De Kamer beraadt zich vandaag over de loon- en prijspolitiek In een uitvoerig debat de sfeer gezuiverd Hef gezin moet zich volledig kunnen ontplooien Daarom worden uitgebreide voorzieningen gevraagd Auriol in congres der V.S. „Elckerlyc" te Rooms! Rede van Morrison Hoofdpunten van het debat: Grief tegen „stille" versobering en eis inzake priisbeheersing Het Utrechtse Filmcongres Neutraliteit is funest DINSDAG 3 APRIL 1951 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag wordt in de Tweede Kamer een debat over de loon- en prijspolitiek gehouden, een debat waarvan de belang rijkheid moeilijk kan worden overschat. De nieuwe loonronde wordt in de arbeiderswereld onvoldoende geacht en daarnaast eisen de vakcentralen prijsbeheersing. In de kringen van de middenstand verwacht men van prijsbeheersing echter weinig heil. De werkgevers zijn teleurgesteld over het ieit, dat ander maal tot een nieuwe loonronde is besloten zonder deze te kop pelen aan de noodzakelijke productieverhoging. De communis ten maken zich op om de aldus geschapen tegenstellingen voor hun doel te benutten. Van dit alles zal het vandaag te houden debat de weerslag zijn. Bij de strijd om het behoud van ons levenspeil werd lang van de gedachte uitgegaan, dat het le venspeil, zoals wij dat na de oor log, in dit land hadden bereikt, een onaantastbaar goed kon zijn. Die gedachte was begrijpelijk. In de bezettingstijd hadden wij ons immers vertrouwd gemaakt met het ideaal van betere sociale ver houdingen. Zij kon echter niet zonder meer juist zijn, omdat het levenspeil toch het resultaat is van wat een volk als werkende gemeenschap verdient. Het stijgt en daalt naar de mate de uitkom sten van die gemeenschap beter of slechter zijn. Wel is het moge lijk, dat bij slechtere uitkomsten binnen het kader van het geheel verschuivingen plaats vinden, zo dat dus het gemiddelde levenspeil behouden wordt ten koste van het hogere, maar ook deze mo gelijkheden zijn niet onbegrensd. Tot de grens van het mogelijke. Toen duidelijk werd, dat de uitkomsten van onze gezamenlijke bedrijvigheid minder werden, hadden wij dus dadelijk de tering naar de nering kunnen zetten; wij deden dat echter niet. Met de twee vorige loonronden hebben wij een uiterste poging gedaan om het bereikte levenspeil te handhaven. Men kan hierop cri- tiek hebben door er de nadruk op te leggen, dat deze loonron den economisch niet geheel ver antwoord waren, men kan deze echter ook tegen de sociale ach tergrond bezien en dan tot de conclusie komen, dat het zaak was om zo lang mogelijk alles na te laten wat de in de opgang naar een betere maatschappij stoelen de arbeidsvreugde zou kunnen verstoren. Economisch verant woord was de eerste loonronde ook toch wel in zoverre, dat zij gegeven werd in de verwachting dat zij zou worden verdiend door een hogere productie. Of het risi co, dat hiermede genomen werd, geheel gedekt is, is nooit duide lijk komen vast te staan, waar door de voorlaatste loonronde in elk geval een hachelijker onder neming werd. In de toelichting, die de regering vorig jaar Sept. op deze loonronde gaf, werden dan ook alle bezwaren, die er tegen zouden kunnen pleiten, op gesomd, om tenslotte tot de con clusie te komen, „dat de sociaal gerechtvaardigd te achten loons verhoging economisch op de duur slechts houdbaar zou zijn, indien door het gehele bedrijfsleven met inspanning van alle krachten werd gestreefd naar een verhoging van de productie en van de arbeids productiviteit." Het was nodig om deze voor geschiedenis van de strijd om het behoud van ons levenspeil nog eens in de herinnering terug te roepen, omdat het grote probleem, dat de Volksvertegenwoordiging vandaag bezig houdt, zich daar door begrijpelijker aan ons voor doet. Schreven wij na de voor laatste loonronde dat wij thans in elk