Totale nivellering der regionale lonen is onrechtvaardig Over Mr. Steen berg he's kansen kan nog weinig worden gezegd EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN De commissie-Kruyt over de classificatie De middenpartijen vormen geen aaneengesloten „e/ercfe macht Scheepsberichten NAAR EEN SCHISMA Praags regiem installeerde vier rode kanunniken Kroniek en Kritiek Doorbraak Geringere loonaftrek naarmate het inkomen hoger is H.M. de Koningin zond telegram Britse regering leed nederlaag Tragische dood van twee emigranten Spoorwegstaking in Engeland afgelast Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, I 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stum pel. Hoofdredacteur: H. N, Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vondel Zaterdag 24 Februari 1951 46e Jaargang No. 12102 Kantoren; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, leL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 HET LUSTRUM van de Partij van de Arbeid heeft wij zei den het reeds gelegenheid te over gegeven aan diverse per soonlijkheden en instanties van die Party, om de lof van de „doorbraak" te zingen. Daar zou heel wat over te zeggen zyn, maar dit is, na de vele beschou wingen, welke wy in de loop der jaren aan dit onderwerp moesten wijden, niet zo zeer nodig. Niets heeft aan ons standpunt, waarbij wij de „doorbraak" afwyzen, iets veranderd. Er wordt nog al eens beweerd, dat de ..doorbraak" princi pieel geslaagd is, al geeft men dan toe, dat ze in de praktük nog niet genoeg heeft doorge werkt. Van dat principiële slagen zien wy alleen: een beter begrip voor elkanders tegengestelde me ning, vooral dikwyis in de plaat- seiyke verhoudingen hoewel lang met overal! meer ver draagzaamheid, maar of dit iets met het eigenlijke begrip „door braak" te maken heeft, wagen wij te betwijfelen. Een doorbraak in de practische politiek van het land was er bovendien al vóór de oorlog, toen in de zomer van 1939 twee socia listische ministers zitting namen in het kabinet en als de oorlog er niet tussengekomen was, zou deze „doorbraak" zich hebben doorge zet, zonder dat aan de partij- instelling in ons land wezeniyk iets veranderen zou. Men zou na- tuuriyk vaak tot compromissen moeten komenevenals nu. Compromissen zullen altijd no dig zyn in een land, waar geluk kig meer dan één partij regeren moet; gelukkig, want anders zou den wij de dictatuur van één partij krygen, met alle nare en zeker niet democratisch-socialis- tische gevolgen van dien. Of zou gelijk Schermerhorn in 1946 zeide te dromen het uiteinde lijke streven van de „doorbraak" er eigenlijk op gericht zijn, al thans gericht zijn geweest, één democratisch-socialistische party, de alleenheerschappy in handen te spelen? Dan zou die doorbraak partij in werkelijkheid alleen maar socialistisch, en helemaal niet democratisch zijn. Het kan dan ook niet anders, of op de duur moet het gevaar van de doorbraak ook uit een oogpunt van gevaar voor de democratie bekeken worden. Trouwens, er is nog een ander gevaar' aan die doorbraak ver bonden, het gevaar van voortge zette onwaarachtigheid. Bij de jongste moeilijkheden in de Party van de Arbeid is dat ge vaar duidelijk gebleken. De groep van ir. Vos wil met de regering meedoen, maar tegelijk de han den van de Partij vrij houden voor agitatie tegen de regering. De meerderheid staat weliswaar op het standpunt, dat regerings verantwoordelijkheid de nood zaak van compromis meebrengt, maar zij bevestigt daarmee dan tevens, dat ook de doorbraak partij niet zonder compromis kan. En dat is in wezen onwaarachtig, omdat de begrippen door braak en de begrippen com promis niet met elkander te verdragen zijn. Wij hebben dat al meer be toogd, maar men wilde er in de kringenvan de Party van de Arbeid niet aan. De jongste ge beurtenissen in die partij hebben echter de juistheid van deze stel lingen bewezen. Was er niet een resolutie vóór de bewapening, waarin de groep van dominee Buskes de principiële anti-milita ristische houding wilde doen uit komen? Wanneer dan de door braak in de praktyk zo zou moe ten worden