Wat kun je rijk zijn met droog stro en een paar brieven... Ambonezen moeten straks terug naar Indonesië Minister Roem bezocht de Zuid-Mol ukken Het detachement kreeg een paar dagen rust MALAN maakt zich gehaat in geheel Afrika still making friends ,/n Weergaloze ontvangst 96.376 millioen roebel voor de Russische strijdkrachten WIM DUSSEL SCHRIJFT UIT KOREA De regen kwam Per hupcar door de Sahara Vrouw gewond met bijlslagen Naar wij vernemen: Adenauer krijgt critiek te horen Rook met Uw Te Wormer brandde cacaofabriek af De Sovjet-begroting U.S.A.-interventie in Marokko? DONDERDAG 8 MAART 1951 PAGINA 3 De eerste luitenant W. Dussel schrijft d.d. 23 Februari uit Korea aan de legervoorlichtingsdienst het volgende: „Onze comman dant .onze dominee en nog vijftien gesneuveld, tientallen ge wond. Vele auto's en nog veel meer persoonlijke uitrusting en eigendommen zijn wij kwijt geraakt in de dagen van Hoengsong en Won-zan. De meesten hebben alleen nog dat, wat zij aan hebben en dat is vuil, kapot en nu, vandaag, nat Want het is gaan regenen. Het eerste teken van de naderende lente. Bij het vallen van de eerste druppels hebben we elkaar aangeke ken zonder iets te zeggen. Maar onze ogen zeiden genoeg: weg sneeuw, weg bittere kou, weg kei-harde grond, waarin we met houwelen onze „foxholes" moesten hakken. De regen is gekomen en we zijn er zeker van, dat Pluvius in dit land van grote tegenstellingen een nieuwe grote moeilijkheid zal vormen. Eén dag regen veroor zaakte een watersnood op de smalle, gevaarlijke bergwegen, één dag regen veranderde val leien in meren, wegen in modder- massa's, wqarin elke truck zich grommend en sputterend en glij dend een weg moet zoeken. Ja, onze trucks, want.... we zijn weer „gemoved". Eindelijk, eindelijk hopen we wat rust te zullen vinden, enige mijlen achter de lijn. Rust en warmte hebben de mannen nodig na al die dagen en weken van span ning; die dagen, die niemand ooit zal vergeten. Rust en warmte hebben ze nodig, maar helaas behoort het bijna tot de onmo gelijkheden. Twee dagen van die „rust" hebben we al gehad, enkele mij len achter de lijn in een verlaten kampong, waar de artillerie dag en nacht heeft staan donderen. Hier was de rust. De rust in de kou. de rust in vuile kleren, late maaltijden, die van heinde en ver moesten' worden aangevoerd. De rust ook temidden van ge ruchten, die hardnekkig zeiden, „dat we weer gauw naar voren zouden gaan". Wat kun je rijk zijn Maar de z o n scheen. De zon, die warmte gaf, waarin je je weer even kon koesteren. Een vuur, waaromheen je kon zitten, een paar oude borden of de schaal van de een of andere vrucht, waaruit je kon eten. Een paar brieven van thuis, gebracht door een facteur, die er een dag en nacht mee onderweg is geweest. Wat kan een mens rijk zijn. Rijk met de zon, rijk met wat droog stro, rijker dan rijk met een paar brieven. En er is weer gezongen met hele koren tegelijk, dat het schalde tegen de bergen. En dan zegt u: „Wat zeggen jullie, zin gen? Zingen jullie nu? Met die gesneuvelde kameraden, met al die gewonden?" Het antwoord is: Ja, wij zin gen, wij moeten wel zingen om er doorheen te komen, om onsr zelf voort te duwen door de grote moeilijkheden van deze dagen. Vraag de soldaten waarom zij zingen, waarom zij vrolijk kun nen zijn en zij zullen antwoor den: omdat wij leven. Zo is het. Zij juichen en lachen weer, zij vértellen weer grappen en ste ken de draak met alles, ook al schreit het hart om