Voorlichtingsmiddag van de Z.L.T.B. RADIO Stamselectie onder de loupe OP VREDEHOF Naar een Centrale Coöperatie van Handelsraad en Z.L.T.B. Amusement in Noordholland De afzetcoöperatie en de veiling Er wordt teveel gedanst 1 Doodgeboren dieren niet verkopen! Ook Belgen in de Ronde v. Nederland VRIJDAG 23 FEBRUARI 1951 PAGINA 5 De Z.L.T.B. hield gisteren te Alkmaar een drukbezochte verga dering onder voorzitterschap van de heer H. de Wijs uit Obdam, die in zijn openingswoord een overzicht gaf van de vrij-gunstige bedrijfsresultaten van de zaai- en pootgoedbedrijven. Hij wees op de groeiende behoefte aan poterbewaarplaatsen en deelde mede, dat bij de Regering zal worden aangedrongen op subsidie voor het stichten van bewaarplaatsen, mede, omdat de export van pootaardappelen toeneemt en dus van betekenis is voor onze deviezenpositie. Voorts spoorde spr. de leden aan in organisatorisch verband mede te werken aan de teelt van selectie-pootgoed, welk punt hierna door de technisch adviseur, de heer Bijvoet nog eens werd toegelicht en in de middag vergadering uitvoeriger werd besproken. Een geanimeerde discussie ont spon zich n.a.v. het voorste!) om het bestuur te machtigen voorbe reidende stappen te doen tot stichting van een Centrale Coö peratie, waarin de Z.L.T.B. en de Handelsraad N.V. worden op genomen. In de commissie van voorbereiding hiertoe hebben be halve enkele vertegenwoordigers van de Centr. Coöp. Boerenleen bank te Eindhoven namens de L.T.B. zitting de heren Schrijne- makers, dir. van de Handelsraad en Van Woerkens, dir. van de Z.L.T.B. Het is de bedoeling dat alle leden van de Z.L.T.B. en de genen, die bij de Handelsraad zijn aangesloten, lid worden van deze Centrale Coöperatie, met indivi duele aansprakelijkheid tot een bedrag van f 100.terwijl een inleggeld van f 50.verschuldigd zal zijn. Voor de leden van de Z.L.T.B., die lid van de centrale coöperatie worden, blijft echter de eigen contributie van f 10.— gehandhaafd. Het lidmaatschap houdt echter niet in, dat men als Z.L.T.B.-er verplicht is afnemer te zijn van de Handelsraad; wordt men echter lid van de Centrale Coöperatie, dan moet men lid zijn van Z.L.T.B. of Handelsraad. In plaats van twee zelfstandige lichamen worden Handelsraad en Z.L.T.B. dus één centrale coöpe ratie vóór en door de leden van de L.T.B., hetgeen altijd beter is dan twee naast elkaar werkende lichamen. Als de Z.L.T.B.-als- geheel lid van deze Centr. Coö peratie wordt, zal hij ook in het kapitaal moeten deelnemen; daar om vraagt het bestuur ook mach tiging het inleggeld gedeeltelijk te besteden voor aandelen in de Centrale Coöperatie en de hier voor nodige statutenwijziging voor te bereiden. In de najaarsvergadering zou de zaak dan definitief zijn be slag moeten krijgen. Hoewel er van enkele zijden bedenkingen rezen, bleek de ver gadering toch in het algemeen voor het denkbeeld te voelen. Nadat de heer Schrijnemakers het voordeel van coöperatie in net algemeen had aangetoond, wees de heer Komen er nog op, dat de leden zonder coöperatie geen nabetaling kunnen verwach ten, omdat zij dan overgeleverd zouden zijn aan wat hij noemde het spel der vrije krachten. De heer Jac. Weel juichte het plan toe, omdat hierdoor mogelijk wordt,- dat ook de winst van de Handelsraad aan de leden ten goede komt PROGRAMMA ZATERDAG 24 FEBRUARI 1951 HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmuz. 