Waarom A.R. niet in kabinet? Ook het Westen doet concessies te Parijs Perzisch parlement besluit olie te nationaliseren Ook Hongtsjon heroverd rEDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Waarom dr. Schouten niet mee kon doen Uiteenlopende meningen Dr. Schouten licht standpunt in jongste crisis toe Scheepsberichten Kustvaarder in nood Regeringsverklaring ook via de radio Is Mao zwaar ziek? Prachtig resultaat van Missiezondag Krachtig verzet in Engeland V.N.-leger 24 km van 38e breedtegraad Studentenstaking in Frankrijk Communisten actief in de Libanon Twee ongelukken bij oefening Crescendo Meisje vermoord in Amsterdam „Uiterste waartoe wij kunnen gaan Gedachten die kunnen helnen Nieuuu Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per edrtie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.- HET FEIT familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 16 Maart 1951 46e Jaargang No. 12119 Kantoren: HOORN. Draatsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ZOALS MEESTAL het geval is, levert het lezen van de artike len der leidende bladen over de formatie van het nieuwe kabinet een staalkaart van meningen op. Ziet de Nieuwe Rotterdamse Crt. in dit kabinet „de werke lijke resultante van het Neder landse staatkundige krachten veld", de „Tijd" gaat zich te bui ten aan de bekende betutteling van alles, wat in de afgelopen weken op dit gebied is gepres teerd, laat er niets van heel, maar weet ..iettemin te eindigen met een zegewens onder de schutse van „steunende critiek". „Het Vrije Volk" vindt na „ze ven weken van uitzonderlijke moeilijkheden en risico's, weinig reden tot vreugde, dat het kabi net er eindelijk is" red.) maar acht het natuurlijk „uiter aard een geruststelling, dat het aandeel van de P.v.d.A. in dit kabinet niet gewijzigd is." Het blad signaleert enige verschui vingen, die tot reserve nopen. „De Maasbode" liet zich over het algemeen nog weinig positief uit, en constateert o.a. dat prof. Rom- me deze crisis „met grote voor zichtigheid, met veel beleid en met het brengen van offers heeft opgelost". „Trouw" ziet er natuurlijk niets goeds in, het meent dat het nieu we ministerie steunt op de stam boom van de oude Adam (Scher- merhornDrees) en die stam boom. deugt niet, want de oude Adam deugt niet, aldus het blad, dat verder de voortreffelijkheid van het anti-revolutionnaire standpunt zingt. En het „Han delsblad" geeft prof. Romme de eer, die hem toekomt, en meent, dat enkele zwakke plekken in het kabinet versterkt zijn. Het acht de voortekenen voor de re geerkracht van dit kabinet niet al te ongunstig! „Het Parool" ziet „het oude te rugkeren", want „de situatie was niet rijp voor herziening". „De Waarheid" weet natuurlijk niet anders te doen dan te schelden op het „hongerprogram" van Romme en Drees". Dat program kennen we nog wel niet, maar dat deert de Waarheid niet. Ove rigens weten we al wel zoveel, dat er wer een en ander te offe ren gevraagd zal worden, maar de communisten waarderen dat uiteraard al bij voorbaat alleen in hun propagandasfeer. Het „Pa rool" verwacht een variatie op het woord van Churchill „zweet, bloed en tranen...." „Hard zal het program zijn", voorspelt prof. Romme in de „Volkskrant" en dit is een posi tief geluid van iemand, die het weten kan! In zijn eerste ster artikel na veertien dagen gaf Romme te kennen, dat het nieu we kabinet geen schaap op vijf poten is geworden, maar „op vier poten lijkt het nogal stevig te staan, zowel door zijn perso nele samenstelling, als door zijn verbindingen met het parlement". „De Regeringsverklaring zal hard zijn, overeenkomstig de noden van de tijd en rechtvaardig over eenkomstig de noden van de mens". Dat zijn zo een paar alge m en e opmerkingen uit de me ningen in de grote pers. Er zijn ook nog verschillende b ij z o n- d e r e uitlatingen, die de aan dacht verdienen. Zo b.v. over het vraagstuk van het bestaan van een oppositie en de wenselijkheid daarvan. Had reeds eerder een blad als de „Telegraaf" te kennen gegeven dat het behoud van een opbouwende oppositie in de be kende A.R.