hen, die wij verloren. Grote sterke kerels kijken je aan, als je ze een paar velletjes postpapier geeft en een goedkope ballpointpen. En in hun ge scheurde vuile kleren en met ruwe en vuile handen schrijven ze naar de ouders van de gesneu velde vrienden en dan een briefje naar huis: „Alles O.K.; maak je niet ongerust". De brieven zijn naar huis gegaan met de trucks, die naar voren gingen. Want het gerucht was waar: we waren weer nodig. Weer naar voren, weer in de „foxholes", weer dagen van onafgebroken, ja zelfs versterkte waakzaamheid. Het liep (nogal) los Op een van die nachten kwam het bericht: „Alarm. Er is paar dengetrappel gehoord en hoorn geschal en er is gepraat in het voorterrein". De harten hebben weer sneller geklopt, de span ning is weer gestegen. Het wapen werd weer in de hand genomen, klaar om te schieten. Een half uur heeft de grote spanning ge duurd voor de geruststelling kwam: „Alles veilig. Het was een loslopend paard, het hoorngeschal kwam van een auto-claxon in de verte en het gepraat van een rok-patrouille in het voorterrein. Ze hebben ons van tevoren niet gewaarschuwd". En zo konden we dus weer gaan slapen. Slapen noemen we dat, met alles aan op de grond liggen, met de ogen en oren als het ware open, geweer en hand granaat in de onmiddellijke na bijheid, zo niet in de slaapzak. Want o, wij hebben zoveel ge leerd. Ik heb het gevraagd aan officieren en manschappen: „Wat denken jullie van de nacht....?" En dan zeiden ze dit: „De nacht is het ergste wat er bestaat te- „DE ROBOT LEIDT U WEL EVEN ROND'' Een electrische robot van bijna twee en een halve meter lengte heeft een ge zelschap journalisten rond geleid over de Marshall afdeling van een internatio nale tentoonstelling te Ko penhagen. Sabor, zoals de ze kunstmens door zijn Zwitserse makkers, A. Hu- ber en P. Steuer, is ge noemd, doch door de jour nalisten aangesproken met „Gertrude", gaf bij de ver schillende stands een korte uiteenzetting over de sa menwerking tussen de Mars hall-landen. Hij maakte o.a. de opmerking dat er „toch ook wel een zeker voordeel in scheen te schuilen, mens te zijn...." genwoordig. De dag komt als een verlossing, want dan kun je slapen, 's Nachts kijk je op je horloge. Twee uur: wat kan er nog veel gebeuren. Ze kunnen nog komen. Je hoort elk geluid, je luistert in je slaap en je kijkt in de duisternis. Als er tegen de dageraad niets is gebeurd, kijken we elkaar aan en weten dan ge noeg: gelukkig, het is weer dag. Vandaag is er weer licht en mis schien zon". Zo is de mens. Zo zilt gij en zo zijn wij. De dapperen, die hier vechten op leven en dood. de kerels, die geen duimbreed wij ken zonder uitdrukkelijke op dracht, die elkaar meesleepten uit de hel van Hoengsong en Wonsan. Nu zijn zij weer op rust, sedert gisteren. Bijna twaalf uren lang hebben zij op veelal open trucks in een stromende regen gezeten alvorens zij op de plaats van be stemming aankwamen. Op rust, op rust in een stel ge bouwen zonder een raam of deur, zonder een kachel we hebben de twintig, die we eindelijk kre gen, natuurlijk verloren zon der schoon of droog goed, kaal en berooid. Maar de humor laat ons nog niet in de steek. Want nog maken ze grappen over onze „voorraad" trucks, over onze „enorme hoeveelheid bagage", over het feit, dat ze op de order „we gaan moven" slechts behoe ven op te staan en te zeggen: „klaar voor vertrek, sergeant". O Nederland, o volk, wat kunt ge trots zijn zulke mannen hier te „hebben. Nog