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuz.; 8.18 Onder ons gezegd; 8.23 Gramofoonmuz.; 9.30 Waterstanden; 10.00 Medische causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.40 /'iool en piano; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Orgelspel; 13 00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek; 13.40 Instrumentaal kwintet; 14.00 Voor de jeugd; 14.30 Gramofoonmuz.; 15.00 Boekbespreking; 15.15 Me- tropole-orkest; 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Sport- praatje; 16.50 Radio Philharmo- nisch Orkest en soliste; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Hammond-or gel; 18.30 Volksdansen; 19.00 Ar tistieke staalkaart; 19.30 Causerie 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd; 19.55 „Deze week", cau serie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actua liteiten; 20.15 Gev. programma; 21.15 Tiroler muziek; 21.45 Socia listisch commentaar; 22.00 Instru mentaal sextet; 22..25 „Onder de pannen", hoorspel; 22.45 Gramo foonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Amusementsmuziek; 23.4024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.ï 7.00 24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram.muziek; 7.45 Morgengebed en lit. kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Amusementsorkest. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gram. 14.00 „Wij maken een Paasgroep". 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursuit zending. 15.15 Kroniek van lette ren en kunsten; 15.50 Omroep orkest en soliste. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Film muziek. 18.15 „Nederland indus trialiseert", klankbeeld. 18.25 Gram. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse defen sie". 19.00 Nieuws. 19.15 „Dit is leven"; Actualiteiten; Sport. 19.27 Orgelspel. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gram. 20.15 „Licht baken". 20.40 „Steek eens op, heren!". 21.00 Populair concert. 21.30 „Uit het dagboek van een Dorpspastoor", hoorspel. 22.30 „Wij luiden de Zondag in!". 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.25—24.00 Gram. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: Na een uitvoerige discussie ver kreeg het bestuur de gevraagde machtiging. Over de veiling Een teer punt werd door de heer Oteman (Wognum) aange sneden, die vroeg, of de nabeta ling niet rechtstreeks kon ge schieden in plaats van via de veiling, die de mensen wel eens wat lang op hun geld laat wach ten; het is gebeurd, dat eerst in November werd nabetaald. De heer Weel was van mening, dat het in de toekomst daarheen moet, dat de Z.L.T.B. de gehele betaling in handen krijgt; waar de veiling de tussenschakel is tussen teler en exporteur en de Z.L.T.B. zelf exporteert, vond hij het overbodig de veiling in te schakelen. De voorzitter herinnerde er aan, hoe destijds, toen met goedvin den van de Veilingen de produc ten van de Z.L.T.B. werden af genomen, door de heer Groen na mens de L.T.B. nadrukkelijk de toezegging werd gedaan, dat de betaling, altijd over de veilingen zou blijven lopen. Ook de veilin gen zijn het bezit van de tuin ders en men moet daarom voor zichtig zijn met het denkbeeld, zoals de heer Weel dat lanceert; voor alles dient men dit probleem rustig te bekijken. Jaarverslag Aan het uitvoerige jaarverslag, dat aan alle leden zal worden toegezonden en uitgebracht, werd door de secretaris, de heer A. van Woerkens, ontlenen wij het vol gende: buiten de op eigen stam- zaadteeltbedrijven geteelde zaden wred v. d. oogst '49 6983 kg div. zaden in Z.L.T.B.-verband ge teeld; 62.964 kg zaaigranen wer den afgenomen; zodra de nieuwe schoningsinstallatie gereed is, hoopt men meer voor de zaai graantelers te kunnen doen. Voorts werden van de oogst '49 totaal 13.575.164 kg pootaardappe len omgezet. Wat het seizoen 1950-'51 be treft, werd de zaadteelt i.v.m. exportmoeilijkheden eerder iets ingekrompen dan uitgebreid: 6294 kg bruikbare zaden werd goedgekeurd; van een Z.L.T.B.