Russen in Parijs staan tegenover harmonieuzer Westelijke wereld Kellner blijkt oplichter ZOEK. DE LENTE OP! Wat dreigt er in Perzië? BEURSOVERZICHT Een tikkeltje philosophie rond v/at groene knopjes V.N.-troepen bij Tsjoengtsjon Politie in Veendam, Groningen, Brummen en Amsterdam zoekt hem De tafeltennis- kalender Buitenlands overzicht Gewijzigde krachtsverhouding Krachtsverschil tussen Oost en West nog ongewijzigd Heilige onrust DINSDAG 20 MAART 1951 PAGINA 5 „Zoekt tuat, mijn heer?" zei de werk man in het park, onderwijl hij nog juist een dor takje wegknipte en de klep van zijn pet omhoog duwde, waaronder hij mij al even had nagetuurd. „Ja", zei ik wat schuchter, „ik ben op zoek naar de len te". Ik dacht, dat de man, die daar in zijn ietwat te wijde man- chesterjas tegenover mij op de steel van een hark stond te leunen, in een onbedaarlijk lachen zou losbar sten, Maar het kwam anders uit. „De lente, mijnheer? Dan hoeft u zogezegd niet ver te zoeken, kijkt u maar eens" en de man liet de harksteel naast zich neer vallen om een klein takje van de grond op te rapen. „Ziet tl dat knopje, daar. Dat is de lente, weggekropen in twee leren schildjes, die haar be schermden tegen vorst en kou". De rimpels in het voorhoofd van de tuinman groeiden tot dikke ribben toen hij mij aanzag om te peilen of ik hem wel volgde. ,.Zo'n knopje is een klein won dertje, mijnheer! Eigenlijk zit er niet alleen de lente, maar ook de zomer en de herfst in opgesloten, want dat jonge blaadje draagt nu al in zich de rijpheid van de zo merzon en de dorheid van de najaarsstormen". Ik had nieuwsgierig toegekeken hoe de man voor mij het schriele knopje doormidden sneed en het frisse groen naar buiten deed puilen uit de vlakke wond. „En is het eigenlijk ook niet zo met die kinderen daar, die „haasie over" doen". Ik keek om en op dat moment schoten de jongens snel en vlot over elkaar heen. Maar de man voor mij ging verder en ik luisterde. „Zij zijn nu in de lente, mijn heer maar dragen zij niet de kracht van hun jonkheid en de bedaagdheid van Imn ouderdom in hun benen". Ik keek verrast in de donkere ogen van de tuin man. die een kleine filosoof bleek te zijn. „Zo is het met alle lenteboden" vervolgde hij, „en willicht is dat het mooiste van élke lente". Met die gedachte ben ik verder gewandeld door het ontwakende park, waarvan de vijver nog met een dun fliestertje ijs was bedekt en de modderige paden hardbe- vroren ribbels hadden. Alles was nog wat kaal, maar in de kooi der duiven werd er gevochten tussen twee doffers, die elkaar de gunst van een jong duifje betwistten. Een merel, die zijn gele snavel aan de buiten kant over het gaas van de volière afveegde, scheen te spotten met de twee mannetjes beneden. „Ik zoek mijn wijfje in alle vrijheid en heb meer keus dan jullie", scheen hij te vertellen. Het dier vloog weer weg en deed hetzelf- GEEN REACTIE OP REGERINGSVERKLARING AMSTERDAM, 19 Maart. De Beurs verkeert in een apa-< thisehe stemming, hetgeen wel duidelijk blijkt uit het feit, dat er van enige reactie op de be langrijke regeringsverklaring van Saterdag geen sprake was. De Beurs heeft reeds lang ge noeg rekening gehouden met de verslechtering van ons betaal middel, zodat noch de verhoogde defensie-uitgaven, noch de ver meerdering der inkomsten- en vennootschapsbelastingen veel in druk maakten. De houding van de staatsfond sen markt viel erg mee. Bij de industrie-aandelen opende Kon. Olie twee punten lager, maar hierna volgde een herstel tot 308, slechts een fractie beneden de notering van Vrijdag. Unilevers bleven onveranderd. AKJJ's ste- S,?1? ru'm twee punten tot 185. Philips daarentegen zag zich twee punten ontgaan en gold circa 252. De Scheepvaartafdeling wist zich uitstekend te handhaven en was hier en daar zelfs een klei nigheid hoger. Van de crediet- wstellingen hebben de drie klei nere banken vrijwel tegelijkertijd het dividend over 1950 bekend ?