-gedaante, een voor deel is, dat dreigde weg te val len als er een volledig „natio naal" kabinet zou komen, de „Tijd" verklaarde nu, zich op recht er over te verheugen, dat het niet gelukt is, door de aller breedste opzet, welke Romme zich gedacht had, „de oppositie weg te vagen". Wij kunnen die verheugenis best begrijpen, al leen het motief daartoe lijkt ons in deze, klaarblijkelijk ook weer van de parlementaire redacteur afkomstige beschouwing, weinig steekhoudend. De schrijver in de „Tijd" meent, dat een nationaal kabinet in ons land met zijn geestelijke verschillen van in zicht, buiten een tijd van uiterste urgentie, „een hersenspinsel" is. Dit gevoelen delen wij niet, af gezien van de belangrijke vraag, of die „tijd van uiterste urgen tie" niet al aangebroken is! Een nationaal kabinet zal door nie mand trouwens anders worden bepleit dan in 'n tijd van grote moeilijkheden, waarin, naar een historisch woord „de nationale gedachte de nationale geschillen overheerst". Zulk een kabinet kan dus in bepaalde omstandig heden een reële mogelijk heid zijn en die omstandigheden met die reële mogelijkheid wa ren naar veler mening nu aan wezig. Het was zelfs al zover, dat de A.R. accoord waren ge gaan met het ontwerp-program van de informateur, de laatste stap kon men niet zetten, omdat de A.R. niet genoeg invloed kre gen in het kabinet; zo moet men de zaak toch blijven zien ondanks alle vertogen van het tegendeel, welke ook „Trouw" levert. Bovendien is het helemaal niet waar, wat de „Telegraaf' be weerde, dat de oppositie van de Anti-Rev., soms in samenwerking met C.H.Ü. en V.V.D., zo „con structief' was. Integendeel, ze was altijd even negatief, en vaak B.men haar de democratische eretitel van „Hare Majesteits loyale oppositie" niet geven! Nu zegt de „Tijd", dat een oppositie m het parlement werkelijk en waarachtig is, maar het blad zal Dr. Jan Schouten, de voorzitter van de A. R. Tweede Kamerfractie, heeft gisteravond voor een vergadering van de Centrale A. R. Kiesvereniging in Rotterdam als begin van de moeilijkheden met prof Romme, sprekers eis aan geduid, dat de beide op -te nemen A.R. ministers politiek en parlementair ervaren personen zouden moeten zijn. Spr. noemde mr. Stikker na de motie-Oud wel gerechtigd maar niet verplicht om af te treden. Mr. Stikker droeg z.i. dan ook mede de verantwoordelijkheid voor de kabinetscrisis. Voor het aftreden van het kabinet zag spr. geen staatsrechtelijke nood zaak. De motivering dat het zijn grondslag zou hebben verloren, noemde hij uitermate zwak. Op zakelijke gronden achtte dr. Schouten het aftreden echter juist, daar in het Januaridebat kracht, prestige en gezag van het kabinet te zeer waren ge schaad. Medewerking aan mr. Steenberghe had de A.R. niet kunnen verlenen wegens samen stelling en karakter van het voorgenomen kabinet, de plaats, die de A.R. daarin zou worden toegekend en de beknopte in houd van het programma, dat vele belangrijke vragen onbeant woord liet. T.a.r. de informatiepoging van prof. Romme had spr. voorbe houd gemaakt over de kwestie Nieuw-Guinea en de nieuwe Antwerpen-Rijn-verbinding. Spr. had geen bezwaar tegen „bevrie zing" van de kwestie Nieuw- Guinea, mits het bestuur van en het beheer over Nieuw-Guinea voortgang zouden vinden, met inbegrip van defensiemaatrege len tegen eventuele infiltratie van Indonesische zijde. Indien echter van deze zijde iets zou zijn gezegd of gedaan, Kota In ten SurabajaAm sterdam, 15 Mrt. Kp. Bou- garoi, 22 verw. Hoek van Holland. Nelly DjakartaSydney, 14 Mrt Kap. St Vincent. Grote Beer Amsterdam Sydney, 14 Mrt. 1050 mijl W. Cocoseiland. Sibajak SydneySurabaja, 14 Mrt. 1000 mijl Z.Z.O. Torresstraat. Volendam 15 Mrt. met 1400 emigr. vertrokken naar Halifax, Canada. Willem Ruys 