is duur neem Nieuw Beperking van de bevoegdheden Vrijwilligers schepen zich in voor Korea Manus Oly werd gearresteerd AN TEXAS gemeentebesturen inzake bouwen Strijd aan het centrale front in Noord-Koreaans gebied it I druppels edities voor alkmaar, den helder, schagen Werken boven de f 100.000 aan departement getrokken Nieuwe strijd op de weg? In een Amsterdams perceel „Johan van Oldenbarnevelt" heeft opnieuw zee gekozen O Fa. J. BLOM, Schoorl - Tel. 359 het adres NHD Bevoegdheden gemeente besturen beknot Kerkelijke gebouwen bij uitzondering Bier 5 cent per glas duurder De reis van Prins Bernhard Pseudo vogelpest bij Oostzaan Scheepsberichten Gouverneurschap der Antillen Plechtigheid in Rotterdam Na zeven weken van vrijheid Kroniek en Kritiek Oorzaak brandstichting niet gevonden Grote boerderijbrand nabil Heerenveen het beroemde, oonheidsmiddel •iding van Palmolive eveelheden gebruikt. dat het weldadige de huid zo mild en zonder de poriën rd bij twee van de rn jeugdiger teint en •rd na de veertien- e Schoonheidskuur. met Palmolive Zeep. d één minuut met het ive-schuim. Doe dit keer per dag. Twee n lang. Zie dan het resultaat. 'raag óók het itra-grote stuk voot-het-bod" 51 B-O» Babygoed blijft als nieuw en heerlijk zacht voor baby's huidje... door Snel.. Let op de handige druppeWu'^n® i Sinds 1926 voor TUINDERSGLAS. RAAMLIJSTEN betonnen broeibakken Ienz. Zend briefkaart en wil komen met U praten. i dan effe die hut binne te leester te maken. Kahaha Da meester!" - „Lelijke boef. 1 jjj krijgt dat aardigheidje niet! Hij zit met een stevige en bovendien zit smidje Ver t hem goed, als ;edat maa? ha. Dat wete we ook al weer idje Verhole zit dus in jouw Platvink-Jantje boog zich over en opgewonden gefluister mei in ja en zei: „Aaah.t «d zo! C'est manjiefiek! Ces ntanjeruusse!" JaI"™erAt nis van Frans ons niet in ste we moeten de zaak dus in staat te vertellen, dat Jantj^ r onverhoeds overvielen, he een muurkast deponeerden, va dele Jantje zich naar behor Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50: in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. HET FEIT familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank, Nederf. Credietbank Buiten God ts 't nergens veilig. (Vondel) VA IV HEDEN Pagina 1 Maandag 2 April 1951 46e jaargang No. 12132 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Riteevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Om te voorkomen, dat met de onder de huidige omstandigheden beperkte middelen bouwwerken worden uitgevoerd, die niet van de allergrootste urgentie zijn, heeft de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting met ingang van 1 April de bevoegd heid tot het goedkeuren van bouwwerken door de gemeente besturen beperkt. Goedkeuring voor alle objecten met een bouwsom, hoger dan f 100.000 (voordien f150.000) zal nog slechts door de minister kunnen geschieden. meenten bepaald op onderschei denlijk f 100.000, f 50.000 en f 20.000. Voor investeringen in openbare werken zullen binnenkort nog afzonderlijke regelingen worden getroffen. Gemeentebesturen zullen geen goedkeuring meer mogen geven voor de bouw van gymnastiek lokalen en kleuterscholen, voor verbouwingen, die uitsluitend verfraaiing ten doel hebben (b.v. winkelpuien), voor de bouw en verbouw van benzinestations, bioscopen en andere inrichtingen van vermaak, sociëteiten, schouw burgen en musea. Op aanvragen voor de bouw van kerkelijke gebouwen, kan toorgebouwen, verenigingslokalen, gebouwen voor sociale zorg en badhuizen zal door de minister worden beslist en slechts bij hoge uitzondering goedkeuring worden gegeven. Grenzen bepaald Voor nieuwbouw, herbouw, ver bouw, onderhoud en herstel niet- oorlogsschade van bedrijfsgebou wen, gebouwen voor handel en verkeer en scholen mogen door de gemeenten slechts goedkeurin gen worden afgegeven binnen de grenzen van de door de