Nieuw UNO-tanks overschreden de 38ste Breedtegraad Prins Bernhard vond in Uruguay ongeveinsde hartelijkheid Rond lonen en prijzen Levenspeil Chinezen trekken sterke strijdmacht samen Luchtgevechten hoven de Jaloe Burgemeester Kwint maakte excuus „v. Oldenbarnevelt" weer in IJmuiden Nieuwe agenda punten der Russen Spreekkoren Bernardof Bernardo El principe kocht een zwembroek Voedingstuinbouw vraagt dispensatie Kroniek en Kritiek Gedachten die kunnen hetnen Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 por mnd.. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m„ minimum f 2,50; m alle edities 26 ct. per nt.m., minimum f 4.—j familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. E.f. M. Stumpet. Hoofdredacteur; H. TsZ: EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDER, SCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 31 Maart 1951 46e Jaargang No. 12131 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 „HET LEVENSPEIL der lagere inkomensklassen worde zo min mogelijk aangetast. Toch zal iedereen zich vertrouwd moeter» maken met de gedachte, dat het levenspeil, dat mogelijk was met de Marshall-hulp en vóór Korea, nu niet meer moge lijk is." Dit is een zinsnede uit de brochure van minister Lief- tinck over de toestand van 's lands financiën. Het levenspeil van de laagste inkomensklasse zal dus welis waar „zo min mogelijk moeten worden aangetast", maar het zal nu eenmaal niet onaangetast kunnen blijven. En met de ge dachte. dat wij ons levenspeil van de afgelopen jaren niet kunnen handhaven, zal iedereen zich vertrouwd moeten maken. Iedereen. Dat is van hoog tot laag van laag tot hoog. Dat we vele jaren boven on ze stand hebben geleefd, wordt nu wel zo wat door iedereen er kend. Ons levenspeil was dus te hoog. Wij kunnen dat niet lan ger handhaven. Dus moet het omlaag. Zulke dingen zijn niet prettig om te horen, maar men moet de moed hebben, deze waarheid onder de ogen te zien en haar te propageren. Ons levenspeil, dat we tot nog toe kenden, is nu niet meer moge lijk. Daar zitten consequenties aan vast. Het is onjuist te menen, dat wij, wanneer wij dus minder moeten verbruiken, dus ook maar minder moeten eten, al thans minder moeten uitgeven aan noodzakelijke levensbehoef ten, al zal hier en daar wel enige bezuiniging onafwijsbaar zijn. Maar de eerste en nood zakelijke levensbehoeften moe ten voldaan kunnen "worden, al worden ook vele van hen juist duurder en enkele daarvan zelfs niet zuinig! Wanneer er nu, naast de voorgeschreven nieuwe loonronde van vijf procent, een bezuiniging op het verbruik van zeker ook vijf procent wordt verwacht en aanbevolen, dan betekent <Jit dus, dat er vooral een verschuiving in het verbruik zal moeten plaats vin den. Want men kan een gulden maar één keer uitgeven en als er meer guldens nodig zijn, voor eten en drinken, dan zal men dus. als er minder verbruikt moet worden, minder uitgegeven moeten worden aan andere din gen, die misschien wel wat min der noodzakelijk en hoewel prettig en aangenaam, niet noodzakelijk zijn. In dit laatste zien wij meer de z.g. aantasting van het levenspeil dan op het ter rein van het strikte „levens onderhoud". Een bezoek aan de film hoort daar nu eenmaal niet bij, een nieuwe stofzuiger zal men, als de nood dringt, nog maar niet moeten aanschaffen, men zal goedkoper en korter met vacantip moeten gaan, er zal wel minder gerookt moeten worden en niet-noodzakelijke drank zal rhen moeten laten staan, er zal wat minder uitge geven moeten worden aan die kleine niet-noodzakeliike luxe, als de nood ertoe dringt, en dat die nood dringt, zal men moeten willen erkennen. Wie het levenspeil zo beziet, zal er gemakkelijker neen, laten wij zeggen, minder moei lijk! toe kunnen komen, er aan mede te werken, dat ver wezenlijkt wordt, wat minister Lieftinck aan het volk heeft voorgehouden; Wij kunnen het levenspeil dat we voerden, niet handhaven, met die gedachte moeten wij ons vertrouwd ma ken. En hij kan het weten. Men