- teler kon een nieuwe stokboon „Clasiena" in de handel worden gebracht. Voor de oogst '51 zijn telers van spinazie, tuinbonen, dubbele stam- slabonen, stokbonen en kroten zaden nog van harte welkom. In dit verband wees de secretaris op de voorlichting, die men kan krijgen op de eigen selectiebedrij- ven te Alkmaar, Ursem en Stom- petoren. Van zaaitarwe, winter rogge en koolzaad is dit najaar minder uitgezaaid; van gerst werd ca. 300 Ha. meer uitgezaaid. Over de resultaten der pootaard appelen kan men tevreden zijn; tot 1 Jan. werd 11.146 ton verla den, waarvan 7096 naar het bui tenland werd verkocht. De ver koop aan andere exporteurs was 9079 ton minder dan vorig jaar. Over dit boekjaar wordt een totaal-omzet van 12.000 ton ver wacht. Spr. ging voorts de ex portmogelijkheden na, waarbij bleek, dat de omzet naar België, West-Duitsland, Zwitserland, Bra zilië en Frankrijk was gestegen. De secretaris schetste vervol gens het verloop van de pootaard- appelverkoop; bij een normaal aanbod was de prijs aanvankelijk f 10.tot f 18.Als gevolg van de aanhoudende regen en de windhandel liepen de prijzen sterk op. Het uiteindelijk resul taat is nog niet vast te stellen, doch in de eerste helft van Maart volgt alreeds een eerste nabeta ling van f2.de totaalafreke ning volgt na de laatste verlading en de afrekening met het Be- drijfsschap, dat een premie van 20 ct per 100 kg in het vooruit zicht heeft gesteld over het totale door de Z.L.T.B. geëxporteerde kwantum. Ofschoon 90 pet van de poters reeds voor 15 Nov. verzonden konden worden, zijn alle beschik bare poterbewaarplaatsen volle dig bezet geweest; wel een be wijs, dat zij aan een behoefte voldoen. Kwaliteit blijft een eer ste vereiste, wil men zijn export handhaven en uitbreiden. De economische vooruitzichten voor 1951 noemde spr. niet bijs ter bemoedigend; toch kan men de komende zaai- en pootperiode met vertrouwen tegemoet zien. De export van landbouwproduc ten en voornamelijk die van poot- aardappelen blijft een voorname deviezenbron; dit najaar heeft deze naar schatting ongeveer op gebracht 50 a 60 millioen bij een uitvoer van meer dan 200.000 ton. De Z.L.T.B. heeft in vele landen de belangstelling gewekt, welke gaande gehouden moet worden en zo mogelijk opgevoerd. Het jaarverslag eindigde met het dankbaar constateren van een goede samenwerking in alle ge ledingen en met de wens, dat Gods beste zegen ook in de toe komst op het werk mag blijven rusten. Vermelden wij nog, dat de heer W. Veldt met bijna algemene stemmen als bestuurslid werd herkozen. Het mag wel een der meest onrustbarende na-oorlogse ver schijnselen genoemd worden, dat het kermis- en dansvermaak, vooral op het platteland van Noord-Holland, zo'n grote omvang heeft aangenomen. Daar ook het katholieke volksdeel zich aan deze uitwassen schuldig maakte, heeft men het zich in katholieke kringen tot een taak gerekend een onderzoek naar de omvang van dit kwaad in Noordelijk Noord-Holland in te stellen. Een comité werd hiertoe gevormd, waarin zitting hadden twee burge meesters, een arts-psycholoog, een vertegenwoordiger van de R.K. Bond voor het Gezin, idem van de L.T.B. en K.A.B. en R.K. Vrou wenbeweging, twee juirsten, twee geestelijken, een ambtenaar en een dansleraar. HOOGST GEVAARLIJK EN ONGEOORLOOFD SCHAGEN Het is gebleken dat verschillende veehouders de laatste tijd te vroeg geboren of dode kalveren en lammeren aan handelaars verkopen in stede van die af te geven voor de verwer kingsinrichting. Het is hen wel licht niet bekend, dat zij daar- rfede niet alleen een verboden, maar vooral ook een zeer ge vaarlijke handelwijze plegen, die de gemeenschap wellicht duur te staan kan komen. Het is dan de gewoonte om de te vroeg gebo ren kalveren van de huid te ont doen. De huid wordt gewoon ver handeld, en het vlees verkocht als kippenvoer. Dit laatste is daarom zo gevaarlijk omdat te vroeg geboren kalveren-kadavers als regel totaal besmet zijn met de z.g.n. „abortus bacil van Bang". Deze abortus bacil kan zeer goed mensen besmetten, en heeft in enkele gevallen ook hier in Noordholland enkele zeer kwaadaardige en uiterst langdu rige ziektegevallen tengevolge gehad, waarbij de patiënten slechts met de uiterste inspan ning behouden konden worden Bij de handel in te vroeg en pasgeboren gestorven lammeren bestaat het