Matthaus Passion in de Grote Kerk T.AV. E. N. O. Landsbelang eist versobering Nog één avond een grote belangstelling gevraagd Uitstekende uitvoering van Sublieme uitvoering B. en W. zullen krachtig woning beleid blijven volgen Amsterdams Kamermuziek Gezelschap ALKMAAR EN OMSTREKEN Alkmaarse vertolking neemt een plaats van betekenis in Ad Boxem: 58.9 sec. in 100 meter vrij! Fancy-Fair R.K. A.F.C. Jeugdactie Kracht en elegance in Gulden Vlies Gemeenteraad Langendijk Benoemingen in het Bisdom Haarlem Vrone herdacht 30-jarig bestaan AGINA 2 MAANDAG 2 APRIL 1951 ALKMAAR. Er ziin weer honderden en nosr eens honder den concertbezoekers eeweest, die naar de traditionele Passie- uitvoerinc van de Ned. Herv. Oratorium Vereri^tna ziin eaan luisteren. Het schiint wel. of on- vereankeliike meesterwerken ook een onvergankelijke belangstel ling bliiven trekken. Oorsnronke- liik werd de nassie-muziek van Bach on Goede Vrijdag uitge voerd. maar ook buiten de Passie- tiid kan men deze schone muzi kale meditatie volledig accente ren. Uit de aard van de zaak raakt dit koor steeds meer vertrouwd met Bach's schenning en de inter pretatie van dirigent Jonker richt zich kennelijk on de religieuse kern van het werk. Ieder jaar wint de uitvoering aan volkomenheid, zonder te ver vallen in een routineuse wiize van zingen; alles blijft fris en bezielend en wordt in dit opzicht gelukkig dus geen traditie. De totaal-indruk was zéér voor treffelijk en overtrof nog die van de vorige uitvoeringen. Onder de vele Passie-uitvoe ringen neemt de Alkmaarse zeker een plaats van betekenis in. De koren werden zeer beschaafd en met veel uitdrukking gezongen, zonder dat men verviel in over dreven détail. Vooral ook het eerste koor Kommt, ihr Töchter. De prachtige cantus firmus werd hier door het jongenskoor op in drukwekkende en sublieme wijze gezongen. Treffend werden ook de Koralen uitgevoerd met uit stekend evenwicht in de klank verhouding en zéér mooie nuan cering. Het was, of zelfs de so listen door de stijlvolle koor interpretatie werden gestimuleerd. Dora van DoornLindeman zong met grote innerlijke bewogen heid; de alt Annie Hermes bleef in zeer voorname en artistieke wijze van zingen ongemeen boeiend. En wat valt er nog te zeggen van de bas Laurens Bogt- man, de vertolker bij uitnemend heid van de Christus-partij, Bogt- man, die de gehele party uit het hoofd zingt en van de tekst een levend gebeuren maakte, door een schier-volmaakte wijze van dictie? De tenor-aria's werden door Wiebe Drayer zeer gevoelig en muzikaal gezongen. Han le Fèvre verving Jan Schip per, als Evangelist, op artistieke wijze. De bas Piet Dalenberg zong niet veel, maar goed. Het deed ons genoegen te constateren,' dat zijn zingen aan betekenis wint. Ook de instrumentale solisten, welke in Bach's Matt'haus een rol spelen, willen we bijzonder ver melden, om hun zeer verant woorde muzikale medewerking. De organist Piet v. Egmond, Jan Hesmery, viool, Marinus Ruysink, PROPAGANDAVERGADERING „ST. ANTHONIUS" ALKMAAR. De R.K. ge ëmployeerden in het hotel-, café- en restaurantbedrijf die eigenlijk allen thuis horen in de R.K. Bond St. Anthonius, worden opgeroe pen voor het bijwonen van een vergadering op 3 April a.s. te 12 uur 's avonds in café Haring, Oudegracht. Op deze vergadering zal de nieuwe loonregeling wor den besproken door de heer v. Bijsterveld. .Deelname aan deze bijeenkomst door allen die in het hotel-café en restaurantbedrijf werkzaam zijn, is zeer gewenst. DE OOGST VAN DE STRAAT ALKMAAR. Gevonden over het tijdvak van 22 Maart tot en met 28 Maart 1951 en te bevra gen aan het Bureau van Politie te Alkmaar op kamer 14, le étage, iedere werkdag van 1718 uur, behalve op Zaterdag. rode want; oorbel; rode want; kousen en sokken; padvinders- riem; portemonnaie met inh.; enveloppe met inh.; RK misboek je; herenhoed; pak touw; porte monnaie met inh.; idem; bril; kinderportemonnaie; kralen ket ting; bruin-groene muts; alpino; parapluie; rode autoped; riem; zwarte kindermuts; want; cein tuur; herenhandschoen; hand schoen; boord (overhemd). Als gevonden bij het Bureau van Politie aangegeven en op on derstaande adressen te verkrij gen nagelgarnituur H. Endel, Malc-Pontstraat 30; broche van Dijk, Frederikslaan 11, Heiloo; parapluie Sloten, Frieseweg 74, Oudorp; drie pakjes met inh. Tij- me, Ferdinand Bolstr. 