1975 Defensie-uitgaven vorderen een voorstel tot belastingverhoging n w Regering en P.v.cLA. scherp tegenover elkaar hij de debatten Saluutschoten bij aankomst Prins Bernhard in Argentinië TEXAS Geen stijging van de omzet- en de inkomstenbelasting Truman behaalt in Senaat de overwinning Parijse staking ten einde Nog geen uitzicht Vliegtuigramp liep goed af Vliegramp Monty in Nederland 790 Kind gedood MISSEN: ïsvereniging EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd] Lieftinck zet de duimschroeven aan Bestaande middelen ontoereikend Scheepsberichten Motie-Nederhorst in Tweede Kamer Vandaag motie in stemming Sprookjes van de estancia Pleidooi voor grote gezin Eerbetoon van hoog tot laag ZLt PT iThaaid/'"Z„Gaacho* STtSUSS» Boerderijbranden in Brabant De Imdjin over getrokken STAKING bij Albert Heijn 'r/ezf i wollen velours steltinten. Maten DO cm. Geheel :rd. "7/ i acket, zware shino,) ens van je rils, m. ev. lO jr :ken geheel ;t achterzak in de band «-vat c «KANTEN 1- en 2- nbevolen Wij nalen 'oorbaat dank, namens de ketting door te waren. „Dat kissie We gaan met dat we de machtsman sloep en we roeie hting wete we ook. pierduiker an. En ;eft dat niks, want en noodrantsoen® iole, we gaan dan anse Sjarl en ver- uur. Het wordt dus iedag. Hou je taai, Jantje en Sjarl iden hem een doek iet bed. Vervolgens >laatse aan en ver in in de hut achter hadden die twee Nieuw Abonnementsprijs I 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—: familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stampei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad I Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel HET FEIT VA N HEDEN Pag. 1 en 3 Woensdag 4 April 1951 46e Jaargang No. 12134 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59. teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Riteevoort 52, teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 In de regeringsverklaring van 17 Maart j.l. is medegedeeld, dat boven het voor 1951 geraamde bedrag van plm. 1 milliard gulden voor de eerstkomende jaren te rekenen valt met een extra uitgave voor defensiedoeleinden van f 500 millioen per jaar. De regering is blijkens bedoelde verklaring van oordeel, dat tenminste de helft van dit bedrag uit belastingen zal moeten worden gedekt, terwijl voor het overige een dekking door leningen aanvaardbaar kan worden geacht. De regering is van oordeel, dat hoe gewichtige bezwaren het ver hogen van de belastingen ook met zich meebrengt, de bestaande middelen ontoereikend zijn de defensieuitgaven te dekken, aldus minister Lieftinck in een nota tot de kamer. De in het oog gevatte differen tiatie in de belastingmaatregelen wordt voor een deel beheerst door overwegingen van economi sche aard, maar voor een belang rijk deel ook door overwegingen van sociale aard en zulks in het bijzonder voor zoveel betreft de op beperking van de consumptie gerichte maatregelen. Het ver bruik van noodzakelijke levens behoeften zal behoren te worden ontzien: een verbruiksbeperking door middel van fiscale maatrege len zal vooral moeten worden na gestreefd met betrekking tot goe deren, die als „weelde" of al thans, in de huidige omstandighe den, als niet strikt noodzakelijk kunnen worden beschouwd. Bedrijfswinsten In de eerste plaats is gezocht naar fiscale maatregelen on het Johan van Oldenbarnevelt (emigr.), Amsterdam-Syd ney, passeerde 3 April Quessant. Madoera, Djakarta-Amster dam, passeerde 3 April Kreta. Ravello (rep.), 29 Maart van Port Said, 4 April te Mar seille verwacht. Rotti, Amsterdam-Hollandia, 3 April van Djakarta. Tosari, Djakarta-Rotterdam, passeerde 3 April Dondra- head. Indrapoera, Djakarta-Rotter dam, 3 April te Port Said. Mataram, Rotterdam-Hollan- dia, passeerde 2 April Be- lawan. Blitar, Djakarta-Rotterdam, 3 April te Aden. Garoet, Djakarta-Rotterdam, 2 April te Belawan. Sibajak (rep.), Djakarta-Rot terdam, passeerde 2 April Minicoy. Castelbianeo (tr.), Djakarta- Amsterdam, 2 April 250 mijl O.Z.O. Minicoy. Dorsetshire, Djakarta-Rotter dam, 2 April 150 mijl Z.O. Dondrahead. gebied van de directe belastineen: ook daar is het principe van dif ferentiatie in aanmerking eeno men. Zo wordt vooreesteld de belastineen on de b"'1 Hits winsten, evenals in vele andere landen het eeval is te verzwaren. Tevens is een beperking in het oog gevat van de in 1950 gegeven bevoegdheid tot vervroegde af schrijvingen op de voet van ar tikel 8 van het besluit op de inkomstenbelasting 1941 op nieu we investeringen. In de vermoeenssfeer Gemeend is voorts, dat in het kader van de defensie-inspanning ook een fiscale bijdrage in de ver mogenssfeer behoort te worden geëist. Daartoe zijn gekozen een mati ge verhoging van de vermogens belasting, met enige opklimming van het tarief voor de grotere vermogens en een bescheiden verzwaring van de successiebe lasting, waarbij het zwaartepunt van de tariefsverhoging is gelegd bij de verervingen anders dan aan kinderen en tussen echtgenoten. De indiening van daartoe strek kende wetsontwerpen is op zeer korte terfnijn te verwachten. Er is afgezien van een voorstel tot algemene verhoging van de inkomstenbelasting, mede in ver band met de priisstiigineen. Een voorziening wordt getroffen voor die gevallen, waar de inkomsten, in een minder luiste verhouding staat tot de druk op anderen. Zo zal voor kinderen van 16 iaar en ouder voortaan dan ook slechts kinder aftrek worden verleend, indien zii dagonderwijs genieten of niet in staat ziin in eigen on derhoud te voorzien. Daartegen over komt het bijzonder verhoog de tarief voor inwonende kin deren te vervallen. (Zie vervolg pag. 3) DE PARIJSE CONFERENTIE PARIJS, 3 April (Reuter). De 22ste bijeenkomst van de plaatsvervangers van de minis ters van buitenlandse zaken der Grote Vier is een der kortste vergaderingen tot nog toe ge weest. Zij duurde nog geen twee uur. Op een vraag van de Engelse afgevaardigde Ernest Davies, of Gromyko instructies uit Moskou had ontvangen om een welover wogen antwoord te geven op de nieuwe Westelijke ontwerp agenda, verklaarde de laatste, dat hij niets aan zijn opmerkingen van Maandag had toe te voegen. Gromyko verwierp het voorstel om de besprekingen in dit sta dium te verdagen. Mocht Gro myko een nieuwe propaganda willen, dan zal hij zijn zin krij gen en de Westerse mogendheden een uiteenzetting geven, waarom het Atlantisch Pact noodzakelijk is, aldus de Franse afgevaardigde Parodi. Hedenmiddag worden de besprekingen voortgezet. MINISTERS STIKKER EN VAN DEN BRINK NAAR PARIJS Naar wij vernemen zal minister Stikker zich 6 April voor zaken, de OEEC betreffende, naar Parijs begeven. Het grondstoffenvraag- stuk in verband met de Duitse betalingsmoeilijkheden zal een punt van bespreking uitmaken. Minister van den Brink zal met de heer Stikker mede gaan. Bij een vliegdemonstratie ter gelegenheid van de overdracht van het vliegveld Vokel bij Venlo door de mariniers aan de lucht macht, kreeg majoor