alslinie 33.000) Commentaar Moh. Roem op verklaring van Dr. Drees ®et Pasen dit pakie Ö1J Uw shag dat pakje Tweehonderd renners plus 'n Zuidwester in de zesde Ronde van Noord-Holland Tweeduizend nieuwe leden traden in 1950 toe Eerste Zomerexpositie van K.C.B. Zaterdag geopend •ortersrel incf WAREN ZWAKKER i voetbalpools ortuitslagen pagina 5 De kwestie Nieuw-Guinea De Ruyter kampioen libre (ongeslagen) Wat staat de clubs te wachten? Wrakstukken in open zee gevonden Eindhovenaar Dekkers was Koeman (één wiel) te vlug af Jaarvergadering Bond voor het Gezin Fabrieksbrand in de Zaanstreek Sneeuwstormen in Canada Pauselijke zegen od Paas-Zondag Aanbesteding visafslag Medemblik Treindiensten in Noord-Holland Modern-religieuze werken van Jaap Min Van de verregende velden Slot jeugdkampioen N.H. Noorder kwartier Marktberichten pfefi die doelman Kouwen i te nemen en hem in echter, gehinderd door Ferlouw voorlopig niet iwen moest driemaal find mee en zeker na tweede goal stond Ne- zege veilig. Eigenlijk de Belgen er niet aan te t de aanvallen, die de fel aste gasten trachtten te waren zo vlak van op- vergden zoveel van hun ie kunde, dat Drijver en vlijtig geassisteerd door Loggere en Tiel, het niet Idden, dat Klaas Gouka maar één bal aanraakte, afwerken van de natio- irhoede was de oorzaak eindstand tenslotte 30 )r een doelpunt van Drij- ;en strafcorner, genomen Heel en gestopt door Variatie zat er wel in de dse attaques, vooral nu in z'n vorm begon te :n van Heel meer kansen naar als 't op schieten i was 't toch bar slecht, in was 30, wat de arhouding betreft zeker, e. ikistaanse vorm bezaten iehemden in elk geval oral de voorhoede bleef den de maat. De uitblin- ist men elders zoeken en lienen Drijver en aan- Dick Loggere met ere te worden. Sewell als een van de ,d welke hij voor het vol- izoen een ploeg wilde i, dié de eerste divisie iken. Duizenden ponden oor Notts County reeds *m dit plan te verwezen- els hebben de supporters loegen niet onder stoelen :n gestoken. Gewoonlijk en met tien bussen de j uitwedstrijden te ver- Zaterdag, toen Notts tegen Barnsley moest zaren er slechts twee. unty verloor met 20, iet niemand had, om de it net te knallen". vij vernemen heeft de ster van Justitie, mr. n, kort voor z'n aftre- jzend beschikt op enige a om toestemming te tot het houden van z.g. ioIs. i sse A: 2—1 aan-Schoten 32 3X afg. UW 2—% chaar afg. sse A: Purm erend 22 RFBAL CCp Holland ïw Wit 28 vift 96 .kwartier 27 IDBALUITSLAGEN lasse dames PSVZee- li Hoofdklasse heren: IV 11—3. AGEN ZATERDAG VOETBAL Kennemerland 30 Zuidvogels 44 idere wedstrijden wer- last. MAANDAG 19 MAART 1951 Naar aanleidinz van hetgeen dr. Drees in de regeringsverkla ring heeft gezegd over de kwestie Nieuw Guinea, heeft de Indone sische Minister van Buitenlandse Zaken. mr. Moh. Roem. aan Aneta de volgende verklaring afgelegd „Ook van Indonesische kant wordt hoge prijs gesteld op een goede verstandhouding en vruchtbare samenwerking, waar naar in het eerste jaar van het bestaan van de Nederlands-Indo nesische Unie eerlijk en met en thousiasme is gezocht. Maar het geschil over Irian (Nw. Guinea) betekent, dat Nederland in Azië een kolonie vasthoudt, een ge bied, dat naar Indonesische op vatting een onderdeel vormt van ons vaderland. Belemmering samenwerking Het moet begrijpelijk zijn, dat het bestaan van zulk een me ningsverschil niet alleen een be lemmering is voor de vruchtbare samenwerking en de goede ver- MOTORRIJDER VERONGELUKT De 22-jarige kantoorbediende Klaas Honig uit Koog a.d Zaan, die Zaterdagmiddag een motor rijwiel gehaald had uit Bad hoevedorp, is daarmede des avonds vefongelukt. Hij reed op 2 fietsers, 'die ongedeerd bleven, in ter hoogte van de Botenma- kersstraat