari a.s. spreekt te Bergen onder auspiciën van het Kunste naars Centrum He heer John A. Thwaites, Engelsman, die sinds geruime tijd te München ver blijft. Aanvankelijk was de heer Thwaites werkzaam bii het En gelse Ministerie van Buitenlandse Zaken. Van zijn verblijf in tal van landen over de gehele wereld maakte hij in het bijzonder ge bruik zich te interesseren voor Kunst, waarvan de moderne beel dende kunst zijn speciale belang stelling heeft. Hoewel toen eerst 40 jaar oud, nam de heer Thwai tes ontslag als consul en wijdde zich aan literatuur over kunst. Monografieën van zijn hand zijn o.a. „Paul Klee and the Ob ject" alsmede „J. C. Orozco and direct Art". Kunstbeschouwingen van zijn hand vonden hun weg in „Dé Groene Amsterdammer en „De Kroniek voor Kunst en Cultuur". Te Bergen zal de heer Thwaites aan de hand van lichtbeelden spreken over het onderwerp: ..Waarom heeft de kunstschilder Paul Klee tegenwoordig de groot ste invloed?" De belangstellenden in Kunst mogen een belangwekkende avond tegemoet zien. VERDACHTE HAD SAMENSPRAKEN MET POES EGMOND AAN ZEE In een rapport, dat over verdachte H. E. uit Egmond aan Zee werd uitge bracht en door de president van het Hof tijdens de zitting van Woensdag in hoger beroep werd voorgelezen., bleek dat verdachte samenspraken met de poes hield. Hierin werd het gedrag van een bejaarde besproken die daardoor niét slapen kon, omdat verdachte mét luider stemme tot zijn poes sprak. Aanbevolen werd in dit rapport een onderzoek naar de geestesvermogens van verdachte in te stellen. Voor het uitbrengen van dit rapport was de vorige maal de zaak tegen verdachte, die het kopen van van diefstal afkom stige frames ten laste was ge legd, uitgesteld. De procureur- generaal mr. Fabius meende, dat de resultaten van dit rapport zeer ongunstig voor verdachte waren. Spr. vond een maand ge vangenisstraf tegen verdachte, die ontkend had dat hij iets van de gestolen frames af wist, wel op zijn plaats. Door de Alkmaar se politierechter was verdachte al eerder tot deze straf veroor deeld. Benoemd EGMOND AAN ZEE. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand van Egmond aan Zee is be noemd de heer A. J. Blaaiiboer, adj.-commies ter secretarie. Beroep verworpen EGMOND AAN ZEE. Bij besluit van 7 Febr. 1951 hebben Ged. Staten verworpen het be roep van mevr. v. d. PolDekker, tegen het besluit van B. en W„ waarbij het haar behorende huis, Voorstraat 55, was gevorderd. B. en W. werden in het gelijk gesteld, hoewel hun besluit ge nomen was in afwijking van het advies der commissie vordering woonruimte. Gegund EGMOND AAN ZEE. Het bestuur der Woningbouwvereni ging heeft de bouw van 12 wo ningen aan de verlengde Plant soenstraat gegund aan de firma Gebr. Apeldoorn uit Egmond- binnen voor de som van f 86.400. Emigratie EGMOND AAN ZEE. Onze plaatsgenoot, de heer J. Zwart, zal op 23 Febr. a.s. met „De Grote Beer vertrekken naar Australië. Hij zal daar als kapper zijn brood zien te verdienen. De Trompenbergstraat klaar EGMOND AAN ZEE. In het kader van het herbouwplan is deze winter de vroegere Trom penbergstraat, aan de Zuid-West- kant van het dorp, dóór de firma Smallegang geheel nieuw aange legd, nadat eerst de gas-, water en electriciteïtsleidingcn ert de riolering waren aangelegd. Hier mede is de gemeente weer een keurige straat rijker geworden, waaraan weer verscheidene slacht offers kunnen herbouwen. Reeds zijn de eersten met de herbouw begonnen. Behalve trottoirs is 15ngs deze weg ook een fietspad aangelegd, met het oog op aan sluiting aan de provinciale weg, ten Zuiden van het dorp. Stille Omgang AKERSLOOT Het bestuur van de Stille Omgang, afd. Aker sloot deelt mede, dat de Stille Omgang naar Amsterdam dit jaar zal worden gehouden in de nacht van 3 op 4 Maart 1951. Voor deze omgang zal gebruik worden ge maakt van 2 autobussen, zodat de reis voor niemand een bezwaar kan zijn. Tot uiterlijk 28 Februa ri a.s.' bestaat gelegenheid om zich op te geven bii de heren C. Graas, G. A. van Vliet en Jb Leijen, Startingerweg. De kosten welke hieraan ver bonden zijn, bedragen f2.50. Beze kosten moeten bij de aangifte meteen worden betaald omdat anders geen kaartjes