„Indonesia Raya" beschuldigt Sukarno van collaboratie Em.-pastoor Peeperkorn gisteravond overleden Infanterie en artillerie oefenden met scherp President dient aanklacht in wegens belediging Zaligverklaring Paus Pius X Zuid-Koreanen bezetten 4 eilanden De oudste priester van ons Bisdom Even uw aandacht Nieuw leven in de Kafrh. Filmactie Brisantgranaten op de Vel uwe Voor f 120.000 - granaten verschoten Bom van 250 kilo reed door Den Haag Marechaussee zou aan grens verdwijnen Recordprijs copra DONDERDAG 1 MAART 1951 PAGINA 3 DJAKARTA, 28 Febr. (Aneta). President' Sukarno heeft een aanklacht ingediend tegen het Indonesische dagblad „Indonesia Raya" naar aanleiding van een in dat blad opge nomen ingezonden stuk, ondertekend „Kamil", waarin de president verantwoordelijk wordt gesteld voor de dood van vele Indonesiërs gedurende de tijd van de Japanse bezetting. Het stuk verscheen naar aan leiding van een toespraak, gehou den door de rector van de Far Eastern University te Manilla, Vidal Tan, bij gelegenheid van de ere-promotie van president Su karno aan die universiteit. De gewraakte alinea luidt: „Toen loog Vidal Tan door te beweren, dat president Sukarno door zijn ruime inzichten, tijdens de Japanse bezetting heeft gewei gerd, het Indonesische volk te leiden. Wie lacht daar? Wie is er opgetreden als leider van Kinro- hoshi's Romusha's en Heiho's in Indonesië tijdens de Japanse be zetting, zodat tienduizenden jonge Indonesische landbouwers de dood vonden in Birma, Malakka en Siam?" Bij een onderzoek nam de hoofdredactie van „Indonesia Raya" alle verantwoordelijkheid voor de inhoud van het ingezon den stuk op zich. De redactie ver klaarde aan de officier van jus titie, dat het schrijven in het geheel niet is bedoeld als een belediging van de president, doch uitsluitend is gebaseerd op his torische feiten, welke door nie mand kunnen worden ontkend. Mocht president Sukarno zich gekwetst gevoelen, dan heeft hij dit slechts te wijten aan zijn eigen optreden tijdens de Japanse bezetting, aldus het blad. „Indonesia Raya" tekent hierbij aan, dat president Sukarno niet zal kunnen ontkennen, dat hij van de Indonesische leiders de belangrijkste geweest is, die met de Jappen heeft samengewerkt, zelfs, al zouden duizend Vidal Tan's beweren dat hti geweigerd had, om tijdens de Japanse pe riode het leiderschap van het Indonessiche volk op zich te nemen. Hij zal ook niet kunnen ont kennen, dat hij zeer actief is ge weest bij het oproepen van „Ro musha's (dwangarbeiders) onder de benaming van „arbeidssolda- ten". Is, vraagt het blad, presi dent Sukarno soms vergeten, dat hij een van de leiders was bij de vergroting van het vliegveld te Kalidjati? Het blad schrijft, dat Zuid-Koreaanse troepen hebben de eilanden Jongho en Sjindo aan de monding van de Taedong ten Z.W. van Pjongjang bezet. Zuid- Koreaanse mariniers veroverden aan de Oostkust ter hoogte van Wonsan behalve Sjindo ook het eiland Hwangtondo. Geallieerde oorlogsschepen zetten de beschie ting van Noordelijke stellingen voort Marine-vaartuigen hebben met spoed voedsel en medicamenten gezonden naar 30.0000 Zuid- Koreaanse vluchtelingen die op een tweetal eilandjes ter hoogte van Intsjon reeds vele dagen lang uitsluitend van wortels leef den, die ze uit de bevroren grond opgroeven. Te Poesan zijn de laatste dagen 121 gevallen van typhus en pokken geconstateerd- Sukarno beschuldigd. tengevolge hiervan, velen zich enthousiast bij de Romusha's en de Heiho's (door de Japanners afgerichte Indonesische soldaten) hebben gevoegd, met het gevolg, dat in verschillende gebieden in Azië en de Pacific tienduizenden Indonesiërs hun graf vonden. „Hoe ver zijn morele verantwoor delijkheid in dit opzicht strekt, zal door president Sukarno zelf moeten worden bepaald", aldus „Indonesia Raya". SPAAK GELOOFT NIET IN SOWJET-AANVAL BRUSSEL. Paul