Eerste hoofdstuk van de bleef ongeschreven Exportbelemmering dodelijke bedreiging voor de landbouw crisis De omroepverenigingen in het strijdperk lastaarten overleden Verhouding Oud-Stikker is niet duidelijk geworden still making friends anketbakkerij SOECKER Speciale Soete Soecker est-Duitsland onze groenten Na het parlementair debat Romme formeerde in drie kwartier! Geen service? Slakkenkweker voorspelde 't weer Britse protestanten in 't geweer Naar wij vernemen: Rook met Uw... CENTRAAL BUREAU TUINBOUWVEILINGEN Minimumprijsbeteid goedgekeurd ondanks oppositie van „koude grond" Twee moties ■RSVER WACHTING :eeld door het K.N.M.I. lilt, geldig van Donder- d tot Vrijdagavond: ACHT st zwaar bewolkt met af oe enige regen of mot- n, krachtige tot harde en de kust later wellicht machtige Zuid-Westelijke 1. Vrij zacht. (Advertentie) ZELNOOTTAART AGROOMTAART 'RALINéTAART IIPOLATATAART '.UCHTENTAART HARDEWENER LNGESTRAAT 39 1793. Tel. 2485 ssor Niklas de Westduitse van Landbouw en voorziening, heeft in een d op vragen van leden Bondsdag bevestigd, dat wettelijke ordening van ct voor groenten en fruit bereiding heeft. Daarbij een gedeeltelijke over- van de in Nederland be- ordening getracht wor- Duitse producenten mini- 'ijzen voor hun produc- 'aranderen. ter Niklas heeft mede dat de regering met de die agrarische producten sland invoeren, tot af wil komen om de geva- r de Duitse tuinbouw zo- >gelijk af te wenden. Zo jvoorbeeld onderhandeld invoering van spertijden, de Duitse markt uitslui. ior inheemse producten elijk zou zijn. Bovendien le minister op, dat met nd minimum prijzen voor er van groenten en fruit overeengekomen, ten- e Duitse oogst niet van kt te verdringen. nieuwste modellen grootste sortering laagste prijzen Dameshoeden. tegenwoordig het college rgemeester en Wethoq- nagenoeg alle raadsleden, is vertegenwoordigers schillende organisaties en ingen en tal van belang en. Een aantal bloem- bedekten de baar. Hoe- t oorspronkelijk de wens familie was dat aan het ït zou worden gesproken, komstig de gevoelens overledene werd voor de eester een uitzondering t. Jochems schetste het ■an Wethouder Selhorst, ■el voor de gemeente heeft gedaan en waar- j namens de Raad en na- et college van B. en W. !gt. Ook persoonlijk zeide de heer Selhorst dank te rschuldigd voor de vele -aadgevingen. .Zijn woor- gen bij hem en bij het van B. en W. zwaar, ïemen hier afscheid van araanstaand en graag ge- rger van SchoorX Dat hij i vrede. Jitslagen Damlust -SCHARWOUDE De n van de onderlinge club- itie luiden als volgt: MolenTh. de Haas 02 A. Goudsblom 11 ïffelenv. d. Welle 20 as: C. J. Cools 20 IerP. Mienes 20 -G. Vroling 02 3e tiental van „Damlust" een vriendschappelijke id tegen de Langereis. De jd werd in de beste ver- uding gespeeld en Dam- lest in hun de meerdere an en verloor met 612. urn wedstrijd zal over 14 alaats vinden. Burgerlijke Stand UJP Geboren Rèm- .v. J .Kuiper en C. Dijk- Joannes Cornelius Bavo, M. Alblas en J. A. M. imon Johannes Theodorus us, z.v. S. P. de Wit en mper; Maria Catharina nina, d. v. M. Verdonk en Haardt; Hcnricus Wilhel- taria z.v. M. Noë en G. Johannes Marcellus Cor- z.v. A. Zaal en E. J. Lam- osef Joanness Maria, z.v. Kaptein en E. M. Oude eden: Elisabeth Obée, jaar, wed. van H. Hoek. DONDERDAG 22 MAART 1951 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redacteur) De debatten over de regeringsverklaring waren slechts in be perkte mate een bijdrage tot de geschiedenis van de kabinets crisis. Mr. Oud kreeg op een desbetreffende vraag ten antwoord dat de heer Stikker niet bereid was om terug te treden in de ïnformatiepogïng, die zijn naam draagt. Zo bleef het eerste hoofdstuk geheel ongeschreven. lammer, maar de weigering van de heer Stikker, die ongetwijfeld in het kabinet zal bespro ken zijn, laat zich toch wel verklaren. In het andere geval zou den de