Bakker een storing aan zijn toestel. De brandstofleiding van zijn straaljager ontplofte en de toe schouwers zagen een grote steek vlam. De piloot wist een nood landing te maken en bleek on gedeerd. <1311 In Harwell, Barkshire, in Engeland is de eerste „atoomschool" in Europa geopend. In deze school van de Stichting voor het Onderzoek van Atoomenergie worden zij, die werkzaam zijn op medisch gebied en in verschillende industrieën, onder wezen hoe zij moeten omgaan met radio-actieve materialen. WASHINGTON, 3 April (Reu ter). De Amerikaanse Senaat heeft Dinsdag in een gespannen sfeer de besprekingen voortgezet over de politiek van president Truman om Amerikaanse divi sies naar Europa te zenden in het kader van het Noord-Atlan tisch Pact. Een republikeins voor stel, volgens hetwelk Truman het Congres zou moeten raadplegen, alvorens zulks te doen, werd in de Senaat met 56 tegen 31 stem men verworpen. Het ging er nogal bewogen toe in het hoge college. Tal van amendementen werden ingediend. Een voorstel, dat er voor het zen den van troepen een garantie diende te zijn, dat voldoende ze kerheid zou bestaan, dat een grote luchtmacht in West-Europa de troepen zou kunnen beschermen, werd afgestemd. Een voorstel van senator Mc (Van onze parlementaire redacteur) Bij het debat over de loon- en prijspolitiek, dat gisteren in de Tweede Kamer als uitvloeisel van de interpellatie-Nederhorst (P.v.cLA.) plaats vond, zijn regering en de P.v.d.A. vrij scherp tegenover elkaar komen te staan. De wijze waarop de prijsbe- heersing dient te geschieden, was hierbij het hoofdpunt De heer Nederhorst had in eerste aanleg geconstateerd, dat de prijzen onvoldoende werden beheerst en dat als gevolg hiervan grote onrust was ontstaan. Hij eiste op korte termijn doeltreffender maatregelen. De minister-president stelde hier al direct tegen over, dat men niet de illusie moest wekken, dat hetgeen zich op de wereldmarkt afspeelde, hier door middel van prijsbeheersing ongedaan zou kunnen worden gemaakt. cijfers van net Centraal Plan Bureau, dat de prijsstijgingen voor het overgrote deel inder daad hiervan een gevolg waren. Alle sentimenten terzijde gelaten was het zo, dat het prijsniveau zonder doorwerking van de ge stegen grondstoffenprijzen etc. nog gelijk zou zijn aan dat van 1948. Dit bracht de bewindsman van Economische Zaken tot de conclusie, dat de regering bij de keuze van haar prijspolitiek een juiste keuze had gedaan. In geen enkel land was men trouwens teruggekeerd tot een stelsel van volledige prijsbeheersing. De heer Nederhorst was ook al niet ver der gegaan dan een prijsbeheer sing voor de gevoelige sectoren en dan nog niet voor alle arti kelen. Aldus ingeleid constateerde minister van den Brink vervol gens, zulks aan de hand van Z.K.H. Prins Bernhard is gisteren met 19 saluutschoten verwel komd op het vliegveld van Buenos Aires. De prins zal een week in Argentinië verblijven als gast van de Argentijnse regering. Vandaag wordt Z.K.H. ontvangen door president Peron van Argentinië en later op de dag door mevr. Eva Peron op het ministerie van Arbeid. Voorts zal de Prins de eregast zijn van generaal Lucero, minister van het leger en waarn. minister van buitenlandse zaken. Ter ere van de hoge gast wordt dan een officiële ontvangst gegeven. Voor de komende dagen staan tal van bezoeken op het programma. De volgende week reist de prins naar ChilL Elkeen, die zich de vorige week in Montevideo heeft bevonden, twijfelt er geen