Qjjfr De volkslectuurvoorziening ten plattelande r hand SPORT talit' do l RADIO OP VREDEHOF Amusement in Noordholland Vergadering Rundvee Stamboek Er wordt teveel gedanst Ledental aanzienlijk gestegen Geld kwam terecht na drie jaar Newcastle en Wolves in halve finale Oefenwedstrijd tegen Arsenal of andere Ena. oloeq H.H.Y.C. won voor de 3e maal W.E. Cup Schotvaordigfir Rood won met 5-2 in het kort DONDERDAG 1 MAART 1951 PAGINA 5 Geregeld oefenen thans de ploegen van de Oxford- en Cambridge Universiteiten voor de jaarlijkse grote roeiwed- strijd op de Theems, welke op 24 Maart gehouden zal worden. De Oxford-mannen „trekken" een baantje. KENTEKEN-LETTERS VOOR AUTO'S EN MOTOR RIJWIELEN De kentekens voor personen auto's, vrachtauto's enz. zijn als volgt vastgesteld: ND: personenauto's- ambulances, jeeps enz. vrachtauto's, autobussen niet breder dan 2.20 m. id. breder dan 2.20 m. auto's van leden van het Koninklijk Huis. als tot dusverre: Corps Di plomatique. CDJ:als tot dusverre: Corps Di plomatique Justice (Interna tionaal Gerechtshof), fabrikanten, handelaren, im porteurs van en in motor rijtuigen. (geen Nederlandse) motor rijtuigen niet behorende tot het Nederlandse wagenpark. KN t.m. KT: Koninklijke Landmacht. Koninklijke Marine, motorrijwielen met of zon der zijspanwagen, motorcar- riers, invalidenwagens met geen groter gewicht dan 400 kg. (zeer zwaar) motorrijtuigen die niet voldoen aan wette lijke eisen, waarvan het rij den afhankelijk is gesteld van een ontheffing van de wegbeheerder. NA: NB: AA: CD: FH: GN: KL, KM: NE: ZZ II (Slot) Drankmisbruik Het Dansbesluit geeft de over heid ook middelen aan de hand, om misbruiken bij het dansen tegen te gaan. Het schenken van alcoholische dranken zou in dans gelegenheden, gedurende geheel de tijd, dat er gedanst wordt, ver boden moeten worden (waar dit nog niet het geval is), terwijl de directe communicatie tussen de danslokaliteit en het cafélokaal niet zou mogen worden toegela ten, om het eerste verbod effec tief te doen zijn. Het verdient voorts aanbeveling het aantal dansinrichtingen te beperken en ze aan bepaalde eisen van in richting te onderwerpen, zoals wat de oppervlakte betreft, die, als wij ons niet vergissen, 1 M2 per danspaar bij het Dansbesluit wordt voorgeschreven, hetgeen inhoudt, dat een danslokaal maar niet tot in het oneindige kan worden volgestouwd. Vergunning behoort voorts al leen te worden verleend aan personen, wier gedrag uit zede lijk oogpunt zoder enige beden king is en van wie positieve me dewerking bij de oestrijding van excessen mag worden verwacht Een danslokaalhouder, die op zijn goede naam prijs stelt, zal bijv. verkeerde dansen voorkomen en goede dansvormen bevorderen door te laten dansen onder lei ding van een erkend dansleraar, van wie verondersteld mag wor den, dat hij perverse dansen zal weren. Sluitingsuur Omdat het late sluitingsuur een gevaarlijke aanleiding is tot vele misdragingen door de jonge lui na afloop van dans- en ker- Verbazing van ieders huismoeder 1 Het is de moeite waard de verbazing te zien van de voor zichtige Hollandse huismoeder die voor 't eerst SNEL gebruikt. Zij gelóófde niet dat 3 4 drup pels SNEL voldoende zpn voor haar grote vaat. Zij gelóófde niet dat al die pannen, borden, enz., bijna vanzelf schoon wor den. Dat zij alleen hoeft na te spoelen en dat alles dan vol maakt schoon en glanzend op droogtEn tóch is het zo! Enkele druppels SNEL uit de druppelfles in de teil met warm water en het wonder geschiedt voor Uw ogen! SNEL werkt ongekend zuinig en... is onge kend veilig voor Uw handen, omdat het Sapobiel bevat, het ongeëvenaarde huidbescher mingsmiddel. Een wonder der moderne we tenschap, dat is SNEL! misvermaak, kan er niet genoeg op worden aangedrongen, dat in heel Noordelijk Noordholland een uniform sluitingsuur wordt vast