Onvoldoende voor de Zwaluwen Rood sloeg blauwe aanval op Putten af Levensbijzonderheden nieuwe ministers Voor do ministers dit pakje bii Uw shag dat pakje RADIO Soldaten kropen op hun buik met lege maag door de hei Al te grote nederlaag voorkomen door iets betere vorm na de rust OP VREDEHOF „Crescendo" geen gezellige picnic (Van een onzer verslaggevers) TE VELDE. Woensdagavond. Bij een paaltje met een wit bord waarop stond, dat het verboden was hier woonwagens neer te zetten, stond een korporaal gespannen op zijn horloge te kijken. Precies om elf uur hief hij een arm op en schreeuw de „Voorwaarts". Onmiddellijk daarop wemelde het op de Hamburgerweg en de Ericalaan van strijdlustige „blauwen". De oorlog tussen Oost- en Westland was een feit geworden. Dat gebeurde vanochtend bij Ermelo, waar de grens tussen beide naties dwars doorheen liep. Rood was echter paraat, en amper hadden de „blauwen" enkele stappen gedaan of zij werden getracteerd op een hevig geweervuur. De Ericalaan was bovendien geen gelukkig uitgangspunt voor een inval in het vijandelijke rode gebied, want geen ZO meter achter de grenstroepen van rood liepen de „blauwen" muurvast in een uitgestrekt mijnengebied, waar in duizenden mijnen waren ge legd, in theorie dan. Nu gaf een ongevaarlijke witte band, van boom tot boom gespannen, de ge vaarlijke strook aan. De mijnen hadden „blauw" van te voren al enige narigheden be zorgd. Zo waren bij het oprukken in het holst van de nacht vier vrachtauto's compleet in de lucht gevlogen. De legerautoriteiten in Oostland waren echter stellig van plan de aanval door te zetten. „De eerste klap is een daalder waard" hadden zij gezegd „en we zullen de roden geen kans geven dat te doen Onmars naar Putten. De hoofdmacht van blauw stond vroeg in de morsen reeds sereed om door te stoten naar het be- lansriike wesenknoonnunt Put ten. En het scheen na een lichte teeenstand van ..rood" ook on rolletjes te saan. Gesteund door mechanische striidmiddelen wa ren de „blauwen" compleet in oorlogstenue de hei ongetrokken even buiten Ermelo. En om de zaak te bespoedigen sierden er onverwachts twee Spitfires hoos in de lucht, zwenkten naar het Zuiden en schoten toen in een duikvlucht on 't, landgoed „Uien- berg". waar het stafkwartier van de viiand. volgens de berichten van snionnen. was gevestigd. „Je kimt de boel het best in het honderd laten lopen door de leiding een stel flinke tikken te geven" hoorden wij een majoor zeggen, die als scheids rechter bij dit spel met de „blau wen" mee optrok. ,,In Engeland noemen ze dat de operatie „Cha os"; het effect is ook heel aardig als je ze inderdaad te pakken krijgt De Spitfires bleven als gulzige havikken minutenlang boven het landgoed cirkelen; daarna ver dwenen zij in pijlsnelle vaart naar hun basis. „Blauw", dat had gemeend zonder veel noemenswaardige hindernissen naar Putten te kun nen oprukken, had echter de ac tiviteit van „rood" deerlijk on derschat. Onverwachts kraakte het op de heide overal van bom explosies. ..Dekken" schreeuwde een sergeant. Uw verslaggever was PROGRAMMA VRIJDAG 16 MAART Hilversum I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA ,19.30 VPRO, 20.05 VVD, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.15 gram.muz., 8.00 nieuws en weerber., 8.15 gram. muz., 8.50 voor de huisvrouw, 9.00 gram.muz., (9.309.35 wa terstanden), 10.00 „Thuis", cau serie, 10.05 morgenwijding, 10.20 gram.muz., 10.30 voor de vrouw, 10.45 pianovoordracht, 11.10 voordracht, 11.30 gram.muz., 12.00 orgel en trompet, 12.30 land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 sportpraatje, 13.00 nieuws, 13.15 Avro-allerlei, 13.20 dans- muz., 14.00 voor de vrouw, 14.20 kamerorkest, 15.00 voordracht, 15.20 gram.muz., 15.25 cabaret, 16.00 orgel en zang, 16.30 voor de jeugd, 17.00 filmprogramma, 17.20 muzikale causerie, 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.45 Denk om de bocht, 19.00 kinder koor, 19.15 prijzenpraatje, 19.30 „De roep om geloof in deze tijd", causerie, 19.50 berichten, 20.00 nieuws, 20.05 Mr. P. J. Oud opent de jaarlijkse alg. vergadering van de VVD, 21.00 verzoekpro gramma, 21.40 De Ducdalf, 22.00 buitenlands overz., 22.15 gram. muz., 22.40 „Vandaag", causerie, 22.45 avondwijding, 23.00 nieuws, 23.15 „Huwelijk van A tot Z" causerie, 23.30—24.00 gram.muz. Hilversum n, 298 m.: 7.00 24.00 KRO. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymn., 7.30 lichte muziek, 7.45 morgen gebed en liturg, kalender, 8.00 nieuws en weerber., 8.-15 gevar. muziek, 9.00 voor de huisvrouw, 9.35 schoolradio, 10.05 gram.muz., 11.00 voor de zieken, 11.40 gram. muz., 12.00 angelus, 12.03 omr.- orkest en solisten (12.3012.33 land- en tuinbouwmededelingen) 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en kath. nieuws, 13.20 reportage, 13.25 lichte muziek, 13.45 voor de vrouw, 14.00 gram.muz., 15.00 schoolradio, 15.30 gram.muziek, 16.00 voor de zieken, 17.00 voor de jeugd, 17.15. kinderkoor, 17.45 lichte muziek (18.0018.05 sport) 18.18 metropole-orkest, 18.52 ac tualiteiten, 19.00 nieuws, 19.15 re geringsuitzending: „Verklaring en toelichting", 19.35 amusem.- muziek, 19.48 Kath. signaal en politiek overzicht. 20.00 nieuws, 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 koorzang, 20.35 „Ja, zo was 't", klankbeeld, 21.35 omroeporkest, 22.00 pianorecital, 22.45 avondgebed en liturg, kal., 23.00 nieuws, 23.15 gram.muz,, 23.5024.00 sport. echter eieenwiis en bleef staan. In een echte oorloc zou hem dat zeker z'n hachie hebben gekost. Nu kan hii u nog vertellen, dat bil een ontploffing- van een ulas- ticbom een scherf niinliik hard tegen ziin voorhoofd belandde. Als herinnering aan deze eerste slag tussen „rood" en ..blauw" loont hii thans met een vlotte buil rond. Dat zijn van die zaken, welke bij dit spel niet kunnen uitblij ven. Bij de schermutselingen tus sen beide partijen de laatste da gen is het er niet altijd bepaald zacht aan toegegaan. De blauwe ogen en de builen, welke men zo hier en daar op de gezichten ziet, zijn er de achtergebleven sporen van. De bommen- en granaatregen van „rood" heeft echter het suc ces gehad, dat de plannen van „blauw" deze eerste dag niet zijn doorgegaan. Ook niet toen de hulp werd ingeroepen van de luchtmacht. Vier Glosters waren meteen present, gierden angst wekkend laag over de vijande lijke stellingen, gooiden lichtko- gels uit, welke bommen moesten verbeelden, maar slaagden er niet in de rode tegenstand op deze eerste oorlogsdag te breken. Dat kan haast niet.... Een Nederlands soldaat, die niet kankert, is onuitstaanbaar. Een generaal heeft eens gezegd: ..Als ze niet kankeren, is er iets niet in orde", en zo hoorden wii. dolend tussen de ..blauwe" on derdelen. de nodige critische op merkingen. Sinds vannacht half twee ziin de ..blauwen" al in touw. Welnu, dat was alvast een ""achtdine om on te schelden. „Moet je horen, we hebben van half twee af al geen eten meer gehad" gromde er een, die op z'n buik voortkroop over de heide. „Ik rammel van de hon ger.... O ja, ik heb wat brood bij me, maar hoe kun je nu in hemelsnaam een stukkie eten?..." Een ander schold op het lamme klimaat. „Het is hier altijd een p..zooi met (iet weer. Het land is eigenlijk het vechten niet waard De hele actie „Crescendo" wordt dan ook geen gezellige picnic voor de ruim 6000 man. Vannacht blijven ze op de hei, morgennacht misschien ook nog, en die gure wind met af en toe een ijskoude plensbui maakt dat niet tot een aangename bezigheid. Bij de „roden" was de stemming merkwaardigerwijze zij zullen immers volgens de plannen de verliezende partij zijn veel beter. Het schieten en het donderend lawaai van de vliegtuigen is ver stomd. De uoeing van ..blauw" om zich in Putten te nestelen. is meesterliik door „rood" afgesla gen. en dat vinden wii een knan staaltie van het numeriek