Minister s'Jacob kon 't tempo von de generaal niet bijhouden Gromyko sneed na inleidend steekspel - Duitse kwestie aan TEXAS Kansen opeen.... remise zijn niet uitgesloten" Ontwapening: eerste doel der Sovjet-delegatie Professor Romme is nu niet ver meer van de vervulling van zijn taak De conferentie te Parijs edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen Als 't regent in Korea... het ontslag van generaal kruls Uit reserve thans: 5 brigades en 27 territoriale bataljons macarthur in korea: - HOUT eg 11 - Heiloo NHD Geen volledige U.S.-bewapening Scheepsberichten Er wordt suiker gehamsterd Aanvullingsgroep vertrok naar Korea Perzische premier vermoord Ondertoon niet onvriendelijk Op stilstaande motor ingereden Een geraffineerde inbrekerstruc Min. Erhard tegen invoerbeperking Opnieuw: Queuille Kroniek en Kritiek Gedachten die kunnen helnen T'»-; ie* sop't is eeppoederf >p ook veilig; delijke mid- vloer, schothout, rub- kruidelen, badding, i zomerhuis, directie- iz., enz. (30 l "EGELS) fE aanbiedingen ch aanbiedt koop gelakte zinken dkuip, kleine maat. onder no. 1809, bur. in dit blad. koop huisk.ameubl., iffet, haard-faut., in p. G. Oskam, C. Evert- nplein 2, Alkmaar. i koop z. g. a. n. beige .mantel, lft. 7-8 jr. f 10. imen, Baansingel 85, Ikmaar. i koop goed onderh. nderw., kinderst en box Mink, Burgervlotbrug 95. e koop gevr. viool of Stationstraat 48, Alk- aar. evraagd wasbak met of inder opstand. Br. on er no. 18020, bur. van it blad. 'e koop gevr. naaimach. egen goede prijs. Dek- er. Spoorstraat 5, Alk- ïaar. ongedame zoekt te Alk- ïaar gemeub. zit-slaapk. pension. Br. onder no 8029, bur. v. d. blad. 'e huur: schuur, gesch. t. werkpl. of opslagruim- e, centr. Alkmaar. Br. io 18028, bur. v. d. blad vriendelijk van jullie, zei smidje Verholen e hartelijk voor jullie og eens hartelijk voor En nou willen jullie i kleren en de koffer a. Nogmaals hartelijk watte? Lene" lachte kun je dat nou tegen >er slot van rekening spulletjes niet wille doo kenne geve! Dat We benne het leger t voor een liefdadige t willen jullie dan?" ;erughalen en de huur intje. Herinner jij je pulle verhuurd hebbe? es de man een lappie we al een heel end Nieuw HET FEIT Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50: In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 3 Donderdag 8 Maart 1951 46e Jaargang No. 12112 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Op vragen van het Tweede Kamerlid Bruins Slot (A.R.) in ver band met de ontheffing uit zijn functie van chef van de generale staf van generaal Kruis, heeft de minister van Oorlog geant woord er inderdaad naar gestreefd te hebben de redenen, welke geleid hebben tot de ontheffing uit zijn functie van generaal Kruis, in het communiqué van 23 Januari j.L volledig weer te geven, zij het dan in zo beknopt mogelijke vorm. De kern ligt in de woorden: „de wijze, waarop onze strijdkrachten moeten en kunnen worden georganiseerd". van de generale staf, nauwelijks Nadat in de loop van Decem ber j.l. omtrent hetgeen te doen stond in 1951 het nodige intern overleg was gepleegd, waarbij soms van uiteenlopende inzich ten bleek, b.v. omtrent de duur der eerste oefening in verband met het kadervraagstuk, en waar bij de minister zich op het stand punt stelde, dat men er voor diende te waken verder te willen springen dan de polsstok lang was. kon einde December toch in overeenstemming met de toen malige chef generale staf een program voor de' Landmacht voor 1951 worden opgesteld: In de eerste plaats herhalings oefeningen voor allen, die in Indonesië en