gesteld, bijv. 23 uur voor dans gelegenheden en 24 uur voor kermissen en daarmee gelijk te stellen festiviteiten; het verdient voorts aanbeveling een dans avond, die om 23 uur eindigt, niet eerder te doen beginnen dan 19 uur. Gezien het variërend karaktsr van de verschillende streken en plaatsen in dit gewest, is het niet wèl doenlijk een uniforme regeling aan te geven voor het aantal malen, dat er gedanst kan worden; in vacantieplaatsen als Bergen, Egmond en Schoorl zijn er andere „dansbehoeften" dan in gewone plattelandsge meenten. Een heel eind zou men al op de goede weg zijn gevor derd, als geen gelegenheid tot dansen werd gegeven na toneel- en andere culturele avonden, waardoor het peil van deze avonden wordt verhoogd en het sluitingsuur niet nodeloos ver laat wordt. Taak der ouders De bestrijding van de misbrui ken na het dansen ligt voor een zeer groot deel op het terrein van de ouderlijke macht en van die instanties, die geroepen zijn hierin te helpen. Ook hierom is een uniform sluitingsuur ge wenst, dan kunnen de ouders weten, hoe laat zij hun kinde ren thuis kunnen verwachten. Ouders en jeugdorganisaties kunnen op hun beurt het een en ander doen, om de danslustigen van al die openbare dansgelegen heden, vaak buiten de plaats van inwoning, af te houden. De ouders geven hun kinderen thuis gelegenheid zich met vrienden en vriendinnen te amuseren, op kaartavond] es, met tafeltennis, ruitersport, folkloristische volks dansen e.d. De ie""dnrganisaties kunnen dansavonden voor eigen katholiek milieu organiseren, zo als reeds op meerdere plaatsen het geval is. Zo bevordere men het goede amusement in "!~en kring, waardoor vanzelf de be hoefte ,om het dans- en kermis vermaak elders te zoeken, af neemt. In deze tijd van versobering zou het onze volkskracht ten goede komen ,als de danswoede wat af zou nemen. Het vele dan sen belemmert de in deze tijd zo geboden spar v-aamheid en doet de jeugd de smaak verlie zen voor levensernst en offerzin. Daarom, ouders en opvoeders en allen, die in overheid gesteld zijn en daardoor mede kunnen werken aan de beteugeling van de danswoede, laat de stem van het comité tot bestudering van hel amuscmentsprobleem niet die eens roepende in de woestijn zijn. Het werk van dit comité verkreeg de hoee goedkeuring van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers. die zich gaarne accoord verklaarde met. de voorstellen door dit comité gedaan en een beroep doet op de geestelijke en burgerlijke overheid, om eensge zind en ten nauwste samen te werken in deze tot heil van de katholieke bevolking van dit gewest. HOORN Nog hing de siga renrook van de ochtendverga dering der veefokkers zwaar in de grote Parkzaal, toen na een onderbreking voor de lunch de vergadering begon van het dis trict Noordholland van het Ne derlandse Rundvee Stamboek. De agenda was van geringe importantie en de behandeling VToeg zo weinig tijd, dat de heren na ruim een uur alweer de frisse lentelucht konden in ademen. Voorzitter P. Kistemaker van de Beemster had dan ook geen moeilijke taak. Na zijn begroe tingswoord o.m. tot de voorzitter van de Provinciale Gezondheids dienst dr. Rempt en de inspecteur van het Stamboek, de heer Kroon, kon hij de leiding der besprekingen overlaten aan Ir. Stapel, secretaris van het N.R.S. De heer Stapel vertelde met begrijpelijke voldoening, dat het ledental sinds het einde van de oorlog aanzienlijk is gestegen, in die mate dat een nieuw kantoor gebouw noodzakelijk is. In het begin van de herfst hoopt men met de bouw te beginnen. De kosten zullen gedeeltelijk wor- PROGRAMMA VRIJDAG 2 MAART 1951 Hilversum I, 402 meter, 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00— 24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.18 gram.muz., 8.00 nieuws en weerber., 8.18 gram. muz., 8.50 voor de huisvrouw, 