Nieuut Geallieerde opmars bij Seoel Noordelijke tegenstand nam hier en daar toe Benelux maakt bezwaar tegen Duits wetsontwerp Autobus-incident in Berlijn doet spanning toenemen Ook volksgezondheidszorg met bezuiniging bedreigd Motie van afkeuring tegen burgemeester van Velsen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD Wordt de koude oorlog opgerakeld in Berlijn? Wil China toch onderhandelen? 12000 man komen volgende week op Truman over de opmars in Korea Over medezeggenschap der arbeiders Scheepsberichten Beschuldigingen Nederlands-Noorse samenwerking bij atoomonderzoek Haaknaald terecht na twintig jaar over en weer Emigrantenschip had brand aan boord Geen hoger beroep in zaak-Richelle Uittocht uit Perzië Bij het geneeskundig schooltoezicht ligt ook voor particulier initiatief een taak Er komt wet inzake Geneesmiddelen Dinsdag debat over Innen en nriizen Circus-seizoen gaat beginnen Gedachten die kunnen helnen Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.nt., minimum f 2,50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. S tuin pel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 30 Maart 1951 46e Jaargang No. 12130 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 TOKIO (Reuter). Amerikaanse en Britse troepen zijn Don derdagmorgen vroeg ten Noord-Oosten van Seoel een nieuw offensief begonnen. Zij maakten een snelle terreinwinst van vijf kilometer en naderden op dit punt de 38ste breedtegraad op 8 kilometer. Verder Oostelijk bevinden de Zuid-Koreanen zich reeds 15 kilometer ten Noorden van deze lijn. Volgens het Amerikaanse hoofdkwartier was de tegenstand gering behalve bij Tsjanggori, 30 km N.O. van Seoel. Aan het cen trale front stuitten patrouilles der V.N. voor het eerst sedert 14 da gen op machinegeweervuur. Ten Noorden van Tsjoentsjon nam de tegenstand der Noordelijken toe. Tanks en infanterie der verbon den legers liepen op mijnenvel den die door mortiervuur wer den bestreken. De De Noordelij ken hebben zich hier zwaar ver sterkt en sloegen aanvallen af. Berichten van de Amerikaanse geheime dienst geven te kennen, dat de Noordelijken een grote tegenaanval vóór de zomer voor bereiden. MacArthurs vredesaanbod, waar van wij gisteren de officieuse ver werping meldden, werd voor ra dio Peking „schaamteloos" en „krankzinnig genoemd. „Uit alles blijkt dat het doel van de invaller China is", aldus de woordvoerder. Sommige persberichten uit Lake Success hebben gisteren aan Ja cob Malik de verklaring toege schreven, dat de Chinese regering thans bereid is om vredesonder handelingen te beginnen. In ge woonlijk welingelichte diploma tieke kringen te Londen verluid de, dat deze suggestie reeds drie of vier weken geleden werd ge opperd en in een toevallig ge sprek dat Malik met een andere gedelegeerde had. JMalikheeft sedertdien deze zienswijze echter niet herhaald en men twijfelt er te Londen aan of zij als een be trouwbare aanwijzing voor de huidige opinie in Peking kan wor den beschouwd. De veertien landen, die het meest te maken hebben met de QUEUILLE SCHEIDSRECHTER IN STAKINGSCONFLICT PARIJS. Het centrale sta kingscomité van het personeel der Parijse ondergrondse- en autobus diensten heeft op een bijeenkomst op Donderdagmorgen besloten mi nister-president Queuille om een scheidsrechterlijke uitspraak te verzoeken. Queuille heeft hierin toege stemd. Koreaanse campagne, zijn voor nemens binnenkort de proef op de som te nemen door een offi ciële beleidsverklaring, gericht op een wapenstilstand, af te leggen, hetgeen door president Truman zou geschieden. De gisteren door radio Peking gemelde verwerping van het aan bod van MacArthur tot het voe ren van onderhandelingen over een wapenstilstand met de Chi nese hevelhebber te velde, werd in Londen algemeen verwacht. Deze verwerping behoeft, zo meent men, nvermijdelijk een gunstiger reactie op stappen van de 14 landen uit te sluiten. 