Het bruidskleed van een stad Geweven in een kwekerij EEN HUISHOUDBEURS ook voor heren! LENTE- Schapen houden bezit niets romantisch meer Kunstenaars met schoffel en pincet En toch niet duur LENTE IN DE WEI: De aantallen lopen sterk terug Nederlandse zege op Zuid-Slavië DINSDAG 13 MAART 1951 PAGINA 3 Men leest op de kalender: 13 Maart en in de bossen steekt her fluitekruid zijn groene fluit de donkere bodem uit. Rondom het moederschaap dartelt het prille lam. De vogels zingen van het leven dat zich gaat vernieuwen. Heesters botten uit en in de warme kamers breekt aan de takken der kastanjelaar het tere blad zich los uit glimmende bruine knoppen. Moeder Natuur kijkt maar terloops op die kalender van ons. Zij heeft er nauwelijks weet van, dat Pasen dit jaar zo vroeg valt. Zij komt achter, dit jaar. Haar grote schoon maak is nog pas in staat van voorbereiding. Maar al het nieuws heeft zij besteld, omdat zij een zorgzame moeder is. Het wordt immers lente. En als men dan de lente aan den lijve gaat voelen, als men haar boden heeft zien passeren, dan gaat, wie zich bezonnen waant, zich bezinnen op dat won der van jaar op jaar, van seizoen op seizoen. Dat wonder van het leven, dat nimmer door de dood wordt gesmoord. En is het dan wonder bij dit wonder, dat men, dwalend langs de perken en plantsoenen van de stad, weten wil, wie dat fraaie stadskleed weven, wie wel de hoge heersers zijn in dat atelier van haute cou ture, waaraan een schone stad haar stadsschoon voor een lief lijk deel ontleent? Stadskwekerij heet dat atelier; stadstuinlieden heten die hoge heersers. De kwekerij Wij zijn in de schone stad Alk maar en niet zo'n kleine stad met haar 40.000 inwoners een visite gaan maken op de Stads kwekerij, die er ligt aan de rand van de Alkmaarder Hout, en we zijn er een praatje gaan maken met de opzichter, die een man is met liefde voor zijn werk. Een man die leeft met zijn plantsoe nen en zijn perken. Die zijn gras gazons cultiveert tot het glanzend groene tapijten zijn en die met liefde spreekt van een oneindig teer salviaplantje, dat bij het verspenen moet worden aangevat met een pincet, omdat het zo broos en zo brekelijk is. Men gaat daar dan rond, in zo'n Stadskwekerij en men hoort tussen de woorden van de op zichter door, hoeveel eisen een charmante stad kan stellen aan hen, die hun levenstaak vinden in het verzorgen van haar toilet. Men gaat er de kassen in en men ziet er hoe twee tuinlieden met voorzichtige vingers petuniaplant- jes en salvia's en ageratum aan het verspenen zijn. In de zaai- kisten is het zaad gezaaid. Daar is het plantje o zo oneindig klein groen geworden in zijn prille kopje, dat boven de humus- laag uittoeft. Zij nemen de plant jes een voor een zorgvuldig tus sen het pincet, om het te ver planten in een andere kist. Straks zal het plantje andermaal ver- speend moeten worden, nu in een bloempot. Daarna pas is het rijp voor de perken. Daarna pas is het waardig bevonden een sie raad te zijn van het galakleed van de stad. Men ziet er de knolbegonia's, die bezig zijn uit te spruiten en men telt er maar niet omdat het toch ondoenlijk is de dui zenden geraniums, die er staan. En als men komt waar in lange regels de nieuw gezaaide dahlia's staan, schitteren de ogen van de opzichter, die u vertelt, benieuwd te zijn of er nog nieuwe variaties uit dit zaaigoed te voorschijn zullen komen. Op de kwekerij werkt men met maar weinig man. Een viertal doet wat er gedaan moet PLECHTIGE PAUSMIS MET PAUSELIJKE ZEGEN (K.N.P.) In het Vaticaan werd officieel bekend gemaakt, dat Z.H. de Paus op het Hoogfeest van Pasen, 25 Maart a.s., een Pontificale H. Mis in de Sint Pieter zal opdragen, waarna de H. Vader van