Henri Spaak voorzitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, is gisteren per vliegtuig in Brussel uit de V.S. terugge keerd, waar hij zes weken ver toefd en lezingen gehouden heeft. Spaak verklaarde, niet te geloven dat de Sowjet-Unie een oorlog zou beginnen, „omdat de Russen moeten begrijpen, dat als zij de Amerikanen niet binnen zes maanden verslaan, zij hen nim mer zullen verslaan". Tijdens hun wittebroodsweken, welke zij doorbrachten in de Noordelijke Provincies van Iran, beoefenden de Sjah van Iran en zijn echtgenote de wintersport in de besneeuwde bergen. Het Keizerlijk echtpaar, vergezeld van een aantal vrienden, die bij de huwelijksvoltrekking aanwezig waren, gaat een ski-tocht ondernemen. ALKMAAR. In Huize Sint Augustinus te Alkmaar, waar hij zijn laatste levensavond sleet, is Woensdagavond omstreeks half elf overleden de emeritus pas toor van Linrmen, de zeereerw. heer Johannes Hubertus Maria Peeperkorn. Pastoor Peeperkorn bereikte de leeftijd van 93 jaar en was de oudste priester van het bis dom Haarlem. Hoewel hij zeer lange tijd een goede gezondheid genoot, namen zijn krachien de laatste jaren zienderogen af, zo dat hij meermalen van de laatste Heilige Sacramenten moest wor den voorzien. Johannes Hubertus Maria Peeperkorn werd geboren te Alkmaar op 4 October 1857. Hij doorliep de seminaria van het bisdom en werd priester ge wijd op 19 Augustus 1883 door mgr. Snickers, die juist in dat jaar benoemd was tot aartsbis schop. -De Haarlemse bisschops zetel was nog vacant, omdat mgr. Bottemanne wel reeds be noemd, maar nog niet geconsa creerd was. Op 28 Augustus van hetzelfde jaar werd de overledene be noemd als kapelaan te Haarlem mermeer in de parochie van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen. Op 31 Maart 1886 werd hij kapelaan te Middelburg, Van daar werd op 30 Juni 1890 over geplaatst naar Rotterdam naai de parochie van de Heilige Lau- rentius. Op 21 December 1896 werd hij kapelaan in Sassenheim en op 12 Maart 1898 tenslotte in Zaandam. Op 22 Juni 1901 werd hij be noemd tot pastoor te Schoorl. Hier vierde hij zijn zilveren priesterfeest. Na een zeven-jarig pastoraat aldaar werd hij 14 No vember 1908 pastoor van de parochie van de Heilige Corne lius te Limmen. Ruim eer» en twintig jaar was hij de herder van deze plattelandsparochie, waarin hij in 1913 de R.K. school stichtte. Met zijn goede smaak en zijn kunstzinnige aanleg ver rijkte en verfraaide hij de paro chiekerk van Limmen tijdens zijn pastoraat. Wegens zijn gevorderde leef tijd vroeg hij in Januari 1930 zijn emeritaat aan, dat hem op 11 Januari van dat jaar eervol Nu de lente weer in aantocht is, hebben de grote modeontwerpers van Parijs hun schat van nieuwe modellen aan de wereld ge openbaard. Uit de grote collectie tonen wij vijf modellen: LINKS BOVEN: een bruidstoilet van Made leine Vramant; negen wijde plooien van witte, geborduurde organdie, welke over elkaar vallen, vormen de rok, terwijl ook het cape-je op de zelfde manier en van dezelfde stof is ver vaardigd. Later kan deze japon, zonder veranderd te worden, dienst doen als zomer avondjapon. RECHTS BOVEN: Schiaparelli maakte het mantelpakje links, van donkergrijs flanel met ongewoon grote borstzakken. De slui ting van het jasje ge schiedt door grote hoornen knopen. Rechts een zandkleu rige swagger; langs de zomen en banen ge stikt, evenals de zo men en zakken van de jurk. Deze laatste heeft over de gehele lengte een klein ster motiefje. LINKS ONDER: een avondjapon van rode taft, ontworpen door Castillo, en „Ameri kaanse Roos genaamd; de rok is van onderen sterk geplooid als een „harlekijnskraag". Op de linkerschouder is een diamanten clip bevestigd, welke is ontworpen door de beroemde Perzische juwelier Fringhian. MIDDEN ONDER: een middagmantel van zachte, witte wollen stof, gedragen over een