steeds trekken talloze vluchtelingen op Korea naar het Zuiden, om aan de verschrikkingen van de oorlog te ont komen. Tijdens de eindeloze tocht neemt deze vrouw een ogenblikje rust om op krachten te komen. Haar kindje heeft een plaats gevonden op het draagstel, dat tevens de schamele bezittingen van de vrouw draagt. Op de achtergrond de wrakken van in het gevecht vernielde voertuigen. „De Hoge Raad heeft in zijn overwegingen verklaard, dat er geen sprake kan zijn van een onbeperkte vrijheid van keuze van de plaats van afvloeiing, noch op grond van de bestaande con tractregeling noch op grond van het arrest van het Hof. Een rede lijke keuze moet aan de Ambo nezen gelaten worden. Doch de beoordeling van de omstandig heden, die deze vrijheid even tueel kunnen beperken, komt toe aan de overheid. Hier is dus geen sprake van een burgerlijk recht, dat geldend is te maken", aldus verklaarde de raadsadviseur van het minis terie v'an Uniezaken, mr. van der Valk, tijdens een persconferentie onder leiding van de minister van oorlog en marine, mr. s'Ja cob. De secretaris-generaal van het ministerie van Uniezaken gaf nog een uiteenzetting van de voorbe reidingen, die getroffen worden om de naar Nederland overge brachte Ambonezen met hun ge zinnen te ontvangen en te huis vesten. Zij zullen onmiddellijk na hun aankomst vervoerd wor den naar het demobilisatiecen trum in Amersfoort, waar zij o.a. een strenge medische keuring moeten ondergaan. Zij krijgen dan onmiddellijk de burgerlijke status en zijn in Nederland gas ten die Indonesische burgers blij ven. Voor hun verdere huisvesting zullen ongeveer veertig kampen Een Sahara-exneditie onder leiding van de architect Herman Haan. die gisteren uit Amster dam naar Marseille zou vertrek ken om daar over te steken naar Algiers, heeft reeds de eerste dac met pech te L.npen gehad, waardoor men ruim een halve dag achterop is gekomen. Herman Haan, die al voor de oorlog reizen naar Afrika maak te en ook na 1945 daar vertoef de voor het doen .van opgravin gen in Romeins Afrika (Cartha go) en bij de Phóenicische gra ven, heeft daarvoor een zgn. hupcar van het leger gekocht en deze ingericht voor negen per sonen. De grijs-wit geschilderde wagen draagt het opschrift „Ex pedition Africaine". Door een motordefect aan de hupcar, die de Amsterdammers zou ophalen te Amsterdam was nl. het begin van de reis vastgesteld zijn de hoofd stedelijke deelnemers per andere gelegenheid de reis in feite reeds aangevangen en ze wachten nu te Rotterdam, tot de motor door een andere is vervangen. De be doeling van deze expeditie is zes weken weg te blijven. worden ingericht. In de kampen zullen zij onderwijs ontvangen in hun eigen taal. Voorts zal ge zorgd worden voor scholing in allerlei vakken, o.m. voor land- bouwwerkzaamheden, waarvoor onder hen een zekere voorkeur bleek te bestaan. Bij deze scho ling of herscholing zal in het bijzonder als doel gelden deze mensen geschikt of geschikter te maken voor de Indonesische maatschappij, waarin zij naar het oordeel van de regering later weer zullen terugkeren. Naar de minister meedeelde is er een definitieve toezegging van de Indonesische regering, dat de Ambonezen later weer zonder verdere formaliteiten naar Indo nesië kunnen terugkeren. Voor het transport van de Am bonezen naar Nederland zijn der tien of veertien schepen nodig. De eerste transporten zullen op 20 en 22 Maart a.s. aankomen. Het gehele transport zal naar men