het balcon van de voorgevel der basiliek aan de ge lovigen op het Sint Pietersplein de zegen „Urbi et Orbi" zal ge ven. worden. En dat is niet weinig. Men beseft dat als men al die planten ziet in al die kassen en als men terloops acht slaat op al die andere plantjes, die er staan te tintelen van ver langen om te bloeien, in de broeibakken langs de grond. Het duizelt u van de namen, die ge niet kent, de bloemen namen, die talrijk zijn als zand korrels en die zelfs een opzich ter van een stadskwekerij niet allen kennen kan. Ook hij staat immers telken- jare weer voor verrassingen. Men ziet de lobelia, de phlox dru- mundo, de helianthus, de calyop- sus, de rudbeckia, die in de maand van Mei in de perken zullen staan, in de stadsperken, die overal de charme van een char mante stad nog vergroten. Pinksteren te vroeg Er zullen dit jaar met Pink steren nog wel geen bloemen in de perken prijken, want Pinkste ren is vroeg van 't jaar, te vroeg voor plantsoenbloemen. Daar staat de tagetes, die nog vóór 30 April in de bloei moet en daar praalt de nesem brillanteum met zijn witgroene bladweelde. En laten wij de stadskwekers hun intiem pleziertje gunnen. Bewon deren wij daarom hun banaan. Die staat er levendig te leven, met elke maand een nieuw breed blad. We hopen er het beste van, maar tot nu toe zijn de bananen uitgebleven. Daarnaast staan geraniums, tal loze, in potten waar de aarde uit loopt als uit een zandloper, zo droog is zij. Waarom zo droog? vraagt men zich af. Tactiek, vreemdeling in dit kwekersjeru- zalem, tactiek! Drooggehouden blijven de planten laag. Ze zou den zich anders omhoog drinken, veel te hard groeiend. En dan zien we een plant, die gekwalifi ceerd wordt met de naam ouder wets. Nu wisten we niet dat er ouderwetse en moderne planten en bloemen bestonden. We weten het nü. De fuchsia is een ouder wetse plant. Oudere mensen heb ben er nog waardering voor. Mo derne lieden vragen grotere bloem. De fuchsia wordt dan ook nauwelijks meer gekweekt. En als we uit de verwarmde kas de kwekerij weer inlopen, zien we er de roe van Zwarte Piet denken wij die er in een hoop wit zand staat te wach ten op het volgende Sinterklaas feest. Maar het zijn stekken, van de *5bes gesneden. Kleine groene ogen draagt het fijne hout, ogen die bovengronds worden tot bla deren, maar die in de aarde wor tel schieten gaan, zodat de kleine stek een hoge heester wordt. Wij zien de heesteraanplant en we zien de open plekken, die bewij ze.. dat een stad zich uitbreidt. We zien er de honderden vaste planten, die er staan als op een lieflijk kerkhof, waar de dood een onbekende gast is. Zij staan er alle honderden achter hun nette witte naamplaatjes. De es- callonia -laatbloeiend maar heel de zomer door die men zelden of nooit aantreft. Wij strelen de zachte huid van de fluweelboom, die met zijn donkerrode dotten praalt. We zien.maar wat zien wij niet? Een werk vol liefde We zien de aanplant van pinus- soorten, de evergreens, die ook des winters het stadskleed groen moeten houden. We zien.... we zien. We zien in elk geval hoe hier consciëntieus gewerkt wordt aan het kleed der stad, hoe hier de lente wordt betrapt en voor bereid tegelijk. Hier wordt gesnoeid, ver- speend, gespit, gezaaid. In Januari begint men met het zaaien van het jonge goed. Half Februari wordt het al ver- speend. Men moet op tijd zijn immers. Duizenden heesters moeten worden gesnoeid. In de stad moet worden gerooid. In 't lege land komen nieuwe stek ken. De stad breidt zich uit. Het werk met haar. Zo is het hier zo is het elders. Vijf-en- twintig bomen zijn geveld. Vier honderd zijn geplant. Het leven wint het van de dood. De lente heeft haar voor boden gestuurd. Een