Nieuuu Woningbouw, industrialisatie en bouw lagere scholen primair Truman wil voortzetting van Marshall-hulp na April 1952 Felle brand vernietigde rij ksbruggenarch ief 500.000 Chinese communisten stellen zich op voor de grote slag Uitgifte Staatslening EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Truman wenst voort zetting Marshall-hulp Rond een interpellatie Radiorede Minister in 't Veld Nieuwe belastingontwerpen voor beter gesitueerden Regeren thans geen pretje Belang van vrije wereld Boodschap bij E.C.A.-jubileum Blussing moeilijk in oud Den Haag Koningin terug uit St. Anton Minister Peters oo Schiphol Grootste troepenmacht in hele Koreaanse oorlog Abonnementsprijs t 5*30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; vn alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.——; familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig(V ondel) A S H VA Al HEDEN Pagina 1 Dinsdag 3 April 1951 46e Jaargang No. 12133 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen). K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De interpellatie Nederhorst, waarmee de Tweede Kamer van daag begint, zou politiek gespro ken, wel eens zeer belangrijk kunnen worden. Niet alleen, om dat het hier zal gaan over een onderwerp, de loon- en prijspoli tiek van de Regering, welke in brede kringen momenteel een ernstige spanning veroorzaakt, maak ook, omdat het wel eens kon zijn, dat hierbij tegenstellin gen aan de dag treden, welke de pas bij de regeringscrisis gesloten politieke overeenkomst tussen de verschillende partijen, aan een ernstige proef onderwerpen. Men zou de vraag kunnen stel len, of deze interpellatie momen teel wel opportuun is. Immers er zijn nog maar enkele dagen ver lopen sinds het debat over de re geringsverklaring, waarbij ook de loon- en prijspolitiek aan de orde is geweest. Daarnaast staat, dat het overleg over deze zaak, tussen de Regering en vakorga nisaties in volle gang is, zodat het minder wenselijk moet wor den gedacht, dat dit overleg nu door een politiek debat wordt doorkruist Van de andere kant kunnen we het psychologisch wel enigszins begrijpen, dat de P.v.d.A. en vooral het N.V.V., waarvoor deze kwestie wel heel moeilük ligt, er prijs op stellen, nu in die kringen een ernstig verzet is losgekomen tegen de politiek van de Regering inzake consumptie-beperking, met de Regering in de Kamer van ge dachten te wisselen. Dat de Regering momenteel voor zeer grote financiële en economische moeilijkheden staat er genoopt is daarbij diep ingrij pende offers te vragen van ons hele volk, is uit onze beschou wingen voldoende bekend. Het zullen vooral de afschaffing van subsidies op dagelijkse levensbe hoeften, de consumptie-beper king van 5 en de mindere in vestering zijn, welke bij de in terpellatie van vandaag een be langrijke rol zullen spelen. Door het wegvallen van de subsidies op tal van levensmid delen, waarvoor de grondstoffen moeten worden ingevoerd, hebben we sinds 19 Maart een zeer ster ke prijsstijging gehad, waardoor het levensonderhoud met 10 Als compensatie daarvoor heeft de Regering een nieuwe loon- ronde verplicht gesteld van 5 tot een maximum van f 200. per jaar. Daarnaast zal het be drag der investering worden be perkt met 25 In deze verhou ding 5 consumptiebeperking en 25 mindere investering, is een compromis bereikt tussen de vier partijen, thans in het Kabi net vertegenwoordigd. Het schijnt echter, dat het N.V.V. met deze consumptiebeperking van 5 geen genoegen wil nemen en deze wil terugbrengen op 2 of 3 Dat de Regering op deze eis zal ingaan, is weinig waarschijn lijk. Niet alleen omdat daardoor haar program in de war gestuurd wordt, maar