veel zwakkere ..rood", waarvoor wii eigenliik wel wat svmnathie heb ben. Dat de ..blauwen" toch hun doel zullen bereiken, het zich meester maken van de liin Naar- denAmerongen. vinden wii nrachtie Maar de Westlanders, die volgens het schema als een stel blinden heel bedaard het schavot onklauteren. moeten wii toch. met het menseliike gevoel voor de zwakkeren, in stilte een ..hoera" toeroepen. Woensdagmiddag kwamen de leden van het nieuwe Kabinet voor de eerste maal bijeen in het Kabinet van de Minister-President. Achterste rij v.l.n.r.: de ministers Wemmers, Joekes, van Maarseveen, Albregts, Mulderije, Teulings en Rutten. Voorste rij v.l.n.r. de ministers Stikker, van den Brink, Staf, In 't Veld, Lieftinck, Drees en forma teur prof. Romme, die geen zitting in het nieuwe kabinet heeft. De ministers Peters en Mansholt waren niet aanwezig. Het tweede Zwaluwen-doelpunt Na een schot van Snoek draaide de bal, die door de Belgische doelman Seegers met de voet werd gestopt, met veel effect toch het doel in. Ook de rechtsachter der Belgen kon hier aan niets meer doen. Geheel links Quaadvliet, die het vonnis voltrok door de bal verder het doel in te trappen. In lange perioden niet meer dan matig en vaak gewoonweg slecht. Meer kan men van de wedstrijd, die de Zwaluwen gistermiddag in Rotterdam tegen de Rode Duivels speelden, niet zeggen. Toch hadden nog 10.000 voetballiefhebbers de gierende Zuid westerstorm getrotseerd. De meesten van hen hadden wel liever thuis willen blijven. Toen de rust was aan gebroken met een 40 stand voor de Belgen, zag het er naar uit, dat het weer een copie van Antwerpen zou worden. Ge lukkig voor de nationale hoop op een herleving van het Nederlandse internationale voetbal, kwamen er na de hervat ting een paar perioden van herstel voor de Zwaluwen en zo eindigde de wedstrijd dan toch nog in een 42 nederlaag. Ze kunnen de harde, tollende en draaiende wind in het Feijen- oord-stadion de schuld geven. Doch dat argument houdt niet lang stand, omdat ook de gasten hiervan last ondervonden. Maar al te duidelijk bleek dat de Rode Duivels het, wat bal controle en techniek betreft, een stuk verder gebracht hadden. Ze wisten wel raad met de onberekenbare sprongen van de bal. Maar de Nederlanders stonden raar te schutteren. Als geheel verdient de ploeg niet meer dan een onvoldoende. Stuk voor stuk waren de Belgen sneller en handiger en hun ge vaarlijke voorhoede, met als uitblinkers Annicq, Van Steelant en De Bruyne, boorde zoveel gaten als zij maar wilde in een falende Nederlandse achterhoede. De enige speler, die er in de voorhoede dier ZwartWitten nog iets van maakte, was Groe- neveld, doch hij ondervond bij zijn pogingen te weinig steun van zijn medespelers om werkelijk gevaarlijk te kunnen zijn. Vooral Snoek en rechtsbuiten J. van der Gijp vielen in deze linie tegen. De BVV-er Quaadvliet, die Kune- man verving was wel zeer actief en \ian het begin tot einde heeft de blonde Bossenaar gezwoegd, doch het was allemaal te simpel en te doorzichtig om effect te kunnen sorteren. Ook van der Weerd heeft op de Midvoorplaats zijn best gedaan, doch ook hij sukkelde met gebrek aan controle en slagvaardigheid. In de mid denlinie heeft de jeugdige VW- er Klaassens zeker een voldoen de verdiend. Hij was een van de weinigen, die iets met de bal deed, wanneer hij het leder had bemachtigd. Zijn plaatsen was vrijwel steeds goed en als steun voor de aanval der Zwaluwen was de Venlo-er, in het bijzonder voor rust, .zodoende zeer nuttig. Aan de andere zijde was Dijk graaf minder op dreef, maar ge makkelijk had hij het tegenover de snelle en gevaarlijke rechter vleugel niet. Möring speelde zijn bekende robuuste spel, maar ook hij slaagde er niet in de aanval van de Belgen te bedwingen. Tenslotte was ook het achter- trio niet erg in vorm deze middag. Odenthal viel niet uit de toon, doch de vervanger van Bussers, van Rheerven, kon