Ook mr. Steenberghe gedwongen zijn opdracht terug te geven Hebben P.v.dA-bezwaren de doorslag gegeven? Moskou antwoordt Londen „Volksdemocratie" van Praag siddert onder zuiveringsangst Terugkeer var» Minister van Maarseveen welkom 72-Jarige schoenmaker door jongelui neergeslagen Geen kabinet zonder P.v.d.A. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Partijraad en formatie Prof. Romme: Nog mogelijkheden? Scheepsberichten Ontkennen en beschuldigen Gottwald (zelf in gevaar) beschuldigt Clementis ROND NIEUW-GUINEA 24000 mannen in Stille Omgang UNO-legers voor sterke linies Roofoverval te Rotterdam P.B.O.-Landbouw komende herfst Gesneuveld in Korea HET FEIT Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God ts 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Maandag ^6 Februari 1951 46e Jaargang No. 12103 Kantoren; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2045, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Van onze parlementaire redacteur De V.V.D. heeft een kabinets crisis kunnen veroorzaken, om dat de regering Drees-v. Schaik na het aftreden van minister Schokking, nog slechts op drie partyen steunde. Het gevaar van wat nu is geschied, kwam daardoor al in de lucht te hanr gen,aldus prol Romme in de rede, die hij Zaterdag in Utrecht voor de Partijraad van de K.V.P, hield. De katholieke fractieleider herinnerde er aan. dat de K.V.P. in dit verband reeds bij de al gemene beschouwingen een waarschuwend geluid had laten horen. Het was immers van meet af aan riskant, dat een andere rege ring werd gevormd, die zoveel beter was, dat hierdoor het tijd verlies van een crisis zou wor den gecompenseerd. Elk kabinet heeft tijd nodig om zich in te werken, aldus prof. Romme en de nieuwe regering rest slechts één jaar om iets tot stand te bren gen. zulks klemt temeer nu geen mens vandaag de dag kan zeg gen hoelang de crisis nog zal duren. Maar hoe dat verder zij toen de motie-Oud minister Stik ker tot heengaan noopte, was het in elk geval onvermijdelijk dat ook de regering in haar geheel heenging omdat het vanaf dat ogenblik niet meer het kabinet Dreesv. Schaik was in de zin van '48. P.v.d.A. niet in onnositie dringen. In de pogingen om een nieuwe regering tot stand te brengen, zag prof. Romme belangrijke over eenkomsten. Elke formateur bleek de oyertuiging te zijn toe gedaan, dat èn de KVP èn de P.v.d.A. in een nieuwe regering zouden moeten worden opgeno men. De katholieke fractieleider wees er in dit verband op, dat informateur Stikker zijn infor matiepoging zelfs al had afgebro ken nadat hij bij de P.v.d.A. was gestrand. De formateurs Drees en v. Schaik dachten in dezelfde geest een lijn, die ook reeds maanden terug door prof. Ane- ma, de Anti-Rev. fractieleider in de Eerste Kamer, was aangege ven, toen hij als zijn mening uit sprak dat een eventuele verwij dering tussen KVP en P.v.d.A. zeker niet in 's lands belang zou zijn. Uitgaande van dat belang achtte prof. Romme het dan ook geenszins verantwoord mee te doen aan pogingen, die de PvdA m de oppositie zouden dringen. Zou de P.v.d.A. daartoe zelf be-| sluiten, prof. Romme hoopte in tussen van ganser harte het te gendeel, dan mocht zulks niet aan enige opzet of schuld van de KVP te wijten zijn. Brede basis. De wenselijkheid van een brede basis besprekende, wees prof. Romme er op, dat de KVP hier van ook in 46 en '48 een voor stander is geweest. Nu maatrege len aan de orde komen, waarbij ons volk in al zijn geledingen is betrokken, dringt zich echter meer dan ooit de wenselijkheid van een regering op. die een zo breed mogelijk vertrouwen ge niet. Daarnaast klemt dat de in schakeling van de verantwoorde lijkheid op politiek gebied bevor- vorderd wordt door de last met anderen te delen. Een dergelijke brede basis eist echter anderzijds enfge zelfbeheersing. In dit verband cisnte nrof Romme critiek on het afgetreden kabinet geuit in termen ais ..cha os en „potverteren". Zij. die