gevaar dat het vlees van deze kadavers in consumptie wordt gebracht, met alle voor de gezondheid daaraan verbonden risico's. Door een strenge con trole, ook door de Rijkspolitie, zal getracht worden om deze practijken tegen te gaan. De op haaldienst van de destructor- en noodslachtplaatsen wordt boven dien voortaan zo georganiseerd, dat ook het meegeven van ge storven kalveren en lammeren wordt vergemakkelijkt. De uitbe taling voor deze leveringen zal bovendien stellig niet lager zijn dan bij verkoop aan de handel. Wij wekken iedereen op naar best vermogen te bewerken, dat de volksgezondheid niet onnodig in gevaar wordt gebracht. (Advertentie) Op grond van de resultaten van een door deze commissie in gestelde enquête, waaraan vrij wel alle burgemeesters uit het gewest hun medewerking ver leenden, kwam het comité tot de volgende conclusies: In nagenoeg geen enkele ge meente wordt de bij de wet ge stelde leeftijdsgrens van 18 jaar bij het dansen in acht genomen, soms dansen er zelfs kinderen van 14 en 15 jaar; bijna alge meen worden de ruimte en het aantal zitplaatsen in de dansge legenheden onvoldoende geacht. De in het Dansbesluit voorge schreven bepalingen omtrent het drankgebruik in dansgelegenhe den worden vrijwel nergens ge handhaafd. Over de mogelijkheid tot hand having van de bepalingen zijn de meningen van de burgemees ters, die aan de enquête mede werkten, verdeeld; de frequentie van het gelegenheid geven tot dansen is zeer verschillend, ter wijl omtrent het sluitingsuur van danspartijen ook verschillende maatregelen genomen worden; veelal wordt er gedanst tot 12 uur, doch tal van malen voor al tijdens kermissen tot 2 uur 's nachts. Misbruiken Ook de jeugdorganisaties wer den in deze enquête betrokken en uit de gegevens, van deze zijde verkregen, bleek, dat de tijd, die men nodig heeft om na dansavonden en kermissen naar huis te gaan, alsook de wij ze, waarop dit geschiedt, niet altijd onberispelijk genoemd kan worden. Nog meer geeft het te denken, dat het toezicht in huis na de feestelijkheden en bal avonden in vele gevallen ten enenmale ontbreekt. In sommige plaatsen wordt geklaagd over absoluut verkeerde dansvormen en over drankmisbruik, zowel door personen boven als bene den de 18 jaar, terwijl tenslotte geconstateerd wordt, dat er na genoeg geen toneel- of feestavon den georganiseerd kunnen wor den, zonder dat er „bal na" is. Overheid en ouders Dat er hier vooral voor de overheid, maar niet minder voor de ouders een taak ligt, om dit euvel van de danswoede en alle uitwassen van dien, te bestrij den, ligt voor de hand. We zouden al een heel eind in de goede richting zijn, als de plaatselijke overheid, al dan niet met de medewerking van de ge meenteraad en politie, beper kende bepalingen in het leven riep en deed letten op strengere handhaving van de bestaande en de eventueel nieuwe bepalingen. Op de eerste plaats betreft dit de handhaving van de leeftijds grens van 18 jaar, welke geldt voor het gehele land. Aan de ont duiking van deze bepaling, door in de plaatselijke verordening op te nemen, dat personen beneden deze leeftijd „onder geleide" ook toegang tot dansgelegenheden hebben, dienen de gemeentera den niet mede te werkén. Daar door immers wordt dit landelijk voorschrift volkomen een pas kwil, want elke jongeman van maar even 18 jaar kan hier als „geleider" fungeren. De controle op de leeftijds grens kan vergemakkelijkt wor den door de invoering van le- gitimatiekaarten voor die dans- lustigen, waarover twijfel om trent de leeftijd mogelijk is. Te Breezand werd gisteren de jaarlijkse bloembollen-tentoonstelling geopend. Tijdens de rondgang van de genodigden over de expositie. 