Herder van het Bredase diocees ten grave gedragen George Washington, onmisbaar als generaal en president Wit-Gele Kruis heeft de zorg over 500.000 gezinnen „Canberra" in 4,40 uur over Atlantische Oceaan Belg liet een heel dorp voorzich smokkelen Een zeer grote belangstelling uit binnen- en buitenland 22 FEBRUARI - AMERIKA HERDENKT Verenigde Staten waren zijn schepping MAAR HET MOETEN ER EEN MILLIOEN WORDEN rieling geboren in Midwoud Rook met Uw... Naar wij vernemen „Tjerk Hiddes nog niet overdragen" Socialisten jouwden regering uit Duitse jongeren in Nederland Mijnheer de President7 In iedere stad med-paedagogisch bureau DONDERDAG 22 FEBRUARI 1951 PAGINA 3 ERSVERW ACHTING ieeld door het K.N.M.I. Bilt, geidig van Donder- id tot Vrijdagavond. [NIG VERANDERING. •e en tijdelijk krachtige jke wind. Wisselende be- r met enkele buien, som- èrgezeld van hagel ofnat- uw. Tijdens opklaringen nacht hier en daar lichte irst. Morgan overdag on- dezelfde temperatuur als g. NEDERLANDS FRUIT NAAR W.-DUITSLAND HAAG, 21 Febr. De West- regering heeft met ingang dennacht 24.00 uur de in- an fruit uit Nederland iet. Dit houdt in, zo ver wij van de zijde van het sschap voor groenten en dat met ingang van mor- loor de veilingen geen ging tot uitvoer van fruit West-Duitsland mag wor- irstrekt. VILLICE LUCHTAFWEER N DE ZAANSTREEK icnkort zal in de Zaan- een korps vrijwillige lucht. worden opgericht. Dit is ie Zaanstreek niets nieuws reeds in de jaren 1939-1940 d zulk een burgerlijk De leiding was toen volle- i het bedrijfsleven, terwijl i op te richten korps zal teren onder de Nationale /e. Het initiatief is uitge- van ingezetenen van de treek. De Zaanstreek is de waar een dergelijk korps opgericht. BEETJE GESCHROKKEN Amsterdamse handelaar C. e optreedt als grossier van, gesmokkelde, horloges, heeft i onze conti4 ij en afzetgebied den, gezien de vele wmke- die al in Alkmaar terecht n gestaan wegens het ko- ■an gesmokkelde horloges, an zelf moest nu voorkomen is de verkoop van vier hor- De zaak was door de poii- hter aangehouden om nog ambtenaren te horen, die r over 's mans practijken al te best te spreken waren, maanden eiste de ustitie voor deze affaire, kwam een kleine, kwieke diger aandragen met een L facturen van bona-fide za- Helaas, ze waren allen met vallende na de gelaakte ver. en de politierechter trapte et in. Hij legde de grossier maand gevangenisstraf op van de man verklaardetoch ;en beetje gesprokken te En in deze gemoedstoestand hij in zijn eigen wagen snel het grote, veilige Amster DWOUD De familie S. illon, alhier, is gisteren ver met de geboorte van een ing. Johan, Dirk en Simon ■n ieder ruim vijf D0"^- ier en kinderen maken het ekend. Burgerlijke Stand 1.NGEDIJK. Geboren: z. v. Willem Koedijk en 'ba van Laar; Engeltje Aaltje Klaas Kaan en Maartje >'uw; Cornells, z. v. Jacobus 'en en Trijntje Rezelman; b z v. Arien Kroon en rtje Greeuw, Maartje, d. v. Cornelis Jansen en Elisabeth is Jan, z. v. Freek Hink en tj'e Heneweer; Pieter Dirk, Cornelis Kruk en Maartje ier- Clarina Maria Wilhei- a d. v. Arie Kos en Gerda □line van Zwier; Maartje, d. ohan Schuijt en van Marijtje fen; Hillegonda Cornelia ia d v. Petrus Bergen en ia' Catharina Hoogeboom; tina Wilhelmina, d. v. Jan rit Timmerman en Jannetje bbe; Cornelis z. v. Klaas en Hermine Johanne Glas, je, d. v. Jacob Smit en Aal verleden; Cornelis Kostelijk, jaar, tuinbouwer, wonende