verwacht in Juni voltooid zijn. TWEE JAAR GE-EIST Twee jaar mét aftrek van het voorarrest heeft gisteren Jhr. Mr. A. Reigersman. Officier van Justitie bii de Amsterdamse Ar rondissementsrechtbank. geeist teeen de 40-jarige Amsterdamse opperman B. K.. die erkende on 9 Januari j.l. een 46-jarige vrouw, in haar eigen woning met een biil drie slagen on het hoofd te hebben toegebracht. Ter zitting werd eerst door de President, Mr. B. de Gaay Fort man, het 14-jarige dochtertje van de vrouw gehoord. In te genstelling tot de verklaring, die dit meisje bij het vooronderzoek had afgelegd, beweerde zij thans niets te weten, omdat ze niet bij de bewuste ruzie aanwezig was geweest. Later gaf zij toe op het gegil van haar moeder naar de keuken te zijn gerend, waar zij verdachte met een bijl had aan getroffen. Zij had hem bij zijn jasje gepakt en de keuken uit getrokken. De man liet dit ge dwee toe en verliet de woning. De moeder, als getuige ge hoord, trok eveneens haar oor spronkelijke verklaring in, hoe wel de president ook haar waar schuwde en haar de ernst van de eed onder ogen bracht. „Ik gaf hem het eerst een klap", zeide ze, ,en toen heeft hij mij êen paar klappen teruggegeven. Ik draag feitelijk de schuld van allees wat er is gebeurd". is de 62-jarige nachtportier van het vliegveld Ypenburg, J. A. de Heus, Dinsdagavond, toen hij per fiets naar zijn dienst reed, bij het oversteken van de snclverkeers- weg Rotterdam-Den Haag, door een auto gegrepen en op slag gedood; heeft de Indonesische regering aan de firma Jac. Kraaier te Zaandam opdracht gegeven tot het bouwen van achttien haven- boten, die dit jaar afgeleverd moeten worden; kreeg een 24-jarige los-werk- man, die op 28 November j.l. een twee jaar oudere meubelmaker met een mes in de borstkas had gestoken, vier maanden gevange nisstraf met aftrek van voor arrest; is aan dr. H. Waterborg te Utrecht een leeropdracht ver strekt om aan de Utrechtse Uni versiteit onderwijs te geven in de moderne narcose. Dr. Water borg is de eerste Nederlandse specialist op dit gebied; is de conferentie, die te Den Haag tussen Nederlandse diplo matieke vertegenwoordigers in Oost-Europa werd gehouden, ge ëindigd. Besproken werden pro blemen van personeelsbezetting in verband met bezuinigingen op de begroting. Ofschoon kanselier Adenauer zijn voldoening over dc afgekon digde wijziging van het bezet tingsstatuut voor West-Duitsland te kennen heeft gegeven, is de reactie in West-Duitse politieke kringen en pers over het alge meen niet enthousiast. Regering verslagen! De West-Duitse regering is gis teren bij de kwestie van de broodprijs in de Bondsdag ver slagen, doordat een resolutie van de oppositie werd aangenomen, waarin de regering wordt ver zocht het decreet inzake verho ging van de prijs van broodgraan in te trekken. De resolutie werd aangenomen met 135 tegen 132 stemmen. „Johan Maurits van Nassau" naar Nieuw Guinea Naar het A.N.P. verneemt zal Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau" in de loop van de volgende maand uit Nederland naar Nieuw-Guinea vertrekken. Onder gejuich van de rege ringspartij heeft de Zuid-Afri kaanse minister van binnenlandse zaken, Donges. gisteren het Huis aangezegd, dat hij heden verlof zal vragen om het wetsontwerp op de vertegenwoordiging van niet-blanken in te dienen. Dit wetsontwerp wil de gekleurde kiezers in de Kaap-provincie en Natal op een aparte lijst plaat sen. Zij zullen in het Huis door blanke leden