Met z'n kostelijk elftal houdt Henri VI Franse traditie hoog Ook tijdens komende Jaarbeurs weer tal van nieuwigheden De Nederlandse vissersbond in jaarvergadering bijeen ARTISTIEK Proces tegen Mgr. Beran? „We kunnen een familie roman schrijven Journaal Ook uit eigen land Telegram aan de Minister Mgr. Oliva hoofdgetuige WE LMONARCHEN - GEEN TROON (IV) Naar wij vernemen: Incident in bioscoop Marktberichten DINSDAG 27 MAART 1951 PAGINA 3 het mij weer mogelijk zou zijn, terug te gaan naar Frankrijk. De dag, welke nu gekomen is.... Om goed en flink te zijn Ook voor de kinderen van Henri VI is die dag gekomen. Hélène heeft reeds met de drie Parijse studentjes een bezoek ge bracht aan de kastelen langs de Loire. „Het was verrukkelijk voor hen", verzekert de gravin, men kan zich deze verrukking indenken. De kastelen langs de Loire met hun groots verleden: Amboise, Chenonceaux, Ménars, Bloisde grote centra van Frankrijks koningen in voorbije eeuwen. De toekomst voor Henri, graaf van Parijs, is onzeker. De monar chie is voor de meeste Fransen een begrip uit het verleden, een (Speciale correspondentie) De ballingschap van ex-koningen pleegt zich doorgaans niet ei te spelen in het land, waarover zij eens regeerden. Voor de graai van Parijs en zijn gezin staan de zaken anders. De Natio nale Vergadering heeft de wet, welke de Franse kroonpretendent verbood naar het land zijner vaderen terug te keren, vorig jaar opgeheven. Sedertdien zijn de graaf en de gravin geen „ex- monarchen in ballingschap" meer. Het „ex" is gebleven, maar de ballingschap werd verleden tijd. Wie in de huiselijke kring van de graaf wordt ontvangen be hoeft niet te klagen over een ongezellige sfeer. Bloemen en kin derstemmen vullen el ke kamer en elke gang. Nauwelijks bénnen heeft Uw verslaggever een plaats gekregen naast de speelse, jeug dige Hélène, één van de prinsesjes. Haar zuster Isabella en de prinsen Henri en Frans studeren in Parijs: de anderen. Diana, Clau de, Chantal, Anne en de tweelingen Jacques en Michel zitten aan weerszijden van de gra vin; de benjamin Thi- balt is te jong voor de tafel en „huist" nog in de wieg. In deze sfeer hebben de graaf en de gravin de jaren van balling schap op Ranholas, hun landgoed in Portugal doorgebracht. In deze sfeer begrijpt men wat de gravin bedoelt, als zij zegt „We zouden 'n familie-roman kunnen schrijven en het zou een geestig stuk proza worden" Waaruit men niet dient te conclude ren, dat Graaf Henri die, als de monarchie in Frankrijk was blijven voort bestaan, als Henri VI geregeerd zou hebben, slechts het leven van een eerzaam huisvader met een groot gezin leidt. Een enkel gesprek op Ranholas is, voor wie dit meent, voldoende om tot an dere gedachten te komen. Onder geleende naam. „Wanneer is de ballingschap voor U het gemakkelijkst te dra gen geweest?" Reeds het antwoord op deze eerste vraag bewijst, dat Frank rijks troonpretendent aan vader landsliefde niets verloren heeft. „Toen ik, om Frankrijk te kunnen dienen, in 1940 dienst nam bij het Vreemdelingen Le gioen. Ik voelde mij thuis in dat regiment, dat eens door mijn grootvader de hertog van Orleans is opgericht. Ik had in het na jaar van 1939 en het vroege voor jaar van het rampjaar 1940 de Franse regering herhaaldelijk mijn diensten aangeboden. Maar tevergeefs; op 10 Mei, de dag dat Nederland en België door de Nazis overvallen werden, zat ik in Rome. Ik trok clandestien de grens over en bereikte op 16 Mei Parijs, het verwarde Parijs, dat de komende ondergang voelde naderen. Ook toen was mijn be roep op de regering tevergeefs. Ik bewoog hemel en aarde maar alles wat Reynaud, de eerste mi nister goed vond was dat ik on der vreemde naam en vreemde nationaliteit dienst nam