moment aan, dat de banden van vriendschap tus sen Nederland en Uruguay nog zijn versterkt door het bezoek van de Prins. Hoge autoriteiten, zowel als eenvoudige landslieden gaven blijk van hun vreugde. Men vocht letterlijk om de eer, de koninklijke gast uit „Los pai- ses Bajos" te mogen herbergen. Hulde aan de gast Het was senor Saenz, wie deze eer te beurt viel. In zijn salons werden ontvangsten gehouden. In zijn keuken werd het eten bereid voor de gasten van over zee en in zijn tuin werden ver frissingen aangedragen. Maar senor Saenz las hierover alleen in de kranten, want hij had tijde lijk zijn bivak opgeslagen in het nabij gelegen hotel „Cottage" en het verschafte hem een groot genoegen wanneer hij zijn eigen huis opbelde en hoorde zeggen Con la residencia del principe" residentie van de Tijdens Zijn bezoek aan Urugay heeft Z.K.H. Prins Bernhard "f- een bezoek gebracht aan een „Estancia", een Zuid- Met d Amerikaanse boerderij. Bij Zijn aankomst aan de Estancia prins"), „ban Pedro de Timote", ongeveer 160 km van Montevideo, Eenvoudige -J r» -, - mensen kwamen ners van de Estancia, die Nederlandse en Urugay se vlag uitdrukking te geven aan hun pen droegen. Z.K.H. Prins Bernhard in qesprek met eniae bewondering voor de prins, die 7. r er me+ fpcrpn oma? dvpt lanHpr» bewoners van de „Estancia". er niet tegen opzag over landen en oceanen te vliegen om naar Uruguay te komen. Een groot aantal vragen werd de prins ge steld: „Wat weet men in Neder land van onze republiek?" En Z.K.H. antwoordde: „Als ik eer lijk ben, niet veel, maar ik zal er voor zorgen, dat ze het gaan weten". Herhaalde malen werd gevraagd of veel Nederlanders Spaans spreken en de prins ver zekerde, dat velen thans bezig zijn om zijn voorbeeld te volgen. Bewondering voor talenkennis Voor de talenkennis van de prins bestaat een grote bewon dering. Hij spreekt het Spaans vlot in de omgang met bedien den en functionarissen en het meer gedegen Spaans, wanneer hij bij ontvangsten en diners zijn dank betuigt. Soms leest Z.K.H. zijn redevoeringen van 't papier, maar het komt ook voor, dat hij ze geheel en al improviseert. Een feest is het bezoek geweest aan de uitgestrekte ranche van Gallinar Heber, waar de prins een paard werd aangeboden. Het zelfde paard, dat hij had bereden op het laatste gedeelte van de tocht. Daar stond Heber, aan de grens van zijn uitgestrekte be zittingen. Hoffelijk ontving hij de prins. „Laat het paard bin nen komen waar de prins op heeft gereden". Het gebeurde en Heber zeide: „Het is van u". Het bezoek aan de estancia werd een feest, een uitbundig feest. Links en rechts richtte de prins zijn camera en hij raakte niet uitgepraat over alles, waar van hij zo volop had genoten, zo verklaarde hij zijn gastheer. ENGELSE STRAALJAGER VERONGELUKT Dinsdagmiddag is in de om geving van Lewes in Zuid-Enge- land de Hawker P1081, een expe rimentele straaljager, veronge lukt. De piloot, de chef-invlieger van de Hawkerfabrieken Trevor Wade, die 31 jaar oud was, is daarbij om het leven gekomen. 