Prof. Lieftinck ging op de fiets door zijn begroting bioscoop Nieuwe wegen in het werk van de Katholieke Filmactie H Zuid-Amerikaanse markt biedt mogelijkheden Mr.Milius leidt Jaarbeurs in ^veerde kamers uwsreportages t.a.v.e.n.o. ieeft uitvoering tlVïicAEl»toa& Slechts een schrale troost voor door de oorlog getroffenen Een spaarregeling voor de rijpere jeugd Opnieuw: de uitgifte in de N.O. Polder Per 1 April positieve keuring een filmpersdienst? Kroniek en Kritiek SIS Naar wij vernemen: Scheepsberichten Ons product moeilijk populair te maken; het hapert aan samenwerking In stormachtig getij de toekomst met vertrouwen tegemoet Grote schade door drie felle branden Nieuws in het- korf Zondagsevangelie KIESPIJN? Nieuwe storing bedreigt weekend-weer ZATERDAG 31 MAART 1951 PAGINA 3 'ERW ACHTING door het KNMI te Zaterdagavond tot l. ELIJKE WIND 31 Maart. Half tot ■lkt met nlaatselnk a. Overwegend niati- sen Zuidwest en Zuld- veranderlne in tem ing Jeugd-expositie vil Zondagavond. t zal de prijsuitreiking en aan de prijswm- ie jeugdexpositie. He- de 3500ste bezoeker kennismaken, maar zich een avond lang mee bezig houden, is voor 18-jarigen. heater: AR. De film van k verplaatst de toe- naar het Parijs van jan de vooravond van 5 van de Wereld-ten- g wordt overstroomd mdelinger». Onder hen twee Engelsen, John zijn zuster Vicky. Zn a intrek in de voor mveerde kamers in het La Licorne. John voelt al te best. maar gaat om zijn zuster een ee doen met haar Parus ilgende morgen loopt e nog in extase van avond, haar broer te Tot haar ontsteltenis tot de ontdekking, dat >r verdwenen is, maar hij, doch ook zijn ka- plotseling badkamer is De zaak wordt nog »r voor haar, wanneer het hotel ontkent, dat aar broer in het hotel •n. De consul en politie venmin raad met dit vtige geval. Maar dan landgenoot, die met ton heeft gesproken en et dat hij in het hotel ;omen. Deze landgenoot slotte met Vicky het op te lossen en te ont- vaarom John Barton zo verdween, m de oplossing luguber, edenis zelve is span- en houdt de aandacht e het nieuws in het ramma een gedocumen- ukje geschiedenis van jn-wereldnieuws geeft 5 van interessante repor- t een scheepsexplosie te de wedstrijden om het iJshockey-kampioen- volksfeest- in Valencia snheid van de St. Joseph- •ace van Taruffi, met de iuto ter wereld, de op- an vrouwelijke parachu- internationale autoraces Zd. Frankrijk); de vul- erupties op het Japan- I Osjima; de roeiboot- brd-Cambridge en m het ids nieuws; een opname uitvoering van de Man sion te Naarden, waarbij ngin-Moeder van Belgie was, het vertrek van ernhard op Soesterberg Zuid-Amerikaanse lan- •olschaats kampioenschap- i. Nederland te Tilburg, veren van de ex-KNIL ■n te Rotterdam; en twee reportages over oude iruiken in Denekamp en ,um, resp. de zegening van akkers en de paasproces- - Handbalclub a.o.g. JAAR Alleen het 'ic il morgen spelen, ni. tegen •t uit Egmond Binnen- strijd begint om 1 uur ,e,n jeeid warden op het vo-t dn St. Adelbert achter hthuis in Egmond Binnem itijd vanat ae iterliik U.45 uur. De op en het eventueel afgelas i de wedstrijd zal bekend :t worden bij de heer J- Nieuwesloot. Speelsters, i wij op de overwinning n? Veel succes. Raad-vacature MAAR Naarwijverne- do heer W. de Boer, de vacature-Goudsblom tot. t de Raad is benoemd, zijn ning aan. iMAAR.Nogmaals her- r» wii onze lezers dv - ing van TAVENO. hederl- in het Gulden Vlies. programma staat op oeil en de maandenlarige ireiding is daar een waar_ rear. De vereniging vel. alleszins grote belangstel- n verwacht daaroïn e zaal. A.F.C.