®.maakt. Slavenburg en van Mierlo, die beide het dividend met - procent verhoogd hebben tot resp. 7 en 7% procent, waren een kleinigheid hoger. De Neder landse Credietbank, die het divi- °P de aandelen B op 5 pet handhaaft, ditmaal echter geheel m contanten, waren goed prijs houdend. Interessant was het koersverloop bij enkele kleinere cultuuraandelen. Aandelen Tjoe- roeg stegen van 42 tot 55 a 60 procent, Insulinde Cultuursyndi-" caat van 58 tot 62 procent. Van beide aandelen deden dividend geruchten de ronde. Op de Ame rikaanse sector kwam er weinig verschil in de noteringen ten op zichte van Wallstreet. het agio- percentage bleef op 9 1/4 pet. on veranderd. Prolongatie 2 1/4 pet. zocht?", vroeg hij en weer tikte hij zijn pet omhoog. „Ik ga naar huis", zei ik, „want ik heb het koud, bitter koud". Toen heeft de man gelachen onbedaarlijk en nadat ik al even het hek van het park was uitge wandeld hoorde ik hem nog roepen: ,jMaar het wordt toch lente." Vroegeling UITZENDING KERKDIENST NED. GEVALLENEN Vanavond van 19.1519.23 uur zal de KRO uitzenden een opname van de kerkelijke plechtigheid ter nagedachtenis aan de geval len Nederlandse soldaten in Ko rea, gehouden in de kapel van het Army Main Hospital, te Tokio op 6 Maart 1.1. De plechtigheid werd geleid door aalmoezenier van de Vrande en een Amerikaanse dominee. de spelletje nog eens bij de kraai, die met een strootje in haar bek zijn kooi op en neer vloog. Ook voor die zwarte-rover-op-non- actief komt de lente en ook hij wil zorgen voor de opbouw van een nieuw leven. Lente, zomer en herfst Ik dacht aan de tuinman daar voor in het park en ik wilde te rug om hem te vertellen van die doffers en die wanhopige kraai. Toen ik bij hem kwam knipte hij nog altijd dorre takjes uit een robuste struik. „De lente gevonden, mijnheer?" Ik knikte en bedacht, dat voor hem die doffers en die kraai geen nieuws meer waren. De man keek mij niettemin nieuwsgierig aan. „Maar waar gaat u nu dan heen, nu u gevonden hebt wat u Onafhankelijke communistische partij in Zwitserland ZUERICH 19 Maart (Keuter) Te Zuerich is een onafhankelijke communistische partij gevormd, die los van het Kremlin staat. De partij is gesticht door uit de of ficiële communistische partij ge treden communisten, die een we zenlijke communistische partij wilden vormen. DE STRIJD OP KOREA De verbonden troepen naderen Tsjoengtsjon, het voornaamste noordelijke bevoorradingscentrum, ongeveer 12 kilometer ten zuiden van de grens. Volgens waarnemers zullen de noordelijken zich op een verde digingslinie ongeveer vijf kilo meter ten noorden van de breed tegraad terug moeten trekken, als zij deze plaats opgeven. De nieu we linie zou moeten liggen op een plaats, waar het dal tussen de heuvels zich vernauwt. De noordelijken, aldus deze waar nemers,"1 zouden op vlak terrein niet stand kunnen houden met het oog op de grote vuurkracht der verbonden troepen. (Van onze correspondent) VEENDAM. Door de politie te Veendam, Groningen, Brum men en Amsterdam wordt mo menteel gezocht de 21-jarige F. W. uit Groningen, die zich in die plaatsen en misschien ook nog wel elders aan oplichting heeft schuldig gemaakt. Deze jonge man heeft het weten klaar te spelen hotels, modemagazijnen en eep sociëteit op te lichten en menig meisje het hoofd op hol te doen slaan. In Veendam heeft hij enkele weken als kellner in een beken de sociëteit gewerkt. Hij viel op door zijn goed voorkomen en wist zich snel met de bezoekers vertrouwd te maken. Zijn optre den was soms wel eigenaardig, doch niemand zag in hem een oplichter, zoals hij thans is ge bleken te zijn. Op zekere dag moest de jonge man voor de gerant naar het gemeentehuis. Hiervan is hij echter nooit teruggekeerd. Toen bleek, dat hij zijn baas voor ruim 50.had opgelicht, een beren-modemagazijn voor een jas had afgezet en een niet- betaald kosthuis achterliet. In Groningen heeft W. kans gezien iemand van een rok- costuum af te helpen, zonder te betalen. In Brummen gaf hij zich uit als vertegenwoordiger van een grote fabriek in Veendam of als machinist van een der grootste hijskranen van Europa, totdat hij plotseling was verdwenen met medeneming van een elec- trisch scheerapparaat van de hotelhouder en zonder te be talen. BOBET VERSLOEG BARBOT)N IN SPRINT Milaan-San Remo De 42ste wedstrijd Milaan San Remo, is gewonnen door de Fransman Bobet in 7 uur 30 min. 23 sec. (gemidd. 