KOREA MANNEN IN BRABANT slechts oefening Groni aan p RADIO Vrouw bond zichzelf vast TITO BESCHULDIGT OP VREDEHOF Tussen West-Kapelle en Tarakan op de Rucphense hei.... Tent leven, commandotraining en Zuid-Ooster harden de vrijwilligers I HOND VI i Roofoverval in scène gezet Buitenlands overzicht Ontheffing verbod lichtreclames Klankentc achter de s Pierement i in Amst< PAGINA 4 DINSDAG 13 MAART 1951 Zij zien er wel krijgshaf tig uit, de gezworen kame raden op onderstaande foto. Het zijn soldaat Rui tenbeek uit Kerkrade (links) en soldaat Ver- heijden uit Haarlem, die van een „gevechtspauze" op de Rucphense hei ge bruik maakten om voor onze fotograaf te poseren. (Van onze speciale verslaggever) De scherpe Zuid-Ooster, die dwars over de Rucphense hei staat, is al direct bevorderlijk om de juiste Korea-sfeer te scheppen. Een troep soldaten beweegt zich in een brede vleugelformatie over de verlaten vlakte op aanwijzingen van een groepje groen- gebarette instructeurs, die met de koperen knoppen van hun stokken nauwkeurige aanwijzingen geven voor de in te nemen gevechtsopstelling. De achterste man spiedt, als wij naderen, voortdurend wantrouwend naar ons om, als hield hij ons voor vermomde en geïnfiltreerde guerillastrijders. De aandacht van de overigen blijft onderwijl gericht op een bosrand als verwach ten zij elk ogenblik hoornblazenae en brullende Chinezen uit de richting Schijf op zich af te zien stormen. Zodra wij echter de rugdekking bereikt hebben antwoordt hij op onze vraag, wie er onder deze met takjes gecamoufleerde helm steekt, met open hartige trots: van Heutz. En al gold het een wachtwoord geven wij hem terug: van de pers. Van de linkerflank klinkt nog even het wantrouwen op in de veronderstelling dat er ook een ver keerde pers is. Zo kwamen wij nog even in contact met dit Korea-d.etachement, dat al gauw uit Brabant zal worden wegge haald door de generaal J. H. Macrae om ergens in de bergen en heuvels van het gegeselde Korea zijn ervaringen te gaan meten met de harde oorlog. Deze intensieve training, die de oudste en meest ervaren com mando-instructeurs hen geven, hebben de vrijwilligers nodig, want sommigen hunner hebben nog nimmer een „spuit" gehan teerd. De meesten echter, die hun hart hebben verpand aan de oude Indië-bataljons, hebben al spoedig de militaire slag weer te pakken. Harden doen zij verder wel, want zij slapen in tenten aan de rand van de Roosendaalse Rondweg In de luwte van het struik gewas hebben wij tijdens een korte rust even tijd om van enkelen eens wat te weten te komen. Daar zit bij deze tweede groep een man als sergeant Piet Piek- stra uit Bergum, die in '40 bij Duinkerken ontkwam en in de Irene Brigade meevocht. Ruim drie jaar uit het leger, handels reiziger in het burgerleven en inmiddels getrouwd, heeft deze 34-jarige stevige Fries toch ge meend weer naar de wapens te moeten grijpen, omdat hij een vurig voorstander is van de,men selijke vrijheid, bovenal in zijn geloofsovertuiging. Zijn vrouw vindt het hard dat hij vertrekt, maar deelt zijn mening. Soldaat eerste klas Theo van den Ende uit de Bankstraat in Den Haag laat zijn vrouw, die 't even hard maar ook even nood zakelijk vindt als hij zelf met drie kinderen achter. Idealis tische overwegingen hebben hem ertoe bereid verklaard. Het communisme dient nu bestreden te worden, anders moet het later toch. Hij laat er een behoorlijke baan bij de JNed. Bank voor in de steek. Bij de Canadezen heeft deze 27-jarige militair zijn eerste ervaringen opgedaan. De le luit. A. Ruygrok, had zich reeds in Indonesië gemeld en arriveerde 4 maanden gele den juist te laat om met de eer ste groep mee te kunnen gaan naar Nederland. Als landmeet kundige werkte hij vroeger en ook kortgeleden weer in Rijks Dienst en hoewel deze 34-jarige blonde Deidenaar hier gemakke lijk zijn weg