vertegenwoordigd blijven. De leiders van de niet-blanke gemeenschap te Kaapstad hebben voor hedenavond een protest-op tocht aangekondigd. De leider van de nationalisten in Nigeria, Nma- di Azikiwe, heeft verklaard, dat de nationalisten van Brits en Frans tropisch Afrika het er over eens waren geworden, met dr. Malan, de Zuid-Afrikaanse minis- WONINCBOUW DANK Zl) BELASTINGFACILITEITEN? De Kamer van Koophandel voor Rotterdam heeft besloten aan haar belastingcommissie in studie te geven het vraagstuk, in hoeverre het mogelijk zou zijn te bouwen dank zij zekere be lastingfaciliteiten. In Duitsland b.v. mag men van zijn belast baar inkomen aftrekken de voor schotten of leningen, ten be hoeve van de woningbouw aan anderen verstrekt. Dat kunnen zowel ondernemers doen als werknemers. die gezamenlijk geld bijeen brengen om er nieu we woningen voor te stichten. neus Zie de neus krullen van de King's Cross-roker. Aan de edele geur van de tabak en het aroma van de rook herkent men de gulden Virginia van standing. Rokers met een fijne neus weten het: King's Cross: „Het neusje van de zalm!" KING'S - Zo langs dt neus weg: zij is meer waard dan ze kost. De Indonesische minister van buitenlandse zaken. mr. Moh. Roem, die met de vice-president der R.I., drs. Moh. Hatta en de minister van voorlichting, de heer M. A. Pellaupessy, een be zoek van twee dagen aan Ainbon heeft gebracht, heeft bij zijn terugkeer Woensdagavond ie Djakarta aan Aneta medegedeeld, dat in de Zuid-Molukken de toestand thans weer normaal is. „De Ambonese bevolking heeft de vice-president der R.I. een welkom bereid, dai zijn weerga niet kent". Mr. Roem zeide, zeer verheugd te zijn, een kort bezoek te heb ben kunnen brengen aan een ge bied in Indonesië waarover hij, toen hij nog hoge commissaris in Nederland was, slechts verkla ringen kon afleggen aan de hand van binnengekomen rap porten. „Ik heb de indruk", zeide hij verder, „dat de bevolking van de Zuid Molukken geen gebrek heeft aan voedsel en textiel. Wel zijn er tengevolge van de aange richte schade gedurende de be weging van de republiek Zuid Molukken nog vele moeilijkhe den met de huisvesting. Er wo nen nog duizenden mensen in kampen". „Zeer belangrijk", al dus de minister verder, „is, dat ik onder de Ambonese bevol kingsgroep geen separatistische tendenzen heb kunnen constate ren. Men beseft er ten volle, dat de Molukken een deel vormen van Indonesië en de Molukken willen één zijn met Indonesië. De voormalige aanhangers van de republiek Zuid Molukken, ter-president, af te rekenen wan neer zij hun vrijheid verkregen zullen hebben. Azikiwe gaf in een begrotingsrede uiting aan zijn „afkeer van de onchristelijke po litiek van apartheid in het god deloze land van Zuid-Afrika". Hij voegde er aan toe: „Met vreugde heb ik kennis genomen van de morele moed van de staatssecre taris van koloniën en andere vooraanstaande leden van het Britse parlement bij bun veroor deling van de neiging tot ras- discriminatie van deze dignitaris van de Ned. Herv. Kerk". INDONESIËRS KUNNEN GRATIS STUDEREN IN NEDERLAND Het ministerie van sociale za ken in Djakarta heeft in een i rondschrijven aan zijn plaatse lijke vertegenwoordigers medege deeld, dat voor enige ambtenaren van de dienst gelegenheid bestaat om twee jaar gratis te studeren aan de school voor maatschappe lijk werk te Amsterdam. AMERIKAANSE TROEPEN NAAR EUROPA De senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen en die voor de