Wanneer de Russen hun legers de Duitse laagvlakte inzenden... Blinden zien hun instellingen langzaam ten gronde gaan De Oterleker brandweerstaf GASTEM Alleen machtsoverwicht maakt op Moskou indruk Teleurstellende ervaringen na Tweede Kamerzitting is weer in de Alkmaarse kazerne VEEL NIEUWS in weinig woorden RADIO Enkhuizen stond op stelten OP VREDEHOF Stalin begint niet aan een débacle Talbot failliet Verontwaardiging over K,V.P.-houding Lijk van vlieger gevonden Nederlandse kool naar de V. S. DONDERDAG 8 MAART 1951 PAGINA 5 De vrije volkeren *i]n niet van plan een oorlog tegen de Sovjet-Unie te beginnen, doch zij zijn vastbesloten de vrede te bewaren en daarom willen zij sterk zijn, aldus Dr, Vannevar Bush, de bekende Amerikaanse geleerde. Ten tijde van de luchtbrug naar Berlijn, aldus Dr. Bush, hebben de Bussen ge, probeerd hoe ver zij nu eigenlijk wel konden gaan en wij weten dat zij, toen wij eenmaqj voet bü stuk hielden, de zaak verder lieten rusten. Momenteel staan wij even sterk als toen. Als het Kremlin zijn legers bevel zou geven door de Duitse laag vlakte op te rukken, zouden wli met onze atoombommen heel Rusland vernietigen, want wil hebben voldoende bommen voor radig. Wij zouden niet alleen de ravitailleringscentra verwoes ten, doch ook de politieke centra en de verbindingswegen van de oprukkende legers. Paar de Russische legers bij het begin van een dergelijke veldtocht over voldoende voorra den zouden beschikken, zouden zij misschien enige tijd kunnen blijven oprukken doch een Rus land ss°ais wij dat nu kennen zou niet meer achter hen liggen om de eenvoudige reden dat het niet meer bestond. Daarom zuilen de Russische legers niet oprukken. Tenzij Rusland of de Verenigde Staten een ernstige fout maken komt er in de nabije toekomst dan ook geen derde wereldoor log. Indien Rusland Weet dat het een bepaalde grens niet over schrijden kan zonder een oorlog te riskeren komt er geen oorlog. Dit is de laatste jaren duidelijk gebleken. De enige schijnbare uitzondering op deze regel is Ko rea; daar hebben wij ons stand- PROGRAMMA VRIJDAG 9 MAART HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA. 12.00 AVRO 16.00 VARA 10.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA 7,00 Nieuws; 7,15 Gramofoon- muziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Gra- mofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmu ziek; (9.309,35 Waterstanden), 10.00 „Kinderen en mensen", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gramofoonmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Alt en piano; 11.05 Voordracht; 11.25 Orgel en zang; 12,00 Orgel en viool; 12.30 Land- en tuinbouw- mededellngen; 12.33 Sportpraatje 13,00 Nieuws; 13.15 Allerlei; 13.20 Metropole-orkest; 14.00 Kook kunst; 14.20 Kamerorkest; 14.50 Boekenschouw; 15.10 Gramo foonmuziek; 15.35 Hersengymna stiek; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de kinderen; 17.00 Filmprogramma; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18,15 Fe licitaties; 18,45 „Denk om de bocht"; 19.00 Meisjeskoor; 19.15 Prlj zenpraatje; 19.30 „De roep om geloof in deze tijd", causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 2C.05 Boekbespreking; 20.10 Viool en piano; 20.35 „Neutraliteit", causerie; 21.00 Populaire melo dieën; 21.30 Aetherforum; 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Lichte muziek; 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwiiding; 23.00 Nieuws; 23.15 „Huwelijk van A tot Z", causerie; 23.30 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24,00 NCRV 00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek; '.45 Een woord voor de dag; 8,00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gewijde muziek; 8.45 Gramofoon muziek; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Pianorecital; 11.30 