er, echtgenoot van Johanna ff- Grietje Kooij, 74 jaar, z. wonende alhier, wed. van nelis Scheltus; Roelof Menk- 1, 52 jaar, auteur, wonende er, echtgen. van Johanna •ia Tak; Klaas de Jong, 79 jr., wonende alhier, echtgen. Trijntje Hoogland. ndertrouwd: Joris Koning, 23 veilingbeambte, wonende er en Maartje Keizer, 22 jr., i., wonende alhier; Gerardus nciscus Maria Moreels, 23 jr., ipper, wonende alhier en nelia Zonneveld, 21 jaar, z. b., ïende alhier. etrouwd: Evert Oom, 29 jaar, itoorbediende, wonende al- r en Trijntje Dirkmaar 26 jr., erwijzeres, wonende alhier. A.B. EN MIDDENSTAND EERHUGOWAARD Vrij- a.s. 23 Februari houdt de l.B. haar 4e ontwikkelings- nd op de jeugdzolder a. d. v. ■nweg. Aanvang precies 8 uur. c het bestuur der R.K. Mid- stand is bereid gevonden r leden aan te sporen deze wikkelingsavonden te bezoe- Het K.A.B.-bestuur stelt e geste op hoge prijs en wacht hoe de opkomst zal zijn. Sa- nwerking tussen de R.K. is noodzakelijK. hen bereikt men veel, iegene die .zich reeds opgaven >r de reis naar Rotterdam, ge ren te zorgen dat het bedrag i f3.75 voor 1 Mei a.s. betaald De Noordeinders kunnen dat ■n bij Piet Fredericks en de leren' bij de penningmeester K.A.B.Arie Brink. Maakt genoemde heren een afspraak i kunt U het desnoods in ge iten betalen. lerw. Levenskracht vraagt do- eurs a f0.25 p. m. Velen gaven i reeds op. maar ook diegenen niet op de jaarvergadering ren, worden verzocht aan deze lateursactie deel te nemen. (Advertentie) handen De hand erop: King's Cross is góéd gestopt. Neem zelf zo'n gulden Virginia in Uw hand, ge voelt direct hoe prettig zij is gevuld niet te vast en niet te licht. Geen wonder, dat de fabrikant handen tekort komt, om aan de vraag te voldoen. - Wij hebben het uit de éérste hand: zij is meer waard dan ze kost. - Het had bij stromen geregend, gistermorgen, toen Breda zich opmaakte de grijze Herder van het bisdom ten grave te dragen. De belangstelling was enorm en trouwens niet alleen van de burgerij. Heel de geestelijkheid uit het diocees was naar de kathedrale kerk van St. Barbara gekomen, waar Z.E. Kardinaal de Jong met de overige leden van het Episcopaat reeds aan wezig was. verrichtten hierna de absoute, waarna het stoffelijk overschot werd uitgedragen naar de pries terbegraafplaats Zuijlen. Tot de overige belangstellen-' den behoorden o.m. de ministers Teulings, Rutten, Struycken en van Schaik. Ook de Pauselijke Internuntius, Mgr. Paolo Giobbe, was aanwezig, naast vertegen woordigers van het Belgische Episcopaat, mej. Geldens als ver tegenwoordigster van het Kon. Huis, de Commissarissen der Koningin in Limburg en Brabant, professoren, Kamerleden en bur gemeesters. Mgr. Jos. Baeten, de nieuwe bisschop van Breda, droeg de pontificale H. Mis van Requiem op, geassisteerd door de vicaris- generaal Mgr. Koenraadt als presbyter-assistens, kanunnik As- selbergs en Antonissen als diaken en subdiaken. Vijf bisschoppen bracht H.K.H. Prinses Wilhel mina gisteren een bezoek aan de Academie van de Stichting „Kerk en Wereld" te Driebergen, waar Zij een college over het commu nisme bijwoonde. mag het beurtvaarttarief thans met 5 pet. worden verhoogd is dr. Nikijuluw. hoofd van het bureau Zuid-Molukken in Neder land, ontslagen, omdat hij zich wel heeft uitgesproken voor auto nomie van Ambon, maar binnen het verband van de R.I heeft de vakbond voor het Pen sion-, Rusthuis- en Kamerver huurbedrijf bij de