Loons- en salarisverhoging van 5 procent tot maximaal 200 gulden per jaar Streven naar hogere productie waarbij de arbeiders in het resultaat delen Omvangrijke Amerikaanse luchtlandingen in Korea De regering schrijft voor; Alleen bij strikte noodzaak doorberekening in de prijzen N.V.V. niet accoord De ramp te Amsterdam heeft ieder van ons iets te zeggen EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN ,Het is hier koud, maar veilig Verwachting Agus Salim over R.T.C.accoord ^heeosberichten De toeslag op pensioenen Boerderij geheel uitgebrand Herziening kinderbijslag en uitkering aan ouden van dagen in overweging Hoeveel vlees verbruiken wij? Frankrijk vrijwel geïsoleerd Ambonees S.M.I. doodgeslagen Duizenden parachutisten neergelaten Gedachten die kunnen helnen Nieuw Abonnementsprijs I 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50: in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stempel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 3 Vrijdag 23 Maart 1951 46e Jaargang No. 12125 Kantoren: HOORN, Draateingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR. Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 PAAS-ZATERDAG is de ver wachting der vervulling van het feest der Verrijzenis. De liturgie bezingt ons de oudtijdse praktijk van de Kerk, om in de Paasnacht de nieuwe aanwas door het Doop sel tot de genadeschatten van het Geloof toe te laten. Maar al loopt de eredienst hier en daar al op het grote geheim van de Ver rijzenis vooruit, zij deelt tocht ook voor een groot deel de tril ling der verwachting, die ons nu eenmaal pas op de Paas-Zondag in volle glorie vervullen gaat. Verwachting, die wezenlijk de twijfel wegvaagt van de Emmaüs gangers, die de Heer ontmoetten en Hem, onbewust van wie Hij was, hun twijfel mededeelden: „Met dat al is het nu al de derde dag sinds deze dingen gebeurd zijn". En toen zij het huis bin nen gingen, herkenden zij Hem aan het breken des broods en vielen hun de schellen van de ogen. Maar zij wisten dit toch ook, op die weg naar Emmaus: „Was ons hart niet brandende in ons?" Zij waren niet ongelovig, maar „traag en onverstandig vgn hart". De moderne wereld zucht haar twijfel uit in allerlei nieuwe, door nieuwlichters in fluwelen mantel aanbevolen systemen, die de zin van het leven zeggen te zoeken, maar weigeren naar het Graf te gaan. Bij hen kan het geloof hen niet over hun twijfel heenhelpen. Zij zijn onwillig en onmachtig als de pharizeeën en de schrift geleerden van het Sanhedrin, die het z.g. proces tegen Christus be gonnen met de wanhoopskreet: „Wat moeten wij beginnen? Hij doet wonderen Instede van te bidden om ge nade en geloof, en dan de erken ning der wonderen te beschou wen als een teken van de waar heid van Zijn zending, zagen zij Gods wondermacht als een last, een hinderpaal voor hun carrière. Wij hebben het grote geluk en de genade, Gods „eeuwige won dermacht ook nog in onze dagen te zien schitteren". Vol plannen voor het geluk der mensheid en haar eeuwige be stemming tot de roeping van de Vader, heeft Gods Zoon die won deren gedaan, om het verlossings werk der mensheid te voltrekken, „opdat de gehele wereld zou on dervinden en aanschouwen, dat het gevallene wordt opgericht, liet verouderde verniehwd en dat alles hersteld wordt door Hem, uit Wien het zijn oorsprong ge nomen heeft". Die plannen en hun profetische verwachting, welke wij in vef- vulling zullen zien gaan op de Paasmorgen, houdt God ons voor „in de boeken van het Oude en Nieuwe Testament", zoals in de gebeden na de prachtige profe tieën in de plechtigheden van Paas-Zaterdag wordt gezegd. In die profetieën, waarvan er, zoals men weet. twaalf worden gebe den vóór de wijding van de doop vont, wordt ons o.a. geleerd, hoe God „door de stem van de heilige profeten aan al de kinderen der Kerk geopenbaard heeft, dat God, overal waar Zijn heerschappij zich uitstrekt, de zaaier is van het goede zaad en de aankweker van de uitgelezen ranken". Die profetieën leren