15 Mrt. van Rotterdam naar Djakarta. bedoelen, dat ze dat zou kunnen zijidie van de A.R. was dat niet. Zeker, „de oppositie heeft een taak", maar die werd door de A.R. niet vervuld. Die taak kan van nationaal belang zijn, meent de „Tijd" en dat is zij ook, als ze in die geest vervuld wordt. Of de partij van dr. Schouten tot dit niveau in staat zal zijn, wachten we af. Gaarne erkennen wij, dat er enige hoop bestaat, omdat in verschillende bladen terecht her innerd wordt aan het feit, dat de partij van Schouten in principe instemde met het ontwerp-pro- gramma. Op de grondslag daar van zal zij het komende rege ringsprogram niet anders dan mild kunnen beoordelen! Dat meent ook de Nw. Rott. Crt. als zij zegt, dat „de uitgestippelde hoofdlijnen van het thans te voe ren beleid ook de instemming van de A.R. konden verwerven, de oppositie van de A.R. zal nu getoetst kunnen worden aan deze ■zelfde hoofdlijnen". En het „Han delsblad" oordeelt o.i. zeer juist, als het zegt: „De A.R. hebben zich met de grote lijnen van het program accoord verklaard, hier uit blijkt, dat het nieuwe kabinet geen principiële oppositie te verwachten zal hebben; men kan dit als een nadeel zien, maar dit moet men dan aanvaarden, nu in deze wereld van onrust een bre de samenwerking eis van gezond verstand is". Die eis van gezond verstand is belangrijker dan journalistieke of politieke „spie- lerij" De naaste toekomst zal het ons Ieren, hoe het met de aard der A.R.-oppositie gesteld is. Nie mand zal aan hen, zoals Trouw vreest, het recht op de vrijheid van spreken ontzeggen. Maar als „Trouw" daaraan toevoegt, dat de A.R. de enige partij is, die haar vrijheid van spreken niet heeft ingeruild voor een mee doen ti pseudo-nationaal kabinet, dan geeft deze geestes houding ons niet veel hoop. Geen enkele partij immers heeft die vrijheid opgegeven, ondanks de sterke binding tussen regering en parlement, welke nu tot stand gekomen is. Er zal over de uit werking van het program nog genoeg te doen ente praten vallen! waardoor de bevriezing niet be stendigd kon worden, zouden naar spr.'s mening de A.R. vrij hebben moeten zijn overeenkom stig hun standpunt te han delen en bij onenigheid uit het kabinet te treden, wanneer zij dat wensten. Men mocht naar spr.'s mening met Nieuw Guinea niet handelen, zoals men handelt met vee. Ook t.a.v. een nieuwe Antwer- pen-Rijnverbinding wilden de A.R. hun vrijheid van handelen behouden. Een verklaring van Ne derlandse zijde, die de Belgen in het algemeen het recht zou ge ven, aan te nemen, dat de Ne derlandse regering geen bezwaar tegen de aanleg zou hebben, achtte spr. niet opportuun, daar hij eerst de publieke mening wil afwachten omtrent het rapport van Cauwelaert-Steenberghe. Bij de nadere besprekingen bleken aan de A.R. de porte- Gistermiddag werden noodsei nen opgevangen van de Neder landse kustvaarder „Houtman", afkomstig uit Rotterdam, welke met zeven opvarenden en een lading kolen op weg was van Blyth naar Kalandborg. Het schip bevindt zich voor de West kust van Denemarken met een defecte machine en radio. Een Deense sleepboot is uit Esbjerg naar de „Houtman" onderweg. WESTERLING IN ATLASGEBERGTE Volgens Agence France Presse verblijft de oud-kapitein Wester ling thans onder een schuilnaam in het Atlasgebergte in Frans- Marokko. Sedert hij per auto uit Tanger was vertrokken met be stemming Spaans Marokko, was men zijn spoor bijster. De regeringsverklaring, die de minister-president Zaterdag om twaalf uur in de Tweede Kamer zal afleggen, zal per radio worden uitgezonden over beide zenders in de program ma's van de K.R.O. en V.A.R.A. De volgende week zal ook een deel der beraadslagingen in de Tweede Kamer over deze verklaring worden uitgezonden. In officiële nationalistische Chinese kringen te Taipen (For mosa) verklaart men, dat de communistische leider Mao tse Toeng ernstig ziek is en dat hij de hoge communistische func tionarissen