-N1EUWS C, Zat. 3 uur; AFCg--Hb t. 4.15; AFCj—AFC l, Zat- "grote dag is aan de Wester- ZAP komt op bezoek. iet zo als wij verwacht haft l want onze kans is Vl'lltpr renen. Wij hebben echter en revanche te, goed voo ma Paulowna in dit seizoen en nederlaag. Maan- imiddag, morgen enM«w is de grote fancy fai - t er interessant. Toont gstelling. (Van onze parlementaire redacteur) Evenals de heer v. d. Wetering (C.H.) kreeg ook de heer Hoog- karspel (Com.) gistermiddag van de Kamervoorzitter de waarschu wing, dat hij zich bij de behandeling van het begrotingsstuk „Fi nanciën" ten onrechte op de brede boulevards van de algemene be schouwingen had begeven. De heer Hoogcarspel antwoordde hier op, dat hij zich dan zou haasten om de 'fietspaden van het desbe treffende hoofdstuk in te slaan. Bij de beantwoording van de ge maakte opmerkingen knoopte minister Lieftinck later aan deze beeldspraak vast. De dag tevoren, aldus de bewindsman, was hij bij deze fietstocht toeschouwer geweest en in deze positie was het hem opgevallen, dat er zoveel bromfietsen voorhij waren gekomen. Niet dat zij zo snel gingen, maar het geluid was nogal som ber geweest. Vervolgens besteeg de minister ook zelf het denk- Deeldige stalen ros met de verze kering, dat hij het traject zo snel mogelijk zou afleggen. Maar een maal rijdende minderde de be windsman al spoedig vaart. Bij elk punt pleisterde hij geruime tijd, zodat de rit tenslotte meer dan twee uur in beslag bleek te nemen. Daarna was het niet meer mogelijk om de replieken nog binnen een redelijke tijd te beëin digen en zo ging de Kamer ten slotte uiteen met de wetenschap dat de eindspurt gereserveerd moest blijven voor de volgende week. Het hoofdpunt in de rede van de minister was evenals bij de sprekers de uitvoering van de Wet op de „Materiële Oorlogs schaden". De bewindsman kondiede aller eerst aan. dat verschillende uit- voerinesbeschikkineen nu snoedie te wachten waren. De beschik- kine in zake de bouwindex voor nandcn was reeds eenubliceerd. Die voor schenen en bouwkosten zouden spoedig volgen. Het trage tempo van de vaststelling van de bijdragen weet de minister aan de geweldige hoeveelheid werk, die in dit verband moet verzet worden. Het gaat om niet minder dan 660.000 dossiers. De vaststelling van de eerste bijdrage en de uitbetaling hier van is voltooid. Door de invoering van de wet is nu echter daarnaast de vaststelling van de aanvul lende bijdragen noodzakelijk ge worden. Ook daarvan, aldus de minister, waren onderwijl echter reeds 220.000 gevallen afgedaan. Mr. ten Hagen (P.v.d.A.) had zich afgevraagd of het niet moge lijk zou zijn om een bevredigen der regeling te krijgen door bij de vaststelling een volgorde naar huurwaarde in acht te nemen. De minister achtte zulks echter niet mogelijk. Alle dossiers zou den dan weer opnieuw gerang schikt moeten worden. Intussen verklaarde hij zich wel bereid om na te gaan of er op dit gebied nog iets te doen viel. Wat de molestverzekerden betreft, wilde hij het zo trachten te regelen, dat zij wel voorrang zouden heb ben wat de vaststelling, maar niet wat de uitkering betreft. Intussen was het de afgevaar digden niet enkel om de vaststel ling, maar ook om een sneller tempo bij de uitbetaling gegaan. Wat dit betreft maakte de minis ter echter principiële bezwaren. De reeeline was doelbewust over een aantal jaren uiteestre- ken. teneinde zo te voorkomen, dat de Schatkist te zwaar werd belast en een te STOte hoeveelheid geld op de markt werd gebracht. In deze regeling had de Kamei bewilligd en hoewel de minister heereen. dat men hieron nu. on der de drang van de omstandig heden. terng wilde komen, kan hii daaraan toch zeker eeen me- dewerkine verlenen. Naar zijn mening zou een ver snelde uitbetaling ook zeker niet ten goede komen aan de doel stellingen, die de woordvoerders op het oog hadden. De vraag naar bepaalde artikelen zo-u er sterk door toenemen en deze grotere vraag zou dan weer tot gevolg hebben, dat de prijzen nog hoger worden. Ook het verzoek yan mr. de Haas (KVP), om de prijs stijging in de uitkeringen te vér- rekenen, wees de minister met nadruk af. Laten wij hopen, aldus de bewindsman, dat in de periode van drie