zich moeilijk aanpassen. Voortdurend stond op de linkervleugel een Belg vrij met altle gevolgen van dien. Van Raalte in het doel maakte voor rust een paar maal een lelijke fout en twee doelpunten heeft de Blauwwit-aanvoerder op ziin ge weten. In de eerste twintig minuten wisten de Zwaluwen met kunst en vliegwerk de Belgen in be dwang te houden. Toen begon het. Annicq profiteerde van een misser van Möring en schoot kei hard in, recht op van Raalte af. De Blauw Witter ving de ko gel in zijn handen maar liet hem weer schieten, precies in de comité te vormen rechterhoek. Aan de andere kant kreeg doelman Segers ook zijn portie schoten te verwerken, maar het merendeel ervan was niet zuiver gericht. Van Raalte werd een tijdje later weer gesla gen door 'een eigen blunder. Een slechte uittrap belandde bij Di- manche op de linkervleugel. Met een onhoudbaar, naar buiten draaiend schot bracht hij de stand op 20. Spoedig daarna greep De Bruyne zijn kans en vlak voor de rust nogmaals Di- manche, weer door een fout van van Raalte. Een goed doelpunt van van der Weerd, twee minuten na de her vatting was het sein voor een zeer korte periode van sneller en frisser spel. Maar spoedig werd het weer even systeemloos als in de eerste helft. Na een kwartier verschalkte Snóeik de Rode Dui vels doelman. Ook dit tweede doelpunt was een injectie waar van de uitwerking maar eventjes duurde. Toch kwam de defensie er beter in en daaraan is het te danken dat de Belgen geen kan; sen meer kregen. Ieder was blij dat het afgelopen was. KELLNERS ONTEVREDEN De kellners in de hoofdstad en mogelijk ook daarbuiten zijn on tevreden over de arbeidsvoor waarden, die zijn geprojecteerd, teneinde het fnoienstel=el te be knotten en zélfs op de duur af te schaffen Te- hun bezwaren zullen zij in de nacht van Donderdag op Vrijdag a.s. in „De Brakke Grond" aan de Nes te Amsterdam bijeenko men. De bedoeling is een actie PROF. DR. A. H. M. ALBREGTS die te Scheveningen woont, is op 22 November van het jaar 1900 geboren en is dus 50 jaar oud. Hij ontving zijn opleiding aan de Bis schoppelijke Kweekschool te Den Bosch, waarna hij de acten M.O. voor Staathuishoudkunde en Sta tistiek behaalde, vervolgens de ac ten M.O. Handelswetenschappen en Staatsinrichting. In de jaren 1932 tot 1937 studeerde hij aan de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg, waar hii promo veerde op het proefschrift „De leer der maatschappelijke econo mische organisatievormen". Hij is thans buitengewoon hoogleraar aan die school. Prof. Albregts vervult voorts de functies van al gemeen secretaris van de Alg. Ka thol. Werkgeversvereniging, direc teur-secretaris van het R.K. Ver bond van Werkgeversvakvereni gingen. plaatsvervangend lid voor het R.K. Verbond van Werkge versvakverenigingen van de So ciaal-Economische Raad. secreta ris-generaal van de „Union Inter nationale des Patrons Catholi- ques". Voor de vervulling van zijn te genwoordige functies was prof. Albregts o.a. leraar aan een HBS te Hilversum en aan de MTS te Utrecht. Toen hij in Hilversum woonde, nam hij daar een actief aandeel in het sociale en culturele leven. Voor de oorlog is prof. Albregts een aantal jaren voorzitter ge weest van de Vereniging tot Be hartiging van het Onderwijs in de Staatswetenschappen. Enige leer boeken verschenen van zijn hand, benevens tal van artikelen in dagbladen en periodieken. Mr. H. MULDERIJE werd ge boren te Zutphen op 4 Januari 1896 en bezocht daar het Stedelijk Gymnasium. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en promoveerde in 1920. Hij vestigde zich als advocaat te Amsterdam en associeerde zich met mrs. G. H. A. Grosheide en D. W. O. A. Schut. Gedurende 15 jaren was hij secretaris der Nederlandse Ver eniging van Aardewerkfabrikan ten en der Amsterdamse Indus trie Vereniging. Thans is hij se cretaris van de Optische Groot handel, der Vereniging Grootwin kelbedrijven voor Woninginrich ting en met mr. H. Dolk, secretaris der Vereniging Grootdetailbedrij- ven in Brandstoffen. Voorts is hij een der oprichters en gedurende 23 jaren secretaris der Ver. „Het Hervormd Lyceum" en lid van de Kerkeraad van de Hervormde Gemeente te Amsterdam. In 1927 werd hij lid van het Classicaal Bestuur Amsterdam en van het Provinciaal Kerkbestuur Noordholland. Tal van jaren was hij lid der Algemene Synodale Commissie der Nederlandse Herv. Kerk. Hij was hoofdbestuurslid van het Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel tot herziening van de organisatie der Ned. Herv. Kerk. Gedurende de bezetting maakte mr. Mulderije deel uit der Com missie voor Kerkelijk Overleg der Ned. Herv. Kerk en was hij secr. van de Werkgroep Kerk en Over heid. Thans is hij lid der Oecume nische Raad van Kerken in Neder land en voorzitter van de Chr. Vacantiekolonie Vereniging „Bos en Duin". Voorts maakt hij deel uit van het scheidsgerecht van Amsterdam als afgevaardigde van de Hoofden van Dienst. (Dit scheidsgerecht houdt zich bezig met delicten of overtredingen van Hoofden van Gemeentediensten.) IR. LEONARD ANTON HU BERT PETERS werd op 8 Juli 1900 in Well (gem. Bergen-Lim- burg) geboren waar zijn vader burgemeester was. Na zijn eindexamen gymnasium B in Rolduc te hebben gedaan, begon hij in 1918 zijn studie aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen, waarbij hij zich in het bijzonder toelegde op het econo mische deel hiervan. In 1923 was Ir. Peters afgestudeerd. Van 1924 tot 1927 was hij directeur van het Uitvoercontrolebureau voor groen ten, fruit en aardappelen. In 1927 werd ir. Peters tot land- bouwattaché bij de Nederlandse Legatie te Washington benoemd, in welke functie hij aldaar werk zaam bleef tot 1934. Toen werd hij overgeplaatst naar de Nederlandse legatie te Brussel, aan welke le gatie hij tot 1937 verbonden bleef. In deze jaren 1935 .tot 1937 was ir. Peters tevens werkzaam als secretaris van de minister van Landbouw en Visserij. Van 1937 tot zijn benoeming tot Gouverneur van Curacao in 1948 was Ir. Peters eerst als landbouw- attaché, daarna als landbouwraad verbonden aan de Nederlandse le gatie, later de Nederlandse am bassade te Washington. Sedert de oprichting van de Ca- raibische commissie in 1946 was Ir. Peters hiervan lid voor Neder land. Daarvoor was hij reeds voor Nederland waarnemer en deelne mer aan de conferenties welke uit gingen van de „Anglo-American- Caribean-Commission". In die functies bezocht hij herhaaldelijk de Nederlandse Antillen en Suri name, alsmede andere eilanden in het Caraibische gebied. Voorts was Ir. Peters het Nederlandse lid van het Werkcomité van de Caraibi sche Commissie. De heer Peters heeft voorts voor Nederland in verschillende internationale commissies zitting gehad en aan conferenties deelge nomen. Gedurende de oorlogsjaren heeft de heer Peters zorg gedragen voor de voedsel-aankopen van de Eco nomische Missie onder minister Steenberghe. Gedurajde ziin ver blijf in Washington Weeft de heer Peters tal van colleges gevolgd op het gebied van het internationaal recht en internationale en finan ciële organisatie. Ir. Peters is: Officier der Orde van Oranje Nassau, Officier der Orde van de Kroon van België. Officier der Orde van de Eiken kroon van Luxemburg, Ridder le kl. der Orde van St. Olaf van Noorwegen, Ridder der Orde van de Poolster van Zweden. IR. CORNELIS STAF, die thans directeur-generaal van de land bouw is, werd 23 April 1905 te Ede geboren. Na de H.B.S. te heb ben doorlopen, studeerde hij aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen, afdeling bosbouw, waar hij in 1928 zijn ingenieursdiploma behaalde. Na vervulling van zijn militaire dienstplicht, trad ir. Staf in dienst van de Ned. Heide Maat schappij. waar hij alle rangen doorliep. Intussen voltooide hij zijn technische opleiding o.a. als assistent van prof. Zunker te Breslau. Ook maakte ir. Staf