verstaan, dat het tegelijk kan vriezen èn dooien, dan bewijst dit alleen maar, dat die doorbraak in wezen iets on waars is. Het feit, dat de groep van ds. Buskens, evenmin als de groep van ir. Vos, haar stand punt kon doorzetten, doet aan de juistheid van deze overweging niets af. Op belangrijke princi piële punten blykt er in de door- braak-partij voor de eigen over tuiging van belangrijke groepen geen plaats te zyn: waar bli" hier de doorbraak? Een ander bezwaar tegen de P.v.d.A. is de speciale eigenge reidheid, welke zy, zoals wij al eerder opmerkten, bij haar ge boorte heeft meegekregen, toen zij, óók al meer socialistisch dan democratisch, meende zich op de uiterste voortreffelijkheid boven alle anderen, te mogen doen voorstaan. Dit superioriteitsge voel is zy nog niet kwyt. Zolang zich dat beperkte tot het waan denkbeeld, dat by deze partij- alleen de opperste progressiviteit veilig is, kon dit nog niet zoveel kwaad, maar wanneer de socialis- tische commentator voor de Vara- microfoon beweert, dat ook de toepassing van de rechtvaardig heid in het sociale, economische en politieke leven, veel meer veilig is by de doorbraakpartij, dan bij de politieke party en op „confessionele grondslag". juist vanwege die grondslag!!), dan wordt het toch een beetje gek. Een dergelyke bewering, waar van het bewijs trouwens niet ge leverd wordt, is ten enemale on juist en in strijd met de feiten, zoals wij die kennen uit de par lementaire geschiedenis van de laatste vyf jaar, om ons daartoe nu te bepalen. Wij hebben het al eerder betoogd deze week nog in verband met de hangende ka binetscrisis, dat de P.v.d.A. er blykbaar een eigen soort recht vaardigheidsbegrip op nahoudt, dat een allegaartjes-compromis moet inhouden van de standpun ten der socialisten, daklozen, hu manisten en het handjevol katho lieken en protestants-christelij- ken, dat zich tot deze party be- Totale nivellering van de regionale lonen en daarmede totale af schaffing van de classificatie zou onrechtvaardig zijn, aldus de conclusie van de commissie-Kruijt in haar rapport inzake de gemeente-classificatie, dat enkele dagen geleden aan de minister van Sociale Zaken is uitgebracht. De commissie heeft uitvoerige onderzoekingen gedaan naar de regionale verschillen in de kosten van levensonderhoud. De resultaten van deze onderzoekingen zijn de volgende acht punten. 1. Steden en industriegebieden (voor wat betreft de vóór 1945 ge bouwde woningen) hogere huren dan het platteland. Het uiterste verschil komt dus op f3.per week, d.w.z. f 3.45 na de algemene huurverhoging per 1 Januari '51. 2. Verwarming en verlichting (gas en electriciteit) zijn in het algemeen iets duurder op het plat teland, echter niet veel, afgezien ook van de goedkopere uitwijk mogelijkheden (hout, turf). 3. Ook de druk der personele belasting is op het platteland iets hoger, maar het verschil is uiterst miniem. 4. Evenzo is het regionale prijs verschil met betrekking tot het standaard- en voedingsmiddelen pakket uitermate gering, soms iets goedkoper op het platteland, soms iets duurder. 5. Op grond van in het rap port uitvoerig gedocumenteerde argumenten moet zgn. „eigen Sroductie" (het eigen tuintje en et houden van klein vee) bij dit vraagstuk niet meetellen. 6. De gezinsontspanning brengt in grote steden meer kosten met zich mede. 7. De verschillende soorten van consumptie-stimulering waaraan de commissie uitvoerige beschouwingen wijdt treden sterker in de grote steden en in- Ingenieurs van het Italiaanse leger hebben een machine ge construeerd, die in minder dan twee minuten een man gat boort tot een maximum diepte van bijna twee en een halve meter. Zij kan door één man bediend worden, maar tijdens het werk moeten twee mannen assistentie verlenen. De infanteristen, die in de frontlinie zelf de mangaten moeten graven, zullen deze vinding ongetwijfeld weten te waarderen. Terwijl een sol daat in een zo juist gegraven mangat het terrein bewaakt, boort de machine een tweede. kent. In de katholieke party is het in elk geval zo, dat men daar uitgaat van hetzelfde principe