I I MER'S I TEXAS Nieuw 150.000 Romeinen en pelgrims in drommen voor de Sint Pieter „Overschrijdt de breedtegraad indien het tactisch raadzaam is" Boven een onmetelijke oceaan MacArthur bereid tot wapenstilstand op zoek naar overlevenden 1.- Aan stad en wereld Zeshonderd Nederlanders waren getuigen van zegen Urbi et Örh' Zuid-Koreanen handelden reeds naar deze order Dr. Drees sprak tof1 de natie 55 vlieatuigen zagen uit naar Het verkeerde pedaal Franse treinen rijden weer iring ANDEREN iKroontje Oude Zoete iqqnscheV^jn, EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] GENERAAL MAC ARTHUR BEVEELT: Scheepsberichten Landbouw en regeringsverklaring Trein greep meisje uit Steenwijk De staalproductie van West en Oost Ook Argentinië heeft kernenergie Ghhemaster-wrah Nog steeds hoop Vliegramp in Argentinië Trein verpletterde personenauto Moeder Overste thans „Officier" Auto reed op verloofd paar in Prins startte in jachtsneeuw Gedachten die kunnen helnen 4 Voor i ver- r niet irders ijn en rbank n men lig in sturen Op de rorden in het e yer- g van nét de n het i op 'n ven en zullen sn Mei noeten bij de IAAK" te T VELD op sdag) en Woensdag 28 7.30 uur precies in de tan te 't Veld. n drie bedrijven en twee i Peters. lag na de H.H. Missen, ing. Na afloop dansen /an het allergrootste zei smid je Verholen, die kist hebt. Dat is ïs. Die brengt U naar te verkopen. Waar of likslager. „Ik kan je s Beenderopbouwende leel anders in. Maar In ga nu maar gauw end duwde de kleine Verholen naar buiten dan maar naar het ;ers stond te genieten ik gezicht, nietwaar?" midje Verholen. „Ziet ide vuurbol vermoeid >mende horizon bena- zien hoe het goede g uitbundiger in het wij stervelingen daar Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m.. minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad Jj Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 27 Maart 1951 46e jaargang a No. 12127 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL -4362 K 2290; ALKMAAR, Ritseyoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Een ontzaglijke menigte gelovigen was Zondag op het St. Pietersplein te Rome bijeen gekomen om de Pauselijke Paaszegen te ontvangen. In een rede deed de H. Vader een beroep op het gehele mensdom om zich aaneen te sluiten voor de eeuwige vrede. Z. K. Paus Pius XII geeft de menigte op het St. Pietersplein zijn zegen „Urbi et Orbi". (K.N.P.) Met uitzonderlyke luister is in de Eeuwige Stad het Paasfeest gevierd. Deze viering heeft dit jaar een geheel eigen karakter, doordat zij krachtens het pauselijk decreet „De Solemni Vigilia paschali instauranda" wederom in haar glorie van vroeger eeuwen is hersteld. In de statiekerk van St. Jan van Lateranen heeft de middernachtelijke viering wel een zeer bijzonder karakter gekregen, doordat daar In dezelfde nacht tijdens het H. Misoffer de Vicaris-Generaal van Z. H. de Paus voor Rome, Kardinaal Clemente Micara. de H. Priesterwijding toediende aan een aantal neomisten. Deze jonge priesters droe gen in de morgen van Paaszondag hun eerste H. Mis op. Generaal Douglas MacArthur, opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Korea, deelde Zaterdag mede de leiding van het achtste Amerikaanse leger opgedragen te hebben, de 38ste breedtegraad opnieuw te overschrijden, „indien en op het tijdstip dat zulks om veiligheidsredenen tactisch raadzaam is." Enige uren na de nachtelijke viering, in de vroege ochtend van Paaszondag, terwijl uit een lood grijze hemel de regen op de stra ten en pleinen van Rome klet terde, maakten tienduizenden be woners van de Eeuwige Stad en duizenden pelgrims zich op, om op te trekken naar het hart van de christenheid, teneinde daar de zegen „Urbi et Orbi" van de H. Vader te ontvangen. Er waren pelgrims uit alle de len van de wereld, doch vooral uit West-Europa. Uit Nederland 600 man, leden van het Katho liek Onderwijzersverbond, Kath. jeugdleidsters en studenten van de M.T.S. in Groningen. Verder duizenden professoren en studen ten uit Frankrijk, pelgrims ten slotte uit Duitsland, Oostenrijk, Groote Beer (emigr.), Rotter- dam-Australië, 25 Maart te Melbourne. Willem Barendsz, Kaapstad- Amsterdam, 25 Maart 950 mijl Z.Z.O. St. Helena. Roma, 7 April van Indonesië te Rotterdam. Dorsetshire, Djakarta-Rotter dam, 28 April aankomst. Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft een bespreking gewijd aan de rege ringsverklaring van het nieuwe kabinet. De landbouw blijft vast houden aan het principe dat in het goed geleide sociaal-econo misch verantwoorde bedrijf een redelijk bestaan moet worden ge vonden voor de agrarische onder nemer en de landarbeider. In de loop van de komende we- vfn. za' een kleine werkgroep, ril. u „e, yertegenwoordigers avi "°ofc*afdelingen veehouderij, il r- °-uw en tuinbouw, van de voor kleine boeren- Wri v.u^en, alsmede van de ^arbeidersbonden richtlijnen ontwerpen met betrekking tot het van dit principe onder c huidige omstandigheden. Zwitserland, uit Canada, de Ver. Staten en zelfs uit het protestantse Zweden. Tot elf uur stroomde buiten de regen. Toen brak de hemel, en men hoorde als het ware de zucht van verlichting, die de menigte op het St. Pietersplein slaakte. Romeinen en pelgrims kortten zich de tijd met het zingen van liederen, totdat precies om twaalf uur bazuingeschal, begeleid door pauken, de komst van de H. Va der aankondigde. De H. Vader was nog niet te zien op de bui tenloggia Van de St. Pieter of de tienduizenden op het plein barst ten reeds uit in een hartstochte lijke welkomstgroet: „Ewiva il Papa, evviva!" Leve de Paus! Het gejuich hield niet eerder op dan voordat de Paus met Zijn Paas- rede begon. In deze rede zette de H. Vader zeer in het kort de betekenis van het Paasfeest uit een en smeekte de zegen af van God, in het bijzonder voor het behoud van de vrede. Na de toespraak, die door de tienduizenden op het St. Pie tersplein in doodse stilte werd OP SLAG GEDOOD Een achtjarig meisje, Jennie Harms uit Steenwijk, is Zaterdag op de onbewaakte overweg te Pa- velterberg (gemeente Steenwijk) door de diesel-electrische trein die om 17.35 uur in Steenwijk moest aankomen, gegrepen en op slag gedood.. Het kind zat op een fiets en moet de trein gezien heb ben, want aanvankelijk remde zij en stond toen stil. Even later is zij om onverklaarbare redenen toch weer doorgereden, zodat zij door de trein werd geraakt. De Westelijke landen hebben in 1950 139.670.000 ton ruw staal geproduceerd tegen 32.288.000 ton geproduceerd door de Sowjet- Ünie en de vijf andere staalprodu centen van het Sowjetblok; zo blijkt uit het kwartaal-overzicht van de economische commissie voor Europa, dat Maandag werd gepubliceerd. Van de productie der Westelijke landen hebben de Verenigde Staten 87.723.000 ton geproduceerd en West-Europa 51.947.000 ton. aanhoord, smeekte de H. Vader als onmiddellijke voorbereiding op de zegen „Urbi et Orbi" Gods vergiffenis af. Dan klonk Zijn stem weer ho ger op en plechtig gedragen daal den Zijn woorden van de hoge loggia af over de voor Hem ver zamelde gelovigen en over de millioenen, die door de radio ho ren: „Et Benedictio Dei Omnipo- tentis, Patris et Filii et Spiritus Sancti, descendat super vos en maneat semper." Pausmis on Beloken Pasen. Op Beloken Pasen zal de H. Vader temidden van duizenden jonge zangertjes uit alle delen van de wereld, o.a. uit Neder land, in de St. Pieter een Ponti ficale H. Mis opdragen. Deze mis zal door Radio Vaticana wor den uitgezonden op de 19, 25, 31, 41 en 50 meterband. De uitzen ding begint om kwart voor negen MacArthur die juist te Tokio is teruggekeerd van zjn veertiende bezoek aan het Koreaanse front, zeide nog, dat de 38ste breedte graad geen militaire betekenis heeft. „Onze vloot- en luchtstrijd krachten overschrijden