tegenstellingen immers danig zijn aangescherpt. De vraag zou dan naar voren zijn gekomen wie de heer Stikker liet mislukken en waarom. In het antwoord hierop zou de P.v.d.A. haar bezwaren tegen het program van de toenmalige informa teur hebben moeten verklaren, terwijl deze nu toch weer deel uitmaakt van het nieuwe kabinet. En deze zou zich in die positie moeilijk hebben kunnen verdedigen. Zou daarnaast tot uitdruk king zijn gekomen, dat de P.v.d.A. op dat moment slechts een reconstructie van het oude kabinet begeerde, dan had hieraan door anderen weer de conclusie moeten worden verbonden, dat een dergelijke reconstructie in een later stadium toch geen le vensvatbaarheid bleek te hebben. Ook de verantwoordelijkheid voor de duur van de crisis zou zo een punt van discussie heb ben kunnen worden. Wel heeft mr. Oud in de marge van dit al met a! ongeschreven gebleven hoofdstuk nog de be langrijke wens geplaatst, dat ir de toekomst geen informateurs meer ten tonele zullen verschij nen. Voor dit standpunt is on getwijfeld veel te zeggen. Mr. Oud kon er terecht op wijzen, dat de taak van een informateur en van een formateur zeer moei lijk uit elkaar zijn te houden. Zo ontstaan misverstanden en werd aan mr. Stikker verweten, clat hij in feite aan het formeren was geslagen. Informateur Rom me gedroeg zich later echter nog in veel sterker mate als forma teur: tenslotte had hij zelfs maar drie kwartier nodig, om, in zijn kwaliteit van formateur, het nieuwe kabinet in elkaar te zetten! Over het crisis-hoofdstuk DreesVan Schaik zijn door de minister-president enkele mede delingen gedaan, die weliswaar niet noodzaken om het indertijd geschrevene te herschrijven, maar die toch belangrijk zijn rmdat zij een bevestiging in houden van hetgeen toen reeds werd aangenomen. Dr. Drees be vestigde, dat de formateurs uit gingen van een reconstructie van het oude kabinet, waaruit kan blijken, dat de P.v.d.A. dus inderdaad de poging van de heer Stikker heeft laten mislukken omat zi.i een oplossing begeerde in de daarop door de formateurs Drees en Van Schaik nagestreef de zin. Een andere bevestiging vormde de mededeling van de minister-president, dat de recon structiepoging tenslotte is mis lukt op de wens van enkele ministers, om, nu de crisis toch eenmaal een feit was, tot een verdergaande vernieuwing te komen. Hier werden ongenoemd de ministers Stikker en Van den Br>>k ten tonele gevoerd, die zoals wij indertijd reeds schre ven gezamenlijk een stand punt hebben bepaald, dat van grote invloed is geweest op het verloop van de crisis. v. d. Brink aan het hoofd Wij blijven het dan ook be treuren, dat de crisis geen op lossing heeft kunner» krijgen vanuit deze kern. Mr. Stikker hoeft hier naar gestreefd toen hij de jonge Van den Brink in zijn opzet aan het hoofd van de ministerslijst plaatste. Maar juist deze omstandigheid en vooral het samenspel van de heren Stikker en Van den Brink in het laatste stadium van de formatie DreesVan Schaik hebben er toe geleid, dat de P.v.d.A. kop schuw werd en dat dus naar ge heel andere openingen moest worden gezocht om tot eer» op lossing te kunnen geraken. Wa ren de stukken van meet af aan anders geplaatst, het verloop van de crisis zou misschien ook een andere zijn geweest. Wellicht was het echter toch ook weer niet geheel toevallig dat de stukken tenslotte in die positie kwamen te staan. Het feit, dat minister Van den Brink in de R.E.A. nu de steun gaat krijgen van de katholieke ji-ivifiters Tenlings en Albregts i« door de woordvoerder van de P.v.d.A. niet zonder argwaan gememoreerd. Deze argwaan ligt als een schaduw over het bord, waaraan de ministers in de al dus gewijzigde opstelling hebben ulaats genomen. Of zij zal weg trekken, dan wel zich zal ver dichten, zal in de komende maanden moeten blijken. .Het honfdstuk-Steenberghe is bij de debatten, evenals het