bij het Vreemdelingen Legioen. Na nog veertien dagen in Parijs te heb ben rondgezworven vertrok ik als „de Zwitser Orliac" naar het garnizoen van Lyon. Nog herin ner ik me het gesprek in een propvolle derde klascoupé, waar een jongedame beweerde dat de graaf van Parijs het met Hitier op een accoordje had gegooid en dat dit de oorzaak was van Frank rijks ondergang. In Lyon kreeg Ik een deken, een etensnap en een kwart Hier wijn. Met achthonderd man moesten we ons bivak opslaan in een grote hangar. Ik kreeg een plaatsje tussen een neger en een Anamiet. Nooit heeft de Franse Unie naar mijn mening een tref fender symbool van eenheid ge had. Tot mijn grote schrik werd ik door enkele legioensoldaten spoe dig herkend, maar een paar gla zen rode wijn in een bistro waren de grondslag van een stevige af spraak: mond houden. Tuinman in Marseille Spoedig begonnen trouwens de geforceerde dagmarsen, want de Duitsers trokken verder zuid waarts. Vijftig a zestig kilometer per dag marcheren was het ge bruikelijke dagrantsoen. Ik kom er eerlijk voor uit dat het me te veel was en meer dan eens stond me het bloed in de schoenen. Op een goede dag moest ik zelfs uit vallen en toen ik met enkele lot genoten weer de troep wilde gaan m halen, werden we ingehaald door een Duitse afdeling. We moesten een omweg maken over Grennoble en alleen door enkele chauffeurs te dwingen ons naar het Zuiden te rijden ontsnapten we aan de krijsgevangenschap. -ï.En wanneer hebt ge Frank rijk weer kunnen verlaten?" „Eind Augustus Mijn regiment was een der afdelingen welke bij de capitulatie nog niet onder de voet waren gelopen. Ik werd dus m Zuid-Frankrijk gedemobili seerd Ik heb toen enkele weken als tuinman in Marseille gewerkt totdat ik vernam dat mijn vader, de hertog van Guise, in Marokko zwaar ziek lag. Met behulp van de prefect van Marseille, die al het mogelijke voor mij gedaan heeft, slaagde ik er weldra in weg te komen naar Noord-Afrika. Voor mijn vader was het echter te laat: een dag voor ik hem be- "ukte, had hij de geest gegeven. vanaf die dag heb ik gewacht tot I splinterde bezemstelen en bar- instelling welke tachtigtal jaren geleden nog gebruikelijk was. De graaf en de gravin verraden hun eigen gedachten niet. Zouden zij nog de hoop koesteren, dat de monarchie hersteld wordt in het land van Jeanne d'Arc, Lodewijk de Heilige en de Zonnekoning? Het lijkt voor een buitenstaan der onwaarschijnlijk, zo niet uit gesloten. Vooral in deze villa, waar jongens de trap op- en af hollen, waar meisjesstemmen in de tuin klinken. De gravin laat Uw verslagge ver een stukje proza lezen van de hand van prinses Anne, dat vertelt welke rol haar beroemde voorouders nog in haar leven spelen: „Als we in de salon komen is het geen verleden dat naar ons kijkt, maar het heden. De por tretten van onze voorouders be schouwen ons en dwingen ons om goed en flink te zijn". Zo schrijft Anne, die deftig met Anita haar proza heeft ondertekend. Die beroemde (en soms be ruchte) voorouders zullen niet hebben kunnen denken, dat eens een gezin van dertien personen in ballingschap de traditie van Frankrijks koningen in ere zou moeten houden. Het zou hun an ders een troost geweest zijn te zien hoe Henri en zijn gemalin zich met hun elftal door het le ven weten te slaan. Met grote moed, en met veel van de charme zonder welke een Franse vorst, ook een kroonpretendent, niet denkbaar is. kwam de „Volendam" Zaterdag te Halifax (Canada) aan met meer dan 1.506 Nederlandse emi granten trok „De Hofstadbloem", de bloe mententoonstelling te Den Haag, tijdens de Paasdagen 50.000 be zoekers, onder wie veel Belgen.. zal a.s. Donderdagmorgen om 9 uur te Amsterdam de debarkatie van het passagiersschip „OTanje" beginnen