deze grens naar believen en het leger heeft dat in het verleden herhaaldelijk gedaan". Volgens MacArthur is „het door sommige lieden gepropageerde plan om een linie dwars door Ko rea te vormen en een stellings oorlog te beginnen „volledig ir reëel en fantastisch". Een der gelijke strategie zou tot een ge leidelijke vernietiging der strijd krachten van de Verenigde Naties leiden." De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, heeft verklaard, dat het „nationale zelfmoord" zou zijn als Zuid-Korea er niet in zou slagen de breedtegraad te over schrijden. Korea dacht er niet aan de Mandsjoerijse grens te overschrijden: „Wij wensen niet de beginplaats van een derde we reldoorlog te worden". SENSATIONELE VERKLARING VAN PERON De Argentijnse president, gene raal Jnan Peron, heeft medege deeld, dat in Argentinië proeven worden genomen met „geregu leerde atoomenergie". De inrich ting daarvoor bevindt zich op het eiland Huemnl in het Argentijnse merengebied. Het betreft hier een z.g. zonne-oven. „Buitenlandse technici zal het intereseren te weten, aldus voegde hij er aan toe, dat in de loop van ons werk aan de warmte- kernreactor de problemen van de zogenaamde waterstofbom inten sief zijn bestudeerd. Met verba zing stelden wij vast, dat de pu blicaties van de gezaghebbendste buitenlandse geleerden enorm ver van de werkelijkheid verwijderd zijn" Van het front. De Zuid-Koreaanse troepen ver klaren aan de Oostkust een plaats te hebben veroverd, vijf kilometer ten noorden van de 38ste breedte graad gelegen. Volgens berichten van het front bereiden de Chinezen zich voor op het handhaven van een linie in de nabijheid van de 38ste breedtegraad. Langs het centrale front rukten sterke Chinese groe pen de troepen der V.N. tegemoet. Ook heuvelstellingen even ten zuiden van de breedtegraad wor den door Chinezen weer bezet. Men neemt aan, dat de Noordelij ken een linie ten noorden van Tsjoentsjon willen behouden. Zaterdagavond heeft minister president Drees zich in een radio toespraak tot de natie gericht om een toelichting te geven op de regeringsmaatregelen, die reeds in de Tweede Kamer zijn afge kondigd. Minister Drees stelde diegenen gerust, die menen, dat wij op een nieuwe wereldoorlog af gaan. Een dergelijke oorlog kan worden vermeden. Juist daarvoor zijn de maatre gelen tot versterking van de de fensie in het grote Atlantische kader. Dat bij de uitgaven voor de defensie thans ten gevolge van de internationale tendens naar voorraadvorming ook het evenwicht in onze betalingsba lans dreigt verbroken te worden, treft wel zeer ongelukkig. Daar bij komt, dat wij nagenoeg geen grondstoffen te verhandelen heb ben. Zelfs voor broodgraan zijn wij op het buitenland aangewe zen. Dr. Drees zeide tenslotte te ver trouwen, dat wij sterk genoeg zullen zijn om het hoofd in deze tijd van spanningen koel te hou den en ons evenwicht te bewaren. Vijf en vijftig Amerikaanse en Britse vliegtuigen hebben gisteren gezocht naar de Globemaster, die sinds vier dagen met 53 passagiers boven de Atlantische Oceaan wordt vermist. Ook schepen namen.deel aan de opsporingspogingen. Volgens onbe vestigde berichten vervoerde de Globemaster ook „een zeer geheime lading". Volgens sommige berichten zou zich een apparaat voor atoomonderzoek aan boord hebben bevonden. Voor het laden en lossen kan ge bruikt worden gemaakt van een electrische kraan. Voor het vervoer van personen kan het ruim in een twee dek- ken-cabine worden veranderd. Dan kunnen tweehonderd solda ten met hun velduitrusting wor den overgebracht. Een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht te Shannon verklaarde in antwoord op ver zoeken om bevestiging: „U kunt niet verwachten, dat ik over der gelijke dingen spreek". Een Amerikaanse B-29 heeft op ongeveer 720 kilometer ten wes ten van Shannon „lichtsignalen en een wrak" waargenomen. Een kotter heeft geseind, dat