Groninger jurist verpandde hart aan pierement van Amsterdam Luiks ingenieur bleek revolver-bandiet Prof. Romme zocht - en vond een nieuwe zetelcandidaat Geallieerden nog 38 km van 38ste breedtegraad I HONDERD METER MUZIEK VOOR SURINAME Een jeugdliefde werd gewekt in de schaduw van de Martini Gesneuveld in Korea De heer VVemmers, directeur van de Staatsmijnen Gewonde Korea-vrijwilligers per vliegtuig naar huis Jspi Klankentovenaar achter de schermen Pierement nog jong in Amsterdam HISTORIE VAN EEN HOBBY Een dubbel leven Rond de kabinetsformatie Traan volop met goede prijzen Naar wij vernemen Scheepsberichten Kroniek en Kritiek tOMSmmtm DlNiuAG li MA/-\»\ i i sj i (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Mr. Romke de Waard, geboren en getogen stad-Groninger en sedert 1947 substituut-griffier bij de Arrondisse mentsrechtbank in Amsterdam, woont nog maar kort aan de Hont- horststraat in de schaduw van het Rijksmuseum. Maar zijn buren moeten van deze vestiging wel snel op de hoogte zijn geweest. Want er spelen opvallend veel draaiorgels voor zijn deur: niet zo maar in het voorbijgaan, maar uitvoerig en toegewijd, met voor bedachten rade. Dat is geen wonder: zij doen het voor de woning van de man die hun muziekboeken heeft gemaakt; die de Samba en Good Night Irene voor het pierement heeft gearrangeerd en er dus het meest van allen recht op heeft, te horen hoe dat nu allemaal klinkt. bord bevat, tot op de millimeter nauwkeurig. Met behulp daarvan worden alle noten en andere ef fecten ingetekend, nadat eerst de maat op het muziekboek is afge zet. Dat die maat al in het boek is verwerkt, wil er bij de virtuozen van het Amsterdamse pierement nog zo niet in: een „stijldraaier" vindt nog altijd dat je de ouver ture vanLa Traviata anders moet draaien dan een wals, en voor het gebruik van een motortje kent hun afschuw geen woorden te erg. Hij doet dit werk al jaren, een van de drie in den lande die er zich mee bezig houden en van hen de beste, zoals ze zeggen in de Jordaan waar ze het weten kruinen. Ineens is hij nu in de publiciteit gekomen, weldra in de radio en het filmjournaal, en dat alles omdat het pierement dat al eerder naar Makassar is geweest, nu door de goede zorgen van bur gemeester d Ailly naar Paramari bo gaat om de Surinamers te la ten horen hoe liedjes klinken ais een draaiorgel ze speelt. Max Woiski en Lex Vervuurt leverden composities met veelbe lovende namen als „Piauw Piauw" (top-hit) „Bruine bonen met rijst" en „Pangelnng." Maar Romke de Waard moet zorgen dat ze ook op een draaiorgel klin ken. „Honderd meter muziek moeten er mee. Ik heb gemiddeld een uur nodig om er eén uit te schrijven," zei hij ons. Muziek per meter: vreemd? Iedereen zag tenslotte wej eens de boeken die blad voor blad door het orgel rollen. In het carton gestoken gaten stellen de toetsen in werking en zo stromt de aangeblazen lucht naar de fluiten, waarvan zelfs het klein ste orgel, dat met twee registers en 52 toetsen, er nog honderd heeft. Wij hadden altijd gedacht dat die boeken voor alle orgels gelijk waren, maar weten nu wel beter: het is met draaiorgels ais met mensen: geen is er precies aan de ander gelijk. Daarom moet voor ieder orgel ieder liedje weer op nieuw worden „herschapen" naar de eigen mogelijkheden van het instrument. Van Sik en Gouwe. Draaiorgels gaan niet naamloos door de straten. Zijpanelen of ornamentiek verschaften hen ti tels als „De Sik," „De Arabier." „De grote buik"; de afmetingen van 't wiel karakteriseerden „De Cementmolen" en de 90 toetsen „De Negentiger," die met „De Pot" in Rotterdam en „De Gou we" het beste drietal van ons land vormt. „De Gouwe" onderscheidt zich echter