minister ge protesteerd tegen de nieuwe Huurwet en de personele belas ting werd door jje Bond van Adver teerders, de Ned. Bioscoopbond, de Ned. Vereniging van Neon- installateurs en de Ned. Vereni ging voor Buiten-reclame bij de minister op verzachting van het verbod op lichtreclames aange drongen. Drommen stonden langs de route, toen de stoet, voorafgegaan door een dubbele rij priesters, voorbijtrok. De politie had voor een uitgebreide afzetting zorg gedragen om de compacte men senmassa's op de trottoirs te hou den. Aan de ingang van de be graafplaats waren de meisjes van de vrouwelijke jeugdbeweging opgesteld in een vaandelwacht. Abten, prelaten, Malthezer Rid ders, kanunniken en priesters uit het diocees stelden zich hier in een haag op. Mgr. Baeten ver richtte de beaardingsplechtigheid; onder de brekende lucht werd het stoffelijk overschot neergelaten achter de grafkelder, waar de voorganger van Mgr. Hopmans, Mgr. Leijten, is bijgezet. BIJ DEURWA ARDERSEXPLOIT De stichting .Door de eeuwen trouw" heeft bij deurwaarders- exploit de Staat der Nederlan den aangezegd de uiteindelijke overdracht van Hr. Ms. torpedo jager Tjerk Hiddes uit te stel len totdat de nieuwe Neder landse regering in staat is daar over haar oordeel uit te spreken tegenover het Nederlandse volk „hetwelk grote zedelijke ver plichtingen heeft, vooral tegen over de Ambonezen, doch ook tegenover de Papoea's." Pater Grendel S.V.D. overleden (K.N.P.) Te Rome is dezer dagen na een kortstondige ziekte in de ouderdom van 73 jaren overleden de Hoogeerw. Pater Jos. Grendel S.V.D.oud Supe rior-Generaal van het Gezelschap van het Goddelijk Woord. Nederlands vrachtschip beschadigd Het Nederlandse vrachtschip „Hildegaard" vaart met een snel heid van een knoop naar Brest. Het heeft averij opgelopen aan zijn machines. Gistermiddag bevond het zich ongeveer tachtig mijl ten Zuid westen van Ouessant. BELGISCH DEFENSIEDEBAT De leden van de socialistische oppositiepartij hebben Woensdag in de Belgische Kamer gedurende dertig minuten door gejouw een debat over de Belgische defensie plannen opgehouden. Het gejouw nam af, toen de Ameirkaanse ambassadeur, Murphy, de diplo matieke tribune betrad. De minister van defensie, de Greef, zei; „België's herbewape ningsprogram voorziet in de vor ming van twee infanteriedivisies en een pantserdivisie, welke aan de bestaande Belgische strijd krachten zullen worden toege voegd. De liberale volksvertegenwoor diger Destenay acht het percen tage der vrijstellingen, dat schom melt tussen 7 en 32 procent, veel te hoog. Zo zijn bijvoorbeeld voor de jongste zes lichtingen meer dan 258.000 jonge mannen vrij gesteld van militaire dienstplicht. 'N CATALOGUS Twaalf man zijn reeds ge durende twintig jaar bezig met de samenstelling van 'n nieuwe catalogus voor het ..British Museum". Zij zijn thans aan de D toegekomen, en zullen de Z wellicht niet voor '75 bereiken. De nieuwe catalogus zal uiteindelijk in 250 delen worden uitgegeven Gisteren arriveerden te Maas tricht enkele vertegenwoordigers van de „Junge Union" van de Christliche Democratische Union. De vertegenwoordigende jonge- rengroeperingen uit deze bewe ging zijn naar Nederland geko men om contact op te nemen, zowel met de Ned. katholieke jongeren, als met de K.V.P. Zij zullen de partijraadsverga dering te Utrecht bijwonen op a.s. Vrijdag en Zaterdag. Verder zullen zij in de loop van de vol gende