En morgen: Paastentoonstelling Het NACHTELIJK LAWIJT Schoorl doet niet mee aan nieuw N.R.K.M.-gebouw Gewe Jaarverslag Nutsspaarbank Berger tram weer in dienst op Pasen en Pinksteren 51ste Noordhollandse voor ALKMAAR EN OMSTREKEN Voor de Pasen! Gemeenteraad Bergen Kunst er schoffel PAGINA 2 DINSDAG 13 MAART 1951 ALKMAAR Het jaarverslag over 1950 van de Nutsspaarbank alhier begint met een algemeen overzicht van de na-oorlogse ja ren. Wij zien in 1945 een toene ming van het spaarderskapitaal van niet minder dan 3 1/3 mil- lioen gulden, als gevolg van de overheidsmaatregelen terzake de geldzuivering. In de daarop vol gende jaren werd in het alge meen een belangrijke terugloop verwacht naar aanleiding van de ingrijpende fiscale maatregelen. Deze terugloop beperkte zich echter in de jaren 1946/1947 tot slechts 20 van de toeneming in het jaar 1945. En in de jaren 1948 en 1949 waren de inleggingen reeds weer belangrijk hoger dan de terugbe talingen, n.l. bijna f 650.000. Deze stijging van het inleggers kapitaal zette zich voort tot in het eerste kwartaal van 1950 en wel met 1/3 millioen gulden. De in de daarop volgende maanden van 1950 snel-opkomende vrees voor inflatie gaf het publiek aan leiding tot het doen van omvang rijke inkopen, vooral van textiel, schoenen, meubelen enz. De te rugbetalingen werden belangrijk hoger dan de inleggingen en de totale terugloop over de laatste 3 kwartalen van 1950 bedroeg f 600.000.Alleen al in de maand September, waarin de oorlog in Korea verscherpte, werd totaal f 552.000.terugge vraagd en daalde het spaarders-, kapitaal met bijna f 300.000. De uiteindelijke terugloop over het gehele jaar 1950, groot f 270.000.—, werd*grotendeels op gevangen door de over 1950 bij geschreven rente groot f 230.000. Het kapitaal der inleggers be droeg aan het einde van het ver slagjaar f 11.433.000.—, verdeeld over 27.800 spaarders, waarvan er thans ongeveer 6600 buiten Alkmaar wonen. Hoewel het jaar 1950 voor de Spaarbank geen toeneming van het inleggerskapitaal heeft ge. bracht, mag worden opgemerkt, dat met dit jaar een tijdvak is ingetreden, waarin het nut van het sparen meer dan ooit tot het publiek spreekt, Velen hebben ongetwijfeld, enerzijds met te genzin, anderzijds toch ook met een zekere voldoening, kunnen teruggrijpen op hun spaarbank- saldo, op een tijdstip, waarvoor daartoe aanleiding bestond. Een naar verhouding vrij grote liquiditeit in de beleggingen werd ook in het afgelopen verslagjaar aangehouden, hetgeen uiteraard gepaard blijft gaan met een ge ringer rendement. Het verslag geeft voorts een opsomming van de velerlei maat regelen tot bevordering van het sparen. Het uitreiken in 1950 van 288 spaarbankboekjes, met een eerste gratis inleg van f 1.ten behoeve v. pasgeborenen, bracht het totale aantal van deze in om loop zijnde boekjes op 3281. Het totaal daarop sedert 1927 ge spaarde bedrag is: f 455.839.68. Grote belangstelling bestond ook voor het sparen in spaarbus- jes, bestemd voor hoofdzakelijk klein geld. In omloop zijn 5637 busjes, waarin in het afgelopen jaar f 123.469.61 werd gespaard. Het sparen op school in de be kende schoolspaardozen was ook in 1950 van grote betekenis. Op 19 scholen werd in 93 klassen gespaard f 26.707. Öp de school- spaarrekeningen staat thans een tegoed van f 64.513.82, verdeeld over 3722 rekeningen. Na bijschrijving uit de be drijfswinst van f 59.935.52 en af schrijving van het nadelig koers verschil op effecten ad 141.196.72 bedroeg de reserve per 31 De cember f 803 464.34. De balans geeft in actief en passief een to taal van f 12.334.987.42. Diefachtige loopjongen ALKMAAR. F. L. uit Alk maar heeft zich als loopjongen bij een comestibles handelaar misdragen door f 7.— te stelen van een zijner klanten. De officier van Justitie vorder de f 20.of 10 dagen tegen hem De politierechter vonniste con form de eis. AGENDA NED. R. K. REIS VERENI GING. Oprichtingsverga dering in 't Wapen van Heemskerk. 8 uur. VROUWENBEWEGING Lezing met lichtbeelden over: „Oud Alkmaar", Victory-hotel, 8 uur. JEUGD EN MUZIEK. Pro- paganda-avond met mu zikale illustratie. Aula Gymnasium. 