ons, welke plaats de Verwachte der Volke ren in de plannen van de godde lijke heilsorde inneemt. Zijn plan nen zijn niet onze plannen, Zijn wegen niet onze wegen. ..Het woord, dat uitgaat uit Mijn mond, zal niet onverrichterzake tot Mij terugkeren, maar het zal uitwer ken al wat Ik wil en het zal slagen in alles waarvoor Ik het uitzond". De Verwachting der volkeren keert in de gewijde voorspellingen telkens weer te rug. De Kerk bidt, dat de volken Gods roeping waardig mogen worden, dat wat eens voor een enkel volk is gedaan (de verlos sing uit de slavernij van Egypte) voltrokken moge worden tot heil van alle volken, dat de roeping der heidenen in de Kerk zich voortdurend moge uitbreiden, dat de kracht der goddelijke genade werke in al de gerechtvaardigde volkeren. Verenigen wij ons ook morgen wiet de Kerk in dat schone en treffende gebed van de verwach tingsvolle Paasliturgie, opdat het geloof van de twijfelenden worde versterkt, opdat de onmachtigen en onwilligen de wonderen aan schouwen, die ook in onze dagen nog schitteren. „Almachtige Eeu wige God, de enige hoop der we reld, die door de stem van Uw profeten de geheimen van de tegenwoordige tijd hebt ontslui erd, vermeerder genadig de goede wil van Uw volk, opdat de deugd in geen Uwer gelovigen voort gang make, tenzij onder Uw aan sporing Het gebed van Paas zaterdag brenge de Verwachting van de Verrijzenis voor allen naderby! De regering heeft besloten door het College van Rijksbemid delaars een beschikking te doen uitvaardigen, waarbij met ingang van de loonweek van 19 tot 24 Maart 1951 (over de periode 19 Maart tot 31 Maart voor hen, die een maandloon ontvangen) een verhoging van 5 pet. wordt voorgeschreven van de rechtens geldende in geld genoten lonen en salarissen van alle mannelijke en vrouwelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt dan wel gehuwd of kostwinner zijn en wier arbeidsverhouding is geregeld in een C.A.O. of bindende loonregeling. Voor de mannelijke werkne mers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, zal daar bij een minimumverhoging van 4 cent per uur gelden, terwijl aan niemand krachtens deze beschikking een groter loons verhoging mag worden toege staan dan f 200.per jaar. Voor wat betreft de manne lijke en vrouwelijke werkne mers tieneden 23 jaar en niet gehuwd of kostwinner zijnde, zal de mogelijkheid worden ge opend om de lonen te verhogen volgens een nader te bepalen schaal. Voor die bedrijfstakken, waarin de naleving dezer beschikking tot ernstige economische moeilijkhe den zou leiden, kan door het Col lege van Rijksbemiddelaars, ge hoord de Stichting van de Arbeid en de betrokken partijen, dispen satie worden verleend. Verzoeken om dispensatie moeten uiterlijk 31 Maart a.s. bij het College van Rijksbemiddelaars zijn ingediend. Gedurende de periode, dat het College nog geen uitspraak heeft gedaan, wordt de verplichting tot het toekennen der loonsverhoging opgeschort. Indien het College het verzoek afwijst, moet de verho ging met terugwerkende kracht worden toegekend. Daarnaast zal door het College van Rijksbe middelaars een vergunning wor- Na een verlof van 50 dagen op Bali te hebben doorgebracht is Vrijdag op doorreis naar Djakarta te Surabaja gearriveerd Hadji Agus Salim, „the grand old man" en adviseur van de minister van buitenlandse zaken. Stemmen, die om ontbinding van de R.T.C.-overeenkomsten roepen, noemde Hadji Agus Salim zonder meer bombastisch. Hij verklaarde voorts, dat een ontbinding van de R.T.C. en de Nederlands-Indonesische Unie nog niet betekent, dat Irian automa tisch bij Indonesië zal komen. Volendam (emigr.) R'dam Halifax 21 Mrt. 600 mijl O Kp. Race; Blitar Djakarta—R'dam 21 Mrt. p. Nrdpnt. Sumatra; Grote Beer (emigr.) 21 Mrt. v. Fremantle n. Melbourne; Sibajak (emigr.) 