Nederland onder de wapenen zijn geweest van 1945 tot 1949. Uit deze mankracht, dus uit onze getrainde aanwezige reserve, kunnen en moeten dus ook worden gevormd 5 brigades en 27 territoriale bataljons (één divisie is 3 brigades). Hierbij zal een nieuwe Ameri kaanse indeling -der troepen wor den doorgevoerd. Helaas zal daar bij voor lief genomen moeten worden, dat dit jaar nog geen volledige Amerikaanse bewape ning kan worden uitgereikt. Voorts zullen de opleidingen der jonge lichtingen versterkt en verbeterd dienen te worden. Tenslotte dient de mobilisatie- voorbereiding met man en macht te worden aangepakt. De uitvoering van dit program gedoogt geen uitstel, niettegen staande nog niet beschikt wordt over het meest aanbevelenswaar dige type van bewapening. Diep teleurstellend was het daarom voor de minister te moe ten ervaren, dat hij, die verant woordelijk was voor de leiding Grote Beer (emigr.), A'dam- Sydney, 7 Maart te Aden. Riouw, Surabaja-Amsterdam, passeerde 7 Maart Lissabon. Kota Inten (rep.), Surabaja- Rotterdam, pass. 6 Maart Perim. Nelly (rep.), Djakarta-Am sterdam, 6 Maart te Suez. Manoeran, Surabaja-Amster dam, passeerde 6 Maart Siberoet naar Colombo. Sibajak (emigr.), Rotterdam- Melbourne, 7 Maart bij Kangoerei-eil. 14 dagen nadat de regering ven aangegeven rooster van werk zaamheden voor de Koninklijke Landmacht in 1951 had goedge keurd, op eigen'gezag naar buiten propaganda maakte voor een ge heel ander idee, nl. het onver wijld vormen van één parate di visie. Afgezien van het feit, dat zulks geheel in ging tegen het vast gesteld beleid, zou dit denkbeeld neerkomen op een gedurende aanzienlijk langere termijn onder de wapenen roepen van een deel der uit Indonesië teruggekeerde troepen. Dit zou bovendien ge paard moeten gaan met de af kondiging van een zekere nood toestand, met een zeer ruime vorderingsbevoegdheid voor de militaire overheid, teneinde zo doende in de tekortkomingen te kunnen voorzien en de legering te verzekeren. Op grond van het bovenstaande te groot verschil van instelling kwam de minister tot de over tuiging. dat het landsbelang er mede gediend zou zijn de opbouw der landstrijdkrachten, waarvoor de plannen thans zo ver zijn uit gewerkt, dat mét de toege zegde buitenlandse steun na goedkeuring door de volksver tegenwoordiging snelle realisatie daarvan mogelijk is, te beginnen met een nieuwe functionaris, waarvan mocht worden verwacht, dat geen principiële verschillen van inzicht met de minister het grote werk van de legeropbouw zullen belemmeren of in gevaar brengen. DETAILHANDEL PROTESTEERT De Stichting Kruideniersvak centrale, gevormd door de hoofd besturen van de algemene, de christelijke en de katholieke kruideniersbonden, heeft telegra fisch bij minister Mansholt ge protesteerd tegen de blijkbaar van overheidswege geïnspireerde voorlichting met betrekking tot de gang van zaken, rakende de suikervoorziening, welke de schijn wekt. als zou de handel over grote voorraden beschikken. Zij constateert, dat het risico van prijsstijgingen van suiker wordt afgewenteld op de detail list, die thans uitsluitend kan bevoorraden op blanco factuur. Naar aanleiding van de be richten omtrent het stoppen van de aflevering van suiker door de suikerfabrieken deelt een van de grote kruideniersbedrijven in het Westen des lands het ANP mede, dat er sindsdien een grote vraag bij het publiek naar sui ker is. Men mag wel zeggen dat het publiek aan het hamsteren is geslagen. Er is echter, zo deel de de directie van dit bedrijf het ANP mede, geen enkele reden om te verwachten