week te gast zijn bij de kring in Amsterdam en Den Haag van de Nouvelles equipes inter- nationales, section jeune inter nationale. Na het bezoek aan Nederland reist het gezelschap door naar Parijs, waar het een bezoek zal brengen aan 't hoofd secretariaat van de N.E.I. (inter nationale organisatie van katho lieke partijen). Generaal George Washington 22 Februari 173214 Dec. 1799 werd in de Amerikaanse Vrijheidsoorlog een nationale held, doch toen de vrede weergekeerd was, bleef hij de Vader des Vaderlands. Als eerste President van de Verenigde Staten waakte Washington over de nieuwe mogendheid, die de kin derschoenen nog niet ontwassen was en hij leidde haar eerste nog wpt wankele schreden. Niemand maakte zich zo verdien stelijk bij het opstellen van de Constitutie en het tot een hecht geheel aaneensmeden van de staten, die tezamen de Unie vormden. Als President was hij al even onmisbaar als hij als Generaal geweest was. Dat men in de acht jaar die Washington President van de Verenigde Staten is geweest, ver trouwen kreeg in de jonge staat, was in de eerste plaats aan Washington te danken, die door zijn waardig optreden de jonge Republiek aanzien verleende. Washington is de man geweest, die het Amerikaanse regerings apparaat heeft opgebouwd en te vens de man die aan het Presi dentschap inhoud en vorm heeft gegeven. Washington was een uiterst bekwaam regent en hij was verre de meerdere van zijn toch zeer bekwame medewerkers, terwijl hij bovendien door zijn persoonlijkheid en karakter eigenschappen de eenheid van de regering wist te handhaven. Aanvankelijk was hetgeen Washington deed van minder be lang dan het feit, dat hij Presi dent was. Daar iedereen het grootste respect voor hem had, had hij geen andere titel nodig dan „Meneer de President". Zeer terecht hechtte hij grote waarde aan het aanzien van zijn ambt, dat zeer geleden had in de tijd dat de zwakke regering, die voor hem aan de macht was geweest, het gezag had uitgeoefend. De „Canberra", de eerste straalbommenwerper fer wereld, is te Gander (New Foundland) geland. Hiermede is een trans atlantisch snelheidsrecord gevestigd. Het toestel, dat twee straalmotoren heeft, legde de afstand van 3400 kilometer in vier uur en 40 minuten af. Als het toestel de afstand in demonstraties zal geven. De be- 40 minuten minder had afgelegd, zou het „de zon verslagen heb ben", want het tijdsverschil tus sen Gander en Greenwich is on geveer vier uur. De gezagvoerder van het vlieg tuig is squadron leader Callard. Mogelijk zal hij heden naar Was hington doorvliegen, waar hij Woensdagmorgen is de opper bevelhebber der strijdkrachten van de landen van het Noord- Atlantisch Pactgeneraal D. D. Eisenhower, met de Queen Elizabeth in Cherbourg ge arriveerd, vanwaar hij zich per vliegtuig naar Parijs be gaf. De aankomst op 't vlieg veld Orly: v.l.n.r. It. Gruen- ther, mevr. Gruenther, gene raal Eisenhower. (ANP-Telefoto) (Van onze verslaggever) Locaal zowel als provinciaal hebben de Kruisverenigingen een stevige bodem gelegd voor het gebouw van de volksgezond heid in Nederland. Bij het Wit-Gele Kruis alleen zijn reeds 500.000 gezinnen aangesloten, maar dit aantal kan en moet tot een millioen worden opgevoerd, dan pas zullen wij tevreden kunnen zijn, constateerde dr. Veegers. Om echter zover te kunnen komen, zal er heel wat gedaan moeten worden, zo instrueerde ons de heer A. Welling, als spreekbuis van de propagandadienst van het Wit-Gele Kruis, die de tijd gekomen achtte, dat de sluier van het werk-in-het-verborgene nu eens opgetipt werd, zodat men in den lande wat meer kennis kan nemen van zoveel uitingen van Christelijke charitas. Reeds werden sanatoria opge richt, kindertehuizen gesticht, t.b.c.