37 y. km per uur). De uitslag luidt: 1. Bobet (Fr.) 7.30.23; 2. Barbotin (Fr.) op een wiel; 3. Impanis (Belg.) 7.33.42; 4. Petrucci (It.) 7.33.53; 5. Falzoni (It.) 7.35.37; 6. Mag- gini (It.) 7.36.55. Op de zevende plaats klasseerde zich een kleine groep renners, onder wie Bartali, Magni, Kübler en van Steenber gen. Een bekende fabriek in aard appelmeel etc. te Veendam ont ving de laatste tijd meerdere rekeningen van een groot hotel op het Damrak te Amsterdam. Hoewel men in Veendam natuur lijk van niets wist, kreeg men het signalement van de voort vluchtige kellner. Hij gaf zich in het hotel uit voor een bekend fabrikant uit Veendam. Hoewel de netten om de kell ner (artist, fabrikant, machinist) steeds nauwer worden toege haald, is het niet onmogelijk dat hij naar zee is uitgeweken. W. bezat namelijk een monster boekje. STAKING IN SCHEEPSBOUW DER V.S.P NEW YORK, 19 Maart (Reu ter). 20.000 arbeiders in de Amerikaanse scheepsbouw heb ben gedreigd op 3 April in sta king te gaan als de raad tot sta bilisatie van de lonen zijn goed keuring blijft onthouden aan de loonsverhoging, die de Bethlehem Steel Company bereid is aan haar arbeiders te geven. BELGISCHE KONINGIN-MOEDER NAAR NEDERLAND BRUSSEL. 19 Maart (Belga). Koningin-Moeder Elizabeth van België zal zich Vrijdag naar Naarden begeven, waar zij de uitvoering van de Mattheuspas- sion door de „Nederlandse Bach- vereniging" zal bijwonen. TOPSALARISSEN PROVINCIALE EN GEMEENTE AMBTENAREN Op de vraag van enkele leden der Tweede Kamer welke invloed de verhoging van het „plafond" der salarissen in Rijksdienst zal hebben op de topsalarissen bij provincies en gemeenten, deelde de minister van Binnenlandse Za ken in een nota mede, dat de sa larissen der functionarissen in dienst der lagere organen zoveel mogelijk op die der Rijksfunctio narissen worden afgestemd. Dit impliceert, dat de verhoging van het „plafond" (welke na "de laat ste wijziging van het bezoldi gingsbesluit burgerlijke rijksamb tenaren 1948 in feite neerkomt op een verhoging der per ultimo 1949 geldende salarissen met 10%%) in voorkomende gevallen even eens haar invloed kan doen gel den op topsalarissen bij de pro vincies en de gemeenten. De tafeltenniskalender, welke in een hoofdbestuursvergadering van de Nederlandse Tafeltennis- bond te Utrecht gehouden, werd besproken, ziet er als volgt uit: 7 April: Tongeren (België): BelgiëNederland (heren) (Pel ser, Du Buy 'en v. Zoelen). 10 of 11 AprilDen Helder Nederland Vietnam (heren) (le wedstrijd). 10 of 11 AprilDen Haag In ternationaal tornooi met Viet- namezen. 12 AprilNijmegen Interna tionaal tornooi met 4 Vietname- zen. 13 AprilDordrecht Neder landVietnam (heren) (revan che wedstrijd). 14 en 15 April Luik 5 landen tornooi met België, Nederland, Luxemburg, Frankrijk en Enge land. In laatstgenoemd tornooi moet een landenploeg bestaan uit 1 speelster en 2 spelers. 22 April Nog nader aan te wijzen plaats NederlandIndia (dames); NederlandIndia (he ren). 23 AprilRotterdam Neder landIndia (heren). Tussen 26 en 30 April wordt te Parijs de jeugdwedstrijd Frank rijk-Nederland gespeeld. 