geval „aan de grens van het mogelijke" waren gekomen, bij de laatste loonronde werd dan ook duidelijk, dat wij er nu niet meer aan konden ontkomen om de consequenties te trekken uit het oorzakelijk verband dat er zoals gezegd tussen ons le venspeil en de uitkomsten van wat wij als volk verdienen, be staat. De uitkomsten zijn, zoals bekend, door de onrustbarende stijging van de grondstoffenprij - zen aanmerkelijk slechter ge worden en alsof dit nog niet ge noeg was, moeten wij nu ook nog extra offers brengen voor de ver sterking van onze defensie. Ook met de nieuwe loonronde zal het levenspeil dan ook zeker 5 pet dalen, zijnde het verschil tussen de nieuwe 5 pet. en de 10 pet. prijsstijging, zoals de regering die althans heeft becijferd. Dit wil dus zeggen, dat wij thans de illu sie prijs geven, dat ons levens peil een onaantastbaar goed zou kunnen zijn. Ook .„stille" versobering? Waar zo lang en krampachtig om het behoud van het levenspeil testreden werd, is het meer dan egrijpelijk, dat deze teruggang op de eerste plaats in de arbei- derswereld pijnlijk wordt gevoeld. Toch wil men dit offer voor het behoud van onze vrijheid echter brengen, een bereidheid die dui zenden arbeiders sociaal zwakker tegenover het communisme plaatst en daarom destemeer waardering afdwingt. Intussen sluit deze be reidheid nog geenszins het op treden van spanningen uit. De communistische propaganda zal zeker de socialistische arbeiders wereld tot doelwit nemen, .waar uit ook nog weer eens duidelijk wordt dat het om meer dan een reden noodzakelijk was om tot het uiterste aan het bestaande le venspeil vast te houden. De grief van de vakcentralen is dus niet, dat nu ook de arbei derswereld een offer moet bren gen. Haar bezwaar is wel, dat het op papier om een offer van 5 pet. zou gaan, maar dat dit offer in feite groter is. De vakcentralen verwachten namelijk in tegen stelling tot de regering - dat ook nu de loonsverhoging in de prij zen zal worden doorberekend. Schat men de gevolgen hiervan op 3 pet., dan komt tegen een loonsverhoging van 5 pet. een prijsstijging van 10 plus 3 pet. te staan, hetgeen uiteindelijk dus niet een offer van 5, maar van 8 pet. zou betekenen. Wie in zijn verwachting gelijk zal krijgen; valt op het ogenblik nog moeilijk te zeggen. Dat er grond is voor de vrees van de vakcentralen valt moeilijk te ont kennen. Ook de vorige loonrondf is vrij algemeen doorberekend en men kan zeker niet zeggen, dat de uitkomsten van het bedrijfs leven inmiddels gunstiger zijn geworden.Het zal in elk geval zaak zijn de komende ontwikke lingen naiwvlettend te volgen en slechts in deze zin heeft de K.A.B. zich dan ook voorlopig bij de re geringsbeslissing neergelegd. Een politiek van 5 pet. openlijke en 3 pet. „stille" versobering zou den wij bij voorbaat beslist wil len afkeuren. Wanneer het 8 pet. moet zijn is het beter, dat de re gering dit ook ronduit zegt. Priisbeheersing. Een doorberekening zou de regering kunnen tegenhouden door een wederinvoering van de prijsbeheersing, waarmede dan tevens de andere eis van de vak centralen is aangeduid, die van daag ongetwijfeld de hoofdschotel van het parlementaire debat zal vormen. Minister v. d. Brink heeft in het debat over de motie-Suur- hoff zijn bezwaren tegen een prijsbeheersing op dat tijdstip ontwikkeld. Er is een groot amb telijk apparaat voor nodig, ook kostbaar dus, en dat terwijl het geenszins zeker is, dat de verhou dingen in de naaste toekomst weer niet gehéel anders zullen liggen dan vandaag. De hoop op ef<i compromis in zake Korea is juist dezer dagen weer herleefd. Daarnaast werkt een prijsbeheer sing grof. Alle concurrentie, die prijsverlagend werkt, wordt uit geschakeld. En tenslotte kan ook een prijsbeheersing werkelijk noodzakelijVe verhogingen niet tegenhouden. Of de voorstanders