ten aanzien van de rechtvaardigheid en het is zeker juist de confes sionele band, welke op dit punt gemakkelijker tot eenstemmig heid en eensgezindheid voert. Die confessionele band is overigens in de praktische politiek niet al tijd beslissend, maar zij vrijwaart de leden van eenzelfde partij, die op practische punten anders zou den denken, wel tegen dwalin gen. o.a. ten aanzien van de recht vaardigheid; in socialistische kringen is men nog al eens gauw geneigd, 'n eenzijdige stoffelijke belangenbehartiging aan te zien voor rechtvaardig, wat het nu net precies niet is. Ook is rechtvaar digheid in de politiek van van- daag-de-dag lang zou eenvoudig met, als men wel eens schynt te denken. Als er iets daaraan vreemd is, dan is het juist de eenzydigheid. Precies zoals.... de idee „doorbraak" in wezen vreemd is aan de idee „compro mis"!! dustriegebieden naar voren en maken daar het leven duurder. 8. Ten aanzien van verkeers kosten (winkelen ziekenhuisbe zoek, onderwijs, ontwikkeling) is het platteland daarentegen in het nadeel. Splitst men de kosten van le vensonderhoud in zgn. primaire en secundaire uitgaven, dan blijkt het platteland goedkoper te zyn ten aanzien van de eerste (vnl. door de lagere huren) maar duur der voor de tweede (vooral om dat daar meer verkeerskosten me de gepaard gaan). Waar nu, ge lijk bekend, by lage inkomens de primaire, by hogere inkomens se cundaire uitgaven overwegen, be veelt de commissie het beginsel aan van een loonaftrek die ge ringer is naarmate het inkomen hoger is. De commissie beveelt aan een nnrloonverschil van gemiddeld 10 ct. tussen de hoog- en laaggeclas- seerde gemeenten in het algemeen als normaal te aanvaarden. Hoe wel een indeling in drie klassen het logisch minimum is, meent de commissie voorts, dat een indeling in 5 klassen onder de gegeven omstandigheden nit doelmatig heidsoverwegingen in het alge meen de voorkeur verdient. De commissie werkt dit verder uit in een bijlage, die uiteraard slechts als suggestie is bedoeld, omdat de commissie niet gedetail leerd in het loonbeleid wil treden. Deze suggestie houdt dan in een aftrek van de basis-lonen van 10, 7. 5 en 3 cent per uur resp. voor de 5e, 4e, 3e en 2e klasse en overeenkomstige bedragen voor de lagere maandsalarissen. Gelei delijk aan wordt de aftrek dan minder: voor de hogere salarissen boven de f 4500.tot 0 geredu ceerd. Op het terrein van de Kromhoutkazerne te Utrecht is Vrijdag een monument onthuld, dat door het gezamenlijk personeel, behorende tot het Regiment Technische Troepen, is opgericht ter nagedachtenis aan de tot het Regiment behorende mili tairen, die in de jaren 19451949 in Indonesië zijn gevallen. Luitenant-kolonel van Lawick van Pabst legt een krans bij het gedenkteken namens H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Alles wel aan boord van de Kota fnten De commanderend officier troepen aan boord van de Kota Inten heeft een telegram naar Den Haag gezonden, waarin o.a. wordt gezegd, dat de gezond heidstoestand goed is van mili tairen van Ambonesp landaard en hun gezinsleden. De verzorging en de stemming is prima. (Van onze parlementaire redacteur) De formateur, mr. Steenberghe, ontving gisteren dr. Schouten, de heer Tilanus en mr. Oud, de fractieleiders van A.R., C.H. en V.V.D De middag daarvoor had mr. Steenberghe reeds van gedachten gewisseld met de fractie-voorzitters van K.V.P. en P.v.d.A., prof. Romme én mr. Burger. Onderwerp bij deze gesprekken met de fractievoorzitters was een concept-regeringsprogram, dat de forma teur inmiddels gereed heeft gekregen. Eerder heette het, dat de samenstelling van dit program nog wel wat voeten in de aarde zou hebben, omdat de vorige formateurs slechts brokstukken had den achtergelaten. De nieuwe formateur moet dus wel bizonder snel hebben ge werkt, maar het lijkt verstandig tevens aan te nemen, dat het verwerken van de brokstukken toch geen al te grote moeite moet hebben gegeven. Hoe dat verder zij, in elk geval kan het in dit stadium nog slechts gaan om een zeer voorlopig program, dat zich tot de hoofdlijnen beperkt. Op dit