minister aan de gemeenten verleende be voegdbeden. Deze zijn voor drie verschillende groepen van ge- Het bier wordt met onmiddel lijke ingang duurder. In volks zaken zal de prijs per glas voor zwaar bier met circa 5 cent ver hoogd worden (afhangende van de grootte van het glas). Betref fende deze verhoging van de prij zen per glas in de hotel-café-res taurant-bedrijven zullen door de bedrijfshoreca, na overleg met belanghebbenden, nog nadere ad viezen worden gegeven. In slijte rijen en winkels zal een fles zwaar bier van 45 centiliter van 36 cents tot 40 cents verhoogd worden. Dit staat i.v.m. prijsstij ging der grondstoffen en het uit stel van accijnsverlaging. NOODLANDING Bij STOCKHOLM STOCKHOLM, 1 April (Reu ter). Zondagavond is een Da kota van de Scandinavische lucht vaartmaatschappij in een straat, die aan het vliegveld van Stock holm grenst, neergekomen. De 18 passagiers en de bemanning van vier brachten het er levend van af. EUROPESE SPOORWEGEN EXPLOITEREN AUTOBUSLIJNEN (Van een speciale verslaggever) De spoorwegmaatschappijen van verschillende Europese landen hebben Zaterdag te Utrecht be sloten zelf internationale auto buslijnen te gaan exploiteren, al dus vernemen wij uit betrouw bare bron. Wat de Nederlandse trajecten betreft, zal de Ned. Buurtspoor wegmaatschappij te Zeist, een dochteronderneming van de N.S„ voor de nodige service zorgen. Zijn wij wel ingelicht, dan zal bjj dit internationale busnet uit sluitend gebruik worden gemaakt van materiaal der spoorwegmaat schappijen. Het laat zich derhalve aanzien, dat er in de naaste toe komst zich een felle concurrentie strijd zal ontwikkelen tussen de diensten geëxploiteerd door onder nemingen met een monopolisti sche positie en particuliere auto busondernemingen, welke speciaal het tourisme behartigen. 12 MILLE GESTOLEN Inbraak in Rotterdam Inbrekers hebben een bezoek gebracht aan het kantoor van de „United States Lines" in Rotter- j "V ,'^oen men Zaterdagmorgen de lokalen betrad, vond men de T?, a?t opengebroken en een geldkistje met een bedrag van ongeveer f 12.000 bleek verdwe te zijn. Van de daders ont breekt tot nu toe elk spoor. MONTEVIDEO (Reuter). Z.K.H. Prins Bernhard is Zater dag naar de Uruguese badplaats Punta del Eeste vertrokken. Hij zal hier tot drie April a.s. blijven, waarna de Prins voor een bezoek van een week naar Argentinië vertrekt. Bij de pluimveehouders K. Gans en KL Lust in de Haal bij Oost zaan werd bij 700 kuikens van ongeveer zes weken pseudo-vogel- pest waargenomen. De dieren zul len naar het destructorbedrijf te Purmerend worden overgebracht. ZOEKEN NAAR VERMISTE GLOBEMASTER VOORTGEZET LONDEN, 1 April (Reuter). Het zoeken naar de Amerikaanse Globemaster, die 23 Maart op de Oceaan verdween, zal „onbepaald worden voortgezet", zo heeft het hoofdkwartier van de Ameri kaanse derde luchtmacht ver klaard. Twee dagen geleden zei het hoofdkwartier, dat 't zoeken gestaakt zou worden. Grote Beer, verm. 13 April van Djakarta naar A'dam, alwaar 6 Mei verwacht. Castelbianco, Djakarta-A'dam verm. 25 April verwacht. New Australia, verm. 2 April van Djakarta naar A'dam, alwaar 25 April verwacht. Somersetshire, verm. 9 April van Djakarta naar A'dam, alwaar 12 Mei verwacht. Cheshire, verm. 28 April van Djakarta naar A'dam, al waar 29 Mei verwacht. Fairsey, verm. 8 Mei Van Dja karta naar A'dam, alwaar 2 Juni verwacht. Sibajak, Djakarta-Rotterdam, alwaar 21 April verwacht, verm. 9 Mei van Rotterdam naar Sydney, alwaar 15 Juni verwacht. MINISTER PETERS NOG NIET GEARRIVEERD DEN HAAG, 1 April Het KLM-lijntoestel, waarmee de nieuw-benoemde minister van Uniezaken en Overzeese Rijks delen, ir. L. A. H. Peters, uit Curagao naar Nederland reist, heeft met een technische storing te kampen. Het vliegtuig staat nu, nadat het wegens het ontwijken van slecht weer niet in Montreal had kunnen landen, in Goose Bay. OOK MAJOOR