ver schillende studie-reizen en werk te hij geruime tijd in Zwitserland. In 1934 werd hij benoemd tot in specteur en in 1938 tot adjunct- directeur van de Nederlandse Hei demaatschappij, in April 1940 tot directeur. In het najaar van 1939, toen de oorlogsdreiging boven ons land hing, werd ir. Staf tevens direc teur van het Bureau Ontruiming, dat belast werd met de voorberei ding tot de afvoer van vee en landbouwproducten in de inunda- tiegebieden en met de uitvoering dier maatregelen in de oorlogsda gen. Uit dezen hoofde werd hij ook belast met het herstel en la ter met de afdoening van de be- zettingsschade als directeur van de Stichting Landelijke Bezettings- schaden. In verband met de gedu rende de oorlogsjaren optredende arbeidsmoeilijkheden werd het beter geacht, dat het ministerie van landbouw zijn zaken op het gebied van arbeidskrachten in eigen hand hield, daar bij de nor male arbeidsbemiddelingsorganen de belangstelling voor het buiten land groter was. Daarom werd de functie van gemachtigde voor de oogst ingesteld, waartoe ir. Staf als zodanig werd benoemd. Na de bevrijding werd ir. Staf belast met het Landbouwherstel en in 1945 benoemd tot directeur- generaal van Grondgebruik en Landbouwherstel. In 1946 werd hij tenslotte waarnemend directeur- generaal van de Landbouw en daarna belast met de leiding van het directoraat-generaal van de Landbouw. Daarna is de benoe ming tot directeur-generaal van de Landbouw in vaste dienst ge volgd. De heer Staf is lid van de Chr. Hist. Unie. H. H. WEMMERS, die thans 53 jaar oud is, trad 1 Juni 1916 op de leeftijd van 19 jaaV als bureau beambte in dienst van de Staats mijnen in Limburg. Hij was daar werkzaam op verschillende afde lingen van het hoofdbureau, totdat hij in 1924 als bureauchef werd overgeplaatst naar het verkoop kantoor te 's-Gravenhage. In de jaren, die daarop volgden en die zich kenmerkten door een stijging van de productie der Staatsmijnen van ca. 3 millioen ton tot ruim 8 millioen ton, welke hoeveelheden door onbelemmerde import van buitenlandse kolen in dikwijls moeilijke omstandigheden moesten worden verkocht, kreeg hij volop gelegenheid zijn organisatorische en commerciële gaven te ont plooien. In 1937 werd hij belast met de verkoop der huisbrandko len en cokes in Nederland en met de afwikkeling van alle financiële aangelegenheden welke met de verkoop, zowel in binnen- als bui tenland, verband houden.In 1946 volgde zijn benoeming tot direc teur van voornoemd verkoopkan toor, nadat hij sinds 1940 met de waarneming daarvan was beiast. Behalve deze functie is hem sinds 1940 de leiding opgedragen van het Rijkskolenbureau. De re gering erkende zijn verdiensten in moeilijke tijden ons land bewezen, door hem in 1946 te benoemen tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Sinds 1 Januari 1949 is hij di recteur van de Staatsmijnen! M - 32 - M FEUILLETON door JEAN REMY 21. En mr. Davenay droeg diep in zijn hart eeni grote dankbaarheid voor dit troepje jonge mensen en voor Tif, die om zijn vrouw een sympathieke sfeer geweven hadden, zodat het leek dat ze haar jeugd hervonden had en haar vroeger vertrouwen in het leven. Voor hem, zo dacht hij dikwijls, behoorde deze vacantie tot de heerlijkste dagen van zijn leven. Tussen hem en de jonge ren was door wederzijds begrip een blijvende prettige verstand houding ontstaan, en dat gaf hem het gevoel van oneindig veel rust. De maaltijden verenigden de gasten van Vredehof en prettige zorgeloosheid en het gebabbel van Huguette, de voortdurende plagerijen van de „helden van Birakem" tegen het prinsesje met gouden haren, veroorzaak ten fon lachen zonder eind£ Op een avond, toen Huguette juist geconstateerd had, dat het gezelschap van twaalf onveran derd scheen te blijven tot aan het eind van hun verblijf op Vredehof en dat het jammer was dat er geen nieuwe gasten meer kwamen, deed een opvallende ruk aan de bel