22; das speld, Verspaandonk, VoordamS; portemonnaie W. v. 't Kaar B. Bottemannestr. 70; rozenkrans, Endel, Macl. Pontstraat 30; grijze wanten, Karsenboom, P. L. Tak- straat 4; vulpen Groen Nieuwlan- dersingel 2; parels Timmermans, Langestraat 4; vulpen, J. Gaar- stra, Zocherstraat 42; autoped, v. d. Laar, Ferd. Bolstraat 10; al pino, Metselaar Oudegracht 23; postzegels Marees-Oudes, Pay- glop 17; glacé handschoenen S. M. Assee Zeglis 83; polshorloge R. v. d. Meulen, Hoeverkade 24. dameshandschoen, Mevr. Pop, Kennemerstr.weg 63; gebreide handschoen, M. G. Zwart, Rorh- dalestraat 4; handschoen, Looij- man, Westerweg 90. portemonnaie met inh.., Schalkwijk Snaarmans- laan 74; fluitje D. Doets, Houtt.il 19; handschoenen M. Donneman Brunoweg 22, Heiloo; sjaal. T. Dekker, Bleekerskade 32; shag- doos A. Gent, Stationsweg 76; vulpen L. de Boer, Keetgracht 18; kogellager, K. Schutte, Rid derstraat 12; wanten, de Graaf, Wollebrandstraat 13; vulpen, D. Wester, Koorstraat 5; rol (pa pier), R. Visser Vermeerstraat. 25; portemonnaie met inh. F. Kulman, Achterweg 45; twee oor bellen, T. Kaandorp, Fnidsen 75; portemonnaie met inh. G. Suiker, Magdalenenstraat 15. fluit en Nico Akkerman, cembalo. De orkest-begeleiding was toe vertrouwd aan de Haarlemse Or kestvereniging. Dit orkest heeft zijn taak uitnemend volbracht; zeer volgzaam en met toewijding werden de intenties van de diri gent verwezenlijkt. Nogmaals, de Mattheus-passie 1951, welke zich, zonder te ver starren, nauwkeurig aan het no tenbeeld hield, kan, zo niet als absoluut model de steeds nog blijvende vraag bij Bach dan toch zeker als uitstekend voor beeld worden gesteld. De vele honderden luisteraars hebben in schier ademloze stilte Bach's voorname passie beluisterd en zullen zeker met onvergetelijke indrukken huiswaarts zijn 'ge keerd. Moge het de dirigent Corn. Jonker en de Ned. Herv. Orato- riumvereniging gegeven zijn, de schone traditie van de Mattheus- uitvoering nog jaren voort te zet ten. W. SCHREURS. KRINGZWEMCOMPETITIE BRACHT D.A.W. DE ZEGE Zaterdagavond werd in de Overdekte te Alkmaar het laat ste deel van de Kringzwejr.'com- petitie verzwommen voor een talrijk publiek. Geheel volgens de verwachtin gen wonnen de Alkmaarders ook dit deel zodat de wisselbeker in de Kaasstad bleef. Deze wedstrijden kenmerken zich steeds door een geweldige spanning doch ditmaal heeft het publiek zeker van veel goede sport kunnen genieten. Er wer den verscheidene Kringrecords gebroken terwijl het Ad Boxem als derde Nederlander gelukte de 100 m. vrije slag onder de minuut te zwemmen. De manier waarop was echter een even grote verrassing. In één machtige spurt snelde hii voort de keerpunten razend snel nemend. Dit leverde hem een tiid op slechts 0.3 sec. boven het Nederlands record van zijn zwemvriend Joris Tjebbes, dat op 58.6 staat. De stand van deel III en de eindstand zijn: DAW 1480.8 4887 9 Nereus 1658,1 5271,5 Nentunus 1678.5 5363.7 Helder Comb. 1669,2 5530.9 Een verrasing was het, dat Den Helder Combinatie Zaterdag op de derde plaats eindigde vóór Neptunus en slechts met gering velschil achter Nereus. Wij komen op de overige pres taties morgen terug. ALKMAAR R.K. A.F.C. staat dit weekend in het middelpunt van de belangstelling, niet alleen door de éclatante 51 over winning op de kampioenscandidaat Z.A.P., waarmee de spelers van ons eerste hebben getoond, dat ze het toch wel kunnen, maar ook door de Fancy Fair voor de R.K. A.F.C. Jeugdactie, die zich Zaterdag en Zondag in een geweldige belangstelling mocht verheugen en die vanavond van 7 tot 11 uur nog ge opend is. Reeds lang voor de opening verdrongen zich de vele