FENS CANDIDAAT (Van onze Haagse correspondent) Naar verluidt is het geenszins zeker, en in elk geval nog niet vaststaand, dat oud-minister Struycken het gouverneurschap der Nederlandse Antillen, dat hem zon zijn aangeboden, zal aan vaarden. Als meest kans hebbende can- didaat voor deze post, indien mr. Struycken de* benoeming mocht afwijzen, wordt genoemd majoor J. J. Fens te Breda, lid der Tweede Kamer voor de K.V.P. In het Zondagmorgen-commu- niqué van het Amerikaanse acht ste leger wordt niet direct mel ding gemaakt van operaties ten noorden van de breedtegraad, Wel wordt in het communiqué gezegd, dat een strijdgroep, die langs de weg Oeidjongboe-Jont- sjon oprukt door mortieren en machinegeweren beschoten werd op een afstand van ongeveer 30 kilometer van eerstgenoemde plaats. Dit zou betekenen, dat de Ame rikanen juist de 38ste breedte graad gepasseerd zijn. Hevige gevechten Hevige gevechten zijn ontstaan ten westen van Tsjoentsjon aan het centrale front. Zuid-Koreaan- se troepen zijn hier op de voor posten van sterke verdedigings stellingen van de tegenstander gestoten op vijf kilometer ten noorden van de breedtegraad. Ten oosten van Tsjoentsjon zijn Chi nese troepen ter sterkte van een bataljon gesignaleerd, aldus het communiqué. Voor de derde achtereenvol gende nacht heeft de luchtmacht der V.N. aanvallen gedaan op convooien van de tegenstander, bestaande uit meer dan 750 vaar tuigen, ten zuiden en zuid-oosten van Pjongjang. Verliezen der V.N.-troepen Volgens een vandaag door het secretariaat van de V.N. gepubli ceerd niet-officieel rapport be dragen de verliezen der verbon den troepen op Korea in totaal 228.941, waarvan 25.374 doden, 128.394 gewonden en 75.173 ver misten. Voor Nederland zijn de cijfers resp. 28, 82 en 2, in totaal 112. Hedenavond radiorede Minister van Wederopbouw De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. In 't Veld, zal hedenavond om vijf minuten over acht over beide radiozenders spreken over het regeringsbeleid ten aanzien van het bouwprogramma. Met het Amerikaanse troepentransportschip „General J. H. Mc Rae" is het aanvullingsdetachement Verenigde Naties uit de haven van Rotterdam vertrokken. Voor het aan boord gaan ontvingen de vrijwilligers uit handen van mevrouw den Ouden (de echtgenote van de gesneuvelde commandant van het Nederldndse Detachement) een pakketje. Rechts van mevr. den Ouden majoor A. C. van der Meyde, commandant van het aanvullingsdetachement; links de echtgenote van commandant Eekhout. 236 Nederlandse vrijwilligers zijn Zaterdagmiddag met het 12.000 ton metende Amerikaanse troepenschip „General Mc-Rae" uit Rotterdam naar Korea ver trokken. De manschappen vormen het aanvullingsdetachement. Na mens de regering las luitenant- Zondagmorgen bij het ochtendgloren hebben rechercheurs van de Amsterdamse centrale recherche tezamen met mannen van de districtsrecherche der rijkspolitie het net, dat om de beruchte inbreker Manus Oly was gespannen, dichtgetrokken. Ineenge doken onder een keukentafeltje op de tweede verdieping van het perceel Paardenstraat 11 te Amsterdam troffen de politie mannen Oly aan. „Ik ben blij, dat hei spel uit is" waren de woorden, waarmede hij inspecteur Prakken van de centrale recherche begroette. Zonder enig verzet te bieden liet hij zich wegvoeren naar het hoofdbureau, waar hij thans is opgesloten. pen en in Soest werd tenslotte een band en de voorruit van de auto stukgeschoten. Manus moest vlak bij het Koninklijk Paleis stoppen. Hij vluchtte de bossen in en verdween tenslotte met een gestolen fiets. Kort daarna deed hij weer van zich spreken, dit maal door een inbraak in Lands meer. Toen hij op het punt stond een brandkast, waarin zich f 40.000 bevond, open te snijden, werd hij weer betrapt. Een wilde vlucht door de weilanden en door sloten volgde en nogmaals was Oly de politie te vlug af. Zeven weken