22 Mrt. te Surabaja v. Sydney. den gegeven om eenzelfde loons verhoging toe te kennen voor die arbeidsverhoudingen, welke niet bij C.A.O. of bindende beschik king zijn geregeld. De positie van het overheidspersoneel tenslotte zal door de regering afzonderlijk worden geregeld. Met de daarvoor in aanmerking komende organisaties uit het be drijfsleven zal overleg worden gepleegd, teneinde de uit de loonsverhoging voortvloeiende consequenties voor de prijzen on der de ogen te zien. De regering vertrouwt, dat de uit de loons verhoging voortvloeiende kosten alleen bij strikte noodzaak zullen worden doorberekend. Zij heeft er dan ook met instemming ken nis van genomen, dat van de zijde der werkgevers dit beroep vol ledig wordt ondersteund. Op 18 Maart j.l. heeft de Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden aan minister van Maarseveen een telegram verzonden over verho ging van de toeslag op pensioe nen. De volgende dag deelde de minister de bond telegrafisch mee, dat hij zo spoedig mogelijk de belangen van de gepension neerden in de Kamer zal voor dragen. De bondsvoorzitter, de heer G. Wolters, vertelde dat de bond Zaterdag j.l. aan de Stich ting van de Arbeid een adres heeft gezonden over de totale ontbreking van enige toezegging voor de gepensionneerden in ver band met de gestegen kosten van levensonderhoud. VEE, WERKTUIGEN EN VOORRADEN VERLOREN Vermoedelijk tengevolge van een defect aan de schoorsteen leiding is Donderdagmiddag, ter wijl de eigenaar afwezig was, brand uitgebroken in de kapitale boerderij van Chr. van Wanroij te Dinther (Noord-Brabant). In enkele minuten stond de gehele boerderij in volle vlam. De dienstbode met de kinderen had nauwelijks de tijd zich in veilig heid te stellen. De gehele stal brandde uit, waarbij elf stuks stamboekvee verloren gingen, als mede alle landbouwwerktuigen, hooi en stro. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzeke ring gedekt. Met het troepentransportschip „Kota Inten" zijn een groot aantal Ambonese militairen en hun gezinnen in Nederland aangekomen. Donderdagmorgen begon de debarkatie, waarna zij voorlopig flaar verschillende kampen worden gebracht, die voor hen zijn ingericht. Enige Ambonese families wachten in een der hutten op hun debarkatie. MET LOONSVERHOGING De besturen van de N.V.V.- bonden, gisteren te Utrecht bijeen, hebben verklaard, dat door de N.V.V.-vertegenwoor- digers de door de regering voorgestelde en inmiddels reeds afgekondigde 5 pet. loonsver hoging als onvoldoende van de hand werd gewezen. Zij ver klaren met nadruk, dat het N.V.V. derhalve elke mede verantwoordelijkheid voor de genomen regeringsbeslissing van de hand wijst. Zij hebben het verbondsbestuur opgedragen de actie voor een ruimere compensatie der prijs stijgingen en voor een rechtvaar dige verdeling der lasten met inschakeling van de besturen der aangesloten organisaties onver minderd voort te zetten, zulks bij voorkeur in samenwerking met K.A.B. en C.N.V. Het N.V.V. grondt zijn afwij zing op het ontbreken van enig overleg vóór het invoeren der prijsverhogingen en o.m. op het feit, dat de kosten van levens onderhoud met zeker 10 pet. ge stegen zijn. DUW-ARBEIDERS GERED VAN EEN ZANDPLAAT Acht DUW-arb.nders, die zich met bootjes naar de Noordwester Zandplaat bij Rottum hadden be geven om daar rijsschermen te zetten, hebben gisteravond ten gevolge van het slechte weer om hulp gevraagd. Zij durfden zich niet meer op zee te wagen met hun bootjes. De reddingboot „Insulinde" van Oostmahorn heeft hen opgepikt. De parochiekerk van St. Joannes de Doper te Huizum (Fr.) is onlangs verrijkt met de nieuwe kruiswegstaties, vervaardigd door de bekende Limburgse glazenier Max Weiss. De nieuwe staties zijn rijk en gloeiend van kleur en geven met suggestieve kracht de taferelen uit het Lijdensverhaal weer. Deze nieuwe kruiswegstaties betekenen voor de parochiekerk te Huizum ongetwijfeld een kunstzinnige aanwinst van hoog gehalte. De foto toont de twaalfde statie. (Eigen foto) Onder leiding van de minister zonder portefeuille, prof. Albregts, zal worden nagegaan op welke wijze door samenwerking van on dernemers en arbeiders de pro ductiviteit verder kan