's-GRAVENHAGE. Op 3, 4 en 5 April a.s. zullen ruim 12.000 dienstplichtigen van de Konint lijke Landmacht, die zijn inge deeld bij de voorjaarsploeg van de lichting 1951, in verschillende garnizoenen voor eerste oefening onder de wapenen komen. WASHINGTON. President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie de juistheid be vestigd van de Dinsdag door mi nister George Marshall afgelegde verklaring, dat een beslissing in zake een algemene overschrij ding van de 38ste breedtegraad door de troepen der V.N. een poli tieke aangelegenheid zou zijn. Hij voegde er aan toe: „Gene raal MacArthur heeft de bevoegd heid de 38ste breedtegraad te doen overschrijden, indien hij dit uit tactisch oogpunt noodzakelijk acht. Of dit al dan niet moet ge schieden is volkomen afhankelijk van de militaire toestand en dat is iets waarover ik hier niet kan oordelen". President Truman weigerde her haaldelijk vragen te beantwoor den over de strijdvraag of de ver bonden strijdkrachten al dan niet geheel Korea moeten bezetten. MAO TSE TOENC WIJST ONDERHANDELINGEN AF TAIPEH. Volgens berichten uit Formosa zou Mao Tse Toeng Donderdag het voorstel van de Commissie van Goede Diensten om te onderhandelen over een vredesregeling in de Koreaanse oorlog hebben afgewezen. Hij zou ook de spot hebben gedreven met het vredesaanbod van MacArthur. Voor radio-Peking zou Mao ver klaard hebben, dat de oorlog niet alleen in Korea zal worden voort gezet, maar zelfs na de bevrijding van dit land. Amerikaanse verliezen in Korea De Amerikaanse verliezen in Korea zijn gestegen tot 57.120, een vermeerdering van 1.306 sinds de vorige week. Tot 23 Maart bedroegen de ver liezen 8.511 doden, 37.918 gewon den en 10.691 vermisten. Castelbianco (tr.) Djakarta- Amsterdam, passeerde 28 Maart Engano eil. Roma (rep.) Djakarta-Rotter dam, 29 Maart bij Kreta verwacht. Sibajak (rep.) Djakarta-Rot terdam, 28 Maart dwars Benkulen (Sumatra). Indrapoera, Djakarta-Rotter dam, passeerde 28 Maart Guardafui. Kertosono, Djakarta-Rotter dam, 29 Maart te Londen. Madoera, Djakarta-Amster dam, passeerde 28 Maart Perim. BONN. De regeringen van Nederland, België en Luxemburg hebben in een memorandum aan de geallieerde hoge commissie be zwaren geopperd tegen de voor genomen regeling van de mede zeggenschap van de arbeiders in de West-Duitse basisindustrie voor zover deze met buitenlands kapi taal wordt gedreven. De nota's, die in gelijkluidende termen zijn gesteld, maken voor namelijk bezwaar tegen de wijze, waarop de verkiezing van de elfde en beslissende man in de raden van toezicht der bedrijven in het thans hangende wetsontwerp is geregeld. De vrees wordt geuit, dat de tekst van het huidige ont werp het gevaar in zich bergt, dat de eigenaren van bedrijven met in meerderheid buitenlands kapi taal de vrije beschikking over hun vermogen zouden kunnen worden ontnomen en de ontwikkeling er toe zou kunnen leiden, dat het Duitse element doorslaggevend zou worden bij bedrijven, die in hoofdzaak in buitenlandse eigen dom zijn. De bezwaren der Bene- luxlanden richten zich niet tegen de beginselen van de wet en