Zielzorgbus.... kapelwagen.... of de wagen van Elias de profeet PROGRA Herdenkingsconcert Willem Mengelberg Pleidooi voor gezinsraad VIA Belofte van Truman rwachtinc rigen in het Haarlem herdacht irig bestaan iii over tot het stellen wat met goed gevolg e cursisten werd beant- Door de beer Rmsema een woord van dank ge t aan allen die hadden hti* gen tot deze goede jesulta- Tevens bracht sprekerzun tatie over aan de cursisten eikte diploma's uit aJ^le nde personen: groepscom m an D ant met pensioen koek op langendijk die sina& nolitie- ■ss.s.kiit Broedergroet. over de grenzen Gezinscongres in 's-Hertogenbosch Enorme belanqstellina Projectiel ontploft Naar wij vernemen: Hevige strijd in Indo-China OP VREDEHOF MAANDAG 2 APRIL 1951 PAGINA 3 ioor het KNMI te van Maandagavond- IEND BEUG bewolking met aan- ornamelijk in net ike'ie buien en m°r- opklaringen. Over- Westelijke wind. nachts, morgen .„„jter dan vandaag- de Bisschop van benoemd tot: Ka- cheveningen (O. L- rdes) de Weleer w. uyker; tot Rector te Cunera-Gesticht) de L. v. Vugt; tot Leiden (O. L. Vr. de Weleerw. Heer tot Kapelaan te leerw. Heer P. A. tot Kapelaan te I. Maria Magda- :erw. Heer P. J- Kapelaan te Loos- Weleerw. Heer A. H. tot Kapelaan te As- Weleerw. Heer P. <-• die Kapelaan was te t> gezonken De schuit die tijd in de Linden- en die geregeld met geladen, is op ae aar geworden dat nij 1CRAS. Zaterdag- herdacht de voet- en eniging „Vrone' op n wijze haar 30-jarig be- gelegenheid van dit de heren C. Groen, n C. Hoogland gehul- zij resp. 30 en 25 groen-zwarte kleuren eniging hadden verde- peningswoord wees de er op de mooie kleed- et prachtige sportter- >ede geest onder de gemeester Kroonenburg jubilerendevereniging Deze vereniging, aldus rvader, bestrijkt geheel nte en het is een ideale besteding voor de jon- voerden de leden een geheel door hen zelf en geschreven door de Vesterop. De balletmees- s T. van Heugten, ter- algemene leiding bu de nkhamer in goede han- kde Vrone-leden gelukt ezigen lange tijd aange- zig te houden, de heer Modder werden Wiedijk, Groen en Hoog- telijk gefeliciteerd met ileum en najnens de ver spelde hij hen een gou nneringsspeld op dehoist. ie supporters lieten zich betuigd en namenshen de heer de Pee de spelers vele mooie wedstrijden, hadden gespeeld. En om niet slechts in woorden drukken, werd leder der ssen een mooi geschenk 'erWiedijk zeidezulkeen 5 nog llmge tffd de Vrone- hooa te houden, de gezellige sfeer deze zorgde het gezelschap ..The Makers". Landbouwcursus 1MENHUIZEN - Dezer vond het eindexamen der riee Landbouwwintercur- aats te Warmenhuizen, at de leraar, de heer Doe- de rjikslandbouwconsulent, er Rinsema en de commis- toezicht had verwelkomd, 31ankendaal, B. KeHMT. i N. Mosch Jan Tesse daten werden afgewezen. heer P Ligthart bracht na- •hdt commilsie van toezicht woord van dank aan Ier ursisten en hoopte dat amst de vereniging iagden de vruchten er n Plukken bracht hadden medegewerkt aan cursus mzonder^aan t boekwerk overhan- jaren 'zfiiT'nuttig werk moge rtzetten. opperwachtmeester H. 6 in onze gemeente als po f nU2n5giar ke fiensuljd bij de Kie) deze dfenst met pensioen rd tot b»gadier-tdulair en ge^r°PIn de bezettingstijd ?s treden van het -.ding trad inPOpperwachtmeester. Voordat Opperwachtmeester Drmen iizen in onze gemeente wer_ jplaatst, heeft ha in ae jrl Eerst waren het autobussen, en toen ze omgebouwd waren ten dienste van de „gemotoriseerde zielzorg" vond een even slag vaardig als practisch man de naam „zielzorgbussen" uit Maar omdat men bi; een bus nu eenmaal aan een conservendoos, aan een collectebus, aan