zullen wor den verstrekt. De kerk welke voor onze paro chie is aangewezen is de Bagijn- hofkerk waar om 1.15 uur de H. Mis zal worden opgedragen met predicatie door de Zeereerw. Heer Pater Hendrixks. Daarna zal de omgang plaats hebben. Benoeming AKERSLOOT Met ingang van 1 Maart 1951 is de heer E. C. H. Schulz benoemd tot hoofd der Openbare Lagere School in deze gemeente. De heer Schulz was reeds m.i.v. 1 September 1950 be noemd als tijdelijk hoofd der voornoemde school. HEDEN VERGADERING KATH. VOLKSPARTIJ AKERSLOOT De afdeling Akersloot van de K.V.P. houdt heden, Donderdagavond, haar jaarvergadering in de zaal van de heer Verduin. In deze vergadering zal o.m. een bestuursverkiezing plaats hebben, wegens het periodiek af treden van de heren A. Leijen, G. A. van Vliet en A. van Sikkele rus. De aftredende leden stellen zich weer herkiesbaar. Candida- ten kunnen worden ingediend tot vóór de vergadering bij de secretaris. Ook de verkiezing van een nieuwe voorzitter staat op het programma. Vervolgens zal een rede wor den gehouden door de heer J. de Boer, burgemeester van Obdam. Zoals U ziet, kan het weer een zeer leerzame avond worden, waarbii dan ook alle leden zon der uitzondering worden ver wacht. Houd deze avond dus be slist vrij, het is Uw aller belang. In de loop van deze maand zal de contributie worden opgehaald. Moge U spontaan Uw bijdrage offo^-c. Het is hard nodig dat wii katholieken ons verenigen in de K.V.P. in de nu zo ernstige tijden. Damlust wint van Excelsior ZUIDSCHARWOUDE Dam- lust II speelde een beslissings wedstrijd tegen Excelsior uit Breezand om het kampioenschap van Noordhollands Noorderkwar tier. De wedstrijd werd in de beste verstandhouding gespeeld en is gewonnen door Damlust met 11'9. De volledige uitslag luidt als volgt: Damlust II Excelsior II M. Jol C. Leijnse 20 P. Balder L. Schouten Az. 02 G. Vroling C. Schouten 20 Jac. Berkhout S. v. d. Wal 20 A. Mosk L. v. Leeuwen 02 P. Mienes F. Schurer 20 H. Engeringh F. Tielens 02 Jn. Weel D. Kruithof 11 H. Glas A. Schouten Azn. 20 11—9 Geslaagd HEERHUGOWAARD Mej. Rie Bakker te Heerhugowaard heeft het landelijk diploma ge zinsverzorgster behaald. Gewestelijk kampioenschap 5e klasse kl. biljart' libre WIERINGERWAARD. Het district Schagen van de Nederl. Biljartbond heeft van het gewest „Het Noord Westen", waaronder resorteren de districten Alkmaar, Amsterdam, 't Gooi, Haarlem, Den Helder, Schagen, Utrecht, West-Friesland en de Zaanstreek, twee gewestelijke kampioen schappen toegewezen gekregen, nl. de 5e en de 2e klasse klein biljart libre. De eindstrijd van de 5e klasse zal worden gehou den op 2, 3 en 4 Maart a.s., onder leiding van de B.V. „Wieringer- waarder B.C." in zaal D. Kaper „Het Wapen van Wieringer- waard". De navolgende personen, die allen districtskampioenen zijn, zullen aan de eindstrijd deel nemen. P. Boeder van D.O.E.T. te Hauwert, J. Griek van V.O.G. te Den- Helder, J. van Heerde van „Suisse" te Haarlem. J. May van „De Posthoorn" te Zaandam, J. Noot van „Amstel B.C." te Amsterdam, D. Smit van W.B.C. te Wiéringerwaard, J. Tersteeg van „De Sociëteit" te Utrecht en G. Wester van „De 3 Ruiten" te Alkmaar. De wedstrijden vangen aan elke middag om 2 uur en elke avond om 8 uur. Zondagmiddag 4 Maart worden de 4 slotpartijen afgewerkt, waarna om circa 5 uur de huldiging en prijsuitrei king zal plaats vinden. Een grote publieke belangstelling voor deze wedstrijd wordt verwacht. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. WEINIG VERANDERING. Matige en tijdelijk krachtige Westelijke wind. Wisselende be wolking met enkele buien, som mige vergezeld van hagel of nat te sneeuw. Tijdens opklaringen in de nacht hier en daar lichte nachtvorst. Morgan overdag on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. GEEN NEDERLANDS FRUIT MEER NAAR W.