in Zaandam en kwam daarbij zo ongelukkig ten val, dat hij Zondagmorgen overleed in het Gemeentelijk Ziekenhuis, waar hij was opgenomen met 'n zware hersenschudding. Zaterdagavond reeds heeft Kees de Ruyter de strijd om het librekampioenschap in zijn voor deel beslist, door de Leidenaar Teegelaar in een emotioneel ge vecht te kloppen. Een kampioen waardig besloot de Waalwijker het tournaoi gisteren met een fraaie zege op nummer twee, Kobus, door de partij in zeven beurten uit te maken. Eichels- heim boekte diezelfde middag zijn vierde achtereenvolgende overwinning, maar in het eind klassement kwam hij toch niet verder dan de vierde plaats. De uitslagen van Zaterdag en Zon dag waren: Beekman Eichelsheim Mol Sweering Kruythof De Ruyter Kobus Teegelaar Eichelsheim Sweering Beekman Mol Teegelaar De Ruyter Kruithof Kobus Beekman Teegelaar Mol Kruythof Sweering Kobus De Ruyter De Ruyter Kobus Teegelaar Eichelsheim Kruythof Sweering Mol Beekman AFDELING NOORD-HOLLAND PROMOTIE EN DEGRADATIE Nu hier en daar het einde van de comnetitie in de afdeling Noord-IIolland in zicht komt. wil len wc de clubs nog eens voor houden wat hen te wachten staat door de Dromotie- en degradatie regeling. ter aanmoediging van enkelen, ter waarschuwing van anderen. Eerste klasse: De kampioenen van de drie afdelingen promoveren niet auto matisch en moeten eerst onder ling door wedstrijden beslissen, wie er in de K.N.V.B. zullen ko men. De no's 1 en 2 promoveren daarna. No. 3 moet met hetzelfde elftal uit de afdeling Amsterdam een beslissingswedstrijd spelen om één plaats in de K.N.V.B. Het is dus mogelijk dat alle eerste- klasse-kamnioènen uit onze afde ling KNVB -ers worden. Eén elftal per afdeling degra deert naar de tweede klasse. Tweede klasse: Hier gaat de promotie naar de eerste klasse van alle kampioenen automatisch. De twee laagstge- plaatste elftallen van elke afde ling degraderen automatisch naar de derde klasse. - Derde klasse: Ook hier automatische promotie naar de tweede klasse of de res. 2e klasse. Eén elftal per afdeling degradeert. Vierde klasse: Automatische promotie naar de derde klasse van de kampioenen. Reserve eerste klasse: Automatische promotie van de kampioenen naar de K.N.V.B. Automatische degradatie van twee elftallen per afdeling naar de res. tweede klasse. Reserve tweede klasse: Automatische promotie van de kampioenen naar de reserve eer ste klasse. Automatische degra datie van één elftal naar de derde klasse. 329 22 128 14.95 500 22 87 22.72 228 25 47 9.12 500 25 180 20.00 237 13 68 18.23 500 13 304 38.46 500 19 123 26.32 24» 19 76 13.11 500 8 207 62.50 401 8 130 50.13 389 25 108 15.56 500 25 169 20.— 411 12 181 34.25 500 12 242 41.66 306 15 44 20.40 500 15 129 33.33 293 10 196 29.30 500 10 268 50.— 500 27 148 18.51 253 27 68 9.37 500 21 184 23.80 468 21 138 22.28 98 7 46 14.— 500 7 168 71.42 d luidt: 49.29 14 71 390 10 135 129 22.88 8 113 268 27.60 8 132 207 21.06 8 142 184 19.87 6 143 180 20.23 2 141 169 12.98 0 149 196 13.91 M-3Q-M Tmel Mascotte gaat-ie goed! standhouding tussen Nederland en Indonesië, maar dat het ook de wil daartoe- teniet kan doen. De Indonesische regering heeft geduldig afgewacht tot 't nieuwe kabinet is tot stand gekomen en heeft de weg gekozen van het instellen ener staatscommissie, die thans de verhouding tussen Nederland en Indonesië rustig bestudeert, om de ten tijde van het falen der besprekingen- over Nieuw Guinea losgebarste ge moederen te kunnen kanaliseren. Goede verstandhouding in gedrang- Hoewel de verklaring van dr. Drees inzake Irian de deur niet volkomen dicht doet, biedt zij toch weinig vooruitzichten. Het proces van het afglijden van een goede verhouding en samenwer king tussen Nederland