van alles, maar niet aan een altaar of een kapel denkt, werden ze daarna weer kapelwagens ge noemd. Wat eigenlijk fout is, want het zijn geen kapelwagens. De kerkganger staat op zijn best onder een tent, al is het altaar zelf wel in de bus. Heel de ruimte van de grote vrachtwagen is immers gebruikt om zoveel mogelijk levensmidde len kleding en dergelijke mee te voeren, en in een afgescheiden gedeelte ervan slapen dan nog de twee priesters en de chauffeur die d'e bemanning vormen. Het is zeker interessant te we ten, hoe nu precies de kapel wagens werken, en wat de resul taten zijn voorzover Onze Lieve Heer die ook aan arme, ijdele en o zo gauw zelfgenoegzame men sen wil' laten zien. Toen de eerste kapelwagen, op een late zomeravond het grote voorplein van het seminarie Kö- nigstein opreed (Königstein is het vaderhuis van alle verdreven priesters en het seminarie waar vierhonderd jongens allen vluchtelingen of verdrevenen - zich voorbereiden om het werk van de rugzakpriesters straks over te nemen), was er juist een bijeenkomst van priesters uit Si- lezië. Ze zagen daar plots, als de wagen van Elias, de kapelwagen uit de lucht vallen, en zij luchtten hun dankbaar en blij gemoed in een gejubel en gezang, dat schier geen einde vond. Zeer kort daarop arriveerde een tweede wagen uit Nederland, en die twee begonnen, zonder dat iemand met raad of ervaring kon dienen, omdat het immers een totaal nieuw middel was, het ziel- zorgwerk in de diaspora. Winterweer obstakel Vast staat, nu het winterweer het werk éen korte poos heeft stil gelegd, dat de resultaten prachtig zijn, en dat inderdaad deze colonnes van naastenliefde en geloof een geweldige, tref zekere greep geweest zijn, en een voortreffelijk hulpmiddel bij het immense werk van de zielzorg onder de verstrooide kudde. In een vergadering, kort gele den door de leidende figuren van Oostpriesterhulp in Königstein belegd, werden de plannen be sproken en tenslotte het program ma vastgesteld voor het veel uit gebreider werk, dat op Woens dag 4 April weer aan zal vangen, nadat zij in Königstein door Kar dinaal Frings zijn ingezegend. Dan rijden niet twee van deze enorme wagens (ja, enorm, want ze meten van kop tot staart bijna vijftien meter!) door de .diaspora, maar tien, terwijl twee wagens van dezelfde inhoud en capaciteit het vrachtvervoer naar de diverse bases van de kapelwagens ver zorgen- Het dagelijks werk van de be manning ziet er dan als volgt uit. De betrokken vluchtelingenpries- ter is op voorhand door de cen trale verwittigd, en weet wanneer de kapelwagen de diverse ziel zorgstaties, de dorpen en vlekken van zijn ontzaglijke „parochie" aandoet. Hij zoekt dus een ge schikte standplaats( die overigens nog vaak heel ongeschikt moet zijn, want bedenk steeds: we werken in een volstrekt protes tantse streek), en verwittigt op zijn 'beurt zoveel als mogelijk is de gelovigen. Langs wegpn en straten De bus komt gewoonlijk in de late namiddag aan, en trekt eerst langs de wegen en straten als die er zijn waarbij uit de luid spreker voortdurend herhaald wordt, waar de kapelwagen zal gaan staan, en wanneer de Heili ge Diensten zullen zijn. De pries ters, een Duitse en een uit d'e landen van de Benelux, gaan des avonds al op verkenning uit en horen van de pastoor zoveel mo gelijk over de bijzondere noden en aangelegenheden van de gelo vigen in de omgeving. Dan bre ken twee dagen aan van Heilige Missen, predikaties, lof, grondig huisbezoek, ziekenbezoek, waar na tenslotte alles eindigt met een feestelijke godsdienstoefening. Uitreiking liefdegaven Op verschillende wijze wordt