worden verhoogd, waarbij er tevens naar zal worden gestreefd de arbei ders in de resultaten dezer pro- De 4-jarige Mieneke Meu- lemans, die gisternacht het leven verloor bij een brand in de Eerste Oosterparkstraat, is het zesde slachtoffer van brand in de hoofdstad in het jaar '51. Het ANP wendde zich tot de commandant van de Am sterdamse Brandweer, de heer J. B. Schuitemaker, met de vraag wat het publiek zal kunnen doen dergelijke ver schrikkelijke gevolgen te voor komen en te beperken. Iedereen mag er aldus de commandant op rekenen dat de brandweer er spoedig is. Is eenmaal brand uitge broken, dan is het zaak te trachten het vuur geen kans te geven zich uit te breiden. Zorg er dus voor dat het vuur geen lucht krijgt, zo zei de de heer Schuitemaker met na druk. Dit betekent dat trek king vermeden moet worden. Dus deuren en ramen dicht en slechts in werkelijke nood een ruit inslaan. Maar het belangrijkste punt is: „Voorkom brand". Gebruik Tetra in plaats van wasben zine. Wasbenzine is geen ben zine om mee te wassen. Was benzine betekent, dat de ben zine gewassen, gezuiverd is, en daardoor nog brandbaarder dan gewone benzine. Zet geen nog gloeiend hete strijkbout in een kast. Wees uiterst voor zichtig met petroleumstellen. Denk aan de gevaren, die ver bonden zijn aan electrische apparaten. Vergeet nooitdat een brandend kooltje uit de kachel brand kan veroorzaken en gooi nooit benzine in de W.C. Benzine is namelijk daarom zo gevaarlijk, omdat benzinedamp explosief is." Tenslotte wees de heer Schuitemaker er op, dat men zich tegen brand kan bescher men door een wollen deken om te slaan. „Wol brandt niet, maar schroeit slechts." MINDER DAN DE PRODUCTIE Volgens het C.B.S. werd hier te lande in 1950 aan vlees gepro duceerd 411,7 millioen kg, tegen 268.6 millioen in 1949 en 350,9 millioen kg in 1938. In 1950 werd in totaal ver bruikt 385.1 millioen kg, tegen 285.1 millioen kg in 1949 en 334.7 millioen kg in 1938. Het verbruik per hoofd der bevolking blijkt in 1950 slechts weinig lager te zijn geweest dan in 1938, nl. 38 l kg vergeleken met 28.7 kg in 1949 en 38.5 kg in 1938. AMERIKANEN GAAN EXPORTPOLITIEK WIJZIGEN Het Amerikaanse departement van handel heeft bekend gemaakt, dat het een nieuwe handelspoli tiek zal gaan volgen, in het kader waarvan het zich het recht zal voorbehouden de uitvoer te be perken tot de „normale behoef ten" van alle importerende lan den. Joego-Slavië vraagt grondstoffen Joego-Slavië heeft Amerika grondstoffen voor de industrie tot een waarde van 30 millioen dollars gevraagd. Joego-Slavië wenst ruwe katoen, wol, leder en pharmaceutische artikelen te ko pen. 10.212.684 INWONERS Het aantal inwoners van ons land was, volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, op 1 Februari van dit jaar 10.212.684. In 1950 werden in ons land 229.332 kinde ren levend geboren. Er overleden 75.534 mensen. DE SPOORWEGSTAKING De 48-urige spoorwegstaking die door de Franse socialistische vakvereniging werd uitgeroepen maar waarschijnlijk door de communistisch-geziiïde vakvere nigingen volledig wordt ge steund, heeft Frankrijk vrijwel afgesneden van de wereld. In Marseille, Lyon, Bordeaux en Nantes ligt alles stil De arbei ders op de belangrijke rangeer terreinen te Chartres. legden Woensdagmorgen eveneens net weik neer. In verband met de spoorweg staking in Frankrijk vernemen de Nederlandse Spoorwegen, dat de pullman-trein Amsterdam Parijs, die gisterochtend ore 12.36 uur uit Amsterdam is ver trokken aan de Franse grens te Fe'wnies niet door d« Franse spoorwegen is overgenomen en aldaar is blijven staan. ductieverhoging te doen delen, aldus het officiële communiqué over de nieuwe loonronde. De regering overweegt tevens te bevorderen, dat op de kinder bijslagen, de uitkeringen aan ouden van dagen en andere uit keringen krachtens de sociale wetgeving, alsmede krachtens rijksregelingen voor sociale bij stand (waaronder de overbrug gingsregeling) ook een verhoging wordt toegepast. Omtrent