dat suiker schaars zal worden. Hoogstens zal de suikerprijs iets oplopen. Dat zal afhangen van de beslis singen, die de nieuwe regering zal nemen omtrent de subsidies. Generaal MacArthur heeft Woensdag een bezoek aan het front gebracht. Drie Chinese legers trachten voor de lente een nieuw groot offensief op te bouwen, zo deelde hij aan verslaggevers mee. De loop van de strijd blijft bevredigend. Volgens Mac Arthur moeten de gevechtslinies in verband met de militaire nadelen voor beide partijen bij opmars op een zeker ogenblik wel een punt bereiken, waarbij de toestand, militair theoretisch gezien, als „remise" beschouwd kan worden. „Waar dit evenwichtspunt precies ligt, wisselt noodzakelij kerwijs naar de omstandigheden en hangt af van de veranderlijke relatieve sterkte der gebruikte troepen", aldus MacArthur. Be langrijke besluiten, die ver bui ten de grens van zijn bevoegd heid lagen, moesten genomen worden om het antwoord te kun nen geven op „de in duisternis gehulde onopgeloste vraagstuk ken, die door de niet-verklaarde De restauratie van het uit 1160 daterende kerkje van Marssum in de provincie Groningen, dat tijdens de oorlog zwaar werd beschadigd, is nu zo goed als voltooid. De kerk, die op een terp is gebouwd, prijkt weer als een fraai monu ment van vroegere bouwkunst in het landschap, waarvan zij eeuwenlang deel uitmaakte. Met het KLM liintoestel voor Djakarta de Constellation „Vlaar- dinsren". vertrokken ei steravond van Schiphol de nieuw benoemde leeer-predikant Kaoifam Ph. P. Meerbnre en een aanvullings groep van 18 man voor het Ne derlandse detachement Verenig de Naties naar Korea. Bij het vertrek was ook de weduwe van de gesneuvelde commandant van het detache ment. Mevr. den Ouden, aanwe zig. Zij onderhield zich geruime tijd met de vertrekkende mili tairen en deelde aan hen sigaret ten uit. Toen het ogenblik van vertrek was aangebroken opende de Am sterdamse soldaat Joop Koot de rij der militairen, die zich naar de uitgang begaven en hij bege leidde zichzelf op de gitaar met „adieu wij moeten....". Portorieaan ter dood veroordeeld Oscar Collazo, een der twee Portoricanen, die in November j.l. een aanslag pleegden op pre sident Truman, is Woensdag ter dood veroordeeld. De andere Portorieaan werd indertijd doodgeschoten. Hoewel tijdens de voortgezette conferentie van de plaatsvervan gers der Grote Vier te Parijs de Rus Gromyko gisteren van leer trok tegen wat hij noemde de plannen der Westelijken om van Oostenrijk evenals van Triësl een militaire basis te maken, was de toon van zijn beschuldigingen niet zó fel, dat men ge rechtigd is nu al over de uitslag van de conferentie te wanhopen De grootste binnensluis van Europa, in het Amsterdam-Rijn kanaal nadert haar voltooiing. Hoog boven het Betuwse land schap uit rijzen de twee 37 meter hoge torens, die straks, door een „bovenbalk" verenigd, de sluisdeuren zullen dragen. Wanneer deze bovenbouw gereed zal zijn, is een groots monument, dat getuigt van Nederlandse durf en door zettingsvermogen, tot stand gekomen. Foto toont de beide torens, die het landschap ten Noorden van het plaatsje Wamel zullen beheersen. oorlog van communistisch China in Korea zijn gerezen". Een verbonden strijdmacht van Amerikanen, Engelsen, Grie ken en Zuid Koreanen is gisteren acht km gevorderd in de Weste lijke sector van het centrale front in Korea tijdens het grootste of fensief sedert Januari. Verbonden troepen zijn 25 km ten Oosten van Seoel de Han overgetrokken en vormen een tang om de hoofdstad. Op het schiereiland Kimpo, ten Westen van