hoofdstuk-Stikker, geheel onge schreven gebleven. Heeft dn journalistieke geschiedschrijving er indertijd vraagtekens bij ge plaatst. verschillende woord voerders deden zulks thans evenzeer. Dr, Schouten de lei- doe van do Anti-Rovolutionnairo fractie, erkende, dat hij zowel tegen de zetelverdeling als tegen de Nieuw-Gufnea-nara- graaf in het program-Sleen- berghe bezwaren had gemaakt, maar hij had ook uitdrukkelijk de mogelijkheid opengelaten voor nader overleg. Hij snrak van een abrupt slot. evenals de kranten in die dagen deden, waarmede deze periode dus even duister bleef als zij was. Romme was er niet Over de formatie-Romme werd bij deze debatten nog het meest gezegd en dat lag ook voor do hand: dr. Schouten, die op het verloop grote invloed heeft uitgeoefend, was één van de woordvoerders, mag. Stok man was uiteraard niet onbe kend met de inzichten van de toen opgetreden informateur formateur en ook de woordvoer der achter de regeringstafel was er nauw bij betrokken geweest. Dr. Schouten bleef vasthouden aan zijn standpunt, dat er twee anti-revolutionnairen in het kabinet hadden dienen te komen met politieke en parlementaire ervaring. De P.v.d.A. zou zich daartegen echter hebben verzet, omdat daardoor de indruk zou worden gevestigd, dat het nieu we kabinet een andere koers ging varen. De minister-presi dent stelde hier tegenover, dat hij zijn goedkeuring had gehecht aan de naam van een anti- revolutionnair Kamerlid, die hem genoemd was voor „Ver keer en Waterstaat". Dr. Schou ten verklaarde dat deze naam ook in zijn. laatste onderhoud met prof. Romme niet ter sprake was gekomen. Eerst later had hij ervan gehoord. Wie had ge lijk? Prof. Romme, de man die het kon weten, was er niet. Intussen ontkende de minis ter-president niet, dat de kwes tie oude koersnieuwe koers aan de twee kanten gevoelig had gelegen, waaruit bleek, dat dr. Schouten in élk geval wel de kern van de moeilijkheid had bloot gelegd. Toch werd de hou ding van de A.R, daardoor ech ter zeker niet geheel duidelijk. Zij had in elk geval twee uit gesproken A.R.-figuren op be langrijke posten kunnen krijgen, figuren, die het kabinét aantrek kelijker en sterker zouden heb ben gemaakt dan het nu is.. Eén van deze posten was, zeker in deze tijd, belangrijker dan die welke de A.R. voor de door haar voorgedragen Kamerleden wenste. Erkennende, dat de kwestie oude koersnieuwe koers zeker voor de A.R. een gevoelige moest zijn, blijft daar toch tegenover staan, dat zij, door deze gevoeligheid te laten domineren, zich de mogelijkheid heeft ontnomen om de eigen koers van de nieuwe regering mede te doen bepalen door twee uiterst bekwame en volwaardige anti-revolutionnaire stuurlieden. De Britse minister-president Clement Attlee (rechts) in ge sprek met Lord Cecil tijdens een bijeenkomst in de Indian Services Club te Londen. Lord Cecil was een der oprichters van de Volkenbond. Attlee is thans ter observatie in het St. Mary's Ziekenhuis te Paddington opgenomen. Gisterenmiddag diende voor de president van de Arnhemse rechtbank, mr. J. H. Smits, het kort geding tussen de omroep verenigingen AVRO, NCRV, KRO en VARA, zomede de VPRO als eigenaressen en de Stichting „Het Radioprogramma" (Ver eniging van Radioluisteraars). Voor eiseressen pleitte mr. dr. P. J. Wittteman, voor gedaagde mr. J. W. F. Donath. Het publi- citeitsrecht van de programma's was de inzet. Mr. Witteman zette uiteen, dat de omroepverenigingen schade hebben ondervonden van het door de stichting uitgegeven radiopro grammablad, waarin zonder toe stemming van de Omroepvereni gingen programma's in gewijzig de vorm werden afgedrukt. Hij verzocht de president beslag te mogen leggen op de programma bladen en de drukker de N.y. Misset te Doetinchem te verbie den deze te drukken. Mr. Donath bestreed dat het auteursrecht de programma's der Omroepverenigingen beschermt. Wel beschermt