stad wacht in haar bruidskamer op 't kleed, dat de natuur haar weeft en dat de couturiers, die de stadskwe kers zijn, haar straks zullen aan meten om het te fatsoeneren naar haar fraai figuur. En heus, dat bruidskleed van een stad in de lente zal van „haute couture zijn. GENIETEND VAN DE LENTEZON Terecht heeft men denaam veranderd van Dames- beurs in Huishoudbeurs, want de heren der schepping zijn er zeker even welkom, terwijl de vroegere naam zou kunnen impliceren dat deze beurs alleen voor dames was. Niets is minder waar. In de R.A.I. wordt dit jaar weder om deze Huishoudbeurs ge houden tot en met 18 Maart a.s. We zijn eens een kijkje gaan nemen en werden we derom getroffen door de im posante aanblik van het ge heel. Het prettige van derge lijke beurzen is, dat de huis vrouw kennis maakt met de fabrikanten zelf en zodoende persoonlijk kan worden in gelicht over allerlei nieuwe snufjes. Om direct met éen nieuw snuf je in huis te vallen: een baby wasmachine, die niet alleen wast en droogt, doch tevens als stof zuiger gebruikt kan worden. Maximaal kan hierin 2 kg was gewassen worden. Het drogen van de natte was neemt circa 6 minu ten. Voorts kan deze Baby-Sim plex de vaat van drie personen wassen. Voor kleinbehuisden een practisch apparaat, dat zeer wei nig plaats in beslag neemt. Voor grotere gezinnen zijn ook grotere Men had ons gezegd, dat het in Parijs al lente was, dat de Parijzenaars en de Parisiennes al, op zijn voorjaars, de café terrassen bevolkten verrukkelijke nietsnut ten als zij schijnen. En wij hadden er ons op gekleed, toen wij Parijswaarts reisden; een Egyptisch jasje was ons uniform. Het hééft zijn dienst gedaan, dat regen jasje, want toen we in Parijs arriveerden, re gende het en toen we, een week later, het zoete Frankrijk moesten ver laten, regende het weer of nog? We weten het nauwelijks meer. En het was er waarachtig geen lente. Waar de terrassen be volkt waren, zat koutend en lezend Parijs in een glazen vesting, in crom- by en warme wollen dingen. Maar wij zijn natuur lijk toch naar de Champs Elyssées gegaan, in die Parijse lente met grauwe regen en 'n loden lucht. We hebben er winkels en mensen gekeken en we hebben er ons hart opgehaald. Allereerst aan het landelijke van die Elyssese velden, die wij betraden vanaf de Placé de la Concorde, maar bovendien aan de éle- gance van de Parisienne en aan de etalages van die, dikwijls kleine, ex clusieve winkels, die zelfs een man kunnen doen stilstaan voor hun moois. Daar zijn de Champs niet landelijk maar, maar elyssees zijn ze er als nergens. Wij flaneerden wat rondom het Rond Point des Champs Elyssées, en dan noemen we maar voor de vuist weg een paar namen: Rue Royale, Rue du Faubourg St. Honoré, Avenue Franklin D. Roo sevelt. Daar in en om die straten van Parijs heb- bij wij namen gelezen, mannen en vrouwen ge weten, die onverbreke lijk verbonden zijn aan Parijse élegance en aan alle élegantie van de Westerse wereld. Mannen en vrouwen: Molyneux, Lucien Le- long, Guerlain, Elisabeth Arden, Schiaparelli, Ja cques Griffe, Jeanne Lan- vin, Helena Rubinstein, Worth, Maggy Rouff, Jacques Heim, Carven, Christian Dior, Jacques Fath.Moeten wij nog meer namen noemen? Parijs hééft smaak; Parijs hééft het verfijnde oog voor het volmaakte détail. De Parisienne danst als zij loopt. En dan te bedenken, dat de Hollandse vrouw al te vaak loopt wanneer zij danst. Parijs is anders, dat men u heeft verteld, Parijs is Parijs. De bont jas is er goedkoper dan in Amsterdam en de zijde, de waarachtige zijde, de zijde van na ture, is er minder duur. Daar gaat de Parisienne, in zijde èn in bont. Zij gaat óp hoge of op platte hakken. De driekwart hak dat