niet alleien door de ver gulde zonnestralen van de zijpa nelen, maar ook omdat het eigen dom is van mr. de Waard zelf. Het draait nu nog in IJmuiden, maar er is alle kans dat het dit voorjaar naar Groningen komt, daar Ellerman er de eerste keus heeft. Zijn eigenaar kent „De Gouwe" natuurlijk van pompstok tot bas fluit, maar ook voor andere or gels werkt hij niet zonder ze te kennen. "Ik laat het me eerst 'n avond voorspelen, of ik wandel et- een middag achteraan. Voorbij gangers mogen denken „Heeft^ die man niets beters te doen," maar op die manier weet ik ten minste wat er met dit orgel mo gelijk is." Daarna groeien de ge dachten over het speciale arran gement, met alle loopjes en tiere lantijnen die daarbij zoal te pas komen en vervolgens gaat de zaak op carton. Een precies werk je, waartoe voor ieder orgel een ander „gamma-latje" dient, dat het spiegelbeeld van het toetsen I ORCHESTROPHONE EN TURLUTAINE Het pierement dat men zich zo moeilijk los kan denken van de romantiek van Amsterdam, dat'men viel geloven moet dat het er altijd door de straten heeft gereden, is nochtans eerst driekwart eeuw in de hoofdstad bekend. Het werd er, zo lezen we in „Volk bij den weg", rond 18 75 ingevoerd door de in 1902 gestorven Belg L. Warnies, die 't importeerde van Gavil, Limonaire frères en Gasparini in Parijs. Zijn zoons zetten het bedrijf voort aan de Haarlemmer Houttui nen; dat van Möhlmann is er de meest rechtstreekse voort zetting van, doch ook Perlé doet orgels rijden door Am sterdam, dat er nog 17 telt, evenveel als Rotterdam en Den Haag samen. Wernies'„orches- trophones", zoals ze authen tiek heetten, vonden voorlo pers in de veel lichter cylin- der-draaiorgels, aanvankelijk gedragen, later gereden, die misschien in 1795 door de Fransen hier bekend werden. Hog ouder zijn de serinettes en turlutaines die men elders wel gebruikte om kanaries en vinken melodietjes te leren fluiten. Ouder dan 1740 is geen met de hand gedraaid orgel bekend, maar van mechanisch bewogen, vaststaande orgels, waarbij stromend water of een gewicht als motorische kracht diende, is in 1458 al sprake. Automatische orgels waren in de 17de en de 18de eeuw niet schaars. Zelfs Mozart schreef er een Andante en een Fan tasie voor.... Git 354 fluiten. Driehonderdenvierenvijftig flui ten heeft „De Gouvje": vier. re gisters voor de zang twee voor de tegenzang, en dan nog de bas sen en het accompagnement. Voot al die registers en voor de mogelijkheden die daar nog bij kunnen komen: trommels en bek kens, kleppers, castagnetten en de xylophoon, triangel en tam- bouxijn en niet te vergeten de be wegende poppen die ook op lucht leven al raakten ze wat uit de mode en heeft Möhlmann er ve le werkeloos in zijn magazijn voor dat al zet mr. de Waard de uit te ponsen gaten tevoren op het carton. „Fascinerend werk" zegt hij, „en bevredigend ook, omdat je een eenvoudig melodietje kunt omlijsten met bijwerk dat zelfs voor het beste bioscooporgel on bereikbaar blijft, daar nu een maal geen musicus zoveel armen icn benen heeft dat hij alles tege lijk uit zijn instrument zou kun nen halen." Première op straat Is een boek gereed en bij Möhl mann uitgeponst dan gaat de pre mière op straat. Geen critischer publiek dan het Amsterdamse, geen deskundiger ook. Het muzi kaal gevoel van de „keurders," dikwijls lanterfantende knapen^ die niet veel méér doen dat dit, is fantastisch goed ontwikkeld en van ieder draaiorgel kennen zij uit veel luisteren de fijnste kneep jes. „Hun critiek is raak", zegt mr. de Waard „en ik leer er veel van." Hij kon -dan ook geen gro- tr compliment oogsten dan dat uit de Jordaan, waar men vindt dat hij 't al aardig leert en Carl