Gramofoonmuziek; 11.55 Idem; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Amusementsmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Banjo-en semble; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Tuinbouwpraatje; 14.15 Gramofoonmuziek; 15.00 Voor dracht; 15.20 Kamermuziek; 16.00 Gramofoonmuziek; 16,15 Harp- ensemble; 16.40 Voordracht; 17.U0 Gramofoonmuziek; 17.30 Friese uitzending: 17.45 Volksmelodie- en; 18.00 Maandoverzicht Konink lijke Marine; 18.10 Gramofoon muziek; 18.30 „Langs de weg in dienst van het Nederlands Bij belgenootschap", causerie; 18.45 Vocaal kwartet; 19,00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Regerings- ultzending: „Verklaring en toe lichting"; 19.35 „Een goed woord vpor een goede zaak"; 19.40 Ra diokrant: 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philharmonlsch orkest en solist; 21,25 „Techniek ern we tenschap", causerie; 21,45 Or gelconcert; 22.00 „De levende Kerk causerie; 22.15 Alt, cello en piano; 22,30 „Langs wegen van kunst en schoonheid"; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws 23.1524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 en 484 M. 12.30 Weerberichten; 12,32 Lich te muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelspel; 14.00, 14.25 en 14.30 Gramofoonmuziek; 14.45 School raam; 15.45, 16.10 en 16,15 Gra- mofoonmuziek; 16,30 „Europa jreeat aan"; 17.00 Nieuws; 17,10 Muzikale kroniek; 18.10 Voor bracht; 18,20 Gramofoonmuziek; Ii.30 Voor de soldaten! 19.00 Nieuws; 19.30 .Filmrevue; 19.50 Radio-feuilleton; 20.00 Filmmu ziek; 20.15 Symphonie-orkest em «olist; 22.00 Nieuws; 22.15 Ver- Jtoekprogramma; 22,45 en 23,05— 24.00 Gramofoonmuziek, 12.05 Lichte muziek; 13.00 Nieuws 13.10 13.30, 14.30 en 15.00 Gra mofoonmuziek; 16.30 Pianovoor dracht; 16,50, 18.30, 19.10 en 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws 20.00 Gevarieerd programma; 22.00 Nieuws; 22.15 Blaas-ensem- ble; 22.15 Nieuws; 23.00 Gramo foonmuziek; 23.55 Nieuws, punt niet duidelijk gemaakt. Dg moeilijkheid is dat wij niet voer onbepaalde tijd kunnen vertrouwen op strategische bom bardementen als 't enige middel om een oorlog te voorkomen. Momenteel stelt dit middel ons in staat de Russen in toom te houden. De vraag is nu: hoe kunnen wij bereiken dat in deze toestand geen verandering komt? De tegenstand, De verdediging tegen strate gische bombardementen is in de tijd na de tweede wereldoorlog steeds doeltreffender geworden, Met behulp van radar vanaf de grond bestuurde straaljagers zijn een zeer doeltreffend wapen te gen op grote hoogte vliegende bommenwerpers geworden. Rus land met zijn enorm uitgestrekte gebieden leemt zich uitstekend voor het gebruik van radar. Het kan straaliager-eskaders bouwen die zowel s nachts als overdag met grote nauwkeurigheid vanaf de grond bestuurd kunnen wor den, Het kam zijn belangrijkste een- tra met modern luchtafweer ge sehut en misschien zelfs met mo derne bestuurbare raketten ver dedigen en hierdoor kan het zijn belangrijkste centra op de duur op afdoende wijze beschermen. Nu is het nog niet zo ver. Rus land is nog niet in staat alle plaatsen die wi,i misschien zou den willen aanvallen te bescher men. Doch op de duur zal het er waarschijnlijk in slagen de ver dediging van belangrijke eentra zo sterk te maken dat wij niet door deze verdediging zouden kunnen heenbreken zonder al te zware offers te brengen. Rusland is bovendien zelf ook bezig een voorraad atoombom men aan te leggen, Met onze voorraad atoombommen houden wij nog altijd een belangrijke Te Myaoengmya, 144 km. ten Zuid-Westen van Rangoon gele gen, heeft een grnte brand 1.500 huizen verwoest De schade wordt op zeven en een half milldoen gulden geschat. Met ingang van 1 April wordt in België het telefoonta rief verhoogd. De jaarlijkse kos ten worden van 900 tot 1080 Bel