8 uur. FILMS. Harmonie: Louisa, alle leeftijden; Rex-thea- ter: Het beste paard .van stal, alle leeft.; Cinema Americain: De Tijgerin, 18 jaar; Victoria-theater: Alles goed in Hollywood, alle leeft. Voorstellingen: hedenavond 8 uur. Matinee iedere middag 2.30 in het Rex-theater. NACHTDIENST APOTHE KEN: Na de normale ope ningstijden is voor spoed gevallen geopend apotheek Wanna Mient, apotheker mej. F. Schuitema, Mient no. 13. Diefstal van darmen ALKMAAR. J. G. uit Alk maar had zich schuldig gemaakt aan diefstal van darmen De jon gen had deze weg gekozen om uit de schulden te raken waarin hij zich had gestoken. De officier van Justitie eiste tegen de knaap, die bij de politie gunstig bekend staat, f 25.of 10 dagen. Conform de eis werd hij veroor deeld. DAMCLUB D.D.D. ALKMAAR. De onderlinge wedstrijden van Vrijdag jl. brachten geen verrassing, of het zou al het verrassend goede spel van de jeugdige Ranzijn tegen Mekken moeten zijn. Deze partij werd in een ongeveer gelijk- .waardige stelling afgebroken. H. de Jong behield de kop door G. Woonijk te verslaan. De heer Jorna stond ongunstiger in zijn afgebroken partij tegen Verver en moegt na taaie tegenstand op geven. N, Lengers, dooi' enkele overwinningen doorgedrongen in hoge regionen, had weinig in te brengen tegen crack Hemels en verloor. @ooy blunderde tegen Schuyt en gaf op. Riebeek boekte tegen N. Oud zijn zoveelste re mise. De Wijn revancheerde zich na een nederlaag tegen Bijwaard en versloeg Klinkhamer, M, J, Langras gr, verkreeg tegen Stam een overmaehts-eindspel en won. Balder herstelde zich door dit maal te winnen en wei van T. Korn, De gedetailleerde uitslagen luiden: H. de Jong—G, Woonijk 2—0 J. jorna—l. Verver 0—2 M. Hemels—N, Lengers 2—0 N. oud—N. Riebeek l—l C. Bijwaard—P. de Wijn 2—0 C. Balder—T. Korn 2—0 W. RanzijnJ. Mekken afg. J. Schuyt—P, Booy 2—0 M. J, Langras Sr.O. Stam 2—0 P. de WijnD. Klinkhamer 2—0 T. Korn—D. Klinkhamer 2—0 ALKMAAR. S. P. uit Ha- renkarsnel en F. G. uit Heerhu- co waard moesten gisteren voor de politierechter terecht staan wegens belediging van mevrouw D.-K. te Heerhugowaard. Midden in de nacht waren de iongoliodon lawaai komen maken rondom haar huis, Ze vroegen haar man te spre ken, die echter niet thuis was. Toen waren ze maar aan het schelden geslagen. De zitting was al aan de gang, toen beide verdachten arriveer den, Zij ontkenden de gewraakte woorden te hebben gebezigd. Do heren kregen ze van de politie rechter behoorlijk uitgemeten. Hij hekelde hun houding, die dan ook allerminst de houding van brave jongetjes is geweest. AI wat de heertjes zeiden, kwam hierop neer: „We hebben heus helemaal niks gedaan," En omdat nu nog eens goed uit te zoeken, hield de Alkmaar- se politia-reehter de zaak aan. J. J. W. uit Heerhugowaard hoorde ook bij deze heldhaftige jongelieden. Ook hij misdroeg zich bij het huia van Dekker, waar hij een ruit insloeg. Hij stond terecht wegens vernieling, De schade heeft hij vergoed. Al de herrie was een gevolg van drankmisbruik. De officier van justitie vorder de f 20,— of 10 dagen. De politierechter veroordeelde deze jongen, die ten minste rui terlijk bekende, tot f 15 of 9 dagen, f Advertentie) Bestrijding iepenziektqn ALKMAAR. Tussen l April en 1 October is het verboden iepenhout te laten liggen, opge stapeld te houden of te vervoe ren met uitzondering van: a hout met 'n doorsnede, klei ner dan 7 cm: b geheel ontschorst hout; c hout, dat onder water ligt; d hout, waarvan de schors in naar geheel op de door de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening te bepalen wiize ig behandeld. Niet nakoming van dit verbod wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogste duizend gulden. Stierenkeuring ALKMAAR, De burgemees ter van Alkmaar brengt ter openbare kennis, dat in de plaat sen, waarop de voorjaarskeuring voor stieren, bedoeld in 't „stie renreglement Noprdholland ,1949 zal worden gehouden, de navol gende wijziging is aangebracht: 15 Maart 1951, 9 uur te Hem bij het veilinggebouw. 