3 Mei Vlissingen of Middel burg NederlandBelgië (heren) Handgranaat ontploft te Bagdad BAGDAD 19 Maart, Reuter Maandag is in de leeszaal van de Amerikaanse voorlichtingsdienst te Bagdad een handgranaat ont ploft, waardoor vier personen licht werden gewond. Reeds onmiddellijk na de sen sationele moord op de Perzische premier Rasmara hebben wij hier op het ernstige gevaar gewezen, dat deze moord, welke een dui delijke politieke achtergrpnd had, voor het 'land, maar ook voor de toch reeds zo gespannen interna tionale verhoudingen, wel eens tot ernstige moeilijkheden aan leiding zou kunnen geven. Dat deze vrees niet denkbeeldig is geweest, bewijzen de berich ten, welke ons sindsdien uit dit geheimzinnige land bereiken en die het wel héél duidelijk maken, dat politieke fanatici nog steeds druk bezig zijn de door deze moord ontstane verwarring uit te buiten voor bepaalde aspiraties. De moordaanslag gistermorgen op de ex-minister van onderwijs, een vorstander der hervormin gen, is opnieuw daarvan een be wijs. Waar bovendien in Perzië het intrige spel in alle geledin gen een geliefd en veel gebruikt wapen is, moet het niet uitgeslo ten worden geacht, dat men hier plotseling voor de meest gevaar lijke verrassingen staat. Er heerst dan ook momenteel in dit land een sfeer van een ge heimzinnige revolutie, zoals een parlementslid aan een buiten lands journalist verklaarde en niemand kan zeggen waar en op welke wijze deze tot een uitbar sting kan komen. De vorige week wezen wij er reeds op, dat het parlement, dat bijna uitsluitend is samengesteld uit vertegenwoordigers van het groot-grondbezit en enkele repre- BONTCREATIES IN 1951 De bekende Londense bont-couturier Massin of Mayfair heeft de reputatie, dat hij bont creaties schept, die op vallen door- eenvoud en distinctie. Foto LINKS toont een van zijn jongste jasjes, 'n koelie-coat van Nerz. Aan de voorkant lopen de vellen horizontaal, aan de achterkant ver ticaal. De sluiting, die 1 dikwijls een probleem vormt, heeft Massin hier door twee in elkaar gevlochten velletjes gemaakt. De wijde mouwen hebben een spleet van voren. Foto MIDDEN: Kolinsky is een bontsoort, die veel op Nerz lijkt, maar aanmerkelijk goed koper is. Massin of Mayfair gebruikte daarom Kolinsky voor een aantal „betaalbare" bont capes voor de jongere generatie. Hier zien we een elegant jasje met wijde mouwen tot de ellebogen; heerlijk voor koele zomeravonden. Foto RECHTS toont de „Massin-cape itiet ingebouwde mof". De voorkant van deze bij zonder fraaie platina-vossencape is zo lang, dat zij opgerold als mof benut kan worden. Op de komende zomer-concerten te Londen zal deze nieuwe Massin of Mayfair-creatie getoond worden. Men lette op de soepele wijze, waarop Massin de kraag in de rug laat overgaan. (Van onze correspondent) NEW YORK, 8 Maart. Het heeft de Amerikanen niet ver rast, dat de afgevaardigden der ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier hun eerste bijeenkomsten hebben gehou den in een atmosfeer van uiterste stroefheid. Dit verschilt overigens in geen enkel opzicht met vorige bijeenkomsten van deze ,,agenda-commissie-op-hoog-niveau". Ook daar heerste steeds een frigide stemming alvorens men het stadium be reikte waarop de gedelegeerden elkaar voor de camera vrien delijk de hand drukten en een formeel communiqué uitvaar digden. Wat het practische resultaat van die communique's is geweest kan men nagaan aan het verloop van de onderhan deling over het Oostenrijks vredesverdrag, waarmee men na idem zoveel jaren nagenoeg niet is gevorderd. De Amerikanen zijn ditmaal, practische nut van de besprekin van het ogenblik dat de Russen in November j.l. het State Depart ment benaderden met het voor stel, waarvan de huidige onder handelingen het gevolg zijn, uiter mate terughoudend geweest. Men verklaarde openlijk, dat men het Het hier afgebeelde vliegtuig, dat beschouwd kan worden als een tegenhanger van de uiterst snelle Sovjet-Russische straaljager MIG-15, is de Britse Vickers-Supermarine type 535; een met 1 Rolls Royce Nene straalmotor uitgeruste straaljager met achterwaarts gerichte vleugels. De span wijdte