en Indo nesië zal dus moeilijk kunnen worden tegengegaan." De Duitse kustvaarder „Treue" heeft het in de afgelopen dagen, toen de Zuidwesterstorm nogal heeft huisgehouden, niet gemak kelijk gehad. Vorige week Woens dag ter hoogte van de Doggers- bank ontdekte de kapitein dat er nog maar minimaal brandstof aan boord was, zodat uiterst-voor zichtig moest worden gemanoe- vreerd om de hav,en van Den Helder te kunnen halen. Zaterdagmiddag kwam de Treue in Nieuwediep binnen om brand stof in te halen, doch de kapi tein heeft de betrokken autori teiten tevens op de hoogte ge steld van enkele ontdekkingen in open zee. Ter hoogte van de Doggerstoank m.l. zagen de opvarenden een stuur in het water, voorts een aantal wrakstukken, klompen e.d. Wegens het brandstoffente- kort achtte de schipper het niet raadzaam ter plaatse een nader onderzoek in te stellen, weshalve hij, omdat er geen radio aan boord was, eerst in Den Helder mededelingen aan de autoriteiten kon doen. Men vermoedt, dat de wrak stukken afkomstig zijn van de Duitse kustvaarder „Christa" froot 270 ton, die, op weg van mden naar Hamburg, sinds 8 Maart spoorloos verdwenen is. (van onze verslaggever) Storm stond over de open vlakte van Noord-Holland, toen gisterochtend meer dan 200 renners zich vanaf de start in de Koog in het avontuur stortten, dat de zesde Ronde van Noord- Holland gerust genoemd mag worden. Natuurlijk, er was ge traind. Maar 225 kilometers gaan als lood in de benen zitten, wanneer je aan één stuk te vechten hebt met een huilende Zuidwester, die je van Den Helder tot de finish in de Zaan pal tegen staat. De tengere Dekkers uit de Philipsstad, Koeman in zijn oranje-DTS-trui en favoriet ^an de Zaan, Verhoeven van Over- schie, veel doet het er eigenlijk niet toe, wie van hen met enkele meters het eerste binnenkwam. Meer dan de helft van de tour hadden zij gezamenlijk afgelegd en in de beste samenwerking werden zij de elementen en de monotonie de baas. Dat tenslotte Dekkers met één wiel verschil over de bijna-leeggereden Koeman zegevierde pleit niet alleen voor zijn sprintcapaciteiten, maar ook voor de tactische wijze, waarop hij zijn reserves weet te gebrui ken. Uit elkaar Het leek er in de Wormer al op, dat ergens van boven aan het tweehonderd man sterke veld 't commando „verspreiden" was gegeven. De storm had zich in de rug van de meute gewor pen en de roekelozen, de bedaar- den-zonder-meer en de voorzich- tigen tot een sliert van vele hon derden meters uit elkaar getrok ken. Zij, die voorlopig wat achterin wilden blijven hangenom de bui af te wachten en later eerst hun kans te grijnen, kwamen er ALKMAAR Bovengenoemde bond hield Zaterdag .1.1. 'n kring vergadering te A'fcmaar. Na een inleidend woord van de Kring voorzitter dr. C. J. C. Arnolds werd een kort overzicht gegeven van het gehouden Congres te Blokker. Evenals het vorige Con gres kan ook dit Congres geslaagd genoemd worden. Er werd dan ook besloten ook dit jaar we derom een Congres te organise ren. Met de gedegen voorberei ding er van zal zo spoedig moge lijk een begin worden gemaakt. Pater Godefroy benadrukte in dit verband nogmaals met klem, dat de doelstelling van de bond niet op de allereerste plaats ge zien moet worden in charitatieve zin. De bond heeft niet direct tot doel het grote gezin te helpen, doch het eerste doel is: de hand having van een geestelijk gezond huwelijksleven. Het katholieke leven zeer zeker ook in West Friesland en Kennemerland staat of valt met een al of niet juiste beleving der Katholieke huwelijksbeginse len. Daar deze kwestie zeer ac tueel is, zal de bond juist op dit terrein een grootse actie gaan ontplooien. Dit Is niet sléchts een sociale taak maar meer nog apos tolaat en een