fancy- fair-liefhebbers voor het hek aan de Blekerskade. De opening was officieel; de voorzitter van het comité, de heer ten Hope, sprak een hartelijk welkomstwoord, in het bijzonder tot de Algemeen Sportadviseur, Rector v. d. Hoek en Broeder Overste, waarna hij een uiteenzetting gaf van het doel waarvoor deze fancy-fair was opgezet. Hij wees op de grote kosten die verbonden zijn aan bet in de competitie spelen van ling- voor Het Ding was zoek, on- Zondag na de wedstrijd was het vol; té vol zelfs, omdat, de ruim te nu eenmaal beperkt was. Als 't wéér beurt zal naar 'n grotere ruimte moeten worden uitgekeken. Tot sluitingsuur bleef het druk op de Fancy Fair; aan de lopende band gingen de fraaie prijzen weg, door het rad van avontuur aangewezen. Na het rad, trok het touwtjestrekken de meeste be zoekers, gevolgd door balgooien en AFC-werptent. De belangstel- 20 van de 30 elftallen die R.K. A.F.C. telt, waardoor -zij een der grootste voetbalverenigingen in den lande is. Het eerste elftal ziet geen kans om de daarvoor nodig zijnde bedragen bij elkaar te voetballen en zo stond het A.F.C.- bestuur voor het ernstige dilem ma: werken met een tekort, of de R.K.A.F.C. jeugd (junioren, adspiranten en welpen) van de voetbalsport in Katholiek ver band uit te sluiten. In dit laatste geval zouden ca. 20 elftallen, door de Eerw. Broeders met zo veel liefde en opofferingen ge kweekt, aan hun lot moeten worden overgelaten. En dat mag nooit gebeuren! Spr. herinnerde in dit verband aan de woorden van Z. H. de Paus, die de sport een leerschool noemde van eerlijkheid, moed, uithoudingsvermogen, doortas tendheid en verbroedering. Daartoe aangezocht door het bestuur vormde zich een comité, dat de fancy-fair, met veler medewerking organiseerde en uit de baten de instandhouding van de R.K.A.F.C.-Jeugd hoopt te verzekeren. Dat zal het geval zijn, als de uitkomsten aan de ver wachtingen beantwoorden. En dit hangt af van de offervaardigheid van Katholiek Alkmaar; van alle ouders in het belang van wier kinderen dit werk werd aange- i pakt. En het comité verwacht, dat deze offervaardigheid dan ook getoond wordt. Toespraak rector v. d. Hoek Rector v. d. Hoek, die hierna het woord kreeg, ondersteunde dit beroep op Katholiek Alkmaar en wees er op, hoe broodnodig het is de R. K. jeugd in de sport verenigingen op te vangen. Spr. wenst het comité en zijn mede werkers 'n groot succes toe ook financieel opdat aan de jeugd gegeven kan worden, waar zij recht od heeft. Reeds bij voor baat bracht hij dank aan alle medewerkers. Nadat de poorten waren ge opend en de zaal was volge stroomd, speelde het Vendel van St. Caecilia, dat reeds een mars door de stad had gemaakt, o.l.v. de heer Lang Kemper, de ope ningsmars. Feest begon. En toen begon het feest. De stands waarin de meisjes van A.O.G., onze handbalclub haar zeer gewaardeerde medewerking verleenden hadden over be zoek niet te klagen. Het bleef druk tot het sluitingsuur. Ook danks de mooie prijs. De gratis kaarten voor de wedstrijd Hol land—België werden gewonnen door de trouwe grensrechter Siern Groot en door Jan Schoen. Vanavond om 7 uur gaan de Fancy Fair-poórten voor het laatst open eii alle stands zijn weer gevuld met aanlokkelijke prjizen, w-o. weer een kaartje Ho'lanaBelgië wedstrijd. Om 10" uur of daaromtrent trekt ten overstaan van het Fan cy Fair-comité de grote verloting, waarvan de laatste loten hopelijk vanavond nog hun weg zullen vinden. Bij voorbaat kunnen we zeggen dat de Fancy Fair geslaagd is; maar dan moet het vanavond ook weer zo gezellig druk worden al3 het steeds was. U komt toch ook noig even kij ken? ALKMAAR Het concert van de Alkmaarse Kamermuziek vereniging werd deze avond vrij goed bezocht, maar gezien het „bijzondere" van deze concert avond hadden we gaarne een veel grotere belangstelling aan getroffen. Dit Amsterdams ensemble werd gevormd door Hubert Bahrwasser (fluit). Piet Heuwe- kemeijer (viool), Koen van der Molen (alt-viool) en Johan de Nobel (cello). Een