van een prijsbeheersing bezwaren als deze thans overtuigender zul len kunnen ontzenuwen dan in het debat over de motie-Suurhoff zal in het debat van vandaag moe ten blijken. Voor ons gevoel is het nog al tijd zo, dat wanneer zou vast staan, dat de nieuwe loonsverho ging uit de winst en niet uit door berekening moet komen, de re gering in dat geval de 5 pet. beter door fiscale maatregelen had kun nen afromen, teneinde daardoor verkregen middelen te gebruiken voor een ruimere voortzetting van de subsidiepolitiek. De subsidie politiek die nu voor een groot deel is prijs gegeven, was een middel om de bereikbare compen satie zo rechtvaardig mogelijk over allen te verdelen. Nog af gezien van de gevaarlijke spiraal werking kleeft aan een loonsver hoging echter het nadeel, dat zij voor sommigen geen effect en voor anderen weer een geheel verschillend effect heeft. Geen effect heeft zij voor de groepen, waarvoor dispensatie wordt ver kregen en slechts gedeeltelijk effect voor de grote gezinnen, die nu daarnaast nog met een ver hoogde en een sterkere progres sieve kinderbijslag tegemoet moe ten worden gekomen. Van katho lieke zijde zal hiervoor vandaag dan ook zeker worden gepleit, maar van socialistische zijde heeft men indertijd reeds verklaard, dat op die manier het onder scheid tussen het loon van ge schoolden en ongeschoolden nog meer zou teloor gaan. Productieverhoging. Tenslotte zal vandaag de be langrijke vraag ter tafel worden gebracht of ook deze loonsver hoging van 5 pet. economisch wel gerechtvaardigd is. Een wonder lijke vraag, omdat zij sociaal ge zien toch al een groot offer in houdt, maar waar reeds tweemaal een loonsverhoging op voorschot van een hogere productie gegeven werd, heeft het niettemin alle zin om haar te stellen. Moet ook nu geconstateerd worden, dat men slechts op die productieverhoging kan hópen, dan is het te wensen, dat in het debat van morgen te- vèns de bel zal worden geluid voor een nieuwe verhoogde in spanning. In de strijd om het be houd van het levenspeil kan im mers slechts op deze wijze het verloren gegane terrein terugge wonnen worden. Nadat Mgr. Th. Huurdeman, Vicaris van het Aartsbisdom Zondagmorgen de nieuwe kerk te Emmeloord (NOP) had gewijd, werd er een Pontificale Hoogmis opgedragen. (Van onze verslaggever) De tweede dag van het film congres dat de „nieuwe" K.F.A. de vorige week in Utrecht be legde en dat, als wij het wel hebben, het vijfde is dat door verschillende instanties de laat ste jaren werd georganiseerd, kenmerkte zich op de eerste plaats door het zuiver stellen van de verhoudingen tussen pers en K.F.A. en vervolgens door het zuiveren van de sfeer t.a.v. de bioscoopexploitanten in het bij zonder. Zij waren weliswaar niet in grote getale verschenen maar mengden zich met' een zekere fel heid in de debatten hetgeen uit eindelijk er toe leidde, dat men een juist begrip kreeg voor het werk van de K.F.A. er» de plaats die de exploitant bij dat werk in kan nemen. Zoals wij gisteren reeds in het kort konden mededelen, is tijdens het afgelopen weekend te 's-Hertogenbosch een Neder lands-Vlaams Katholiek Gezinscongres gehouden. De heer J. van Meegeren, die als praeses van het congres optrad, zette het doel van de meeting uiteen, die erop gericht was naar het woord van de H. Vader te ijveren voor een gezond gezinsleven en tegen alles (ook op fiscaal en economisch terrein) wat het gezin kan onderhouden. Het gezin heeft recht op de hulp van sociale, instellingen, op dat de opvoeding en verzorging derkinderen naar wens kan ge schieden. Het heeft ook recht op een eigen haard en op harmonie tussen loon en behoefte; op een billijk belastingstelsel (anders en beter dan het huidige)op be perking van de indirecte belas tingen, op een betere schoolgeld regeling en op afschaffing van 't