program nu heeft de forma teur met de fractieleiders van gedachten gewisseld en wij mo gen zeker niet aannemen, dat zij zich hiermede al in eerste aan leg zonder meer accoord hebben verklaard. Zij zullen ongetwijfeld aanmerkingen hebben gemaakt en bepaalde wensen andermaal hebben beklemtoond. Het belang rijkste van deze fase is intussen, dat de fractieleiders thans een meer concreet inzicht hebben ge kregen in de koers, die de forma teur zou wensen te volgen. Deze koers zal in de fractievergade ringen nader moeten worden be zien en eerst wanneer de forma teur het resultaat van dit beraad voor zich heeft, kan hy uitmaken in hoeverre er al dan niet kansen zyn voor een kabinet op brede basis. Wij nemen aan, dat het weekeinde vooral benut zal wor den voor nader overleg binnen de verschillende fracties. Begin volgende week zal de formateur de fractievoorzitters dan waar schijnlijk andermaal ontmoeten en vooral uit het vlot of minder vlot verloop van deze conferen ties zal kunnen worden opge maakt in hoeverre er geschil punten zijn gebleven. In dit stadium kan over de kansen van de nieuwe formatie- pogine dus nog maar zeer weinig worden gezegd. Wel is onze eer der vermelde indruk verstevi-d. dat de formateur de drie midden partijen niet als een aaneenge sloten „derde macht" tegenover zich zal krijgen. In zijn te Hoofd dorp gehouden rede heeft de anti-rev. fractieleider, de heer Kota Inten (rep.), Surabaja- Rotterdam, pass. 22 Febr. Straat Sunda. Radja, Surabaja-Amsterdam, 23 Februari te Aden. Sibajak (emigr.), Rotterdam- Melbourne, pass. 22 Febr. Point Degalle. Willem Rnys, Djakarta-Rot terdam, 22 Febr. van Port Said naar Southampton. Schouten, zich op opmerkelijke wijze van de heer Oud gedistan- cieerd. En ook in de kringen van de C.H. legt men er de nadruk op, dat de C.H.U. haar eigen ver antwoordelijkheid heeft. Deze omstandigheid kan in het voordeel van de formateur wer ken. Mocht het niet gelukken om alle partijen aan te trekken, dan blijft toch nog altijd de moge lijkheid over om met behulp van één of twee kleinere party en tot basisverbreding te komen. Intus sen mogen wij ons niet ontvein zen, dat over deze mogelijkheid nu ook vooral in dit stadium zal moeten worden beslist. De for mateurs Drees en van Schaik poogden over de partijen heen tot basisverbreding te geraken. In deze opzet bleef dus in het midden in hoeverre de betrokken partijen hiermede al dan niet instemden. In het kader van het brede voor-overleg, zoals dit thans door mr. Steenberghe wordt gevoerd, moét een en ander ech ter wel duidelijk worden en bij een onverhoopt negatief resul taat zou dus ook de kans kleiner worden om dan toch door middel van z.g. vrijstaande figuren tot basisverbreding te komen. In elk geval zal de formateur zijn po gingen in deze richting ongetwij feld zeer ernstig nemen. De laat ste dagen is van verschillende zijden betoogd, dat de twee grote partijen zeker niet voornemens zijn om zich door de kleinere partijen de wet te laten voor schrijven. Zulks zal zeker juist zijn, in zoverre hierfci; bepaalde grenzen zullen worden overschre den, maar anderzijds kan 't toch ook niet juist zijn, het zo voor te stellen alsof het hier slechts om een gevelversiering gaat, die al dan niet zou kunnen worden aangebracht. De problemen van het ogenblik vragen om het aantreden van een werkelijk nationale ploeg en wij nemen aan dat mr. Steenberghe hiervan nog. sterker overtuigd zal zijn dan dé vorige formateurs. AAN KOREA-DETACHEMENT H. M. de Koningin heeft het volgende telegram gezonden aan het Ned. detachement Ver. Na ties in Korea: „Aan officieren, onder-officie ren, korporaals en manschappen van het Ned. detachement Ver. Naties Korea. Betuig u oprechte deelneming by verlies van uw commandant en van hen, die met hem vielen bij de vervulling van hun plicht. Volg met grote belangstelling uw verrichtingen. Wens u daar bij van ganser harte sterkte toe. De Britse regering heeft giste ren in het Lagerhuis met 242 tegen 234 stemmen een neder laag geleden bij de stemming over een door een onafhankelijk La gerhuislid ingediend