het de Radiobla den. Pleiter verweet de Omroep verenigingen, dat zij niet haar taak van te zijn een „Service- publique" begrijpen. Het is alsof de Nederlandse Spoorwegen zou zeggen tot de reizigers: Wordt eerst lid en dan mag je een spoorboekje kopen tegen dubbele prijs. Ook maakte mr. Donath de Omroepverenigingen het verwijt, koppelverkoop te plegen. Zij zeg gen: U kunt een radiogids krij gen, maar wordt eerst een van onze volgelingen. Men vreest dat de leden der Omroepverenigingen zullen weglopen. Voor het eerste nummer van ALGEMENE SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK De Franse niet-communistische Vak veren irinsrsorcanisatie ..Force Ouvriere" heeft een algehele snoorwesrstakin»- van 48 uur ver ordend od Donderdag en Vriidag. Alle communistische en niet- communistische vakverenigingen ontkennen, dat zij het bevel zou den hebben gegeven voor de Spoorwegstaking, welkp zij „spon taan" noemen. Niettegenstaande de spoorweg staking liepen Woensdag de trei nen op de grote lijnen tamelijk regelmatig, zij het met vertraging De enige internationale trein, die niet kon vertrekken was de War- schau-express. „Het Radioprogramma" werden de gegevens ontleend aan „Vrije Geluiden", dat niet het auteurs recht had voorbehouden. Het tweede nummer kon worden uit gegeven m«t gebruikmaking van de Avant-programma's, zoals persbureaux in geheel West-Eu ropa ontvangen. Tijdens langdurige discussies bij de hierna volgende re- en dupliek weigerde mr. Donath op het verzoek van mr. Witteman. welk verzoek werd ondersteund door de president, om hangende het kort geding de uitgave van het blad van de stichting stop te zetten, in te gaan. Mr. Smits zal uitspraak doen volgende week Woensdag om half elf. EN KREEG GELIJK... Gisterochtend werden in het restaurant van het Na tuurbad te Valkenburg de verzegelde enveloppen ge opend, waarin de heer Flo- rack aan de hand van de ge dragingen der wijngaard slakken op 11 November 1950 zijn winterweervoorspelling deed. Een groot aantal bui ten- en binnenlandse jour nalisten en radio-reporters was aanwezig toen de voor spelling wereldkundig werd gemaakt. De tekst der voor spelling luidde: Valkenburg. 30-11-'50. Bij deze verklaart onderge tekende, dat de winter 1950- 1951 niet streng zal zijn. P. FLORACK De heer Florack, die reeds acht jaar lang zijn slakken nauwkeurig observeert, kreeg ook dit negende jaar weder om gelijk met zijn voorspel ling. TEGEN BEZOEK VAN PRINSES ELISABETH AAN DE PAUS In een brief aan koning George van Engeland heeft de secretaris van het Protestants Verbond, Taylor verklaard, dat het voor genomen beleefdheidsbezoek van Prinses Elizabeth aan de Paus, tijdens haar bezoek aan Rome van 11 tot 24 April a.s., als „pro paganda van grote waarde voor de Paus" zou kunnen worden be schouwd. Millioenen Britten zou den met „verbazing, verwarring en diepe zorg" vervuld worden bij de gedachte aan een dergelijk bezoek door de troonopvolgster van de „protestantse troon in dit rijk". Landdag van St. Adelbert Vereniging (KNP) De St. Adelbert Ver eniging zal op 16 Juni a.s. haar jaarlijkse landdag houden. Als plaats van samenkomst is dit jaar 's-Hertogenbosch uitgeko zen. Het onderwerp van deze landdag luidt: „De plaats van de St. Adelbert Vereniging in het maatschappelijk leven", welk on derwerp bezien zal worden uit godsdienstig en cultureel oog punt. kunnen met de militairen aan boord van het thuisvarende schip „Skaubryn" radiobrief telegram men worden gewisseld tegen het zelfde tarief als geldt voor het verkeer met Nederlandse schepen; is te Amsterdam een bouwkun dige gearresteerd, die van jonge paartjes en verloofden geld af troggelde onder het voorwendsel dat hij aan woongelegenheid kon komen; is met ingang van 1 April weer giroverkeer mogelijk met West- Duitsland en West-Berlijn. De deviezenbepaiingen zijn op dit verkeer van toepassing: werd