13.30' uur te Binnenwijzend, bij café „De Ze ven Groene Bomen", 16 Mrt. 1951, 9 uur te Stompeto- ren, bij Huize „Wittenburg" 13.30 uur te Heerhugowaard bij café „De Hengstman", VERDUISTERING VAN BILJARTGELDEN ALKMAAR.Th. B. uit Ou- étorp, die zich in de plaats zijner inwoning, als penningmeester van de biljartvereniging „De Drie Ruiten" en bovendien als penningmeester van hét district Alkmaar van de Ned. Biljart bond, had schuldig gemaakt aan verduistering van respectievelijk ruim f 400.en f 862.stond gisteren voor do Alkmaarse po litierechter terecht. Aan de kas controle bleek zowat alles te ont breken. De man heeft eigener beweging zijn verduistering be kend. Zijn verklaring staat ech ter alleen. Niemand heeft beves tigd, dat de verduistering indr> daad gepleegd is. Op verdachte's verklaring alleen kon de politie rechter geen recht doen. Daarom besloot hij, de zaak aan te hou den. Wielrenverenigirig Alcmaria organiseerde trainingsrif ALKMAAR. W.V, Alcmaria Victrix organiseerde een trai- ningsrit in de vorm van een pe. letonwedstrijd in verband met de club wedstrijden in Peletonrijden welke te Hoofddorp op 26 Maart a,s. gehouden zullen worden en georganiseerd door de Amster damse W.V. Olympia. Er werden ploegen samengesteld waaruit verschillende renners geselecteerd zullen worden. De ploeg met K. Slot, B. v. d. Kamer, Jac. Beurs, E. Bellis, P. Koreman en J. Pereboom maakte de beste tijd over 65 km in 1 uur 32 min. De tweede ploeg met J. de Wilde, M. Pronk, G, Nieuwland, Tesse- laar, W, Jongejans en W. Ossen maakte een tijd van 1 uur 35 mi nuten over dezelfde afstand. De O-klasse reed een peleton- rjt over een afstand van 56 km in een tijd van 1 uur 27 min.. GULDEN VLIES Stichting Ballet-Recital ALKMAAR. Woensdagavond a.s, presenteert de Stichting Bal let-Recital uit Amsterdam een balletprogramma getiteld „Liefde In de dans". Het geheel staat olv. Mevr. Sonia Gaskel, die de dan sen zal inleiden en toelichten. Aan deze groep werken de beste Nederlandse dansers mede zoals: Marie Jeanne van der Veen, een oud-Alkmaarse, Louki van Oven, Maria Huisman, Marianne Boe- dijn, Aart Verstegen, Conrad van de Wetering en Jaap Flier, De muzikale leiding berust bij de heer Nico Verkruisen. „Liefde in de Dans" is een nieuw instructief programma dat werd voorbereid voor een bui tenlands tournee die eind Maart begin April zal plaats vinden. Niet alleen het publiek is in het gehele land enthousiast maar ook de pers is unaniem in zijn zeer gunstige .beoordelingen. HIJ „VOND" EEN PLANK ALKMAAR. A. de V. uit Alkmaar stond wegens diefstal van een plank terecht, Hij had de plank op de ach terweg uit de goot gehaald, zei hij, maar de aannemer, die de eigenaar van de plank is. he'-n tegen de politie gezegd dat dit niet wel mogelijk is. De officier van Justitie vorderde f 10.of 5 dagen. De politierechter maak te er f 7,50 of 3 dagen van. K. A. B. ALKMAAR -Voor hen, wier uitnodiging niet ter bestemder plaatse is ontvangen delen wij mede, dat morgen Woensdag 14 Maart te 8 uur een bijeenkomst wordt gehouden in 't Wapen van Heemskerk, voor de leden van de K.AB. Lichtbeelden over Rome, met reisvertellingen dóór onze G.A., de Zeereerw. Heer Dr. F. .Holt- huizen. Tevens zal.de loting wor den gehouden van 3 gratis reizen naar Rome welke gehouden wordt van 1219 Mei a.s. De lo ting heeft plaats volgens reg'le- Trien t, vastgésteid op de Kader vergadering van 7 Maart U. HET BESTUUR MOuftUNE TASJES in voordelige prijzen. Langestraat 17, Alkmaar Een opvliegend mens ALKMAAR. J. S. uit Uit geest moest voor belediging van een politieman terecht staan. Zijn zaak werd bij verstek be handeld. Verdachte is al zever» maal voor dergelijke feiten ver oordeeld. De officier van Justi tie vorderde f 75.of 25 dagen. Het vonnis was f 60.of 18 d. Werk gegund ALKMAAR. Bij een onder handse aanbesteding van de elec- trische installatie in het nieuwe gebouw van het Ziekenfonds AAZA in de Emmastraat is het werk gegund aan de laagste in schrijver de heer A. B. Meiman, voor f5100. De hoogste inschrij ver was de firma Poort uit Hil versum voor f 7750. ROOD LICHT BRANDDE TEVERGEEFS ALKMAAR. A. J. G. uit N. Niedorp was gisteren niet voor de politierechter verschenen. Z'n zaak werd niettemin berecht. In Schermerhorn had de man niet voldaan aan het ambtelijk bevel tot stoppen, hem gegeven door een politieman, die in de avond met z'n rode stoplantaarn zwaai de. Inplaats van zijn auto tot stilstand te brengen gaf hij meer gas. De politieman was in uni form gekleed. Verdachte's ver klaring, als zou hij hebben ge meend met een rover te doen te hebben, nam de politierechter met een flink korreltje zout. De officier Van Justitie vor derde f 75.Verdachte werd veroordeeld tot f 75.— of 18 d. Lood diefstal ALKMAAR. W. H. van Uit geest, had zich aan diefstal van 'n hoeveelheid lood schuldig ge maakt. Hij was niet voor de Alk maarse politierechter verschenen maar die kon ook zonder hem wel recht doen. 25.of 10 dagen eiste de of ficier en conform deze eis werd H. veroordeeld. Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: An dreas A. J. z. van A. Leek en M. M. Rijkenberg; Petronelia M. M. d. van P, van Duijn en G. de Genet, Gehuwd: Gorardus A, Pronk en Jannetje van Dam. Dammen H.D.C. HEILOO - Voor het clubkam- pioéftschap werden de volgende partijen gespeeld; Groep I: de Graaf—S. de Geus efgebr,: DekkerTuinman afge broken; Beukers—Verver 20; AdrichemSpreukeling 02. Groep II: OudSlijkorman 0-2 Hofman—v. Lieshout 1—1; Hol- derLangendijk 0—2; Spaans- Kroon 0—2. Groep III: Groonenboom—v. d. Werf 11; Bijwaardvan Dijk 20; v. Dijk—Bijwaard 0—2. In groep I gaat de strijd om de bovenste plaats tussen de Graaf eni Tuinman. De afgebr. partij de GraafS. de Geus staat in slech te positie voor de Graaf. Als de ze de partij verliest is het ver schil tussen de eerste twee slechts een puntj... Inwijding „Witte Kerkje" ST. PANCRAS. Woensdag 31 Maart a.s. 's namiddags om 3 uur zal de inwijding plaats heb ben van de Ned. Herv. Kerk te St. Pancras, dat nu, na ongeveer anderhall jaar in restauratie te zijn geweest, gereed is gekomen. SCHOORL De R.K. Midden stands vereniging vergaderde in „De Bonte Koe" te Catrijp, onder leiding van de heer J. Beukers, die de leden aanspoorde, ondanks de minder rooskleurige vooruit zichten op economisch gebied, hun optimisme te bewaren. Wel wordt het levpn steeds duurder, wel zal er harder gewerkt moeten worden om het hoofd boven wa ter te houden, doch voor een on gezond pessimisme dient men zich te hoeden. De penningmeester, de heer B. Haring, bracht verslag uit van de financiën. De ontvangsten plus het kassaldo bedroegen f 529,60; de uitgaven f 402,16; saldo f 127,44. De financiële commissie, be staande uit de heren C. Rietveld en H. v.d. Kamer, rapporteerde tot goedikeuring der rekening, hetgeen onder danik geschiedde. De sociaal-charitatieve fondsen van de Middenstandsbeweging drongen er bij de leden op aain f 5,te storten, wat neerkomt op één dag verpleging van een Santos-patiënt. Er is een tekort bij Sanfos en het is een ereplieht van de middenstanders dit tekort op te heffen ten bate van huin zieke standgenoten. Een verzoek van de Ned. R.K. Middenstandsvereniging om bij wijze van jubileumgift per lid f 3 te mogen ontvangen tot stichting van een nieuw kantoorgebouw, ontlokte enige discussie. De heer Joh. Louter meende dat het niet opging in deze tijd van woninggebrek materiaal te verspillen voor kantoorgebouwen. AFD. RODE KRUIS AFD, HEILOO Een kort woord tot de inwo ners, die nog geen lid zijn van het Ned. Rode Kruis. De volgende weken zullen Helpers en Helpsters van 't Ro de Kruis U bezoeken, om U te vragen lid te worden van het Ned, Rode Kruis, Hoewel het lidmaatschap slechts f 1,per jaar bedraagt zijn velen nog niet aangesloten. Het Rode Kruis heeft veel, ja zelfs heel veel geld nodig om aan haar verplichtin gen, die zit op zich heeft ge nomen, te voldoen En de nog te nemen en reeds genomen maatregelen betreffen alleen de bescherming van het Nederlandse Volk, waaronder U ook behoort. Bovendien staat uw colonne te Heiloo ook dagelijks gereed U bijstand te verlenen bij eventuele ongelukken, waaraan ieder, elk ogenblik van den dag blootgesteld is. Zendt daarom de Helpster en Helper niet van de deur, spreekt desnoods met hen, zij doen het werk geheel vrijwillig. Misschien ls uw zoon of dochter nog geen lid, spreekt er met hen over. Het devies van het Rode Kruis is: „Het lijden der mensheid te verzachten". Duizenden, neen, millioenen lijden gebrek en heb ben geen kleding en onderdak. Hieraan moet een einde komen. U kunt meehelpen doop lid te worden van het Ned- Rode Kruis voer slechts f 1.— per jaar. Schoor! mag slechts twee wonin gen bouwen in drie jaar en wan neer er materiaal beschikbaar wordt gesteld, moet dit worden gebruikt voor woningen. De heer N. Kleverlaan merkte op dat de Centrale Raadsverga dering ook niet enthousiast was. De vergadering gaf het bestuur in overweging geen stappen te doen tot inzameling van gelden voor dit doel. Door bedanken van enkele be stuursleden wenste het gehele bestuur af te treden. Enkelen stelden zich echter herkiesbaar. De animo voor het vervullen van een bestuursfunctie bleek niet zeer groot te zijn, doch tenslotte kon een bestuur worden gefor meerd Het is thans samengesteld als volgt: J. Beukers, voorzitter; H. v.d. Kamer, secretaris; P. Sli.i kerm an, penningmeester; J. Kaandorp en W. Rohde, leden. De aftredende bestuursleden werd dank gebracht voor het vele werk dat zij in de afgelopen vijf jaren hadden verricht. Tot afgevaardigden naar de Centrale Raadsvergadering wer den benoemd de heren Nic. Bijl en P. Slijkerman. Over de Bede vaart naar Heiloo zullen nog na dere mededelingen volgen. Bij de rondvraag merkte de heer H. v, d. Kamer op, dat er verschillen de mensen zijn die om een of andere reden lid zijn van twee soms drie standsorganisaties. Zij kunnen of willen hiervoor niet bedanken, zodat de contributies die zij moeten betalen schrikba rend hoog oplopen. Er bestaat hier geen Raad van Overleg, doch hef moet toch mogelijk zijn hier voor een oplossing te vinden. De voorzitter zegt toe deze kwestie het Hoofdbestuur te zullen voor leggen.. KATH. VROUWENBEWEGING HEILOO. Vrijdag 16 Maart is er 's avonds 20 uur een be langrijke bijeenkomst, Het programma vermeldt een bestuursverkiezing wegens peri odiek aftreden van enige be stuursleden, die echter herkies baar zijn. Aftredend zijn de dames Groot- hedde, Beerse en Meier-Schouten Nieuwe candidater» kunnen, mits gesteund door 5 leden, bij het bestuur worden ingediend. De heer J. Groothedde zal een le zing houden over: „Moeder, wat mag uw kind lezen?" Dit zeer belangrijke onderwerp zal zeker interesseren. Er is ook gelegen heid tot het stellen van vragen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. ZUIDELIJKE WIND Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-oost en Zuid. Zacht voor de tijd van het jaar. RAADSLID TIMMER KON HET EITJE NIET KOKEN ST. PANCRAS Jn de Maan dagavond j.l. gehouden raadsver gadering te Sint Pancras sprak de heer Timmer zijn grote afkeuring uit over de gasdruk in deze ge meente. Ter verduidelijking voer de «ij aan, dat hef hem niet mo gelijk was gebleken hedenavond een eitje op het gas te kokien. De voorzitter, burgemeester C. H. Kroonenburg zal nader infor meren omtrent de gasvoorziening in de gemeente. Binnengekomen de goedkeuring van.de rekening 1948 en. een uit nodiging van het N.H. Kerkbe stuur tot bijwoning van de ope ning en inwijding van het „Wit te Kerkje" op Woensdag 21 Maart a.s. Bij het richtcontingent zijn aan de gemeente voot de jaren 1951, 1952 en 1953, drie woningen toegewezen. De Ned. Spoorwegen draagt f 1000 bij in de kosten van het aanbrengen van waterleiding in de Achtergeest. Door de bloembollenikwekers- bond werd een ernstig beroep op het college gedaan geen cultuur gronden in het uitbreidingsplan op te nemen om hier wegen of plantsoenen van te maken. De no dige aandacht zal hieraan wor den geschonken. Daar de begroting 1951 met enkele opmerkingen van admi nistratieve aard was teruggeko men, werd hiervoor een supple- toire begroting vastgesteld. Een wijziging van de rijksnormen voor ambtenaren gegeven door Ged Staten, was in deze gemeen te slechts geldig voor de gemeen tewerkman, wiens loon ook over eenkomstig zal worden gewijzigd. De Rietlanden in de Kleimeer, in eigendom bij de gebr. Morsch te Bergen zullen worden verlaagd met rijks- en provinciale subsi die, Niet alleen wordt het bouw rijp maken hiervan bevorderd, 't is tevens een prachtig werkob- ject voor werklozen. De gemeen te werd verzocht hieraan een subsidie van f 375.00 te verlenen Gezien het grote voordeel en het nut stemde de raad hier eenstem mig mee in. Voor de rondvraag bestond zeer weinig animo. beurs groter dan ooit SCHAQEN Zonder zich ook maar aan de minste over drijving schuldig te maken, noemt de bewoner van Hollands Noorderkwartier de jaarlijkse Schager Paastentoonstelling „de Noardhoüandse Voorjaarsbeurs". Want in de loop der jaren is dit op louter foktechnische leest geschoeide evenement meer en meer uitgegroeid door het inbrengen van steeds groter en steeds talrijker industriële elementen. Dit neemt niet weg, dat de veetentoonstelling zich in de loon van deze jaren niet alleen vol ledig heeft weten te handhaven, maar zelfs nog kon uitbreiden. Mochten we enkele dagen geleden niet met vreugde verkondigen, dat juist het aantal insehrijvim gen voor de veetentoonstelling die van alle voorgaande 67 jaren aanzienlijk heeft overtroffen? Dit buitengewoon groot aantal inschrijvingen voor de veeten toonstelling heeft evenwel tot on verwacht gevolg gehad, dat het aantal Industriële