wetsvoorstel over het genationaliseerde weg vervoer. De uitslag heeft echter niet de vai van de regering tot gevolg. Na bekendmaking van de uit slag klonken uitroepen als: „Treedt af". BRANTFORD (Canada), 23 Febr. (Reuter). Twee Neder landers, de 22-jarige J. Schoen maker en de 23-jarige H. van Bruggen beiden uit Moergestel, die in 1949 met hun familie uit Nederland zijn geëmigreerd, zijn gisteren bij Brantford (Canada) bij een botsing op een onbe waakte overweg tussen een trein en een auto om het leven geko men. (K. N. P.) In de Kathedrale Kerk van Olmiitz in Tsjechoslo- wakije, welks bisschop, mgr. Ma- toche, vorig jaar reeds werd ge arresteerd, zijn op 13 Februari 4 kanunniken geïnstalleerd, die tegen het bevel van de bisschop- Sen in, deze kerkelijke waardig- eid uit de handen van de com munistische regering hebben aan vaard en daardoor ipso facto zijn geëxcommuniceerd. De installatie werd verricht door prelaat Neje- zchleba, die als lid der beweging van „Patriottische Priesters" eveneens reeds werd geëxcommu niceerd. TER ELFDER URE De arbeidsmoeilijkheden. waar door het Britse spoorwegverkeer dreigde te worden stilgelegd, zijn opgelost. Het bestnnr van de spoorwegen gaat accoord met de gevraagde loonsverhogingen tot een totaal bedrag van twaalf millioen pond sterling. De overeenkomst werd bereikt zes uur voor het begin van de aangekondigde nationale staking. De stakingsorders aan de sleutel posities zijn echter reeds verzon den en men weet niet of gedu rende het weekeinde niet toch vertragingen zullen voorkomen. De benoeming van deze vier ka nunniken doet het aantal priesters die door de communisten met be loften. bedreiging of bedrog voor hun zaak zijn gewonnen, in Tsje- choslowakije stijgen tot 33. Dus een uiterst gering aantal, wan neer men bedenkt, dat er 7000 priesters in Tsjechoslowakije zijn. van wie ongeveer een derde we gens het officieel bekende verzet tegen het rode schrikbewind óf naar concentratiekloosters zijn verbannen óf dwangarbeid in de mijnen verrichten. Het Franse Katholieke tijd schrift „Etudes" publiceerde on langs een uit Tsjechoslowakije ge smokkelde brief van een priester welke als volgt eindigde: Ik geloof, dat de toestand in Tsjechoslowakije de kiem van een schisma in zich draagt. Wij zullen nog lang genoeg ons kunnen ver zetten, maar het is de zaak van de gehele christelijke en beschaafde wereld om ons te hulp te komen JONGEMAN GEDOOD DOOR BUIS VAN 1400 K.G. Vrijdagmiddag waren enkele arbeiders te Hansweert bezig met het lossen van waterleidingbui zen, elk wegende 1400 kg De ar beiders stapelden de buizen op door middel van touwen en koe voeten. Toen een buis werd op getakeld en deze ongeveer een meter boven de grond was. brak plotseling het touw. De buis trof de 29-jarige ongehuwde arbeider J. J. de Bel uit Kruiningen, die op slag werd gedood. H.M. de Koningin heeft voor Zijne Keizerlijke Majesteit de Sjah van Perzië ter gelegen heid van diens huwelijk, bij de Porseleyne Fles te Delft, een fraaie vaas laten vervaar digen, met het Perzische en Nederlandse Rijkswapen ver sierd. Het geschenk is door Hr. Ms. Gezant in Teheran, de heer A. J. Schrikkers, per soonlijk kort na de huwelijks voltrekking aan de Sjah over handigd. Deze betuigde zijn grote erkentelijkheid voor wat hij noemde het magnifieke geschenk van Hare Majesteit. Herdenking (Sm.) Het is tien jaar ge leden, dat de eerste grote sla king georganiseerd werd tegen de Duitse terreur, in Februari 1941 begon in Amsterdam de vervolging legen de Joodse land genoten wanstaltige vormen aan te nemen. Razzia s en geweld plegingen deden de Duitse be zetters liet ware gelaat van de onmenselijkheid zien. Daartegen is een spontaan volksverzet in het geweer gekomen, dat ver scheidene slachtoffers heeft ge- eist en in de geschiedenis staat dit verzet bekend als de Fe- bruari-staking van 1941. Het is jammer dat ue communisten zich op de gebruikelijke wijze van deze gebeurtenissen hebben meester gemaakt, door het, ten onrechte overigens voor te stel len, alsof zij het aileen geweest zijn, die hier dit volksverzet in