Nieuur Driejarig meisje in de vlammen omgekomen, ouders gewond Katholieke middenstand vraagt snelle beslissing over lonen De lasten van het moment te dragen, mits zij rechtvaardig verdeeld zijn OM LONEN EN PRIJZEN Zegeteken van het Kruis Elf mensen moesten uit de ramen springen En verhoging hruto-marges 38ste Breedtegraad thans nagenoeg bereikt EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Opnieuw ernstige brand te Amsterdam Te veel woningen in aanbouw? Vliegramp in Noord-Columbia Overleg rond prijsstijgingen De rheumatiek wordt aangepakt Willem Mengelberg overleden De N.-Oostpolder in vijf gemeenten verdeeld? Srheepsberichten ONDERNEMERS ZIJN BEREID Bromfiets sloeg op hol Vader van vier kinderen gedood Van brutaliteit gesproken... Gedachten die kunnen helnen Abuanementsprijs f 5.30 per kwartaal, I 1.77 per «ad., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50: ia alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—: familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. BH contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Donderdag 22 Maart 1951 46e Jaargang No. 12124 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 GOEDE VRIJDAG, door de eeuwen heen aan de christelijke wereld vertrouwd als de Grote Dag, waarop Gods Zoon de aarde weer met de Hemel verzoende door Zijn Dood aan het Kruis, is het hoogtepunt in „die reeks van tegenstellingen, welke de liturgie van de Heilige Week sa menvoegt in een prachtig even wicht." Tegenstellingen. De Kerk spreekt van een smadelijke dood op het schandhout van het Kruis, maar zij laat ons ook, in die ont roerende Hymna in de kruishulde op Goede Vrijdag, een edel lof lied zingen op „het zegeteken van het Kruis", en hoe de Verlosser van de wereld „door zelf slacht offer te zijn, heeft overwonnen". „Uw Kruis, o Heer, -willen wij aanbidden, en Uw heilige Verrij zenis loven en verheerlijken, want zie, door het Kruishout is er vreugde gekomen in geheel de wereld!" O Kruis van trouw, o kruis boom, enige boom van adel onder alle bomen. Geen enkel woud brengt een boom voort met zulk lover, zulke bloesem, zulke loten! In de Improperia van de Kruis verering klinkt de Goddelijke klacht: „Wat had Ik meer voor u moeten doen dat Ik niet gedaan heb? Ik heb u tot grote macht verheven, maar gij hebt Mij op geheven naar de schandpaal van het Kruis." En ook: „De Schep per, vol barmhartigheid jegens de misdaad van de eerstgeschapen mens, heeft zelf toen reeds het Kruishout aangewezen, opdat dit de schuld van het Paradijshout zou betalen." Maar dan: „Vrijwillig gaf de Verlosser zich aan Zijn lijden over. Doornen, nagelen en een lans hebben het tere lichaam doorboord. Water vloeit en bloed. Land en zee, hemel en aarde, door welk een stroom worden ze gereinigd! „Buig uw takken, hoge kruisboom. Laat zakken uw ge zwollen merg. En leg af die hard heid die gij van nature hebt. En spreidt dan de ledematen van uw opperste Koning uit op uw zachte stam. Die „alleen waardig ge weest is te dragen het slachtoffer van de wereld", het dierbaar Kruishout, gereed gemaakt „als een haven voor de schipbreuk lijdende mensheid, als een toe vluchtsark, gezalfd door het Hei lige Bloed, stromend uit het lichaam van het Lam". En dan die schitterende Hymna in de processie naar het hoog altaar: „De banier van de Koning treedt naar voren. Het geheim van het Kruis straalt uit, waar aan het Leven de dood heeft ver duurd, en door de dood het leven heeft voortgebracht. O, kruis boom, vol roëm en schitterende glans, gesierd met het Koninklijk purper, zalige boom, „aan welks takken de losprijs