Seoel, bezetten andere een- hedén van de geallieerden stel lingen langs de Han. Verkenners melden tekenen van grote communistische con centraties ten Noorden van Seoel en bij het centrale front. Amerikanen verloren 51.468 man in Korea Volgens het Amerikaanse mi nisterie van defensie bedroegen de Amerikaanse verliezen in Ko rea omstreeks 2 Maart 51.468 man; 8.853 gesneuvelden, 8.834 vermisten en 33.781 gewonden. Gromyko verklaarde zich be reid het opnemen van het vredes verdrag met Oostenrijk op de agenda te bespreken, maar niet als een afzonderlijke kwestie. Welke garantie kon de Sovjet unie hebben, dat de Westelijken van Oostenrijk geen militaire basis zouden maken? De Amerikaan Philip Jessup sprak tegen dat de U.S.A. van Triëst een militaire basis hebben gemaakt en ontkende dat zijn land dergelijke plannen zou koes teren ten aanzien van Oostenrijk. Hij wees de Russische beschuldi gingen van de hand, maar kleedde deze afwijzing in niet-onvriende- lijke termen. DUORIJDSTER GEDOOD De chauffeur van een vracht auto te Goes reed gistermiddag op de Rijksweg tussen Kloetinge en Kapelle in volle voort op een stilstaand motorrijwiel, waarop de heer S. uit Krabbendijke met zijn 30-jarige echtgenote waren gezeten. Mevrouw S. werd van de duo afgeslingerd en een aan tal meters door de auto meege sleurd. Zij kreeg een zware schedelbasisfractuur. Haar man brak het linkeronderbeen. Bei den werden naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes vervoerd, waar mevr. S. kort na aankomst is overleden. Het inleidende steekspel resul teerde tenslotte in een concrete vraag van Gromyko over een punt, dat uiteindelijk de confe rentie toch zal beheersen: „Zou een nieuwe bevestiging van het verbod van de Duitse herbewa pening niet beter zijn voor de verwildering van de oorzaken van de spanning in Europa dan een vredesverdrag met Oostenrijk?" Op deze vraag zal in de ko mende dagen geantwoord worden. De Fransman Parodi bevestigde reeds, dat de Fransen niet van plan zijn te verhinderen, dat de kwestie der Duitse ontwapening op de agenda zou verschijnen. Een Hilversumse expediteur is het slachtoffer geworden van een geraffineerde inbrekerstruc. Een onbekende belde zijn buurman op met het verzoek de expedi teur aan de telefoon te roepen. Toen de buurman mededeelde, dat de expediteur zelf telefoon had, zeide de onbekende, dat de lijn van de ander voortdurend in gesprek was en hij ten einde raad de buurman had opgebeld. Deze laatste vond dit motief klemmend genoeg en haastte zich om de expediteur te halen, die vervol gens een lang gesprek hield met de onbekende man over vracht prijzen en premies voor de ver zekeringen. Toen de expediteur in zijn kantoor terugkeerde bleek, dat men hem 1400 gld. ontstolen had Terwijl de onbekende de expediteur aan de telefoon bezig hield waren zijn handlangers het verlaten kantoor binnengedrongen om zich van het geld meester te maken. (Van onze parlementaire redacteur) De fractievoorzitters van de KVP, PvdA, CHU en VVD heb ben gistermiddag aan de infor mateur, prof. Romme, medege deeld. dat zij de hun gestelde vraag met betrekking tot hun medewerking aan de totstand koming van een kabinet, als daarbij bedoeld, bevestigend be antwoorden. Dit wil dus zeggen, dat de vier bovengenoemde par tijen, ook na het terugtreden van de AR, bereid blijven om met de informateur de vorming van een kabinet op zo breed moge lijke basis na te streven. De vorige dag moet prof. Romme aan de fractieleiders van deze partijen tevens een nieuw schema voor de zetelverdeling hebben overhandigd. Het beves tigend