inzendingen met een sprong omhoog liep en de 80 reeds lang is gepasseerd. Wat dit betekent ondervindt marktmeester Keesman op het ogenblik aan den lijve. Want hij moet er voor zorgen, dat dit hele spul geplaatst wordt op de Hoog- en Laagzijde en Laan. Maar al heeft hij de mannen van Ge meentewerken de centimeter zo nauwgezet mogelijk laten han teren, het bleek hem volstrekt onmogelijk. Verschillende stand houders zullen, hoezeer ook waar schijnlijk tot hun» ongenoegen, ditmaal tevreden moeten zijn met een plaatsje op Toronplein of Slotplein. Een grote straf zal dit dunkt ons echter wel niet zijn, omdat uitgerekend nu de West- friese Brandwaarborg Maatschap pij door het opslaan van een nood woning en noodboerderij ter plaatse voor de nodige intimiteit en een trekpleister voor velen heeft gezorgd. 200 meter motorfietsen De teleurstelling over het ver bod tot het houden van een auto expositie, waar de vindingrijke dealers overigens al niet te zeer over in treurnis verkeren, wordt gecompenseerd door een „rist" motorfietsen, welke naast elkaar leplaatst een lengte van ruim 100 meter zullen innemen. Doch daaronder is het steeds „gewel diger" wordende „wapen" van de bromfiets niet begrepen. Derhalve zullen we een regi ment brommers mogen begroeten van elk formaat, soort en kleur. Brom-motortjes, die op het voor wiel, in het voorwiel, onder de trapas, op het achterwiel, naast het achterwiel en in het achter wiel van de resp. fietsen zijn gemonteerd. Ja zelfs zullen er onder deze lilliputters „diesels" te vinden zijn, die zonder bougie ruwe olie, petroleum of andere spiritualia verorberen bij mond jesmaat. Van de wee naar hot land is eigenlijk maar een stap. Dies zullen landbouw jeeps met toebe horen, maar ook rups- en wiel- trekkers van alle gangbare mer ken in ruime getale staan opge steld. De familie der trekkers is tegenwoordig ook al sterk uitge breid, want de constructeurs zijn er in geslaagd een trekker voor vrijwel elk soort werk te fabri ceren. Zodoende zijn er 1-cylin- dertjes op één of twee wielen en op rupsen, twee cylinders op twee, drie en vier wielen, twee- on viercylinder diesels, petro leum- en benzine-monsters op vier of zes wielen en rupsen. Op kleine en grote vindt men tegen woordig een electrische licht- en startinstallatie (ook op de diesels) hetgeen de gebruiker enorm,veel gemak bezorgt. Op het land horen ook de tien tallen soorten ploegen, eggen, zaai-, wied- en maaimachines thuis, alsmede de beroemde com bines, gras-, hooi- en stro-oplaad- en persmachines, alsmede de aardappelenpoters, lichters, aap- aarders en rooiers, welke laatste weer variëren van de eenvoudig ste tot de ingewikkeldste combi naties. Het optasten van gras, hooi of graan is niet alleen gemechani seerd floor de motorisch gedre ven jacobsladder, doch meer en meer ook door de blaasinstalla- ties, welke zelfs zo kunnen wor den ingesteld, dat men het mate riaal precies krijgt waar zulks gewenst is. Tegenwoordig is het rijk van de landbouwwerktuigen en -ma chines dermate uitgebreid, dat hét binnen het raam van een courantenartikel volstrekt onmo gelijk is daarop uitvoerig in te gaan. Zo zouden ook de vernuf tige melkmachines, plantmachines, haoimachines, sorteer-, sproei- en nevelmachines en tientallen soor ten meer genoemd moeten wor den. Hiertegen helpt maar één remedie. Ga morgen naar Scha- gen en zet ogen en oren wagen wijd open, want er valt voor iedere veehouder, akkerbouwer of tuinder weer heel veel te leren. Maar het is verstandig moeder de vrouw dan mee te nemen, went ook op huishoudelijk gebied heeft de techniek niet stilgestaan. Dilsbillen en naagosse» Bij het doorbladeren van de catalogus komt men al spoedig tot de overtuiging dat het slacht vee dit jaar domineert. Iedere slager heeft daardoor de kans één of meer bekroningskaarten in zijn etalage te zetten, of wat meer zegt, zijn klanten te laten genie ten van het fijnste dat de Noord- hollands fokker kon leveren. Tot goed begrip van zaken dlene, dat de nieuwe bekronings kaarten er als volgt uitzien: eer ste prijs wit, tweede prijs geel, derde prijs blauw, vierde prijs groen, eervolle vermelding bruin en bekroning rood. Meer dan 100 vette koeien zul len het oog der jury moeten pas seren, om niet alleen de 10 eerste, tweede, dorde en vierde prijzen te laten verdelen, doch ook om uit te maken wie de ereprijzen, medailles en