a vier jaar ook een pe riode van prijsdaling zal vallen. Een schone hoop, maar ook een schrale troost Voorts was er het befaamde art. 71, waarover was betoogd, dat het nooit de bedoeling was geweest om een" aanvullende bij drage voor wat schade aan bè- drijfsuitrusting betreft, afhanke lijk te stellen van het in aan merking komen voor een crediet. De minister had hierover een ge heel ander oordeel. Z.i. was het zo, dat met art. 71 slechts bedoeld was, om een aanvullende bij drage te kunnen geven in plaats van een crediet. Liet men dit verband los, dan waren de con sequenties niet te overzien. In tussen voelde de bewindsman toch blijkbaar ook wel, dat het probleem hiermede niet geheel was afgedaan. Hij verklaarde zich althans bereid om een uitvoe ringsbeschikking te bevorderen, die kon leiden tot een zekere mate van objectivering. Voldeed ook deze niet dan moest men verder zien. Me.i. Tendeloo (P.v.d.A.) die. zoals bekend, gesolliciteerd had naar een nlaats on de Riiksbelas- tineracademie en daar als vronw smadeliik was afeewezen. krees te horen, dat dit instituut noe niet de laatste onderwijsinstelling in Nederland was. die vrouwen weerde. Ook op de Kon. Militaire Academie werden noe eeen vrou wen toegelaten....! Dat de Rijksbelastingacademie geen vrouwen toeliet vond zijn oorzaak in de omstandigheid, dat het Rijk niet gaarne lesgeld be steedde aan cursisten, die wellicht spoedig in het huwelijk zouden treden. En aan een toelating kon men toch moeilijk de belofte van het celibaat verbinden! Maar hoe dat verder zij, de minister ver klaarde zich tenslotte toch bereid om deze aangelegenheid nog eens nader te bezien. Het betoog van de heer Jans sen (KVP) over het nut en de bevordering van het sparen bleek de minister met veel instemming te hebben aangehoord. Had de heer Janssen eenleit voor een fiscale tegemoetkoming aan jonge mensen, die voor hun toekomstig huishouden spaarden, de minister kon in antwoord hieron de verheugende medede ling doen, dat de Spaarraad bezig is een spaarregeling voor de rij pere jeugd te ontwerpen op basis van een premiestelsel. Tenslotte ging de minister nog in oo een aantal opmerkingen, die de heer Engelbertink(KVP) gemaakt had. De belangrijkste hiervan betrof de uitgifte van gronden in de Noordoostpolder. De minister bleef erbij, dat de jongste uitgifte juist was geweest. Mocht men het tegendeel willen beweren, dan moest zulks met bewijzen worden gestaafd. In te genstelling met de heer EngeTber- tink was de bewindsman niet van oordeel, dat de bij na-pioniers rechten boven anderen konden doen gelden. Hij wilde er slechts van uitgaan, dat zij in geen geval bij andere gegadigden mochten worden achtergesteld. Mocht de minister van Verkeer en Water staat een andere toezegging ge daan hebben, dan diende deze evenwel gehonoreerd te worden. (Van onze redacteur) UTRECHT. Het werk van de Katholieke Filmactie in ons land ondervindt nog niet die medewerking van personen en instellingen die met het filmprobleem te maken hebben, als verwacht zou mogen worden. Daarom heeft het bestuur van de K.F.A., na een grondige reorganisatie in eigen gelederen, een congres belegd, gisteren door de secretaris van de K.F.A., Mr. W. C. A. Francissen geopend, waarop de werkwijze van de Nederlandse Katholieke Filmactie, resulterende in een intensiever samenwerking met pers, publiek en bioscoopbedrijf besproken is. Dr. J. M. L. Peters, directeur van het bureau der K.F.A, en K.F.C. zag het filmprobleem als een zaak voor de jongeren. Zij zijn het die het grootste deel uit maken van de 65 millioen bio scoopbezoekers. Het bioscoop be zoek is 1J4 maal zo groot als dat aan alle andere amusementen te samen en velen zoeken in de film een compensatie voor het geen het leven zélf hen niet biedt of bieden kan. Gaat men bovendien van de realiteit uit dat 75% van de vertoonde films beneden de middelmaat