deze termen gebruikten, dienden zich nader on de hoogte te stel len van wat. onder leiding van dit kabinet, ook on economisch gebied werd tot stand gebracht. Denkt men nu werkelijk, zo rien de katholieke fractieleider (Vervolg op - (Van onze parlementaire redacteur) Mr. Steenberghe is er niet in geslaagd om Nederland na ruim vier weken crisis eindelijk een nieuwe regering te geven. Zater dag ging hij, in navolging van de heren Drees en van Schaik de weg, die onderhand geplaveid raakt met mislukte opdrachten. Nog binnen een week moest ook Mr. Steenberghe aan H. M. de Koningin verzoeken van zijn opdracht ontheven te worden. Zondag maakte de Koningin een begin met de andermaal nodig geworden consultatie. Op paleis Soestdijk ontving zij de voor zitter van Eerste en Tweede Kamer, vandaag zullen de verschil lende fractieleiders volgen. Van de zijde van de P.v.d.A. moet echter nog nader overleg zijn gevraagd omdat men een na dere precisering van het program wenste. In dit antwoord heeft de formateur blijkbaar aanleiding gevonden zijn opdracht terug te geven. Van socialistische zijde legt men er echter de nadruk op, dat door de P.v.d.A. geen afwij zend antwoord werd gegeven „Wat nu?" Om de vraag „Wat nu?" te kunnen beantwoorden, is het no dig zich te bezinnen op de nog resterende mogelijkheden. Intus sen is het eerst nodig, de redenen van de mislukking van Mr. Steen berghe na te gaan. Mr. Steenberghe schijnt een program te hebben opgezet, dat slechts de grote lijnen aangaf, waarmee niet gezegd behoeft te zijn, dat het vage lijnen waren. Hij deed zulks met opzet, omdat hij van mening was, dat de om standigheden zich nog voortdu rend wijzigden, zodat het volgens hem geen zin had, om zich tot in onderdelen vast te leggen. Op dit program vroeg hij op korte termijn het fiat van de partijen. De antwoorden zouden voor Zaterdag twaalf uur moeten binnen zijn. Op de Vrijdagmiddag die in dit tijdschema restte, bracht de formateur een bezoek aan Dr. Drees die hij uitnodigde om als vice-president tot het Kabinet toe te treden. Dr. Drees moet het aanbod van de hand hebben ge wezen. De formateur bleef intus sen echter aan zijn toetreden grote waarde hechten. Hij ging er hierbij blijkbaar van uit, dat de figuur van Dr. Drees ook in brede socialistische kringen een waarborg voor de onvermijdelijk heid voor de te nemen maatrege len zou zijn. Intussen kwamen Zaterdagmor gen de antwoorden binnen waarin alle partijen in bevestigende zin moeten geantwoord hebben. De A.R. zou wel bezwaar gemaakt hebben tegen de zetelverdeling. De derde macht zou vier zetels krijgen, 1 V.V.D., 1 C.H. en 2 A.R., voor A.R. was dit dan Ver keer en Waterstaat en een minis terschap zonder portefeuille, maar hierover ware wellicht nog nader te praten geweest. Groote Beer (emigr.) op weg naar Fremantle. Roma (rep.) eind Februari van Surabaja naar Rotter dam. Atlantis (rep.) 22 Februari van Surabaja naar Rotter dam. Johan van Oldenbarnevelt, SurabajaAmsterdam, 24 Februari in Suezkanaal. Kota Inten (rep.) Surabaja- Rotterdam, 23 Februari ten zuiden van Messina. Uit de rede van Prof. Romme, Zaterdag op de Partijraad gehou den, is op de eerste plaats wel gebleken, dat de K.V.P. veel aan een brede basis is gelegen. Deze mogelijkheid moet nu echter worden afgeschreven. Blijft over, zoals we al eerder schreven, een twee-partijen-kabinet, dat K.V.P. en P.v.d.A. dus zou verplichten, om gezamenlijk de gehele last van de nodig geworden maatre gelen te dragen. De rede van Prof. Romme geeft ook voor deze mogelijkheid ruimte. Tenslotte rest een zakenkabinet, maar hiervoor zou ook Mr. Steen berghe de mogelijkheid hebben gehad afgezien nog van de vraag, of een zakenkabinet maatregelen aan de orde zou kunnen stellen die thans nodig zijn. Een aanblij ven van het demissionaire kabi net behoort eveneens tot de theo retische mogelijkheden. Maar ook hier rijst de vraag, of ook Minis ter Stikker hierin zou blijven