van de wereld heeft gehangen, hij is de weeg schaal geworden van het Lichaam en heeft aan de hel zijn buit ont rukt. „O, Kruis, wees gegroet, gij enige hoop, vermeerder in deze tijd van lijden in de vromen de genade,* en delg de misdaden int van de schuldigen." Een gewijde schrijver leert ons, hoe de Kerk de kruisdood niet beschouwt als een loutere ver gelding aan God gegeven voor het onrecht, dat het mensdom door zijn zonden de Allerhoogste heeft aangedaan, maar 90k als een fundamentele vernietiging van de inwendige zondigheid van de mens, zodat hij niet alleen mag hopen op de eeuwige zaligheid, maar er ook door de genade, die hem innerlijk geheiligd heeft, rechtmatig aanspraak op kan maken. Het mysterie van de kruisdood staat in het centrum van de godsdienst, al kunnen wn natuurlijk het levenden de leer van Jezus niet als bijkomstig be schouwen, noodzakelijk als zij zijn in Gods Heilsplan. Om het goddelijk leven, dat Christus door Zijn kruisdood verdiende, mede te delen aan de gelovigen en Zijn leer door de eeuwen heen te be waren en over te leveren, heeft Christus Zijn Kerk gesticht, draagster van die leer en voort- zetster van het leven van Chris tus, voorzetster dus van Zijn Verlossingswerk, door Dood en Verrijzenis bezegeld. Daarom bidt de Kerk tussen het eerste en het tweede deel van de Goede Vrij- dagplechtigheden, als de diepe rouw over Kruis en Lijden over gaat naar de glorie van de Boom van het Nieuwe Leven, voor alle noodwendigheden van de Kerk neergelegd aan de voeten van de Vader. Voor de Heilige Kerk „dat God zich verwaardige, Haar over geheel de aarde in vrede en een dracht te bewaren, door een standvastig geloof in de belijdenis van Uw Naam." Voor de Paos, „opdat het christenvolk, dat hij bestuurt in Gods Naam, onder zijn leiding moge toenemen in geloof en verdiensten." Voor de geestelijken en leken, „opdat ieder in zijn rang U getrouw diene". Voor de doopleerlingen, „opdat het geloof en de kennis in hen vermeerderd mogen wot- den". Voor de afgedwaalden, „door de listen van de duivel mis leid, opdat zij tot bezinning mo gen komen en terugkeren tot de eenheid van de waarheid". Voor de Joden, opdat zij Christus de Heer mogen erkennen en voor de heidenen, „dat zij zich mogen bekeren tot de ene, ware God". Mogen talloos velen morgen weer de schoonheid van de katho lieke eredienst beleven en getrof fen worden door de waarheid van de liturgie van deze Grote Dag, opdat de zege, door het Kruis van Golgotha betekend, het deel zal worden van geheel de wereld, tot glorie van Hem, die voor alle mensen gestorven is. Gisterenavond omstreeks kwart voor twaalf is voor de tweede maal in twee dagen een ernstige brand uitgebroken in Amster dam, ditmaal in de Eerste Oosterparkstraat 157. Een elftal men sen zijn uit de ramen moeten springen om zich het leven te redden. TwVe van hen, een man en een vrouw, werden daarbij ernstig gewond en bovendien is een kindje in het vlammende huis omgekomen. De brand schijnt uitgebroken te zijn in de achterwoning op de tweede etage, waar de familie Adam woonde. De man, de vrouw en de twee kinderen van resp. 3 en 4 jaar konden zich redden door op een plat op de eerste verdieping van het na burige huis te springen. De be woners van de woning aan de voorzijde sprongen op straat waar zich toen al buurtbewoners hadden verzameld, die hen in dekens opvingen. Ook dit was een gezin van man vrouw en twee kinderen. De bewoners van één hoog wisten zich langs de trap te redden. Ernstiger was echter de situatie voor de be woners van de derde verdieping aan de achterzijde. Deze men sen