Frei begint te evenaren. Frei die nu ergens in Duitsland weer een bedrijf is begonnen, paarde technisch inzicht aan gro te muzikaliteit. In de dertiger jaren redde 'hij het pierement uit een crisis, door er tientallen te verbouwen en combinaties te vin den van helderder en frisser klanken, die verder droegen te gen het lawaai in van het stads verkeer. De vox humana verdween, het sentimentele zingen van de dub bele bourdonfluit kwam er voor in de plaats. En de ondumaris, donker, sonoor en golvend; het Een zo uitgesproken lief hebberij voor het pierement als mr. de Waard demon streert, hebben maar weinig mensen in ons land, en bij de substituut-griffier van een rechtbank zou men haar al helemaal niet verwachten. „Het is een jeugdliefde" be kende hij ons, gewekt in de dagen dat De Vries en de blinde Balkema nog met hun orgels door de Groninger straten trokken. Daar kwam een persoonlijke muzikale be gaafdheid bij: al in de vijfde op het Gym. dirigeerde Rom ke de Waard een schoolor- kestje, zoals hij later ook zelf componeerde, directeur organist werd van het koor van de St. Martinuskerk en het carillon van de Martini toren bespeelde. En al voor de oorlog arrangeerde Romke de Waard een eigen composi tie voor het orgel van de zoon van Balkema, waarvoor de vergunning nu bij Eller man terecht is gekomen, de zelfde wiens liefde voor zijn vak zich heeft uitgeleefd in de vervaardiging van buiten gewoon kunstzinnige orgel modellen in miniatuur. In de oorlog moest Romke de Waard zijn rechtenstudie onderbreken, en, ondergedo ken, nam hij lessen en deed in 1943 staatsexamen in mu ziektheorie en geschiedenis. Na zijn doctoraal werd hij benoemd in Utrecht, maar zijn hart was al vooruitge sneld naar Amsterdam, baker mat in Nederland van het pierement: „die rollende zanger van het avontuur" zoals dr. P. H. Ritter jr. het noemde, dat er ook door de overheid werd gekoesterd als een „gebrevetteerd stedelijk instituut." In 1947 werd mr De Waard substituut-griffier in Amsterdam en hij bemerk te al spoedig dat ae mooiste orgels, die van het bedrijf van de nu 75 jarige Van Jaaren uit de Vinkenstraat naar dat van Möhlmann op de Haarlemmerdijk waren overgegaan, allemaal oude muziek speelden. Er bleek een plaats onbezet: die van de Duitser Carl Frei, orgel bouwer en arrangeur, die na de bezetting niet meer in ons land kon terugkeren, doch zich voor de renaissance van het Amsterdamse pierement in de dertiger jaren grote ver sten verwierf. Mr. de Waard bood zich aan om in die leem te te voorzien, en doet dat ook sedertdien. En bij het pierement zal het niet blijven: hij heeft zojuist toestemming ontvangen tot het bespelen van de carillons van de Westertoren, de Zui dertoren en de Oudekerks- toren. En daarmee gaat een andere hartewens in vervul ling. In de winter van 1948-1949 werd in de omgeving van Luik een groot aantal roofovervallen gepleegd op automobilisten. De auto's werden tot stoppen ge dwongen, doordat een gemaskerd individu zijn eigen wagen dwars over de weg zette, om daarna onder bedreiging met een revol ver de inzittenden te beroven. Dat het de berover ernst was bleek ,toen eens een automobilist weigerde te stoppen. Een kogel doorboorde de achterwand van de auto, doch bleef steken in de rug van de zitbank. In dezelfde periode werd te Luik een aantal zeer gedurfde inbraken gepleegd, o.a. in het bureau van de ingenieursvereni ging en in een aantal villa's. De nasporingen van de Belgische re cherche bleven vruchteloos, tot dat de onbekende een inbraak pleegde in het huis van mevrouw de Wilde te Luik. Deze wist door een raam te ontkomen en slaag de er in de rijkswacht te alar meren. Nog dezelfde dag werd de