zij zouden worden weggenomen wan neer de elfde man door de eigena ren der onderneming zou worden aangewezen. .Onder de wet vallen de m Ne- Op het kerkhof „Friedenthal" bij Luzern is het stoffelijk overschot van Prof. Dr. Willem Mengelberg ter aarde besteld. Na de rouwdienst in de „Hofkirche" wordt het stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats gebracht. Met de lente wil het nog niet erg vlotten. Lammetjes in de toei, crocussen, die hier en daar reeds schuchter de kopjes boven de grond steken zijn weliswaar onmiskenbare tekenen van het naderende voorjaar, doch de sneeuw en hagelbuien, waarop wij de laatste dagen onthaald worden doen nog zeer ^huivering"wekkend aan. Het Damrak te Amsterdam bood gisternacht een verre van voorjaarsachtige aanblik. F derlands bezit zijnde mijn Sophia en elf mijnbedrijven met Belgisch of Luxemburgs kapitaal. In het wetsontwerp, zoals dat door de parlementaire commissie voor economische en sociale za ken is geamendeerd, is bepaald dat de elfde man der raden van toezicht door de overige tien le den zal worden gekozen. Van deze tien leden is de helft vertegen woordigers der ondernemers en de andere helft van het personeel. Enige weken geleden heeft de Franse Hoge Commissaris derge lijke bezwaren geopperd met het oog op Franse maatschappijen. OSLO. Het hoofd van de Isotonennroductie bii de Noorse atoomoven in Kieller. Einar Sae- land. heeft naar aanleiding van persberichten Donderdag ver klaard. dat Noorwegen en Neder land zullen samenwerken bii het driiven van de Noorse atoomoven. Deze oven is bijna voltooid op Noors initiatief; de Nederlanders komen nu helpen, aldus Saeland. Hij bevestigde, dat de oven ge bruikt zal worden voor natuur kundige proeven en het produce ren van radio-active isotopen. Deze isotopen zullen de invoer van isotopen uit de V.S. en Enge land gedeeltelijk vervangen. Hij zeide, dat de hoeveelheid pluto nium, die in de oven geproduceerd wordt, niet genoeg is voor prac- tische doeleinden, maar alleen voor onderzoek en experimenten. PTJRMEREND. Een 73-jarige inwoonster van Purmerend heeft ruim twintig jaar lang met een stuk haaknaald van 5 cm in haar dijbeen rondgelopen. Dit bleek dezer dagen, toen zij, na een val, een foto van haar been moest laten nemen. „Mist u niets?" vroeg de behan delende geneesheer de vrouw. Toen zij ontkennend antwoord de, deelde hij haar mede, dat er een stuk van een haaknaald in haar dijbeen zat. Eerst begreep de vrouw het zelf ook niet, maar bij dieper nadenken herinnerde zij zich, dat die naald er reeds twintig jaar geleden in terecht was gekomen. Zij zat te haken toen er gebeld werd. Bij het op staan was de naald in het been terechtgekomen. Ze laat de naald nu maar zitten. BERLIJN. De Britse com mandant in Berlijn, generaal- majoor G. K. Bourne, heeft Donderdag een krachtig protest gezonden naar de Russische autoriteiten naar aanleiding van het incident op de Pots- damer Platz, waar Woensdag de politie van Oost-Berlijn het vuur opende op vier Ameri kaanse legerautobussen. Het Britse protest eindigde met de W-oorden: „Ik eis, dat de schul digen ter verantwoording geroe pen en gestraft zullen worden, en ik sta erop, dat u duidelijke or ders geeft aan de politie van de Oostelijke sector, die onder uw controle staat, om te verzekeren, dat dergelijke incidenten niet meer kunnen voorvallen". De Britse commandant heeft deze nota alleen namens het Brit se bestuur gezonden, omdat het GEEN PERSOONLIJKE ONGEVALLEN; SCHIP VAART TERUG AMSTERDAM. Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt". dat Woensdag uit Amsterdam met emigranten naar Australië ver trok. voer gisteravond terug naar IJmuiden. De gezagvoerder heeft de Mii. Nederland gerannorteerd. dat een begin van brand in de machinekamer, dat werd geblust en geen ernstige gevolgen heeft gehad, hem noodzaakte de tech nische staf van de Maatschannii te raadplegen en zo nodig reser ve-onderdelen en uitrusting mee te nemen, alvorens de reis te vervolgen. Het schip was ter hoogte van het eiland Wight, toen de brand begon. Het schip wordt vandaag om streeks 12 uur te IJmuiden ver wacht, doch zal uiteraard zo spoe dig mogelijk weer zee kiezen. Passagièrs en bemanning zullen het schip niet kunnen verlaten. Persoonlijke ongevallen heb ben zich niet voorgedaan. ARNHEM. De auditeur militair bij de Krijgsraad te Arn hem heeft het tegen de vrijspraak van vier van meermalen gepleeg de doodslag verdachte K.P.-ers ingestelde hoger beroep ingetrok ken. Deze K.P.-ers hebben vier, door Franse parachutisten gevangen genomen gevaarlijke N.S.B.-ers geliquideerd uit veiligheidsover wegingen, daar zij deze N.S.B.-ers niet meer konden bewaken toen zij tezamen met deze Franse para chutisten in de staatsbossen onder Staphorst begin April 1945 een aantal acties tegen de Duitse troe pen moest ondernemen. Het be treft hier de zaak-Richelle. REORGANISATIE VAN DE WEST-DUITSE ZWARE INDUSTRIE BONN. De geallieerde Hoge Commissie heeft hejt Duitse voor stel inzake reorganisatie van de West-Duitse ijzer- en staalindus trie goedgekeurd. Voorts zou de Hoge Commissie haar goedkeuring hebben gehecht aan het voorstel van de Bondsregering inzake de geleidelijke liquidatie van de cen trale kolen-verkooporganisatie. incident plaats vond op de hoek van het plein, die tot de Britse sector behoort. De Amerikaanse commandant, generaal Mathewson heeft mondeling geprotesteerd bij de Russische autoriteiten. Op zijn beurt heeft de verte genwoordiger van de Sowjet-con- trolecommissie een schrijven ge zonden aan generaal-majoor Ma thewson, waarin er op wordt ge wezen, dat Amerikaanse militai ren in vier autobussen steun ver leenden aan woestelingen, die poogden wanordelijkheden te ver wekken op de Potsdamer Platz. De bussen reden twee leden der Oost-Duitse Volkspolitie aan, die ernstig werden gewond. De ver antwoordelijken voor deze mis daad vluchtten naar de Westelij ken sector van Berlijn. De vertegenwoordiger van de Russische controlecommissie heeft de commandant van de Ameri kaanse sector van Berlijn ver zocht maatregelen te nemen om overeenkomstige daden van Ame rikaanse militairen te voorkomen. Een Amerikaanse woordvoerder wien verzocht werd commentaar op de Sowjet-verklaring te geven, zeide: „De beschuldigingen zijn van a tot z onwaar; zij zijn fan tastisch". BAGDAD. In de laatste 48 uur is te Bagdad, de hoofdstad van Irak, een stroom van auto's uit Perzië aangekomen met, naar het schijnt, welgestelde Perzische onderdanen en hun gezinnen, die over het algemeen via Irak naar Syrië en de Libanon gaan. Verscheidene vervoersonderne mingen hebben van haar verte genwoordigers in Teheran, de Perzische hoofdstad, dringend ver zoek ontvangen om een groot aantal autobussen naar Teheran te zenden. Men voorziet namelijk de mogelijkheid, dat de uittocht uit Perzië zich ook zal uitbrei den tot de midden-klassen. (Van onze parlementaire redacteur) Het gisteren in de Tweede Kamer voortgezette debat over de af deling „Volksgezondheid" van de begroting van „Sociale