ook haar pas geslo ten compromis wordt aangetast, De verontwaardiging van „Het Vrije Volk", tegen de staatssecre taris Mr. Dr. van Rhijn, die de zer dagen zeide, dat de Regering aan deze 5 moet vasthouden lijkt ons dan ook weinig gemoti veerd. De Regering kan toch moeilijk een andere houding aan nemen, ook niet als uitgangspunt van het thans met de vakorgani saties begonnen overleg. Iets anders is, of men van de zijde van de vakorganisaties geen waarborgen mag eisen, dat het ook bij die 5 blijft en we straks niet, na deze looncorrectie. de traditionele stijging van de levensstandaard weer krijgen, waardoor de prijsstijging geen 10 maar 12 of 13 wordt en de consumptiebeperking 7 a 8 Het wil ons voorkomen, dat bij het debat over deze interpellatie daarover geen verschil van me ning mag overblijven. Gebeurt dit, dan zal men tegen die 5 consumptie-vermindering, hoe zwaar dit offer voor honderddui zenden gezinnen ook is, geen re delijk bezwaar kunnen maken. We moeten nu eenmaal door een zure appel heenbij ten. Wij hopen, dat op deze basis overeenstem ming, ook met de P.v.d.A. bereikt zal worden. Want aan sociale roeringen en conflicten, zoals we bijv. in Frankrijk zien, hebben we niet alleen geen behoefte, maar deze zouden ook 'n ramp voor ons land kunnen worden. En voor de arbeiders niet het minst Er zal echter bij deze interpel latie nog een belangrijk geschil naar voren treden. Er schijnt bij de P.v.d.A. een ernstige stroming te zijn, om dan maar liever nog minder te investeren en het hui dige levensniveau te handhaven. Dit zou echter een poliltiek zijn van de minste weerstand en bo vendien zeer kortzichtig en egoïstisch, want men zou voor de arbeiders van nu, de moeilijkhe den verschuiven naar een naaste toekomst en daardoor voor hun collega's van dan, de toestand aanzienlijk ongunstiger maken! Mede gezien onze snel groeiende °?wlkmg, waardoor jaarlijks een 40.000 nieuwe arbeidskrachten op de markt komen, zullen we juist op korte termijn het industriali- satieprobleem krachtig moeten aanpakken. Het is opvallend, dat in de laatste tijd het woord „in dustrialisatie" in socialistische kringen nauwelijks meer wordt gehoord! Men laat het blijkbaar v.' .?mt men er voor terug schrikt op dit moment daarvoor de offers te brengen. (Zie vervolg pag. 5) De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, mr. dr. In 't Veld, heeft gisterenavond over beide zenders van Hilversum een radiorede gehouden, waarin hij de plannen der regering betreffende het beperken der bevoegdheden van de gemeente besturen bij het goedkeuren van bouwplannen, nader heeft toegelicht. De minister kondigde aan, dat voorshands geen bouw van kleuterscholen, gymnastieklokalen en vermaakcentra kan plaatsvinden en ook raadhuizen en politiebureaux zouden niet veel kans hebben tot uitvoering te komen. Het zou een te diep ingrijpen in het maatschappelijk leven bete kenen. Gemakkelijker kan wor den ingegrepen op het terrein van de bouwnijverheid. Geen toestemming voor In zijn toelichting op zijn maat regelen (zie editie van gisteren, red.) merkte de minister op, dat hij voortaan alle plannen van boven de f 100.000 zelf wenst te beoordelen. Zelfs fabrieksplan- nen. Niet dat hij de industriali satie een spaak in het wiel wilde steken, maar een roomijsfabriek achtte hij niet urgent b.v. Bij het nemen van beslissingen zullen de departementen van Economische Zaken en Landbouw evenwel worden ingeschakeld. Bioscopen, sociëteiten, schouw burgen, musea, inrichtingen van vermaak en benzinestations, zijn geen projecten die haast hebben. De bouw hiervan en het even tueel verbouwen wordt niet toe gestaan. Ook niet voor verbete ring van het