man, na een kort gevecht, ge arresteerd. Ontmaskerd De verwondering van de poli tiemannen was groot, toen bleek dat zij te doen hadden met de in Luikse kringen zeer bekende in genieur Albert Gurnade. Naar bij het onderzoek aan het licht kwam, leidde de 35-jarige Gur nade een dubbel leven. Overdag was hij een goede huisvader, die grote belangstelling had voor, zijn kinderen, 's Avonds en 's nachts bedreef hij daden, welke slechts met die van een gangster te ver gelijken zijn. Hij vertrok dan in een oude regenjas, de hoed diep in de ogen gedrukt en een automatisch pistool op zak naar de buitenwe gen van Luik. Ook innerlijk was dan alles aan hem veranderd en niets in zijn gebaren en zijn taal deed de slachtoffers van de over vallen vermoeden, hier met een welopgevoed mens en zoon van een rijk industrieel te doen te hebben. 's-GRAVENHAGE De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie bij Hoensong op 12 Februari j.l. zijn gesneuveld de adjudant-onderofficier instructeur M. Schuringa, le- gernummer 160610000, af komstig uit Eindhoven, en de korporaal P. G. Kruyt, legernr. 2901060000, afkom stig uit 's-Gravenhage. Martin Schuringa, geboren 10 Juni 1916 maakte deel uit van het corps beroeps-onder officieren der Koninklijke Landmacht. Hij diende ver scheidene jaren in Indonesië en was daar o.m. gedeta cheerd bij de militaire poli tie. Hij was gehuwd en va der van vier kinderen. Pieter George Kruyt werd geboren 6 Januari 1929. Hij was beroeps-korporaal en diende destijds bij het regi ment verbindingstroepen. Hij was ongehuwd. weke pijpen van de lotusfluit en zo verder: een reeks van klank mogelijkheden, waarmee Romke de Waard heeft leren spelen als een jongleur met hoepels. Vier meter „Good Night Irene" voor het orgel van café Bourgog ne in Gitgeest had hij juist klaar. Hij ontvouwde ons het boek en deed een partituur openbloeten uit de stippen, strepen en blok ken, een stuk romantiek in drie kwartsmaat waar hij de misère uit de gerechtelijke dossiers van de Prinsengracht gemakkelijk bij vergeet. En is dat niet de functie van het pierement voor allen? Hulde voor de meester van het spee's accoord, dat uit onze stra ten de grauwe zorg voor een ogenblik te bannen weet. Piloten van duikbommenwer pers yan de Amerikaanse vloot verklaarden Maandag, het spoor wegvervoer in Noord-Korea tot stilstand te hebben gebracht en een opdracht te hebben uitge voerd, die twee maanden in be slag genomen heeft. Er werden Maandag nog twee spoorbruggen vernield. In de afgelopen acht weken waren 120 belangrijke bruggen vernield. De piloten verklaarden, dat zij zich thans geheel zouden kunnen concentreren op de wei nige overgebleven weg- en spoor verbindingen tussen Noord-Korea en het" front. Volgens een woordvoerder van de vijfde luchtmacht, zijn Maan dag bij luchtgevech+en vz e<- MIG-toestellen (straaljagers vsn Russische makelij) met elkaar in botsing gekomen en brandend neergestort. De Amerikaanse „shooting stars" hadden vele treffers geboekt. (Van onze parlementaire redacteur) De informateur, prof. Romme, heeft gisteren de heer H. H. Wemmers ontvangen. De heer Wemmers was tot 1 Januari 1949 directeur van^het Rijkskolenburea en is thans een van de vier directeuren van de Staatsmijnen. Wat zijn politieke overtuiging betreft, wordt gezegd, dat hij partijloos is en dat hij. zichzelf beschouwt als „een exponent van de gedachte van de derde macht". Deze omschrijving is wel zeer merk waardig. Wij dachten altijd, dat men slechts vanuit een van de drie middenpartijen de gedachte van een „derde macht" kon nastreven. In bovenstaande omschrijving, die blijkbaar van de heer Wem mers zelf afkomstig is, schijnt de „derde