schijnen ook naar buiten ge sprongen te zijn en zowel de man als de vrouw werden daar bij ernstig gewond. Lijkje gevonden Omstreeks kwart voor één heeft de brandweer op de derde verdieping het lijkje gevonden van de drie-jarige Mieneke Meu- lemans. De oorzaak van de brand kan nog niet gezegd worden. Ge- WAAROM DE BOUWSTOP Op vragen van het Tweede Kamerlid Andriessen (K.V.P.) betreffende de afgekondigde bouwstop, heeft de heer in 't Veld, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, schriftelijk het volgende geantwoord. Het tijdelijk niet meer verlenen van rijksgoedkeuringen voor de woningbouw, met uitzondering van die ten aanzien van herbouw- gevallen en gevallen, waarin be paalde toezeggingen zijn gedaan, is uitsluitend gegrond op 't groot aantal tegelijk in uitvoering zijnde woningen (ongeveer 53000). Andere overwegingen hebben niet gegolden. De minister verwacht, dat in ongeveer drie maanden het aan tal tegelijk in uitvoering zijnde woningen zover zal zijn gedaald, dat de genomen maatregel kan worden ingetrokken en dus geen vrees meer behoeft te bestaan voor een onregelmatige materiaal voorziening en voor spanningen op de arbeidsmarkt. Volgens eeuwenoud gebruik trekt de dorpsslager van Span broek, in de week voor Pasen met een extra mooi Paasbeest, dat voor deze gelegenheid met een krans, linten en strikken is opgetuigd, door de straten, om aldus zijn klanten te tonen, dat hij voor de feestdagen iets bijzonders te koop heeft. Tij dens deze tocht wordt de sla ger door de burgemeester van Spanbroek, de heer H. J. M. Keijzer gecomplimenteerd met de aankoop van het dier, een der hoogst bekroonde beesten op de Paasveetentoonstelling te Schagen. Op de achtergrond het fraaie uit 1598 daterende vroegere raadhuis. ruchten spreken van een ont ploffing in de keuken van de tweede verdieping, doch een be vestiging is hiervan niet te krij gen. Tot de gewonden behoren te vens een brandwacht, die be dwelmd raakte en een 68-jarige bewoner, die niet uit het raam dorst te springen, maar zich ten slotte radeloos langs de regen pijp liet glijden. Hij kwam daar bij te vallen. 29 PtrfbONEN GEDOOD BOGOTA, 21 Maart (Reuter). Een Columbiaans Dakota DC-38 transportvliegtuig is met 29 per sonen aan boord verongelukt in Noord-Columbia. 29 personen zijn omgekomen waaronder 2 kinderen. Het wrak van het toestel was gevonden en alle personen, die zich aan boord bevonden, waren om het leven gekomen, aldus melden autori teiten van de burgerluchtvaart. Aangaande de besprekingen in zake de stijging van de kosten van levensonderhoud kan worden medegedeeld, dat Dinsdag en Woensdag uitvoerig overleg is gepleegd tussen de interdeparte mentale commissie voor de loon- en prijspolitiek en de Stichting van de Arbeid. Naar aanleiding hiervan zal op Donderdagochtend een bespreking worden gehouden met een delegatie uit de Minister raad. EEN TON VAN ORGANON (Van een onzer verslaggevers) Ruim 20 pet. van het zieken geld wordt in Nederland ten be hoeve van rheumatiekpatiënten uitgekeerd, die in vele gevallen bij gebrek aan voldoende inrich tingen niet eens de juiste behan deling kunnen krijgen. Voor het eerst in de geschiedenis der Ne derlandse volksgezondheid is thans een gift van f 100.000 ter beschikking gesteld, waarmede een fonds voor rheumatiekbestrij- ding wordt opgericht om de ziekte beter te gaan aanpakken. De gift is gedaan door de N.V. Organon te Oss. Aan het fonds zal de naam worden geschonken van de Amsterdamse specialist en pionier, dr. Jan van Breemen. Het Rheumatiekfonds Dr. Jan van Breemen is gevestigd te Am sterdam, Keizersgracht 443. Bij dragen kunnen worden gestort ten name van het fonds op post rekening no. 877 van de N.V. Kasvereniging te Amsterdam. GENEVE. 