slipte Zaterdagmorgen een motor rijder te Den Haag. Hij viel zo ongelukkig dat hij daags daarna in het ziekenhuis aan een schedel- basisfractuur overleed. moet bij de bouw van de nieuwe Broerskerk te Nijmegen drastisch bezuinigd worden. De toren zal niet worden afgebouwd. Dat de kerk wel een tegelvloer zal krij gen is te danken aan de verkoop van versierde leien van de oude, 14de eeuwse Broerskerk wordt op 31 Mei het afwikke lingscommando van de Ned. troe pen in Indonesië ontbonden. Op 2 April vertrekt het laatste Ne derlandse troepenschip, de „New Australia" De voorzitter van het Residen tie Orkest, dr. A. Loudon, heeft verklaard, dat het bestuur van dit orkest de toekomst van dit ensemble onder de artistieke lei ding van Willem van Otterloo en zijn directeur mr. Evert Corne- lis, vol vertrouwen tegemoet ziet; dit naar aanleiding van een vraag gesteld aan de vereniging „Vrienden van het Residentie orkest", in verband met de rijks subsidie, of de autoriteiten er niet op behoeven te worden ge wezen, dat het Residentieorkest in zijn huidige samenstelling moet worden gehandhaafd, gezien de grote culturele taak, welke het orkest vervult. Te Gent is overleden de 56- jarige toondichter Jos de Maeght. Hij was dirigent van de St. Baafs- kathedraal en componeerde tal rijke geestelijke liederen. Hij légde de laatste hand aan de „Vlaamse triptiek", gecomponeerd op oude Vlaamse melodieën. De jaarlijkse wijziging in het tentoonstellen van de verzame ling in het Rijksmuseum Kröller- Müiler te Otterloo voor het sei zoen 1951 is gereed gekomen. Alle werken van Vincent van Gogh zijn aanwezig, en ter ver gelijking zijn enige werken van zijn tijdgenoten daartussen ge voegd. De tijd van het cubisme is uitgebreid kunnen worden, o.a. met werken vail Leger. Verder worden tentoongesteld het mooie stilleven van de zg. meester van Aix (ca. 1440) en enkele impres sionistische landschappen. Door een verkoopkanfoor te Utrecht (van de Oostwoud-fabrie ken te Franeker en Utrecht) wordt als een nieuwtje op de a.s. Jaarbeurs gebracht een ledikant voor hartpatiënten. In vele gevallen moeten hartpatiënten bedrust hebben, maar de liggende houding doet niet zelden de kortademigheid en be nauwdheid toenemen, met het gevolg, dat de patiënt dan een meer zittende houding probeert aan te nemen en daardoor verlichting ondervindt. Het ledikant voor hartpatiënten nu is zodanig geconstrueerd, dat het bovenlichaam van de patiënt in alle gewenste posities geplaatst kan worden, eenvoudig door een schroefspindel te verdraaien, welke de stand van het hoofd- en het voeteinde regelt. Het middengedeelte van het bed kan door een andere sehroefspin del zo geplaatst worden, dat af glijden van de patiënt voorkomen wordt, terwijl tevens het gewicht van de patiënt over het gehele bed verdeeld wordt. Bij het ledi kant kan tevens gebruik gemaakt worden van de zuurstoftent ten behoeve van die patiënten, die toediening van zuurstof nodig hebben. Naar van de zijde van de fabrikant verzekerd werd kan het ledikant ook gebruikt wor den voor patiënten met ziekten aan longen, borstvliezen en borst kas. Durofol Een bouwmaterialenhandel te Alkmaar („'t Eiland" N.V.) brengt op de komende Jaarbeurs het product Durofol, een op bijzon dere wijze bewerkt hout, dat krasvrij is, nimmer gewreven of gepolijst behoeft te worden, vol ledig bestand is tegen water, vocht, koude en warmte en zelfs kokend water, zwakke zuren, brandende sigaren en sigaretten, enz. Ook is het goed bestand te gen zeewater. Warm gemaakt laat het zich gemakkelijk buigen, ter wijl het in koude toestand zeer hard en taai is. Het wordt door een fabriek in Essen (Duitsland) vervaardigd en samengesteld uit vele zeer dunne lagen hout, dat na