machf'-gedachte echter een afzonderlijke, politieke rich ting te worden. Onnodig te zeg gen, dat men in deze gedachte gang gaarne een nog nadere om schrijving zou wensen. Gaat het om een synthese van de denk beelden, die de drie middenpar tijen voorstaan? Ook Jhr. v. d. Goes van Naters. de voormalige fractievoorzitter 'van de P.v.d.A., heeft eens naar een dergelijke synthese gezocht, maar toen kwam hij tot de conclu sie, dat het de meer conserva tieve richting was, die de drie middenpartijen hadden! Vooral in dit licht bezien is de omschrij ving, die de heer Wemmers van zijn politieke overtuiging wenst te geven, niet van gevaar ont bloot. Dit temeer niet omdat de informateur in hem blijkbaar de vrijstaande liberoal hoopt te vin den, die enerzijds aan de wensen van de WD in zake een ver sterkte liberale invloed tegemoet komt en die anderzijds toch weer niet zo'n uitgesproken VVD-man is, dat hij de P.v.d.A, kopschuw zou kunnen ffiaken. Half gereed. Intussen is hiermede ook reeds de bedoeling aangestipt, die prof. Romme met zijn aanzoek aan de heer Wemmers moet hebben ge had. Hij timmert na de afwijzing van A.R. aan een vier-partijen kabinet op basis van 6 KVP, 5 PvdA, 2 C.H. en 2 VVD. De P.v.d.A.-vleugel is gereed, alle socialistische ministers uit het demissionnaire kabinet zou den op dezelfde plaatsen in het nieuwe kabinet moeten terug keren. Wat de KVP-afdeling betreft, zouden zich enkele verschuivin gen en wijzigingen voordoen. Minister v. Schaik en minister Struijcken komen, zoals bekend, niet weer op de lijst voor. Mr. Teulings zou vice-premier wor den en mr. v. Maarseveen zou zijn plaats op „Binnenlandse Za ken" gaan innemen. Voor „Unie zaken en Overzeese Rijksdelen" moet dus een nieuwe katholieke figuur gevonden worden en als zodanig wordt de heer Ursone ge noemd, die op het ogenblik in Bandoeng vertoeft. „Justitie" geeft de KVP prijs, maar tegen over dit verlies staat prof. Al- bregts, de secretaris van de Kath. Werkgevers, die minister zonder portefeuille zou moeten worden, belast met de opvoering van de productie. Rest de C.H. en de V.V.D.- vleugel. Vóór de bezetting van de C.H.-vleugel polste de infor mateur, Ir. Staf en mr. Mulderije. De eerste, naar werd aangeno men voor „Verkeer en Water staat", de tweede voor „Justitie". Beide heren beraden zich op het ogenblik nog. Wat de VVD-vleugel betreft is „Buitenlandse Zaken" weer aan minister Stikker toege dacht, maar de grote vraag is nu MEISJESCIDSEN NAAR ROME Dezer dagen vertrekken 278 gidsen, d.w.z. R.K. padvindsters, uit Nederland voor een tiendaag se bedevaart naar Rome onder auspiciën van het Nederlands Nationaal Vrouwelijk Jeugdwerk. Het doel van de bedevaart is om de pauselijke zegen af te smeken over het jeugdwerk in de ver schillende landen, speciaal daar, waar vervolging heerst. Appels naar Frankrijk Tussen Frankrijk en Nederland werden met succes onderhande lingen gevoerd over de invoer van Nederlandse appels in Frank rijk. Tegen 20 Maart kan deze export beginnen. Volgens onze informaties geldt het hier uit sluitend Belle de Boscoop. wie de tweede VVD-man zou moeten zijn en op welk departe ment. De P.v.d.A. wenst zeker geen al te sterke VVD-invloed in het nieuwe kabinet en zo wordt het aannemelijk, dat de informa teur nu in de heer Wemmers een meer vrijstaande liberale figuur meent te kunnen vinden. Vondst niet celukkie. Wij wezen er intussen reeds op, dat het politiek visitekaartje van de heer Wemmers in dit ver band echter geen onverdeeld ge lukkige vondst is. Het enige de partement, dat nog vrij is, is „Oorlog en Marine". Het lijkt ons echter niet waarschijnlijk, dat de heer Wemmers voor dit departement is aangezocht. De