een onbezoldigd rijks veldwachter te Vught in de uit oefening van zijn functie ge schorst. De man had een mollen- vanger neergeschoten; is de oud-vice-minister-prcsi- dent mr. J. R. H. van Schaik be noemd tot minister van staat: tal de toewijzing van certifi caten van de N.V. Brouwerij ,.D' Oranjeboom" uiterst gering zijn. De inschrijving is ver overtekend. OMROEP VERLOOR EEN KORT GEDING Indertijd veroordeelde de Pre sident van de Leeuwarder Recht bank in kort geding het Nieuws blad van Friesland tot een dwang som van f 1000,voor iedere overtreding ter zake van het pu bliceren van de radio-program ma's van de vier grote omroep verenigingen. Het Nieuwsblad van Friesland gjng van dit vonnis in hoger be roep en gisteren deed het Ge rechtshof uitspraak. Het hof ging evenwel niet op het wezen van de zaak in, daar het de President van de Rechtbank niet bevoegd verklaarde in kort geding kennis te nemen 'van deze zaak, daar het Nieuwsblad 3% jaar lang onge moeid was gelaten in fcijn publi caties en daar niet is aangetoond het spoedeisende van de zaak. Het'hof-vernietigde derhalve het beroepen vonnis en veroordeelde de omroepen tot betaling van de kosten, terwijl hen de vordering werd ontzegd. mond Zoveel monden, zoveel smaken! Doch wat King's Cross betreft, zijn de smaken onverdeeld: Volmondigvoortreffelijk Geen wonder, dat alle Virginia-rokers de mond vol hebben van King's Cross. Dat geldt al vanaf het eerste ochtend trekje, want: de morgenstond heeft King's Cross in de mond. - Het gaat van mond tot mond: zj is meer waard dan ze kost. - Met slechts een dun colbertje aan, sommigen nog op klompen, arriveerde gisternacht in de haven van B.P.M.-Pernis met de Noorse tanker ,,K. J. Knudsen" de bemanning van de Groninger kustvaarder „Bonaire", die onder de Engelse kust in brand geraakte. Op de foto links ziet men de bemanning met uitzondering van de kapitein. Tweede van links, op de voorste rij, is de eerste machinst L. J. Berrevoet, die onze verslaggever gisteren het relaas van de redding vertelde. Op de achter grond de sloep, waarin de bemanning met z'n achten moest plaats nemen en die als kostbaar kleinood bewaard zal blijven. De foto rechts is de brandende Bonaire, toen de bemanning het verlaten had. (Van onze eigen verslaggever) De minimumprijs en de cxportbelemmeringen naar Duitsland en België waren de twee voornaamste onderwerpen, die gisteren te Utrecht op de jaarvergadering van het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen ter sprake kwamen. De tuinderswereld is verontrust door het 17 Maart gepubliceerde Duitse invoerprogramma, dat inhield, dat de lopende Duitse invoer vergunningen per 1 April haar geldigheid zullen verliezen en dat eerst vanaf 1 Juli weer gerekend kan worden op de afgifte van nieuwe invoervergunningen: hieruit meende te vergadering te kun nen concluderen, dat de invoer van verse groenten en fruit gedu rende de maanden April en Mei geheel stopgezet wordt, waardoor de Nederlandse tuinbouw en met name het meest arbeidsintensieve gedeelte, nl. de cultuur onder glas, het bewaarfruit en de bewaar- kool, dodelijk zou worden getroffen; Immers dit naar Duitsland te exporteren gedeelte van de oogst, dat in Mei en April een waarde van ca. f20 miiiioen vertegenwoordigt, is nergens anders te plaatsen, terwijl de stopzetting van deze export ook de op afzet naar andere landen en in het binnenland een fatale invloed zal uitoefenen. prijs-regeling werd, voor wat het afgelopen jaar betreft, met alge mene stemmen goedgekeurd. Over de vraag, of deze gedrags lijn t.a.v. de ophoudprijzen ook voor het lopende jaar gevolgd moet worden, waren de meningen verdeeld, zoals al reeds op de onlangs te Alkmaar gehouden vergadering bleek. Het bestuur wilde het stelsel blijven hanteren en wilde de tekorten van enkele productenfondsen (hoofdzakelijk koudegrondproducten, als kool, bonen, spinazie en kroten) dek ken door een lening uit het afzet- fonds. Er was in dit verband een voorstel-Utrecht, dat een aanpas sing van de minimumprijzen aan de verhoogde kostprijzen beoog de; zij zouden 80 pet. van de werkelijke kostprijs moeten be dragen. Van Noordscharwoude was er een vorostel om, indien de mini mumprijzen der koolsoorten nood zakelijk zouden moeten worden verlaagd, de nodige stappen te ondernemen, dat althans 60 pet. der L.E.1 .