der beste vormen van Katholieke actie. Het is een verheugend teken, dat onder bescherming van Paus en bisschoppen de bond gestadig in ledental groeit. In het afge lopen jaar werd een winst van 2000 leden geboekt. Ook op het a.s. gezins-Congres te 's Hertogenbosch zullen Kring VII en haar afdelingen vertegen woordigd zijn. Voor elke afde lingsafgevaardigde zal de Kring een subsidie van 10 gulden ver lenen per afdeling. Insigne ontworpen. Door de bond werd een bui tengewoon keurig verzorgd insig- 10 a 15 MILLE SCHADE In de chemicaliënhandel van de heer Boon aan het Zuideinde in Koog a.d. Zaan brak Zondag middag door onbekende oorzaak brand uit. Er ontstond een zo sterke rookontwikkeling, dat de brandweer met gasmaskers op 't vuur moest bestrijden. Hoewel door het vlugge ingrijpen van deze brandweerlieden de brand schade gering was, ging aan che micaliën en verpakkingsmateriaal voor een bedrag van f 10.000. tot f 15.000.verloren. Verzeke ring dekt de schade. VIJF DODEN CALGARY, ALBERTA, 18 Mrt. (Reuter). In de Canadese staten Alberta en Saskatchewan woe den zware sneeuwstormen. In Alberta is een trein met 38 pas sagiers ingesneeuwd. Vi „leeuwstorm omge I worden vermist. Het verkeer on- Üf personen zijn in een j sneeuwstorm omgekomen en 20 dervindt grote moeilijkheden. ne ontworpen, t.w. het kruis met twee ingevlochten ringen. Zo al le afdelingen een bestelling doen kan tot fabricatie worden over gegaan. Hetzelfde embleem zal ook al het drukwerk en schrijf papier van de bond sieren. Ook zal' een tegel worden ont worpen betreffende het Katho liek huwelijksleven die in de af delingen ten geschenke kan wor den gegeven aan huwende pa ren. Propaganda-actie. In de loop van de komende zomer zullen alle kringen en af delingen worden bezocht en tot activiteit worden opgewekt en een krachtige actie worden ont plooid tot oprichting van nieu we afdelingen. Tijdens de rondvraag werd nog gewezen op de te kleine toewij zingen van woningen in sommige plaatsen van West Friesland. De Planologische Dienst gaat uit van maatstaven, die met een hoeg ge boortecijfer geen rekening hou den. Hier schuilt een gevaar. De ze kwestie zal deskundig onder zocht worden en zo nodig zal ook via andere organen hierte gen geprotesteerd worden. VATICAANSTAD, 18 Mrt. Volgeris een bekendmaking van het Vaticaan, zal de H. Vader op Paas-Zondag kort na twaalf uur 's middags, via de radio de pauselijke zegen „urbi et orbi" uitspreken. De plechtigheid zal door radio Vaticaan worden uitgezonden om 10.45 uur g. m. t. op 31,10, 22,55 en 19,84 m en door verscheidene zenders worden gerelayeerd. MEDEMBLIK. Burgemeester en Wethouders van Medemblik hielden aanbesteding van de bouw van een visafslag, excl. schilder werk. 15 aannemers hadden inge schreven. Kuin Zn., Opmeer f 37.500; S. Botman, Wervershoof f 43.500; Fa. Wittebrood, Beemster f 38.800; Fa. Vertelman en Zn., Wervers- hoof f 41.600.-Nieuwboer Zn. Wervershoof f 35.000; R. Koppen, Den Helder f 38.485; Gebr. Hei doorn, Beverwerk f 35.884; J. Bot, Medemblik f 37.700; J. Botman, Wervershoof f 41.600; Koorn en De Jong, Medemblik, tevens laag ste inschrijvers, f 32.400; Kuipers, Hoogwoud f 39.200; Wed. Huibers en Zn., Spanbroek f 32.458; J. A. de Koning, Spanbroek f 33.130; F. J. de Pie, Medemblik f 37.800; Vertelman, Wervershoof f 40.777. Het schilderwerk aan dit ge bouw, dat apart werd aanbesteed, kwam als volgt uit de bus; v. d. Wild, Rotterdam f 1765.»-; Wed. Vermeulen, Medemblik. tevens laagste inschrijver, f 1074.50; Geertsema, Slootdorp, f 1100. P. Hoeve, Dirkshorn, f 1595. Groot, Westerblokker, f 1246. Gebr. Lanjouw, Medemblik, f 1191.Gebr. Zeldenrust, Me demblik f 1190.