9.00 gram.muz. (9.309.35 water standen)), 10.00 „Thuis", cause rie, 10.05 morgenwijding, 10.20 gram.muz., 10.30 voor de vrouw, 10.45 pianorecital, 11.10 voor dracht, 11.30 cello en orgel, 12.00 dansmuziek, 12.30 land- en tuin- bouwmededelingen, 12.33 sport berichten, 13.00 nieuws, 13.15 Avro-allerlei, 13.20 Muziek-eta- lage 14.00 kookpraatje, 14.20 ka merorkest, 15.00 voordracht, 15.20 gram.muz., 15.30 cabaret, 16.00 gram.muz., 16.30 voor de jeugd, 17.00 klein koor, 17.20 muzikale causerie, 18.00 nieuws, 18.15 fe licitaties, 18.45 „Denk om de bocht", 19.09 kinderkoor, 19.15 prjjzenpraatje, 19.30 „De roep om geloof in deze tijd": De Bij bel", causerie, 19.50 berichten, 20.00 nieuws, 20.05 boekbespre king ,20.15 sopraan en piano, 20.35 „Neutraliteit", causerie, 21.00 verz. progr. 21.40 „De Duc- dalf", 22.00 buitenlands overzicht 22.15 gram. muz., 22.40 „Van daag", causerie, 22.45 avondwij ding, 23.00 nieuws, 23.15 „Huwe lijk van A tot Z", causerie, 23.30 24.00 omroeporkest. Hilversum II, 298 meter, 7.00 —24.00 KRO. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymn., 7.30 instrumentaal septet, 7.45 mogengebed en liturg, kalender, 8.00 nieuws en weerber., 8.15 symphonette-orkest en soliste. 9,00 voor de huisvrouw, 9.35 schoolradio, 10.05 radio philh. orkest, 10.30 strijkkwartet, 11.00 voor de zieken, 11.40 klein koor, 12.00 angelus, 12.03 gram.muz., 12.30 land- en tuinbouwmedede- lingen ,12.33 gram.muz., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en ka tholiek nieuws, 13.20 actualitei ten, 13.25 orgel en zang, 13.45 voor de vrouwen, 14.00 amuse mentsmuziek, 15.00 schoolradio, 15.30 metropole-orkest, 16.00 voor de zieken, 17.00 voor de jeugd, 17.15 kinderkoor, 17.35 amusementsmuziek, 18.00 „Waar om koos ik dit beroep? De Kraamverzorgster", causerie, 18.10 gram.muz., 18.18 Katholiek signaal, Indonesisch en Ameri kaans commentaar, 18.30 lichte muziek, 18.52 actualiteiten, 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitzending „verklaring en toelichting", 19.35 amusementsmuziek, 19.48 Kath. signaal en politiek overz., 20.00 nieuws, 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 gram. muz., 20.30 „Paus Pius XII 75 jaar", klankbeeld, 21.15 omroep orkest, 21.35 „Dat wordt te gek" causerie, 21.45 lichte muziek, 22.10 orgelconcert, 22.35 „Als die van ons", klankbeeld, 22.45 „Ver antwoordelijkheid van het gezin" causerie, 23.00 nieuws, 23.15 24.00 gram.muziek. den gedekt door verhoging van de inschrijftarieven en de contri butie, dit laatste voor een tijd die nodig is om financieel stevig te staan. Nadat de heer Stapel enkele goede wenken had gegeven voor de stamboek-administratie, gaf hij een toelichting op het onlangs gewijzigde puntenstelsel. Ook be sprak hij recente ervaringen met de kunstmatige inseminatie, die bij de veefokkers een steeds gro tere belangstelling geniet. In 1949 werd hieraan met 12.4 pet. van alle vrouwelijke runderen, ouder dan 1 jaar, deelgenomen. De besprekingen noopten en kele leden tot het maken van opmerkingen en ook de rond vraag bracht nog een paar tongen in beweging. In Maart 1948 verloor een be diende in den Haag bij het rond brengen van bestellingen een be drag van 560 gulden. Hij was er van overtuigd, dat hij dit geld bij een van zijn klanten had laten liggen doch bij navraag bleek niemand er van te weten. Thans, bijna drie jaar later heeft de politie een zekere E. F. P. ge arresteerd. Deze P., een van de klanten, had het geld inderdaad gevonden. De zaak kwam aan het licht doordat hij de laatste tijd een duur leven leidde. Hij heeft bekend. 