25.000 ambtenaren Voor een volledige prijsbeheer sing, zo betoogde de minister, zouden andermaal 25.000 ambte naren nodig zijn, plus een gelijk aantal functionarissen in het be drijfsleven voor de uitvoering van diverse voorschriften. De zwarte handel zou weer gaan bloeien en ook zouden zich hier mede weer personen gaan belas ten, die thans op normale wijze in het bedrijfsleven opgenomen zijn. Wel deelde de minister mede, dat de regering besloten had om een algemene margebe schikking voor de handel uit te vaardigen. Hierbij wordt ruimte gelaten voor de prijsstijgingen, voor zover die als gevolg van de gestegen grondstoffenprijzen on vermijdelijk zijn, maar de winst wordt bevroren op het peil van het tijdvak 1 Juni 1949—31 Mei 1950 plus 3 pet. en een doorbe rekening van de verhoogde om zetbelasting. Dit betekent dat dus geen rekening mag worden ge houden met de nieuwe loon- ronde. Wat de industrie betreft is de regering voorlopig niet ver der gegaan dan het geven van een richtlijn, die eveneens de strekking heeft dat de nieuwe loonronde niet in de prijzen mag worden doorberekend. De indus trie heeft zich hiermede accoord verklaard. Slechts in noodzake lijke gevallen kunnen afwijkende bepalingen worden getroffen. Niet bevredigd In zijn antwoord verklaarde de heer Nederhorst (P.v.d.A.) zich echter niet door deze toezegging bevredigd. Maatregelen als deze waren reeds eerder voor de tex tielbranche getroffen, maar in de practijk zouden zij generlei effect hebben gesorteerd. Ook bleef de heer Nederhorst het als een over wegend bezwaar voelen, dat het ambacht geheel buiten deze maatregelen viel. En toch liet zich ook daar de prijsstij~:ng pijnlijk voelen. Met name wees de interpellant op de gestegen kosten voor schoenreparatie. (Zie vervolg pag. 3) PRIJZEN SLA-OLIE EN MARGARINE IETS VERHOOGD Het bedrijfschap margarine, olie en vetten heeft een heffings wijziging van ƒ11per 100 kg ingevoerd. De detailprijzen van sla-olie zullen tot 0.10 per liter fles kunnen stijgen. Er is gebleken, dat sommige fabrikanten en leveranciers van margarine met een prijs van 52 cent niet uit kunnen. Enkelen hebben de prijs met één of twee cent verhoogd, hetgeen is toe gestaan. wanneer zij zich strikt houden aan de onlangs gegeven voorschriften. De prijs van 52 cent moet beschouwd worden als een „richtinggevende prijs". PARIJS, 3 April (Reuter). De arbeiders van de Parijse bus- en metrodiensten hebben Dins dag besloten hun staking, die 19 dagen heeft geduurd, te beëin digen en morgen het werk te hervatten. Het besluit om het werk te hervatten volgt op een waar schuwing van het Franse minis terie van vervoer en openbare werken, dat het slechts de arbei ders, die zich Woensdag melden voor werkhervatting, toegestaan zal zijn hun verlies aan loon door de staking over een termijn van vijf maanden te verdelen. In plaats van de 25 procent loons verhoging, die zij eisten, zullen de stakers een 12'/» procent loons verhoging krijgen. Gisteren reden 125 van de 400 ondergrondse treinen en 81 van de 2000 bussen, het grootste aan tal sedert de staking begon. Ambtenaren gewaarschuwd Dinsdag is tevens door het ka binet van de minister-president een waarschuwing om niet te staken aan de ambtenaren gege ven: de regering stond op het punt, aldus deze waarschuwing, om de benodigde credieten voor de salarisherziening aan het par lement te vragen en een staking zou slechts de kansen op verbe tering verkleinen. Opnieuw in La Palisse Dinsdag zijn .alle 300 haven arbeiders van La Pallice in sta king gegaan. Zij eisen hogere lonen. De stakers hadden Dins dagavond een Amerikaans vracht schip, de „Wild Ranger", moeten lossen, dat met 1660 ton goederen uit Amerikaanse legeropslag- plaatsen was aangekomen. Veldmaarschalk Montgomery is gisteren in Nederland aangeko men voor militaire besprekingen. In gezelschap van de Britse am bassadeur Sir Philip Nicholls bracht hij een bezoek aan de door de „Old Vic" gegeven op voering van „Captain Brass- bound's Conversion Deze voor stelling werd gegeven in de Kon. Schouwburg. Montgomery was in burger. Carthy van de republikeinse partij, om West-Duitsland, Spanje, Turkije en Griekenland uit te nodigen tot het deelnemen aan de verdediging van W.