tegelijkertijd de liefdegave uitge reikt. Het schoonst en het best geschiedt dit, wanneer dit als het ware onverbrekelijk, als een waarachtig liefdemaal, a's de Agapè, aan de Heilige Mis zelf verbonden is. Maar soms is het beter de uitdeling aan de pastoor of aan zijn helpers en helpsters over te laten. Of dat nu allemaal zo bijzon der is? En. als die mensen een pastoor hebben, waarom moeten er dan twee andere priesters ko men? Bedenk nu goed dat die mensen géén kerk hebben. Ze kerken in een boerenschuur, in een school klas of in een protestante, Evan gelische kerk, die hun tegen be taling wel wordt afgestaan, mits er geen wierookgeur blijft han gen en mits ze vooral niets ver anderen aan het kille en kale in terieur. Dat wil zeggen: ze kerken als de pastoor eens bij hen is. Maar een kind kan begrijpen dat zelfs als een pastoor vijf missen op pen Zondag leest, hij toch nog geen dertig, zestig, negentig „sta ties" bedienen kan. Al is voor hem een arbeidsdag van elf, twaalf uur in het geheel geen zeldzaamheid, en al geeft hij vijf en dertig uur catechismusles in de week, dan nog is er geen spra ke van, dat hij de hem toever trouwde kudde regelmatig de sa cramenten kan uitreiken, laat staan dat hij alles voor allen zou kunnen zijn. Troostend priesterwerk Nu echter de kapelwagen in zijn parochie werkt, kan in een enkel dorp, zij het dan jammer genoeg maar voor enkele dagen, het echte troostende priesterwerk worden verricht. De Kerk komt tot de mensen. De zieken kunnen nu allen wor den bezocht. Het huisbezoek stilt wonden en heelt verdriet. De luister van de eredienst want vergeet niet dat de kapelwagens zo zijn uitgerust dat men werke lijk van luister spreken mag, ver- DE BROEDERGROET VAN OVER DE GRENZEN DINSDAG 3 APRIL 1951 HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Licht orkest en solisten. 7.45 Morgen gebed en liturg, kalender. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Licht ensemble. 10.40 Gemengd koor. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoon muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- med. 12.33 Gramofoonmuz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten 13.25 Amusementsorkest en solis ten. 13.55 Gev. programma. 14.48 Kamerorkest en soliste. 15.30 Gev. programma. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Piano en orgel. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Metropole orkest. 18.45 Sport. 18.54 Dit is le ven, causerie. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 „Hier is Eu ropa: Turkije". 19.52 Politiek over zicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De ge wone man. 20.12 Pelléas et Meli- sande, opera. Circa 20.50 Actuali teiten. 21.30 Gesprek rond de ta fel: Ambtenaar en samenleving. 21.50 Muziek voor blazers. 22.20 Vocaal dubbelkwartet. 22.34 Ge sprek met mijn zoon, causerie. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. (.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00— 24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Gramofoon- ■puzjck. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramo foonmuziek. 9.00 Morgenwijding. ».15 Gramofoonmuziek. 9.30 Lieh- in •j?UZ1£'c' 10.30 Voor de vrouw iu.85 Gramofoonmuziek. 10.50 vpor de kleuters. 11.00 Tenor en piano. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tmnbouwmededelingen. 12.33 Voor urn ?r 1240 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 AVRO-aller- lei. 13.20 Financieel weekover zicht. 13.30 Theaterorkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gramofoon muziek. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinder koor. 17.20 Dansmuziek. 