86000 CUP-TOESCHOUWERS Gisteren ziin de wedstriiden uit de kwartfinale om de Engelse Cun. die Zaterdag in een gelijk snel waren geëindigd, overge speeld. Newcastle United, een van de duurste teams van Enge land. heeft een eind gemaakt aan de bekerillusies van Bristol Ro vers. een nloegie dat al met al 350 nd. st. heeft gekost. De Rovers openden de score, maar Newcastle zette de tanden op elkaar en maakte in de eerste helft drie goals in 12 minuten. Na rust gaven de Rovers voort durend de toon aan, zonder dat zij er echter in slaagden de hech te verdediging van de gasten te doorboren. Het bleef 31. en daarmee leed de thuisclub haar eerste nederlaag van het seizoen op eigen terrein. Na afloop werden spelers van beide elftallen lastig gevallen door opgewonden toeschouwers Wolverhampton speelde op een zwaar terrein prachtig voetbal tegen Sunderland. De Wolves, die er onmiddellijk een geweldig tempo in zetten, domineerden in alle opzichten. Zij waren sneller, combineerden beter en zaten veel vinniger op de bal. Sunderland kon er niet tegen op, en nadat de rust met 10 voor de Wolves was ingegaan, werd het in de tweede helft 31 een verdiende zege van de beste ploeg in 't veld. De beide wedstrijden trokken samen 86.000 toeschouwers. De halve finale tussen New castle en Wolverhampton zal op 10 Maart worden gespeeld. Uitslagen van de Woensdag ge speelde leaguewedstrijden: Eerste divisie: ChelseaBlackpool 02 EvertonFulham 10 .Tweede divisie: Birm. City,Southampton 21 (Advertentie) Acht van de tien mannen sn vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor rheumatische pijnen. Dat komt omdat, als die eerste jeugd achter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken En zo is het dan de hoogste tijd om regel matig Kruschen te nemen. De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aanspo rende werking op die bloedzuive rende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de onzuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopende werk te doen. Rheumatische pijnen maken .chag rijnig, want ze verstoren uw goe de humeur; op de duur zit ge uzelf en anderen in de weg. Wordt liever weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dage lijkse gewoonte. SAO PAOLO KOMT NIET Het bestuur van de K.N.V.B. heeft contact oueenomen met de directie van Arsenal voor het snelen van een oefenwedstrijd teeen het voorlonia Nederlands elftal on 4 April a.s. in het Feiie- noord-stadion. Mochten de onder handelingen niet slagen, dan zul len besprekingen worden ee- onend met een andere Engelse vereniging. De ondlrhandelingen met de kampioen van Brazilië, Sao Pau lo, die twee wedstrijden zou ko men spelen op 4 en 11 April, zijn mislukt. Ook andere Braziliaanse verenigingen zullen niet naar ons land komen, aangezien van de zijde der financiële autoriteiten bezwaren zijn gemaakt tegen de door de Zuid-Amerikanen ge stelde voorwaarden. Voor leden Korea-detachement pakjes tegen verminderd tarief Nog tot Zaterdag 3 Maart a.s. bestaat gelegenheid aan leden van het Ned. Detachement Ver. Naties in Korea, alsmede aan op varenden van Hr. Ms. „Evertsen", niet-aangetekende pakjes tot een maximum gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden tegen betaling van het normale inter nationale tarief. De zendingen dienen stevig te zijn verpakt. (Ingezonden) Met belangstelling heb ik van uw artikel over deze aangelegen heid in het nummer van 27 Fe bruari 1.1. kennis genomen. De zinsnede dat „de aanhouding van het voorstel met zozeer ge legen heeft aan de bestrijding van de P.v.d.A. dan aan de on voldoende verdediging van de zijde van de KVP" noopt mij echter hier nader op in te gaan, omdat dit een verkeerde indruk zal achterlaten. In de Commissievregadering der Staten, bestaande uit leden van alle partijen, is een verslag uitgebracht, waarbij de grootst mogelijke meerderheid (alle par tijen behalve de communisten) adviseerden de voordracht te aanvaarden, behoudens een ver zoek om de exploitatierekenin gen alsnog te overleggen. Dit is tijdig voor d eopenbare vergade ring gebeurd. Het