geleden ont vluchtte Manus Oly uit de voor malige Marechausseekazerne te Wormerveer, waar hij door de rijkspolitie was ingesloten, ver dacht van een hele serie inbraken in de Beemster, Hattem, Apel doorn, Helmond en tal van andere plaatsen. Twee dagen later brak Manus, die uiteraard niet over geld be schikte na zijn ontsnapping, in te Oldenbroek bij een slager. Hij stal een auto, verscheen diezelfde nacht in Heerde, werd op heter daad betrapt, maar wist te ont snappen en maakte toen een dolle rit over de Veluwe naar Amster dam. Op tal van plaatsen trachtte de rijkspolitie hem te doen stop- Tijdens een plechtige bijeenkomst in het gemeentehuis van Eenrum hebben oud-RAF-piloten, die tijdens de jongste oorlog enkele van hun strijdmakkers bij dit Groningse plaatsje zagen sneuvelen, ter nagedachtenis aan hun kame raden en als dankbetuiging voor de zorgen, die de inwoners van Eenrum aan de graven der gesneuvelden besteden, een plaquette aangeboden. Mevrouw de Baronesse E. de Serclaes, moeder van een der mannen die bij Eenrum het leven ver loren, en de burgemeester van Eenrum, mr. J. G. R. Vos, voor de onthulde plaquette. Op de achtergrond kolonel v. d. Speek O'Breen, welke aanwezig was namens de opper bevelhebber in het Vierde Militaire Gewest. Hij dook onder Onder leiding van adjudant Webster van de recherche van de Rijkspolitie district Amsterdam werden nu alle denkbare maat regelen getroffen om Manus Oly, die nog steeds geen succes met zijn pogingen om uit'geldnood te komen had gehad, geen kans meer te geven. Spijkerplanken op we gen, neergelaten tolbomen en tal van andere voorzorgen moesten beletten, dat Oly, die bekend staat als een voortreffelijke chauffeur, geen kans zou krijgen met een gestolen auto op pad te gaan. Maar Oly bleek door de grote publiciteit, die het gevolg was geweest van zijn acties, voorzich tig te zijn geworden. Hij dook onder. Net werd gespannen Het werd nu voor de politie een kwestie van geduld. Van alle kanten en lieden kwamen tips binnen en niet onvermakelijk is, dat sommige van deze vertrou welijke mededelingen aan de po litie gedaan niet anders bleken te zijn, dan onderlinge pogingen tot het nemen van wraak tussen buren. Ook belastingambtenaren wer den niet zelden aangewezen als mensen, die Manus Oly verborgen hielden. Maar uit al deze tips en mededelingen bleek de heren Prakken en Webster, die in nau we samenwerking de opsporing ter hand hadden genomen, toch wei, dat Manus Oly zich verbor gen hield in de onmiddellijke omgeving van of zelfs in Amster dam. De Amsterdamse onderwereld verleende hem, aangetrokken door zijn brutaal optreden, ken nelijk medewerking. Na verloop van tijd verbleekte echter de stralenkrans en bleken de vrien den van Manus, en zijn vriendin nen niet te vergeten, minder ge neigd nog langer de kosten voor zijn levensonderhoud te dragen. De Zaterdag voor Pasen was Manus Oly gedwongen een nieuw schuiladres te zoeken. Hij begaf zich per taxi naar Zaandam, maar kon de ritprijs niet betalen bij zijn arrestatie had hij juist één cent in zijn zak. De taxi-chauffeur wendde zich tot de politie en er volgde een nauwkeurig onderzoek in de buurt van Zaandam, waar hij was afgezet. Nog één keer lukte het Manus door de gaten van het net te ontsnappen en hij keerde terug naar Amsterdam. Dank zij echter het voortreffe lijke werk van de recherche der Zaanse politie kon men uit zijn bezoek aan Zaandam conclusies trekken, die houvast boden. Men vond een vrouw met rood haar, die de vriendin van Manus bleek te zijn. Hoewel deze vrouw alles in het werk stelde om de politie op een afstand te houden, wist deze, door haar onopvallend te volgen, toch het adres te vinden waar Manus moest zijn. Het was in de Paardenstraat. In de val Pas toen men de absolute zeker heid had, waar hij moest zijn, werd een groots opgezette inval voorbereid. Vijftien rechercheurs en een