17.45 Re geringsuitzending: prof. dr. W. J. Timmer: Levensomstandigheden van de tropische boer. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Gramofoonmuziek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Promenade ork. en solist. 19.35 Gramofoonmuziek. 19.45 Voordracht. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Geva rieerd progr. 21.15 De antwoord man. 21.30 AVRO-allerlei. 21.35 Operaconcert. 22.00 „Goede moed", causerie. 22.15, _ViooI, clavecimbel en cello. 22.45 Bui tenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 m. 11.45 Operamuziek. 12.30 Weer berichten. 12.32 Gramofoonmu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest concert. 13.45, 14.00 en 14.35 Gramofoonmuziek. 15.30 Koor zang. 16.00 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Gramofoonmuziek. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gramofoonmuziek. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 20.45 Gramofoonmuziek. 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actualitei ten. 22.00 Nieuws. 22 15 Amuse mentsmuziek. 22.45 Gramofoon muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest en solist. 13.00 Nieuws. 13.10. 13.30, 14.00 en 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Zang en piano. 16.50 Gramofoon muziek. 17.10 Verzoekprogram ma. 18.30 Gramofoonmuziek. 19.00 Het Omroeporkest. 19.45 Nieuws. 20.00. 20.35. 20.45 en 21.30 Gramofoonmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Gramofoonmuziek. 22.55 Nieuws, 23.00 Dansmuziek. 23.15 Lichte muziek 23.55 Nieuws 23.55 Nieuws. blijdt de harten en vergroot het vertrouwen. Het feit, dat een priester van ver over die grenzen de broeder- groet komt brengen, dat de Kerk daar vex weg aan hen dénkt, dat zij niet vergeten zijn, en tenslotte nog dat in een liefdevolle gave de wereldbroederschap van de Kerk van Rome tastbaar wordt, dat alles tezamen maakt de mensen beter, moediger, dat alles beves tigd hen in hun geloof. Hun pastoor draagt altijd het zelfde, vale kazuifel, en zij zien hem de Geheimen vieren aan een wrakke tafel of op het neerge klapte blad van een secretaire. Hun herder moet heel zijn altaar behoefte, zijn kelk en zijn missaal in een rugzak meebrengen, en daarom is alles klein en daarom is alles gauw beduimeld en ver sleten- Maar nu herinneren de ge waden, de kandelaars, de kelk, de schellen, de bloemen en het licht hen aan de kerk van vroeger thuis, in de eigen geboorte streek. Verstoken van H.H. Sacramenten Wanneer men met de priesters spreekt die maandenlang met hun kapelwagen zijn rond ge weest, dan vertellen zij met een waarachtig en heilig enthousias me over de mirakelen die God wil doen in de zielen. Biechten over tien, twintig jaar zijn geen zeldzaamheid, en zeer velen heb ben hun zonden niet beleden, sinds de Dies Ater over hen kwam, de zwarte dag waarop zij arm en geschonden werden ver jaagd van hun huis en erf. Als zij dan God weer ontvan gen in éen vertroost hart en een verheugde ziel, dan is de Hemel weer zichtbaar en strekt het leed tevergeefs zijn klauwen naar hen uit. Dan is God met hen, in hen, rond en boven hen, en dan besef fen zij die zo bitter-gelukkig zijn niets meier te bezitten dan God alléén, en die niets meer te ver hopen hebben, tenzij van God alléén, dat God in Zijn ondoor grondelijke raadsbesluiten niets anders kan willen dan hun waar- aohtig geluk, ook al zijn zin en reden voor de mens verborgen- Nu dezer dagen deze kapelwa gens hun zegenrijk werk in de Duitse diaspora zullen gaan be ginnen, zullen Groningen en Friesland in de komende weken kennis