zal dan ook, bij enig nadenken, moeten erkennen, dat allerlei be grijpelijke en verklaarbare om standigheden ons er na de oor log toe hebben gebracht, te ver vallen aan levensgewoonten e.d. die, dus ons een levenspeil aan te meten dat, ons nu niet meer passen of past. Dat geldt voor alle rangen en standen, en wij spreken hier in het geheel niet in het bijzonder ten gunste of ten ongunste van de z.g. arbeidersklasse. Zij zal aan de nieuwe aanpassing echter ook hebben mee te doen, meer dan zij, blijkens de houding van een deel van haar leiders in de vakbeweging, tot op dit ogen blik van plan schijnt te zijn. Maar dat js een ander hoofd stuk. Een uitzondering moet in dit geval zeker gemaakt worden voor die „minimumlijders", voor wie al meer in onze artikelen, hier en elders, de aandacht is gevraagd: de kleine zelfstandi gen, de gepensionneerden, de kleine rentetrekkers e.d. Hun levenspeil is van dien aard, dat het al haast geen naam meer mag hebben. Ónze terecht ge roemde sociale verzorging schiet ten aanzien van deze groepen ook vaak tekort. Van de zijde qergenen. die dus op dit punt invloed en zeggenschap hebben dat is nu eenmaal in de be staande omstandigheden op de eerste plaats de Overheid moet aan deze groepen, ook al 'jm zij het minst vaardig in het stellen van eisen en het aanne men van moties, méér aandacht geschonken worden dan tot nu toe! Maar overigens: met een da ling van het levenspeil, dat wij niet kunnen handhaven, zal men aich moeten verzoenen, zonder (Reuter). Amerikaanse tanks zijn vanochtend de 38ste breedtegraad overgetrokken, waardoor de strijdkrachten van de V.S. weer terug zijn in Noord-Korea, voor het eerst sedert December j.l. Een Amerikaanse colonne stootte door over de grens langs de hoofdweg Seoel-Wonsan naar de rivier Hantan, een oostelyke zyrivier van de Imjin, ongeveer 1 km ten noorden van de grens. gen in dit gebied niet veel meer dan posten, waaruit aanvallen op kleine schaal werden onderno men, die meer hinderlijk dan ge- varalijk waren; doch thans zijn deze posten uitgegroeid tot zeer krachtige versterkingen. In overeenstemming met de verwachting, dat een communis tische tegenaanval op handen is, is het zonder meer verwerpen van MacArthurs aanbod tot het openen van wapenstilstandsbe sprekingen door de regering te Peking. Waarnemers te Tokio zijn van mening dat ofschoon de 38ste breedtegraad in militair opzicht van weinig betekenis is, de Chi nezen er uit propagandistisch oog punt het grootst mogelijke belang aan hechten dat Noord-Korea niet door de verbondenen wordt bezet. Volgens berichten, afkomstig van de geheime diensten der ver bondenen, zijn de communisten bezig zes tot negen nieuwe leger corpsen, ter sterkte van 150.000 tot 225.000 man, te verplaatsen in de richting van de westelijke en centrale frontsectoren. Het zesde Chinese legercorps, dat in de afgelopen drie maanden in de vuurlinie is geweest, is geleide lijk aan vervangen. In dit verband hecht men waar de aan de hevige luchtgevechten, die gisteren boven de bruggen over de Jaloe zijn geleverd en waarbij de communisten voor de eerste maal een groot aantal vliegtuigen (38 Mig's) hebben in gezet, teneinde te pogen de brug gen voor door 36 superforten on dernomen luchtaanvallen te vrij waren. Over deze bruggen kun nen de Chinezen op grote schaal uit Mandsjoerije afkomstige reser ve-troepen naar het Koreaanse front zenden. 