bekers verdienen. Uit deze eerste 100 dieren moet bovendien de kampioenskoe wor den gekozen. De afdelingen han delsvee en weidevee bestaan ook nog uit een 60 dieren, zodat het rund op de paastentoonstelling ongetwijfeld een goede beurt maakt. De afdelingen slacht- en' handelspaarden, elk verdeeld in drie rubrieken, zijn eveneens ruimer voorzien dan de laatste jaren het geval pleegde te zijn. Het beste slachtpaard verwerft ook een kampioensbeker. De af deling wolvee is wel eens ruimer voorzien geweest. Boert de scha penteelt in dit gewest achteruit? We hebben dit al eens eerder opgemerkt, doch geen zekerheid verkregen. Wel staat het als een paal boven water, dat het natte jaar aan de gezondheidstoestand van ons schapenbeslag geen goed heeft gqdaan. Op verschillende bedrijven blijkt zulks o.a. bij het telen van lammeren onmisken baar- Behalve de uitstekend gevu. o rubrieken voor zeugen met big gen, zeugen, fokvarkens, vette varkens en vette zeugen wordt ook nog een exp^ritie van jonge dekberen gehouden. Ter gelegen heid van de paastentoonstelling vindt nl. te Schagen ook de dis trictskeuring van dekberen voor het N.H. Gr. Yorkshire Stamboek plaats, war-voor prijzen van f 100 beschikbaar zijn gesteld. De af deling konijnen bc-' at uit 17 rubrieken met een 70-tal inzen dingen, doch de kippen zullen dit jaar uit hoofde van het ge vaar voor pseudo-vogelpest schit teren door afwezigheid. BERGEN Het enige punt van de agenda, alsmede de rond vraag werd in het vlotte tempo van 25 minuten afgehandeld. Na goedkeuring notulen werd het voorstel van B. en W-, om het lopende algemene orediet In re kening courant met de N.V. Bank van Ned. Gemeenten, gedurende Maart en April vast te stellen op f 725.000 en voor Mei op f 55Q.Q00 Aangezien het bedrag nog niet voldoende is om in de lopende behoefte te voorzien, verleende de raad B. en W. de volmacht om, niettegenstaande het ge noemde bedrag reeds bjj uitzon dering dqor de bank was toege staan, om te trachten het •maxi mumbedrag van f 1.400.000.. (1 millioen vier honderd duizend gulden) tegen dezelfde rentevoet op te nemen. Bij de rondvraag die hierop di. reet volgde, vroeg de heer He melrijk of het gerucht juist was, dat de Rotterdamse Tramweg Mij. geen gegadigde zou zijn voor de toekomstige exploitatie van de tram. De voorzitter deelde mede, dat hiervan niets bekend was. Wel kon de voorzitter de pret tige mededeling doen, dat de tram met Pasen en Pinksteren 3 dagen zou gaan rijden, zij het dan slechts op beperkte sohaal, en wel om 9.42 uit Alkmaar; om 10.27 uit Bergen aan Zee, 16.20 vertrek Alkmaar en om 17.29 vertrek Bergen a. Zee. Tevens zal aan de directeur-generaal worden gevraagd om nog een tram kort na de middag van Alkmaar af te laten rijden, als mede in de avonduren. Eveneens zal een verzoek worden gedaan voor Hemelvaartsdag, welk ver zoek zeker zal worden ingewil ligd. Verder is de kans zeer groot dat de tram met Ingang van 20 Mei weer de normale zomer dienstregeling zal gaan rijden. Voor de V.V.V. ligt hierin een mooie taak om dit te verwezen lijken, alsmede de Spoorwegen te verzoeken de zomerdienst reeds met ingang van 14 Mei te doen ingaan. Voor zover de tram op ge noemde feestdagen niet rijdt zul- GEVONDEN VOORWERPEN BERGEN (N.H.) Gevonden: beige kinderschoentje; zilveren dasspeld; bruin met witte wol len want; baret; zwart lederen handschoen, mand, hoepel, 1 pr. trico dameshandschoenen; reen ter kinderwant; 1 pr. duimloze kinderwanten; ballpointpen; groene autoped op luchtbanden; zilveren ringetje met groen steen tje; bril met donkere hoornen montuur; 1 pr. wanten; bruine met in- kralen- ilpointpen zon der dop. Verloren: ziekenfondskaart; wollen want; lichtblauwe kin dermuts; zwart met rode auto ped op luchtbanden; wieldop van auto merk „Minor"; bruine pet; groen breiwerkje op pennen; blauwe ceintuur; bruine school tas inhoudende leerboeken en cahiers kindertas; bruine kinder wanten; geborduurd oranje da mestasje; zwarte portefeuille met inhoud. len de bussen ook de spitsuren behoorlijk verzorgen, zo deelden de Spoorwegen aan de voorzitter mede. Op de vraag van de heer He melrijk, of de Bergerweg op tijd klaar kwam, kon de voorzitter 'n bevestigend antwoord geven, wat echter de critiek van de vroede vaderen ontlokte was dat de burgemeester altijd optimis tisch was. De heer Sluis leverde critiek op het feit. dat de bewoners van de z.g, Boumawoningen nu al een huurverhoging hadden te vol doen tot een huurbedrag van f 7.