P.v.d.A. zou zeker niet kunnen aanvaarden, dat èn Buitenlandse Zaken èn „Oorlog en Marine" in liberale handen kwamen. Het zal dus waarschijnlijk zo zijn, dat ir. Staf niet is aangezocht voor „Ver keer en Waterstaat", maar voor „Oorlog en Marine". Ir. Staf werd hiervoor ook reeds aangezocht na het aftreden van minister Schok king. In deze opzet zou de C.H. dus Justitie en Defensie krijgen, terwijl de heer Wemmers als vrij staande liberaal een plaats op „Verkeer en Waterstaat" zou moeten vinden. De balans opmakend is het dus zo, dat de informateur thans wach tende is op het antwoord van 2 C.H.-candidaten en van één vrij staande liberaal. Zouden zij „ja" zeggen, dan ontbreekt hem nog slechts een katholieke candidaat voor „Uniezaken en Overzeese Rijksdelen". Vraag is echter of zij ,,ja" zullen zeggen en wat nog voornamer is, of de samenstel ling dan naar ieders genoegen zal zijn. „De „Willem Barentsz" heeft 'n gunstig seizoen geh,ad, met gun stige prijzen", zo zeide de heer A. Wanderink Vinke, directeur van de Ned. Maatschappij voor de walvisvaart te Amsterdam. De „Willem Barentsz" is 11 October 1950 uit Amsterdam ver trokken, teneinde op 22 December de vangst te kunnen beginnen, welke duurde tot 9 Maart van dit jaar. De geallieerden zijn Maandag de 38ste breedtegraad iets leer dan een mijl dichter genaderd. Zij staan er nu gemiddeld 38 km van af. Generaal Ridgway heeft op een persconferentie verklaard, dat door het offensief van de verbon den troepen in centraal Korea het communistische leger niet meer in staat was een verrassend tegenoffensief te lanceren. „W.j hebben het initiatief en wij heb ben alle communistische pogin gen om het ons te ontnemen, ge broken," aldus de generaal. Naar schatting van de generaal is de verhouding tussen de com munistische verliezen en die van de verbondenen bij het zes da gen geleden offensief als zestig staat tot één. ATHEIST CANDIDAAT OOSTENRIJKS PRESIDENT (K.N.P.) Volgens de „Kirch- liche Nachrichtcndienst" te Keu len zou door de socialistische partij van Oostenrijk de ex-ge neraal en opperburgemeester van Wenen, Theodor Körner, zijn voorgesteld als candidaat voor het presidentschap. Deze Theodor Körner is een „bewuste en uitge sproken atheïst" en behoort tot de extreem linkse richting. De candidatuur van Körner wordt in Oostenrijkse kringen beschouwd als een onverantwoordelijke daad van de socialistische partij. De in- en uitvoer Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek had de invoer in Ja nuari 1951 een waarde van f 789.6 millioen (Dec. f 699.0 millioen), terwijl voor een waarde van f 523.9 millioen (Dec. f 537.4 mil lioen) werd uitgevoerd. In verband met de aankomst van de eerste groepen zieke en gewonde militairen van het Ne derlands detachementVer. Naties in Nederland, wordt van be voegde zijde medegedeeld, dat in de toekomst meermalen kleine groepen zieke en gewonde mili tairen van het Ned. detachement Ver. Naties per vliegtuig naar Nederland zullen worden over gebracht. Dit vliegtuigvervoer geschiedt dank zij de welwillende mede werking van de Britse regering, die in demilitaire ziekentrans portvliegtuigen van de „Royal Air Force", welke zieke en gewonde manschappen der strijdkrachten van de Ver. Naties in Korea naar Engeland vervoeren, tevens plaatsen beschikbaar heeft ge steld voor het overbengen van militairen van het Nederlands detachement Verenigde Naties, die op medisch advies naar het vaderland moeten terugkeren. De Nederlandse zieke of ge wonde militairen worden per Brits vliegtuig van Tokio naar een vliegveld bij Londen ver voerd, waar zij over het alge meen 48 uur in een Engels hos- worden de Amsterdamse poli- tiebureaux