kunnen maken met een van hen, welke een tournee door het Noorden van ons land gaat houden. Nadere bijzonderheden hierom trent zullen tijdig in dit blad be kend worden gemaakt. Bij de vele herinneringen, die de bezoekers Zaterdagmiddag in het Concertgebouw bestormd zul len hebben, zal er een geweest zijn, die volkomen domineerde. En wel, de herinnering aan de nu reeds bijna legendarisch ge worden persoon van Willem Men gelberg, de man die bijna veertig jaren lang het muziek-culturele leven in Nederland leidde en aan wiens nagedachtenis dit concert gewijd was. Velen zullen het een ogenblik diep gevoeld hebben, dat het zien -van zijn korte, gedrongen ge stalte op het Concertgebouwpo dium en het onder zijn leiding als geëlectriseerd musicerend or kest nu voorgoed verleden tijd is. Inplaats daarvan zagen wij de taaie, slanke gestalte van Otto Klemperer, zeer beweeglijk, dui delijk en suggestief een stijl- en wijdingsvol programma dirigeren, dat geheel bestond uit werken, die Willem Mengelberg tijdens zijn leven zo dikwijls en zo on navolgbaar tot klinken had ge bracht. Het programma werd geopend met „Maurerische Trauermusik" van Mozart. Diep-ernstige, door verheven schoonheid verheerlijk te treurmuziek. Hierna volgde het laatste deel van Mahler's „Das Lied von der Erde" „der Ab- schied", waarvan Roos Boelsma ontroerend mooi de solo-altpartij zong. Direct hierop bracht het Toonkunstkoor het koraal uit de Mattheus Passie „Wenn ich ein- mal soil scheiden" ten gehore. Nauwelijks waren de laatste to nen verklonken of Otto Klem perer gaf met een kort gebaar te kennen, dat ieder zich van zijn plaats zou verheffen en staande werden enkele ogenblikken stilte betracht ter nagedachtenis van prof. dr. Willem Mengelberg. Het was een indrukwekkend moment. Het concert werd besloten met Beethoven's Derde, de Eroica. Uit piëteit bleef alle applaus achter wege, maar bij het slot verhieven koor, orkest en publiek zich als één man en niemand verliet de zaal voordat Otto Klemperer van het podium was verdwenen. De zaal was geheel bezet en onder de aanwezigen bevonden zich de minister van O.K.W., prof. dr. F. J. Rutten en vele civiele en militaire autoriteiten. Als uiter lijk teken van rouw waaide aan de voorgevel van het gebouw de vlag halfstok. Plechtige Requiem Zaterdagmorgen werd in de St. Willibrorduskerk buiten de veste te'Amsterdam een plechtige Mis van Requiem gecelebreerd voor de zielerust van prof. dr. Willem Mengelberg. Het offer werd opgedragen door pastoor Th. A. Vis met assisten tie van de kapelaans W. M. Ha ring en L. A. M. van Teylingen als diaken resp. sub-diaken. Het zangkoor van de parochie dir. Theo v. d. Bijl voerde de Gre goriaanse gezangen uit. In het priesterkoor had plaats genomen Dom R. Lambriex, se cretaris van de Pauselijke Inter nuntius in ons land. De kerk was nagenoeg geheel gevuld. Onder de aanwezigen be vonden zich dr. Rudolf Mengel berg en nog enige familieleden van de verscheiden dirigent, be stuursleden van het Concertge bouworkest, de toneelspeler Paul Huf en tal van persoonlijkheden uit kunstkringen. Er is veel belangstelling ge weest voor het tweedaags Neder lands-Vlaams Gezinscongres, dat bet afgelopen weekend in Den Bosch Is gehouden. Het congres werd georganiseerd door de Nederlandse Katholieke Bond „Voor het gezin" met medewer king van de Katholieke Vlaam se Gezinsbeweging. Het congres werd o.m. bijge woond door mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschoo van 's Her togenbosch mgr. F. F<von, vica ris-generaal van het bisdom Roermond, minister mr. F. Teu- ling's, vice-premier, prof. dr