uiterlijk. Voor al deze gevallen wordt geen toe stemming verleend, ook al ligt het bedrag beneden de f 100.000. Lagere scholen hard nodig De grondtoon van de rede van de minister was, dat hij een be roep deed op alle belanghebben den, om medewerking te verle nen, opdat elke investering, die niet strikt noodzakelijk is, achter wege zou blijven en bij de nood zakelijke investeringen de grootst mogelijke soberheid in acht wordt genomen. „Regeren in deze tijd is geen pretje", aldus mr. in 't Veld. De harde noodzaak dringt tot harde maatregelen, die voor de ver schillende groepen onaangename gevolgen hebben. De taak van de regering kan alleen zijn er naar te streven, dat de lasten zoveel mogelijk gelijk drukken en dat de sterkste schouders de zwaarste lasten krijgen te dra gen. Nieuwe belastingmaatregelen Helaas lijkt het er thans meer op, dat het tegenovergestelde het geval Is, De minister dacht niet in de eerste plaats aan de arbei ders, die 5 pet. loonsverhoging hebben gekregen ter gedeelte lijke compensatie van de geste gen kosten van het levensonder houd, maar aan de groep van mensen, die moeten leven van een pensioentje of van de op brengst van een gespaard kapi taaltje. „Men denke echter niet, dat de sterkste schouders zullen worden ontzien. Daarvoor zal collega Lieftinck wel zorgen. Die heeft reeds enkele voorstellen voor belastingverhoging inge diend en nog andere zijn in de maak, die vooral op de beter ge situeerden zullen drukken". Opvoering van de productie en vermindering van consumptie zijn niet voldoende om het evenwicht in de volkshuishouding te bewa ren. De investeringen moeten ook worden bejfërkt. De regering kan niet elke investering beoordelen. TAXIBEDRIJVEN VRAGEN DISPENSATIE VAN DE 5 PCT De werkgevers in het huur auto- en taxibedrijf, zomede de ambulande ondernemers, hebben dispensatie gevraagd van de jongste algemene Ioonbijslag van 5 procent. Interpellatie lonen en prijzen wordt uitgezonden Heden, Dinsdag 3 April, zal via de zender Hilversum I om 21.30 uur een reportage worden gegeven van de interpellatie in de Tweede Kamer over lonen en prijzen. Het niet toestaan van de bouw van kleuterscholen en gymnas tieklokalen is noodzakelijk om ruimte te geven aan de bouw van lagere scholen en inrichtingen van nijverheidsonderwijs. Lagere scholen zullen in groot aantal gebouwd moeten worden om de stroom van leerlingen in de ko mende jaren te kunnen opvan gen. Het standpunt ten opzichte van kerkelijke gebouwen, bank- en kantoorgebouwen, verenigings lokalen, gebouwen voor sociale zorg, badhuizen en zweminrich tingen is minder stringent. Deze zullen bij hoge uitzondering kun nen worden toegestaan. Gedacht wordt hierbij met name aan her bouw in verwoeste gebieden en voorts aan bijzondere gevallen, waarbij inderdaad van een nood toestand kan worden gesproken. Bouw van kerken zal binnen het daarvoor beschikbare bouw volumen mogelijk blijven, maar de kerktorens zullen voorlopig zeker achterwege moeten wor den gelaten. Raadhuizen en poli tiebureaux zijn evenmin aan de orde, aldus de minister. In het slot van zijn rede merkte de minister op, dat provincie en gemeente aan een bijzondere controle zullen worden onder worpen. terwijl een speciale com missie zich zal bezig houden met het vraagstuk of de investering uit een oogpunt van kapitaals- voorziening verantwoord is. Woningbouw primair Uiteindelijk gaat met om de woningbouw, de industrialisatie en de scholenbouw. Wanneer er niet het mes in wordt gezet, zal er onvoldoende kapitaal beschik baar zijn om de woningbouw te kunnen financieren. En dit alles is toch in de eerste plaats voor ons volk in de toekomst van be lang. v-AÏ „r-* - 1 ffy yA WASHINGTON, 