gehate vermenigvuldigingtscijfer voor schoolgelden en op grotere reductie voor gas. water en elec- triciteit. De Bond voor het Ge zin wenst een Nederlandse Ge zinsraad, zoals die ook bestaat in Frankrijk en België. De organisaties ien het Gezin. Mevr. Mia TerlingenLücker wees erop, dat het gezin vooral beschermd moet worden tegen de moderne tijdsgeest, tegen ver vlakking, ontrouw, liefdeloosheid genotzucht, armoe, noodwoningen echtscheidingen, geboortebeper king, propaganda voor de poly gamy en tegen de sexuele voor lichting (een elegante naam voor de Nieuw Malthusiaanse Bond met zijn 20.000 leden). De communisten achtten aan vankelijk het gezin een burger lijk verouderd instituut; later kwam een ander inzicht tot stand omdat men ook daar ging inzien, dat het gezin toch wel iets te betekenen heeft. Ook in Ameri ka is een ommekeer te bespeu ren, doch die belangstelling is helaas puur heidens- Tegen die excessen moet gestreden worden door de plichtmatigheid en sleur t.a.v. ons geloof van ons af te schudden en de publieke opinie om te buigen naar de wezen lijke opvatting van het Christe lijk Geloof. Resolutie aangenomen. Zondagmiddag sprak Mr. Jan Derks een rede uit waarin hij 't levensdoel van een door God ge sticht flink gezin op de eigen originele wijze schetste, het ge zin, dat door velen wordt gehe keld en bespot. Daartegenover staat, dat men onder die spot niet door mag gaan. Integendeel wie het grote gezin bespot is er jaloers op. Het stichten van 'n groot gezin is een sociale dienst van de eerste orde. Dit moet nog meer erkend worden en begrepen ook ten opzichte van de sociale verordeningen. Ja. die grote ge zinnen moeten nog meer gesteund worden, zelfs in een tijd, dat 't leger enorme offers vraagt. De laatste spreker was Dr. Fe- ron uit Roermond, die het ideale gezin schetste. Hij trok een paral lel tussen het ideale gezin en de verwarde wereld. Het ideale ge zin bouwt zichzelf op ep de ver warring verdwijnt vroeg of laat- Het gezin is een vrucht van de liefde, de zuivere en onbaatzuch tige deugd, van het geloof en de hoop. Tot slot van het congres werd de volgende resolutie aangeno men; De Katholieke Bond voor het Gezin ter gelegenheid van het NederlandsVlaams Gezins congres, gehouden te 's Herto genbosch op 31 Maart en op 1 April 1951, in vergadering bijeen gehoord de inleiders, overwegen de; de geestelijke nood, die be staat in zo talrijke families, we gens de vele gevaren waaraan t gezin is blootgesteld, verder overwegende de noodzaak: dat de wetgeving waarbij het gezin betrokken is in hare toe passing, gericht zij op de bescher ming van huwelijks- en gezins band, dat gunstige omstandighe - Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 2 April. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 400 paarden. De priizen varieerden voor: luxe paarden van 900.001100.00, werkpaarden van 750.001000.00. oude paarden van 525.00800.00, paarden boven drie jaar van 700.00900.00. paarden beneden drie jaar van 500.00700.00. veu lens van 300.00—450.00. hitten van 450.00—700.00. De handel was willig. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 2 April. Klei 35 mm opwaarts Alpha's 10.00, zand 35 mm opwaarts Noorde ling 9.00, Eigenheimers 8.50, Vo- ran 7.25, IJsselster 8.75, Record 7.75, Libertas 9.00, voet-aardap pelen 6.00, overige prijzen kun nen niet genoteerd worden. Alles per 100 kg. Deze prijzen zijn berekend op de handels- voorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. den worden geschapen voor de voorbereiding van de jeugd op de toekomstige gezinstaak, dat aandacht worde gewijd aan vraag stukken ten aanzien van de huis vesting, vooral voor de - groeien de gezinnen, dat sociale recht vaardigheid tegenover het gezin tot uiting korne in loon-belasting en prijspolitiek, dat de belangen voor