verschillende bewerkingen ge prepareerd wordt met een be paalde chemische stof. Onder een druk van 1500 ton en een tem peratuur van enkele honderden graden wordt de massa samen geperst tot een homogeen geheel. Vastzittende bezemsteel Een Arnhemse fabriek is van oordeel, dat zij het probleem van de nooit-goed-vastzittende-bezem- steel heeft opgelost (het is de Technische Borstel Industrie te Arnhem). Zij brengt op de ko mende Jaarbeurs de „V.V.V. hou der", die de bezemsteel zonder spijker in de bezem of luiwagen bevestigt. De fabriek schat, dat er per jaar wel voor een milliöen gulden verloren gaat aan ver- stende bezems en luiwagens, als gevolg van niet goed vasthouden de spijkers. Volgens de fabrikant houdt de V.V.V. houder de bezem onwrikbaar met de steel verbon den. Metalen koortsthermometer Een Haagse firma zal ter beurze verschijnen met wat zij aankon digt als de volmaakte koortsther mometer. Deze firma (Pieterman N.V., Den Haag) deed ons weten, dat de thermometer, van Zwitsers fabrikaat, onbreekbaar is, geen kwikzilver bevat, dat immers in bepaalde gevallen bij breuk aan leiding kan geven tot vergiftiging, niet behoeft te worden afgesla gen en temperatuuropname in de mond, okselholte, liesplooi of rec taal mogelijk maakt. De thermo meter maakt in verschijning enigszins de indruk van een cur- vimeter, een apparaatje dat men gebruikt voor het meten van af standen op landkaarten. Robotpon Al vele jaren bestaan er „we nende" en „slapende" poppen. Daarna zijn er bij gekomen de lopende poppen. Maar een Am sterdamse firma (Multirec) zal op de Voorjaarsbeurs verschijnen met een pop, die zowat van alles kan. De pop is ongeveer 60 cm groot, dus als een flink uit de kluiten gewassen baby. Daardoor kan de kleine meid de kleertjes van de jeugdige eigenaresse dra gen. Poplief kan zelfstandig uit een fles drinken en wanneer men de plastic kleine dan op het daar toe geëigende slaapkamermeubel stuk plaatst, komen ook de nood zakelijke gevolgen van het drin ken correct tot hun recht. De pop kan spreken (hierbij doet een miniatuur radiotoestel met luid sprekertje dienst), maar natuur lijk moet er iemand zijn, die met het bijbehorende zendertje, in een andere kamer, daarbij een mondje helpt. De nieuwe pop heeft draaiende ogen, die boven dien „zeer schelms" kunnen kij ken. zo verzekerde men ons, heeft echte tanden, waarmede dus ook echt zou kunnen worden gebeten, zij kan met behulp van „sprook jesplaatjes" verhaaltjes vertellen en kan ook natuurlijk dienst doen als kinderradio en etalagepop. Het ziet er niet naar uit, dat ieder kind in Nederland spoedig een dergelijke pop zal kunnen bezit ten, maar ingenieus is dit stuk speelgoed zeker wel. Een „allesbrandcr" Een Amsterdamse firma (Tech- nica te Amsterdam) brengt op de Beurs een nieuwe (Duitse) ka chel, geen schoonheid om te zien, maar met het vermogen om alle soorten brandstof te verbruiken. De kachel consumeert dus even graag hout, turf, briketten, cokes, kolen of wat dan ook. Volgens de importeur is het warmte-effect tweemaal zo groot als bij andere kachels. Bovendien bestaat nog de mogelijkheid, door een bijzon der geconstrueerde pijp, die men door een naastliggend vertrek laat lopen, ook deze kamer te verwarmen. Deze laatste con structie is echter blijkbaar bere kend op de in Duitsland veel toe gepaste methode van een schoor steengat, hoog in een hoek van een kamer. In Nederland is nl. in het algemeen een laag schoor steengat met schoorsteenmantel gebruikelijk. Naaimachine Om weer even in eigen land te blijven: een Nederlandse in dustrie brengt een nieuwe elec- trische naaimachine in de handel, die slechts zeven kik) weegt en in een keurig weekend-koffertje kan worden opgeborgen. Naast het gestroomlijnde