compromis zagen wij niet in de wijk der élegance. Men be wondert de fantasie, die door de schoonheid is aangeraakt, de charme, die de Parisienne is aan geboren, de harmonie van een geheel, de weel de van een détail. Men kan daar eindeloos dwa len rond dat Rond Point des Champs Elyssées en men krijgt niet genoeg van het schoons dat men ziet. Ziet? Waaronder men bedolven wordt. En men zou schatten willen bezitten, om de liefste vrouw te verras sen met al dat moois, waarvan men erkennen moet, dat Parijs er on betwist het monopolie van behouden heeft. Onder een loden lucht flnaeert men in de regen, maar in het hart breekt de schone lente door. Men vergeet dat 't guur is en dat het regent en dat het lente was in Parijs. Want het is lente. Dat is het daar immers in de herfst en in de winter. Parijs kan alleen maar ademen in het sei zoen van de schoonheid. Men ademt mee met Parijs en men inhaleert de schoonheid, totdat u de adem stokt, wanneer ge denkt aan Amster dam, waar het meisje niet kan lopen en waar de vrouw haar kostbaar avondkleed niet weet te dragen, waar men het schone geheel verdoet aan het onschone détail. Peinzend daarover gaat men rakelings langs twee prachtige jonge vrouwen. Men voelt zich plomp en Hollands dan, en men denkt: hoe mooi zijn zij, hoe elegant, hoe door en door Parijs. Maar dan hoort men de een tegen de ander zeggen: „jam mer dat het regent, hè, morgen zitten we weer in Den Haag". Dan stokt u de adem niet langer. Dan is alles weer goed. Ge hebt twee Hollandse vrouwen ge zien, jonge vrouwen ver zorgd als Parisiennes, jonge Hollandse vrouwen die dansten waar zij lie pen, elegante Haagse vrouwen, passend in ele gant Parijs rondom het Rond Point des Champs Elyssées. Dan stokt u de adem niet langer. Want o, dat heeft uw Ho'land- se hart zó goed gedaan. formaten verkrijgbaar. Wat dit u kost? f 525 zonder stofzuigertoe- behoren en f 575 met stofzuiger. Van dezelfde fabriek was er ook een strijkmachine; de nieuwe Amerikaanse uitvinding, die zelfs overhemden en blouses strijkt! Nu we toch aan de was zijn: een ander apparaat waarvan de folder zegt: Üw man kan de was doen! Bij dit apparaat, dat men aan elke wastobbe kan verbinden wordt het wasgoed gewassen door intensieve trillingen. Het vreem de is dat men het wasgoed niet ziet bewegen, dus geen slijtage. Het water wordt hier door elec- triciteit in trilling gebracht. Het fijnste kledingstuk kan men zon der bezwaar laten wassen door deze Pulsette, waarvan de prijs f 185 bedraagt. Inmiddels wordt ons oor getrof fen door een lieflijk getjilp van prachtige inheemse vogeltjes. Een miniatuur-Avifauna-park brengt u in Lentesferen, welke echter wreed worden verstoord door het geroep van „Japi, Japi" van een eigenwijze kakatoe. Via de haarden en kachels en potten- en pannen-stands, een glaasje vruchtenwijn en een wolk parfum belanden wij tenslotte in de Modeshow, waar een viertal mannequins tonen wat de firma Voss voor de Nederlandse huis vrouw in petto heeft. Een uit stekend verzorgde show, waarbij van elk stuk de prijs wordt ge noemd, die zeker voor iedere beurs toereikend is. Aardige zo merjurkjes, kwie"ke hoedjes en keurige mantelcostuums, doen de toeschouwers watertanden. Nadat wij door de gehoormeter ons gehoor hebben laten testen en wij bij de Libelle-weegschaal met spijt hebben geconstateerd, dat wij 8 pond zwaarder zijn ge worden, vallen wij nog een ogen blikje neer om de rumbaklanken van Martin Erich's dansorkest te verwerken. Maar lang gunnen we ons geen tijd, want wij moeten ons nog laten voorlichten door de GGD op 't gebied van de EHBO terwijl wij het glasblazen, de te levisie en het knopen van tapij ten toch ook nog wel even wil len