het .grote gezin worden be hartigd bij alle het gezin rakende wettelijke voorschriften en maat regelen, spreekt als zijn mening uit: dat de regering dient te bevor deren de tot standkoming van 'n Gezinsraad, gebaseerd op de tra ditionele levensbeschouwingen in den lande, waarvan de leden krachtens hun plaats in pn hun contact met het vrije maatschap pelijke Jeven deskundig zijn op het gebied van de Gezinspolitiek aan welke Raad de regering ad vies vraagt in alle vraagstukken, de gezinspolitiek in de ruimste zin betreffende en welke raad ook eigener beweging over deze ma terie aan de Regering advies kan uitbrengen. Besluit: deze resolutie ter ken nis te brengen ven de Kroon, de vertegenwoordigende lichamen en de Pers. Minder tegenstellingen In een beschouwing over de samenwerking tussen pers en K.F.C., het keurings-apparaat van de Zuidelijke gemeenten en de K.F.A., wees de heer A. van Domburg, filmredacteur van de Tijd, en hoofdredacteur van ..Eilmfront-Filmstudiën" op het weinige begrip, dat de K.F.C. vroeger toonde voor de persoon lijke verantwoordelijkheid van de journalist. Dat is nu anders geworden. Daarbij moet in het oog worden gehóuden, dat de KFC haar keuringsuitslagen zeer summier weergeeft terwijl de pers haar oordeel over een film uitvoerig kan argumenteren. Daardoor konden meningsver schillen in het verleden vaak ontstaan, vooral daar er geen overleg plaats vond. De heer van Domburg zou het als een grote verbetering in de voorlichting beschouwen als mer» er in prin cipe toe over kon gaan het oor deel, dat is uitgesproken door de instantie, die een bepaalde film het eerst zou zien, door de an dere zou worden overgenomen. De K.F.C. wilde deze suggestie overnemen mits het oordeel der pers door drie journalisten ge steund werd. Anderzijds zal de Pers zich neerleggen bij de keu ringsuitslagen, zo die eerder ko men. Een en ander na overleg tussen beide instanties. De direc teur van de K.F.C. wilde voorts de journalisten van de bladen, die met de K.F.C. samenwerken, in het keuringsapparaat betrek ken. Met dat al moet het publiek zich er van bewust zijn, dat ieder persoonlijk t.a.v. de film een eigen verantwoordelijkheid heeft die niet door welke instan tie dan ook kan worden weg genomen. Filmvorming De productie kan men, zoals reeds betoogd, niet ter hand ne men, wel kan men de productie beïnvloeden door de vorming van het bioscoop-bezoekend pu bliek. Pater J. P Dirkse S.C.J., werkzaam in het jeugdwerk, wees in dit verband op hetgeen door de pers reeds is gedaan en noemde de filmcritiek in ons land een voorbeeld voor het bui tenland. Dit werk werpt reeds vruchten af. Vooral de strijd, door de filmredacteur van Dom burg jarenlang op een eenzame post gestreden, werd met ere ge noemd. Voorts werd gememo reerd wat het bedrijf in deze richting reeds deed en waarin b.v. „Kriterion" Amsterdam cn Den Haag, „De Uitkijk" (A'dam) en 't Venster, Rotterdam een vermaardheid hebben verkregen t.a.v. het werk voor de goede film. Deze actie beperkt zich nog tot een kleine kring, uiteindelijk zal men toch de massa moeten bereiken. Als voorbeeld voor de film opvoeding der jeugd werden de cursussen in Antwerpen en Gent genoemd die reeds zeer veel en goed werk hebben gedaan. De exploitant Dr. J. M. L. Peters, hield aan het eind van het congres een be schouwing over de samenwerking tussen K.F.A. en de bioscoop exploitanten. Aan de ene kant mag het morele en culturele ver antwoordelijkheidsbesef bij de exploitant niet achter de zake lijke komen, anderzijds moet het de exploitant met behulp van de K.F.A. zo nodig, mogelijk wor den gemaakt goede films te brengen. De exploitanten willen met de K.F.A. medewerken, ir.