strijdkrachten hebben op een gemeenschappelijke vergade ring het zenden van Amerikaanse troepen naar Europa op grond van het Noord-Atlantisch Verdrag in principe goedgekeurd. KOREANEN TE TOKIO MET POLITIE SLAAGS TOKIO, 1 Maart (Reuter). Vierduizend demonstrerende Ko- reanen zijn vandaag te Tokio slaags geraakt met 2000 politie mannen; 27 agenten en 15 Korea- nen raakten gewond. De demon stranten sloten de hekken voor de politie. Deze kreeg versterking, forceerde de hekken en dreef de demonstranten met charges uit een. Acht Koreanen werden naar een politiepost meegenomen. De post werd spoedig daarop loor duizend Koreanen bestormd. De Koreanen gebruikten stok ken en stenen en maakten min stens drie revolvers buit. Ten slotte wist de politie de orde te herstellen. Mortiergranaten vielen in Arabisch dorp Volgens officiële Arabische kringen is het Arabische dorp Idna, ten zuiden van Bethlehem, vandaag door Israëliërs met mor tieren beschoten. Er zouden 140 granaten in het dorp terecht zijn gekomen. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. die thans zijn opgenomen in het politiecorps vervullen hun taak op uitstekende wijze. Er bestaan geen spanrtingen tussen de voor malige volgelingen van de repu bliek Zuid Molukken en hen, die de RMS niet hebben gesteund. Het Moslemse deel van de be volking werkt naarstig mede aan de wederopbouw. Indonesiërs van buiten de Molukken wor den in de Molukken welwillend ontvangen". VEERTIEN STRALEN, ENORME SCHADE Gisteravond van 6 tot 11 uur heeft een felle brand eewoed in de vier verdienmeren hoce cacao fabriek ..De Moriaan" van de N.V. Wessanen's Koninklijke fabrieken te Wormer. Hoewel het betonnen nand overeind is bliiven staan, is een enorme schade ontstaan en zal het be drijf voorlonier niet kunnen wer ken. Omstreeks zes uur liep een drijfriem in de schepperij vast. Door verhitting spatten vonken in het rond, die in de houten omgeving en de cacaopoeder een gretig voedsel vonden. De brand weer van Wormer kwam met groot materiaal ter plaatse. Het vuur breidde zich zodanig uit, dat om half negen de hulp van de Wormerveerse brandweer werd ingeroepen en het vuur met veertien stralen moest wor den bestreden. Ongeveer 11 uur was men het vuur meester. De schade, die zeer groot moet zijn, is bij benadering niet op te ge ven. Premier Josef Stalin was Woensdag aanwezig op de gemeen schappelijke vergadering van de Raad van de Unie en de Raad der Nationaliteiten, die tezamen de opperste Sovjet der Sovjet- Unie vormen. Hij werd gedurende verscheidene minuten door de afgevaardigden luide toegejuicht. De minister van financiën, Zweref, verklaarde, dat de hui dige toewijzingen voor de defen sie 21.3 procent van de begroting voor 1951-'52 uitmaken. In 1940 was dit 32 pet. Voor defensie zullen worden uitgegeven 96.376 millioen roebel, dit is 21.3 pet. van de totale be groting, tegen 18.5 pet. het vorig jaar. Ongeveer 40 procent van de begroting is bestemd voor de na tionale economie, waaronder uit gaven voor grote werken, zoals de nieuwe hydro-electrische sta tions aan de Wolga en de Dnjepr en nieuwe kanalen op de Krim, in de Oekraine en Centraal-Azië. Zweref noemde de begroting een vredesbegroting, welke een verhoging van de levensstandaard zou vergemakkelijken. Hij verklaarde, dat de rege ring veel aandacht aan de defen sie besteedde, daar de kapitalis tische landen de oorlog voorbe reidden. Het geboortehuis van de be roemde Duitse dichter en schrijver