zien. Wij kunnen u lang niet alles noemen, doch wij zouden u willen adviseren een dag de schoonmaak, de schoonmaak te laten en er even tussenuit te wippen naar Amsterdam. Het is zeker de moeite waard en u zult er geen spijt van hebben. Trouwens, wist u dat u nog prachtige prijzen ook kunt winnen op uw toegangs bewijs? Radio, stufzuiger etc. Dagelijks worden er 15 prij zen uitgereikt. Verbeeldt u, dat u een van die vijftien zoudt zijn! i C. v. L: Deze dichtregels, van Guido Gezelle hebben ons dezer dagen moed ingesproken. We kon den het maar niet geloven, wanneer wij de laatste dagen steeds maar weer die loodgrijze lucht zagen en die koude Noord-Ooster voel den, dat werkelijk met een enkele week de lente haar joyeuse entree doet. Maar het schoonste jaargetijde, dat door alle eeuwen heen reeds is bezongen door onze dichters, is in aantocht! Het frisse, jonge groen en het uit bundig gezang der vogelschare wacht slechts op de eerste warme zonnestralen, die wij zovele maanden hebben moeten ontberen. Wij wach ten er ook op. We willen het eerlijk bekennen: we hebben er maanden op gewacht en naar uitgezien. Nu staat het echter te gebeuren. volgens onze kalender over enige dagen! Dat de lente komt is zeker. Vreemd is dat. Het maakt ons steeds opnieuw weer stil. Ver beeldt U eens, dat het dit jaar geen lente werd. Dat de bomen kaal bleven en de Zon verborgen achter vele wolkensluiers. Wat zouden de men sen neerslachtig zijn en het leven zwaar vinden. Het is toch immers de lente, die ons weer nieu we moed geeft. De lente doet ons jong voelen.en toont ons zwijgend de geweldige macht en ma jesteit van onze Schepper. Groots is de lente! De huisvrouw ziet de lente over het algemeen met een zekere zorg tegemoet. Natuurlijk, ze De zonne boort een gat in 't morzig wolkenduister, en plotseling herleeft, vol paradijzenluister, weêr. om en over al, de schoone lentemaand! geniet ook van de zuivere ijle lentelucht; zij ziet ook met genoegen de openberstende kastan je-knoppen in haar huiskamer, maar zij ziet tevens, wanneer de helle, lichte voorjaarszon de nieuwe dag snel doet ontwaken, dat de gordij nen vragen om een wasbeurt, dat Nellie's jasje toch wel wat kaal begint te worden en dat de huiskamer nodig een nieuw verfje moet heb ben. En dan haar eigen garderobe.... Maar ze begint met haar huis, want de schoonmaak- koorts heeft haar te pakken. En terwijl de eerste crocusjes schuchter hun kopjes boven de aarde steken, klopt zij de bedden, zeemt de ramen en brengt manlief mopperend de kachel naar zol der. Met volle energie viert zij de lente op haar manier. Zo moet het. Dat is de logische gang van za ken. Haar huis moet in frisheid en nieuwheid wedijveren met de juichende natuur daarbuiten. Maar, laten wij vooral niet vergeten de lente niet alleen in ons huis te halen. Zij moet ook in ons hart kunnen doordringen. Een geestelijke vernieuwing en verjonging hebben wij in deze jachtige wereld maar al te zeer nodig. Wij moe ten er voor waken, dat wij het simpele niét ver achten en het eenvoudige voorbijzien. Wij, van deze eeuw zijn zo gewend aan gemak en luxe, aan dure ontspanningen, verre reizen en nieu we uitvindingen, dat wij nog maar amper'oog hebben voor de simpele schoonheid der natuur. Wij zijn zo moeilijk meer blij te maken! En daarom: ziet rond de komende maanden en stelt U open voor de frisse jonge lente, zodat zij de kans krijgt uw hart te verwarmen en uw geest te verjongen ten voordele van uw om geving c. v. L. Evenmin als één zwaluw de lente en de daaropvolgende zomer aankondigt, wil de geboorte van één lammetje zeggen, dat de winter nu eindelijk voorbij is. Ook al wordt dat ene lammetje al in Januari geboren, zoais dat op