zit ting nemen. Puzzlen is moeilijker dan ooit. 24.000 Katholieke mannen hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag de traditionele processieweg door het oudste gedeelte van Amsterdam afgelegd. Nog twee opeenvolgende Zondagnachten zullen duizenden volgen in de „Stille Omgang", de massale zwijgende hulde aan het Sacrament van Mirakel. De bedevaartgangers trekken in de Kalverstraat langs de plaats, fvaar eeuwen geleden het Mirakel geschiedde. De Sow jet-Russische plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken, Andrei Gromyko, heeft de Engelse ambassadeur te Moskou, sir David Kelly, Zaterdag het antwoord van de Sowjet-Unie op de jongste nota van Engeland overhandigd, aldus meldt Tass. 17 Februari beschuldigde Engeland de Sowjet- Unie in een nota, die aan de Sowjet-Russische ambassadeur te Londen, Georgi Zaroebin, werd overhandigd, van agressieve bedoelingen en schending van de overeenkomst van Potsdam. De Sowjet-Unie verklaart in haar antwoord thans, dat de be sluiten van de Engelse regering over de vorming van de West- Duitse regering te Bonn en de eenmaking van dp Engelse en Amerikaanse zones zonder over leg met de Sowjet-Unie werden genomen. Engeland is begonnen West-Duitsland tot een basis voor een aanval te maken in plaats van het te demilitariseren, aldus de nota. De Sowjet-Unie verklaart zich in deze nota bereid tot het openen van onderhandelingen met Enge land. Zij beschuldigt Engeland er van „alle pogingen tot samen werking te hebben opgegeven", doch verklaart elke stap, die werkelijke verbetering van de betrekkingen tussen beide landen beoogt, „gunstig te zullen ontvan gen". Dat de Sowjet-Unie zich in de binnenlandse aangelegenheden van Bulgarije, Roemenië en Hon garije gemengd zou hebben, noemt de nota een belachelijke beschuldiging. De gewapende macht van de V.S., Engeland en Frankrijk is tweemaal zo groot als die van de Sowjet-Unie, die dezelfde omvang heeft als voor de tweede wereldoorlog, zo wordt in de nota verklaard. Dr. Vladimir Clemenfis, de voormalige minister van Buiten landse Zaken van Tsjecho-Slowakije, heeft met andere functio narissen „samengezworen tegen de partij met het doel haar politiek te wijzigen", aldus heeft president Klemant Gottwald, voorzitter van de Tsjecho-Slowaakse communistische partij aan het hoofdbestuur meegedeeld. „Verraders en samenzweerders" noemde Gottwald Clementis, Otto Sling, secretaris der commu nistische partij te Brno, en mevrouw Maria Svermova, assistent secretaresse van de partij en weduwe van een heldhaftige Slowaakse verzetsman uit de tweede wereldoorlog. De verklaring van Gottwald is in de Tsjechoslo waakse bladen gepubliceerd. Gottwald sprak niet over de verblijfplaats van Cle mentis, die 26 Januari te Praag is verdwenen. Ook vertelde hij Op het Waterlooplein te Amsterdam is Zondagmiddag de Februari-staking van 1941, de spontane actie der bevolking van de hoofdstad als protest tegen de maatregelen der bezet ters tegen de Joodse landgenoten, op sobere wijze herdacht. Langs het voorlopig monument, dat van gemeentewege op het iiu'. I JD- Meyerplein werd opgericht en voor hetwelk B.S.-ers 3' de erewacht betrokken, werd gedefileerd. niets naders over mevrouw Sver mova, die naar verluidt eerder in dit jaar werd gearresteerd. Sling werd in November gearresteerd. De te Praag gehouden toespraak van Gottwald is gepubliceerd op de dag, dat men in Tsjecho-Slo wakije het feit herdenkt, dat de communisten drie jaar geleden aan de macht kwamen. De Tsjechoslowaakse premier, Antonin Zapotocky, heeft op een bijeenkomst van het Nationale Front te Praag verklaard, dat de jongste zitting van het bestuur van de communistische partij toonde, dat alle samenzweringen zouden worden opgebroken en dat verraders in dienst van bui tenlandse spionnagebureaux hun verdiende loon zouden krijgen. De „Neue Wiener Tageszeitung" maakt melding van gevechten tussen Tsjechische regeringstroe pen en