—; J. Helling, Me demblik f 1395. De gunning werd aangehouden en zal zo spoedig mogelijk wor den bekend gemaakt. niet meer aan te pas. Reeds in Purmerend begon de volgorde zich af te tekenen, waarin ook tegen zes uur 's avonds de Koog weer zou worden bereikt. Duijf, Hooijschuur, Koeman, Verhoeven, Dekkers en Pafoort vormden de kopgroep. Hier zou den nog wel mensen afvallen, maar biikomen niet één. Duijf en Pafoort moesten na Medemblik even loslaten en zij kwamen er niet meer aan te pas. Met de storm in de flank ging het op Den Helder aan. De voorsprong van de groêp-van-vier nam ge stadig toe. In 'n tweede groep bevonden zich elf man, onder wie Witteveen, Rokx, van Breenen, Willekcs, Kempf en Siebeling. Elkaar goed afwisselend stoof de kopgroep door Den Helder en stak de kop in de wind. Hooij schuur echter liet zijn tempo iets verslappen en dat kostte hem zijn plaats. Uit de tweede groep slaagden tenslotte Rokx en van Roon erin te ontsnappen. Maar het duurde in Alkmaar, toen er 180 km. onder de wielen door waren, dik vijf minuten na het doorkomen van de „Grote Drie" eer Rokx en van Roon zich lie ten zien. Ondertussen was er bij Scha- gen nog een incident voorgeval len, dat door handig ingrijpen van de tourlelding geen nadelige gevolgen had. De kopgroep was n.l. de verkeerde weg ingeslagen. Er zat toen niets anders op, dan ook de rest van de kilometers lange "teep deze kant op te stu ren. Bij Wormerveer deed Ver hoeven, die voorop reed, hetzelf de. Koeman volgde hem, maar Dekkers niet. Toen de beide an deren hun vergissing bemerkten keerden zij terug en wisten de Eindhovenaar weer in te halen. Veilig Vanaf Alkmaar was er voor het leidende drietal geen vuiltje meer aan de lucht. De sprint moest tussen hen de winnaar aanwijzen. Koeman, de lange Krommenieër, gaf het sein. Ver hoeven reageerde traag, maar Dekkers sleurde zich tot naast Portefeuille gevonden met 1200.— ALKMAAR. De dertienja rige Ad Schagen. Boomkampstr. 4 alhier, vond gistermiddag np het Sportpark een portefeuille inhoudende o.m. f 1200,Blij kens papieren die er in zaten eigendom van J. v. W. te 't Zand Hoewel tot driemaal toe de vonds werd omgeroepen is de eigenaar niet op komen dagen. Geslaagd ALKMAAR. Te Deven«^r slaagde voor het examen landb. huishoudlerares, mej. I. Bos te Alkmaar. Raadsvergadering WIERINGERMEER. Woens dag 28 Maart a.s. komt de ge meenteraad van Wieringermeer in openbare zitting bijeen in het noodraadhuis te Wieringerwerf. VERBETERING OP KOMST? Naar aanleiding van de in de vergadering der Kamer van Koophandel te Alkmaar naar vorengebrachte klachten over 't slechte spoorwegmateriaal op de lijn AlkmaarDen Helder en de nadien met de Spoorwegen ge- de Noordhollander. Een tweede aanvglsstoot bracht hem als eer ste over de witte streep. De einduitslag luidt: 1. Dekkers (Eindhoven) 5 uur 53 min. 20 sec. 2. Koeman (Krommenie) op een wiel. 3. Verhoeven (Overschie) op 20 meter 4. Rokx (Sprundel) 6 uur 5 sec. 5. Van Roon (Haarlem) z.t. 6. Kempf (Amsterdam) 6 uur 1 min. 5 sec. 7. Willekes (Amsterdam) z.t. 8. v. Breenen (Amsterdam) z.t. 9. Snijders (Halfweg) z.t. 10. Hooijschuur (Zaandam) z.t. Voorts o.m. 16. Kwantes (Wor mer) en 17. Pranger (Anna Pau- lowna). Doelman Richter van DWS (met witte trui) slaat hier een der aanvallen af, die de Enschede-spelers op het doel (en het kampioenschap) van DWS ondernemen. BERGEN De eerste zomerexpositie van het Kunstenaars centrum Bergen is geopend. Tot 27 Maart hangen aan de witte muren in de kunstzaal van „De Rustende lager" de modern-religieuze werken van Jaap Min, acht en twintig in getal, en tevens een vrij groot aantal tekeningen. Het is een expositie, welke grote belangstelling verdient en meer dan eens vernamen we van de talrijke belangstellenden, die de opening van de