22 Maart (Reuter). Dr. Will&a M-ueelberc. die reeds eeruime titel ziek was. is in de afeeloDen nacht in ziin villa te Schuls overleden. Hij werd in Ui echt geboren als een zoon van de beeldhouwer Willem Mengelberg; studeerde muziek en wist zich een wereld naam te veroveren. Hij dirigeerde in de V.S. en o.m. in de Europese muziekcentra Rome, Milaan, Mos kou, Parijs, Wenen, Berlijn en Londen. Het Concertgebouworkest heeft hij groot gemaakt. Men ontzegde hem in 1945 het recht om in Nederland te dirige ren. Hij wordt te Luzern begra ven. (Eigen berichtgeving) Naar wij van welingelichte zijde vernemen, zijn thans in Den Haag plannen in overweging om binnen niet te lange tijd te ge raken tot vorming van zelfstan dige gemeenten in wat thans nog het Openbaar Lichaam de Noord oostpolder heet. Deze plannen houden verband met de snelle ontwikkeling van het oostelijk deel van de polder, waar de landbouwbedrijven reeds zijn uitgegeven. De Zuiderzeeraad heeft zich hierover eveneens be raden en in het uitgebrachte ad vies wordt in overweging gege ven de N.O.P. te verdelen in vier of vijf zelfstandige gemeenten. VERVOER VAN GEWONDEN OP KOREA De Canadese strijd krachten, die deel uit maken van de verbon den legers op Korea, zullen binnenkort wor den versterkt met 5000 man, wier oplei ding thans te Fort Lewis in Washington voltooid wordt. Zie kendragers van het Princess Pats"-regi- ment dragen een ge wonde kameraad naar de eerste-hulppost. Gisteren heeft de Ned. Kath. Middenstandsbond in Utrecht een buitengewone vakraadsvergadering gehouden, waarin de gevol gen. welke uit de jongste regeringsmaatregelen voor het mid den- en kleinbedrijf voortvloeien, onder ogen werden gezien. Na een inleiding door mr. Bachg en de heer Hooy volgde een uitvoerige discussie. I>3 resultaten van deze discussie werden vastgelegd in de volgende verklaring, welke aan de regering werd kenbaar gemaakt. Amerikaanse troepen hebben Woensdag Tsjoentsjon, de laatste grote communistische basis ten zuiden van de 38ste breedtegraad, veroverd zonder een schot te los sen. Aan de Oostkust zouden Zuid-Koreanen, naar men gelooft, de Noord-Koreaanse grens bereikt hebben. Volgens het laatste offi ciële bericht waren de Zuid-Ko- reanen 14 km van de 38ste breed tegraad verwijderd. In het Westen, ten noorden van Seoel, is het verzet van de com munisten het hevigst. Commu nistische troepen ter sterkte van een compagnie sloegen alle po gingen, om hun uit heuvelstel lingen te verdrijven, af. Tijdens een grootscheepse aan val door Amerikaanse vliegende reuzenforten op de voornaamste verbindingswegen tussén de Nrd.- Koreaanse hoofdstad en de Mand- sjoerijse grens is een radiogra fisch gecontroleerde en zes ton wegende bom uitgeworpen op een WEER NEDERLANDERS ONTVOERD EN VERMOORD Maandagochtend ziin de era- ployé's van de suikerfabriek Padiie H. J. Bovenlander en A. A. Riikschroeff te Gununggangsir ongeveer 100 km ten zuiden van Surabaia. door een bende ont voerd en vermoord. spoorwegbrug. Drié1 dichter bij de frontlinie gelegen bevoorra dingscentra der communisten werden eveneens „met succes" door de vliegende reuzenforten aangevallen, aldus wordt in een te Tokio door Mc Arthur's hoofd kwartier uitgegeven communiqué medegedeeld. Atlantis (rep.) Suraba ja- Rotterdam, 21 Maart 200 mijl Z.Z.W. Quessant. Oranje, DjakartaAmster dam, 21 Maart te Port Said verwacht. Roma (rep.) DjakartaRot terdam, 21 Maart te Aken. Grote Beer (emigr.) 