- en rheumabestrijding ter hand genomen, maar de gezond heidszorg biedt aan katholieken nog een groot en dankbaar werk terrein. Hierover zal men via de K.R.O. en de gebruikelijke publi- citeitsmiddelen in de Gezond- heidsweek, die het Wit-Gele Kruis van 26 Febr. t.m. 4 Maart orga niseert, wel meer vernemen. En tocher zal niet gebedeld worden, maar er wordt wel op gerekend, dat men eens wat meer zal gaan „getuigen"; want het werk der plaatselijke afde lingen van het Wit-Gele Kruis zal wat sterker gestimuleerd moeten worden. Zowel het nationaal als buitenlands aspect der R.K. Ge zondheidszorg dienen echter in dit verband eens nader bezien te worden, waartoe de hulp was in geroepen resp. van de Tweede Kamerleden dr. Chr. Mol en P. J. S. Serrarens, die hieromtrent de pers voorlichting verschaft hebben. Eerstgenoemde legde er de na druk op, dat de gezondheid van een volk, ook in het huidige ogenblik, nu zoveel defensiebe- langen vooruitgeschoven worden, een grote, moeilijk te overschat ten waarder betekent voor een land. Daarom wordt er ook stellig op gerekend, dat onze regering niet.... zoals bij vroegere be zuinigingsbevliegingen het geval was, met het rode potlood of de schaar zal gaan werken in het toch al zo pover gefinancierde begrotingshoofdstuk der volksge zondheid. De Regeringsbij drage voor dit doel is toch al veel min der dan wat door vrijwillige gif ten van particulieren en/of orga nisaties bijeengebracht wordt. Meer in details tredend wees dr. Mol er op, dat de schoolkind- zorg b.v. niet te veel in handen der overheid mag komen, dat deze geestelijk-hygiënisch moet blijven, dat er eigen R.K. school- diensten nodig zijn, dat de phv- sieke toestand der kinderen vaak samenhangt met hun psychische toestand, 'dat er eigen medische opvoedkundige bureaux moeten komen. Er zijn thans 20 M.O.B.'s in ons land. waarvan nog slechts de helft, bij gebrek aan deskun dige krachten, volwaardig geacht kunnen worden. Er zal echter in de toekomst zeker in iedere stad (met omtrek) een M.O.B. moeten komen. In dit verband is het van be lang, te vernemen, dat te Nijme gen een R.K. Stichting zal ko men, waar men zal beschikken over dezelfde accomodatie als welke het bekende „Aerdenburg" bezit. Reeds zorgde men in Nijmegen voor het eerste R.K. revalidatie centrum. Nog zal er voor gezorgd moe ten worden, dat het bedrag van 50 millioen, dat jaarlijks in ons land voor t.b.c.-bestrijding wordt uitgegeven, niet slechts gehand haafd, maar zelfs vermeerderd zal worden. Het internationale aspect was het terrein, waarover de heer P. Serrarens, secretaris van het Int. Chr. Vakverbond en bestuurder van „Herwonnen Levenskracht", ons oriënteerde. Zo geeft het toch wel te denken, dat de Wereld- Gezondheidsorganisatie allerminst gesteld is op de medewerking van organisaties, die er b.v. een chris telijk beginsel op na houden. En dan durft men, bij het weigeren hiervan, als volgt redeneren: als mén een organisatie zoals b.v. de Katholieke Internationale Bond van Verpleegsters zou toelaten, zou men ook de medicijnmannen van het Zwarte Afrika moeten toelaten op