zou weten te vin den, wil hij consequent blijven en toch gaan. Het is beter nu veel voor het leger over te hebben dan later 't dubbele. Zo is ook de wereldsi tuatie voor de Euronese mens vooral zo ellendig en bekromnen. dat het on een dag moet barsten. Als ongetrouwde kan hii beter dan wie ook voor een betere wereld gaan vechten, vindt hii. PROGRAMMA WOENSDAG 14 MAART HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.15 Grarrunuz., 8.00 Nieuws en weerber., 8.15 Gram.muz., 8.18 „Onder ons ge zegd", 8.23 Orgelspel, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Gram.muz., (9.309.35 Waterstanden), 10.00 Schoolradio, 10.20 Voor de vrouw, 10.35 Idem, 1100 Radio Volksuni versiteit. Dr. G. van Dam Rheu- ma-bestrijding, 11.30 Gram.muz., 12.00 Accordeonmuziek, 1230 Land en tuinbouwmededelingen, 12.33 Voor het platteland, 12.38 Gram. muz., 12.55 Kalender, 13.00 Nieuws, 13.15 Promenade-orkest, 13.45 Gram.muziek, 14.00 Gespro ken portret, 14.15 Jeugdconcert: viool en piano, 15.00 Kinderkoor, 15.20 Voor de jeugd, 15.50 Piano voordracht, 16.00 Voor de jeugd, 16.30 Voor de zieken, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Orgelspel, 17.45 Regeringsuitzending: F. A. Wag ner: „De Kris, een magisch sier- wapen". 18.00 Nieuws, 18.15 Varia 18.20 Militaire reportage. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Prof. R. W. Broekman: „De levensverrich tingen van de menselijke geest: Voeding", 19.00 „Socialisme le vensbeschouwing?". lezing, 19.15 Sport, 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nieuws, 22.05 Politiek commen taar, 20.15 Concertgebouworkest en solist, 21.20 „De man die ziin hoofd kwijt was", hoorspel, 22.00 Dansmuziek, 22.45 „Moeten wij ons diëet veranderen?", causerie, 23.00 Nieuws, 23.152.00 Gramo- foonmuziek. HILVERUM n, 298 M. 7.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgym., 7.30 Grammuziek. 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws- en weerber., 8.18 Gew. muziek, 8.45 gram.muz., 9.00 Voor de zieken, 9.30 Gram.muz., 10.30 Morgen- Zo denkt ook de 22-jarige 2e luit. P. v. Oei er over, een ste vige boy uit Delft, die graag be roeps wil worden, maar dan een in een leger wat ergens toe dient en ergens voor kan staan en dat niet alleen bestaat uit papier en voorschriften. Al is het allesbehalve prettig tegen de Chinezen te moeten gaan vechten een beroepsofficier moet in deze tiid oorlogservaring hebben en daar kun ie ze ten minste opdoen.. Het avontuur trekt En de meningen van de mees te soldaten, al zijn zij dan in een voudiger woorden verteld en al komt er misschien wel een wat sterker persoonlijk motief bij, zijn al niet anders. Jan Moó- nen uit Voerendaal, die met het Limburgse bataljon 402 vocht voelt voor een U.N.O-leger, en als chauffeur-monteur zullen ze er hem wel kunnen gebruiken. Jan Lubbers uit Hoorn een voor malig O.V.W.-er van de Gezags- troepen, ook getrouwd, gaat uit sterk anti-communistische over tuiging. De 22-jarige Jac. Frijters uit de Willem van Oranjestraat in Bergen op Zoom geeft ruiterlijk toe, dat ondanks het risico, het avontuur hem trekt. Bij de L.T.D. 720 in Sibolga heeft hij reeds als dienstplichtige gediend. In Ne derland is zijn idee, kun je als jonge kerel niet veel meer berei ken. Ook de 23-jarige soldaat A. Wassenberg uit Laingsnekstraat Groot Mokum Oost is nog nim mer in dienst geweest. Al is hij getrouwd, hij wil op deze wijze zijn aandeel bijdragen in de strijd tegen het communisme. De wachtmeester van de Huzaren van Boreel Albert Brugman heeft De troep in volle ^uiH rustHnglprofiteert van de dekking van een slootkant. Van voor naar achter de soldaten de Haan uit Stadskanaal, Oosterhout uit Leiden, Lange- maat uit Ommen, korporaal Stevens uit Assen, van Kempen uit Amsterdam, Lub- bens uit Hoorn en van Deursen uit Den Haag. Hier in Brabant is het allemaal nog maar oefening straks in Korea zal hen de persfotograaf minder interesseren. de infanterie van Van Heutz voor lief genomen voor betere beroepsvoorwaarden in een in ternationaal leger. Vroeger was deze 22-jarige knaap uit Tiel mijnwerker. En het laatste woord was aan een Groninger, Herman Haan, die als dienstplichtige bij de 7 December Div. in 3-1 R.I. zijn spogen heeft verdiend en van matrassenmaker in Ouwe Pekela liever overgaat naar een U.N.O.