bedraagt 9l/s meter, de totale lengte 13 meter. De snelheid van de 535 moet die van 't geluid ver ie boven gaan. gen niet inzag, maar, uiteraard, geen gelegenheid tot discussie voorbij zou laten gaan. Deze re serve was aanzienlijk meer, dan de koele houding, die diplomaten plegen aan te nemen jegens lan den met wie de betrekkingen niet bepaald ideaal zijn. In November zag de militaire situatie in Korea er zeer ongunstig uit: de kwestie der erkenning van Rood China had de grootst mogelijke verwij dering tussen Brittannië en de V.S. veroorzaakt; spanningen tus sen Fransen en Britten inzake Europese problemen en Frankrijk en de V.S. inzake Duitse vraag stukken, deden bij menigeen de vraag rijzen of "de Atlantische gemeenschap wel bestaansrecht had óf wel bezig was zichzelf te elimineren. Aan dit laatste hoop ten de Russen in November ijve rig te kunnen meewerken door de hoogst controversioneie kwes tie van Duitsland's herbewape ning voor de geallieerden te wer pen. Amerika's vurige wens was toen alle besprekingen op de lange baan te schuiven, tot zich een gunstiger tijdstip zou voor doen om aan de tafel te gaan zitten. De aanzienlijke tijdwinst, mede verkregen door de uitvoerige notawisseling tussen de Grote Vier, is door de geallieerden in derdaad ten nutte gemaakt. De krachtsverhouding schijnt al thans op papier in belangrijke mate gewijzigd te zijn. In Korea is de positie van de geallieerden niet langer desperaat. (Niettemin is een afwikkeling van de Kore aanse affaire nog geenszins in zicht.) Er is een evenwicht van krachten bereikt, dat echter op de lange duur niet voor het Wes ten aangenaam kan zijn. Mc Ar thur's duidelijke aanwijzing, dat het thans aan de O.V.N. is om zich uit te spreken ten aanzien van het verdere verloop der ope raties in Korea, is daarvan het welsprekendst bewijs. De belangrijkste verbetering van de positie der geallieerden tegenover Rusland is derhalve van diplomatieke aard. Omtrent zeer vele problemen van atoom kwesties tot zee-commando's zijn Amerikanen, Britten en Fransen het thans in grote trekken eens geworden. Voor zover men het nog niet geheel eens is over de kwestie van het Europese leger en met name omtrent Duitslands rol daarin, heeft men zich althans zo wijs betoond dit probleem voor een tijdje niet verder aan te snijden. Wil Rusland dus ditmaal trachten roet in het geallieerde eten te gooien, dan is er slechts de Chinese kwestie, die voor dit doel kan worden aangesneden. Doch op het huidig ogenblik alvorens een verwacht Chinees offensief in Korea beslissende gaten in de geallieerde verdedi ging heeft veroorzaakt zal Gromyko de grootste moeite heb ben om de geallieerden hierom trent zover uit elkaar te drijven dat een situatie als November 1950 opnieuw kan ontstaan. De indruk, die n^en gedurende de eerste vier dagen dezer onder handelingen in New York en Washington heeft gekregen is, dat de Russen thans te Parijs met de grootste voorzichtigheid aan het werk zijn om na te gaan wat de zwakke plekken zijn van de her vonden geallieerde eensgezind heid. Triest was daarvoor een aanloop. Daar, althans, concen treren zich een aantal spannin gen, die het gevolg zijn van de algehele wijzigingen,-die zich ten aanzien van het Middellandse Zeegebied schijnen voor te doen. Tegelijkertijd is Triëst, zeker ge zien de huidige relaties van het Kremlin met Joego-Slavië, de Russen een doorn in het oog. Maar het Westen heeft, bij monde van Jessup, prompt verklaard, dat men niet te Parijs is gekomen om een koehandel te voeren en tegenover het Oostenrijks vredes verdrag (waartoe de Russen zich weliswaar hebben verplicht, doch deze verplichtingen nimmer ten uitvoer legden) Westelijke con cessies ten aanzien van Triëst te stellen. „Oostenrijk", zegt Jessup, „staat geheel op zichzelf". De houding van Gromyko te Parijs heeft waarnemers te Was hington de mogelijkheid doen op peren, dat