de dag, waarop dezen een internationale bond zouden vormen. Niet mogelijk en onaan vaardbaar Het is niet mogelijk, zo be toogde ons internationaal georiën teerde Kamerlid, dat de Katho lieke bevolkingsgroepen zich bui ten de Wereld-Gezondheidsorga nisatie houden. De activiteit hier van toch heeft te veel te maken met de beginselen, die aan elk beleid op dit gebied ten grond slag moeten liggen. In dit ver band herinnerde de heer Serra rens ons aan het voorstel, dat vorig jaar door de delegatie van Ceylon gedaan werd, dat ten doel had, een grootscheepse propa ganda voor geboortebeperking in Azië te maken. De houding, die de Nederlandse gedelegeerden hebben aangeno-- men, is voor Katholieken volko men onaanvaardbaar. Onaan vaardbaar, omdat wij, als Katho lieken, ons niet in een hoek laten dringen; onaanvaardbaar, omdat wij ongerust zijn over de rich ting, welke men in de Wereld- Gezondheidsorganisatie dreigt in te slaan en waarbij wij menen onze verantwoordelijkheid alleen te kunnen dragen, als wij be hoorlijk vertegenwoordigd zijn. Onaanvaardbaar ook, omdat wij menen, ons met alle kracht te moeten verzetten tegen een dic tatuur van technici en experts, welke zich op het internationale gebied overal doet gelden en het grote gevaar voor de internatio nale wereldorganisatie betekent, zoals zij ook een gevaar betekent voor de parlementaire verant woordelijkheid. manning, die in het geheel uit drie personen bestaat, draagt spe ciale kleding en zuurstofappara ten. In de oorlog vloog een Mos quito de afstand eens in vijf uur en tien minuten en in 1949, in December, vloog een Constella tion van de K.L.M. dezelfde weg in vijf uur en 28 minuten. Het opmerkelijke van de vlucht der English Electric „Canberra B 2" is, dat voor het eerst een straalvliegtuig, zonder brandstof bijlading tijdens de vlucht, de Oceaan is overgestoken. Sterke regering noodzakelijk Het was duidelijk, dat in het eerste stadium van de ontwikke ling de uitvoerende macht over grote bevoegdheden moest be schikken en hiervan een doel treffend gebruik moest maken. Voordien had de Federale Rege ring uitsluitend uit een wetge vend lichaam bestaan en waren de staten oppermachtig geweest. Een en ander had tot chaotische toestanden geleid. De grote verdienste van de eerste president van de Verenig de Staten is geweest, dat hij een sterk en doeltreffend regerings apparaat heeft opgebouwd, ter wijl hij tegelijkertijd door zijn eigen persoonlijke eigenschappen het volk de zekerheid verschafte, dat er in de Verenigde Staten geen tyranniek bewind gevoerd zou worden. Aanvankelijk berustte alle uit voerende macht feitelijk bij Washington, want het Congres dat eerst kortgeleden in het le ven geroepen was, had tijd no dig om de uitvoerende macht te organiseren. Na felle debatten in het Congres besloot dit tenslotte dat de hoogste autoriteiten van de uitvoerende macht aan de President verantwoording schul dig zouden zijn en door hem ont slagen zouden kunnen worden. Op deze wijze werd Washington baas in eigen huis en begon hij de mogelijkheden, die scholen in wat misschien het grootste bu reaucratische apparaat uit de ge schiedenis zou worden, te ver wezenlijken. Een uitstekend regent Het is twijfelachtig of de Ver enigde Staten ooit een president hebben gehad, die Washington als regent overtrof. Hij ging met grote voortvarendheid te werk en alles wat hij deed was wel overwogen. Hij was