- leger. Al deze gemeenschappelijke en persoonlijke overwegingen, die tot hun vrijwilligersschap hebben gevoerd, zijn wellicht in teressant ,maar natuurlijk niet verrassend. In velen van ons le ven deze ideeën; misschien wat vager of anders wat sterker om streden. Deze mensen zijn het met zichzelf eens geworden en willerr resoluut de daad stellen in een tijd die bijna dwingt tot militair denken en handelen. Inschepines-verlof Het gebrom van motoren op de stille zandwegen kondigde de na derende vrachtwagens aan, die het peleton weer naar hun ten tenkamp zouden terugbrengen. In opgewekte stemming verlieten zij de Rucphense heide, die in zijn ongerept bestaan vele vreem de troepen over zijn grond heeft zien trekken; Staatsen en Spaan- sen, Fransen en Duitsers, Engel sen en Canadezen, die nu de borden torst naar Ned. Comman do's op het wereldstrijdtoneel him aandeel hebben geleverd, zo als Taralcan, West Kapelle en waar als laatste de Ned. Korea- mannen hun voetstappen hebben gezet in het eeuwenoude heide- tapijt voor hun generale repetitie. Vorige week zijn zij op insche pingsverlof gegaan. Wij hopen dat zij in Korea omgeven zullen worden met diezelfde vredige fluisterstilte, die heerst over dit goedgezinde Brabantse land. Aan het einde van de vorige week werd Almelo opgeschrikt door een „roofoverval" op de 42-jarige vrouw H. H., die in een der buitenwijken van de stad woont. De „buit" van de indringers bleek slechts f 33.50. Achteraf bleek echter, dat de vrouw de gehele „overval" in scène heeft gexet en dat er van een „overval" en „roof" geen sprake is geweest. Bij het onderzoek kwam de po litie al direct voor een aantal onwaarschijnlijkheden te staan. Zo trof zij bankbiljetten ver spreid door het huis aan, die de indringers niet hadden meegeno men. Wel hadden zij volgens de vrouw een aantal bankbiljetten uit een gesloten busje gestolen. Verscheidene punten in het ver haal, dat de vrouw de politie ophing, waren aanvechtbaar. Ook de signalementen van de daders, die zij opgaf, waren te nauwkeu rig. Het waren de signalementen van twee mannen, die op het mo ment van de overval in de buurt convocaties hadden rondgebracht, de gebroeders S. Zij werden door de politie verhoord, doch het dienst, 11.00 Gram.muz., 11.15 Het Licht op de Berg, hoorspel, 12.00 Basbariton en orgel, 12.30 Land en tuinbouwmededelingen, 12.33 Lichte muziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Reportage, 13.20 Marinierskapel, 14.00 Gram.muz., 14.45 Voor de meisjes, 15.00 Fluit en piano, 15.30 Gram.muz., 16.00 Pianoduo, 16.15 Voor de jeugd, 17.30 Metropole orkest en soliste, 18.00 Gemengd koor, 18.30 Volksmelodieën, 19.00 Nieuws- en weerber., 19.15 Voor de jeugd, 19.30 Commentaar Fa milie-competitie, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Gereformeer de kerkdienst, 21.30 Omroepork. en solist, 22.30 Causerie, 22.40 Gram.muziek: 22.45 Avondover denking, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gram.muziek. alibi, dat zij opgaven, bleek vol komen te kloppen. Daarop werd de vrouw opnieuw aan de tand gevoeld en het re sultaat was, dat zij na een lang durig verhoor bekende de overval in scène te hebben gezet. Zij had al lang het voornemen hiertoe gehad. De vrouw, die met waan denkbeelden was behept, had enige uitgaven gedaan en daar bij het geld van haar zoon ge bruikt. Zij leefde in angst, dat deze dat zou