eenvoudig zwart pakje. De ont werper van deze mantel, Jaques Griffshows, werd geïnspireerd, door het model van de jassen, welke door de „dandy's" in de 90er jaren werden gedragen. Kleine stalen knoopjes vormen de diagonale sluiting. Een strooien hoedje met een band van zwart fluweel naar het model van de Derby-hoed, bekroont het geheel. RECHTS ONDER: een zeer gedistingeerde avondjurk van Pierre Balmain, waarbij een bruin tulen sluier met grote noppen wordt gedragen. werd verleend. Tijdens zijn eme ritaat verbleef pastoor Peeper korn in Huize Sint Augustinus te Alkmaar. De plechtige uitvaart zal plaats hebben Zaterdag a.s. om tien uur in de Sint Laurentiuskerk te Alkmaar, waarna het stoffelijk overschot ter aarde wordt be steld op het R.K. kerkhof te Limmen. Hebt U wel eens een zuster van het Wit-Gele-Kruis nodig gehad? Bent U wel eens ziek geweest? Zat U nooit met de handen in het haar, toen familie nog her stellende uit het ziekenhuis kwam en nog verpleging nodig had? Zat U nooit verlegen om ver- plegingsartikelen? Neen? Nooit? Wat bent U een gelukkig mens, zo bevoorrecht te zijn. Is dat dan geen lidmaatschap waard van f5.per jaar uit dankbaarheid? Om hiermede door Uw bijdrage het werk te steunen en Uw medemens die wel de hulp van het Wit-Gele- Kruis nodig heeft hiertoe in staat te stellen? Is dit te duur betaald? Het grote geluk van Uw ge zondheid? Vraag dit Uw zieke medemens. CONGRES IN UTRECHT Een algemene bezinning op de taak, die de Katholiek heeft bij de huidige ontwikkeling van het filmwezen, heeft de K.F.A. nood zakelijk geacht nu er in de laat ste jaren in de film-wereld het een en ander aan het veranderen is. Met allen, die bij de film be trokken zijn, en vooral met hen, die in nauwe samenwerking met de K.F.A. nieuwe plannen zou den kunnen helpen verwezenlij ken, waarbij gedacht wordt aan de instelling van een Katholieke filmpersdienst en een filmdistri butie-apparaat, hoopt de K F.A. van gedachten te kunnen wisse len om tot een vruchtbare sa menwerking te komen. Daartoe wordt er op 30 en 31 Maart een congres te Utrecht georganiseerd, teneinde de problemen en actie mogelijkheden onder ogen te zien. Als inleiders op dit congres fungeren de heren A. van Dom burg en H. Kemna, die over sa menwerking pers en K.F.C. en de filmpersdienst spreken pater J. C. Dirkse, die over filmvor ming spreekt en de heer Vink, die de samenwerking tusser» ex ploitant en K.F.A. zal aanroeren. Deelnemers kunnen zich mel den bij het Landelijk Bureau van de K.F.A., da Costakade 102, Amsterdam. EXTRA RETRAITE DIENSTPLICHTIGEN In verband met de vele aan vragen voor het medemaken van een retraite door a.s. dienstplich tigen, heeft de directie van het retraitehuis „Sint Petrus Cani- sius" te Bergen besloten nog een extra-retraite voor dienstplich tigen in te lassen en wel van Dinsdag 13 tot Vrijdag 16 Maart. Opgaven te richten aan de direc tie van het retraitehuis. STILLE OMGANG RESERVISTEN Wij herinneren de katholieke leden van de Nationale Reserve, naar aanleiding van ons uitvoe rig bericht d.d. Woensdag 27 Februari, nog even aan de moge lijkheid tot het deelnemen in groepsverband aan de Stille Om gang. Voor de leden der Nationale Reserve uit het gewest Noord holland-Noord zal die worden gehouden in de nacht van 10 op 11 Maart. Mem geve zich spoedig op bij zijn instructeur of bij luitenant Zohland, bureau Natio nale Reserve. Zevenhuizen te Alkmaar. IN DE PAASVACANTIE ER OP UIT Zeer velen en dat zijn méér dan vijf en zeventig groepen ge weest genoten d.eze winter van de lezingen van Jan Ivangh Deze lezingen, „Tussen Camper duin en Kaap Gris Nez e» „Tegenstellingen" zijn zelf opge nomen buiten en worden in kleur met eigen getekende beel den weergegeven door middel van epiprojectie, waarbij de ge- imiteerde vogelgeluiden het ge heel onvergetelijk maken. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling in de Paasvacantie van uit Bergen een aantal excursies te beleggen naar plekjes waar iets voor deze lezingen is opge nomen. Leerkrachten of vereni gingsbesturen, die met een groepje mee willen, worden ver zocht zich met de heer Ivangh in verbinding te stellen om een afspraak te maken. Men schrijve naar Loudelsweg 99 Bergeh (N.H.). ZWOLLE. Voor de eerste maal in de historie van de Koninklijke Landmacht hebben infanterie- en artilleriesoldaten gezamenlijk met scherpe munitie geoefend. De mannen van de lichting 1949 2 zagen gisteren op de Oldenbroekse schiethei de brisantgranaten op vijf honderd meter voor zich uiteen ploffen, voelden het gedreun in de grond en ondervonden thans in practijk, wat het betekent, wanneer artilleriesteun wordt aangevraagd om een vijandelijke stelling ze te beuken, dat de infanteristen er met grote kans op succes tegen kunnen oprukken. Deze oefening ,.Unito" voltooi de de opleiding van de lichting 1949 2 en dat betekent, dat ons land thans voor het eerst sinds de bevrijding over een eenheid beschikt, voldoende opgeleid en bewapend, om 'eventueel dienst te kunnen doen op een Europees gevechtstoneel. De eerste gevechtsklare troe pen, bij elkaar nog geen tiendui zend man. Op 1 April a.s. gaan ze met groot verlof. Na 1 April beschikt Nederland over geen enkel paraat legeronderdeel, totdat de lichting 1950 2 geheel is opgeleid. De oefening „Unito" op de Ol denbroekse hei is als het ware in zessen gesplitst. De afgelopen week kwam telkenmale een an der bataljon in actie en het zesde en laatste bataljon rukte gister middag onder de ogen van gene- raal-majoor Opsomer en talrijke andere legerautoriteiten op naar het door granaten beschoten ge bied. Om veiligheidsredenen kon de werkelijkheid nog niet geheel nagebootst worden. Om drie minuten voor drie begon het artilleriebombarde ment. Vier minuten lang vielen honderden brisantgranaten met grote scherfwerking neer op eon strook van ongeveer vierhonderd meter breedte en na deze steun der kanonnen werd verondersteld, dat de „vijand" wel zo zeer ,.in de grond gedrukt was", dat de ongeveer 790 infanteristen lang zaam op konden rukken, met ge weren en stenguns van de heup af vurende (ook met scherp) om eventuele weerstand biedende tegenstanders nog meer te inti mideren. Het artillerievuur werd ver volgens meer naar voren verlegd en toen even later de denkbeel dige vijand de kans gebruikte een tegenaanval met tanks te doen, werd vliegtuigsteun aangevraagd. Vier Meteors kwamen uit noor delijke richting en in twee duik vluchten „vernietigden" deze straaljagers de tanks, enkele wrakke en roestige Duitse ge vaarten. In totaal werden deze middag ongeveer vierhonderd granaten verschoten, waarbij wij aanteke nen, dat elke granaat ongeveer f 50.kost. De afgelopen week zijn 2400 granaten verschoten, wat betekent, dat de oefening „Unito" alleen al wat munitie betreft om en bij f 120.000.zou hebben gekost, wanneer Neder land deze munitievoorraden niet van Geallieerde zijde op „be paalde voorwaarden" ontvangen had. „Unito" is een begin geweest, want de bedoeling is voortaan de opleiding van elke lichting op deze wijze te voltooien. OP 3 JUNI A.S. VATICAANSTAD (K.N.P.). Met zekerheid kan nu worden gemeld, dat Z. H. de Paus heeft bepaald, dat de plechtigheid van de zaligverklaring van de Die naar Gods Paus Pius X op 3 Juni a.s. in de Sint Pieter zal plaats vinden. De plechtigheid zal be staan in het voorlezen van het decreet van zaligverklaring voor de Pontificale Mis in de St. Pie ter, welke door een bisschop kanunnik van de St. Pieter zal worden opgedragen. In de namid dag van die dag zal de H. Vader in de basiliek afdalen om gedu rende een Pontificaal Lof de re lieken van de nieuwe zalige te vereren. Men verwacht voor die dag vele pelgrims uit Italië en het buiten land, daar Pius X een algemene verering geniet. 