Texel het geval is. De een of andere optimist op het vogel- en schepeneiland zal er wel licht warme verwachtingen van hebben gehad, maar hij is al heel bedrogen uitgekomen, gezien de thermometerstanden, die we de laatste weken (al of niet met vorst of sneeuw) hebben moeten verwerken. Nee, wanneer in wei na wei de kleine witte spring-in-'t-veldjes ronddartelen, is de lente alweer een maand oud, want de grote lammerenkomst valt in April te constateren. Al zal er natuurlijk voordien nog wel eens zo'n klein plezierig hummeltje de schapenboer komen verrassen, een verrassing, die tevens de nodige kopzorgen medebrengt, om het diertje in leven te houden. Zeker, sneeuwklokjes en cro- cussen staan al huis-aan-huis te bloeien, al is het dan een beetje schuchter, allerlei vogelgeluiden slierten door de frisse nawinterse lucht en de einder trilt al of een snikhete dag te verwachten is. Maar lammetjes zal men om deze tijd van het jaar toch nog niet moeten proberen te ontdekken, noch in de luwte van de schapen boeten, noch vlak tegen de Te xelse tuinwalletjes aan. Maar u hebt gelijk, wanneer u zegt, dat de lucht iets van ver wachting in zich bergt. Wanneer overal verspreid de schapen hun moede lijven vooruitsiepen, ter wijl zij traagscheurend het gras wegtrekken, dan heeft u goed ontdekt, dat het wel, niet zo lang meer zal duren. Is het soms daarom, dat sneeuwklokjes en crocussen weel deriger dan waar ook te glinste ren staan tussen wellen en schor ren en tussen de afgemeten ber men van landerijen en huizen groepen? Tot April Maar, zoals gezegd, men zal toch tot April moeten wachten alvorens de jeugdige telgen van het onvolprezen Texelse Schapen stamboek ondeugend en heel ple zierig de wereld in komen stap pen en zich onmiddellijk verma ken met renpartijen en de dolste sprongen. Het is dan bedrijvig rond de schapenboeten, men heeft ogen en handen tekort om alles in het gareel te blijven houden, om alle mogelijke ongemakken terstond te kunnen verhelpen en om te zorgen, dat er niets ver keerd kan gaan. Dan eerst, wanneer wei-na-wei die witte kleine onschuld loopt te springen en te dartelen, kan men met recht spreken van de lente, die in het land is gekomen. Er is weinig romantiek overge bleven rond de herder met zijn schaapkens. zoals wij dat eens in het liedje van de „grote en stille heide" moesten leren, waar de herder eenzaam rondtrok en de wit-gewolde-kudde steeds maar weer trouw werd bewaakt door zijn hond. Misschien hebben oude ren onder ons nog wel eens een dergelijke ontmoeting gehad in de stilte van de prachtige Veluwe of de Achterhoek, maar tegen woordig is het vak van schapen houder al even nuchter, technisch en efficiënt als welk vak in welk bedrijf ook. Grote statistieken wijzen b.v. uit, dat de schapen teelt hier te lande langzaam maar heel zeker achteruit gaat lopen, dat Australië met forse tred de wolmarkt in handen krijgt en dat er dikwijls naar gelang de weersomstandigheden stroppen of voordelen met de schapenhou derij kunnen worden behaald. Nuchter en zakelijk Nee, de grote stille heide is een nuchtere zakelijke maat schappij geworden, waar de lam metjes weliswaar even ondeugend en dartel door het groen springen en de schapen al even trouwe „slachtbank"-ogen hebben, maar waar het gaat om de kilo's vlees, de puike soorten wol en de bouw van ieder schaap afzonderlijk. En er zal in ons goede vaderland, of in welk schapengebied ter wereld ook, wel geen schapenboer meer zijn te vinden, die 's avonds, wan neer de schapen rustig op elkaar gehokt liggen, zijn breinaalden voor de dag haalt en bij „het pinkelen van mililoenen sterre tjes" een of ander noodzakelijk kledingstuk klaar maakt. De wol heeft echter