ontdekken en kwam toen op de gedachte van een zgn. roofoverval. Zij opende een dres soirlade en gooide papieren en bankbiljetten in het rond. Daar op bond zij zichzelf vast aan de tafelpoot met een ketting en een touw en sloeg zich vervolgens met een klomp op het hoofd. De vrouw is onder doktersbe handeling gesteld. „HET RADIOPROGRAMMA" EN „VRIJE GELUIDEN" Het bestuur der Stichting „Het Radioprogramma" van de Vereni ging van Radioluisteraars deelt mede, dat het een brief aan de V.P.R.O. heeft gezonden. Hierin verklaart het bestuur er prijs op te stellen, de V.P.R.O. mede te delen, dat de in „Het Radiopro gramma" opgenomen Nederland se programma's uit „Vrije Gelui den" (het programmablad van de V.P.R.O.) zijn overgenomen bui ten medeweten en zonder goed keuring van de V.P.R.O. Voorts geeft het bestuur de V.P.R.O. de vrijheid van genoemde brief een hem dienstig gebruik te maken. Opnieuw heeft Maarschalk Tito op twee geheel verschillen de wijzen het Stalinistische com munisme beschuldigd, dat onder het mom van een vredespolitiek te voeren, aanstuurt op een agressie en om zuiver imperialis tische redenen Europa naar een derde wereldoorlog drijft. Eind van de vorige week ver scheen een Joego-Slavisch Wit boek, waarin de regering van Tito honderden gevallen opsomt, met data, personen en plaatsen, welke onomstotelijk bewijzen, dat de communistische satellietstaten, gegroepeerd rond Joego-Slavië, er voortdurend op uit zijn, om dpor militaire intimidatie de regering in Belgrado te verleiden tot da den, welke Rusland een mooie gelegenheid zouden geven de oorlog tegen Joego-Slavië te be ginnen, onder voorwendsel, dat de regering van Tito begonnen was. En Zaterdag sprekende tot de oorlogsveteranen van zijn land, heeft Maarschalk Tito deze men sen de verzekering gegeven, dat zijn regering op deze provocaties met zal ingaan en zich niet zal laten verleiden tot represailles, maar wanneer Moskou tot ge weld zou overgaan, het land niet zou aarzelen de toegeworpen handschoen op te rapen. Hij kon de verzekering geven, dat de Joego-Slaven zich liever zullen doodvechten, dan een kolonie van Moskou te worden, zoals reeds zovele andere ongelukkige volke ren in Oost-Europa. In dit ver band besprak Tito ook nog de poging van de Russische minister Malik de vorige week in Parijs ondernomen, om de kwestie Triest aan de orde te stellen. Terecht betoogde Tito, dat Triëst een kwestie is, waarmee Moskou niets te maken heeft, om dat dit een aangelegenheid is tus sen Joego-Slavië en Italië en beide landen op weg zijn deze kwestie op vredelievende weg op te lossen. Dat Moskou deze kwes tie thans op het tapijt brengt, heeft geen ander doel, aldus Tito, dan de onrust in Europa te ver hogen en het dreigend oorlogs vuur feller aan te stoken. Natuurlijk zal Moskou en van zelfsprekend zullen alle Stalinis tische vazallen, of ze zich bevin den voor of achter het ijzeren gordijn, haar daarin bijvallen, deze waarschuwingen van Tito brandmerken als Titoistisch ver raad aan het integrale commu nisme, waarvan Moskou het mo nopolie heeft. Maar de feiten in Europa leren elke dag opnieuw, dat het geloof in dit verweer, zelfs in communistische kringen bedenkelijk slinkt. De directeur-generaal van de Energievoorziening heeft onthef fing verleend van het- bepaalde in de electriciteitsbeschikking '50 ten aanzien van: 1. Het verbruiken van electn- citeit voor lichtreclame, inhou dende de aanduiding van naam en (of) bedrijf ten behoeve van de navolgende inrichtingen: a. Hotels, café's en restaurants; b. verkoop-automaten; c. taxi standplaatsen, benzinestations, garages en onderhouds- en repa ratie-inrichtingen ten dienste van het wegverkeer; d. ziekenhuizen, kraaminrichtingen en apotheken; e. theaters, bioscopen en andere amusementsinrichtingen, doch slechts voor die tijd, dat de in richting ter bediening van het publiek in bedrijf is en voor zover de lichtreclame voor een doelma tige dienstverlening aan het pu bliek noodzakelijk is. 2. Het verbruiken van electri- citeit voor lichtreclame in voor het publiek toegankelijke inrich tingen gedurende de tijd, dat deze voor het publiek geopend zijn. K.F.A.