tiental agenten werden in de vroege morgen van 1 April in, om en op het huis geposteerd en bij het aanbreken van de dag, klapte de val dicht. Na een ver twijfelde poging om nog via de daken te ontsnappen, moest Ma nus zich tenslotte gewonnen ge ven en zonder verder enige tegen werpingen te maken stapte hij Zondagmorgen om zes uur een cel in het hoofdbureau binnen. Vader van 5 kinderen Manus Oly, die 37 jaar oud is en vader van vijf kinderen, zal weldra terecht staan voor zijn laatste serie van bij elkaar een tiental inbraken of diefstallen van auto's of fietsen. Bovendien wach ten hem nog 19 maanden gevan genisstraf, die hem voorwaarde lijk waren kwijt gescholden toen hij aan het einde van 1950 de gevangenis te Hoorn verliet. Uit deze gevangenis was hij in 1948 ontsnapt, maar was hij spoe dig weer gevangen. generaal D. C. Buurman v. Vree den een boodschap voor. Het detachement staat onder het com mando van majoor A. C. van der Meijde, die op Korea ook als waarnemend commandant zal op treden. Onder de vrijwilligers bevin den zich ook enkele genaturali seerde Polen en verder gaan er drie verpleegsters mee van het V.H.K., nl. de dames H. Dekker uit Rotterdam, S. Minnema uit Joure en M. Hoekveen uit Maas land. Tijdens de reis zijn de vrij willigers de gasten van de Ame rikaanse regering. In UNO-ver- band reizen ook twee Nederlandse verplegers mee, die in Korea niet van boord zullen gaan, want op de terugweg vervoert het schip gewonde militairen, die dan in verschillende buitenlandse havens worden gedebarkeerd. Voor het hoogste goed De inscheping had een vlot ver loop en nadat de Kon. Militaire Kapel, die het afscheid opluis terde, 't Wilhelmus had gespeeld, las generaal Buurman v. Vreeden een boodschap van de regering voor. In deze boodschap werd o.m. gezegd, dat het vaderland trots is op de mannen, die, evenals hun voorgangers, in het kader van de samenwerkende naties aan het Koreaanse volk het hoogste goed, de vrijheid, gaan brengen. Koninklijke boodschap Aan boord heeft de comman dant een boodschap voorgelezen van H.M. de Koningin, waarin de mannen een goede reis wordt ge wenst en de Koningin overtuigd is, dat het detachement in Korea de eer van de Nederlandse sol daat hoog zal houden. Twee redevoeringen (Sm.). De regering doet zo nu en dan toch wel een en ander aan voorlichting, o.a. voor de radio, in een rubriek „Vraag en Antwoord". Dat ris o.a. op Vrij dagavond kwart over zeven. Het N.V.V. heeft ook een voorlich tingsrubriek, voor de Vara-micro- foon. Ook Vrijdagavond om kwart over zeven! Geen juiste gedrags lijn, zouden wij menen. Boven dien spreken de lezingen en re devoeringen elkaar nogal eens tegen. De Overheid heeft op be paalde dingen een andere kijk dan de vakbeweging, die in elk geval op de eerste plaats voor het eigen belang van de leden zorgt, terwijl de Overheid voor het algemeen belang staat. Intus sen: vrijheid, blijheid. Maar zoals het j.l. Vrijdagavond ging, was het toch wel een beetje vreemd. Over de ene zender betoogde meneer Vermeulen van het NV.V. dat het geen pas gaf voor staats secretaris dr. van Rhijn, om een week te voren te zeggen, dat er niet meer over de lonen onder handeld zou worden, dat was af en uit, enz, en als' je de knop omdraaide, hoorde je op de andere zender dr. van Rhijn, die ook weer het woord voerde, zeg gen (en herhalen van de vorige keer!) dat er van een nieuwe loonronde na die van 21 Maart ..geen sprake meer kan zijn" Hier staan, in een precaire zaak, twee standpunten gevaarlijk te genover elkaar. Wij moeten toch zeggen, dat wij de houding van het N.V.V. niet kunnen bewon deren. Men vraagt nu om opening van het overleg, over alle punten, de loon- en prijspolitiek betref fende, terwijl men weet en wist. dat de regering van mening is, dat het voortgezette overleg niet meer over de lonen zou kunnen gaan, maar bijv. wel over andere