Zaken", heeft nog de gehele middag in beslag genomen. Had dr. Mol (K.V.P.) de vorige dag betoogd, dat éventuele bezuinigingen aan de „Volks gezondheid" zouden moeten voorbijgaan, gisteren liet minister Joe- kes in antwoord hierop duidelijk blijken, dat ook deze sector het bezuinigingszwaard boven het hoofd hangt. Er zal 150 millioen be zuinigd moeten worden, aldus de bewindsman, en men moest niet denken, dat dit bedrag gevonden zou kunnen worden wanneer ieder departement van mening bleef, dat de bezuiniging aan zijn sector zou moeten voorbij gaan. Tegen deze achtergrond bezien was het pleidooi van dr. Mol voor een betere regeling van het blin- denvraagstuk dan ook reeds een hachelijke onderneming geweest. Toch liet de minister hier geluk kig nog enige ruimte. Er is een onderzoek gaande en het resul taat hiervan zal nader onder het oog worden gezien. Dat de blin den niet altijd onder de sociale verzekering konden vallen, hield verband met de omstandigheid, dat bij blinden soms niet van een volledig dienstverband kan wor den gesproken. De minister zegde echter toe, dat hij zal nagaan of (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang van de Tweede Kamervergadering van gisteren werd besloten om de intemella- tie-Nederhorsf fPvdA.t over de loon- en prijspolitiek van de re gering toe te staan en deze '.s. Dinsdag te doen houden. De voorzitter deelde mede. dat hij verwacht, dat dit debat de ge hele Dinsdag in beslag zal ne men. Namens de regering zal de minister-president d' Drees, on de te maken opmerkingen ant woorden. Ook andere ministers, die bij de loon- en prijspolitiek betrok ken zijn, zullen aan het debat deelnemen. Ons wacht dus vol gende week een breed opgezet lonen- en prijzendebat. Opmer kelijk is dat de ministerpresident als eerste woordvoerder van de regering zal. optreden Hierdoor kan voorkomen worden dat het a.s. debat het eenzijdige karak ter zou krijgen van een duel P.v.d.A. minister van den Brink, zoals in het jongste ver leden nog al eens het geval is geweest MGR. BERAN OP KASTEEL MET HUISARREST Naar de radiozender van het Vaticaan heeft gemeld, zou de aartsbisschop van Praag, Mgr. Beran, zich in het kasteel van Rozmital, zestig km van de Tsje- choslowaakse hoofdstad verwij derd, in huisarrest bevinden. Het zou hem toegestaan zijn zich bin nen de grenzen van het landgoed te bewegen. Het slot, dat aan de aartsbisschop toebehoorde, is korte tijd geleden in regerings- bezit overgegaan. IJMUIDEN. In de begrotings zitting van de gemeenteraad van Velsen, die dit jaar een uiter mate roerig karakter had, door het feit dat zowel een passage uit de Nieuwjaarsrede van burge meester mr. M. M. Kwint als de zgn. „Velser affaire" in de debat ten werden betrokken, is gister avond een motie ingediend, die gesteund werd door de fracties van de K.V.P., de P.v.d.A., de C.P.N. en de A.R. De C.H.U.-fractie onthield haar steun aan de motie, de V.V.D- fractie was niet aanwezig. De motie heeft de volgende in houd: „De raad van de gemeente Vel sen, gehoord de discussies inzake de Nieuwjaarsrede van de burge meester, waarin deze heeft ge- CONFERENTIE OVER EUROPESE LANDBOUWPOOL STRAATSBURG. De Franse regering heeft gisteren alle lan den, aangesloten bij de Raad van Europa, zomede Oostenrijk, Zwit serland en Portugal uitgenodigd tot een conferentie voor het stich ten van een gemeenschappelijke organisatie voor de voornaamste agrarische markten van Europa. meend onder meer te moeten op merken, dat wij leven in een tijd, waarin