tentoonstelling bijwoonden, de opmerking: „Ook Alkmaar moet er naar toe". Een reactie, waaruit dus on miskenbaar duidelijk wordt, dat deze expositie bestemd is voor het grote publiek en niet alleen voor een handjevol eerste zo- mertoeristen en een kleine kring van ingewijden in de schilder kunst. Het was Zaterdagmiddag nau welijks vier uur, of de tentoon stellingszaal stroomde vol: o.m. waren aanwezig van de oude schildersgarde Matthieu en Piet Wiegman, Jaap Weyand en Harry Kuijten, wethouder J. Oldenburg, de voorzitter van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, de heer J. Roggeveen, mevr. Boen dermaker, de schrijver Rein Valkhoff en tal van jonge schil ders uit Bergen en Schoorl. Allen werden welkom geheten door de voorzitter van het K.C.B., mr. A. Kamp, die de heer H. J. M. Bou- chette, Rijksinspecteur van het Lager Onderwijs te Amsterdam, wien men verzocht had de ex positie te openen, inleidde en die bekend maakte, dat de prijs van f 200.- voor aankoop van een kunstwerk bij een der leden, ge wonnen was door de fam. C. Waal te Heiloo. Ter opening van de expositie heeft de heer Bouchette. die lid is van de Gemeentelijke Com missie voor de Kunst te Amster dam, een uitermate knappe in leiding gehouden. De concrete mens Hij begon met te betogen, dat ZATERDAG- EN ZONDAGVOETBAL ZONDAG: Res. 2B: Spartaan 2't Gooi 2 20 Aikm. V. 2Watergr.meer 2 01 Res. 2C: W.-Frisia 2Volendam 2 24 ZATERDAGMIDDAG- COMPETITIE 3A: Huizen—Kennemerland IJ muidenZuidvogels 4B: VEw- Geuzen SIZO—PV.WA Ook de Zaterdagmiddag-velden h.bben de regenval niet kunnen verdragen want maar enkele wedstrijden konden doorgang vinden. In 3A heeft Huizen haar positie nu uien mui uk „jjuu, yls- aanmerkelijk verbeterd door een voerde besprekingen, ontving dekeurige overwinning op Kenne- 3—0 4—4 4—2 2—0 Kamer thans bericht, dat de ma teriaalpositie helaas nog niet van dien aard is om deze dienst met moderner materiaal te bewerk stelligen. Inmiddels is echter de onder- houdstoestand van de gebruikte wagens verbeterd en zijn enige van de meest ergernis gevende rijtuigen door andere vervangen. De Directie tekent hierbij aan, dat de Kamer ervan verzekerd kan zijn dat deze aangelegenheid bij voortduring haar aandacht heeft en het traject Alkmaar- Den Helder als één der eersten is genoteerd, waarop nieuw ma teriaal gaat rijden, zodra daar over de beschikking is. Tot zo lang zal de Directie genoodzaakt zijn een beroep op 't geduld der reizigers te doen. De Kamer merkt hierbij nog op. dat haar vertegenwoordiger in de Spoorwegraad in het begin van het vorige jaar in deze Raad opnieuw heeft aangedrongen op het inleggen van enkele diesel- treinen op de lijn AlkmaarDen Helder. De directie heeft toen geantwoord, dat zulks op dat ogenblik niet mogelijk was, doch dat gehoopt werd, dat dit in Mei 1952 wel het geval zou zijn. Ten aanzien van de dienst AlkmaarHoorn bereikten de Kamer berichten waaruit zou zijn op te maken dat deze dienst met ingang van de zomerdienstrege- iing met stoomtreinen zou wor den hervat. merland en nu is het wachten alleen op een misstap van Spa kenburg want alleen Spakenburg kan nog gelijk komen met de leiders en dan zou 'n beslissings wedstrijd uit moeten maken wie dit jaar de kampioensvlag mag hijsen, en dat zal Huizen wel zijn. IJmuiden heeft weer een kostte ~r puntje in de wacht kunnen slepen tegen Zuidvogels en zeer tot spijt van de hele Dindua-aanhang want het gaat er'nu toch werkelijk donker uit zien voor de jongens uit de Ha- ringstad. In 4B de verrassing van de dag n.l. de nederlaag van de Geuzen tegen de Benjamins. 