het leven hebben geroepen. Nu zijn het zeker niet alleen de communisten in ons land ge weest, die 't verzet in zijn ver schillende vormen meer om po litieke bijoogmerken dan terwil- le van het lieve vaderland be gonnen zijn. Ook andere groe peringen hebben zich aan die bijoogmerken schuldig gemaakt. Maar de communisten deden dat toch wel heel erg en doen het nog. De herdenking van deze Februari-staking is zodanig in het teken van de communisti sche propaganda gesteld, dat an deren zich daaraan wel moesten onttrekken en deze keer is deze herdenking laf tegenover de nagedachtenis der slachtoffers! geheel aangewend als een agitatie-middel tegen de zgn. Duitse herbewapening. Nu weet een ieder, dat er geen sprake is van het herstel van een zelf standige Duitse weermacht, maar van het aanvaarden van een aandeel der Duitsers in de ver dediging van Wesf-Europa in het kader van het Atlantisch Pact. Een noodgedwongen maat regel, o.a. in verband met de be wapening van de Oost-Duitse „volkspolitie". een compleet le ger, dat volgens de iaatste be richten wordt uitgerust met tanks, anti-tankgeschut, ge vechtswagens enz. Maar van zul ke zaken wordt in de huichel achtige communistische propa ganda nietgerept. Op de achter grond staat de nagedachtenis van de vermoorde Joodse landgeno ten en de gevallen eerste ver zetsstrijders. Hen gedenken wij met ere, allen, zonder uitzonde ring en zonder enige bijgedachte. Als mensen en als goede vader landers. West-Duitstand (Sm.) Het stopzetten van de invoer naar West-Duitsland is een ernstige zaak. Zeker ook voor grote Nederlandse belan gen ook de agrarische positie is hierin heel gewichtig! van zakelijke aard. Maar het meest toch wel, omdat uit deze gebeur tenissen blykt, dat we nog een heel eind verwijderd zijn van de idealen op het gebied der econo mische samenwerking, welke wij na de oorlog en juist in de laat ste maanden, koesterden. Het is een droevige zaak ,die wel weer heel duidelijk de onvolmaakt heid in het licht stelt. Nauwe lijks was het plan-Mansholt ge publiceerd tenminste de eer ste berichten daarover, want het moet altijd nog uitgewerkt wor den of er kwamen, in het bij zonder op landbouwgebied, moeilijkheden met de Benelux, die ons weer een stap terug brachten van het ideaal, dat ook dit Nederlandse plan wilde die nen. Toen kwam er onlangs, als of er nog niet genoeg plannen waren op allerlei gebied, een Frans plan tot Europese samen werking op landbouwgebied en daar liggen nu prompt, de Duitse maatregelen. Met de economie in West-Duitsland is het niet in orde. De een zegt dat dit komt door de geleide economie, de an der, dat het juist de schuld is van de pogingen, om de econo mie in West-Europa weer meer en meer vrij te maken (liberali satie). Het is te begrijpen dat de Duitsers maatregelen nemen als de boel bij hen spaak loopt. Vioeger was de keus kanonnen of boter, en hadden de Duitse machthebbers nu maar boter ge kozen. dan zou het er allemaal anders uitzien Bij alle beoorde lingen over de toestand en over de schuldvraag moet dat wel be dacht worden. Op de achter grond staat nog altijd de grote schuld van Duitsland. Herstel van zovele geschonden waarden, zal nog meer tijd kosten, maar nooit een feit worden, als we derzijds niet waarachtige offers worden gebracht. Dit geldt ook voor de bezetters van nu, die hun zakelijke belangen soms te zwaar laten wegen. Verder bren gen bepaalde Duitse groepen hun belangen naar voren zoals nu de Duitse Boerenbond, die bescher ming voor de landbouw heeft gevraagd, beperking van Uivoer en prijsbescherming. Dat is in de grond van de zaak allemaal het oude lied van voor de oor log, op een nieuwe wijs. Maar we komen er zo nooit uit, nooit als er alleen maar over samen werking en over offers wordt gepraat en de daden, dan hier, dan daar, averechts zijn.... PLEVEN: VERTROUWENSKWESTIE De Franse premier, René Ple ven, heeft aan de stemming over het regeringsvoorstel voor de kieshervorming het vertrouwens votum verbonden. De stemming zal Dinsdagmiddag gehouden worden. f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1