135 FILIALEN IN NEDERLAND Posthume onderscheiding Bij K.B. is toegektvl het bron zen kruis posthuum aan wijlen Marinier der 1ste klasse G. Bos nia; het bronzen kruis aan Mari nier der 1ste klasse der K. M. R E. C. Bernouw. De Z.L.T.B. hield gisteren haar iaarliikse voorlichtiiigsmiddac in „Het Wanen van Heemskerk" te Alkmaar, waar ir. J. H. Brust van de N.A.K. uit Waleningen snrak over de betekenis van de stam selectie voor de uooteoedteelt en waar. na hem. dr. O. Banea van het I.V.T.. eveneens uit Waeenin- gen. een inleiding hield over de verbetering van het rassensorti- ment der verschillende groenten- gewassen. Ir. Brust wees erop, dat het doel van het telen van poot- aardappelen is een raszuiver en gezond product te kweken, dat gezonde krachtige planten kan leveren. Hij stond stil bij de keuze van het uitgangsmateriaal, dat aan zeer hoge eisen moet voldoen. De instandhouding der aardappelrassen geschiedt door de aardappel-selecteurs. Spreker ging na hoe in de jaren '30'40 de stamselectie werd bedreven om tot de conclusie te komen, dat de stamselectie in die tijd wel wat in de verdrukking is geraakt toen het vroeg rooien ingang be gon te vinden. Het buitenland klaagde over de kwaliteit van ons pootgoed. Het werd hoog tijd voor verbetering. In 1946 werd begonnen met grootscheepse toe passing van serologisch onder zoek. Men schrok van de resulta ten daarvan. Het X-virus-percen- tage bleek hoog te zijn. Daarnaast was er de minder -goede unifor miteit van onze gewassen. In '47 kwam er vanwege de N.A.K. een voorstel tot reglementering van de stamselectie. Dit voorstel is intussen verwerkelijkt. Uit deze reglementering belichtte spreker enkele punten. Op de stamselec- tiebedrijven, waarop men eerste lingen verbouwt, mag geen se lectie worden bedreven van ras sen die vatbaar zijn voor het eerstelingen-X-virus, als Eigen heimers, Alpha, blauwe Eigenh., Saskia en Koopmansblauwe. Sureker vroeg zich af of het wel economisch is. wanneer ieder bedrijf zelf de stamselectie toe past. Kii achtte het 't meest ge wenst. dat de nooteoedbedriiven doortelen wat de stamselectie- bedriiven selecteren. Ziin per soonlijke voorkeur ging er naar uit. dat enkelen zich toeleggen on S-nootgoed. Het is te verwachten, dat door de stamselectiebedrijven het poot goed zodanig verbetert, dat de teler voor teleurstelling wordt gevrijwaard. De stamselectie is niet opgezet om het pootgoed duurder te maken, integendeel, Het ligt in de bedoeling over enkele jaren het gereglemen teerde systeem te doen doorwer ken. In '53 zal voor een bepaald aantal rassen het systeem van afkapping reeds worden doorge voerd. Van deze rassen zal dan uitsluitend een A worden geteeld, als uitgegaan wordt van S- of E-pootgoed. Elke gewestelijke keuringsdienst kan tot verscher ping der maatregelen overgaan, zoals in Nobrdholland in feite is gebeurd voor enkele rassen. In '54 zal het systeem worden door gevoerd voor alle overige aard appelrassen. Spr. wijdde vervol gens uit over de typen. Eerste eis, die we aan het type mogen stellen, is, dat het behoorlijk vroegrijp is en een goed dekkend, gladbladig gewas. Spr. wees erop, dat a.s. Dinsdag door de N.A.K. een aparte stamselectiedag in Utrecht wordt georganiseerd. Hij releveerde tenslotte enige kleine wijzigingen, die dit jaar zijn aan gebracht in de keuringsvoorschrif ten, waarvan de voornaamste is: het vervallen van de twee-meter- strook bij eerstejaarsgewassen. Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd na de inleiding van ir. Brust, een druk gebruik gemaakt. Hierbij raadde spreker aan, te werken met verschillend uitgangsmateriaal en daaruit zelf het beste te zoeken. Dit, aldus spr., moet het streven zijn van de stamselecteur. Hij spoorde de belangstellenden aan, de stam- menvelden van de N.A.K. te gaan bezichtigen voor de typenver- schillen. Veredeline rassensortiment. De tweede inleiding werd ge houden door dr. Banga. die begon met de twee instellingen te noe men, die zich in het bijzonder bezig houden met de verbetering van het rassensortiment der groentengewassen. Dat zijn het Instituut voor veredeling van tuinbouwgewassen