gische Francs verhoogd en de prijs per gesprek van 1.3 tot 1,5 Francs. Volgens een door radïo Va- ticaan meegedeelde statistiek telt China 3000 buitenlandse en 2.508 Chinese priesters 2000 buitenland se en 682 Chinese lekenbroeders. Binnen 24 uur zijn twee bommenwerpers van de vliegba sis Lanley in Virginia neerge stort. Vijf personen kwamen hierbij om heit leven. Nadat de inwoners van Bar celona tien dagen lang de tram geboycot hebben en tegen de ta riefverhoging hebben gedemon streerd, is besloten tot het oude tarief terug te keren, Viee-admiraal Earl Mount- batten heeft aan het jaarlijks di ner van het petroleuminstituut te Londen meegedeeld, da Geoffrey fyke, een üd van zijn staf, toen hij opperbevelhebber in Zuid Oost Azië was, hem eens voor stelde een pijpleiding van zestig centimeter middellijn aan te leg gen van Birma naar China, waar doorheen niet alleen wapens bom men en voedsel, doch ook ont mantelde delen van vrachtauto's en soldaten met zuurstofappa raat vervoerd zouden kunnen worden. „Graaf" Guenther Martikan een moderne Oostenrijkse Don Juan, die vier adellijke schuil namen heeft gebruikt en over geheel Europa een „spoor van echtgenoten heeft nagelaten, is te Wenen tot vijf en een half jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het verkrijgen van ruim een mil- lioen schillingen onder valse voorspiegelingen. De Franse fabriek van race auto's Talbot heeft zijn faillisse ment aangevraagd. Dit betekent voor vele coureurs en ook voor organisatoren van races een grote slag. Talbot bracht immers een prima auto op de markt, waarmee coureurs ais Chiron, Rosier, Cabantous en EtancMin grote successen hebben geboekt. De kwaliteit van de Franse ren- wagen kon met succes wedijve ren met die van de Italiaanse wagens Alfa Romeo, Ferrari en Maserrati. Talbot had pas drie racewagens naar Argentinië ge stuurd met Fangio, Rosier en Gonzales als bestuurders. De fa- biek zou spoedig een nieuw soort, racewagen gaan fabriceren, de „Arsenal" die sneller moest zijn dan alle andere wagens ter we reld. Renners die vpor hun eigen geld een Talbot gekocht hebben zijn natuurijlk ook zwaar gedupeerd, want er zullen straks geen onderdelen meer te krijgen zijn. troef in handen. Doch wij mogen er niet op rekenen, dat onze voorraad als middel ter voorko ming van een oorlog altijd even doeltreffend zal blijven. Ik ben ervan overtuigd dat wij nog tijd genoeg hebben om onze verdedi ging Zo sterk te maken dat het evenwicht gehandhaafd blijft en een oorlog voorkomen wordt, Maar dan moeten we onze tijd niet verdoen. Het belangrijkste onderdeel van deze verdediging wordt gevormd door een geallieerd leger in Eu ropa dat in staat is een bepaalde linie tegen alle aanvallen te ver dedigen en de opmars van de Russische horden te stuiten, en op deze wijze de Russen er van te weerhouden op te trekken, Dat leger moet goed opgeleid zijn en uitgerust worden met de al lerbeste wapens die er bestaan. Het moet gevormd zijn voor onze tegenwoordige zeer aan zienlijke voorsprong op het ge bied van atoomwapens verloren gaat. Natuurlijk moeten wij meer aandacht besteden aan de verde re ontwikkeling van onze strate gische luchtmacht en blijft onze vloot voor het openhouden van de zeewegen van het grootste be lang, doen daarnaast moet er ter plaatse een staand leger aanwe zig zijn dat in staat is de opmars van de Russische horden te stui ten, Een dergelijk leger bestaat op dit ogenblik niet. U.S.A. zullen nooR de aanval, openen Een en ander wil helemaal niet zeggen dat wij tegenover de Russische horden een even groot leger moeten stellen. Wij zijn op dit ogenblik geheel niet van pion Rusland aan te vallen en daar zullen we ook nooit toe overgaan. Wjj willen een linie houden en de opmars van de Russische hor dien tot staan brengen om vervol gens met andere middelen toe