J. E. de Quay, commissaris van de Koningin in Noord-Brabant en mr. H. J. M. Loeff, burgemees ter van 's Hertogenbosch. Van Belgische zijde waren o.m. aanwezig mr. A. Verbist, de oud-minister van Volksge zondheid en het Gezn. prof. dr. Dauwe en mr. P. Jooris, voor zitter van de' Vlaamse Gezins beweging. In zijn openingsrede sprak de voorzitter van de Katholieke Bond ..Voor het gezin", de heer J W. F. van Meegeren uit Ven- lo, over billijker regelingen, die ingevoerd dienen te worden ten behoeve van het grote gezin. Billijker regeling voor wat be treft de belastingen en het schoolgeld en ten aanzien van een ruimere beschikbaarstelling van studiebeurzen. Het instellen van een specifieke Nederlandse gezinsraad achtte hij noodzake lijk. Drie congressen dit jaar De voorzitter kondigde aan. dat er dit jaar door de bond nog een drietal congressen zullen worden gehouden, n.l. in Waalre DRAMA OP VOORNE De 73-jarige J.S., wonende te Nieuw Helvoet op Voorne, vond Zaterdagmiddag in de duinen een projectiel. Hij nam dit mee naar huis, waar hij met de 17-jarige A.L. trachtte het te demonteren. Omwonenden hoorden plotseling een zware explosie. De 17-jarige L. werd dood aangetroffen. S. heeft beide benen verloren. Zijn toestand is zorgwekkend. Hij is naar het Zuiderziekenhuis te Rot terdam vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. heeft de Uitgeversmij N.V. Sijt- hoff gedenkramen geschonken voor het Leidse Stadhuis; is te Noordwijk op 72-jarige leeftijd de heer D. C. Endert, directeur van de Rotterdamse Droogdokmij., overleden; zal er binnenkort een groot aantal Ambonezen in kampen in Zeeland worden gevestigd. IR. BONCAERTS PAUSELIJK ONDERSCHEIDEN DEN HAAG. Het heeft Z.H. Paus Pius XII behaagd om ir. M. C. E. Bongaerts te Den Haag te benoemen tot Commandeur in de Orde van de H. Gregorius de Gro te. Vrijdagmiddag om half vier heeft de Apostolisch Nuntius in Nederland, mgr. Paolo Giobbe, hem de versierselen, verbonden aan deze orde, overhandigd. Mgr. M. op de Coul was hierbij tegenwoordig. In zijn toespraak noemde mgr. Paolo Giobbe de on derscheiding een beloning voor een welbesteed leven en een be wijs van waardering van de H. Vader voor de steun, die Ir. Bon gaerts aan het kerkelijk leven in Nederland heeft verleend. Verhoging Zweeds uitvoerrecht krantenpapier STOCKHOLM (Reuter). Met ingang van 1 April heeft Zweden het uitvoerrecht op krantenpapier verhoogd van 50 tot 200 kronen. SAIGON, 1 April (Reuter). In een Zaterdagavond door de Franse legerleiding te Saigon uitgegeven communiqué wordt gemeld, dat troepen van de Franse unie in het gebied van Dongtrieu-Mao Khe. 85 km ten Oosten van Hanoi, hevige aan vallen van de Vietminh-opstan- delingen hebben afgeslagen. Men verwacht een grote aanval van de vijand. (N.-Br.), in Noord-Holland en in Arnhem. Op het congres werd een reso lutie aangenomen, waarin de bond aan de minsterraad en de volksvertegenwoordging als zijn mening uitspreekt, dat de rege ring de totstandkoming dient te bevorderen van een gezinsraad, gebaseerd op de traditionele levensbeschouwng in het land. Een raad waarvan de leden krachtens hun olaats in en hun contact met het vrije maatschap- oelijke leven deskundig zijn op het gebied van de gezinspolitiek aan welke raad de regering ad vies vraagt in alle vraagstukken en gezinspolitiek in de ruimste zin betreffende en welke raad ok uit eigen beweging over deze materie aan de regering ad vies kan uitbrengen. (Op de gehouden redevoerin gen komen wij in onze editie van morgen térug.) WASHINGTON (Reuter). President Truman heeft Vrijdag tijdens een banket in de Franse