voorstel zou dus zonder discussie (behoudens misschien van de zijde der com munisten) zijn aanvaard, indien zich niet twee dingen hadden voorgedaan. Het eerste was dat van VVD-zijde werd aangedron gen, om ook aan een derde ver eniging subsidie te verlenen, wat niet inhield de subsidie aan de Kath. vereniging niet te verle nen. Het tweede was, dat de Woordvoerder van de P.v.d.A. de exploitatierekening van de Kath. vereniging, in tegenstelling met die van de Centrale vereniging onvoldoende vond; er zou uit blijken, dat de eerste een vereni ging was zonder behoorlijke fi nanciële grondslag. Welnu, dat was ook inderdaad zo. Deze vereniging, gestart in 1948 met voorschotten, die ik in het debat genoemd heb: voor schotten, die slechts de naasten liefde tot grondslag hadden, heeft twee jaar lang bij de pro vincie niet alleen moeten vragen (soebatten zou een beter woord zijn) om financiële hulp, doch kon haar werk niet uitbouwen, zoals de heer Boelen u rteds overduidelijk uiteen gezet heeft, en heeft lijdelijk moeten aanzien dat anderen met financiële steun van de provincie zich be wogen op een terrein, wat voor haar (nl. onder de Kath. bevol king) was weggelegd. In het overleg met de P.v.d.A. over de samenstelling van het College van G. S„ hebben wij duidelijk, mondeling en schrifte lijk te kennen gegeven dat, waar meer dan 1/3 van de plattelands bevolking Katholiek is, een der gelijke toestand door ons niet langer aanvaard kon worden en dat bij de vele punten, die wij hebben besproken, dit wel een van de voornaamste eisen van ons program was. Men was dus uitstekend op de hoogte. Wist de P.v.d.A. nu in eens niet meer, dat twee jaar geleden een subsidie van f 20.000 is ver leend aan de Bond van Openb. Leeszalen om met zijn volkslec tuurvoorziening ten plattelande te starten en dan nog eens IJSHOCKEY De i.ishockey-wedstrijd tussen H.H.Y.C, en R.C. de France, die gisteren op een overvolle Hokij te Den Haag werd gespeeld, ein digde in een 73 overwinning voor de Hagenaars. H.H.Y.C. kan op de ranglijst niet meer worden ingehaald en heeft nu voor de derde maal de West Europa Cup gewonnen. Na afloop van de wedstrijd werd de West Europa Cup aan H.H.Y.C. uitgereikt door de voorzitter van de Ned. IJshockey Bond. mr. J. A. C. Bierenbroods pot. De stand luidt thans: Den Haag Brussel Antwerpen Luik Amsterdam Chamonix Tilburg R.C. de France Am. Legerteam Billandcourt Het Amerikaanse Legerteam heeft zich na 4 wedstrijden uit de competitie teruggetrokken. 16 29 111-42 14 21 107-59 16 18 94-80 15 17 92-82 13 12 78-89 9 7 26-32 12 7 56-72 8 5 32-52 4 0 15-45 9 0 22-80 f 10.000 jaarlijks voor de exploi tatie? En als zij dan niet wist hoe die gelden besteed zijn en vroeg waarom de Katholieken uit deze Bond zijn gelopen, dan meen ik dit in het debat duide lijk genoeg gezegd te hebben: De Katholieken hebben van de ze b.eJragen nooit ook maar één cent ontvangen. Daarmede wordt door neutrale verenigingen pro paganda gemaakt, zelfs in ge heel Katholieke dorpen. En nu die rekening, die on voldoende financiële grondslag. Zowel de Gedeputeerde drs. v.d. Donk als ik hebben het toch uit den treure aangetoond, dat een rekening van de Centrale Ver eniging, met duizenden guldens subsidie er op, allicht een beter beeld geeft dan ene, die noch in de oprichting, noch in de exploi- tie, ooit een cent subsidie ontvan gen heeft. De zaak is nu aangehouden en daardoor moet de Kath. Vereni ging het voorlopig weer met niets doen. Voorlopig? De ver eniging zal in de Zomerzitting niet met betere cijfers kunnen komen. Erger zelfs: indien hulp van de overheid uitblijft, zal zij haar werk wellicht moeten sta ken. Maar wanneer de P.v.d.A. bij haar standpunt blijft, dan weten de Katholieken tenminste wie dit zo uiterst belangrijke werk tegenhoudt, en mogen zij op andere wijze helpen om dit in