3 Juni is de dag, waarop Jozef Sarto, de latere Paus Pius X, in de kerk van Riese werd gedoopt. Deze uit zonderlijke plechtigheid van de zaligverklaring van een Paus zal niet alleen op de dag zelf groots worden gevierd, maar zal ook nog worden voorafgegaan door dagen van gebed,'waarbij gesproken zal worden over de persoon van deze grote Paus en over zijn zeer bij zondere devotie, de H. Eucharistie. In deze dagen van voorbereiding zullen Kardinaal Adeodato Piazza, alsook de patriarch van Venetië, Mgr. Carlo Agostini, een opvol ger van Paus Pius X, en Mgr. G. Lercaro, de bisschop van Raven na, de deelnemers aan deze da gen toespreken. Een 250 kilo zware vliegtuig bom is met een vrachtauto van het ene eind van den Haag naar het andere vervoerd, zonder dat de bestuurder zich zijn gevaar lijke lading bewust was. De bom was volkomen intact. Bij graafwerkzaamheden voor nieuwbouw aan de Maartensdijk laan vonden arbeiders gistermid dag de bom. Onmiddellijk werd het werk gestaakt. De gewaar schuwde politie sloot alle verkeer af en het oorlogstuig kon zonder ongelukken worden gedemon teerd. De arbeiders verplaatsten ge stort zand, afkomstig van het Statenplein, dat daar door enor me graafmachines in vrachtauto's werd gestort. Aangenomen wordt, dat de bom aanvankelijk in de grond van het Statenplein heeft gezeten, door een gelukkige greep met zand en al in een vrachtauto is gedeponeerd en vervolgens dwars door den Haag naar de Maartensdijklaan is vervoerd. VON BALLUSECK VOOR ZITTER VEILIGHEIDSRAAD? Bij besprekingen over Kasjmir LAKE SUCCESS. Naar men verwacht zal sir Benegal Rau van India de Nederlandse vertegen woordiger D. J. von Balluseck verzoeken de zittingen van de Veiligheidsraad te presideren, wanneer de raad de kwestie- Kasjmir bespreekt. Sir Benegal is voorzitter van de raad in Maart. Volgens de procedure-regels kan een voorzit ter het voorzitterschap aan de volgende voorzitter overdragen, wanneer een kwestie wordt be sproken, waarbij zijn land nauw betrokken is. De Franse mode-ontwerper Raphael heeft bij een van de door hem ontworpen modellen een nieuw idee in toepassing gebracht. Cape en mantel van een voorjaarsmantelpakje wer den door hem bekleed met zeer dun fineerblad, dat met diamanten klinknageltjes op de stof werd bevestigd. Het resultaat van dit zaag- en timmerwerk in de nieuwe mode, toont bijgaande foto. GRENSBEWAKING ALLEEN DOOR DOUANE? Naar wij vernemen wordt er op het ogenblik nagegaan, in hoe verre de grensbewakingstaak van het wapen der marechaussee kan worden overgedragen aan_ douane ambtenaren. Terzake is nog geen beslissing genomen. Zijn wij wel ingelicht, dan wordt er in legerkringen naar gestreefd een einde te maken aan de politie-taak van de mare chaussee langs de grens. In het kader van de defensie-opbouw schijnt men een andere taak voor deze marechaussees op het oog te hebben. Verwacht wordt, dat er op het ministerie van Financiën onder wie de douane-ambtenaren ressorteren geen overwegende be zwaren tegen het terugtrekken der marechaussee zullen bestaan, aangezien een grensbewaking door uitsluitend douane-ambtenaren minder kosten met zich mede brengt en niet behoeft te leiden tot een aanzienlijke uitbreiding van het corps douane-ambtenaren. In Amsterdamse cultuurkringen wordt vernomen dat, volgens een telegram uit Djakarta, het Copra- fonds (het orgaan dat alle copra opkoopt en de prijs bepaalt) de locoprijs voor copra heeft vast gesteld op f 155.per 100 kg. Dit is een recordprijs voor alle tijden. Bovendien heeft het fonds be sloten een uniforme prijs in te stellen voor alle soorten Indone sische copra. Een en ander is een gevolg van de grote vraag naar copra welk product thans zo hard nodig is voor de fabricage van oliën en vettes.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3