te slaan. Het insigne van de Zevende Wereldjamboree, die de intern- nationale padvindersbeweging van 3 tot 13 Augustus in het Oostenrijkse Salzkammergut houdt. Het is een combinatie van de verkennerspijlpunt en de „Maultrovnmel"öit is een oud en primitief Oostenrijks instrument, dat bestaat uit een verend metalen tangetje in een hoefijzervormig slute ijzer. Het instrumentje geeft een bromtoon met een eigen aardige, melancholieke klank, als het tongetje met de vin gers wordt bewogen. Het is het symbool van deze Jam boree, dat „Jamboree van de eenvoud" luidt 78 Douglas DC 6b- toestellen besteld De onder-directeur van de Douglas vliegtuigemfabriek, Pa- schall, heeft medegedeeld dat er tot nu toe acht en zeventig Dou glas DC 6 B-verkeersvliegtuigen door luchtvaart-maatschappijen zijn besteld. Zoals bekend is, heeft de KLM er eind 1950 vijf stuks van be steld die het volgend jaar zullen worden afgeleverd, Wij kwamen deser dagen in het bezit van een exemplaar van het orgqen van de katholieke blindenhand «St. Odilia". Zoals men weel, ia onlangs in de Tweede Kamer de ruimere onder steuning van de blindenzorg aan de orde geweest, Tol grote teleurstelling van de blinden in kwestie overigens. Een extra'tje. deer verschillende sprekers zo warm bepleit, kon er voor de blinden niet ai. Bijzonder teleurstellend was in deze kamerzit ting wel, dal de K.V.P, geen hand uitstak voor het wegwerken van de grote tekorten op de exploitatie der instellingen van, blindenzorg. stellingen va» blindenzorg, Hij had versteld.gestaan,.zei hii, ven Vier leden van de Kamer na men het voer de blinden QB, Dat waren de heren Stapelkamp (A,R,i, v. d. Burg (P,v,d-A), Hoogkarspel (C.P.N.) en Welter (K.N.p,). Minister Joekes betuig de wel zijn sympathie met de blinden, maar liet wat hij noemde het sociaal economisch evenwicht toch vóórgaan. Mocht dit evenwicht verbroken worden - i.e. door een ruimere bijdrage voor de blindenzorg dan zou den de economisch zwakkeren, de blinden inbegrepen, daarvan de dupe worden. Het is begrijpelijk, dat men' in de blindenbond „St. Odilia" alles behalve gesticht is door dit rege ringsbeleid. Het orgaan citeert in zijn beschouwing bitter het woord: „Périseant les aveugies... vivent les principes": „Laat ze verr-.,. die Minden, leven de prineipegl" Mr, van Rijn bezocht om zich te oriënteren verschillende in* wat het particulier initiatief heeft bereikt, Maar hij vergat, dat het juist de leiders van deze partieu liere instellingen zijn, die em hulp reenen, emdat hun zaak aan de grend is komen ts< zitten Dat het zwijgen v*n afgevaardigden de kathMmke blinden dies gekwetst heef» komt meer, omdat vijf K V P,-verte genwoordigers nes op de dag der zitting het besiuur van „st, Odilia" hun medewerking iiadden toegezegd, „Het is droevig zo schrijft het, orgaan, „dat men het gegeven woord van de eigen mensen blijkbaar niet meer ver trouwen kan". Mr, van Rün schoof tenslotte de subsidiëring af naar de ge meenten. Hoeveel daarvan in het algemeen terechtkomt, wordt wel feïllustreerd door het voorbeeld, at in een bepaalde plaats een subsidie van tien gulden per jaar wardt verleend, terwijl de blin denzorg ter plaatse aan twee blinde inwoners een weekloon van tezamen f 70 wordt gegaran deerd- (Van onze speciale staf-redacteur) U herinnert zich het verhaal van de Oterleker Brandweerstaf, die door de Alkmaarse Brandweer in Oterleek werd weggehaald er. daarna door de Enkhuizer Brandweer weer uit de Alkmaarse Brandweerkazerne werd ontvreemd. Daarna kwam staf nr. 2 op de proppen; de staf, die door een Oterleker ingezetene aan Burgemeester Jb Posch werd aangeboden -- als troost voor het genus van staf nr. 1 ter gelegenheid van zijn koperen ambtsjubileum. U herinnert zich ook, dat onze verslaggever kans zag tijdens het jubileumfeestje op het Oterleker Raadhuis staf