-DUITSLAND DEN HAAG, 21 Febr. De West- Duitse regering heeft met ingang van hedennacht 24.00 uur de in voer van fruit uit Nederland stopgezet. Dit houdt in, zo ver nemen wij van dc zijde van het bedrljfsschap voor groenten en fruit, dat met ingang van mor gen door de veilingen geen machtiging tot uitvoer van fruit naar West-Duitsland mag wor den verstrekt VRIJWILLIGE LUCHTAFWEER IN DE ZAANSTREEK .Binnenkort zal in de Zaan streek een korps vrijwillige lucht, afweer worden opgericht. Dit is voor de Zaanstreek niets nieuws, want reeds in de jaren 1939-1940 bestond zulk een burgerlijk corps. De leiding was toen volle dig bij het bedrijfsleven, terwijl het nu op te richten korps zal ressorteren onder de Nationale Reserve. Het initiatief is uitge gaan van ingezetenen van de Zaanstreek. De Zaanstreek is de eerste waar een dergelijk korps werd opgericht. EEN BEETJE GESCHROKKEN De Amsterdamse handelaar C. K„ die optreedt als grossier van, vaak gesmokkelde, horloges, heeft ook in onze contrijen afzetgebied gevonden, gezien de vele winke liers, die al in Alkmaar terecht hebben gestaan wegens het ko pen van gesmokkelde horloges. De man zelf moest nu voorkomen wegens de verkoop van vier hor loges. De zaak was door de poli tierechter aangehouden om nog wat ambtenaren te horen, die echter over 's mans practijken niet al te best te spreken waren. Drie maanden eiste de officier van justitie voor deze affaire. Toen kwam een kleine, kwieke verdediger aandragen met een stapel facturen van bona-fide za ken. Helaas, ze waren allen met data', vallende na de gelaakte ver kopen en de politierechter trapte er niet in. Hij legde de grossier een maand gevangenisstraf op waarvan de man verklaarde toch wel een beetje geschrokken te zijn. En in deze gemoedstoestand tufte hij in zijn eigen wagen snel naar hét grote, veilige Amster dam. MIDWOUD De familie S. Chatillon, alhier, is gisteren ver blijd met de geboorte van een drieling. Johan, Dirk en Simon wegen ieder ruim vijf pond. Moeder en kinderen maken het uitstekend. Burgerlijke Stand LANGEDIJK. Geboren: Otto, z. v. Willem Koedijk en Jacoba van Laar; Engeltje Aaltje, d. v. Klaas Kaan en Maartje Greeuw; Cornells, z. v. Jacobus Jansen en Trijntje Rezelman; Jacob, z. v. Arien Kroon en Maartje Greeuw, Maartje, d. v. Jan Cornelis Jansen en Elisabeth Muijs, Jan, z. v. Freek Hink en Grietje Heneweer; Pieter Dirk, z. v. Cornelis Kruk en Maartje Balder; Clarina Maria Wilhei- mina, d. v. Arie Kos en Gerda Karoline van Zwier; Maartje, d. v. Johan Schuij-t en van Marijtje Kliffen; Hillegonda Cornelia Maria, d. v. Petrus Bergen en Maria Catharina Hoogeboom; Martina Wilhelmina, d. v. Jan Gerrit Timmerman en Jannetje Knibbe; Cornelis, z. v. Klaas Bak en Hermine Johanne Glas; Aagje, d. v. Jacob Smit en Aal tje Glas. Overleden: Cornelis Kostelijk, 74 jaar, tuinbouwer, wonende alhier, echtgenoot van Johanna Korff; Grietje Kooij, 74 jaar, z. b., wonende alhier, wed. van Cornelis Scheltus; Roelof Menk- veld, 52 jaar, auteur, wonende alhier, echtgen. van Johanna Maria Tak; Klaas de Jong, 79 jr., z. b„ wonende alhier, echtgen. van Trijntje Hoogland. Ondertrouwd: Joris Koning, 23 jaar, veilingbeambte, wonende alhier en Maartje Keizer, 22 jr., z. b., wonende alhier; Gerardus Franciscus Maria Moreels, 23 jr., schipper, wonende alhier en Cornelia Zonneveld, 21 jaar, z. b., wonende alhier. Getrouwd: Evert Oom, 29 jaar, kantoorbediende, wonende al hier en Trijntje Dirkmaar 26 jr., onderwijzeres, wonende alhier. K.A.B. EN MIDDENSTAND HEERHUGOWAARD Vrij dag a.s. 23 Februari houdt de K.A.B. haar 4e ontwikkelings avond op de jeugdzolder a. d. v. Veenweg. Aanvang precies 8 uur. Ook het bestuur der R.K. Midi denstand is bereid gevonden haar leden aan te sporendeze ontwikkelingsavonden te bezoe ken. Het K.A.B.-bestuur stelt deze geste op hoge prijs en wacht af hoe de opkomst zal zijn. Sa menwerking tussen de R.K. standsorganisaties is noodzakelijk. Sarhen bereikt men veel. Degene die .zich reeds opgaven voor de reis naar Rotterdam, ge lieven te zorgen dat het bedrag van f3.75 voor 1 Mei a.s. betaald is. De Noordeinders kunnen dat doen bij Piet Fredericks en de anderen bij de penningmeester der K.A.B., Arie Brink. Maakt met genoemde heren een afspraak dan kunt U het desnoods in ge deelten betalen. Herw. Levenskracht vraagt do nateurs a f0.25 p. m. Velen gaven zich reeds op, maar ook diegenen die niet op de jaarvergadering waren, worden verzocht aan deze donateursactie deel te nemen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2