2 April (Reuter) President Truman heeft be kend gemaakt, dat hij het congres zal verzoeken, de Marshall hulp niet in April 1952 te laten eindigen, doch deze in stand te houden. „Ik ben van plan om bij het congres de aanbeveling te doen de E.C.A. te handhaven, teneinde hulp te bieden bij de uitvoering van programma's, welke van essentieel belang zijn voor de vrije wereld". „Er is nog veel te doen in Europa, Azië en andere delen van de wereld om de vrije landen te steunen bij de opbouw van hun militaire en economische krachten tegenover een agressie van buiten en de ondermijnende binnenlandse acties", aldus deze boodschap van Truman ter ge legenheid van het driejarig be staan van de ECA op 3 April. Dank zij de inspanningen van de West-Europese volken zelf te zamen met de hulp van Amerika heeft de economie van de landen In verband met het 70-jarig bestaan van de Rijkspostspaar bank heeft de directeur-generaal der P.T.Tir. L. Neher, Maandagmorgen per huisradio tot het personeel der Rijks postspaarbank, in de van Raerlestraat te Amsterdam, ge sproken. Ir. L. Neher tijdens zijn rede; links naast hem de heer F. A. Hofman, hoofddirecteur der Posterijen; rechts de heer J. F. Faber, directeur van de Rijkspostspaarbank. zich in zeer grote mate hersteld en hebben de volken hun zelf vertrouwen teruggevonden. Deze geest en dit groeiende zelfver trouwen vormen de belangrijkste bronnen voor de kracht der vrije wereld. Door samenwerking is het economische herstel in wezen bereikt, doch de huidige bedrei ging van de wereldvrede heeft ons nieuwe taken opgelegd. De vrije naties zijn thans reeds bezig hun hulpbronnen te coördineren en aan te wenden voor defen sieve doeleinden, teneinde de vrijheid en vrede te handhaven, aldus Truman's verklaring, welke werd voorgelezen door Averell Harriman, speciaal assistent van Truman op een bijeenkomst van ECA-employé's. Triomph van de geest Dean Acheson, de minister van buitenlandse zaken, noemde in een boodschap het Europese her stel een van de „inspirerendste ontwikkelingen van deze tijd". Dit herstel, aldus Acheson, is bovenal een triomph van de geest Het karakter en de vastberaden heid van de volken en de moed en het inzicht van hun leiders vormen de basis, waarop het Europese herstel is gegrondvest. Het belang van dit herstel voor de rest van de wereld was voor zien door president Truman en generaal Marshall. Zij zagen in, dat het niet alleen ging om het welzijn van de Europese volken, maar ook om de wereldvrede. De kracht van Europa is beslissend voor deze wereldvrede. Hulde aan Schuman Wij achten, aldus vervolgt de boodschap, dit ogenblik geschikt om tevens een woord van grote waardering te richten tot Robert Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken. Een staats man. die een van de meest voor aanstaande Europese leiders is. Finse kabinetscrisis van de baan HELSINKI, 2 April (Reuter) Het Finse parlement heeft een compromis-huurwet aange nomen. Het gevaar voor een val van het kabinet is hiermee ge weken. In het Ministerie van Arbeid van de West-Duitse Bondsstaat is de overeenkomst inzake Sociale Verzekering tussen Neder land en West-Duitsland ondertekend. West-Duitsland was bij de ondertekening vertegenwoordigd door staatssecretaris Maximïliaan Sauerborn en Nederland door de chef van de Nederlandse missies in Duitsland, vice-admiraal de Booy. De foto toont het moment van de ondertekening: zittend links vice-admiraal de Booy; rechts zittend staatssecretaris M. Sauerborn. Een felle brand heeft vannacht in het gebouw van de directie bruggenbouw van Rijkswaterstaat te Den Haag gewoed. Een der vleugels van dit gebouw is totaal uitgebrand. Typekamers, archieven, de