ligt, dan is het duidelijk, dat de bioscoop in vele gevallen een gevaar kan zijn, vooral waar de traditionele normen van ontspanning ver drongen worden voor een pas sief amusement dat dreigt een cultuurnivellerende invloed op de massa te krijgen. Anderzijds heeft de film ook bepaalde culturele waarden en verruimt zij onze horizon. De film kan eeri vorm van kunst zijn, die geenszins als luxe bui ten het leven staat maar in sommige gevallen zelfs een cul tuur-aanwinst kan ziin. De taak van de K.F.A. zag Dr. Peters vooral gelegen in de filmkeuring, althans voorlopig, daar de televisie in de toekomst andere eisen zal gaan stellen, filmvoorlichting, iilmvorming, vooral van de jeugd, en film voorziening. De keuring, tot nu toe met een negatieve strekking, zal per 1 April worden aangevuld met Vi~ 1 wm WmÊfö PT*" grootste vrachtvliegtuig, dat voor militaire transporten 9*bruikt wordt, is de C 124 „Globemaster", dat sinds enige dienst gesteld is van de Amerikaanse luchtstrijdkrach- Vier machtige „Wasp Major"-motoren geven dit vliegtuig een aanzienlijk vermogen. een z.g. positieve filmkeuring waarbij de geschiktheid voor be paalde categorieën van bioscoop bezoekers nader wordt om schreven en verantwoord. De K.F.A. is zeker niet meer, zoals vroeger, van zins om eigen films te laten maken. Hoogstens zal zij zo nodig aan derden op dracht kunnen geven tot ver vaardiging van films. Het werk zal voortaan voornamelijk op ideëel terrein liggen en gedra gen worden door samenwerking met andere instanties en voor lichting. Daarbij zal in zeer sterke mate gebruik worden ge maakt van de acties van plaatse lijke en diocesane KFA-groepe- ringen, die zullen moeten wer ken met een kern, gesteund door sympathisanten zoals ook b.v. de Universiteit, Radio en Missie gedragen worden door het me deleven, de morele en financiële steun van onze katholieke be volking. Een filmpersdienst Uitgaande van het feit, dat de publiciteitsmogelijkheden, en met name de film, door de ka tholieken nog te veel zijn ver waarloosd. achtte de heer H. B. A. M. Kemna, hoofdredacteur van het K.N.P. het noodzakelijk de beïnvloeding van de filmpro ductie ter hand te nemen waar men zelf niet tot filmproductie zal komen. De propaganda voor de goede film en het vormen van een me ning over de film zon hij willen toevertrouwen aan een op te richten filmnersdienst die naast recensies ook filir.*-berichten zou moeten distribueren. Het K.N.P. zou het gewenste orgaan zijn voor de uitvoering van een dergelijke dienst. Deze dienst zou tevens als basis voor een filmrubriek in tijdschriften, bladen en periodieken kunnen dienen. België heeft reeds 20 jaar een filmpersdienst die zeer plooibaar werkt en van eenvoudig docu- mentatie-materiaal tot hele filmpagina's levert. In Zwitserland kent men een dergelijke dienst die zich alleen op documentatie richt. Uit een uitvoerige discussie bleek, dat men de noodzaak van een dergelijke dienst zeker niet onderschatte, doch dat men in de praktijk aan de nieuwe po sitieve filmkeuring, zoals die ner 1 April gaat werken toch mo menteel ruim voldoende heeft. Met een inleiding over de werkwijze van de keuringscom missies. waarbij het voor en tegen van negatieve en positieve filmkeuring ter sprake kwam. gehouden door Drs. A H. R. Briels voor de leden der Vereni ging van Nederlandse gemeenten voor gemeenschappelijke film keuring op katholieke grondslag, keurders en andere belangstel lenden werd de eerste congres dag. die o.a. werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de Ned. Bioscoopbond en de Belgi sche K.F.A. gesloten. I Vervolg van peg. 1 om de mliitaire en soeaile tegen weer tegen de communistische dreiging uit het Oosten te ver zwakken. Het belang van de ar beiders is daarbij slechts schijn baar in tel. Op de achtergrond van het sociale gewroet staat het politieke spel van Moskou. Werk van Satan. Dit moge