instrumentale combinatie dus welke we alhier helaas maar te zelden krijgen te horen. Wat deze kunstenaars ons uit de kamermuziekliteratuur kwa men voorspelen, zal voor veel luisteraars evenzoveel openba ringen zijn geweest, als het aan tal werken op het programma vermeld. Begonnen werd met een ver rukkelijk kwartet van Mozart voor viool, fluit, alt en cello. Het was .weer de genialiteit van Mozart welke zich in ieder werk voor welke bezetting dan ook, manifesteerde. Het prachtige „Adagio" waarbij de fluit de cantilene speelt en slechts door de andere instrumenten met pizzicato begeleiding wordt ge accentueerd. zal wel lang in her innering blijven. De volgende drie werken wer den in trio bezetting uitgevoerd en konden we beluisteren hoe geniaal de groot-meesters, met de simpele driestemmige schrijf wijze schitterende creatie's wis ten te leveren. Het Trio op, 77 van Max Reger boeide door een felle bewogen heid, en viel althans voor deze componist op. door een zeer transparant stemmenweefsel. Het moderne facet van deze kunstavond bestond uit het trio op. 40 voor fluit, alt en cello van de Franse componist. Albert Roussel. Een zeer fijnzinnige en geestige partituur. Tot besluit de Serenade in D. Wielrennen EIERENRACE ALC. VICTRIX ALKMAAR Gisteren heeft Alcmaria Victrix haar jaarlijkse eierenrace gehouden. Dat hier voor grote belangstelling van de zijde der renners bestond was te verwachten. De afstand voor de A en B klas was 55 k.m. eni voor de C- klas 46 k.m. In de A klas was het Jn. Pronk, die in een mooie sprint won van J. de Beurs en H. v. d. Sluis. Op de 4e plaats eindigde B. v. d. Kamer. In de B klas viel het goede ril den van Bellis en Bloetjes op. Het was dan ook jammer dat door een valpartij Bloetjes wat ten achter kwam. Bellis won dan overtuigend van M. Pronk. Bloet jes legde beslag op de derde plaats. In de C klas was, het uiteinde lijk ook de sprint die de beslis sing bracht. Hier toonde Keuken zich de snelste vóór J. Schuite- mak.er en K. Veldboér. De uitslagen luiden: A klas: 1. Jn. Pronk; 2. J. de Beurs; 3. H. v. d. Sluis; 4. B. v. d Kamer: 5. J. Peëreboóm. B. klas; 1. E. Belles; 2. M. Pronk; 3. J. Bloetjes; 4. T. W. Jongians; 5. K. Pluymers, C klas: 1. J. Keuken: 2. J. Sehuitemaker: 3'. K. Veldboer. Aangehouden ALKMAAR. Vrijdag is aan gehouden een 27-jarige fabrieks arbeider die zich alhier, ten na dele van een bedrijf waar hij werkzaam was, herhaalde malen in het afgelopen jaar heeft schul dig gemaakt aan diefstal van kaas. De man is op het politie bureau ingesloten. op. 25 van Beethoven voor fluit, viool en alt. Beethoven schreef hier een stuk absolute muziek van een zeer opgewekt karakter. Hier nog niet de groot-meester, die' zijn revolutionaire gevoelens afreageerde in het notenbeeld, maar in de eerste plaats de mu zikant die zich alleen maar open. baart als vinder van bekoorlijke melodieën. Van al de gespeelde werken gaf het Amsterdams Kamermu ziek Gezelschap een zeer artistie ke interpretatie, en maakte dit concert voor de toehoorders tot eer» waar muziekfeest. Het publiek was zéér enthou siast in waardering en zal gaar ne dit sublieme ensemble op ons stond, zodat het vertrek zich met concertpodium terug zien. rook vulde. Top-bezoek aan tentoonstelling ALKMAAR. De tentoonstel ling „Het Circus Komt" die in de afgelopen week in het Stedelijk Museum was ingericht, trok ruim 1000 betalende bezoekers. Onder de vele belangstellenden bevond zich ook de burgemeester van Alkmaar, en echtgenote, die zich geruime tijd op de tentoonstelling heeft bewogen. Al met al is de tentoonstelling een succes ge worden. DE KACHEL AANGEMAAKT ALKMAAR. Omstreeks 12 uur Zaterdagavond werd de politie gewaarschuwd, dat er in een woning van de Geest een sterke rookontwikkeling werd waargenomen. Het bleek dat een alleenwonende man van 91 jaar rustig zijn pijpje zat te roken, bij een pas aangemaakte kachel, waarvan de sleutel niet open ALKMAAR. Voor de tweede maal sinds de oprichting gaf de R.K. Gymnastiekvereniging