hij een verkoolde duffelse zak heeft opgepikt, op ongeveer acht honderd K.M. van Shannon. Deze zak werd geïdentificeerd als toe behorend aan een passagier aan boord van de vermiste Globe master. De vermissing van een „Globe master" van de luchtmacht der Verenigde Staten, heeft de aan dacht gevestigd op dit type vlieg- tuigd, dat aangeduid wordt ais C 124 A. De „Globemaster II" is in aanbouw voor de luchtmacht der V.S. Het is ongeveer twee en een half keer zo zwaar als de C-54 „Skymaster". In de neus van het toestel be vinden zich twee deuren, waar door voertuigen naar binnen kun nen worden gereden. De deurope ning is drie en een halve meter in het vierkant. Het laadruim is bijna vier meter hoog. Bijna vier meter breed en zowat drie en twintig en een halve meter lang. Mét een enorme klap vloog Zondagmorgen in alle vroegte een auto de étalage van een boekwinkel aan het Alberdingk- Thijmplein te 's Gravenhage bin nen. Dit geschiedde met zulk een kracht, dat de auto geheel in de winkel verdween. Een 27-jarige autorijder, in het bezit van een rijbewijs had zijn 19-jarige broer, die een dergelijk certificaat nog niet heeft, toege staan achter het stuur van de auo, die gehuurd was plaats te nemen. Volgens de wet mag dit. Alles ging goed tot de wagen, het Alberdingk-Thijmplein zou oprijden. De jonge bestuurder kon de bocht niet halen. In plaats van bij te remmen gaf hij vol gas zodat het noodlottige bezoek aan de boekwinkel niet te ver mijden was. Zowel de winkel als de auto werden flink beschadigd. Nie mand liep evenwel enig letsel op. Een tijnse vliegtuig van de staatsmaatschappij Argen- is bij Rio Grande (Argentinië) neerge stort; Kort na het opstijgen stortte het van een hoogte van 3.000 me ter omlaag. Nader wordt gemeld, dat elf personen, de bemanning inbegre pen, om het leven zijn gekomen. Zeven van de 19 inzittenden zijn ernstig gewond en een vrouwe lijke passagier, is „als door een „wonder" ongedeerd. EEN DODE, TWEE EI NSTIG GEWONDEN Op een onbewaakte overweg pnder de gemeente de Bilt bij Utrecht is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd. Op dat tijdstip is een vierpersoons D.K.W.-perso nenauto door een uit de richting Utrecht komende electrische trein gegrepen en totaal vernield. Een in de auto zittende dame werd er uit geslingerd en later dood aan getroffen. Een heer en een kind werden zeer ernstig gewond ge vonden, een ander kind minder ernstig. Bergbeklimmers in Wales verongelukt Bij het bestijgen van de Snow- don, een top in Noord-Wales, zijn Zaterdag twee bergbeklimmers om Het leven gekomen, drie. wer den gewond. De spoorwegstaking in Frank rijk is Zondag geëindigd. Al het personeel van de Parijse buurt spoorwegen heeft ook het werk hervat. In Parijs staakt nu alleen nog het personeel van de bussen en de metro onderhield Zondag een nooddienst met 64 treinen, die alleen op de voornaamste stations stopten. IN ORDE VAN ORANJE NASSAU Bij Kon Besluit is mère Isabella (H. A. M. M. Laane) algemeen overste van de Congregatie van de Zusters Penitenten-recollecti- nen van de H. Franciscus te Don gen benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding werd gis termorgen aan mère Isabella uit gereikt door de burgemeester van Dongen dr. J. C. M. Sweens. De uitreiking geschiedde tijdens de viering van het 150-jarig bestaan van de Congregatie. Zoals wij reeds in een deel van onze oplage meldden, heeft generaal MacArthur zich bereid verklaard met een Chinees bevelhebber te spreken over een wapenstilstand aan het Koreaènse front. Tot nu toe hebben de communisten niet op deze verklaring gereageerd. Men acht de situatie voor on derhandelingen gunstig, omdat de troepen van beide zijden thans stelling hebben gekozen aan de breedtegraad. Generaal MacArthur's aanbod om met de Chinese bevelhebber te velde te spreken over een sta ken van het vuren in Korea, wordt in het algemeen