stand te houden. JAC. GROEN Az. JEUGDWEDSTRIJD Op het Wilhelmina-terrein in Den Bosch werd Woensdagmid dag een wedstriid gesueeld tus sen twee ieugdelftallen. Het blauwe elftal, waarin de kern voor het nationale ieugdelftal aanwezig was. werd met 52 door het rode geslagen, nadat de rust met 31 voor rood was in gegaan. De schotvaardige voorhoede van de rode ploeg, waarvan de spelers zeer vlot en snel samen speelden, heeft het de HFC-doel- man van der Lee zeer moeilijk gemaakt. De rode middenlinie, bestaan de uit Vollers (WA), Looyen (Ajax) en Feldman (AFCi met laatstgenoemde ais uitblinker, steunde haar voorhoede beter dan die der blauwen, die uit Maltha (SVV>, Brusselers (AGOVV) en v. Lier PSVbestond. De roden waren door hun veel beter samenspel sterker, in weer wil van het zeer goede werk van de trapvaste blauwe rechtsback v. d. Hoek (Feijenoord), die de beste was van de vier, al had hij voor de rust het ongeluk, dat een van de lat terugstuitende bal via zijn lichaam in eigen doel sprong. Snoeks (Stormv.) en Bleien- berg (Veenendaal) hadden toen reeds voor de roden gescoord en Brom (WA) had met een ver schot een tegenpunt gemaakt. Bleyenberg voegde na de rust nog twee doelpunten aan de score toe, terwijl Brom een blunder van de PSV-doelman van der Stokker afstrafte (5-2). (Advertentie) Neem zelf een King's Cross en voel hoe prettig zij is gestopt! "still making friends' Wim van der Voort is bij wed strijden te Gjoevik in Noorwegen tweede geworden in het algemeen klassement achter Andersen met een geringe punten-achterstand, nl. Andersen 95.050, v. d. Voort 95.060. Op de 500 meter bezette onze landgenoot de vierde plaats met een tijd van 44.7 sec., 0.3 sec. beneden de tijd van de winnaar Sverre Farstad. Andersen deed er 45 sec. over. Op de 5000 meter werd de Westlander tweede met 8.23.6. De tijd van Andersen was hier 8.20.5. Het tournooi om de Jules Rimetbeker voor het wereldkam pioenschap voetballen, dat de af gelopen zomer in Brazilië is ge houden, heeft 7 millioen gulden opgebracht. Verdeling: Brazili aanse schatkist ruim 1 millioen; Braziliaanse Sportbond ruim 4 millioen, FIFA en Europese bon den die aan het tournooi hebben deelgenomen, ook ruim 1 mill. Voor het eerst in dertien jaar heeft Engeland eindelijk weer een cricket-testmatch van Australië gewonnen. De vijfde en laatste match van de reeks die te Melbourne werd gespeeld, eindigde in een Engelse overwin ning, een prestatie die sinds 1938 niet meer door de Britten was behaald. De vier voorgaande ont moetingen van de reeks werden echter wel door de Australiërs gewonnen. DS MEERBURG 7 MAART NAAR KOREA De nieuwbenoemde legerpredi- kant bij het Ned. detachement Verenigde Naties op Korea, ds. P. Meerburg uit Maastricht, ver trekt reeds Woensdag 7 Maart a.s. met een speciaal K.L.M.- vliegtuig naar Tokio, via Bang kok en Hongkong. Met dit vlieg tuig zullen in totaal twintig mili tairen en nog enige burgerpassa giers van Schiphol vertrekken. Licht als een vogel zweeft de Finse skiër Tauno Luiro, winnaar van de klasse juniores, door de lucht tijdens de springwedstrijden te Holmenkollen bij Oslo in Noorwegen. ■- -• - teste bromfiets I -. V- - - FEUILLETON door JEAN REMY Op- 9. eens, juist toen ze begon de trap af te dalen, ontdekte ze de on bekende jongeman en bleef ver suft staan. De een zowel als de ander meende te dromen. Maar zij kwam het eerst tot haarzelf; de kleine prinses in crêpe-de- chine liep de trap weer op en verdween. De knappe jongeman liep nu de keuken in, naar zijn reis gezellin. Hij trof haar onder zoekend aan voor de lei van neef Pons, die goed in zicht was opgehangen. Hij las nu luidop, vol belangstelling en met ver bazing: Menu 5 Augustus. Hors d'oeuvre.... Mr. Davenay Gebraden kip Mevr. Davenay (Kan ze kip schoonmaken?) Erwtjes Mevr. Huguette of Neef Pons Hij