Tot Algemeen Vermaak En Nuttige Ontspanning (TJl.V.E.N.O.) een uitvoering voor belangstellenden, een uitvoering, die in kwaliteit de eerste verre overtrof en waar mee de vereniging haar zuster verenigingen uit de naaste om trek overtroeft. En dit komt dank zij de grote inspanning welke be stuur en leden zich getroosten om de vereniging groot te maken en ernaar te streven, dat zij haar doel middels goede sportbeoefe ning te komen tot een gezonde ziel in een gezond lichaam, steeds meer benadert. Thans telt de vereniging 450 leden. De uitvoering van Zater dagavond in het Gulden Vlies werd o.a. bijgewoond door de G.A. Rector v. d. Hoek, de Eerw. Broeder Overste en enkele Eerw. Broeders, het Katholieke Raads lid de heer Woldendorp, en Zus terverenigingen. Maandenlange voorbereiding had tot resultaat, dat de uitvoe ring in technisch opzicht op hoog peil stond. Binnen vijf jaar heb ben zowel Dames als Heren reeds vorderingen gemaakt, die niet, dan na hard werken zijn kunnen behaald worden. De vorm, waar in het geheel werd gegeven, was bijzonder aardig en origineel en de verschillende oefeningen wer den aangekondigd door een con ferencier in boerencostuum en telkens afgewisseld met zang van buitenlandse volksliederen, waar bij het optreden van de drie „Russen" zo daverend was, dat men ze graag nog eens liet terug kómen. Brugoefeninge n De brugoefeningen Dames en Heren, Paard-oefeningen Heren en Ring-oefeningen Dames ver- Henen stijlvol en zij, die wat ver der in de kunst gevorderd waren, gaven mooie staaltjes te zien van kracht en elegance, behendigheid en volmaakte zekerheid van wer ken. Soms ging het er zo verbluf fend aan toe, dat het publiek van bijna pure angst om een ongeluk, er klamme handen van kreeg. Voorts vermeldde het program ma, waarin ook enkele aardige schetsjes waren opgenomen, een charmant elfendansje door meis jes van 710 jaar, vrije oefe ningen meisjes 1114 jaar en baloefeningen Dames 17 jaar en ouder; voorts vrije oefeningen Heren, een zeer goed nummer en acrobatische toeren van de Ko- dunola's. Publiek dankbaar Het publiek toonde zich uiter mate verrast. Aan het slot van de avond werd bijzonder dank gebracht aan de trainer de heer P. van Wonderen, en zijn assis tenten, de heren J. van Wonde ren en J. de Koning en de secre taresse Mej. L. de Rijck, die zich extra moeite hadden gegeven bij de voorbereiding van deze uit voering. De voorzitter de heer P. J. de Bruyn, wees vooraf op het streven van de vereniging en de noodzaak voor de Katho lieke jeugd om de sport te beoe fenen in Katholiek verband, waarop Rector v. d. Hoek na af loop nog even terug kwam en de medewerking van de ouders in riep, het bestuur bij zijn streven behulpzaam te zijn. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Fre- derik zn van A. Groot en J. Bak ker: Augustinus V. P. zv J. Th. A. Bruseker en P. M. J. Smout George L. G. zv G. H. J. Sehweig- man en M. E. Vergnes; Wilhel- mina A. M. dv P. Meijne en A. Bijwaard: Suzette dv J. G. Frij- hóef en W. Visser. Gehuwd: Cornelis Strombergen en Elisabeth G. Honigh. Overleden: Margaretha M. Mulder 56 jaar geh. met J. J. M. Hogeling; Johannes G. Imnink 48 jaar geh. met E. Korver; Cornelis J. Erkamp 85 jaar wednr. van C. de Goede: Martin Groen 81 jaar wednr. van D. Smit. BEGIN VAN BRAND ALKMAAR. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur is een begin van brand ontstaan in de beneden zaal van hotel Victory. Vlak bij de tussendeuren was een borden- warmer geplaatst, die met spiri tus gebrand werd. Vermoedelijk door de tocht is een gordijn be wogen en vatte vlam. Het vuur deelde zich mede aan een tafel waarop tafelkleden, dienkleden e.d. waren neergelegd. De schade deelde zich ook mee aan het be hang. Door de hotelhouder is de brand met een blusapparaat ge blust kunnen worden. B ioscoop-con frole ALKMAAR. De politie heeft in het afgelopen weekend negen kinderen uit verschillende bios copen in de stad verwijderd, die te jong waren om het programma te mogen volgen. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR De grote slag aan de Westerweg is gebeurd! AFC I won met 51 van Z.A.P. Dat deed ons nog weer eens ouderwets genieten. Bravo spe lers van het eerste! Het tweede kreeg een 40 ne derlaag te slikken. De adspiran ten A en C deden het ook best door beiden te winnen. Hedenavond: sluiting fancy- fair met uitslag verloting. Dinsdag Klaverjasdrive in ons clubgebouw Beemster. Reeds 100 deelnemers melden zich. Tot slot de feestavond op 9 April. Wilt U een leuke avond hebbent, waarbij supporters, le den, donateurs enz. gezamenlijk de jeugdactie gaan besluiten? De P.P.C.-er De begroting 1951 van de gemeente Langendijk, welke Vrijdag avond door de Raad werd behandeld, sluit op een bedrag van f913.908.49 in inkomsten en uitgaven, met een post onvoor zien van f9.571.90. In het ontwerp van deze begroting is echter geen rekening gehouden met de rente en aflossing van de investeringen, het nadelig exploitatiesaldo en de te bouwen Chr. Tuinbouwschool, het onderhoud van de Twuyverweg, dat vermoedelijk ongeveer f 4.000.per jaar zal gaan kosten (en door gemeentewerken van Langendijk wordt uitgevoerd). Men komt dus tot een uiteindelijk nadelig saldo van ruim dertig duizend gulden waar tengevolge van de 5 pet. salarisverhoging en enige andere posten nog het een en ander bij zal komen. De verhoging, welke de uitke ring van de te weinig genoten ondernemingsbelasting met in gang van 1950 voor de gemeente Langendijk met zich zal brengen, wordt geschat op vijftig a zeven tigduizend gulden per jaar. Wanneer de verlenging van de noodvoorziening gemeentefinan- ciën geen verslechtering inhoudt in vergelijking met het ingedien de wetsontwerp en ook de uit kering ondernemingsbelasting een feit wordt, verwachten B, en W. dat de geraamde kapitaalsuitga ven in 1951 wel kunnen worden gedaan. Plannen. Geraamd zijn: kosten bouw ambtswoning schoolhoofd f 20.000, sehoeiingwerken f 75.000, bouw van vier bruggen, hoofdtoegangs- brug naar plan centrum, brug Kerklaan, tweede brug veiling- tefrein en balansbrug Oudkarspel totaal f 134.000; uitbreiding alge mene begraafplaats Noord-Schar woude f 15.000; bouw nieuwe Ulo school f 160.500; overneming stra ten in plan centrum f92.500; aan leg sportterrein in plan centrum Voorts komen nog aan de orde: bouw R.K. school voor V.G.L.O., verbouw O.L. school Oudkarspel en de stichting van een zwembad te Noord-Scharwoude. Met de bouw van een dertigtal woningen, de z.g. goedkope wo ningen in het uitbreidingsplan Centrum is een begin gemaakt. De toewijzing voor 19511953 be draagt 33 woningen, maar B. en W. hebben reeds stappen gedaan ter verkrijging van een extra toe wijzing van 62 woningen wegens vermindering 'van woningvoorraad door brand en onbewoonbaarver klaring. De begroting van het gemeen telijk gasbedrijf over 1951 sluit met een nadelig slot van f 12.113.82, waarvan ten laste van deze gemeente komt f 9.691.06. De kapitaalsdienst sluit in in komsten en uitgaven op een be drag van f 1.926.605.92. Algemene beschouwingen Voordat de fractievoorzitters overgingen tot de algemene be schouwingen, ging de raad eerst een uurtje in comité. De heer K. van Dijk (P.vM.A.) vroeg zich af, hoe B. en W. de tekorten zullen dekken. Het hangt van Den Haag af, anderzijds moe ten verschillende werken achter wege worden gelaten. Soberheid is nodig, maar niet ten koste van belangrijke objecten. Krachtige steun moet uitgaan van de bur gerij wat betreft de stichting van een zweminrichting. In de naaste toekomst wenste nij een speel plaats voor de kinderen, o.a. om baldadigheid van de jeugd tegen te gaan. De heer W. Balder (Prot. Chr.) vond het helemaal niet te ver gaan, dat men zich zelfs zware offers getroost, als de vitale be langen maar geen schade zou worden aangedaan. De heer J. Stoop (K.V.P.) leg de het zwaartepunt op de wo ningbouw. Hij wees op de nood toestand in de gemeente en be toogde, dat de te betrachten so berheid in geen enkel geval na delig mocht zijn