en de N.A. K:G. Er is een grote massa ge wassen. Er zijn veel rassen, die bij de veredeling er rol spelen. Het verbeteren van het rassen sortiment op een zo breed gebied is niet zo'n eenvoudige aangele genheid. Eerst moet men verza melen wat er is aan rassenmate- riaal. Dan trachten iets te ver krijgen dat beter is, dan wat reeds bestaat. Bij de zelfstuivers als bonen en erwten is het ras senvraagstuk eenvoudig in ver gelijking met de kruisbestuivers. Advertentie Jarenlang is men bezig met ge zondheidsselectie van dubbele witte zonder drahd, die vatbaar zijn voor virusziekten. Jaren ge leden is men reeds begonnen met het kweken van virusrestitente rassen. We hebben de Furore en de Servus gekregen. Die vol doen echter nog niet geheel. Er moet worden doorgewerkt. De kruisbestuivers leveren meer moeilijkheden op. De rasnaam zegt hier niets. De vraag is: welke selectie moet ik hebben. Wat zijn dus de beste selecties? Om dit te bepalen heeft men het z.g. Deense systeem ingevoerd. Dat wil zeggen, dat een commis sie van verschillende deskundi gen wordt gevormd voor een bepaald gewas. Zo zijn reeds ver schillende gewassen onder de loupe genomen. Eens in de zo veel jaar wordt op het zelfde ge was teruggekomen. De neerslag van deze proeven vindt men in de rassenlij st die geregeld wordt uitgegeven. Tenslotte gaf dr. Banga aan de hand van een serie gipsmodellen een exposé van het rassensorti ment van kroten. Dat door het I.V.T. veel en moeizaam werk wordt gedaan voor de verede ling van het rassensortiment, be wees de inleiding van deze spre ker overduidelijk. Er was na deze heldere in leiding voor de belangstellenden, die in grote getale bij deze voor lichtingsbijeenkomst aanwezig waren, nauwelijks meer aanlei ding om vragen te stellen. Met woorden van dank aan het adres van beide sprekers sloot voor zitter H .de Wijs deze geslaagde voorlichtingsmiddag. TWEE PLOEGEN VAN ACHT Volgens een uit België ko mend bericht heeft de secretaris van het bestuur van de Stichting De Ronde van Nederland, mr Veenhoven, met enkele Bel gische wielerofficials besprekin gen gevoerd aangaande de deel. neming van Belgische renners in de Ronde van Nederland. Het resultaat van het onder houd was, dat twee Belgische ploegen, elk bestaande uit acht renners, aan de ronde zullen deelnemen. BATAVIEREN WONNEN TE ALGIERS Te Algiers werd een hockey wedstrijd gespeeld tussen een regionaal Noord-Afrikaans team en een onofficiële Nederlandse ploeg, die momenteel door Noord-Afrika toert onder de naam Batavieren. De Nederlan ders wonnen de ontmoeting mei 2—1. ADRIAENSSENS-BRUYLAND WONNEN GENTSE ZESDAAGSE Het eindklassement van de Gentse zesdaagse luidt: 1. AdriaenssensBruyland (Bel gië) 104 pnt; op één ronde: 2 BruneelVan Steenbergen Bel gië) 246 pnt, 3. StromArnold (Australië) 233 pnt, 4. Schulte Peters (Nederland) 201 pnt, 5 OckersTytgat (België) 136 pnt op twee ronden: 6. Van de Meer- schautRyckaert België) 13E pnt. FEUILLETON m omwimr door JEAN REMY 4. HOOFDSTUK II Al de kamers van de eerste verdieping kwamen uit op een lange brede galerij, die evenals de hall gemeubileerd was met antieke commodes, oude kasten, gepolijst en geboend. Aan ieder eind werd ze verlicht door twee dubbele openslaande vensters met groen geworden ruitjes. Het oude mannetje opende de deuren van al de kamers, de een na de ander. Hij legde de voor delen van ieder uit: deze lag op de opgaande zon, die opde on dergaande. Vanuit kamer Pompa dour had men het uitzicht op het park, vanuit de Papaverkamer beheerste men de oprit van het park en kon men zich verlustigen in de grasperken en de weelde rige bloemenprachten. De keuze van Mevrouw Davenay viel op de Papaverkamer; het oudje ont dekte daarop, dat meneer Dave nay zo door en door nat was en zei bezorgd: „Dat kan toch zo niet blijven, ik ga vlug een vuurtje voor u maken". Toen Mr. Davenay protesteerde het was immers Augustus