nr. 2 te verdonkeremanen en zij het niet zonder moei lijkheden ermee in Alkmaar kwam, om hem daar aan de heer J. v. Maarleveld, commandant van de Alkmaarse Brandweer te overhandigen, waarbij de conditie werd gemaakt, dat de staf nr. 2 overhandigd xou worden aan degene, die staf nr. 1 de authentieke staf in Alkmaar zou terugbrengen. Maar met dat al was Burge meester Posch de staf, die hij als persoonlijk geschenk op zijn jubi leum gekregen had, kwijt. Dit verdroot zijn mannen van het Oterleker Brandweercorps en zij maakten het plan, de heer Posch zijn jubileumgeschenk te rug te bezorgen. Niet, door recht streeks een poging in Alkmaar te wagen, doch door de authentieke staf uit Oterleek in Enkhuizen te heroveren. Dat was een stout plan; een zeer stout plan zelfs. Maar wij kunnen dit alreeds met hulde aan het Oterleker corps vaststellen - een plan, waarin zij geslaagd zijn. Via een goed vriend 'n Alk maarder van de Oterleker Brandweer waren zij aan de weet gekomen, dat de staf in de Brand weerkamer van het stadhuis te Enkhuizen waar tevens het ka daster is ondergebracht be waard werd. Dus moesten zij termen vinden om inzage van het kadaster te krijgen, om in de nabijheid van de staf te komen. Als ambtenaar van de belasting of als notaris konden zij zich echter niet voorstellen; maar ook architecten en bouwkundigen kunnen zich toegang tot het ka daster verschaffen en na zich voorzien te hebben van de nodige bouwtekeningen e. a. beschei den, die de indruk konden vesti gen, dat zij bouwkundigen waren, trokken zij haringstadwaarts; vier man in twee auto's. Het plan de campagne was spoedig gemaakt; twee zouden een bezoek aan de brandweer kazerne brengen en twee zouden met de auto gereed staan. Zonder moeilijkheden kwamen zij in het Enkhuizer heiligdom, waar de authentieke brandweer staf aan ijzerdraadjes aan de zol der hing. Tijdens het naslaan van de kadasterbescheiden, werd een der twee Oterlekers zo on passelijk, dat hij flauw viel. „Het is al voor de derde keer vandaag", zei zijn compagnon tegen de bode, die het smoesje zo grif geloofde, dat hij er bleek van om zijn neus werd. De man ging gauw een glaasje water halen en intussen wisten de twee Oterleker brandblussers de stok van het plafond te peu teren, waarna een hunner postcommandant Vierstra er mee vandoor ging. U kunt zich de verbazing van de bode indenken, toen hij de flauwgevallen bouwkundige in actie zag en de ander er met de staf vandoor zag gaan. Als een leeuw wierp hij zich op de man, die de staf droeg, maar dat is ook geen kleine jon gen. De flauwgevallen compagnon de heer Bokweg, snelde te hulp en greep de bode bij zijn stofjas, waarvan in het „gevecht" de mouw sneuvelde. Vierstra holde drie van de vier trappen af en de laatste nam hij bij wijze van glijbaan, waarop hij tegen de deur van de secretarie terecht kwam; op het geroep van dé bode wilde het secretarieper- soneel te hulp snellen, doch de deur was versperd door de geval len Vierstra, Deze zag nu kans met een snelle ren de straat te bereiken, waar de auto van zijn compagnons, de heren J. Zwart, Oterleek en F. Vlotman, Alkmaar, reeds warm stond te draaien; de staf in de auto en deze er van door. Inmiddels was de politie en de Enkhuizer pers gewaarschuwd en al spoedig stond half Enkhui zen op stelten. Als een lopend vuurtje ging het door de stad, dat de staf verdwenen was; de ene riep: „Hup Oterleek" en de ander: „daar gaan de boeven", in een waarvan men Manus Oly meende te herkennen. De twee staf-dieven werden door de politie ingerekend en onder grote belangstelling naar het politiebureau overgebracht, waar de cel hen wachtte. Er was n.l, gedreigd, dat wie de brutaliteit zou hebben, om de staf te kapen, er 24 uur voor in de cel zou moeten boeten. Het onthaal op het politiebu reau viel nog al mee en de natio nale