begrepen worden door alle weldenkende arbeiders, en ook door de Over heid, die het door een juiste hou ding aan die weidenkenden mó gelijk moet maken, zich de com munistische besmetting van het lijf te houden! is gisteren te Vught wijlen Her man van den Eerenbeemt ten grave gedragen o.m. in tegen woordigheid van de ministers Kutten en Tenlings, prof. dr. Ber- net Kempers, jhr. Sandberg, di recteur van het Stedelijk Museum in A'dam en mr. G. Landré, wnd. voorz. van de Raad voor de Knnst is gistermiddag in Zeist een Con gres voor Religiens Toneel ge opend door Anton Sweers. Lou Hoefnagels begroette verschillen de buitenlandse gasten; drs. G. v. d. Poel sprak namens het W.K.A werd op Bouvigne bij Breda Don derdagavond in tegenwoordigheid van mgr. dr. Jos Baeten en prof, dr. J. E. de Quay de derde inter nationale conferentie voor gods- dienst-sociologie geopend door mgr. dr. W. Koenraadt, vicaris- generaal van het bisdom Breda... komt de Eerste Kamer a.s. Woens dagmiddag weer bijeen o.m. om het ontwerp tot wijziging van de Kinderbijslagwet te behandelen.. zal zich vanmiddag het aanvul lingsdetachement voor Korea te Rotterdam inschepen aan boord van de „General Mac Rea". t - zijn in Lichtenvoorde weer ge vallen van pseudo-vogelpest ge constateerd. Kippen van vijf be drijven werden afgemaakt. zal op 15 April een gemeenschap pelijke publicatie verschijnen van de N»derl. organen op kernphy- sisch gebied over de samenwer king met Noorwegen op het ge bied van het atoomonderzoek Dorsetshire (rep.) Djakarta- Rotterdam, 30 Maart 180 mijl N.W. Engano-eil. Blitar, Djakarta-Rotterdam, passeerde 29 Maart Minicoy Castelbianco (tr.) Djakarta- Amsterdam, 29 Maart 180 mijl W.Z.W. Siberuteiland. Sibajak (rep.) Djakarta-Rot terdam, 29 Maart 180 mijl W. Siberuteiland. Indrapoera, Djakarta-Rotter dam, 29 Maart van Aden. Op de „Potsdamer Platz" te Berlijn, waar de Britse, Ameri kaanse en Russische sectoren samenkomen, is een Ameri kaanse leger-autobus, die met drie andere bussen een rondrit door de stad maakte, door de Oost-Duitse „Volkspolitie" beschoten. Op de bus waarin zich vele Amerikaanse militairen, vrouwen en kinderen bevonden, werden ruim 15 schoten gelost; er werd echter niemand gewond. MONTEVIDEO. In gesprek ken met de Prins hebben Neder landse zakenlieden te Montevideo de zienswijze naar voren gebracht dat de Zuid-Amerikaanse markt mogelijkheden aan ons land biedt. Het was echter moeilijk het Ne derlandse product populair te maken. In feite had Nederland Zuid-Amerika tien jaar geleden „ontdekt" doch Duitsers en En gelsen hadden de markt reeds voor de oorlog met producten overstroomd. Ook thans, zo verklaarden deze zakenlieden, is Duitsland doende deze markt grotendeels tot zich te trekken. Het is dus zaak, dat Nederland niet ten achter blijft. Een groot struikelblok is volgens genoemde personen „het gebrek aan samenwerking bij de Neder landse industrie". Wanneer men collectief zou optreden zouden betere resultaten kunnen worden bereikt. Tot heden was hiervan echter niets gebleken. Vooral de chemische industrie leed aan het euvel der versnippering. Er wa ren bijvoorbeeld fabriekjes, die zes soorten kleurstoffen fabriceer den, zij konden grotere orders niet uitvoeren en werden daarom afgewezen. Waarom slaat de Ne derlandse chemische industrie niet de handen ineen? Wanneer men op deze wijze voortgaat en o.m. bevreesd is elkaar de kost prijs te laten weten, zal men niets bereiken. De Nederlandse zakenman in Zuid-Amerika realiseert zich wel, UTRECHT. De directeur van de Kon. Ned. jaarbeurs mr. Milius, heeft gistermid dag zijn gebruikelijke inlei dingsrede uitgesproken voor binnen- en buitenlandse pers, waarbij hij het jaarbeursschip zee-kiezend noemde „bij stormachtig getij". Hij wees op de belangrijke functie die de Jaarbeurs kan ver vullen bij de overschakeling van civiele op militaire productie, de