product der Haagse Fridor-fabrieken, komt de N.V. Ned. Instrumentenfabriek „Waldorp" thans met de „Roto- Stitch" aan de markt. Men hoopt van deze machines vijftigduizend stuks per jaar aan de lopende band te gaan vervaardigen. Voor bereidingen daartoe zijn in volle gang. Natuurlijk kan men met deze naaimachine ook stoppen en bor duren, rimpelen, zomen, Engelse naden stikken en meer dergelijke toeren verrichten. Belangrijk is, dat men het de toekomstige ge- bruiksters zo eenvoudig mogelijk maakt, doordat men de machine geheel op gemakkelijke hand grepen heeft ingesteld. Het op- spoelen zowel als het instellen voor ieder gewenst gebruik kan door een ieder zonder een grein van technische flair geschieden. AARDVERSCHUIVING IN COLUMBIA Te Manizales (Columbia Z. Amerika) zijn dertig huizen inge stort ten gevolge van een aard verschuiving. Tien personen kwa men om het leven en elf werden gewond. De aardverschuiving werd veroorzaakt door zware regens. (Van onze eigen verslaggever) ALKMAAR De Paaszaterdag te Alkmaar gehouden jaar vergadering vcm de Ned. Vissersbond was druk bezocht. De voorzitter, de heer R. Brands uit Urk, heette naast de talrijke leden ook de gasten welkom. Ter sprake kwam de garnalen- verordening, die nog steeds niet in het Voedselvoorzieningsblad was opgenomen, waardoor ook de prijzen voor pellerij-garnalen zouden kunnen worden verhoogd; zo gauw de verordening af komt en dat kan, aldus de heer Van Dijk, voorzitter van het Bedrijfschap, spoedig het geval zijn dan wordt de prijs vrij gegeven, met dien verstande, aldus de Bondsvoorzitter, dat er ingegrepen wordt, zodra de prijs te veel zakt. Besloten werd een telegram naar de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening te zenden, waarin ten sterkste wordt aangedrongen op een zo spoedig mogelijk goedkeuren van de garnalenverordening. Vervolgens kwamen de bepa lingen ter sprake van de Lon- dense Conventie van 1946, het vorig jaar door de Volksvertegen woordiging goedgekeurd; hierbij werd o.m. de maaswijdte v0or de kustvisserij op 8 cm bepaald. Dit betekent voor de kustvissers een groot offer, aldus de secretaris, de heer Jo-h. W. Stevenson in zijn jaarverslag, zowel omdat de vangsten minder worden ais van- weg de stijging der materiaal kosten .Door deze maatregelen te nemen, rust op de Regering de verantwoordelijkheid, om althans de kleine en middelgrote bedrij ven, waarvan er verschillende in het afgelopen jaar al de grootste moeite hadden, om tot rendabele uitkomsten te komen, in deze overgangstijd bij te staan. Over het algemeen was de bondsvergadering van mening, dat er wèl maatregelen tegen overbevissing van' de Noordzee genomen moesten worden; doch de maatregel inzake de maas wijdte treft in het bijzonder de kustvisserij, terwijl de trawler visserij, die op haring en makree] uitvaart en daarom kleinere net ten mag gebruiken, hierdoor ook de gelegenlheid heeft platvis te vangen. Een belangrijke maatregel) zou zijn, als de zevende dag als ver plichte rustdag ook voor de visserij zou worden voorge schreven; dat zon voor de Noord zee 52 dagen rust betekenen, hetgeen zeker de visstand ten goede zou komen. In de correspondentie met de afd. Visserij van het Ministerie is aangedrongen op Regeringsmaat regelen voor een tijdelijke hulp verlening, teneinde een noodtoe stand te voorkomen. Mr. Kiewitt de Jonge, voorz. v.h. Bedrijfschap, betoogde, dat de visserij-wereld veel te laat een krachtig geluid heeft laten horen; spr. wees op de Landbouw, die dit reeds 50 jaar eerder deed. Vóór de Londense Conventie had de Bond zijn bezwaren kenbaar moeten maken; tot vóór '46 gaf de Regering geen blijk van een positief Visserij -beieid. In de Stichting van de Ned. Visserij