lichtdrukkerij en foto-installaties werden vernield. De Haagse brandweer heeft het vuur met groot materieel aan gegrepen en slaagde er in een groot deel van het gebouw alsmede aangrenzende percelen in het dichtbevolkte deel achter de PrinsengrachtKalvermarktLange Lombardstraat te be houden. liter water per minuut met negen slangen van vier zware motor spuiten en twee ladderwagens in de vuurpoel geslingerd. Omstreeks zes uur vanmorgen was alle gevaar voor uitbreiding geweken. De brand werd vermoedelijk veroorzaakt, doordat in een ka mer op de begane grond een gas stel, waarop een ketel water is drooggekookt, is blijven branden. Bij deze brand zijn zeer vele tekeningen van rijksbruggen ver loren gegaan. De schade is moei lijk te besommen. Urenlang heeft de Haagse brandweer moeizaam en taai ge worsteld om de brand onder de knie te krijgen. De vleugel van het gebouw van Rijkswaterstaat waar de brand woedde ligt na melijk in de nieuwe binnenstad achter het kantongerecht en wordt aan drie zijden ingesloten door een Katholiek Zusterhuis, een kapel en het „Hoofts-hofje", waarin ouden van dagen wonen. In de slechts luttele meters brede lange Lombardstraat werd na voorzichtige manoeuvres een 32 meter hoge stalen ladder op gericht, waarna men over het dak van het hoofdgebouw heen het vuur in de zolderverdieping van de brandende zijvleugel kon aanpakken. Het gedaver der wa terstralen ging gepaard met het gekletter van neerstortende leien van het dak op de stenen binnen plaats. Het vuur werd door de enorme hoeveelheden water tenslotte ge smoord. Toen pas waren de ze nuwachtige zustertjes en de ouden van dagen in de belendende te huizen gerustgesteld. Zij stonden reeds klaar om te vertrekken. Enige waterschade kon echter niet worden voorkomen. Tijdens de blussing werd 12 tot 14.000 ONTWERP-VREDESVERDRAG MET JAPAN Voor Engeland aanvaardbaar LONDEN, 2 April (Reuter). Van gewoonlijk welingelichte di plomatieke zijde werd Maandag te Londen vernomen dat het door de Verenigde Staten opgestelde ontwerp voor een vredesverdrag met Japan over het algemeen voor Engeland aanvaardbaar is. Men meent dat het enige ern stige Britse bezwaar het Ameri kaanse voorstel betreft om de aan de Japanse scheepsbouwin- dustrie opgelegde beperkingen op te heffen. Het schijnt dat Enge land ook in de toekomst de Ja panse scheepsbouw aan een strenge controle onderworpen wenst te zien. 200 MILLIOEN 3i/2 PCT. 's-GRAVENHAGE, 3 April. Blijkens een heden gepubliceerd prospectus heeft de minister van Financiën besloten tot de uitgifte a pari van een Sl/i pet. Neder landse Staatslening, groot f 200 millioen, zulks ter consolidatie van vlottende schuld in het ka der van de financiering van de buitengewone militaire uitgaven. De deelneming in de lening is tot een bedrag van f 92 millioen reeds verzekerd. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 25 jaren, gere kend van 1 April 1951. Behoudens de bevoegdheid tot versterkte of algehele delging zal, te beginnen in 1952, aflossing jaarlijks per 1 April plaats hebben Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van f 1000.-—, f 500. en f 100.terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuld registerinschrijvingen kan ge schieden tot bedragen van ten minste f 100.000. De inschrijving staat open op Donderdag 12 April 1951 van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam. Inschrijvingen kun nen echter uitsluitend worden in gediend door bemiddeling van banken of commissionnairs in ef fecten, leden van de Vereniging voor de Effectenhandel (bedrijfs groep Effectenhandel). PRINSESJES VANDAAG WEER NAAR SCHOOL Te half negen gisteravond is H.M. Koningin