schaterde. „wat zeg je daarvan," zei de jongeman met een vergeefse po ging om zijn ernst te bewarer» „Vredehof lijkt wel een soort gemeenschapsoord met onbeken de gasten. Wat denk je ervan, Jacqueline? Wii zien er uit als het schone volk op de latere avond." De jonge vrouw antwoordde niet direct, zij bleef zichtbaar geamuseerd verder lezen en kondigde aan: Zachte kaas Bernard zorgt er voor Zij keerde zich om naar de nog altijd lachende jongeman: „Hé, dat is tenminste een be kende naam. Etienne Bernard is hier, wat enig." En zij vervolgde met het ge zichtje opgeheven naar de lei, die al deze onthullingen deed: Taart door Miss Sarah „O," riep zij uit, „is dat lieve oude mens er ook al!" En ze vervolgde nadenkend: „Wie mag die neef Pons zijn?" De jonge vrouw schudde het hoofd, en die onfortuinlijke me vrouw Davenay die een kip moet schoonmaken, wie mocht dat zijn? Ze stonden voor een mysterie. Hij kreeg een in geving: „Misschien was mevrouw Davenay wel die verschijning van daarnet." „Welke verschijning?" vroeg Jacqueline. Hij verbaasde zich: „Wat heb je die verschijning niet gezien op de overloop: een silhouette van een jonge vrouw in rose crêpe de chine met een beeldig kind aan de hand?" Juist op dit moment ging de deur oper» en de verschijning in kwestie verscheen in vlees en bloed. Ze droeg het beeldige kind in de armen, deinsde even terug herstelde zich, zette het kind op een hoge stoel, door neef Pons de vorige dag- opgediept er» liep op Jacqueline toe, die zij spontaan omhelsde met een stra lende blik. „O. maar nu bent u het dit is tante Francoise! En weet u, u bent juist zoals ik me dat had gedacht, echt de tante Francoise waar Madeleine het altüd over had!" Jacqueline begon vrolijk te lachen: „Ik lijk erg veel op tante Francoise, maar ik ben het niet." Huguette onthutst, bloosde van schaamte; het was net of de jongeman haar verwijtend aan zag en ze schaamde zich steeds meer. Als ze niet zo in de war was geweest, zou ze wel gezien hebben, dat hij helemaal niet verwijtend keek maar zich kos telijk amuseerde. Jacqueline hervatte het ge sprek en zei vriendelijk: „Dat geeft immers niets; u bent zeker die arme mevrouw Davenay, die de kip moet schoonmaken (ze wees op de lei waar ze die wijsheid vandaan had) en dat schattig kind is natuurlijk van u. Gefeliciteerd!" Zij zag niet. dat Huguette een gebaar van ontkenning maakte en vervolgde: „Zeg me nu vlug wie neef Pons is, we staan hier voor een mysterie!" Huguette schudde het hoofd en lachend zei ze, opgewekt en vlug, alsof ze een lesje op zei: „Ik ben niet mevrouw Dave nay, het kind is niet van mij en ik weet ook niet hoe neef Pons heet. Ik geloof, dat hij zoals als rentmeester van het huis is De beide nieuw-aangekomenen I wisselden een blik, om geheel ontwapend in lachen uit te bar sten. Huguette liep naar de lei die ze onderzoekend bekeek „Waarom zou ik niet op die lei voorkomen?" Ze keerde zich om naar Jacqueline. „Maar wie bent u dan als u Tante Francoise niet bent?" Het antwoord kwam van nem en met een ondeugend glimlach je, na een blik van verstandhou ding op Jacqueline geworpen te hebben: „Dat vertellen we u straks wel", zei hij geheimzinnig. En voordat de uiterst benieuw de Huguette bekomen was van haar verrassing, waren de beide jonge mensen uit de keuken verdwenen. Even bleef ze beslui, teloos staan en nadat ze in de keuken wat had rondgekeken, nam ze het besluit de kachel aan te maken. ,.A1 wakker? Laat de kachel maar aan mij over", zei een pret tige stem. „Laat mij dat grote fornuis maar aanmaken. Er is 'n kleine benzine-vergasser waarop je wat voor het kleintje kunt warm maken, dat gaat zelfs nog veel vlugger". Etienne Bernard was binnen gekomen, in iedere hand een kan melk; hij kwam terug van de boerderij. (Wflrdt ver voted)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5