mogelijkheden van compensatie, over de productieverhoging, wel ke nu eerst eens aan de beurt moet komen, over de regeling van en eventuele controle op de prij zen, wat ook een actueel vraag stuk is, dat het niet kan blijven rusten, enz. Wordt er niet meer over de lonen gepraat, dan is er geen snrake meer van loon-over- leg, maar van loondictatuur, al dus de heer Vermeulen, maar hij weet toch, dat er loonoverleg ge weest is en dat dit voor Pasen is afgehandeld, terwijl alle an dere kwesties waren blijven rus ten. Onder deze omstandigheden van loondictatuur spreken, is op ziin zachtst gezegd, vrijmoedig. De heer Vermeulen draait de zaak hier om, evenals hij dat doet, als hij zegt. dat de regering geen conflict moet zoeken met de vakbeweging. Dat doet de rege ring immers niet. maar de vak beweging. althans het N.V.V., dat eigenmachtig-zelfstandig ging op treden. moet, dat ook niet doen Grote woorden als conflict en sta king. e.d. zijn door het N.V.V. het eerst, voor de Vara-micro- foon gebruikt. Het N.V.V. heeft de baan van het goede overleg het eerst verlaten, door zelfstan dig. los van de anderen boven dien, een houding aan te nemen. Die kwam hierop neer, dat er werd geëist en met dikke woor den geschermd. dat er, precies gezeed. duidelijke druk werd uit geoefend. Dat past niet in deze tiid. dat is geen stijl, die aan vaard kan worden, waar ook an dere groenen wensen hebben waarvoor de regering niet op zij kan eaan. als dat eisen zouden worden. Tenslotte staat de rege ring open voor alle overleg, maar niet onder druk. van welke zijde dan ook! Het m.s. „Johan van Olden barnevelt" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" is Zon dagmiddag om zes uur naar de directie der maatschappij me dedeelde opnieuw naar zee vertrokken. Op dat tijdstip ver liet het schip zijn ligplaats in het Noordzeekanaal bij de Velserbrug. Een oplossing van hef raadsel der brandstichtingen aan boord, die de gezagvoerder vorige week dwongen naar IJmuiden terug te keren, is zo deelde de officier van justitie te Amsterdam mede nog niet gevonden. Kapitein is garant De gezagvoerder, kapitein H. A. Broere, heeft kort voor het ver trek de passagiers toegesproken en medegedeeld, dat er zijns in ziens thans echter zodanige maat regelen zijn getroffen ter bevei liging van opvarenden en schip, dat hij de volle verantwoordelijk heid van het vertrek, ondanks dat justitie en recherche de dader van de brandstichtingen nog niet heb ben weten te vinden, op zich kan nemen. Recherche aan boord Ter assistentie van de gezag voerder maken enkele ambtena ren van de recherche der rijks politie te water de reis mede. Bovendien is de bemanning uit gebreid met een aantal wachts- lieden. De verwachting is, dat de „Jo han van Oldenbarnevelt" op 29 April a.s. Freemantle, de eerste Australische aanloophaven, zal bereiken. Er hebben zich sinds Vrijdag j.l. geen ongeregeldheden meer aan boord voorgedaan. KOSTBARE VEESTAPEL VERLOREN Zaterdagmiddag heeft een felle brand gewoed in een boerderij te Rotstergaast bij Heerenveen, be woond door C. Holtrop en diens vader S. Holtrop uit Weidum. De brand is ontstaan, doordat uit de benzinemotor van de melkma chine plotseling een geweldige steekvlam naar voren schoot, waardoor in zeer korte tijd de hele boerderij in vlammen stond. Het was de bewoners niet mo gelijk het vee te redden, waar door niet minder dan 21 koeien en een stamboekmerrie zijn ver brand. 7 koeien waren zo ernstig gewond, dat ze moesten worden afgemaakt. Ook een auto bleef in de vlammen. De gehele boerderij is afgebrand, zodat ook van de inboedel nagenoeg niets behouden is gebleven. Toen de Heerenveen- se brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, arriveerde, was er van de boerderij niets meer te behouden. De brandweer is nog bezig met de nablussihgswerk- zaamheden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1