halfslachtigheid en mid delmatigheid zetelen in het ge stoelte der ere, en het compromis, zelfs tot over de grenzen der eer, bijzonder en vogue is; van oordeel dat deze uitspraak een beledigende inhoud heeft voor alle vertegenwoordigers in de openbare lichamen; spreekt hierover zijn afkeuring uit, besluit deze motie ter kennis te brengen van de minister van Binnenlandse Zaken, en gaat over tot de orde van de dag". (Eigen bericht) Hoewel het gebruikelijk is, dat de circus-ondernemingen op twee de Paasdag hun landelijke tournee beginnen, hebben de meeste direc teuren daar dit jaar vanaf gezien vanwege de uitzonderlijk vroege Pasen. Alleen circus Boltini is het reis-seizoen op tweede Paasdag te Zeist begonnen. Medio April begint circus Strassburger zijn tournee, met het grote vaterballet in Bussum. Jos. Mullens, die na de grote brand in Utrecht, een jaar geleden, nog geen goed win terkwartier heeft kunnen betrek ken, start dit ja&r op 13 April in Den Haag. Even later begint cir cus van Bever in het Zuiden zijn tournee. een ruimere toepassing moge lijk is. Overheid particulier initiatief. Een ander punt uit het debat betrof de taak van Overheid en particulier initiatief. Dr. Mol had duidelijk laten blijken, dat hij ook het geneeskundig schooltoe zicht in de particuliere sector zou willen trekken. De heer v. Lien- den (PvdA) stelde daar echter tegenover, dat dit toezicht altijd in overheidshanden was geweest en dat het zeker onder de huidige omstandigheden het beste was om het daar te laten. Versnippe ring zou het toezicht z.i. kostbaar der maken. Staatssecretaris dr. Muntendam erkende dat de zorg voor het schoolkind niet los te maken is van de zorg voor het kind in het algemeen en als zo danig wilde hij wel erkennen, dat er ook wat het geneeskundig schooltoezicht betreft, een taak ligt voor het particulier initiatief. Anderzijds zou echter toch ook de taak van de Overheid een be langrijke moeten blijven. De Leerplichtwet dwingt een groot aantal kinderen om bijeen te zijn en de Overheid, aldus de Staatssecretaris, moet hiervan ook de consequenties dragen. Minister Joekes deelde mede, dat een wettelijke regeling van de geneesmiddelenvoorziening in voorbereiding is. Niet toegelaten geneesmiddelen zullen daarbij verboden worden en op de fabri cage van geneesmiddelen zal toe zicht worden uitgeoefend door de organen, die met de uitvoering van de wet belast zijn. De begroting werd tenslotte z.h.s. aanvaard. De uit de 17e eeuw daterende dorpstoren van Oosterblokker die de laatste tijd in een staat van ernstig verval verkeerde, wordt thans met totale onder gang bedreigd, aangezien de plannen voor restauratie geen doorgang vinden. De desolate toestand, waarin het bouw werk verkeert, levert ook ge vaar op voor de omgeving, vooral bij stormachtig weer, wanneer planken en balken door de wind worden losgerukt. H. Quirinus, Martelaar „En Jesus sprak tot hen: Mij is alle macht gegeven in de hemel en op aarde. Gaat dan en onderwijst alle volkeren, en doopt ze.en leert ze onderhouden al wa', Ik u geboden heb. En ziet. Ik blijf altijd bij u, tot aan het einde der wereld." Dit is de apostolische zending voor ons allen. Almachtige, eeuwige God die het Paas- geheim hebt ingesteld als 'n verbond van verzoening met het mensdom, geef aan onze zielen de genade om metter daad na te volgen, wat wij door onze belijdenis vieren" nl. door zuiverend lijden er dood tot de heerlijkheid! „Stella Duce"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1