32 Amerikaanse Sa bel-straaljagers bonden de strijd aan en schoten twee Mig's neer. Aan de andere kant vormen de Amerikaanse luchtaanvallen een aanwijzing dat de verbonden le gerleiding zich zorgen maakt over het grote aantal Chinese verster kingen, dat thans over de Jaloe Korea binnenstroomt. In de centrale frontsector wer den geallieerde patrouilles in de loop van Vrijdag hevig beschoten; een week geleden, na de bezetting van Tsjoentsjon door de verbon denen, waren de Chinese stellin- EFFICIENCY IN HET TRANSPORT Het gebeurde in Lutjebroek. Daar hadden twee gebroe ders met kennis van zaken een aantal grote stroklam- pen op hun schuit geladen. Ze staken van wal en voe ren genoeglijk naar de plaats van bestemming. Zo ogen schijnlijk verliep het trans port volkomen naar wens. De twee gebroeders boom den ijverig voorwaarts, tot dat „Het lijkt wel of we onze schuit zijn kwijtge raakt", sprak de een. „Je kon wel eens gelijk hebben" zei de ander. Hij had gelijk. Het vaartuig zat tientallen meters achter hen diep in de modder. MOTIE INGETROKKEN IJMUIDEN. Vrijdagavond is er een eind gekomen aan een diepgaand geschil tussen de bur gemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, en zijn wethouders plu? de raad, dat zich een dag tevoren ontladen had in een motie van afkeuring. Burgemeester Kwint gaf te kennen, dat hij met leedwezen constateerde, dat men de aange vallen passage uit zijn rede niet had kunnen waarderen, maar dat hij daarmee geen aanstoot had willen geven en haar als man van eer terugnam. De raad eiste echter bij monde van de fractieleider van de P.v.d. A. een openlijk excuus. Burgemeester Kwint toonde zich daartoe tenslotte bereid, zeg gende dat hij het incident be treurde. De motie van afkeuring werd daarop ingetrokken. dat men daarbij zo zeer behoeft te schermen met het schrik beeld van het aanhalen van de buikriem. Dat kan nog best los lopen, voor wie het begrip 1 e- venspeil op de juiste wijze beziet. Eerst als wij de tering niet naar de nering zouden wil len zetten, en maar net doen, of alles hetzelfde blijft, omdat er wel weer vijf percent bovenop het loon zal komen, d.w.z. als wij het verbruik niet willen aanpassen naar de nieuwe eisen van de economische omstandig heden. zoals die nu eenmaal zijn, dan, ja, dan, zou er met recht sprake kunnen zijn van het sterk aanhalen van de buikriem, waar nu nog met een klein beetje zou kunnen worden vol staan; maar dan zal het onze eigen schuld zijn. IJMUIDEN. Gistermorgen omstreeks elf uur is de „Johan van Oldenbarnevelt", die Woens dag met emigranten van Amster dam naar Australië vertrok en aan boord waarvan ter hoogte van Wight een begin van brand in de machinekamer ontdekt werd, de Noordersluis te IJmui den binnengelopen. Het sluizencomplex was door rijks- en gemeentepolitie geheel afgesloten, zodat alle ongewenste belangstellenden verre werdén gehouden. Velen, die naa» IJmui den waren gekomen om hun familieleden een laatste vaarwel toe te roepen, moesten worden teruggewezen. Later koos het schip ligplaats in het Noordzee kanaal, halverwege de sluis en de Velserbrug. Kort na aankomst begaven mr. H. A. Wassenbergh, Officier van Justitie bij de Amsterdamse Ar- rondissemenstrechtbank, tezamen met een rechter-commissaris, zich aan boord, teneinde een onder zoek in te stellen naar de oorzaak van de brand. Het is niet bekend wanneer het schip weer zee zal kiezen. BALKAN, DUITSLAND, OOSTENRIJK, ATL. PACT. PARIJS. De Sowjet-Unie heeft Vrijdag op de bijeenkomst van de plaatsvervangers der mi nisters van Buitenlandse Zaken twee nieuwe punten voor de agenda ingediend. Het ene luidt: „De vredesver dragen met Italië, Roemenië, Bul garije en Hongarije c.a., en de overeenkomsten van de vier mo gendheden aangaande Duitsland en Oostenrijk met inbegrip van de kwesties der zuivering, democra tisering en oorlogsmisdadigers". Het andere luidt: „Het Atlan tisch Pact 'en de inrichting van Amerikaanse militaire bases in Engeland, Noorwegen, IJsland- en in andere Europese landen en in het nabije Oosten". Het bezoek pan de Prins aan Uruguay wordt gekenmerkt door grote hartelijkheid en eenvoud; overal wordt Prins Bernhard door de bevolking met enthousiasme begroet. De Prins maakte een wandeling door de belang rijkste winkelstraat van Montevideo, de Aveni- da van de 18e Juli. Geen statietocht, doch wel een bewijs van ongedwongen hartelijkheid, (links). Ook hield hij een korte rede voor het filmjournaal van het wereldnieuws (rechts). MONTEVIDEO. Een vorstelijk bezoek is voor Montevideo geen alledaagse gebeurtenis. Vandaar ook, dat