<aar willen niet „bemoederd" worden, zoals een hunner op het congres zeide. In de nieuwe K.F.A. echter kun nen zij een stem in het kapittel krijgen, mits zij hun interesse tonen. In de discussie, hierbij ont staan, bleek de KFA bereid haar invloed te doen gelden om tot een gunstiger belastingregeling voor het filmbedrijf te komen De heer v. Domburg was van me ning, dat de huidige regeling. 35% belasting, ook de goedwil lende exploitanten wel dwong kitsch te brengen om het hoofd boven water te kunneni houden. Redelijk zou zijn de culturele films vrij te laten en de andere niet zwaarder te belasten dan to neel sport e.d. Ook subsidiëring, zoals andere takken van kunst genieten, zou de goede film kun nen bevorderen. Dr. Peters achtte het bewezen in deze dagen, dat de filmactie door ieder als een noodzakelijk heid werd gevoeld. Er zijn nieu we pjannen gemaakt eni men is tot een betere samenwerking ge komen. Hetgeen o.i. niet in de laatste plaats te danken is aan de wijze, waarop, (in de persoon van Dr. Peters) het bestuur der KFA haar taak tegenwoordig opvat. Vooral de activiteit in plaatse lijk en diocesaan verband zal in de toekomst het werk der K.F A. moeten steunen er» uitbreiden. On een dergelijke actie komen wij t.z.t. terug. Amerikaan bemiddelaar in Kasjmir? LAKE SUCCESS, 2 April (Reu ter). Van gewoonlijk betrouw bare zijde wordt te Lake Success vernomen, dat een Amerikaan tot bemiddelaar der Verenigde Naties in Kasjmir zal worden benoemd. Gemeld wordt dat de benoeming van kracht wordt wanneer president Truman er zijn goedkeuring aan heeft ge hecht. ER KOMT WEER SPAANSE WIJN De invoer van Spaanse wijnen welke enige tijd was stop gezet, is thans weer mogelijk. Voor de import van sherry is een bedrag van ƒ385.000 vrijgegeven. Ook voor andere Spaanse wijnen is de import tot eenzelfde bedrag vrijgegeven. Evenals vorig jaar zou in de komende zomer te Delft gedu rende het Holland-Festival weer een reeks opvoeringen worden gegeven van het Middel-Neder landse spel „Elckerlyc". De dia conie der Ned. Herv. Gemeente, die eigenares is van de klooster tuin, waarin de tribunes moeten worden gebouwd, heeft echter geweigerd de tuin voor dit doel beschikbaar te stellen. Zij grondt haar weigering op principiële gronden. Met name zou de ten- denz van het stuk te Rooms zijn. Niettegenstaande het feit dat de historische tuin van het Prinsen hof zich naar de mening van re gisseur Johan de Meester het best voor de opvoering leent, wordt overwogen in h averre het moge lijk is de voorstellingen op een andere plaats in Delft te geven. CISTERCIENSERKRING „MAR IËN KROON" Ter bevordering van activitei ten op godsdienstig cultureel, we tenschappelijk, sociaal en ander gebied is te Nieuwkuyk-Vlijmen opgericht de Cisterciënserkring „Mariënkroon". Van het stich tingsbestuur is voorzitter: Prof- dr. Jos Gielen. Leden: Dr. W. de Kort te Goirle, F. van Wagen berg Vlijmen, Mr- Dr. N- van den Heuvel Den Bosch, J. van Hel len berg Hubar, Den Bosch, J- Pe ters Roosteren (L.), J. Huybregts Vlijmen, F. van Vliet Eindhoven, J. van Koeverden Buren (G.) en H. van der Zanden te Eersel. ZAKKENROLLERS SLAAN HUN SLAG De zakkenrollers in Den Haag blijken hun werkterrein te heb ben verlegd. Waren het eerst on beheerd staande damestassen, waarop zij aasden, thans speuren zij naar portefeuilles in de pas kamers van herenmodemagazij nen. Zo zijn er Zaterdagmiddag twee heren beroofd, de een voor f 210,en de ander voor f 335,— toen zij hun oude kleren met het geld in de paskamer hadden ach tergelaten om zich met het nieu we costuum in de spiegel te be kijken. DUDLEY, 21 Maart (Reuter). De Britse ministers van Bui- t ilandse zaken, Herbert Morri son, heeft Maandag te Dudley (Worcestershire) verklaard, dat Engeland gelooft, dat alle inter nationale problemen door onder handelingen kunnen worden op gelost. Maar, voegde Morrison hieraan toe, „als iemand zich zou laten verleiden van deze weg af te