-congres te Utrecht (K.N.P.) Het tweedaagse con gres van de Katholieke Filmactie zal op Vrijdag 30 en Zaterdag 31 Maart in Hotel Pays Bas te Utrecht worden gehouden Dit congres heeft ten doel te bewer ken, dat alle bij enigerlei Katho lieke filmactiviteit betrokken in stanties zich zullen beraden en bezinnen over de noodzakelijk heid, het programma en de werk wijze van de K.F.A., alsmede over de zich voltrekkende vernieuwing en verjonging der Katholieke Filmactie. (Advertentie) SPROETEN-* komen vroeg in't voorjaar Koop tijdig SPRUTOL Want het Titoisme neemt over al zowel voor als achter het ijze ren gordijn, voor Moskou onrust barende afmetingen aan en alle zuiveringen, hoe onmenselijk bloeddorstig ook, kunnen dit niet meer de kop indrukken. In Polen, Hongarije, Roemenië en Bulga rije kan men dit verzet nog om sluieren, hóewei langs de diplo matieke kanalen en uit de ont slagen bij de buitenlandse ge zantschappen, overduidelijk blijkt dat het ook daar gist en woelt. Het Hongaarse gezantschap in Den Haag, dat het laatste jaar nog is vernieuwd met rasechte communisten, is momenteel weer zo goed als leeggelopen, omdat alle employees naar het Titoisme overliepen, wijl ze de meedogen loze druk van hun volk door de terreur van Moskou niet langer kunnen verdragen. In Tsjecho-Slowakije, dat om sloten ligt door vrije landen en waar men de terreur niet geheim kan houden, zien we dat daar de zuiveringen worden doorgevoerd aan de lopende band en dat zelfs velen, die voor kort als betrouw bare communisten sleutelposities bezetten, nu worden gearresteerd en beschuldigd van verraad. Dat het wantrouwen in de vre deswil van Rusland na de duide lijke oorlogzuchtige daden van Moskou in de laatste jaren bij de communisten in de vrije lan den steeds groter wordt en het leger van de Stalinistische com munisten slinkt, spreekt vanzelf. Een dezer dagen gepubliceerde statistiek toonde aan, dat sinds 1945 het aantal Stalinistische com munisten in de vrije landen van Europa tot 34 procent is geslon ken en de afbrokkeling zet zich nog steeds voort. In Italië is dit proces nog altijd in volle gang en nu weer wordt gemeld dat het bij de Duitse communisten in de Westelijke zóne een grote chaos is. Een communistisch blad in Frankfort publiceerde Vrijdag n manifest tegen herbewapening van Duitsland, dat op een congres in München zou zijn aangenomen met algemene stemmen. Het blijkt echter dat dit congres helemaal niet heeft plaats gevonden, maar op het laatste ogenblik werd af gelast, omdat er een scherpe op positie dreigde. Men heeft er toen een partij- vergadering van gemaakt, welke achter gesloten deuren is gehou den en waar het geweldig ge kraakt moet hebben. Maar de door het communisti sche blad gepubliceerde resolutie is niet aangenomen. Tegelijk ko men nu ook uit de Oost-Duitse communistische partij berichten, dat daar een crisis is uitgebroken, welke de vorm van een rebellie heeft aangenomen. Het Stalinistische communisme heeft de laatste maanden wel met grote tegenslagen te kampen, al werkt dan de cominform-propa- ganda misschien juist daarom op volle krachten. Diep te beklagen zijn echter de stakkers, die deze propaganda vaak tegen beter we ten in, moeten voeren en die de arbeiders wijs moeten maken, dat Moskou een vredespolitiek voert. Want daar gelooft lang zamerhand geen sterveling meer aan. En geschokt in hun vertrou wen in Stalin, lopen deze men sen nu over naar Tito. Maar als deze in Stalins plaats zat zou hij niet anders handelen. Want het communisme, zowel