partisanen in het Tatra- gebergte. Het blad, dat nauw contact met de Slowaakse nationalistische be weging zou onderhouden, schrijft verder dat een grote zuivering onder de communistische leiders zal beginnen. Onder de zuivering zouden ten slotte ook vallen premier Zapo tocky, minister van Binnenlandse Zaken Nosek en minister van Voorlichting Kopecky. De positie van president Gottwald zou ook gevaar lopen. Minister Stikker te New York Minister D. U. Stikker is Zon dagavond per vliegtuig te New York aangekomen voor bespre kingen over het Europese grond stoffen probleem. Het probleem is thans „in een nogal critiek stadium" getreden, zo zeide hij. ZOON VAN SOW|ET- MAARSCHALK UITGEWEKEN Volgens de onder Britse con trole ande Weense „Depesche" zou Wassil Schapot: -kof, zoon van de ,c -malige Sowjet-Russi sche maarschalk en lid van de planningscommissie van i-ow- jet-Russische oorlogseconomie, naar West Oostenrijk zijn uitge weken. Volgens het blad zou Scha- potsjnikof verklaard hebben, dat de Sowjet-Russi' stra' die vroeger defensief van karakter was, thans op het offensief ge richt is. Men zou-in voorkom* ^d geval ^West-Europa in twe- we ken tijds door parachutisten wil len laten bezetten. Schapotsjnikof zou in. het bezit zijn van documenten. 't zou blüken dat de Sowiet-Russische "pleurden in staat ziin radiogra fisch te besturen atoom- en ha- cillen-oroieetielen te maken, die de Atlantische Oceaan kunnen oversteken (Van onze parlementaire redacteur) Nieuw Guinea, dat in de afgelopen weken geleidelijk naar de achtergrond gedrongen is, werd door Prof. Romme tijdens de Partijraadsvergadering van de K.V.P. Zaterdag nog weer even op het eerste plan gehaald. De zelfbeheersing, die mede voor waarde voor een brede basis is, werkte prof. Romme nog nader uit voor wat de kwestie Nieuw Guinea betreft. Wanneer ieder een hier op zijn standpunt blijft staan, wordt Nederland onbestuurbaar en schakelt het parlement zich zelf uit. Niet meer te veranderen is ech ter, dat mr. Oud een kabinet deed vallen, dat uitdrukkelijk had ver klaard niet tot souvereiniteits- overdracht te kunnen komen. Mi nister van Maarseveen was de belichaming van deze politiek, hetgeen zijn terugkeer, aldus prof. Romme, op welke post dan ook, destemeer welkom doet zijn. Voor dit stadium achtte prof. Romme het de beste oplossing, dat de partijen eikaars standpunt zouden respecteren, terwijl de regering de vrijheid moet hebben om leiding te geven, wanneer zulks op een gegeven ogenblik nodig is. In het parlement is trou wens geen 2/3 meerderheid te vinden voor welke wijziging van status dan ook en mede in dit licht bezien ware het bepaald on democratisch om enige beslissing te willen afdwingen. Wij kunnen het ogenblik afwachten waarop Indonesië zelf de zaak weer aan hangig maakt in het kader van de totale uitkomst van de R.T.C. Blik in de toekomst Tenslotte wijdde prof. Romme aandacht aan de moeilijke positie, waarin ons land is komen te ver keren. Aan het einde van '49 was Ongeveer 24.000 katholieke mannen hebben gisternacht we derom de 70 jaar geleden terug gevonden processieweg door het oudste deel van Amsterdam de voot afgelegd. Met vele tientallen extra trei nen en autobussen waren zij ge komen uit het Zuiden, Westen en Oosten van ons land. Na afloop der bedetocht werden in 30 ker ken H.H. Missen voor de bede vaartgangers opgedragen. Dit jaar voor het eerst werd gedurende de omgang de binnen stad door honderden agenten voor het grote verkeer afgesloten, zó dat verkeerspuzzles, die vorige jaren nogal eens storing verwek ten, niet voorkwamen. De weers omstandigheden waren bijzonder gunstig. HET FRONT IN KOREA De opmars der verbonden le gers op het 96 kilometer brede front is Zondag op grotere te genstand gestuit. Volgens te Tokio ontvangen berichten van het front hebben de verbonden legers Zaterdag tot vijf kilometer terreinwinst ge boekt bij hun opmars aan het centrale front. Zuid-Koreaanse