ambassade te Washington, waar- bii hij en zijn echtgenote de gas ten waren van de Franse presi dent, plechtig beloofd, dat de hulpbronnen van de V.S. zouden dienen om Frankrijk Engeland. Belgë, Nederland. Noorwegen er» andere bondgenoten te vrijwa ren van „de vrees, nog één keer in een tweede generatie onder de voet gelopen te worden". In diplomatieke kringen is men van oordeel, dat het bezoek van Auriol een succes is ge weest. „PRACTISCHE EMIGRANTEN VOORBEREIDING'* De stichting „Practische Emi grantenvoorbereiding" i. o. is een volkomen particuliere aangele genheid, waarbij noch de Kath. Centrale Emigratiestichting, noch de daarmee samenwerkende dio cesane emigratiediensten der standsorganisaties betrokken zijn. De voorbereiding tot emigratie is een zó belangrijke aangelegenheid dat deze gegeven dient te wor den op een principiële katholieke grondslag. Voor alle emigratie aangelegenheden wende men zich daarom te allen tijde tot de emi- gratiediepsten der Diocesane Ka tholieke Standsorganisaties. Pholien in de V.S. aangekomen NEW YORK (Reuter). De Belgische premier en mevrouw Pholien zijn Zaterdag per vlieg tuig uit Brussel te New York aangekomen. Premier Pholien brengt een „particulier bezoek" aan de Ver. Staten van 10 dagen. ADENAUER 12 APRIL NAAR PARIJS BONN (DPA) De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Ade nauer, heeft Zaterdag de uitnodi ging van de Franse regering aan vaard om op 1 April a.s. haar gast te zijn te Parijs, i. v. m. de onder tekening van het plan-Schumann. V.S. AMBASSADE IN NEDERLAND WASHINGTON (Reuter). Woordvoerders van het Witte Huis en het ministerie van buitenland se zaken te Washington hebben Zaterdag verklaard, dat zij geen inlichtingen hadden ontvangen omtrent vervanging' van de Ame rikaanse ambassadeur in Neder land, Selden Chapin, door mevr. Perle Masta, thans gezante in Lu xemburg. BOND MILITAIRE OORLOGSSLACHTOFFERS De Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers, die te Utrecht vergaderde, heeft telegrammen aan de minister van Oorlog en Marine verzonden, waarin aan gedrongen wordt toeslagen te geven op de pensioenen en op het versnellen van de procedure inzake het zenden met verlof in afwachting van de beslissing van de inspectie der geneeskundige dienst der K.L. LIMBURGSE BOEREN SCHONKEN f62.000.— De Limburgse boerenstand heeft ■f 62.000voor het werk van de Oostpriesterhulp bijeengebracht. Voor dit' bedrag konden drie kapelwagens worden aange schaft, die gisteren werden overgedragen aan pater Wiro van Aken. FEUILLETON door JEAN REMY 35. „Met wie heb ik de eer," zei hij hoofs. „Mag ik me even voorstellen: mr. Davenay, advo caat in Parijs." „Ik ben de moeder van Yoes Delaroche," zei de dame een beetje gekalmeerd. „Ik kom even aan om mijn zoon mede te nemen naar kennissen in Néris, waarvan het dochtertje voor hem bestemd is. Heel toevallig was ik in de buurt, ik dacht op eens dat hij die hele historie van de rustkuur in eenzaamheid maar verzonnen had, om niet met me te hoeven meegaan." Mr. Davenay glimlachte een beetje ironisch. Daar kon hij wel inkomen, dat Yoes ik weet niet wat zou willen verzinnen om van dat karweitje, mee te gaaq. naar Néris, af te komen. „Kan ik die rare nu tè zien krijgen?" vroeg de dame. „Bedoelt u of u Yoes even spreken kunt?" „Natuurlijk, mijn waarde mr. Davenay! Yoes, mijn zoon, mijn bloedeigen zoon." „Een alleraardigste jongen," zei mr. Davenay, wiens gevoel voor humor nog was toegespitst door deze onverwachte komst. „Dat is mij nog nooit opge vallen, mijnheer. Zijn vader was een dromer, een beetje eigen aardig. Yoes lijkt op hem. Als