toenemende schaarste aan tal van artikelen en het gebruik van nieuwe grondstoffen voor andere. Op 9 April zullen de leden van de Materieelraad van het Ned. leger en de consultatieve groep voor de wederzijdse militaire hulpverlening, verbonden aan de Amerikaanse Ambassade de beurs bezoeken; op 10 April de Bene- luxraad van het leger. Op 4 April wordt een speciale bouwdag gehouden waarbij mi nister In 't Veld zal spreken over de huidige aspecten van de beta lingsbalans in verband met het bouwplan 1951. De technische afdeling zal goe de diensten kunnen bewijzen bij de organisatie van de opvoering van de arbeidsproductiviteit, die vooral ook berust op het afstem men van de productie op eikaars capaciteit bij de samenwerking der bedrijven. Nu de traditionele export van tuinbouwproducten naar het achterland grote moei lijkheden dreigt op te leveren, zal, aldus mr. Milius de nadruk nog meer dan voorheen moeten vallen op de export van indus triële artikelen. Vele buitenlandse LUIT.-GENERAAL CALMEYER NAAR DE VER. STATEN 's-GRAVENHAGE. Luitenant- generaal M. R. H. Calmeyer zal zich binnenkort naar de V. S. begeven, teneinde aldaar een stu die te maken van de wijze waarop de samenwerking wordt tot stand gebracht tussen de verschillende instanties, die betrokken zijn bij de totale defensie-voorbereiding, n.l. de drie delen der krijgsmacht, de burgerlijke departementen, de industrie enz. vertegenwoordigers zijn voor een bezoek uitgenodigd en ook de directie van de jaarbeurzen van Keulen, Frankfort en Hannover komt op bezoek. Het houden van vakbeurzen doorbreekt volgens mr. Milius het universele karak ter van de Jaarbeurs en betekent een doublure van krachten en onkosten. Hij deelde mede, dat deze voor- jaarsbeurs een oppervlakte van ruim 50.000 m2 beslaat, waarop 3989 deelnemers exposeren. 2099 hunner zijn met buitenlandse pro ducten ter beurze aanwezig w.o. 807 uit West-Duitsland, 470 uit Groot-Brittannië, 189 uit de Ver. Staten en 169 uit Zwiserland. Bel gië is met 202, Frankrijk met 210 producenten vertegenwoordigd en voorts zijn er deelnemers uit nog 20 landen. Mr. Milius besloot met een woord van Colijn, die in 1912 op merkte; „Wij zijn niets en wij kunnen niets, dat is het wat zo ontmoe digend werkt. Wij kunnen alles en als het Nederlandse volk nu eens begint met dat te zeggen, dan kunnen wij met goed ver trouwen de toekomst tegemoet gaan". Gistermorgen is onder Rosma len een landbouwschuur door brand verwoest. Krachtig ingrij pen der Bossche brandweer wist het woonhuis van de boerderij te behouden. Gistermiddag brandde bij een verffabriek in Alphen a. d. Rijn door oververhitting in een z.g. reactieketel de lakstokerij uit. Hier was het de Leidse brand weer die met schuimblussers te hulp snelde en het vuur wist te localiseren. De schade wordt op 1 a 2 ton geschat. Gisteravond vernielde het vuur tenslotte te Rijsbergen de villa „De Vloeiweide". De villa genoot een dramatische bekendheid door het gevecht dat hier in 1944 ont brandde tussen 44 illegale wer kers en Duitse militairen, waar bij 12 verzetslieden het leven lieten. dat hij wat de prijs betreft niet kan concurreren. Hij kan dit ech ter wei met de kwaliteit. De Duit se prijzen zijn gunstig doch wat belangrijker is zijn de enorme credietfaciliteiten die de Neder landers niet verstrekken wegens gebrek aan vertrouwen. Dit moet veranderen, anders zijn er geen mogelijkheden. Voorts dient de Nederlandse za kenman zich in te stellen op de Zuid-Amerikaanse mentaliteit. Deze is anders dan die in Europa en ook de onderhandelingen ge schieden op een andere basis. De Nederlandse zakenman, die een gejaagd bezoek aan Zuid- Amerika brengt heeft geen kans. Het is daarom ook nodig dat de Nederlandse Bank ruimer devie zen toekent. Het is eveneens no dig, dat men zich bedient van locale adviseurs in Zuid-Amerika. Het A.N.P. heeft gecorrigeerd dat niet