veeleisend voor anderen, maar aan zichzelf stelde hij waarschijnlijk nog veel hogere eisen. Hoewel hij er zijn uiterste best voor deed, slaagde hij er niet in de regeling van onbelangrijke detailkwesties aan anderen over te laten en daar door was zijn taak vaak boven menselijk zwaar en uiterst ver moeiend. Dit was zelfs het ge val bij het ontwerpen van de nieuwe federale hoofdstad, die naar hem genoemd is. Algemeen bekend was, dat Washington in hevige toorn kon ontsteken en dan verschrikke lijk tekeer kon gaan. Gewoonlijk luchtte hij zijn woede echter niet in het openbaar en slechts tegen lieden, die volgens hem in res pect, vaderlandsliefde of eerlijk heid tekort schoten. Zijn van De Belg Henri de S., die beschuldigd werd van medeplichtig heid aan een uitgebreide smokkel van costuumstof en tapijten uit België naar Nederland, hoorde zich gisteravond door de Bredase politierechter tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek veroordelen. De behandeling van deze zaak, die gistermorgen om half elf een aanvang nam, vergde de gehele dag en nam een min of meer sensationele wending toen ver schillende getuigen tegenstrijdige verklaringen begonnen af te leg gen. Laat in de namiddag nam de officier van justitie, mr. Heukels, requisitoir en eiste een jaar ge vangenisstraf met aftrek tegen de S. Mr. Heukels wees er in zijn requisitoir op, dat verdachte drie jaar lang ongeveer 't hele plaatsje Sint Willebrord, dat even over de Belgische grens ligt, voor zich had laten smokkelen, waarbij hij zelf buiten schot was gebléven, doch de smokkelaars zelf alle risico's liet dragen. De beide verdedigers van ver-, dachte, de mrs. Huygens en Schuering uit 's-Gravenhage, be toogden dat in feite „een ontluis terde smokkelkoning" terecht stond, die reeds enige malen te voren gestraft was geworden voor hetgeen hem nu weer ten laste 'werd gelegd. Na in raadkamer te zijn ge weest, veroordeelde de politie rechter de S. tot bovengenoemde straf. nature sterke hartstochten liet hij nooit de vrije teugel en in de omgang met zijn ondergeschik ten, die hij vertrouwde, was hij een toonbeeld van geduld. Die genen, die veel met hem te ma ken hadden, toen hij reeds te gen de zestig liep en ook later nog, kwamen tot dezelfde con clusie als de officieren, die 25 jaar geleden onder Washington, toen nog een jong kolonel, had den gediend, n.l. dat hij er steeds naar streefde zonder aanzien des persoons tegen ieder onrecht op te treden en steeds een open oog had voor uitzonderlijke kwali teiten. - Tijdgenoten van Washington hebben verklaard, dat hij als commandant van het Continen tale leger tijdens de gehele Ame rikaanse revolutie geen enkele maal ook maar geglimlacht heeft. In de jaren, dat hij President was, kreeg men de algemene in druk, dat Washington in ,het ge heel geen gevoel voor humor had. Aan officiële diners mocht hij dan van tijd tot tijd een anec dote vertellen, het houden van redevoeringen, hetzij in intieme kring, hetzij in het openbaar, was bepaald niet zijn fort. Door hem opgestelde staatsstukken zijn over het algemeen erg zwaar wichtig en zijn werkelijke aard blijkt beter uit zijn particuliere correspondentie. Uit deze brieven spreekt een droge humor en veel begrip voor de moeilijkheden van anderen. Aantekeningen over zijn dagelijks leven. Washington's dagboeken staan vol simpele aantekeningen over het weer, het boerenbedrijf en tal van andere