de Russen een geheel ander doel op het oog hebben: aangezien de diplomatieke „linie" van het Westen op dit ogenblik uiterst solide is, zo redeneert men, vermoeden de Russen wellicht, dat het nut van de Ministerscon ferentie voor hen wellicht min der groot is dan in November, toen zij het denkbeeld tot deze conferentie opperden. Daarom zouden zij er nu op uit zijn in de voorvergadering te Parijs voldoende redenen naar voren te kunnen brengen om de eigenlijke ministers-conferentie geen doorgang te doen vinden. Vanzelfsprekend zouden de Rus sen daarvoor alle blaam op de schouders der geallieerden wer pen, die immers door hun „hals starrigheid" (ais b.v. in het ge val Triëst) de ministersconferen tie „nutteloos" zouden hebben Het verdere verloop van de besprekingen te Parijs kan niet nalaten een duidelijker aanwij zing te geven van Ruslands in tenties. Bij dit alles is het echter verre van duidelijk waarheen de drie geallieerden het willen leiden. Het is onwenselijk de besprekin gen te Parijs voor te stellen als of Parijs, Londen en Washington zich geen andere taak hebben gesteld dan daar de gedachten van het Kremlin te lezen, en, zo mogelijk, te corrigeren. Wat zijn ten aanzien van deze besprekin gen de plannen der geallieerden? Wil men inderdaad een nieuwe poging wagen om op realistische wijze met de Russen om de tafel te gaan zitten of wenst men dit in het huidige stadium van toe nemende militaire kracht daar mede alsnog te wachten? Het is in dit licht, dat menigeen te Washington de recente medede lingen van Zverev wenst te zien, dat Ruslands militaire uitgaven met 20 zullen worden ver hoogd. Zou het kunnen zijn, dat de Russen inderdaad wensen te praten over harde feiten in rea listische termen? VIER JAPANNERS TERECHTGESTELD SAIGON, 19 Mrt. (Reuter). Een Frans executiepeloton heeft vandaag vier Japanse officieren terecht gesteld wegens oorlogs misdaden in Mei 1945 begaan. De officieren waren ter dood veroor deeld voor de moord op 600 Fran se en Vietnamese krijgsgevange nen. VON FALKENHAUSEN C.S. NIET IN HOGER BEROEP BRUSSEL 19 Maart (A.N.P.) De Duitse generaais Von Falken- hausen Reeder en Bertram, die op 9 Maart j.l. door de militaire krijgsraad te Brussel tot resp. 12, 12 en 10 jaar dwangarbeid wer den veroordeeld, hebben beslo ten tegen hun straf niet in hoger beroep te gaan bij het krijgshof. sentanten van een fanatieke Mo hammedaanse secte, zich feitelijk achter de moordenaar van de ver moorde minister-president Ras mara heeft geschaard, door zich uit te spreken voor de nationali satie van de olie-producten, waar van de vermoorde minister een krachtig tegenstander was en zo als de moordenaar bij zijn ar restatie openlijk verklaarde, des wege uit de weg moest worden geruimd. Wij wezen er intussen ook op, waarom men deze nationalisatie wilde doorzetten, nl. omdat ten gevolge van de olie-overeenkomst met England Perzië grote winsten maakt, uit welke millioenen de Sjah en zijn regering de nieuwe westerse hervormingen, die zij doorvoeren, financieren. Maar van die hervormingen moeten de groot-grondbezitters niets hebben. De Sjah en zijn regering sche nen echter niet voornemens te zijn zonder meer voor deze op positie 'te bukken, terwijl ook de Engelse regering met nadruk ver klaarde, in deze eenzijdige opzeg ging van een gesloten contract niet te berusten. Terwijl daarnaast de Ver. Sta ten ook duidelijk in Teheran liet blijken, dat zij voor deze nationa lisatie niets voelen, omdat dan Rusland wel eens de afnemer van de Perzische olie zou kunnen worden. Als men nu weet, dat Perzië alleen meer olie produceert dan heel Rusland en de Russische olievelden van Bakoe zeer kwets baar zijn, omdat deze nog geen 200 KM van de Turkse grenzen verwijderd zijn en de Ver. Staten in Turkije een belangrijke lucht basis hebben, begrijpt men on middellijk, hoeveel Moskou er aan gelegen zou zijn om gewel dige