in de zaak-Richelle doch in de zaak-Bonvanie c.s. geen ho ger beroep wordt ingesteld. „The Old Vic" begint 3 April een tournee door ons land met Shaw's „Captain Brassbound's conversa tion". Het gezelschap komt niet Oostelijker dan Utrecht en Arn hem. Twee Amsterdamse jour nalisten hebben burgem. d'Ailly een ivoren schrijfbureau garni tuur en twee kandelaars overhan digd, geschenk van de burgemees ter van Brazzaville in Fr. Eq. Afrika, die zij waren gaan op zoeken. Gisteren vertoefde de commandant van de Turkse lucht macht even op Schiphol, op weg 5aar de V.S. Met de „Veen- dam" vertrokken gisteren vier on- merkenswaardige personen naar Amerika. De heer Wijnbelt ging o.m. in Canada onderzoeken of hii er geen visconservenindustrie kan oprichten zoals hij er al heeft in Woudnchem en in Frankrijk. Ir' J- van Ettinger, directeur van het R damse Bouwcentrum ging de exportmogelijkheden van bouwproducten bekijken, en nam twee reizende tentoonstellingen mee. De heer J. G. Mieremet ging demonstreren met zijn wi chelroede. En door ziin vader uitgeleide gedaan, ging dr. U. D. Stikker twee jaar werken aan de „Intern. Banfor Reconstr. and De- velopm." in Washington. In Krimpen a. d. IJsel werd een 7000 tonner voor Frankrijk te water gelaten. En in Weert leverde men de tweede sleepboot voor Brazilië af. Weert is ook een gezonde gemeente. Dit jaar 13 gouden, één 60-jarige en 'één 65- jarige bruiloft. WORDT DE „MINERVA" GEBORGEN? De kustvaarder „Minerva" uit Delfzijl, die op de Franse kust voor Dieppe schipbreuk leed, zit nog steeds od het strand. Een ver tegenwoordiger van Holscher's Kustvaartbedrijf N.V. te Rotter dam, voor wier rekening het schip in de vaart was, is naar Dieppe gegaan en van zijn mede delingen zal het afhangen of al dan niet gepoogd zal worden het schip te bergen. Kapitein Wijn- holt uit Delfzijl, die met brand- wonden in het ziekenhuis te Dieppe werd opgenomen, is aan de beterende hand. Indien Heb geen complicaties voordoen, mag hii vandaag reeds het ziekenhuis verlaten. 2de Zondag na Pasen: de „ongelovige" thomas Die eerste Paasavond was Tho mas niet bij de Leerlingen. Mis schien was hij thuis, misschien een boodschap doen of ergens al leen, omdat hij de laatste dagen niet verwerken kon en op zijn eentje moest denken aan zijn Meester. Hij was niet in de zaal van het Laatste Avondmaal, Paas zondagavond, en zo zag hij Jezus niet die Zijn Verrijzenis vierde en de apostelen Zijn Verrijzen mee liet vieren door hen de macht te geven, de wonderbare macht, de doden naar de ziel le vend te maken. Sint Thomas was er niet bij. Laat in de avond klopte hij hei melijk en met tegenzin aan. Hij verwachtte de aanwezigen nog even diep in de put te vinden aË toen hij hen verJjet. Maar wat een verandering. Werd er eerst fluisterendgesproken, nu waren ze opgewonden: ze praatten luid op en riepen hem toe: „We heb ben de Heer gezien! Hii is ver rezen!" En Petrus deed het ver haal. Thomas was een verstandig nuchter man; hij wist dat de Meester gestorven was. Hij vond het verschrikkelijk, want hii hield van Jezus en wilde „met Hem meegaan naar Jeruzalem om met Hem te sterven". Maar doden zijn dood. „Onzin, ik geloof het niet". Dat Veeft hij die avond een twin tig keer herhaald. „Het kan niet. Ik geloof het niet, vóór ik het zie met mijn eigen ogen en mijn vin ger gestoken heb in zijn handen- wonden en zijn hand gelegd heb in zijn zijde. Als ik gezien en ge voeld heb dat het geen geest is, maar het gekruiste lichaam van den Heer, dan pas kan ik het geloven". Door zo te spreken heeft Tho mas de bijstelling gekregen; „on gelovig". Maar laten we die goede Thomas niet te veel verwijten. De andere apostelen waren ook niet zo maar overtuigd. Geen van hen wilde de- vrouwen geloven; Maria Magdalena was in hun midden verschenen, stil, met stra lende ogen. Ze had de Meester gezien, gekleed als tuinman. Hij' had