troepen heb ben communistische aanvallen afgeslagen. Zij meldden dat aan de Oostelijke flank van het 96 km brede front een communisti sche strijdmacht van naar schat ting 12.000 man zich ten Noor den van Tsjongsong aan het te rugtrekken was. Communisten op bergkammen bestookten troepen van het Brit se gemenebest met vuur uit lich te wapens. Zi.i sloegen alle po gingen om hen te verdrijven af. Zaterdagavond is een laffe overval gepleegd op 'n 72-jarige oude schoenmaker P. Oskam te Rotterdam. Oskam, die alleen woont, was in zijn werkplaats bezig, toen twee jongemannen binnenkwamen door de nog ge opende deur. Zijn bovenbuurman hoorde stommelen en was ver wonderd, omdat hij wist, dat de man alleen woont. Hij ging naar beneden en klopte aan het raam, zeggend: „Jan, wat maak je toch een herrie". Hij kreeg geen ant woord en ging weer naar boven. Wederom hoorde hij beneden lawaai en weer ging hij bij de schoenmaker op onderzoek uit. Twee jongemannen verliéten het huis en zeiden tegen hem: „Ga maar naar binnen er is niets aan de hand". Binnen vond de buur man de oude man op de grond liggen met een gapende hoofd wond. Direct werd de politie gewaar schuwd, die vermoedt, dat de man met een loden pijp of iets dergelijks werd neergeslagen. Om woners hadden de beide daders zien lopen en uit hun verklarin gen meent de politie op te kun nen maken met twee jongeman nen van 25 a 26 jaar te doen te hebben. Het is nog niet bekend wat het motief voor de daad was, maar het vermoeden bestaat, dat er geld gestolen is uit de porte feuille, die de oude baas in zijn zak had. De oude man heeft eén hersenschudding opgelopen als mede een wond aan hel rechter oog. de toestand gunstig, maar Korea heeft de verhoudingen radicaal gewijzigd. Wij zullen ons volk nu moeten doordringen van de ge varen, die door de communisti sche dreiging zijn opgeroepen. Het gaat er om de toekomst voor ons, maar vooral ook voor onze kinderen, te redden. Een nieuwe regering zal hierbij vaste leiding moeten geven en zi.i zal des te zorgvuldiger de sociale rechtvaardigheid moeten betrach ten naar de mate de lasten zwaarder worden. De militaire verdediging wilde Prof. Romme dan ook niet losmaken van de sociale verdediging. Zonder de laatste kan ook de eerste niet doelmatig zijn. Prof. Romme besloot zijn uit stekende rede, die weer een waar hoogtepunt van de Partijraads vergadering was, met de oproep om juist in deze periode van har de maatregelen te handelen als beginselvaste en vooral de liefde betrachtende katholieken. STICHTING VOOR DE LAND BOUW GAAT HEEN Er wordt rekening gehouden met de verwachting dat in de komende herfst gestart zal wor den met de P.B.O. voor de land bouw, waarmede dan tegelijk een einde zal zijn gekomen aan de Stichting voor de Landbouw. Voorts moet worden verwacht dat nog vóór het einde van de stalperiode het 5-jarenplan ter bestrijding van de t.b.c. onder het vee in werking zal treden. Voor de afzet van t.b.c.-vrij vee naar de Hollanden, liggen hier in de komende jaren prachtige kan sen voor Friesland, Drente en Overijsel, waar de veehouderij het verst met de t.b.c.-bestrijding ge vorderd is. Dit deelde Mr. Rip, alg. secr. C.B.T.B. te Zwolle mede. Op 27 Februari a.s. hoopt de Directeur van de Vaticaanse sterrenwacht, dr. J. W. J. A. Stein S.J., zijn tachtigste ver jaardag te vieren. Dr. Stein is Nederlander van geboorte, doch is reeds van 1930 af aan de Vaticaanse sterrenwacht verbonden. Vele astronomi sche werken van zijn hand za gen het licht. Dr. J. W. J. A. Stein S.J. in zijn observatorium. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen In Korea de volgende verliezen zijn te betreuren: Gesneuveld op 3 Februari: soldaat eerste klasse J. Ver- hey, legernummer 280116006, afkomstig uit Poortugaal. Gesneuveld op 12 Februari: sergeant W. Mol, legernum mer 260627008, afkomstig uit Brielle. De familie is gewaar schuwd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1