-prijzen werd uitbetaald Aan dit percentage wilde de N.M.B. niet persé vasthouden, als maar op de voorgrond stond, dat een behorlijke vergoedingsprijs werd gegeven. Van verschillende zijden werd verhoging van de minimumprijs bepleit en de heer de Wijs (Ob- dam) vroeg nog één jaar supple tie uit het afzetfonds toe te staan. Hij gaf voorts fondsvorming in overweging, om in de toekomst tekorten van noodlijdende pro ductiefondsen te kunnen opvan gen. De heer Volkers bepleitte namens de N.M.B. steun van staatswege, zoals ook aan andere bevolkingsgroepen gegeven wordt. Uit de hoek van de glaseultuur (Loosduinen en Delft) gingen stemmen op om hogere heffingen, of zelfs over het geheel loslaten van de zwakke producten. De steun aan de koude-grond-pro- ducten mocht, zo zeiden zij, niet ten koste gaan van de glaspro ducten. De voorzitter, de heer M. Prins, wees op de consequenties van overheidssteun, nl. aantasting van de autonomie en saneringsmaat regelen. Hij achtte het moment daarvoor nog niet gekomen. Ook voor suppletie uit het afzetfonds voelde hij niet; deze gelden wa ren voor een ander doel bijeen gebracht. De consequentie van de zelfsupporting zou zijn een los laten van de zwakke producten. Wil men echter hogere minimum prijzen, dan zal men ook hogere heffingen moeten invoeren. Na nog enige discussie bracht de voorzitter, om de mening van de vergadering te peilen, het be- stuursadvies in Stemming, waar bij bleek, dat de oppositie van de „koude grond" slechts 49 stem men behaalde, terwijl er 431 stemmen voor het bestuursstand- punt werden uitgebracht. Tot de tegenstemmers behoor den de veilingen te Broek op Langendijk, Noord-Scharwoude, Warmenhuizen, Obdam, Hoog- karspel, Medemblik; Hem, Opper does, Purmerend en Steenwijk. De voorzitter zegde echter tóe, dat als een hogere minimumprijs mogelijk zou blijken, het bestuur er toe over zou gaan. Onder applaus ging de verga dering hierna accoord mët het bestuursbeleid t.a.v. de afzet en Uitgaande van deze overwe gingen besloot de vergadering in een met algemene stemmen aangenomen motie een ernstig beroep te doen op de regering, om te trachten dit dreigend onheil af te wenden en alle geoorloofde middelen toe te passen, om de tuinbouwexport naar Duitsland voortgang te doen hebben. Benelux Maar ook over de exportpoli- tiek van onze Zuiderburen waren de tuinders niet erg gesticht. De export van groenten en fruit naar België vertoont in plaats van een geleidelijke toeneming, een voort durende vermindering; de oor zaak hiervan ligt in de eenzijdig door België genomen maatregelen, nl. het eenzijdig vaststellen van zodanig hoge minimumprijzen, dat de invoer van onze producten daardoor zeer wordt belemmerd ja vaak zelfs geheel onmoge lijk gemaakt. In October 1950 vaardigde Bel gië zelfs een invoerverbod t.a.v. onze appelen uit, hetwelk voor onze voornaamste appelsoort, de goudreinet, nog altijd gehand haafd wordt. De totale Neder landse export naar België bedroeg in 1950 slechts de helft van de totale Nederlandse import uit België. De vergadering oordeelde het derhalve noodzakelijk, dat spoedige maatregelen getroffen worden, teneinde meer evenwicht in de Nederlandse handelsbalans met België te verkrijgen. Op grond van deze overwegingen be sloot men in een motie er bij de regering met kracht op aan te dringen, dat onmiddellijk zoda nige stappen worden ondernomen, welke kunnen leiden tot verrui ming