van Stalin als Tito, is imperialistisch en dus oorlogzuchtig en kan alleen bloei en door de invoering van een slavernij, welke erger is dan de mensheid in haar meest barbaarse cultuur ooit heeft gekend. Zorgen, zorgen, niets dan zor gen. Het leven is maar moei lijk tegenwoordig. De kluiven zijn ook al weer duurder ge worden. Wie sxrrak van een hondenleven? FEUILLETON door JEAN REMY 19. Tif verklaarde met een ernstig gezicht dat hij voortaan alle schoenen zou poetsen. En toen neef Pons protesteerde weerde hij hem ernstig af. „Kom, kom, mijnheer Pons, laat mij dat nu opknappen. In eerste klas hotels wordt dat altijd gedaan; we zullen zeggen dat ze ze eenvoudig buiten de deur moe ten zetten". Neef Pons vond het goed. Hij bekeek nog even de lei om zich rekenschap te geven dat alles goed verdeeld was onder de aan wezigen. Tif, die schuin achter hem stond, keek over de schou ders van neef Pons naar wat hij op het bewuste leitje geschreven had. Selderij plukken: Mr. Davenay. „Wel nee, mijnheer Pons, dat hoeft Mr. Davenay niet te doen, dat is een mooi werkje voor mij". Hij las verder: André Bernier zorgt voor de kop koffie na. „Nee hoor, dat kan ik ook best, mijnheer Pons. Ik zei u immers al dat m'n oom een cafétje in Parijs heeft". Gehoorzaam veegde neef Pons de namen uit en zette er voor in de plaats, kort maar krachtig: Tif. Deze zag het aan, voldaan en stralend van vreugde. Tussen hem en de oude kassier uit Bour- ges was reeds, nadat ze wat met elkaar gepraat hadden tijdens het afwassen in de keuken, een echte vriendschap geboren, die voor Tif langdurig en van grote waarde zou blijken te zijn. Nadat ze het dus over deze dingen eens waren geworden, hing Tif de lei hoog aan de muur en zuchtte toen vooringenomen: „Ik wou die oude dame wel eens een plezier doen. Ik heb best gezien, dat ze het niet zo prettig vindt, dat ik ben geko men. Ze schijnt niet erg op lift boys gesteld te zijn. Ik zal trach ten haar te veroveren". „Welke oude dame bedoel je", vroeg neer Pons naief en een beetje verstrooid, want hij was met zijn gedachten al bij het vissen van morgen. „Je bedoelt Miss Sarah toch niet?" Tif keek hem heel zelfbewust aan als een oude kenner. „Die oude Miss", zei hij beslist, „is een echte schat, die kwaad met goed vergeldt. Nee. ik bedoel die andere oude dame". „Mevrouw Davenay? Maar bes te Tif, die is niet oud", verbeterde neef Pons, aan zijn bijna vijf en zestig jaar denkend. „Oud of niet oud. ik geloof dat ze niet houdt van mensen als u en ik", zei Tif en schudde het hoofd. „Ik geloof dat het niet kwaad zou zijn haar te bewij zen dat we beter zijn als ze deukt". Neef Pons keek met zichtbaar behagen, zelfs met enige bewon dering naar de jongen, die daar voor hem stond, met zijn intel ligente, van plezier stralende ogen waarvan de eerlijkheid van het gelaat te lezen was. Hij was werkelijk een beste, aardige ke rel. „Dat zal je spoedig lukken, Tif". zei hii en hii meende het. HOOFDSTUK X Toen Etienne Bernard de an dere ochtend vroeg beneden kwam om het vuur voor het ge zelschap aan te maken, vond hij de jonge Tif al in de keuken, die er juist mee klaar was. Hij bedankte hem, maar Tif deed of het heel gewoon was. „O, vuur, dat ken ik", zei hij, „mijn oom is kolenhandelaar in Parijs. Een kolen wink eitje, weet u, met opzij een cafétje. Wat heb ik al niet gesjouwd met zak ken kolen en takkenbossen, de leveranties wachtten op mij als ik thuis kwam. Gelukkig dat de kolen nu op de bon zijn". De jonge advocaat keek tevre den naar de ontbijtbordjes, die al op tafel stonden en waar Tif ook voor had gezorgd. Dat was werkelijk uitstekend, niets ont brak. „Je oom houdt misschien ook een restaurant?" „Ja zeker", antwoordde Tif serieus, „maar dat lijkt niet veel op hier". „Hij zal er niettemin zijn kost wel mee verdienen. „Die lui, als mijn oom, uit Auvergne, die