drank was spoedig in staat de verbroedering een feit te ma ken. Na enige tijd konden de heren uit Oterleek vertrekken; inmid dels waren hun gezellen via Me- demblik en de Wieringermeer er met de staf vandoor gegaan. En zo kregen wij, die uiteinde lijk de indirecte oorzaak zijn van dit Enkhuizer Wild-West-verhaal, gisteravond de uitnodiging van de Commandant van de Alkmaarse Brandweer, om tegenwoordig te zijn bij de overhandiging van de authentieke staf in de kazerne van de Brandweer, Daar kwamen de helden, trots met hun trophee om 9 uur in de Brandweerkazerne aan; één uur later, dan zij 's morgens hun op perste chef burgemeester Posch beloofd hadden. In een plechtige zitting werd de staf nadat het verhaal van de dag verteld was door de heer Bokweg de auctor intel lectualis van de geschiedenis aan Commandant Van Maarleveld overhandigd, die prompt de af spraak met ons gemaakt nakwam en de staf nr. 2 in ruil gaf aan de heer Bokweg, die op zijn beurt burgemeester Posch er Aan de Brandweerlieden van Enjshuizep, Ij Brandweerlieden zijp vlug en gezond, Heren gla uw blik eens naar het plafond. De oterleker brandweerstaf, die u daar nog verwacht, Is thans van u gestolen, doch niet in de nacht. Gij behoeft hier thans niet meer te zoeken, Wij verwijzen u naar heel andere hoeken. Waar dat wordt u thans nog niet verteld, Maar zeker is, dat u hiervan staan zal versteld. U kunt hierover thans wel gaan rouwen, Omdat in het spel niet zijn uwe vrouwen, Wij wensen u met het zoeken zeer veel sucqes En wij, wij tracteren ons zelf thans op een fles. Enige Brandweerlieden, doch niet van Enkhuizen tod»»#»#'»# blij mee maakte. Deze zal de staf een plaatsje geven naast de oude Friese klok, die hij bij zijn jubi leum van de Raad en ambtenaren mocht ontVangen. Er zal nu een speciaal regle ment gemaakt worden met bepa lingen, welke moeten worden na geleefd door degenen die het plan hebben de authentieke staf uit de Alkmaarse brandweerkazerne weg te halen. Alvorens dit regle ment gepubliceerd is, behoeven zij daartoe geen poging te doen. Het spreekt, dat Commandant van Maarleveld hulde bracht aan zijn jongste corps, dat van Oter leek, voor de moed, beleid en trouw, die het aan de dag gelegd had. Hij hoopte, dat de staf al thans zo lang in zijn bezit mocht blijven, dat hij, hem kan dragen, als hij op de traditionele Brand weerinspectie, daags voor Hemel vaartsdag de Alkm. Vrijw. Brand weer, en daarbij voor het eerst het Oterleker Corps, zal inspec teren. Vermelden wij nog, dat de hel den van het verhaal het volgende „gedicht" aan het adres van de Enkhuizer Brandweer in Enkhui zen hebben achtergelaten. Ter verduidelijking hiervan moeten wij nog vertellen, dat de vrouwen van de Enkhuizer Brandweer dezer dagen de staf hadden verstopt, toen hun man nen zwaar vergaderden in de Brandweerkamer; hij zat echter pnder de tafel gebonden. En hiermee eindigt het vierde bedrijf van het brandweerstaf blij spel, waarbij wij de voldoening hebben, dat wij door staf nr. 2 in Oterleek weg te kapen, indirect Alkmaar weer jn het bezit heb ben gesteld van de authentieke staf van Oterleek. De regering week geen duim breed van haa? standpunt- Zij kwam niet verder dan een bij drage van 13 cent per blinde per week omwille zo merkt het orgaan van de blindenbond op van het sociaal-ecnrnv''nh even wicht. Op dezelfde dag diende de regering zelf een wetsontwerp in, waarin voor toeslag op de salarissen van staatssecretarissen en dergelijke ambtenaren (dat f 15.000.bedraagt) een bedrag van f 150.000.werd uitgetrok ken: f 19.