van Kanton naar Peking geroepen zou hebben. Men meent, dat Mao's ziekte een toeneming van de macht van de voorzitter van het Centrale Vakverbond, Li Li San zou be tekenen, die in Frankrijk is op gevoed en 17 jaar in Moskou ver bleef. Deze gang van zaken zou weer een toeneming van de in vloed van de Kominform ten ge volge hebben. feuilles van Oorlog en Marine en van Verkeer en Waterstaat toegedacht. Omdat de A.R. mi nisters zouden moeten beginnen zich in te werken, had spr. de eis van politieke en parlementaire ervaring gesteld, en daarvan een conditio sine qua non gemaakt, toen prof. Romme de betekenis van dit punt vergelijkenderwijze zo geringe waarde toekende, dat hij meende het niet te mogen laten wegen. Dr. Schouten zeide reeds zo veel mogelijk te zijn heengestapt over andere bezwaren als het presidentschap van dr. Drees en de terugkeer van mr. v. Maarse- veen en zovele andere demis- sionnaire ministers. „Ik zei tot mijzelf: men wil ons wel, maar op een andere wijze dan wij mogen willen", aldus dr. Schouten, die met nadruk ver klaarde, dat zijn eigen persoon hier niet in het geding was. GISTEREN OVERHANDIGD AAN MGR. GIOBBE Het resultaat van de actie voor de Pauselijke Missiegenootschap pen, vorig jaar op Missie-Zondag in ons land gevoerd: bijna 700.000 brieven, waarin Nederlandse Ka tholieken zich als lid opgaven of hun lidmaatschap bevestigden, is gisteren door de Nationale Di recteur, mgr. H. J. J. van Hus- sen, aangeboden aan de Pause lijk Internuntius mgr. Paolo Giobbe. Door de activiteit van 1276 af delingen uit 1546 parochies steeg het aantal leden van de „Voort planting des Geloofs" van 391.074 tot 651.789 of van 17 tot 29 pet. der Nederl. katholieken. Mgr. Giobbe aanvaardde deze boodschap, die hij met groot ge noegen aan de H. Vader zou over brengen, o.m. jjxet een woord van hulde voor de katholieke pers en radio die, zoals hij zeide, steeds op de voorposten staan van pro paganda voor de grote Katholieke Actie. Hij prees de practische en doeltreffende wijze waarop de actie werd gevoerd, kenmerkend voor de Nederlandse aard, die echter evenzeer door groot enthousiasme en ijver voor de goede zaak wordt getekend. Donderdagmorgen heeft H. M. de Koningin ten Paleize Noordeinde in Den Haag vier nieuwe ministers beëdigd. Minister L. A. H. Peters vertoeft nog in de Nederlandse Antillen en zal later beëdigd worden. Na de beëdiging verlaten de vier Ministehs het Paleis: v.l.n.r. Minister H. H. Wemmers, Prof. Dr. A. H. M. Albregts, Mr. H. Mulderije en Ir. C. Staf. TEHERAN De Majlis, het Perzische parlement, heeft een stemmig het besluit goedgekeurd van de speciale olie-commissie ter nationalisatie van olie-onder nemingen in het gehele land. De beslissing werd geestdriftig toegejuicht door de parlements leden en een grote menigte bui ten. Het parlement besloot voorts de levensduur van de commissie, die kortgeleden een aanvullende overeenkomst met de „Anglo- Iranian Oil Company" verwierp, met twee maanden te verlengen, teneinde haar gelegenheid te ge ven de bijzonderheden van het nationalisatieplan uit te werken. Ongeveer 30 km. ten Zui den van de 38ste breedtegraad zijn de verbonden troepen gis teren Hongtsjon binnengerukt. Amerikaanse tankspitsen na derden voorbij Seoel de grens lijn tussen Noord- en Zuid- Korea tot op 24 kilometer. Gisteravond liet de legercen- suur geen nieuws meer door over de afstand die de verbonden troe pen nog van de grens scheidt. Er zijn aanwijzingen dat deze het dichtst is genaderd door de Zuid- koreaanse troepen in het uiterste Oosten van het front. President Truman verklaarde gisteren, dat het besluit of de verbonden troenen de 38ste breedtegraad zullen overschriiden van tactische aard was. en geno men diende te worden door de bevelhebber te velde en niet door de onnerbevelhebber. die zich 7000 miil van Korea bevond. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken sprak de geruchten tegen, die Woensdag op Wallstreet de ronde hadden gedaan, als zou de oorlog binnen enige dagen afge lopen zijn. „De communistische troepen schijnen nog vastbesloten Een groep landbouwwerktuigen van de Landbouwtentoon stelling te Schagen met op de achtergrond de thans boom loze Laagzijde en de toren van de Ned. Herv. Kerk. de V.N.-legers uit Korea te ver drijven", zo zeide hij. De Zuidkoreaanse minister van landsverdediging verklaarde te Poesan, dat er z.i. geen staken van het vuren behoorde te zijn, voordat de grens van Mandsjoe- rije is bereikt. De Zuidkoreaanse regering heeft haar voornemen bekend gemaakt, de regeringsde partementen weer naar Seoel over te brengen. Radio Moskou riep een commu nistisch Chinees bericht om, vol gens hetwelk de voorzitter van het Chinese Rode Kruis een be roep op alle Rode-Kruisorganisa ties had gedaan, „omdat de Ver enigde Staten, na hun geweldige nederlagen, tot het gebruik van gifgas waren overgegaan". OUD-MINISTER GöTZEN WORDT STAATSSECRETARIS Naar wij vernemen zal de ge wezen minister zonder porte feuille, L. Götzen, optreden als staatssecretaris van het ministe rie voor Vniezaken en Overzeese Rijksdelen. De heer Götzen zal vandaag door de Koningin wor den beëdigd. ZESDUIZEND GINGEN ER OP DE GROND ZITTEN PARIJS. Duizenden studen ten hebben te Parijs gedemon streerd tegen het verminderen door de regering van het bedrag, uitgetrokken voor maatschappe lijke diensten te hunnen behoeve met 235 millioen francs. De studenten, die o.m. recht hebben op kortingen op prijzen van restaurants en hotels, eisen méér i.p.v. minder staatssteun. In geheel Frankrijk staakten 100.000 studenten het universi- teitsbezoek, waarvan 50.000 in Parijs. Zes duizend Parijse stu denten gingen in de brede Rue Soufflot, in het Quartier Latin, op de grond zitten. Op de Boule vard Saint Michel ontstonden verkeersopstoppingen, toen tal rijke studenten zich bij de „zit- ters" in de Rue Soufflot wilden voegen. Sommige hoogleraren gaven uit solidariteit met de demonstreren de studenten geen college. Deze termijn zal pas op 14 April beginnen te lopen, tot welke da tum het parlement op reces is gegaan. Perzische politici achten de olie reeds genationaliseerd door de beslissing van het parlement, en allen menen, dat de aanvul lende olie-overeenkomst in ieder geval is vervallen. Te Londen wordt de huidige concessie aan de Anglo-Iriaanse Oliemaatschappij, die tot 1993 loopt, als volledig van kracht blij vend beschouwd. De bedoeling van de Britse regering om de Oliemaatschappij, waarin zij grote belangen heeft, te steunen, zou aan de Perzische autoriteiten be kend zijn gemaakt door een krachtig gestelde nota die werd overhandigd door de Britse am bassadeur in Teheran, Sir Francis Shepherd. Naar in Londense diplomatieke kringen verluidt, zal Engeland krachtige maatregelen nemen om zijn olie-belangen in Perzië te beschermen. De beslissing van het parlement wordt er gezien als een direct gevolg van het vermoorden van premier Ali Razmara. BEIROET De Libanese vei ligheidsdienst heeft Donderdag medegedeeld, dat in kampen van Palestijnse vluchtelingen op grote schaal „communistische infiltra tie" is ontdekt. Volgens de mededeling bevin den zich in alle kampen dezer vluchtelingen in de Libanon, waarin zich in totaal 120.000 per sonen bevinden, vertakkingen van het communistisch comité. OP DE VELUWE WERD RUSSISCH GESPROKEN PUTTEN. Bij de oefe ning „Crescendo" is by ieder bataljon een inlich tingenofficier ingedeeld, die is getraind om door onder vraging van krijgsgevange nen gegevens over de vij and los te krijgen. Bij de verovering van Putten ge schiedde de ondervraging van een gevangen genomen „rode" inlichtingenploeg in het Russisch. Zowel de of ficier van de „rode" als van de „blauwe" inlichtingen dienst bleek ook deze taal te beheersen. Hongaars trou wens ook. Elders in dit num mer vertelt onze „front"- correspondent zijn ervarin gen van