Juliana met de drie oudste prinsesjes per trein uit het Oostenrijkse wintersport centrum Sankt Anton in Soest- dijk teruggekeerd. Vanochtend zijn de prinsesjes weer naar school gegaan. Ook vandaag komt prinses Marijke weer uit Apeldoorn in Soestdijlc terug. OPLEIDING DIENST PLICHTIGE MARINIERS In verband met de aanstaande opheffing van de afdeling mari niers te Volkel zal de eerstvol gende opleidingsdivisie voor zee miliciens gevormd worden in het depot korps mariniers te Rotter dam. de daaropvolgenden in de afdeling mariniers Doorn en het marine opleidingskamp Hilver sum. Ir. L. A. H. Peters, de nieuwe ir.ïnister van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen, die reeds Za terdagmorgen j.l. werd ver wacht, arriveerde gistermiddag kwart voor vier met de K.L.M.- Constellation „Venlo" op Schip hol. Ter begroeting was o.a. de staatssecretaris van Minuor. de heer L. Gótzen. aanwezig. De minister kon geen ant woord seven op de vraag wie zijn onvolger zou worden. Gevraagd naar de kabinets crisis, gaf minister Peters als zijn mening te kennen dat de moeilijkheden daarin gelegen zijn, dat niemand, ook geen en kele groep beschikt over een meerderheid Er zal. zo vervolg de hij. water in de wijn moeten worden gedaan. TOKIO, 3 April. In een communiqué van generaal Mac Arthur wordt gezegd, dat de communisten in Korea minstens 63 divisies ruim een half mil lioen man aan het groeperen zijn. Dit is het grootste aantal in de gehele Koreaanse campagne, aldus het communiqué. Generaal MacArthur zei dat de compenserende factoren in de toestand de „kwetsbaarheid van de verbindingen van de vijand en zijn beperkte verplaatsings capaciteit" zijn. De systematische opmars van de verbonden troepen duurt voort. Het communiqué maakt nog steeds geen melding van de 38e breedtegraad, ofschoon die de laatste dagen een aantal malen js overschreden. Warren Austin, Amerikaans af gevaardigde bij de Verenigde Na ties, heeft verklaard dat het psy chologische moment om naar be ëindiging van de strijd in Korea te streven, thans is aangebroken. Dit betekende echter geen over gave of „de toelating van de Chi nese communisten tot de Ver enigde Naties, met bloed aan hun handen". Austin wil een staken van het vuren. 24-UURSTAKINC DER ITALIAANSE P.T.T. ROME, 3 April (Reuter). De honderdduizend arbeiders, die in dienst zijn bij de post-, tele graaf- en telefoonbedrijven in Ita lië, zullen vandaag gedurende 24 uur in staking gaan, daar de on derhandelingen met de regering over loonsverhoging zijn afgebro ken. Slechts de officiële poststuk ken, telegrammen en telefonische aanvragen zullen in behandeling worden genomen. Onder de deel nemers aan de aangekondigde 24 uursstaking bevinden zich zowel leden van communistische als van niet-communistische vakvereni gingen. MEISJE ONDER BETONBLOK GEDOOD KROMMENIE. Tijdens de werkzaamheden aan de kolenop- slagplaats van de Coöperatie te Krommenie schoot gistermiddag omstreeks vijf uur een der zware betonnen blokken uit een takel en kwam terecht op twee kinde ren, broertje en zusje, die naar deze werkzaamheden stonden te kijken. Het 4-jarig knaapje liep slechts lichte verwondingen op, maar het 3-jarig meisje, Marianne de Heer, werd door het blok do delijk getroffen. TRUMAN VRAAGT MEER GELD VOOR ATOOMONDERZOEK WASHINGTON, 2 April (Reu ter). President Truman heeft Maandag het Congres verzocht om een aanvullend bedrag van 'ruim vijftig millioen dollar voor de commissie voor atoomonder zoek. In de aankondiging wordt niet nader omschreven waarvoor het geld gebruikt zal worden. Het bedrag is voor het lopende belastingjaar, dat op 30 Juni eindigt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1