— per persoon, per week. Van tegenstellingen gespro ken! Het K.N.P,-lid Welter had juist die f 150.000.gevraagd voor.de Minden. Kon de regering niet anders? In het ljcht van de geschetste om standigheden kan men rich de verontwaardiging van de blinden wel voorstellen. IN VLIEGTUIGWRAK BIJ WIERINGEN WIERINGEN. Vanwege de hausse in oude metalen zijn er velen dje hier en daar en overal proberen oude metalen meester je worden. De wrakken van de lh de laatste oorlogsjaren neer geschoten vliegtuigen zijn ook tot welkome buit verklaard. Uiter aard zijn vanwege de waterstand slechts 2 vliegtuigwrakken op de Wadden ten Noorden van Noord- dijk, aljeen bij eb, voor de Wie- ringers te bereiken. Ais muggen om de kaars zwermen de op buit belusten soms 20-330 m getal om de wrakken, waarbij de metaal- resten echter niet voor 100 pet, 't eigendom zijn van de vinder, Bij de sloopwerkzaamheden aan de wrakstukken van een der Vliegende Forten ontdekte men nog stoffelijke regten Van een üd der bemanning. De pplltie werd van eerj en ander verwittigd, Men js inmiddels begonnen te graven, orp te trachten het stof felijk overschot uit de resten en de aangespoelde grond vrij te maken. Indertijd zijn de overige slacht offers van het vliegtuig on het kerkhof Zandburen te Hippoly- tushoef ter aarde besteld, Voor het eerst sedert 22 jaar wordt jn de Verenigde Staten Nederlandse witte kool inge voerd. Dit werd medegedeeld door G. Wilder een importeur te New York, die raamde dat hij en andere handelaars voor het einde van de maand 250.000 kratten Nederlandse witte kool zouden invoeren. Hij deelde mede, dat tengevolge van stren ge vorst ongeveer 6 weken ge leden een groot gedeelte van de te velde staande kool in Texas en Noord Florida werd verwoest. Hierdoor werd de aanvoer zoda nig verminderd, dat het voor Ne derland mogelijk werd witte kool met winst in de Verenigde Staten te verkopen. Wanneer de late oogsten van Florida later in deze maand worden binnenge haald, zal het buitenkansje voor de Nederlandse boeren voorbij zijn, aldus Wilder. Deskundigen deelden mede, dat de Nederlandse kolen deel uitmaken van de oogst van het vorige jaar en dat zij bewaard zijn in groentenkelders. Het Amerikaanse surplus werd gro tendeels verwerkt tot zuurkool. De New Yorkse detailprijs voor kool bedroeg gisteren 18 cents. Een jaar geleden bedroeg de prijs 8 cents. Naar het A.N.P. nog uit vak kringen verneemt zal Nederland in totaal ongeveer 5000 ton witte kool naar de Verenigde Staten uitvoeren. Voorts werd in de af gelopen week ook een kleine hoeveelheid rode kool naar de V.S. verscheept. KOLONEL WARRINGA SOUS-CHEF GENERALE STAF Bij Koninklijk Besluit van 26 Februari 1951 is de kolonel van de Generale Staf J. G. Warringa met ingang van 1 April 1951 be vorderd tot generaal-majoor sous-chef van de Generale Staf Kolonel J, G. Warringa werd 0 Mei 1899 te 's Hertogenbosch geboren. Na korte tijd te zijn opgetro den als chef van de staf van de bevelhebber in het le militair gewest, werd de luitenant-kolo nel Warringa op 8 November 1948 belast met de functie van hoofd van de sectie G 2 (thans G 1) van het hoofdkwartier van de Generale Staf. Op 1 Mei 1949 werd hfl bevorderd tot kolonel. FEUILLETON door JEAN REMY 15. „Is Jacqueline hier?" vroeg de jonge vliegenier verheugd. „En of! En ik verzeker je, dat ze het heerlijk vindt om weer hier te zijn, Het is overigens een verrukkelijk kasteel", vervolgde de jonge neld van Blrakem. Het is blijkbaar vol charmante prin sen, prinsessen met goudblond haar en allerliefste baby's". Hij wees naar de deur, waar Huguette verdwenen was. „Wie is deze prinses met goud. blond haar?" „Ik weet er niets van". „Kom nou. ouwe jongen,.,." „Ik weet het werkelijk niet. 