persoonlijke aan gelegenheden en zij geven een goed beeld van Washingtons par ticuliere leven. Op 18 April 1798 schreef Washington, nadat het 's nachts zwaar gevroren had, in zijn dagboek: „De perziken heb ben niet geleden en ik hoop dat de andere vruchtbomen evenmin geleden hebben. Op de Unie boerderij zijn wij vandaag begon nen mot het zaaien van mais." Elders heeft Washington de vol gende aantekening over het weer gemaakt: „De 28e viel er hier een mals regentje, maar er is niet genoeg gevallen om door te dringen tot de wortels van de mais, die dringend water nodig heeft." Op 18 Juni 1795 staat er genoteerd: „In Baltimore ontbe ten, het avondmaal gebruikt en de nacht doorgebracht bij Spur rier, waar mijn zieke paard ge storven is." In een bergruimte in de kelder van het Capitool te Washington zijn in 1946 vier historische do cumenten gevonden, die be trekking hebben op net overlij den van Washington. De stuk ken, die geheel vergeeld van ouderdom zijn, werden-gevonden in een oude kist, die met ver schoten zijde-brocaat bedekt was. Een ervan is een rapport van het Congres, gedateerd 23 December 1799, waarin voorgesteld wordt de familie van Washington te verzoeken toestemming te verle nen Washingtons stoffelijk over schot in het Capitool bij te zet ten en hierbij bevindt zich het schriftelijk antwoord op dit ver zoek, dat Martha Washington van Mount Vernon gestuurd heeft en waarin zij kennelijk met tegenzin haar toestemming geeft. Zij. schreef: „Het goede voorbeeld dat hij mij steeds gegeven heeft, heeft mij geleerd mijn eigen wensen aan de volkswil onder geschikt te maken en derhalve moet ik het verzoek van het Con gres inwilligen, doch niet zonder er de nadruk op te leggen, hoe zwaar, het mij valt mijn plichts gevoel te stellen boven mijn per soonlijke gevoelens." Het plan van het Congres werd echter nooit uitgevoerd en George en Martha Washington liggen nog steeds op Mount Vernon be graven. Op verjaardag overreden De 47-jarige voerman van O. van een brouwerij wagen te Lies hout, overkwam gisteren op zijn verjaardag, een noodlottig ong'e- zal. Toen hij op de vrachtwagen wilde plaatsnemen is hij vermoe delijk misgestapt. Het paard trok echter aan en de man kreeg do wielen over zijn lichaam. Hij was op slag dood. MOTORRIJDER GEDOOD Gisteravond om ongeveer 19.30 uur is de motorrijder N. uit Wouw tegen een stilstaande vrachtauto gereden en daarbij op slag gedood. N. reed uit de richting Roosen daal naar Breda en is ter hoogte van café „Maple farm" gebotst tegen een vrachtauto, welke vol gens de voorschriften verlicht, langs de weg stond geparkeerd. Emigratie-overeenkomst tussen Nederland en Australië Naar het A.N.P. verneemt zal heden .Donderdag, in Canberra de emigratie-overeenkomst tus sen Nederland en Australië wor den ondertekend. Zoals men zich herinnert, heeft een Nederlandse missie in November van het vo rige jaar besprekingen hierover in Australië gevoerd. Gedurende het verhoor van zeven dokwerkers, die zich voor de Londense politierechter in Bow Street moesten verant woorden wegens het aanzetten tot staking, werden door kameraden buiten het gebouw ballonnen opgelaten, welke van leuzen waren voorzien. Een van deze voorwerpen werd door politie-agenten gepakt en aan de magistraat getoond. Het bleek echter niet eenvoudig het „luchtig" geval in het gerechtsgebouw te krijgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3