21 Mrt te Fremantle van Amster dam. Kota Inten (rep.) Suraba ja— Rotterdam, 21 Maart te Hoek van Holland. Sibajak (emigr.) Sydney Surabaja, 20 Maart bij Oostpunt Flores. Volendam (emigr.) Rotter dam-Halifax, 20 Maart 950 mijl O. Kaap Race. Blitar DjakartaRotterdam, 20 Maart van Belawan n. Colombo. De bond heeft de bereidheid uitgesproken de zware lasten, daaruit voortvloeiend voor onze natie voor zijn deel te dragen. De rechtvaardigheid vergt evenwel, dat de lasten welke uit de mo mentele economische ontwikke ling voortvloeien, zo gelijk mo gelijk over de onderscheidene be volkingsgroepen worden verdeeld. De stijging der prijzen zal voor de werknemers een verhoging van het loon ten gevolge moeten hebben. Een spoedige beslissing ten deze acht de katholieke midden standsbond zowel uit sociale als economische overwegingen uiterst urgent. Verhoging bruto-marge's Door de stijging der prijzen en de helaas noodzakelijke maat regelen ter verkrijging van con sumptie-beperking zullen onge twijfeld de omzetten dalen. Hier uit vloeit voor het middenstands bedrijfsleven voort een vermin dering van bruto-opbrengsten Door de te verwachten loons verhoging en de verhoging van bedrijfslasten zullen bovendien de bedrijfskosten stijgen. Uit het oogpunt van rechtvaar digheid dringt de Kath. Midden standsbond er met de grootste klem op aan, dat de mogelijkheid wordt geopend tot verhoging van de bruto-marges, resp. losgelaten wordt het tot heden gevolgde systeem van handhaving dezer marges in ge'dsbedrag. Het Sociaal Orgaan voor Am bacht en Detailhandel, waarin vertegenwoordigd de hoofdgroep Ambacht, de bedrijfsgroep Detail handel, de Christelijke Midden standsbond, de Kon. Nederlandse Middenstandsbond, de Ned. Kath. Middenstandsbond en het Ned. Verbond van Middenstandsver- enigingen heeft zich beraden over de maatregelen op sociaal en economisch gebied, die de ogenblikkelijke toestand des lands vereist. Hierover is het volgende com muniqué verstrekt: „Het Sociaal Orgaan gevoelt behoefte uiting te geven aan de overtuiging, dat ook de onder nemers in ambacht en detailhan del bereid zijn hun deel te dragen m de lasten, die door de ontwik keling der economische en inter nationale verhoudingen mede aan het Nederlandse volk worden op gelegd. Met nadruk dient hierbij echter te worden vooropgesteld, dat deze lasten zodanig behoren te worden verdeeld, dat jegens alle groepen onzer samenleving de sociale rechtvaardigheid wordt betracht. Uit dit oogpunt zal bij zondere aandacht moeten worden geschonken aan de wenselijkheid, dat de als noodzakelijk erkende beperking van het verbruik bin nen zo eng mogelijke grenzen wordt gehouden als zich met het voeren van een verantwoord eco nomisch beleid in algemene zin verdraagt. In zoverre zich de noodzaak mocht doen gevoelen om over te gaan tot het geven van prijsvoor- schriften mag worden verwacht, dat de overheid ten deze niet zal ingrijpen dan na overleg met de hiervoor in aanmerking komende organen op het gebied van am bacht en detailhandel. Een derge lijk overleg zou zich tevens moe ten uitstrekken tot eventuele maatregelen op fiscaal gebied. Voorts gevoelt het Sociaal Orgaan behoefte er op te wijzen, dat een groot deel van de ondernemers in ambacht en detailhandel een inkomen geniet, dat slechts wei nig afwijkt van de lonen der arbeiders en in bepaalde gevallen zelfs daar beneden blijft. Het ver eist wel geen betoog, dat voor de betrokken ondernemers een rede lijke compensatie van de geste gen kosten van levensonderhoud als een eis van billijkheid moet worden beschouwd. BOERIN BELEEFDE BENAUWD