-—, hetgeen niet in het con tract was opgenomen, Voorzitter deelde mede, dat de f 6000, die door extra onkosten waren ont staan, op de huurders moest wor den omgeslagen, hetgeen na de contractering door de minister was bepaald, Dit mag niet met de jaarlijkse bijdrage van f 120,- per woning wórden verrekend. De huurders ontvangen hierop nog een toelichting. CURSUS 18-JARIGEN RETRAITE MEISJES BERGEN. „Nu de cursus van 18-jarigen in de parochies met Pasen zo goed als geëindigd is, nodigen wij de meisjes uit. om ter bekroning daarvan en ter verdieping van het geestelijk leven de retraite voor meisjes mee te maken van Dinsdag 3—6 April a.s. Spoedige opgave ge wenst bij de Directie Retraite huis Bergen. EEN GOEDE MAATREGEL OUDORP. Dat de Prov. Waterstaat afd. wegen een open oog heeft voor de belangen der weggebruikers, blijkt wel door de maatregel, die genomen is ten opzichte van de Prov. weg tus sen Laan en Huigendijk. Op dit weggedeelte is het al meermalen voorgekomen, dat auto's slipten en naast de weg terecht kwa men. Het vermoeden bestond dat de constructie van het wegdek te glad was. Met een behande ling met terpentine en zand is de weg nu enigszins stroef gemaakt. Eenzelfde bewerking heeft de op rit naar de brug Omval aan de Oostkant ondergaan. Ongetwijfeld zal deze maatregel door auto mobilisten ten zeerste worden gewaardeerd en niet minder door de bestuurders van paardenwa- gens, die vooral bij de opritten moeilijkheden met hun paarden ondervonden. Gevonden voorwerpen OUDORP. Een paar zwarte motorhandschoenen, paar blauwe wanten, paar grijze herensokken, damesshawl, bruine herenporte- monnaie met inhoud, Engelse duimstok. Inl. bij de politie te Oudorp. Burgerlijke Stand ST. PANCRAS. Geboren: Brechtje dv D. Koning en A. Bakker. Overleden: W. van Putten, 71 jr. echtg. van J. M. Kerkhoven. Ondertrouwd: T. Nierop 24 jr. en H. N. van de Mooren 28 jr. te Haarlemmermeer. Getrouwd: D. Hoogland te Lari- gedijk en A. Groen, T Nierop en H. N. van de Mooren te H'meer. Men leest o her fluitekr Rondom het zingen van botten uit t der kastanje knoppen. Mi van ons. Zij zo vroeg va> maak is not nieuws heef Het wordt i En als mer den lijve gas haar boden i dan gaat, v waant, zich b« der van jaar op seizoen. D leven, dat nir wordt gesmoc wonder bij di dwalend lanj plantsoenen v wil, wie dat weven, wie w zijn in dat ate ture, waaraar haar stadsschi lijk deel ontle heet dat atel heten die hog Wij zijn in c maar en n: met haar 40.01 visite gaan m kwekerij, die van de Alkma zijn er een p met de opzich met liefde vo man die leeft nen en zijn pe gazons cultivei groene tapijte liefde spreekt teer salviapla verspenen mo< met een pinc broos en zo b Men gaat c zo'n Stadskwe! tussen de wo zichter door, charmante sta hen, die hun in het verzorg Men gaat er d ziet er hoe tv voorzichtige vil jes en salvia's het verspenen kisten is het is het plantje klein groen prille kopje, da laag uittoeft. Z jes een voor e sen het pincet planten in een zal het plantj speend moetei een bloempot, rijp voor de p is het waardig raad te zijn i van de stad. Men ziet er die bezig zijn men telt er m het toch ondoe: zenden geranir En als men kc regels de nieuv staan, sehittere opzichter, die u te zijn of er no uit dit zaaigo zullen komen. Op de kwi met maar i viertal doet w PLECHTIGE PAUSELI (K.N.P.) In 1 officieel beken Z.H. de Paus van Pasen, 25 Pontificale H. Pieter zal opdi H. Vader van 1 voorgevel der b lovigen op het de zegen „Urbi ven. Men had oni dat het in Parij: was, dat de Pai en de Parisienn zijn voorjaars, terrassen bevo verrukkelijke ten als zij schij: En wij hadde op gekleed, t Parijswaarts rei; Egyptisch jasje uniform. Het h dienst gedaan, d jasje, want toe Parijs arriveer gende het en een week later, Frankrijk moes laten, regende of nog? We v nauwelijks meei was er waaracl lente. Waar de terri volkt waren, zat en lezend Parij glazen vesting, by en warme dingen. Maar wij zijn lijk toch naar de Elyssées gegaar Parijse lente me regen en 'n lod We hebben er en mensen gele we hebben er opgehaald. Aller het landelijke Elyssese velden, betraden vanaf de la Concord bovendien aan gance van de P en aan de etal: die, dikwijls kli clusieve winki

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4