voor de woning bouw. Bezuiniging behoorde zijns inziens ook niet voor te komen bij onderhoudswerken;' geen op- lapsysteem, dat de gemeente later duur te staan zal komen in let terlijke zinHij stond tamelijk sceptisch tegenover de uitkering ondernemingsbelasting en vond het ietwat gewaagd, op een „ver wachting" een begroting samen te stellen. De Burgemeester betoogde in antwoord op de algemene be schouwingen, dat in deze neer gaande tijd de tering naar de nering moet worden gezet. Het is noodzakelijk, dat de gemeenten de uitgaven beperken. Ook al krijgen we de uitkering onderne mingsbelasting niet, toch moet gestreefd worden naar een begro ting zonder tekorten. En dat kan niet anders dan door inkrimping van de uitgaven. Daarom gaan de noodzakelijke objecten door, wen selijkheden zijn dan van later zorg. Uit de reserve putten, zoals de heer van Dijk voorstelde, is niet wenselijk. De zweminrichting noemde hij een noodzakelijk object: om de zolksgezondheid, ter voorkoming van verdrinkingsgevallen in de waterrijke gemeente en ter ont spanning voor de jeugd. Ik hoop, dat de burgerij door bijdragen het initiatief der gemeente steunt zodat exploitatie ervan en ook rentebetaling en aflossingen mo gelijk zullen zijn. Wellicht dat aanleg van sport terrein en zwembad kunnen wor den uitgevoerd in D.U.W. ver band, (waarvoor de heer Stoop niet erg veel voelde. Een voorstel ter voorziening in ontspanning van de jeugd zal de raad nog be reiken. Daarna ging de raad over tot behandeling van vragen en ant woorden. Wij noemen hier nog enkele geraamde posten: Bestrij ding van tuberculose f7.482.50; contributie Koningin Wilhelmina- fonds f 43.50 ('/a cent per inwo ner); subsidie Geestelijke Volks gezondheid in N.-Holland (10 cent per inwoner) f 1.740.genees kundige behandeling, controle en keuring van ambtenaren en be ambten f 750.rattenbestrijding f 600.—. De begroting werd tenslotte aangenomen met natuurlijk de communist Volkers tegen. De ontwerp-begroting gemeen telijk grondbedrijf 1951 werd eveneens aangenomen. Zij sluit op een bedrag van f 26.200.in inkomsten en uitgaven. De kapi taalsdienst sluit op een bedrag van f 824.100.in inkomsten en uitgaven In verband met zijn benoeming tot onderwijzer aan de Burge meester Waldaschool op Ameland werd aan de heer R. Kreulen, on derwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs te Noord-Scharwoude, eervol ont slag verleend, met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. De raad besloot voorts, te ver kopen aan de Coöp. Afzetver- eniging van Zaaizaad en Pootgoed uit de Noordermarktbond G.A. te Noord-Scharwoude, een perceel bouwrijp industrieterrein, groot pl.m. 2400 m2 tegen een prijs van f 5.50 per m2. De aanleg en het onderhoud van de toegangsweg naar het terrein, komen voor re kening van de gemeente Langen dijk. Voorts werd bepaald, dat de schoeiingen vanwege de gemeen te Langendijk voor rekening van de Coöp. Afzetvereniging zullen worden aangebracht aan de West zijde van het terrein, voor de prijs van f 220.per strekkende meter. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. AFNEMEND BUnG Wisselende bewolking met aan vankelijk voornamelijk in het binnenland enkeïe buien en mor gen flinke opklaringen. Over wegend matige Westelijke wind. Iets kouder des nachts, morgen overdag iets zachter dan vandaag- Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Ka pelaan te Scheveningen (O. L. Vr. van Lourdes) de Weleerw. Heer J. J. Suyker; tot Rector te Leiden (St. Cunera-Gesticht) de Weleerw. Heer L. v. Vugt; tot Kapelaan te Leiden (O. L. Vr. Hemelvaart) de Weleerw. Heer A. H. Schrama; tot Kapelaan te Berkel, de Weleerw. Heer P. A. Tweehuysen; tot Kapelaan te Amsterdam (H. Maria Magda- lena) de Weleerw. Heer P. J. Kraakman: tot Kapelaan te Loos duinen. de Weleerw. Heer A. H. Goeijenbier; tot Kapelaan te As sendelft, de Weleerw. Heer P. C. M. Mussert. die Kapelaan was te Westerblokker. Schuit gezonken ALKMAAR. De schuit die al geruime tijd in de