aller» opspringen. Het gezicht van Huguette straal de: misschien waren dat nieuwe gezichten zoals ze dat zo graag wilde, misschien was het de be wuste Tante Francoise zozeer verwacht en van wie ze maar nooit wat naders te horen kreeg van degenen onder de gasten van Vredehof die haar kenden, maar die onder elkaar hadden afgesproken haar totaal in het onzekere te laten omtrent de ge heimzinnige eigenares van 't kas teel. Op het gebel stond Jacques Mareuil overhaast op om de deur open te doen en zei. tot verras sing van allen dat het mogelijk Delaroche kon zijn, hun radio- telegrafist. Hij had vergeten te vertellen, dat hij een telegram gehad had dat hij die dag zou arriveren. Iedereen protesteerde. Jacques had moeten waarschuwen, men had wat later kunnen eten en een geweldige ontvangst kunnen bereiden aan de nieuweling, enz. „Luister" zei Jacqueline, „als je denkt, dat het Delaroche is, zou het dan niet leuk zijn als we allemaal samen de deur gin gen open doen .Hij denkt jou en mij alleen te treffen en is dan .natuurlijk stomverbaasd". Zo gezegd, zo gedaan en zij verlieten als bij afspraak tege lijk de tafel. Alleen de kleine Pierre en de kat bleven waar ze waren, de eerste klaar om te huilen, omdat allen ineens weg gingen en de tweede absoluut onverschillig. Hij kreeg het goede idee om vlak bij de stoel van het kind te komen spinnen en een hoge rug te maken en daar door leidde hij de aandacht van de kleine aardig af. Enige ogenblikken eerder had men in de oprit van Vredehof 'n grote ouderwetse brik met een paard ervoor kunnen zien aan komen, die voor de hoge stoep stil stond om na een kleine aar zeling binnen te rijden toen de huisbewaarders niet thuis bleken te zijn. De maan scheen helder op de witte plavuizen die de stoep nog witter deden schijnen en waarop de schaduwen zich donker afte kenden. Het werd een hele collectie schaduwen: die van een heer en een dame van middelbare leef tijd met keurige manieren een lange schaduw van een jonge man in vliegeniersuniform en schaduwen van verschillende grootte van jongedames, gekleed in keurige grijze mantelpakjes met een marine-blauw vilthoed- je en een blauw leren schouder tas, allen aan de linkerschouder. Het gezelschap schimmen was zeer merkwaardig om te zien. De jongeman zei wat tegen de koet sier die hij wat scheen te geven en na een blik rondom zich ge worpen te hebben .verklaarde hij verrukt te zijn over zijn eer ste indruk met Vredehof. Hij verzekerde zijn reisgezel schap dat het een prachtige be zitting was die zijn verwachtin gen nog overtrof maar dat nun troepje zeer zeker niet ontsieren zou. Na dit verhaal te hebben af gestoken, ging hij zijn schimmen rangschikken naar grootte op de stoep voor de voordeur deed eni ge stappen terug om het effect te bekijken en begon vrolijk te lachen, al bij voorbaat verheugd over het succes dat zijn groep verzekerd zou zijn. De jongedames begonnen allen onder elkaar te lachen, maar werden door hun mentor streng vermaand. „Zwijg, schapen',' zei hij op strenge toon, „ze zullen j'ullie binnen nog horen en dan is het hele effect bedorven. Ze bleven lachen wel wat zachter nu en de jonge man haalde de schouders op. Die meisjes waren even onmogelijk als lief, hij had er niets over te zeggen. Niettemin verzocht hij nogmaals om stilte en met op zet trok hij flink aan de bel. In de schitterend verlichte hal gebeurde iets dergelijks. Jacques stelde alle twaalf leden van het gezelschap demonstratief op, naar grootte gerangschikt. Etien- ne Bernard was het laatste en er waren juist dezelfde onderdruk te lachjes. Er werd een tweede maal dringend gebeld. Toen opende Jackues langzaam de deur. Er volgde enige seconden een indrukwekkende stilte aan de ene zowel als aan de andere kant zo verbluffend was het effect, tot een gelach de spanning ver brak, een gelach, dat haast niet op scheer» te houden 'Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3