van onze export naar Bel gië. Minimumprijs-regeling Het beleid van het hoofdbestuur van het C.B. t.a.v. de minimum- met de heffing van 0.7 pet. over het bruto bedrag der voor iedere aanvoerder via een veiling ver kochte producten, gedurende het 1 April beginnende boekjaar. Statutaire veilplicht Ook het bestuursvoorstel, dat beoogde door middel van propa ganda. voorlichting enz. mede te werken aan het invoeren van de statutaire veilplicht vond na genoeg algemene instemming; 'n drietal veilingen uit de Betuwe was er tegen. Kwetsbaar Dat de positie van de tuinbouw sinds de oorlog veel verbeterd is, dankte de voorzitter in zfjn ope ningsrede aan het opgebruiken van alle in de tuinbouw aanwe zige reserves en de grote lenin gen, die de tuinders moesten slui ten. De positie van de tuinbouw kan geschetst worden als; oaraat, maar kwetsbaar; paraat door het productievermogen en zijn orga nisatievorm, kwetsbaar door de grote credieten, waar merendeels mee gewerkt wordt. De afzet in het binnenland is vrij stabiel; bij exportbelmmeringen wordt de tunibouw steeds het erst getrof fen. Naast dit handelspolitieke gevaar is er een handelstechnisch gevaar door de onafhankelijk van elkaar werkende exportins'tanties en het ontbreken van een natio naal kwaliteitsmerk, hetgeen ons een achterstand bezorgt t.a.v. onze concurrenten. Richtlijnen voor het afzetbeleid zijn: versteviging van het aan bodsmonopolie, verhoging van onze concurrentiekracht en een verantwoord opportunisme, als gevolg van het sterk-wisselend beeld van de internationale situa tie. Godsvertrouwen en werklust hebben de tuinbouw door alle crises heengeholpen en daarom is er ook nü geen reden tot wan hopen Tot de vele-gasten, die de voorzitter mocht verwelkomen, behoorden o.m. ir. A. v. d. Plas- sche de nieuwbenoemde direc teur-generaal van de Landbouw en ir. dr. Spamer, secretaris van de Directie van Voedselvoorzie ning in Zuid-Afrika, die speciaal voor deze vergadering uit Enge land was overgekomen. Ir. v. d. Plassche sprak de vergadering toe en gaf haar de verzekering, dat hij de belangen van de tuin bouw bij de regering naar ver mogen zou behartigen. Jaarverslag Uit het in boekvorm versche nen jaarverslag slechts enkele grepen. Aan de 158 aangesloten veilingen werd in het afgelopen boekjaar 750.000 ton groenten aangevoerd; voor het komende boekjaar wordt de aanvoer op 300.000 ton geschat. De aanvoer van fruit was 420.000 ton (600.000 in '49). De export had in 1950 een omvang ter waarde van f235.000.000, zoals in '49; 33 pet. van de veilingaanvoer werd ge ëxporteerd, hetgeen een bevredi gend resultaat werd genoemd. Geconcludeerd kan worden, dat de Nederlandse tuinbouw zijn aandeel in de nationale inspan ning in 1950 heeft gehad. In 1950 werd Voorts het grootste kwan tum doorgedraaide producten, nl. 125.000 ton, genoteerd. Hoewel de landelijke omzet ongeveer gelijk bleef aan '49, waren er veilingen, die 20 pet. minder omzet hadden. De exploitatierekening (eind bedrag f 450.865 met een batig saldo van f40.186), de balans op een eindbedrag van f 520.126 (en een voordelig saldo inmiddels ge stegen tot f383.747.alsmede de begroting op een eindbedrag van f 431.000.werden goedge keurd. De contributie werd weer vastgesteld op 1/10 pet. van dc omzet, welke op f 309 miiiioen geraamd werd. In de financiële commissie 1951 werd behalve de veilingen Rijswijk en Sittard ook die te Blokker gelrozen. Aan het slot der vergadering bracht de ere-voorzitter, de heer J. Barendse uit Poeldijk, hulde aan de actieve voorzitter, de heer Prins, voor zijn omvangrijk werk ten bate van de veilingen en dc tuinbouw verricht. ZIEKENFONDSWET BIJNA GEREED 's GRAVENHAGE, 21 Maart, Naar hel A.N.F. verneemt is dc reeds lang toegezegde Zieken fondswet thans bii het departe ment van Sociale Zaken in con cept gereed.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3