vooraden te vormen van deze kostbare Perzische olie. De oogmerken, welke Moskou in deze zaak heeft, zijn wel niet dezelfde als die van de Perzische groot-grondbezitters, maar voe ren wel tot hetzelfde doel. De Sjah heeft nu een nieuwe minister-president benoemd in de persoon van Hoessein Ala, wglke benoeming wel de goedkeuring heeft gekregen, zij het met een kleine meerderheid, van het par lement, maar het nieuwe kabinet, waarmee hij Zondag gereed kwam, werd onmiddellijk door de Majlis (het parlement) afge stemd, omdat het regeringspro gramma niet een clausule bevatte, welke aanstuurde op een verbre king van het Engelse oliecontract. Dit parlement zet overigens de Sjah en zijn ministers reeds lang de voet dwars. Want daar het tegen de hervormingen is, wei gert het reeds meer dan een half jaar de begrotingen te behande len. De credieten, welke de regering nodig heeft, kunnen nu bij spe ciale volmacht van de Sjah maand voor maand worden vastgesteld, maar tengevolge van dit alles hebben de ambtenaren, militai ren en politie, reeds een achter stand in hun salaris, waarover deze natuurlijk ook niet erg te spreken zijn. Dit alles wijst er wel op, dat deze strijd om de Perzische olie in een zeer ernstig stadium is gekomen, hetgeen nog verergerd wordt, doordat de roep om natio nalisatie van de olie, ook in Irak weerklank heeft gevonden. Ook daar heeft de regering een oliecontract lopen, behalve met de Anglo-Iranian Oil Compagny, met de Ned. Bataafse Olie-Mij. In het parlement is nu reeds aan de Irakse regering gevraagd, indien Perzië overgaat tot de verbreking van de overeenkom sten met de buitenlandse maat schappijen en tot de nationalisa tie van zijn olieproducten, wat Irak dan zal doen? De minister-president Noeri Assaid heeft daarop meegedeeld, dat hij op de eerstkomende zit ting van het parlement hierop zal antwoorden. Het ligt intussen voor de hand, dat Amerika en Engeland, voor wie het midden-Oosten zo uiter mate belangrijk is, door de enor me olievoorraden, welke het be vat en die zij voor geen belangrijk deel in handen hebben, er niet in zullen berusten, dat hier mo gelijkheden ontstaan, welke Rus land als koper een goede kans zouden geven. Ook op die gronden mag de verdere ontwikkeling van deze situatie in Perzië en Iran met grote belangstelling worden ge volgd. Want het gaat hier om problemen, waarvan de betekenis verre boven Perzië en Irak uit gaat. De godsdienstige vernieuwing stelt zich als een steeds meer dringender eis in onze dagen zo wel voor het persoonlijke leven van een ieder onzer als voor de samenleving in haar geheel. In dienst van dit hoge en veel omvattende ideaal stelt zich het tijdschrift „De Nieuwe Mens", Maandblad voor beleving van het Christendom," een uitgave van Het Spectrum te Utrecht. Het voltooide met het pas verschenen Maart-nummer zijn tweede jaar gang. Deze aflevering is bizondere aandacht waard. Zij werd geheel aan de kern van ons godsdiens tig leven gewijd; de beleving van de Heilige Mis en de Sacramen ten, en is de vrucht van de sa menwerking tussen redactie en lezers. In Februari 1.1. zijn on geveer 70 personen uit verschil lende plaatsen van ons land, en daaronder vele jongeren, bijeen geweest op de H. Landstichting te Nijmegen. Van de daar gehou den voordrachten en besprekin gen vinden wij hier de weergave Deze is echter meer dan een lou ter verslag, zij is vooral de weer spiegeling van wat' er aan edele strevingen naar waarachtige ge loofsbeleving vanuit de bronnen van ons Christendom bestaat bij een gelukkig steeds groter wor dende groep. Zij is ook een werk program voor de verwezenlijking van deze idealen in eigen leven, in het gezin en in het arbeids - milieu. Dit van fijne smaak getuigende tijdschrift met zijn nobele doel stelling moge steeds meer goed menende katholieken tot steun en gids zijn! H.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5