ik er niet geweest was om op het geld te passen zou hij nu barrevoets gelopen hebben." Mr. Davenay vermaakte zich kostelijk. Hij voelde een boos aardig plezier in zich opkomen om mevrouw Delaroche tegen te spreken, voor wie hij niet de minste sympathie kon voelen. Hij vroeg haar echter beleefd binnen te komen, maar neen. hii moest Yoes maar even gaan roepen, zei ze. „Dat zou ik heel graag voor u doen' mevrouw," legde hij uit, „als hij niet juist met heel het stel was gaan wandelen." Opnieuw stond de bezoekster verbaasd. „Welk stel? Hij heeft me van uit Marocco geschreven, dat hij zo ontzettend vermoeid was, dat men hem een rustkuur had voorgeschreven en zelfs voordat hij naar huis kwam zou hij tj- zamen met een collega-vliege nier hier enige weken in een zaamheid doorbrengen." „Het erge is, mevrouw" zei hij. „dat een heleboel vrienden van juffrouw Mareuil met het zelfde doel naar hier zijn ge komen, en ten slotte „Ten slotte?" ..We zijn nu, of tenminste gis teren waren we hier met een twintigtal. Vandaag zijn het er nog twaalf of dertien." Mevrouw Delaroche toonde zich beledigd. Haar zoon had haar dus belogen zei ze. En of schoon mr. Davenay er opnieuw op aandrong dat zij toch binnen zoü komen en de chauffeur haar onderdanig vroeg of hij de kof fers maar zou binnenbrengen, scheen zij een snel besluit te nemeni en verklaarde, dat, daar Yoes er op het ogenblik toch niet was, zii verder wilde reizen naar haar kennissen, om de an dere morgen weer terug te ko men. Mr. Davenay voelde zich wer kelijk opgelucht. Een ontmoe ting „a l'improviste" met de an dere gasten van Vredehof zou beslist rampzalig geweest ziin, gezien het verfoeilijk humeur van de dame. Toen hij haar uitgeleide ge daan had tot aan de wagen, leg de ze nog uit, terwijl ze hem de hand gaf: „Zegt u dus aan mijn zoon dat ik morgen terugkom en ont houdt u goed, mijnheer, da. Yoes Delaroche niet verloofd is; hi; is nooi verloofd geweest en hij zal nooit verloofd zijn zonder mijn toestemming." Mr. Davenay boog zwijgend. Deze verklaring beloofde, zo scheen het hem toe heel wat onaangenaamheden voor de aar dige jongen die Yoes Delaroche toch was. Zuchtend keek hii de auto na. In ieder geval hadden ze met zijn allen nu een hele avond om een en ander grondig te bestu deren. Dit kon een uitbarsting voorkomen. „Dus", zei Huguette enige uren later, „ze heeft u op alle mogelijke manieren pogen dui delijk te maken, dat Yoes niet verloofd was, nietwaar?" „Daar gaat het om," gaf mr. Davenay toe. „Ik geloof dat je het zo het beste hebt weer gegeven in ieder geval." Huguette scheen na te den ken. Ze was de anderen vooruit gelopen, die nog een paar bood schappen wilden doon in het dorp om de gemeenschap weer van de nodige levensmiddelen te voorzien en mr. Davenay had haar onmiddellijk op ae hoogte gebracht van de onge legen visite die hij had gehad. Huguette had er in het begin geweldig veel plezier in, maar al spoedig toonde ze zich onge rust. De situatie was niet zo grappig en men moest in ieder geval zien te voorkomen dat Kélène een dergelijke uitval te verduren had. „Maar in ieder geval," vond Hélène. ,was het ontzettend dom van Yoes Delaroche van zijn-kant zijn moeder heel niet gewaar schuwd te hebben. Het was natuurlijk mogelijk, als hii haar gewaarschuwd had, dat ze er toch tegen geweest zou zijn, maar alles zou dan anders vér lopen zijn." „Ze schijnt me niet gemakke lijk. die mevrouw Delaroche naar wat ik van u gehoord heb," besloot Huguette n.a even stil te ziin geweest, „ik ken dat wel. Op het atelier krijgen (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3