legde hij uit: „Ja, als het een maal regent hier in het land, met al die bomen, dan blijft het voch tig. En juffrouw Francois zou het mij ernstig verwijten, als u zich niet behaaglijk zou voelen als wanneer zij hier zou zijn ge weest om u te ontvangen." Hij ontstak onder de hoge schoorsteen een vuur, dat al reeds was ingelegd en vertrok. Het was een schitterende ka mer, die evenals de rest van het kasteel de indruk maakt van bui tengewone welvaart en comfort. In eén woord: van zeldzame gast vrijheid. Men kreeg het gevoel verwacht te zijn, zelfs met liefde verwacht. Door heel Vredehof deed zich de onzichtbare aanwe zigheid gevoelen van een fijne ziel, vol égards, verlangens en wensen van de gasten reeds by voorbaat te vervullen. Voor de schouw stond Mr. Da venay, als hoorde hij tot het décor: fijn, gedistingeerd, welwil lend, zich te warmen en lette intussen op zijn vrouw, die in de Papaverkamer op en neer liep. Mevrouw Davenay keek terneer geslagen. Zou ze ooit kunnen aannemen, dat Vredehof een heerlijke omgeving kon zijn vee* een paar weken vacantie? Hij hoopte het maar vaag. Hij verbrak de stilte. „Zal ik de koffers uit de auto halen, Jane?" Mevrouw Davenay sloot met een korte slag de muurkast, die ze geopend had. „Nee', zei ze, „het kleine kof fertje alleen; het is immers niet nodig de koffers uit te pakken". Mr. Davenay zweeg gelaten Hij moest er zich wel bij neer leggen als zij zulk een beslissing nam om de toestand draaglijk te houden, dat wist hij allang; en allang had hij de hoop laten varen haar iets te laten doen, dat zij niet wenste!!! HOOFDSTUK III. Toen zij een poosje later bene den kwamen in de eetzaal, had Mr. Davenay reeds opgehouden een wandelende wasem te zijn en met plezier liet hij het oudje constateren, dat zijn jas geheel droog was. Niettegenstaande dat brandde ook in de eetzaal een heerlijk open vuur. Het was er zo aangenaam, dat men het on weer en de regen, die niet opge houden hadden, geheel kon ver geten. Op de enorme tafel was voor drie gedekt. Op de dientafel lag prachtig tafelzilver gereed waarin de vlammen zich weer kaatsten. Een piece de milieu van zeldzame bloemen, alles sprak van luxe. De angorakat, die reeds eerder in de keuken geweest was en nu op een der stoelen met hoge rugleuning lag, sprong haas tig wag toen Mevrouw Davenay nader kwam om hem te aaien. Het oudje kwam binnen; het rol- tafeltje, dat hij voor zich uit duwde, leek er wel een voor een groot restaurant, en het was wer kelijk amusant in tegenstelling met de kleine hoeveelheid soep o de bodem van de grote zilveren soepterrine. De forel leek klein op de veel te grote schaal en de boontjes, netjes met -peterselie gegarneerd, vulden nog niet voor de helft de dekschaal. Het oudje draaide aan de elec- trische schakelaar en alles straal de van licht. „We voelen ons werkelijk verlegen bij al de moeite die u zich voor ons geeft", zei Mr. Davenay. „O, dat is niets hoor,!" Het oudje antwoordde volkomen na tuurlijk. „Morgen kunt u me hel pen". Mr. Davenay keek steelsgewijze even na.-«; zijn vrouw. Hoe zou ze dat opnemen? Het vooruit zicht om morgen het eten te be reiden in gezelschap van dit vreemde, oude mannetje. Zeer zeker zou ze als ze ook maar het minste verlangen zou hebben gehad om te blijven nu beslo ten hebben te vertrekken. Een van de drie dubbele open slaande deuren ging open, toen de gasten van Vredehof zich juist aan tafel zetten. Wat nu verscheen was meer 2ielig dan zot. Een grote, schrale, magere vrouw, gehuld in diverse shawls, een compres op het voorhoofd als een enorm verband, met een geruite plaid om zich geslagen, kwam binnen. „O! Pardon, Miss Sarah", zei het mannetje. „Ik dacht, dat u vanwege uw neuralgie niet be neden zou komen en heb daarom niet voor u gedekt". Een zwakke stem kwam uit het verband om te protesteren, dat m enrustig verder kon gaan. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5