binnenkort honden en kattenhokken rijk, om onder dak te verschaffen aan loslopen de huisdieren liep een burenruzie in Den Haag zó hoog, dat de ene buur man thans met een dubbele arm- fractuur in het ziekenhuis en de andere met een vooruitzicht op een zware straf in de cel zit heeft een militair van de K.L. op Curapao, die het veld moet ruimen voor de Mariniers, de Staat een proces aangedaan we gens het verbreken van zijn ver bintenis beginnen op 16 Juli de examens voor de acte handenarbeid te Eindhoven, Den Haag, Haarlem, Groningen en Deventer werden in de afgelopen dagen besprekingen gehouden tussen vertegenwoordigers van het Deen se en Nederlandse Ministerie van Landbouw pitaal in observatie worden ge houden. Het overbrengen van de zie ken en gewonden van Engeland naar Nederland geschiedt met een Nederlands militair vliegtuig, waarna de patiënten terstond- naar een militair hospitaal wor den vervoerd. DORDRECHT BOUWDE BLOK VAN 510 FLATS In Dordrecht is men met de houw van een blok van 510 flat woningen thans zove., dat er el ke week twaalf woningen kunnen worden afgeleverd. Op verzoek van de Dordtse Vrouwenorganisaties heeft de gemeente er haar medewerking aan verleend, dat de stichting „Goed Wonen" te Amsterdam gelegenheid krijgt een van de flats in te richten naar haar ideeën. Het door „Goed Wonen" ingerichte flatje is te bezichtigen van Zaterdagavond tot en met 31 Maart. Nelly (rep.) op 17 Maart te IJmuiden verwacht. Groote Beer (emigr.) Am sterdamSydney, op 11 Maart 780 mijl Z.O. van Guardafui. Roma (rep.) DjakartaRot terdam, 11 Maart 500 mijl Z.O. van Colombo. Willem Barendsz (op thuis reis) 18 Maart te Kaapstad verwacht. Atlantis (rep.) Surabaja Rotterdam, 12 Maart te Suez. Kota Inten (rep.) Surabaja Rotterdam, 11 Maart van Port Said. Sibajak (emigr.) op 11 Maart te Sydney. (Vervolg van pag. 1) of niet voldoende voortbrengen. Verder zet de resolutie een agi tatie voor verschillende maatre gelen op stapel, o.a. het instellen van plaatsêlijke comité's tot ver dediging van het levenspeil, een bekende communistische metho de, om gecamoufleerde actie te voeren voor communistische wen sen. Aan die „comité's" is net zo min bgfaoefte als aan die an dere plaatselijke comité's van deze lieden, welke er alleen maar op gericht zijn, het werk van de bonafide vakbeweging te onder mijnen. Daar doen wij niet aan mee. De juiste weg wordt be wandeld door de Vakcentrales, die aan de Ministerraad hebben ge vraagd, overleg te plegen over maatregelen als de verhoging van de suikerprijs. Het komt ook ons ongejvenst voor, dat er geen over leg gepleegd is met het „bedrijfs leven", waartoe natuurlijk ook de ondernemers behoren. Heeft de regering inderdaad in het geheel geen soortgelijk overleg gepleegd? Waarvoor is de Sociaal-Economi sche Raad dan ingesteld? Hier hebben we inderdaad het aange wezen orgaan, dat in deze djfigen gekend moet worden. De Regering zal toch moeten begrijpen, dat deze en andere harde maatrege len eerder kans maken, aanvaard te worden, als de erkende instan ties van de bevolking daarin ge kend worden. Dat voorkomt ook ongewenste successen voor „eisen de" agitatoren, die in deze tijd zo licht slachtoffers maken onder de massa der goedgelovigen. WÊË - - s&sssssssg De sterk gezwollen rivier de Han in Korea levert de Ver bonden Strijdkrachten, die hier moeten oversteken, veel moeilijkheden op. Daar er bijna geen bruggen zijn, moet men doorwaadbare plaatsen zien te vinden. Op een der over steekplaatsen rijden de wagens, tot aan de assen in het water, door de wild bruisende rivier. Aan de andere zijde wachten nog talrijke wagens op hun beurt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7