42 wil toch wel wat zeggen. VEW heeft bepaald weinig zin in de laatste plaats en deze overwinning heeft nu voor haar dubbele waarde pekre^on door de nederlaag van PVWA. Voor SIZO was dit wel een benauwde overwinning maar de punten bleven toch thuis. Tot slot willen wij er nog even melding van maken dat ZSGO door zelf niet te spelen toch 2 punten rijker is geworden daar zij het protest welke was aange tekend tegen het in mindering brengen van 2 extra winstpunten van de wedstrijd tegen Terras- vogels gewonnen heeft. De staartgroep wordt thans in 3B Meteoor 15 14 Forward 16 14 ZSGO 16 12 DEC 15 11 de Meer 16 10 de mens is aangeboren een grote mate van beperktheid, die op de eerste plaats impliceert de con creetheid van de mens, terwijl zijn abstractievermogen slechts langzaam tot ontwikkeling komt". Van het abstraheringsvermogen van de mens moet men echter geen al te hoge dunk krijgen. Volgens de woorden van Aristo- teles is immers het allermoeilijk ste voor de mens; „inzicht te heb ben in het meest algemene, want dit ligt het meest van de zinnen verwijderd". Wanneer men over metaphysieke begrippen wil pra ten, bedient men zich van louter menselijke begrippen, waarbij aan het tegenovergestelde gedacht wordt. De mens kan nu eenmaal Langras verschalkte Mekken met ALKMAAR Door achtereen volgens te winnen v»n M.A, Lan- Ïras en C. Bav werd de 21-jarige .angedijker Fr. Slot jeugdkam pioen dammen van het district Noordhollands Noorderkwartier. Hoofdklasse. H. de JongFr. Slot Q^f-2 M. OudTh. de Haas 11 N. RiebeekJ. -Schuyt 11 Eerste klasse. L.J. v. MeeuwenL. Verver 02 J. MekkenM.J. Langras jr. 02 J. JornaW. Tesselaar 20 L. SchoutenD. Stam 11 Wel hield De Jong door goed spel de partij lange tijd in even wicht, maar toen hij door een blunder een schijf achter was ge raakt, kon men het wel aan Slot overlaten om de voorsprong in winst om te zetten. M. Oud kreeg tegen De Haas een voordeliger eindspel, maar kon verlies van enkele schijven niet tegengaan, waarna tot remise werd besloten. N. Riebeek meende reeds gewon nen te staan, maar hij koos een foutieve voortzetting en Schuyt maakte bekwaam remise. De nestor van de deelnemers in de eerste klasse, J. Jorna, wist na een iets nadeliger midden spel een schijf te winnen en daar na door te breken naar dam. Tesselaar gaf hierna wijselijk op- niet treden buiten het geschapen beeld. Wat zal dan de nieuwe taal zijn van „abstracte" kunste naars? Ook de kunstenaar kan niet treden buiten de geschapen beelden. Hij kan trachten in con crete lijnen en kleuren zijn indi viduele aandoeningen, zijn fan tasiebeelden uit te drukken, een listige damzet, zag de dam weliswaar afgenomen, maar pro fiteerde van zijn betere stelling door te winnen, al moest hij de gehele partij op zijn qui vive zijn voor opgezette valletjes. Verver kon tegen Van Leeuwen een theoretische damzet toepas sen en won, na de dam in veilig- maar spréékt dat tot een ander? heid te hebben gebracht. Schou- Wil men dus, auditief ofwel ten en Stam gaven elkaar niets visueel, iets aan een ander mee delen van zijn innerlijke ervarin gen, dan zal men dat moeten doen in een voor een ander verstaan bare taal. Is dit niet de reden, waarom de abstracte kunst voor het grootste deel der mensen zo „vreemd" is? Of zou dan de kunstenaar zo hoogmoedig zijn, dat hij meent zich te mogen ont trekken aan zijn taak, met zijn kunst de mensheid te dienen, of wel zo hoogmoedig, dat hij tracht een eigen, nieuwe visuele taal te scheppen, in de meest-enge be tekenis van het woord? Men zou op grond van het feit, dat in het verleden de beeldende kunsten steeds volstrekt verweven zijn geweest met het algemene cultu rele beeld en het denken van de eigen tijd, kunnen veronderstel len, dat de abstracte kunstenaar van mening is, dat deze abstrac tie past in het huidige algemene cultuurbeeld, doch niets lijkt minder