anwoord zal dus ook wel hierop betrekking hebben. Hier van uitgaande kan men tot de conclusie komen, dat de politie ke hemel gisteren weer wat is opgeklaard. Het perspectief op een nieuwe vier-partijenregering is geopend, waarmede intussen nog niet gezegd wil zijn. dat nu alsnog weer geen nieuwe moei lijkheden kunnen rijzen. Ook de AR had in principe medewer king toegezegd, maar later is wel gebleken, dat het haar voor al ging om de samenstelling van het kabinet en nog meer in het bijzonder om de keuze van de personen. De AR wenste leden van de eigen fractie in het nieuwe kabinet, de informateur zou juist AR-figuren van bui ten de Kamer hebben willen aantrekken. Deze opvatting van de informateur is door de AR zó uitgelegd, dat prof. Romme dus geen wezenlijke verandering in het tot nu toe gevoerde beleid zou wensen. De AR wilde van haar kant zulks juist benadruk ken door uitgesproken politieke AR-figuren aan het kabinet toe te voegen. Dat er gisteravond door de heer Romme overleg is gepleegd met prof. dr. A. H. M. Albregts, mr. Stikker en vooral met prof. mr. de Gaay Fortman en mr. Meij- nen ,zal dan ook in AR-kringen weinig troost hebben gegeven. De minister-president van Perzië, Ali Razmara is Woens dag vermoord. Bij de Masche- de Soltaneh-mosk.ee te Tehe ran werden twee schoten op hem gelost, aan de gevolgen waarvan hij een uur later in het ziekenhuis overleed. Vol gens de politie is de moorde naar een fanatiek lid van de Islamietische religieuze secte Fedaieh. On een bijeenkomst van in dustriëlen heeft de Westduitse Minister van Economische Zaken Prof. Erhard, gisteren verklaard, dat de Bondsrepubliek het zich slechts kan veroorloven ziin in voer te benerken als middel om ziin betalingsbalans weer in evenwicht te brengen De oplossing van de betalings- baiansmoeilijkheden kan niet gevonden worden in een terug keer tot importrestrictie, daar dit slechts zal leiden tot vergel dingsmaatregelen van andere landen, zo zeide hij. Naar de me ning van de Minister .moeten de financiële moeilijkheden, waar in West Duitsland thans verkeert overwonnen worden door verho ging van de uitvoer, en wel tot 50 pet boven het peil van 1950. De president van Frankrijk, Vincent Auriol, heeft Henri Queuille (Radicaal) verzocht nogmaals te trachten een kabinet samen te stellen. Henri Queuille heeft gezegd dat hij hoopt de President van daag te kunnen meedelen, dat hij onder de meerderheidspartijen overeenstemming heeft bereikt over de vorming van een nieuwe regering. Als alles goed ging, zou hij de assemblee Vrijdag verzoe ken hem het premierschap te verlenen. Toch breed (Sm.) Zoals het zich nu laat aanzien, zal prof. Romme er toch in slagen eer» kabinet op brede basis voor te bereiden. Dat het met de A R. niet wilde 'uk ken. is toch inderdaad wel de schuld van dr Schouten c.s. die onredelijke eisen hebben gesteld Lij wilden oer sé het departe ment van Onderwijs en dat van Binnenlandse Zaken beherer» en daar pasten de informateur, prof Romme. en de komende forma teur. dr. Drees. voor En daar hadden ze groot geliik in. dunkt ons, want men kan zijn wensen ook te ver voeren. En als er van voetveeg wordt gesproker», men kan toch moeiliik volhouden, dat politici als „voetveeg" worden gebruikt wanneer ze de depar tementen van Oorlog en Marine beheren, terwijl Verkeer en Waterstaat toch ook belangrijk genoeg zijn. om er een minister met een top-salaris voor aan het hoofd te zetten. Neer», als er één partij ons in deze crisis is tegen gevallen. dan is het wel de A.R Nu de vier overige partijen mei het nieuwe