verwel komd in kringen der V.N. In Amerikaanse diplomatieke kringen ging een officieel stil zwijgen vergezeld van een offi cieuze goedkeuring van MacAr thur's aanbod. Protesten? Amerikaanse functionarissen ver- JONGEMAN UIT ANNEN (DR) GEDOOD Een verloofd paartje, dat Zon dagavond op de rechterhelft van de weg W. RoldeEext wandelde, is door een passerende auto, be stuurd door een chauffeur uit As sen, gegrepen. De 25-jarige A. de Boer uit Annen werd ongeveer twintig meter meegesleurd en bekwam zulke ernstige verwon dingen, dat hij ter plaatse over leed. Zijn verloofde mej. A. Tien kamp uit Eext, werd opzij geslin gerd, en kwam met lichte ver wondingen vrij. EEN IN FORMATEUR INDONESIË De voorzitter van het parlement het P.N.I.-lid Sartono, is aange wezen als kabinetsformateur. Ir. Soekarno, die hiervan op Paasochtend om half twaalf ten paleize mededeling deed verklaar de: „Het doel is een nationaal coalitiekabinet op brede basis te vormen". Sartono heeft tegenover Aneta verklaard de opdracht tot vor ming van een kabinet te aanvaar den. De uitvoerende raad van de P.N.I. hechtte hieraan zijn goed keuring. Hoewel het zonnetje gedurende de Paasdagen vrij veel heeft geschenen Was het weer niet bepaald mild te noemen en op vele plaatsen van ons land kwamen zelfs fikse sneeuwbuien voor. Resumerend kunnen we tot de slotsom komen dat Paastijd dit jaar beslist geen lentetijd was hetgeen door de foto op veelzeggende wijze in beeld werd gebracht. wachten enige bittere protesten te zullen ontvangen over het aanbod van MacArthur. Ook ver wachten zij, en wel speciaal van de regeringen van die staten, die strijdkrachten in Korea hebben, nieuwe verzoeken om het gezag van de geallieerde opperbevelheb ber te beperken. Volgens andere berichten zon den Russische diplomaten te ken nen hebben gegeven, dat een eventueel naderen door verbon den strijdkrachten van de Jaloe (de grensrivier tussen Mandsjoe- rije en Korea) een rechtstreeks ingrijpen door de Sowjet-Unie zou veroorzaken. Volgens de New York Times betreurt men het in Washington, dat MacArthur niet de Ameri kaanse regering geraadpleegd heeft, alvorens aan de Chinezen een aanbod voor wapenstilstands onderhandelingen te doen. VOOR ZUID-AMERIKA H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard zijn Zaterdag, uit geleide gedaan door minister Stik ker en de gezanten van Argenti nië en Chili, met een regerings Dakota van Soesterberg naar Zü- rich vertrokken vanwaar de Prins en zijn gevolg met het K.L.M.- lijntoestel naar Buenos Aires de goodwill reis naar Argentinië, Chili en Uruguay zullen voortzet ten. De Prins nam zelf in de lin kerstuurstoel plaats, zette de kop telefoon op, groette met een arm zwaai de achterblijvers en de Da kota rolde, terwijl een natte jachtsneeuw over het veld veeg de, naar de startbaan. Om vijf over half drie nam het toestel zijn aanloop en was binnen enkele minuten uit het gezicht verdwe nen. Vanaf Zürich begaf de Konin gin zich naar Sankt Anton. De Prins vloog naar Lissabon en voorts via Dakar naar Buenos Aires, waar hij Maandagmiddag aankwam. Prins Bernhard is gisteravond zeven uur plaatselijke tijd, op he! vliegveld van Montevideo, Carras co, aangekomen. DINSDAG 27 MAART: H. Johannes Damascenus, Belijder, Kerkleraar „In die tijd stond Jesus midden tussen zijn leerlin gen en sprak tot hen: „Vrede zij u! Vreest niet, twijfelt niet!. Ziet mijn handen en voet'cn. Ik ben het immers Zelf!" Soms is het weer moeilijk Christus te herken nen in de vreugde maar ook daarin moet ik Hem we ten te vinden. „Als gij met Christus verrezen zijt, zoekt dan naar wat hierboven is, weest bedacht op wat daar boven is en niet op het aard se!" „Almachtige God. wii smeken U, geef dat het Paas- sacrament dat wii hebben ontvangen, in onze zielen een blijvende uitwerking moge hebben" „Stella Duce"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1