men hier de „techniek" van dergelijke ontvangsten niet in alle perfectie tfnder de knie heeft. Er wordt niet gevlagd, er zijn geen versierde etalages, er staan geen duizenden urenlang langs de routes, die zullen worden gevolgd. Tot voor kort zei de naam Prins Bernhard de meeste Uruguayzen slechts weinig, noch wisten xij meer van Nederland dan dat het ergens in Europa ligt tussen Spanje en Noorwegen Iedereen, die men voor een Ne derlander houdt, wordt aange klampt met de- vraag die ,E1 prin cipe Bernardo" is, van wie gezegd wordt, dat hij zo goed Spaans kan spreken. Want dit vindt men in Zuid-Amerika uitermate belang rijk. Een journalist vroeg de Prins op een persconferentie of .vele Nederlanders Spaans spreken. „Ik kan u niet zeggen hoeveel", zei de Prins, „maar ik heb het geleerd en ik durf wel zeggen, dat velen mijn voorbeeld volgen". Overal waar de Prins voorbij komt klatert een spontaan applaus op. Toen hij even een winkel bin nen ging om een zwembroek te kopen, verdrongen honderden zich voor de zaak, en hieven in spreekkoren zijn naam aan: „Ber nardo, Bernardo. Maar toen de Prins weer buiten kwam, was er geen hinderlijk gedrang, maar werd onmiddellijk uit eigen be weging vrij baan gemaakt. Geen cordons van politiemannen zijn hier nodig om het publiek in toom Maar thans is dat anders ge worden. Plotseling is de inpol dering van de Zuiderzee gemeen goed geworden voor de Zuid- Amerikanen in deze kleine, doch uitermate belangrijke republiek. Zelfs weet men thans, dat er in de lage landen aan de Noordzee geen Spaans wordt gesproken, dat ons land zich in de eerst na oorlogse jaren met grote snelheid heeft hersteld van de toegebrachte wonden, dat we niet alleen tul pen exporteren, maar ook belang rijke industrieproducten, dat er mogelijkheden te over zijn om de handel met het Koninkrijk der Paises Bajos" belangrijk uit te breiden. Dit alles dank zij het bezoek, dat Prins Bernhard thans brengt aan Uruguay, het land met een der sterkste munten, waar zelfs de Amerikaanse dollar geen begeerd bezit is. Er zijn nu kolommen-lange ar tikelen in dt kranten verschenen, die een levendige belangstelling voor ons land hebben opgewekt. De Prins heeft alleszins de uit werking op het publiek onder vonden. Dinsdag maakte hij met zijn gevolg een wandeling van drie kwartier door de binnenstad van Montevideo, de Avenida van de 18e Juli. Het werd een levend voorbeeld van Uruguayse gastvrij heid en ongeveinsde hartelijkheid. „Bernardo": deze roep weer klonk van alle kanten, uit de bussen, die de arbeiders na hun dagtaak weer terugbracht naar hun woonsteden en van de bal- cons uit de mond van bruin- getinte senoras en senoritas. te houden. Zoals de auto's, die hier met angstwekkende snelheid door de straten suizen, elkander naar believen rechts of links mo gen passeren, zo laat men hier een ieder zijn gang gaan, zolang hij niet uitgesproken hinderlijk optreedt. Dorst gelest Voor iemand, die iets uitstaande heeft met het gezelschap van de Prins, wordt in deze dagen in Montevideo van alles gedaan. Een treffend voorbeeld hiervan onder vond de particuliere secretaris van de Prins, dr. F. de Graaff, die tijdens de voettocht in de Avenida van de 18e Juli grote dorst had gekregen. Met het hem ter beschikking staande Spaans moeizaam inge pompt door prof. van Dam vertelde hij dit aan een gemoede lijke, corpulente politie-agent, die naast hem liep. Het volgend ogen blik werd dr. de Graaff aan zijn arm mee een kroegje binnenge trokken. Zonder enige explicatie nam de politieman een glas, open de de waterkraan en schonk de secretaris en zichzelf in. Nadat de frisse dronk in het dorstig keel gat was verdwenen, werd dr. de Graaff weer even snel aan de arm meegetrokken, terwijl de Uruguayse overheidsdienaar als enige uitleg aan de kroegbaas gaf: „Secretario de Bernardo". Een Amerikaanse zakenman, de heer K. Wdhle, had het in zijn hoofd gezet, dat Stalin de gelegenheid moest krijgen naar de radio-uitzending „De Stem van Amerika" te luisteren. Het Sovjet Militaire gezantschap bij de Geallieerden in West- Duitsland weigerde tot tweemaal toe dit geschenk in ontvangst te nemen. Toen wendde hij zich tot de Duitse Posterijen en slaagde erin het zorgvuldig geadresseerde en gewogen pakket gepost te krijgen. Aan Generalissimo Josef Stalin, Moskou U.S.S.R, Kremlin. 