wordt het nationale belang voor ogen gehouden, doch, aldus spr., we willen daar onze niet sluiten voor deze argumenten- De kwes tie van de zevende dag als ver plichte rustdag komt eind April, ais het internationale gezelschap in Den Haag bijeenkomt, ter spr^kCi Nadat, de secretaris betoogd had, dat de Bond wel degelijk vóór de deputatie naar Londen ging zijn standpunt omtrent, de maaswijdte bekend had ge maakt, wees de heer Van Dijk erop, dat het Ned. standpuiy in Londen verdedigd is, doch dat hier slechts een compromis kon worden bereikt; andere landen wilden nóg verder-strekkende maatregelen nemen, doch spr. heeft in -dat verband gewaar schuwd. omdat dan van de Ned. kustvissers een te groot offer ge vraagd zou worden. Na een uitgebreide discussie werd het bestuur gemachtigd die Stappen te doen en die maatrege len te treffen die het in het be lang van de kustvisserij nodig acht. Minimumprijzen Blijkens het jaarverslag telt de Bond 14 plaatselijke verenigingen en kan hij als het vertegen woordigend lichaam van de kust visserij beschouwd worden. Aan de arbeid van de Stichting voor de Ned. Visserij wordt daadwer kelijk deelgenomen en dank zij de actie van de Stichting zijn er minimumprijsregelingen gekomen voor 'n 4-tal vissoorten, die voor de kustvisserij van het grootste belang zijn. Tevens werd een af zetgebied gevonden voor de par tijen vis, die de minimumprijs niet konden halen; nl. door een contract met een vismeelfa'bri- kant. Dit is de eerste schrede op de weg naar de medezeggenschap van de producent in de prijsbepa ling. Dit klemt temeer, omdat be langrijke prijsstijgingen van vis- sersbénodigdhedèn, vermindering van aanvoer en exportbelemme ringen het steeds moeilijker ma ken de bedrijven ï-enidabel te ma ken. Het kottertype aldus de secretaris heeft getoond, mits varend op deelvaartcontract, 'n efficiënt vissersvaartuig te zijn. Jammer genoeg kunnen niet alle vissers de benodigde gelden bijeenbrengen, om de min of meer verouderde typen met oude, olieverslindende motoren te ver vangen door nieuwe schepen; er zijn nog steeds geen instanties, a]s „vlootpian" en „vissersbank", die helpen om een rendabele be drijfsvoering mogelijk te maken, die behalve arbeidsvreugde ook een lonend bestaan oplevert. Ter herdenking van het bij de ramp van de UK 162 omgekomen lid der bemanning werden enige minuten stilte betracht. Het jaarverslag en de rekening werden goedgekeurd; de rekening over 1950 sloot in ontv. en uitg. op f 16.078.97 met een batig saldo van f 4.321.12, waardoor de re serve steeg tot f 24.025. De heren Brands en Stevenson werden als voorzitter en secreta ris herkozen, terwijl alle aftre dende leden in het'Hoofdbestuur, afgevaardigd door de afdelingen eveneens werden herkozen. HERMAN v. d. EERENBEEMT OVERLEDEN Herman v. d. Eerenbeemt, di recteur van de N.V. v. Munster's Uitgevers Mij. en een bekend kunstbeschermer, is op de Eerste Faasdag, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten, te A'dam overleden. Hij was reeds geruime tijd ziek. v. d. Eerenbeemt is 60 jaar geworden. KAMPBEWONERS DRINGEN BIOSCOOP IN CASTRICUM BINNEN CASTRICUM. Op de 1ste Paasdag drong een tiental jon gelui met geweld de bioscoop 't Corso-theater binnen, waar juist een voorstelling werd gegeven. De directeur van het Corso-thea ter wist een aantal staande te houden, doch drie personen kwa men in de zaal terecht. Bij de inmiddels opgebelde po litiepost was niemand aanwezig, zodat men enkele politie-ambte- naren aan huis heeft afgehaald. Drie personen werden door hen gearresteerd. Buiten werd de menigte met gummi-knuppels verdreven. De bedoeling van dit opstaatje was min of meer baldadigheid, doch deze baldadigheid zal hen vermoedelijk sommigen hun