gesproken; „Maria", had Hij gezegd, en „Raak Mij niet aan". Geen had het geloofd. Ze hadden hun hoofd geschud en iets ge mompeld van: rust nemen en: Mysterie. Ze was heengegaan met even stralende ogen, ongebroken in haar geloof aan wat ze gezien had. Petrus en Johannes waren toch nieuwsgierig naar 't graf gegaan. Ze moesten de vrou wen gelijk geven: 't graf was leeg, de wachters waren heen en de zegels hingen verbroken aan de grafsteen. Onder het teruggaan vroegen ze zich af, wie degene was die de grafroof kon gepleegd hebben; de mogelijkheid van een verrijzenis, van een levend wor den-van de Heer kwam niet eens in hun gedachten. Ze hadden Hem dood gezien, levenloos; in dat verscheurde, afgemartelde li chaam kón geen ziel wonen. 's Avonds eindelijk geloofden zij. Omdat zij zagen! Maar goed: Thomas weigerde het getuigenis van zijn medeapos telen te aanvaarden. Niets kon hem overtuigen, ook niet het ver haal van de Emmaüsgangers. Een week hield hij zijn Starheid vol, tot op Beloken Pasen. Toen zag hij ook. Jezus stond in hun mid den. „Vrede zij U", klonk zijn groet. Thomas boog hoofd en knie. Maar de Meester ging naar hem toe: „Thomas, steek je vin ger hierin; bezie mijn handen; kom hier met je hand en leg haar in mijn zijde!" En Thomas deed het; 'moest het doen. Denk 'ns in: Thomas legde zijn ruwe werk hand in de brede spleet, die de lans gestoken had in het lichaam van Jezus. Hij voelde het warme, kloppende vlees van de Meester. Hij stak zijn hand niet in de leeg te. Zijn hand ontmoette weer stand, een lichaam, 't lichaam van Jezus. Thomas, de twijfelaar, mocht het aanraken, mocht voe len hoe levend en werkelijk Gods lichaam was. Hij vond geen woor den dan het korte, zoveel zeggen de: „Mijn Heer en mijn God!" „De Heer is waarlijk verrezen" zingt onze Moeder de H. Kerk in het Octaaf van Pasen. Het ge kruisigde, tastbare lichaam werd levend. Thomas mocht het betas ten. Hoeden we ons ervoor de verrezen Heiland als een geest te beschouwen, omdat Hij door de de grafsteen heen ging, omdat de Heer, niettegenstaande de gesloten deuren, plotseling te midden der apostelen was. In zekere zin was zijn lichaam geestelijk, maar in andere zin was het zo voelbaar en tastbaar als ons eigen lichaam. Zijn lichaam verrees! Tot eigen glorie, én tot de heerlijke be lofte voor ons allen, dat wij eens, als Hij, zullen verrijzen, met dit lichaam, waarmee we gevast heb ben en waarmee wij Gods wonder Paastfeest vierden. P. C. DE HAAS OFM Feestdagen: Maandag 2 April, Feestdag van Maria Boodschap. Dinsdag 3 April, Feestdag van de H. Jozef. Vrijdag 6 April, le Vrijdag van de maand. (Advertentie) Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Doos 4? Cf. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag nemen we dan weer afscheid van Maart. Er zal wel niemand zijn die dit zeer betreurt. Het weer in Maart is dan ook zeer bedroevend geweest: het geleek meer de voorbode van een komende winter dan lente. Tengevolge van het naderen van een rug van hoge luchtdruk was het weer gisteren nog redelijk, al kwamen dan ook plaatselijk nog regen en sneeuw buien voor. Ook vandaag zal het aanvankelijk nog goed zijn. Maar er is al weer een spelbreker onderweg in de vorm van diepe depressies, van IJsland afkomstig. Het frontensysteem van deze storing zal ons dan ook nog in de late namiddag opnieuw regen bezorgen. Ook voor morgen moet men rekening houden met flinke buien als het koufront van de depressies is doorgekomen. Daar er achter dit front opnieuw koude lucht van Groenland wordt aangevoerd, zijn de vooruitzichten helaas nog ongunstig, n.l. nog aanhoudend koud weer. Morgennacht kan er weer op nachtvorst gerekend worden. De lente laat dit jaar wel zeer lang op zich wachten. De max. temp. bedroegen gisteren te den Helder 3 gr., te Eelde en Schiphol 6 en te Beek 7 graden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3