AVONTUUR Een boerin uit de omgeving van Sevenum heeft een benauwd avontuur beleefd, toen zij op de bromfiets van haar man was ge stapt om in het dorp inkopen te gaan doen. In het dorp aange komen kon zij het vehikel, alle vertwijfelde handgrepen ten spijt, niet tot stilstand brengen. Somber draaide ze rond de stierenstal in de buurtschap De Steeg, op deze wijze een solo ronde van Sevenum makend. Ten slotte werd haar zonderling ge drag opgemerkt. Een smidsknecht je kwam toegelopen en met hulp kreten wist de vrouw telkens in het voorbijgaan haar noodtoestand duidelijk te maken. De smid is toen op een zware motorfiets gesprongen waarmee hij de ach tervolging inzette en de op hol geslagen bromfiets spoedig bij de staart had. ZAANSE BESCHUIT EN ONTBIJTKOEK DUURDER Een aantal Zaanse fabrikanten van beschuit en ontbijtkoek heeft besloten tot prijsverhoging over te gaan, tengevolge van de stijging van de prijzen voor sui ker en vetten. Voor de beschuit verwacht men een stijging van 1 of 2 cent per rol, de kleine ontbijtkoek zal 2 cent en de grote 4 cent duurder worden. Uit economische overwegingen staat de Katholieke midden standsbond volstrekt afwijzend tegenover een hernieuwd invoe ren van ten algehele prijsbeheer- sing. Een dergelijke prijsbeheer- sing zou zeker niet prijsverlagend werken. Waar de regering echter in de daarvoor in aanmerking ko mende gevallen maatregelen \a.v. de prijzen zou overwegen, acht de katholieke Middenstands bond tijdig voorafgaand overleg met het bedrijfsleven een drin gende eis. T.a.v. de aangekondigde fiscale maatregelen dringt de Katholieke Middenstandsbond met klem aan op een constructieve midden- standspolitiek en een zo recht vaardig mogelijke verdeling der lasten. DOOR IJZEREN BALK GETROFFEN In een fabriekshal van de fa. Polakien Schwarz te Hilversum was men gisteren doende, met behulp van een takelinstallatie, een 1800 kg zware ketel te ver plaatsen. Doordat de ketel op een gegeven ogenblik uit balans ge raakte, ontwrichtte deze de takel installatie, waarvan een zware ijzeren balk los werd gewrongen en naar beneden viel, juist op het hoofd van de arbeider, die de installatie bediende, 't Slacht offer was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van 'vier kin deren. Tijdens een debat in de ge meenteraad van Amsterdam over een voordracht, waarvan de strek king is restitutie te geven van een door de gemeente te veel berekende huur welke resti tutie reeds was geschied, doch waarvoor nog een raadsbesluit moest worden genomen, gebruikte de heer Seegers (C.P.N.) gis teren de term „grenzeloze bruta liteit van B. en W.". De voor zitter wenste, dat de heer See gers dit zou terugnemen. Deze weigerde, waarop de voorzitter hem het woord ontnam. De heer Seegers: „Dat moet u weten, de verantwoording daar voor, dat hier de waarheid niet meer mag worden gezegd, is ge heel voor u". (De voordracht werd, met 5 stemmen (van de aanwezige C.P.N.-leden) tegen, goedgekeurd.) DONDERDAG 22 MAART: Witte Donderdag „Vurig heb Ik verlangd, eer Ik ga lijden dit paasmaal met u te etenHij nam het brood, sprak een dank gebed uit, brak het en gaf het hun en zeide: Dit is mijn Li chaam, dat voor u wordt overgeleverd; doet dit tot mijn gedachtenis. Zo ook de kelk: Deze kelk is het Nieu we Verbond in mijn Bloed, dat voor u wordt vergoten" Jesus in de H. Eucharistie is mijn offerspijs, mijn levens bron. „Wie mijn Vlees eet en mijn Bloed drinkt, blijft in Mii en Ik in hem." Maar „wie onwaardig eet en drinkt eet en drinkt zich het oor deel". „Stella Duce"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1