Linden- gracht ligt en die geregeld met ijzer wordt geladen, is op de duur zo zwaar geworden dat hij gezonken is. ST. PANCRAS. Zaterdag avond j.l. herdacht de voet- en handbalvereniging „Vrone" op 'n feestelijke wijze haar 30-jarig be staan. Ter gelegenheid van dit feit werden de heren C. Groen, H. Wiedijk en C. Hoogland gehul digd, omdat zij resp. 30 en 25 jaar de groen-zwarte kleuren dezer vereniging hadden verde digd. In zijn openingswoord wees de heer Modder op de mooie kleed kamers, het prachtige sportter rein en goede geest onder de leden. Ook burgemeester Kroonenburg kwam de jubilerende vereniging feliciteren. Deze vereniging, aldus de burgervader, bestrijkt geheel de gemeente en het is een ideale vrije tijdbesteding voor de jon geren. Hierna voerden de leden een revue op, geheel door hen zelf verzorgd en geschreven door de heer v. Westerop. De balletmees teres was T. van Heugten, ter wijl de algemene leiding bij de heer Klinkhamer in goede han den bleek te zijn. Het is de Vrone-leden gelukt de aanwezigen lange tijd aange naam bezig te houden. Door de heer Modder werden de heren Wiedijk, Groen en Hoog land hartelijk gefeliciteerd met hun jubileum en namens de ver eniging spelde hij hen een gou den herinneringsspeld op de borst. Ook de supporters lieten zich niet onbetuigd en namens hen dankte de heer de Pee de spelers voor de vele mooie wedstrijden, die zij hadden gespeeld. En om de dank niet slechts in woorden uit te drukken, werd ieder der jubilarissen een mooi geschenk aangeboden. De heer Wiedijk zeide zulk een huldiging in geen geval te heb ben verwacht, doch het heeft de jubilarissen goed gedaan; zij hoopten nog lange tijd de Vrone- kleuren hoog te houden. Voor de gezellige sfeer deze avond zorgde het gezelschap „The Mood Makers". Landbouwcursus W ARMENHUIZEN Dezer dagen vond het eindexamen der tweejarige Landbouwwintercur- sus plaats te Warmenhuizen. Nadat de leraar, de heer Doe- dens, de rjjkslandbouwconsulent, de heer Rinsema en de commis sie van toezicht had verwelkomd, ging hij over tot het stellen van vragen wat met goed gevolg door de cursisten werd beant woord. Door de heer Rinsema werd een woord van dank ge bracht aan allen die hadden bij gedragen tot deze goede resulta ten. Tevens bracht spreker zijn felicitatie over aan de cursisten en reikte diploma's uit aan de volgende personen: Jan Vader, Jan Blankendaal, B. Keüzer, N. Bruin, N. Mosch. Jan Tesselaar, Th. Berkhout, G. Hogenboom, P. Molenaar Pz„ P. Ligthart. Zeven candidaten werden afgewezen. De heer P. Ligthart bracht na mens de commissie van toezicht een woord van dank aan leraar en cursisten en hoopte dat in de toekomst de vereniging en de geslaagden de vruchten er van zullen plukken. Namens de leerlingen bracht de heer N. Mosch dank aan allen die hadden medegewerkt aan deze cursus inzonder aan de heer Doedens die bij deze een mooi boekwerk werd overhan digd, met de wens dat hij nog vele jaren zijn nuttig werk moge voortzetten. DE GROEPSCOMMANDANT MET PENSIOEN BROEK OP LANGENDIJK. De opperwachtmeester H. Drie enhuizen, die sinds 1 September 1946 in onze gemeente als politie chef fungeert, gaat op 1 April na een 25-jarige diensttijd bij de politie, deze dienst met pensioen verlaten. Hij begon zijn loopbaan op 9 Juli 1926 als rijksveldwachter. Op 3 Maart 1933 werd hij bevor derd tot brigadier-titulair en ver volgens op 1 Januari 1941 tot brigadier. In de bezettingstijd is de scheidende politie-functionaris als gevolg van de opheffing van 't korps Rijksveldwacht, in dienst getreden van het Korps Mare chaussee. Na de bevrijding trad hij toe tot het nieuw opgerichte Korps Rijkspolitie in de ran? van Opperwachtmeester. Voprdat de Opperwachtmeester Drieën- huizen in onze gemeente wem geplaatst, heeft hij in de bezet ting achtereenvolgens gediend W de gemeenten Hilversum, WeesF en Muiden. Als zijn opvolger is benoemd de Opperwachtmeester W. Erke- lens, thans te Lienden (Gld.).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2