evenveel, zo niet meer, waarde behouden en ieder die zijn lijfblad goed heeft bijgehouden, heeft kunnen lezen, dat de wolprijzen niet mis zijn, dat er voor civiele kleding, woltekorten zijn en dat vooral Australië de markt aardig' aan het opvoeren is. Maar niet alle romantiek is er uit verdwenen, want wanneer het tegen April gaat lopen, zal geen schapenboer het in zijn hoofd halen langer dan strikt noodza kelijk is te blijven slapen. Nacht na nacht zal er worden gewaakt, om op alle mogelijke verrassingen te zijn voorbereid en het is inderdaad roerend te horen en te zien met welk een zorg de schapen door de houders worden omringd. Wanneer de lammeren een goede maand oud zijn. volgt dan de overal bekende lammeren- markt op de Groene Plaats in Den Burg, het trefpunt van alle eilandbewoners. Gedurende vijf Maandagen na de vijftiende Mei worden de lammeren dan aange voerd om te worden verhandeld. Kooi na kooi staan ze dan dicht opeengedrongen de ganse morgen te wachten tot ze van eigenaar <al of niet) zullen veranderen en het zou interessant zijn één zo'n lammetje op zijn verdere levens weg te kunnen volgen. Na Texel volgt meestal Leiden en dan kan het beestje overal ter wereld terecht komen, overal waar maar schapen worden ge houden in Europa, Zuid-Ameri'ka, Noord-Amerika en zelfs hoe vreemd het ook moge klinken Australië. Teruglopend Er zijn tijden geweest dat de schapenfokkerij in ons land goed was, materieel en financieel, maar langzaam maar zeker wordt het nu minder. Voor de oorlog waren er lammererimarkten, dat er alleen al op Texel zo'n negen duizend lammeren werden ver handeld, maar tegenwoordig mag men al blij zijn, heel blij zelfs, wanneer men de drieduizend kan halen. Nee, de goede en soms gouden tijden zijn lang voorbij en menige schapenboer heeft zijn bedrijf al lang omgeschakeld tot rundveebedrijf, dat toch altijd lonender is. Neem b.v. het jaar 1950, waar door de onverwachte natte maan den hier en daar zeer grote schade werd aangericht. Als dit anders was geweest, had ook het Texels Schapenstamboek een gunstig jaar kunnen hebben. De vleesprijzen stegen sterk, even als de wolprijzen. Ten koste van de export van levende dieren steeg de uitvoer van schapenvlees ook al sterk, zodat eerstgenoemde handel terugliep met ongeveer negentig procent. Vandaar dat men tegenwoordig spreekt van een riskant vak, waar alle moge lijke gevolgen aan vast kunnen zitten. En ook daarom is de romantiek al heel ver te zoeken. Al moet er dan onmiddellijk bij worden ge voegd, dat de voorbijganger er een ogenblik stil voor blijft staan, om dat jolige goedje in de weien te bewonderen en de plezierige tintel van de lente daardoor dub- bel-sterk waarneemt. Hoewel de Nederlandse ijs- hockeyploeg op de wereldkam pioenschappen te Parijs nog steeds met de normale vorm bereikt heeft, wonnen onze landgenoten gisteren met 5—-2 van Zuid-Slavië. Technisch en tactisch waren de Nederlanders hun tegenstanders veruit de baas, maar eerst in de tweede speelhelft, toen een 41 score bereikt werd, kondon de Nederlanders hun zege veilig stel len. De standen in de eerste en derde speelhelft waren resp. 0-0 en 11. De wedstrijd werd bijge woonde door 5000 toeschouwers. In dezelfde klasse, groep B. verkor België met 53 van Oos tenrijk in een zeer rommelige wedstrijd. Groep A, waarin de beste ploe gen zijn ondergebracht, geeft nog steeds spannende wedstrijden te zien. Thans wonnen de Veren. Staten met 54 van Finland. Zwitserland klopte Engeland met In groep B luidt de stand thans: Italië België Nederland Frankrijk Oostenrijk Zuid-Slavië 2 2 0 0 4 2 1 0 1 2 2 1 0 1 2 2 1 0 1 2 2 1 0 1 2 2 0 0 2 0

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5