Johann Wolfgang von Goethe, te Frankfort, dat bij een bombardement tijdens de oorlog verwoest werd, zal geheel in de oorspronkelijke stijl herbouwd worden. Een buitenaanzicht van Goethe's geboortehuis, een getrouwe copie van het oorspronkelijke, dat thans de voltooiing nadert. DE DUITSE EENHEID Van gewoonlijk betrouwbare Duitse zijde wordt vernomen, dat de Westelijke geallieerden een verzoek van West-Duitsland heb ben afgewezen om op een confe rentie van de Grote Vier te ijve ren voor vrije en democratische verkiezingen in geheel Duitsland. Walter Ulbricht, de vice-pre- mier van Oost-Duitsland, heeft zich vorige week Dinsdag te Leipzig uitgesproken tegen een bespreking door de Grote Viei van verkiezingen voor het gehele land. Hij noemde deze kwestie een zuiver Duitse aangelegenheid. ONDERHANDELINGEN CHINA-TIBET De Dalai Lama, het geestelijke hoofd van Tibet, heeft zijn opper bevelhebber, Koensang Sey, en een hoge lama, Troenik Tshemmo, verzocht zich onmiddellijk via India naar Peking te begeven, zo meldt een correspondent van de „Delhi Statesman" te Kalim- pong. Genoemde functionarissen zouden reeds afscheid van de Dalai Lama in het klooster van Dongkar nabij Jatoeng hebben genomen. De oudste broeder van de Dalai Lama, Tarkse Rimpotsje, die enige tijd- geleden uit Koemboen, een gebied dat thans onder commu nistisch gezag staat, in Jatoeng is aangekomen, zou naar verluidt de jongste voorstellen van Pe king meegebracht hebben. De Verenigde Staten, zeide hij, geven thans vijftig maal meer dan voor de oorlog aan wapens uit en hebben Frankrijk en Enge land er toe gebracht hun uitgaven voor bewapening te vergroten om een nieuwe oorlog te doen ont branden. De Sovjet-Unie neemt maatregelen om haar nationale defensie te verzekeren tegenover de samenzwerende imperialisten, aldus Zweref. Hij verklaarde, dat de taken van het na-oorlogse vijfjarenplan waren volbracht. Het plan om de industriële productie met 48 pet. boven het cijfer van 1940 te ver groten, was aanzienlijk over troffen. Koning Abdoellah van Jorda nië heeft president Truman tele grafisch verzocht er bii Frank rijk op aan te dringen ziin „on derdrukkingspolitiek" in Marokko te slaken, zo wordt te Amman vernomen. De resident-generaal van Ma rokko, generaal Juin, is uit Casa blanca te Parijs aangekomen. Hij verklaarde: „Nog nooit is het zo rustig in Marokko geweest als nu. Als er opwinding heerst, is het in Cairo, en wel op kosten van het Egyptische volk". BRITSE OCEAANSTOMER GESTRAND VOOR TERNEUZEN Het 21.867 bruto registerton metende Britse vracht- en passa giersschip „Rangitane" is heden ochtend vroeg te ongeveer kwart voor drie ter hoogte van Terneu- zen tussen de boeien tien en twaalf omhoog gevaren. Uit Ter- neuzen en Walsoorden zijn twee Belgische sleepboten, de „John P. Best" pn de „Goliath", vertrok ken om het schip hulp te bieden- De „Rangitane" is het eigen dom van de New Zealand Ship ping Company Ltd. te Londen. AMBASSADEURS VERGADEREN IN PRAAG Dé Tsjecho-Slowaakse ambas sadeurs in Londen, Parijs en Mos kou bevinden zich thans in Praag, naar men meent voor het plegen van overleg. De ambassadeur ir> Parijs, Hoffmeister, zou 27 Febr in Parijs teruggekeerd zijn, doel» is niet gearriveerd. De ambassa deur te Londen, Bystricky, be vindt zich reeds enige weken in Praag en de ambassadeur in Moskou, Kreibick, zou zich even eens in de Tsjeeho-Slowaaks* hoofdstad bevinden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3