gisteren. SOLDAAT ERNSTIG GEWOND BIJ SCHERMUTSELING Bij de oefening „Crescendo" op de Veluwe werd gisteren in de omgeving van Putten een sol daat bij een schermutseling ern stig aan de rug gewond. Om zes uur was het levensgevaar echter geweken. Bij Voorthuizen liep een sol daat een lichte verwonding op, die vermoedelijk door een echte geweerkogel werd veroorzaakt. Naar de chef-staf van generaal Opsomer, kolonel Le Fevre de Montigny verklaarde, neemt de militaire jeiding dit betreurens waardig voorval zeer hoog op. Een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld of iemand zich in de opwinding van de strijd heeft vergeten, dan wel by vergissing een scherpe patroon voor een losse heeft aangezien. Een derge lijke vergissing is echter nooit goed te maken, aldus de kolonel. Oud-staatssecretaris v. d. Grinten hoogleraar Het curatorium der Katholieke Economische Hogeschool heeft benoemd tot gewoon hoogleraar in het burgerlijk- en handels recht mr. W. C. L. van der Grinten oud-staatssecretaris van Economische Zaken. Gisteravond omstreeks tien uur is in het Achter-Oosteinde, een smal straatje tussen Sarphati- kade en Sarphatistraat in Am sterdam, een 25-jarig meisje door messteken om het leven gebracht. De dader trachtte zich zelf van het leven te beroven, door zich ernstige wonden aan de pols en in de hartstreek toe te brengen, waarna hij poogde zich in de Amstel te verdrinken. Een surveillerend agent van politie, die door een burger attent was gemaakt op het gegil van het slachtoffer en het wegrennen van een man, wist de dader, sa men met enkele wachtmeesters van de Rijkspolitie, op de kant te krijgen. De man was bewuste loos, maar niet levensgevaarlijk gewond. Hij kon nog niet ver hoord worden. De identiteit van beiden is nog niet bekend. De politie zette de omgeving van de Amstel af, daar het wapen, waar mee de moord is gepleegd, nog niet kon worden gevonden. PARIJS Philip Jessup heeft gisteren op de tiende bijeenkomst van de plaatsvervangers namens de Westelijke mogendheden een nieuw voorstel voor de redactie van het eerste agenda-punt van de Grote Vier ingediend. Het voorstel spreekt van een onderzoek naar de oorzaken van de huidige internationale span ning en naar de middelen ter verzekering van een werkelijke en blijvende verbetering in de betrekkingen tussen de Grote Vier, zoals het huidige bewa- peningspeil, zijn gevolgen voor de kwestie van de ontwapening, maatregelen ter verwijdering van de vrees voor agressie en nako ming van de huidige verdrags verplichtingen. De Engelsman Davies zou heb ben verklaard, dat de nieuwe tekst belangrijke concessies aan het Russische standpunt inhield en het uiterste was, waartoe de Westelijke Drie konden gaan. De nieuwe tekst werd door Gro- myko becritiseerd, hoewel hij zich zijn standpunt vorbehield. Naar z ij n mening deed het ont werp „de belangrijkste en meest brandende kwestie (de ontwape ning van Duitsland) verdrinken in een moeras van algemeenhe den" Jessup drukte zijn spijt uit over het Sovjetvoorstel, de be spreking van de vermindering der bewapening te beperken tot de Grote Vier. Zulks ging veel méér landen aan, zei Jessup, die gis teren op een bijeenkomst van de Amerikaanse club te Parijs o.m. verklaarde: „Wanneer wij ons bereid verklaren tot onderhan delingen, houdt dat geenszins in dat wij een politiek van toegeven volgen ,of een nederlaag erken nen. Het is juist omgekeerd." VRIJDAG 16 MAART: Zeven Smarten van Maria „Vol smarten en tranen zijt gij, o Maagd Maria, zo als gij daar staat naast het kruis van de Heer Jesus, uw Zoon, de Verlosser. O Maagd en Moeder Gods, Hij die de gehele wereld niet kan be vatten, onderwerpt Zich aan deze smartelijke kruisdood, de Oorsprong van het leven, die mens geworden is". „Wie voelt niet zijn hart verscheuren, Die de Moeder zo ziet treuren, Lijdend met haar Lieve Zoon?" „Stella Dw*"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1