waar dan dit, omdat de abstractheid veel meer eigen is aan het Christelijk Godsdienstig denken dan aan het huidige ra tionalisme en de toenemende materialisering. Het is dan ook zeker niet toevallig, dat de exis- tentiephilosophie waarschijn lijk de meest-concrete van alle philosophische stelsels een kind is van onze tijd. K os tractie past kwalijk in onze uiu Niet aiieen onze exisientie- philosopnie, onze moaern-zaKe- njke areuneciuur, onze materiele levensvisie enerzijds, maar an derzijds ook ons modern onge spleten psychologisch, medisch en theologisch denken, scheppen een cultuurbeeld, waarin de ab stract beeldende kunstenaar maar kwalijk past. Onze moder ne paedagogiek, die hart, hoofd en hand als een eenheid ziet, voedt ook weinig op in deze geest van abstractie, maar is zeer concreet. De kunst, die in deze een eigen weg meent te gaan, distancieert zich dus meer van het algemene cultuurbeeld en komt zo buiten de cultuur te staan." Tenslotte zeide de heer Bou chette een en ander over het werk van Jaap Min zelf: „Voor een groot deel heeft de christe lijke gedachte in de kunst zijn werk beheerst en de wijze, waair- op dié niet en wel kan worden gerealiseerd. Zo goed als men „abstract" kan worden door bui ten de visuele taal te treden, zo goed kan men het zijn, door verminking van het concrete beeld tot een zuivere weergave van het materiële beeld alleen." Hij doelde hier vooral op de zoetelijke producten van de Christelijke kunst, die onze bin nenkamers nog maar al te vaak ontsieren en een wel voor ieder verstaanbare taal spreken, maar een leugenachtige taal, die daar om zo gevaarlijk is. En hij noem de hiervan de droeve voorbeel den. toe, pareerden beiden diverse dreigingen en bereikten een re mise-stelling. Hoofdklasse: P. Beers 4 gesp. 6 pnt: J. Schuyt 5—6; N. Rieibeek 5—6; Fr. Slot 5—6; C. Dijker 4— 5; H. de Jong 5—3; Th. de Haas 5—3; M. Oud 5—3 pnt. Eerste klasse: J. Jorna 5 gesp. 7 pnt.; M. J. Langras 5—6; L. J. v. Leeuwen 55; W. Tesselaar 5 —5; L. Verver 55: J. Mekken 54; L. Schouten 54; D. Stam 54 pnt. Schaken EGMOND a. ZEE. De uit slagen van de onderlinge club competitiewedstrijden van de schaakvereniging „De Egmonden luiden: R. CopierA. Heere A. RoozingJ. Stikvoort J. van DonA. Heere J. van DonJ. Zijp R. Copier—H. de Vries H. de Vries—R. Copier P. Mante—K. Stiemer 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 0—X 1—0 AVENHORN, 17 Maart. 3000 kg rode kool 6.8019.60; 4100 kg gele kool 6—9.30; 25.500 kg uien: grove 3.404.70, gewone 2.20 3.40; driel. 1.60—2.20; 25.700 kg bieten: rond 6.507.50: II 4.40 5.40; lang 2.50—6.00; 1000 kg wit lof I 34—35, II 28—34, III 25—27. 72.700 kg peen II 4—6.40, III 4—5.40; IV 4—5.70. W ARMENHUIZEN, 19 Maart, witte kool 5.506; rode kool 6.50 11: rode kool afw. 13.10. LANGEDIJK, 19 Mrt. 1000 kg uien 7.50; grove 3.50; 5500 kg rode kool 10.80; 14000 kg gele kol 6—8.40; 22000 kg deernse witte 5.50—6.80; 1700 kg gele kool doorgedr.; 3400 kg witte kool doorgedr. N. SCHARWOUDE 19 Maart. 1000 kg peen C 4; 800 kg uien 2.60; 55000 kg rode kool 6.90 21.10; 15000 kg gele kool 7.70; 30000 kg witte kool 5.508; 8000 kg gele kool doorgedr.; 13000 kg witte kool doorgedr. Veemarkt ALKMAAR, 19 Maart. 6 paarden 500950; 58 vette koeien 5001400; 400 nuchtere kalveren v. d. slacht 2575; 373 varkens 1,721,78 p. kg. de mediterende, bijvoorbeeld voor zijn kruiswegstaties, kan doen wenen over zich zelf en over zijn kinderen, is pas wer kelijk geslaagd en die heeft de ware zin van de Christelijke kunst begrepen." Hij betoogde, dat Jaap Min dit bij zijn werk oprecht heeft ge tracht. Op de tentoonstelling zelve Alleen de kunstenaar, die komen wij nader terug.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5