wijken en te trachten met ge weld een oplossing op te leggen zal hij ons gereed vinden om dat gene, waarin wij geloven, te ver dedigen. Duizend weeskinderen, die tijdens de gevechten om Seoel geëvacueerd werden, zijn overgebracht naar het eiland Tsjejoe, waar zij in een speciaal daartoe ingericht weeshuis onder de zorgen van de Verenigde Naties kunnen bekomen van de verschrikkingen en het leed, dat de oorlog over hen bracht. Een groep kleuters in het tehuis, waar zij liefdevol verpleegd worden. WASHINGTON, 2 April (Reu ter). De Franse president Vin cent Auriol heeft op een gemeen schappelijke vergadering van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden het woord gevoerd. Hij sprak enkele uren voordat de Senaat zou stemmen over president Truman's voorstel om nog vier divisies naar Duits land te zenden. Auriol zei dat de Verenigde Staten zich ten doel moeten stel len de vrede te redden door Europa tegen agressie te bescher men. De bijdragen van Frank rijk tot de zaak van de vrede waren zijn eigen economisch her steld, zijn herbewapening tegen „de geest van agressie" en zijn pogingen om Europa te vereni gen en te organiseren. Frankrijk zou onvermoeid blijven streven naar een federaal Europa. Neu traliteit achtte hij funest. Het heeft noch Nederland, België, Noorwegen of Denemarken ge holpen. Auriol stelde in zijn rede onder meer voor: permanente interna tionale controle op alle wapenen door de V.N. „teneinde alle klas sieke of atoomwapens op rede lijke wijze in aantal te doen af nemen en later te vernietigen, VOORZICHTIG MET BALLONNETJES Twee kinderen in Den Haag hebben in het afgelopen week einde onaangename ervaringen opgedaan met ballonnetjes, die zij in een zaak cadeau hadden gekregen. Een van hen kwam Zaterdagmiddag met zijn ballon netje te dicht bij de kachel. „Pats" deed de ballon en „pats" deed een ruit van f 9.40, die door de luchtdruk uit de sponning sprong. Een driejarig meisje schroeide Zondagmorgen haar hoofdhaar toen haar ballon bij de kachel uit elkaar sprong. De politie heeft de zaak :n onder zoek. en een progressieve beperking van de omvang van alle nationale legers en vervanging door een leger van de V.N. Auriol verklaarde, dat de Sov jet-Unie door hiermee accoord te gaan kon tonen, dat zij beëindi ging van de spanning tussen Oost en West wilde. VICE-ADMIRAAL DE BOOY AMBASSADEUR IN BONN BONN, 2 April (DPA). Bij Koninklijk besluit is het hoofd van de Nederlandse missie bij de geallieerde Hoge Commissie voor West-Duitsland, vice-admi- raal J. de Booy, tot Nederlands ambassadeur bij de West-Duitse Bondsrepubliek benoemd. Churchill in Mei in de V.S. LONDEN, 2 April (Reuter). Het hoofdkwartier van de Britse conservatieve partij heeft Maan dagavond te Londen medegedeeld dat Churchill heeft toegezegd op 8 Mei a.s. voor de Universiteit te Philadelphia, in de Ameri kaanse staat Pennsylvanië, het woord te zullen voeren. SMITS v. WAESBERCHE S.J. WINNAAR MUZIEK- PRIJSVRAAG ROME (KNP, 2 April) Naar het KNP verneemt is de Guido d'Arezzo-prijs van 500.000 lire (pl.m. f 3500,toegekend aan de Nederlander, Pater Dr. Jos. M. A. F. Smits van Waesberghe S..T., privaatdocent in de muziektheorie der Middeleeuwen aan de Univer siteit van Amsterdam. Deze prijs werd hem toegekend als winnaar van de internationale muziekprijsvraag over „Guido d'Arezzo en zijn erkende en be streden vernieuwingen", uitge schreven door het Italiaanse Co mité voor de viering van de 900e sterfdag van de Benedictijner monnik en musicus Guido d'Arez zo (9901050). Het eeuwfeest ter gelegenheid waarvan deze prijs vraag werd uitgeschreven, is ver leden jaar in geheel Italië op grootscheepse wijze gevierd. Guido d'Arezzo is bekend als de schepper o.a. van de muzikale toonladder van acht noten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3