deze verhoging is nog overleg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid gaande. Zo spoedig mo gelijk zal ook daaromtrent een beslissing worden genomen, In verband met deze beslissing acht de regering het gewenst, dat na Pasen het overleg met de Stichting van de Arbeid wordt voortgezet, teneinde de ontwik keling van de economische toe stand van ons land nader in be schouwing te nemen. Uit 't officiële communiqué In het officiële communiqué be treffende de loonsverhoging van 5 pet. deelt de regering mede: In uitvoerige besprekingen is tussen de regering en de Stichting van de Arbeid de invloed van de stijging van de kosten van levens onderhoud onder ogen gezien. Al gemeen werd het in de regerings verklaring van 17 Maart ingeno men standpunt aanvaard, dat het ongunstige verloop van de beta lingsbalans, hetwelk een gevolg is van de internationale politieke ontwikkeling en de daarmede sa menhangende militaire inspan ning, noopt tot een beperking van het verbruik en van de investe ringen. Deze noodzakelijke ver mindering van het verbruik werd door de regering gesteld op 5 pet. Hierbij is nog niet in aanmerking genomen, dat in het bijzonder de recente moeilijkheden in het han delsverkeer met Duitsland inmid dels opnieuw een ongunstiger situatie hebben doen ontstaan. Rekening houdende met het vorengaande en in aanmerking nemende de vermoedelijke prijs stijging tot 1 April, met inbegrip van de op deze datum voorgeno men prijsverhoging van huis brandkolen. heeft de regering tot verhoging der lonen besloten. Naar eerst thans bekend ge worden is, heeft een groep van ongeveer dertig Ambonese ex- KNlL-militairen uit het kamp aan de Berenlaan te Djakarta op 2 Maart j.l. een Ambonees ser geant-majoor, Gaspersz genaamd, zodanig met stokslagen verminkt, dat hij onmiddellijk is overleden. Gaspersz was een der leiders van de Ambonezen te Djakarta. Met enkele andere Ambonezen had hij zich verzet tegen het be sluit om naar Nederland te ver trekken. Hij wilde te Djakarta demobiliseren om daarna naar Ambon te vertrekken. TOKIO, 23 Maart. Te Tokio werd door het achtste Ameri kaanse leger medegedeeld, dat vandaag „aanzienlijke lucht landingstroepen" zijn neergelaten 32 km ten Noorden van het Koreaanse front, in het gebied van de rivier de imdjin. Duizenden soldaten werden neergelaten Luitenant-generaal Ridgway vloog zelf laag over het gebied, toen de operatie werd uitgevoerd. De soldaten namen onmiddellijk stelling in om de Noordelijke troepen ten Zuiden van het ge bied in te sluiten en de Ameri kanen, die van Seoel uit in Noordwestelijke richting opruk ken, af te wachten. Tevens werden jeeps en grote artilleriestukken uitgeworpen. Volgens de eerste berichten is het verzet gering in verband met het verrassende van de operatie. De luchtlandingstroepen graven zich thans in. Men gelooft dat zij zijn neergelaten nabij de 38ste breedtegraad. Dit is het tweede optreden van luchtlandingstroepen in de Ko reaanse oorlog. Het feit, dat de Noordelijken weinig verzet bieden, wijst er op dat zij zich reeds terugtrekken achter de 38ste breedtegraad, al dus Reuter. Het gebruik van de term „38ste breedtegraad" is thans verboden voor officieren van het Ameri kaanse le^er, aldus verklaarde een Amerikaans officier. Er werd geen reden opgegeven voor dit verbod. VRIJDAG 23 MAART: Goede Vrijdag „Maar Sion zegt: Jahweh heeft mij verlaten, de Heer mij vergeten! Kan dan een vrouw soms haar kindje ver geten, zich niet ontfermen over de zoon van haar schoot? "n a' zou zij het vergeten, Ik, Ik zal U nooit vergeten: zie, Ik heb u gegrift in de palm van mijn handen!" Dit is geen beeldspraak gebleven, naar werkelijkheid gewor- 'en op het kruis. „Maar een der soldaten doorboorde met een lans zijn zijde, en aan- 'ds vloeide er bloed en water uit": Doopsel en Eucharistie, die het leven zijn van de H. Kerk Zij treedt naar buiten uit de zijde van de slapende Adam. „Stella Duce"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1