's-GRAVENHAGE. Het Kon. Ned. Landbouw Comité, de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond en de Katholieke Ned. Boeren- en Tuindersbond, hebben het College van Rijksbemid delaars verzocht de werkgevers in de voedingstuinbouw dispen satie te verlenen van de verplichting tot het uitbetalen van de loonbijslag van 5 pet., welke met ingang van 19 Maart j.l. is ingevoerd. De Bedrijfsunie voor de Mijn industrie, waarin de Kath., de Chr. en de Algem. Mijnwerkers- bond verenigd zijn, heeft de Mijn- industrieraad medegedeeld, dat zij mét de Raad van Vakcentralen van mening is, dat alleen met de 5 pet. verhoging geen voldoende compensatie wordt verkregen voor de ontstane achterstand, en nog minder voor de te verwach ten verdere prijsstijgingen. De Bedrijfsunie heeft zich het recht voorbehouden verder dan 5 pet. gaande voorstellen voor te leggen aan de Mjjnindustrieraad waar de 5 pet. Maandag in be handeling komt. Mr. dr. van Rhijn Mr. dr. A. A. van Rhijn, staats secretaris van Sociale Zaken (Ar beid) heeft gisteravond via de radio verklaard, dat er dringende redenen waren om over de af schaffing van de subsidies geen overleg met de vakcentralen te plegen, daar er ernstige misstan den dreigden toen over de plan nen iets was uitgelekt. Chaotische verhoudingen begonnen te ont staan o.a. in de afzet en voor- raadvorming van suiker, zodat de prijsverhogingen zo spoedig mo gelijk moesten worden afgekon digd. Tijd voor overleg ontbrak daardoor. Het N.V.V. De secretaris van het N.V.V. Ad Vermeulen hield gisteravond eveneens een radiopraatje, waarin hij zeide, dat het N.V.V. zeer onaangenaam was getroffen door eerdere uitlatingen van mr. dr. van Rhijn volgens welke volgen- punten tot 135. de besprekingen tussen regering en vakbeweging zeker niet zou den lopen over verdergaande loonsverhoging. „Een vakbeweging die zichzelf respecteert kan daarin niet be rusten. Dit komt neer op gedic teerde loonpolitiek", aldus de heer Vermeulen, die meende, dat de regering er verstandig aan zal doen het gesprek opnieuw te ope nen, tenzij men met alle geweld een conflict met de vakbeweging wil forceren. Het N.V.V.-bezwaar geldt voor al de dispensatieregeling waar voor het N.V.V. in de huidige om standigheden geen goed woord over heeft, tenzij in zeer bijzon dere gevallen, die, de heer Ver meulen verklaarde voorlopig nog niet te zien. De prijzen Het Centraal Bureau voor de Statistiek maakte gisteren de prijsindexcijfers voor gezinsver- bruik (op basis 1949 100) per 15 Febr. 1951 bekend. Het totaal bleek t.o.v. 15 Jan. met 2 punten tot 115 gestegen, waarbij dat voor voedingsmidde len met 1 punt daalde en dat voor kleding en schoeisel met 9 resp. 10 punten steeg. Voor de berekening werd het prijsverloop gevolgd in 9 gemeen ten. o.m. Groningen. De algemene index van de groothandelsprijzen (op basis 1948 100) over Ja nuari 1951 toonde t.o.v. het cijfer van Dec. een sijtging met zeven Ook levenspeil! (Sm.) Er is, behalve het meer stoffelijke, ook nog een geestelijk levenspeil Daar zal het stoffelijk wel min of minder in vloed op hebben, en daarom is het van belang, dat zoveel moge lijk te handhaven. Het geestelijk levenspeil is onze levenshouding teeenover het eigentijdse gebeu ren. Wij zien om ons heen een wereld vol verwarring, in econo misch, sociaal en politiek opzicht. De gevolgen van een dreigende nieuwe oorlog voelen wij aan den lijve. Iedereen beweert, dat een nieuwe oorlog niet onvermijdelijk is, maar toch neemt iedereen evenzeer maatregelen, om zich, „als het moet", te kunnen verde digen tegen een aanvaller Alle landen willen vrede, maar alle versterken ze hun defensie, met als gevolg