kam- peervergunning kosten, wat reeds eerder is gebeurd. LANGEDIJK 27 Maart 2500 kg uien 2.603.30; grove -3.90— 4.50: 3000 kg bieten A 7.30; 11.000 kg rode kool 6.5022.30; 55.000 kg gele kool 68.60; 30.000 kg deeruse witte 5.505.80; 2500 kg peen doorgedr.; 5300 kg gele kool doorgedr.; 17.000 kg witte kool doorgedr. W ARMENHUIZEN, 27 Maart. Uien 2.803, gele kool 67.50, witte 5.506.60, rode kool 6.50 —21.50. Volgens berichten. die het K.N.P. bereikten van de Tsiecho- Slowaakse ondergrondse bewe ging. zou men toch een nroces tegen de Aartsbisschon van Praag. Mgr. Dr. Jozef Beran. voorbereiden. Als voornaamste getuige zou hierbii ontreden Mgr. Eduard Oliva. de vroegere voor zitter van de Ts.iecho-Slowaakse Caritas. Mgr. Oliva was een van de beste en trouwste uriesters in Tsiecho-Slowakiie. Hii was een onvermoeibare medewerker van de Caritas, ook onder de moeiliik- ste omstandigheden, en toonde zich hier een groot organisator. Men beschouwde hem doorgaans als de rechterhand van Mgr. Beran. met wie hii biina dageliiks besprekingen voerde. Bij de overname van de rege ring door de communisten in Praag werd Mgr. Oliva door 'n .nationale verkiezing" wegge werkt en moest hij de Caritas verlaten, die steeds meer een fi liaal van de communistische re gering werd en trok zich na een ziekte, die meer dan een jaar duurde, op een kleine pastorie in Noord-Bohemen terug. In Januari van dit jaar werd hij door de communisten plotse ling op de voorgrond gebracht als een van de priesters, die met het communisme meegingen. Te gen de kerkelijke voorschriften in hebben zij hem benoemd tot „generaal-vicaris" van het dio cees Litomerice (Leitmertiz) en nadien verscheen hij op alle pseudo-Katholieke feestelijkhe den aan de zijde van de geëx communiceerde patriottenpries- ters. Mgr. Oliva, 71 jaar oud, die tij dens zijn lange ziekte zeer is verzwakt, zou, naar men in Ka tholieke kringen te Praag alge meen aanneemt, door in het ge heim toegediende middelen volkomen gebroken zijn en daar door gemaakt tot een willoos werktuig van de communisten. Ingewijde personen verklaren, dat men hem er toe heeft ge bracht getuigenis af te leggen van „deviezen-transacties", die Mgr. Beran met behulp van de Caritas wederrechtelijk tot stand zou hebben gebracht. Het zijn dezelfde beschuldigingen, die ook de nazi's bij de priesterprocessen gebruikten. Men vraagt zich af of de communisten er zich toe zullen verlagen om zo duidelijk dezelfde practijken uit te oefenen. BELCISCHE COMMUNISTEN INFILTREREN in socialistisch vakverbond Een congres van de Belgische communistische partij is Maan dagmiddag gesloten met de goed keuring van de eindresoluties. Hierin wordt onder meer gezegd: „Alle partijleden hebben tot plicht zich aan te sluiten bij het A.B.V.V. (te vergelijken met het N.V.V. in Nederland) en er actief de klassestrijd te voeren door er een democratische geest te doen heersen en er leidende functies te aanvaarden, teneinde de strijd te voeren tegen de rechtse vakbond leiders, die uit naam van de syn dicale vrijheden de arbeiders trachten te betrekken in de strijd tegen de U.S.S.R. en de volksde mocratieën". De vorige nacht zijn drie bom men tot ontploffing gekomen aan de ingang van de zaal „La Ma deleine" in het stadscentrum te Brussel waar het congres van de Belgische communistische partij werd gehouden. Er zijn geen gewonden. De ma teriële schade is niet aanzienlijk. Dé race naar de eieren! Ook in Hoogezand had de K.R.O. een Paasei verstopt en nauwe lijks 'n minuut na de bekendmaking, Zaterdag avond per radio, kwamen de eerste Hooge- zanders al opdagen. Onze fotograaf maakte van de zoekpartij in het donker bovenstaande opname.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3