hebben allemaal geld, want die geven niet uit wat ze verdienen .Ze zijn zuinig en werken hard. Mijn oom zegt altijd, dat men vroeger op deze manier rijk werd". „En tegenwoordig?" „Tegenwoordig" vervolgde Tif filosofisch, „m'n oom zegt dat de mensen nu op een andere ma nier rijk worden, op een minder eerlijke manier. In ieder geval, ik ben niet uit Auvergne en rijk word ik ook niet". „Je kunt nooit weten", riep Etienne Bernard uit, die plezier in het joch had. Tif haalde de schouders op. „Wat mij betreft, ik geef niet om geld. Ik wil zeeman worden en zeelui zijn geen mensen die veel geld verdienen". Al pratende roosterde Tif han dig het brood met een electri- sche broodrooster. Artistiek rangschikte hij ze op een bordje. „Ik denk dat ik voor het hele gezelschap er wel dertig of veer tig nodig heb", zei hij en nam ,de conversatie weer op bij het afgebroken punt. „De jongeda mes worden ook nooit rijk. die hebben een te goed hart". „Welke jonge dames?" vroeg Etienne Bernard. „Nu Huguette en juffrouw Madeleine". „Je moet zeggen mevrouw Ma deleine". Tif sloeg even de ogen naar hem op en haalde onverschillig de schouders op. „Mevrouw Madeleine, als u dat liever hebt. Op het atelier zegt iedereen juffrouw Madelei ne. Als die twee zijn er niet veel. (Wordt vervolgd) AMSTERDAM. stad-Groninger en mentsrechtbank ii horststraat in de moeten van deze Want er spelen o maar in het vooi bedachten rade. I van de man die 1 en Good Night 1 er dus het meest allemaal klinkt. Hij doet dit wer van de drie in de zich mee bezig h hen de beste, zoal de Jordaan waar kunnen. Ineens i publiciteit gekome radio en het filmj alles omdat het p: eerder naar Maka: nu door de goede gemeester d Ailly bo gaat om de Su ten horen hoe liec een draaiorgel ze Max Woiski en leverden compositi lovende namen Piauw" (top-hit) met rijst" en „Pan Komke de Waard ze ook op een dr ken. „Honderd moeten er mee. Ik een uur nodig or schrijven," zei hij Muziek per me Iedereen zag ten: de boeken die b door het orgel re carton gestoken g toetsen in werking de aangeblazen 1 fluiten, waarvan z ste orgel, dat met en 52 toetsen, er heeft. Wij hadden altij die boeken voor a waren, maar wetei het is met draaii mensen: geen is er ander gelijk. Daa ieder orgel ieder 1 nieuw worden „b de eigen mogelijk instrument. Van Draaiorgels gaan door de straten, ornamentiek verse tels als „De Sik," „De grote buik"; van 't wiel karakt Cementmolen" en „De Negentiger," Pot" in Rotterdam we" het beste dri land vormt. „De Gouwe" on echter niet allger guide zonnestralen nelen, maar ook oi dom is van mr. d Het draait nu no maar er is alle k: voorjaar naar Gi daar Ellerman er heeft. Zijn eigenaar ke: natuurlijk van por fluit, maar ook v< gels werkt hij nie kennen. "Ik laat 1 avond voorspelen, een middag aehtei gangers mogen d die man niets be maar op die manii minste wat er me gelijk is." Daarna dachten over 'het fement, met alle 1< antijnen die daar komen en vervol zaak op carton. Eei je, waartoe voor ander „gamma-latj het spiegelbeeld v ORCHESTRC EN TURLU Het pierement zo moeilijk los k de romantiek vc dat'men v^el gel het er altijd dc heeft gereden, eerst driekwart hoofdstad beken er, zo lezen we den weg", rond door de in 1902 L. Warnies, die van Gavil, Liv en Gasparini zoons zetten het aan de Haarlen nen; dat van M de meest rechts zetting van, d doet orgels rijd sterdam, dat er evenveel als Rotl Haag samen. W trophones", zoal tiek heetten, v pers in de veel der-draaiorgels, gedragen, later misschien in 1 Fransen hier be Nog ouder zijn en turlutaines d wel gebruikte oi vinken melodiei fluiten. Ouder da met de hand g bekend, maar vi bewogen, vastst waarbij stromend gewicht als moti diende, is in 14 Automatische ore de 17de en de 1 schaars. Zelfs M een Andante tasie voor

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 6