hoge openbare kosten, die een verschuiving van de ooen- bare uitgaven onafwendbaar noodzakelijk maken. Gevolg: min der mogelijkheden voor sociale en culturele verzorging. Dat alles is hard, maar onontkoombaar. Abso luut onontkoombaar, dat zullen we moeten inzien, willen we vroeg of laat niet staan voor een her haling van de tiende Mei 1940! Wij zullen dat niet alleen moeten inzien, maar daar ook naar moe ten handelen Ons geestelijk le venspeil zal ons daartoe het no dige besef moeten bijbrengen. En daarbij moeten wij geholpen wor den door een nederig vertrouwen in het goede inzicht van hen, die boven ons gesteld zijn. Gaan wij de kant op van Frankrijk bijv. daar men spreekt over het „fail lissement van het gezag", dan zijn wij verloren. Dat nederig vertrouwen vindt zijn fundament in God, van Wie alle gezag komt. Hij leert ons niet, tegen dat ge zag in opstand te komen, maar ieder op plaats waar we gesteld zijn. onze plicht te doen. Met die levensstijl moeten wij ons geeste lijk levenspeil handhaven in deze waarlijk niet gemakkelijke tijden! Werk van Satan. (Sm.) In de gedachte van het voorgaande, aarzelen wij geen ogenblik, het werk van de com munisten werk van Satan te noe men. Het misdadig gewroet van de E.V.C. heeft reeds het succes geboekt, dat een serieuze vakbe weging als die van het N.V.V., met, het oog» eenzijdig gericht op de schijnbare belangen van een bepaalde, hoezeer, ook naar getal en maatschappelijke betekenis sterke groep, weer vijf procent loonsverhoging te eisen Tot voor kort had men, sinds de be vrijding, de goede gewoonte aan genomen, in vreedzaam overleg met werkgevers en regering, be paalde dingen te vragen: een ernstig verlies is het nu, dat de leiding van het N.V.V. zich van dit standpunt-van-samenwerking heeft laten afdringen. Wij eisen weer en een Kamerlid-N.V.V.- bestuurder eist in het socialisti sche hoofdorgaan méé. Dit brengt een weinig-verheffende sfeer in het komende Kamerdebat over de lonen en prijzen En reeds heeft de E.V.C., naar goed communis tisch gebruik, weer duidelijk ge maakt, dat „opbieden" tegen hun eisen onbegonnen werk is. Want nauwelijks blijkt het ver-1—igen van de communisten, naar weer 5 pCt. boven de reeds toegestane, door de socialisten te zijn over genomen, of de E.V.C. komt met de eis: 10% daar boven-op! Het is volkomen duidelijk, dat deze eis niet verwezenlijk kan worden, evenmin als trouwens de eis van nog eens 5% aanvaardbaar is. Dit is duidelijk: met de 5% van de vorige week is de top bereikt. Het moet nu uit zijn. Het is ech ter eveneens duidelijk, dat de reeds door de nieuwe N.V.V.-eis opgezette arbeiders nog weer ver ward worden door de demagogi sche gruwelpropaganda van de communisten, nu het N.V.V. niet in staat geweest is, voldoende ver trouwen te stellen in het geeste lijk levenspeil van zijn mensen. (De gezamenlijke vakbonden had den 6% gevraagd bij het overleg vlak voor de Paasdagen, hoe ver antwoordt men nu redelijk de eis van plotseling 10%?) En natuur lijk zetten de communisten er nog weer eens 5% bovenop. Alleen maar, om de verwarring te ver groten, alleen maar, om de boel in de war te sturen. De Waar heid kan nu al twee weken lang ongestoord aanzetten tot staking, welk middel in alle landen van het atlantisch pact gebruikt wordt Vervolg op pag. 3. H. Catarina van Genua, Weduwe ,Toen ging Petrus heen met die andere leerling en zij begaven zich naar het graf. Zij waren samen op weg gegaan, maar die an dere leerling liep sneller dan Petrus en kwam het eerst bij het graf." Zou dat niet gekomen zijn omdat hii rein was. maar Petrus schuldbewust? Toch laat Jo hannes Petrus vóórgaan in het graf voor het onderzoek: want Petrus blééf gezagsdra ger, ondanks zijn verlooche ning. „Wij smeken U. Heer, geef dat wij ons altijd mo gen verblijden in deze Paas- geheimen, en dat de voort, durende werking van de Verlossing voor ons 'n bron worde van altijddurende vreugde". „Stella Duce"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1