schema van pro.' Romme accoord gaan. kan ons inziens worden verwacht, dat de rest vlot zal lopen Het gaat er naar uit zien. dat prof Romme een eind weegs zijn ideaal ver vuld zal zier», dat de basis van 1S48 wordt hersteld Ze wordt bovendien zoal niet in de breed te. dan juist in de basis ver- stérkt omdat het (nieuwe, ur gentie-) program uitdrukkelijk de instemming heeft van de be trokken fracties en er dus veel meer dan in 1948 sprake is van een parlementair kabinet. West-Duitsland Sm.) Sinds wij de vorige week hier iets schreven over de moeilijkheden met de invoer van ons land naar West-Duitsland. zijn de berichten daaromtrent niet veel beter geworder». Van verschillende kanten heeft men ons duidelijk gemaakt, dat de grote strop aanvankelijk zat in de maatregel tegen de z.g. vrij gemaakte invoer, maar later is de grote tegenslag gekomen zoor de z.g. gecontingenteerde invoer, die voor de agrarische afzet een zwaar verlies betekent Wij we ten bet: het is met de West- Duitse,economie. die tot .gisteren onciet geallieerde controle stond een eigenaardige zaak Men heeft binnen het kader van de toegestane credieten maar raak gedaan en het bevreemdde wel eens te moeten ervaren, dat de Duitser, die de oorlog verloren had. zich beter kon voeden dan de Brit. die de oorlog heette te hebben gewonnen maar vfif laar na de overwinning zwaar gerantsoeneerd isl Dit was niet gezond, gelet op de grondslag van de West-Duitse economie Daar kwam dan o.a. de speciale wensen van de Duitse landbouw bij. Het is intussen niet juist, dat de invoer naar West-Duitsland stoo staat, want er gaat dage lijks nog, op de oude voet van lopende vergunningen voor mil- lioenen over de grens. Maar daar komt eer»s, en wel binnen zeer korte tijd. een einde aan. Op 12 Maart zou een nieuwe regeling kunnen worden ver wacht en wij vernamen, dat de invoer, ook in de agrarische sec tor. dan verminderd zal moeten worden met één-derde. Wat dit kan betekenen, ervaart men als wij weten, dat die invoer in 1950 mogelijk was binnen een toege staan crediet van 15 millioen dollar wat voor 1951 al vermin derd was tot 10 millioen! Indien de nu voorgenomen verlaging met één-derdè toegepast zal wor den, dan begint het er voor onze uitvoer, en wii bedoelen nu in het bijzonder voor onze agra rische uitvoer, toch wel beden kelijk uit te zien. Wij hopen dat de demissionaire regering nog de nodige kracht zal bezitten, om de levensbelangen van onze op export naar Duitsland aange wezen land- en tuinbouw te ver dedigen. LIJK OPGEHAALD In de vluchthaven te Dintelsas is door personeel van de veer boot DintelsasOoltgensplaat hei stoffelijk overschot uit het water opgehaald van de 21-jarige J S uit De Heen, die ongeveer drie weken lang reeds wordt vermist De fiets waarmee de jongeman destijds op pad was gegaan had men reeds toen bij een brug over de Mark te Dinteloord ge vonden. Reden waarom men ge loofde dat hem een ongeluk was overkomen. DONDERDAG 8 MAART: H. Johannes de Deo, Belijder „Jongeling, Ik zeg u, sta op!" Jezus is Heer en Meester over leven en dood. Giste ren opende Hij een blinde de ogen, vandaag schenkt Hij een dode het leven terug. „Heer, haast U om mii te helpen: dat allen beschaamd worden, die Uw dienaar kwaad willen doen." Zonder Zijn toelating immers wordt geen haar van ons hoofd ge krenkt. „O God, Stichter en Bestierder van Uw volk, verdrijf de zonden, die het belagen (onze ergste vijan den!) opdat het U steeds welgevallig moge zijn en on der Uw beschevming veilig leve." „Stella Duee

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1