't Is gek, dat weet ik zelf ook wei, maar het komt zo: Jacque- line en ik kwamen vanochtend hier aan, in de overtuiging dat het kasteel verlaten was. Nu, hel zat vol onbekende mensen. Er is, als jk het goed heb, een ding wat ze allen gemeen hebben: het zijn allen invité's van Tante Frangoise". „Stel je voor. ,,In iedere hoek van het huis duiken ze op. Je zult het zelf zien. Wii hadden er plezier in en vinden het leuk om aan dit spel mee te doen. We hebben onze koffers achter gelaten en zijn verdwenen en dit jonge meisje, dat je op het grasveld ontmoette je bent zeker hier op het gras veld geland, niet? was over- nieuwsgierig, Nu zijn we weer terug om kennis te komen ma ken met alle onbekenden van de lei van neef Pons". „Hoeveel van die onbekenden zijn er?" „Nu, er is de bewuste neef Pons, die het werk schijnt te be sturen, ten minste de lei in de keuken doet me veronderstellen dat het hier als een werkgemeen schap is georganiseerd". „Dat zei me het prinsesje met gduden haren ook al", „Kijk. dat hebben we dus goed geraden. Er is een Mr. Dave- nay ik geloof dat het die ad vocaat is die het fameuze proces gewonnen heeft dat om het tes tament van de oude Tante Fran- coise gevoerd is. Je moet n.l. weten, dat sedert onheugelijke tijden de Tantes Franqosie elkaar in de familie hebben opgevolgd, Dus: er is een Mr. Daveruay, be last met het schoonmaken' van radijsjes, terwijl zijn vrouw een kip moet zien klaar te maken ik wed dat ze nog nooit een kip geplukt heeft. Miss Sarah die ken ik moest een taart bac ken". „Nou, nou", onderbrak de jon ge officier het komt me zo voor dat het een vorstelijk maal ge weest is". „Voeg bli dit gezelschap nop Etienne Bernard, waarvan ik je gesproken heb. de zoon van de vroegere jachtopziener, de toe komstige deken van de balie in Rouem; dan het nrinsesje en het leuke kindje, mijzelf, en jij. en ik geloof, dat het stel dan com pleet is". Jacques Mareuil, want hij was het Jacques Mareuil, de ware neef van Tante Frangolse. scheen geen groter genoegen te kennen, dan al die gasten van Vredehof op te sommen. „Maar er zijn toch ook bedien den?" „Ja", zei Jacques Mareuil rus tig, „er zijn zelfs veel bedienden op het kasteel in de gewone tijd. Maar ze hebben hun betaald eer lof. Zij hebben van de aanwezig heid van de oude Miss Sarah ge bruik gemaakt om nu hun ver lof te nemen. Wij hebben heel vroeg reeds de tuinman ontmoet. Hij is ook met verlof en helpt niet zonder voordeel voer hem leek het Jacqueline en mij zijn dochter die in het dorp een herbergje heeft. Wij hebben hem natuurlijk gezegd, dat hij om om zijn vacantle niet hoeft te onder breken. Met de huisbewaarder is het navenant". Aan het andere einde van het terras, waar de beide vrienden stonden te keuvelen, verscheen Huguette met een Mad ln de handen. „Je weet toch dat deze prinses denkt dat je getrouwd bent?" plaagde André Bernier Jacques, die met zichtbaar plezier naar haar keek. Deze begon te lachen. „Des te beter", verklaarde hii luchtig, „dan zal ze me niet het hof ma ken". „Ze is charmant!" Jacques haalde de schouders op, „Ik geef je de raad. je maar niet met haar in te laten. Ze is niet voor je bestemd, ze is ge trouwd en heeft een kind". „Neen", verweerde zich André Bernier met overtuiging'er« blij z'n collega te kunnen overbluf fen: ,.Ze is niet getrouwd en het kind is van Madeleine". Nu was het de beurt van Jacques om een verbaasd gezicht te zetten. „Madeleine, wie is Made leine?" „Geen idee van! Een andere prinses met gouden haren" fluisterde de jonge held van Bi- rakem, zo zacht hij kon, want Huguette voegde zich bij hen gevolgd door het kind dat haar aan de rok vasthield en haar in haar bewegingen wat belemmer de. Nu moest ze toch mopperen: omdat ze zich niet bediend had den tjjdens haar afwezigheid; de thee was natuurlijk koud gewor den. Het was maar goed, dat ze weer een hete volle pot had mee gebracht, Ze was wat langer weg geweest, dan ze van plan was, maar ze moest ook nog voor Pierre Claude zorgen, veront schuldigde ze zich. Weer smeerde ze boterham- mem en bediende de jongelui zo ongedwongen en vriendelijk, dat deze hun Mik niet van haar kon den afhouden. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5