-Europa, werd door de Senaat verworpen Zijn voorstel werd enige keren door andere senatoren geamen deerd. Mc-Carthy verklaarde, dat het voorstel een „complot van functionarissen van het ministe rie van buitenlandse zaken om West-Europa te laten schieten" zou hebben verijdeld. Senator zakte in elkaar Senator Watkins (rep.) zakte tijdens het debat in elkaar, maar kwam spoedig weer tot bewust zijn. Hij had een rede gehouden waarin hij er bij het Congres op aandrong president Truman te bevelen overleg te plegen alvo rens meer dan vier divisies naar Europa te zenden. BRANDSPUIT ZONDER BENZINE Twee boerderijen onder Beek en Donk zijn in vlammen opge gaan, waardoor 19 personen dak loos zijn geworden en het vee is verloren gegaan. De brand was ontstaan in de boerderij van de heer Boogaard. Het gezin kon zich met de groot ste moeite redden. Een naastge legen plaats van de eigenaar Rooijackers vatte eveneens vlam en brandde geheel uit. De brand weer kon niet optreden, omdat de benzine voor de spiksplinter nieuwe motorspuit was vergeten. De schade wordt, gerekend op 40 mille, gedeeltelijk gedekt door verzekering. ONDER AANHANGWAGEN Maandagavond geraakte het 4- jarig dochtertje van de familie M. op de Zandvoortweg te Baarn onder de aanhangwagen van een vrachtauto van een firma uit Op meer. Het meisje was op slag dood. Aanvankelijk dacht de po litie, dat de chauffeur opzettelijk zonder meer was doorgereden. Na een ingesteld onderzoek is evenwel gebleken, dat de man van het ongeval niets bemerkt had. DE STRIJD OP KOREA TOKIO, 3 Maart (Reuter). In het Dinsdagavond-communiqué van het Amerikaanse achtste le ger wordt gezegd, dat Zuid-Ko- reaanse troepen de Imdjin zijn overgetrokken en in gevecht zijn met ongeveer twee Noordelijke compagnieën. Op het centrale Weestelijke front is een Ameri kaanse patrouille snel over de breedtegraad getrokken om de Noordeliiken uit posities in de bergen langs de Ildong-vallei te verdrijven. Na deze acties keer den de Amerikanen op hun linies terug. PERSONEELSKERN ONTBONDEN Van de 400 arbeiders, die werk zaam zijn in de fabriek van N.V. Albert Heyn te Zaandam, heeft ongeveer 75 pet. het werk neer gelegd. In de smederij, waar 40 volwassen mannen werken, heb ben slechts 8 het werk voortge zet. Het merendeel van het per soneel bestaat uit fabrieksmeisjes. In het bedrijf bestaat een z.g. personeelskern. Deze kern heeft anderhalve week geleden de eis gesteld aan de directie de 5 pet loonsverhoging toe te kennen. De directie deelde mede, dat eerst toestemming van de regering nodig zou zijn en dan zou de verhoging met terugwerkende kracht worden uitbetaald. Tevens achtte de directie een personeels kern geen instituut, dat looneisen kan stellen, maar beschouwt dit als een taak van de vakbonden De personeelskern werd ontbon den en de directie stelde voor eigen rekening een ondersteu ningsfonds in. Tegen het ontbin den van de personeelskern werd bezwaar gemaakt en het perso neel ging in staking. Vandaag wordt een beslissing genomen van de zijde van het stakingscomité, wat verder zal gebeuren. DE 5 PROCENT VOOR OVERHEIDSPERSONEEL De landelijke bedrijfsorgani satie van overheidspersoneel heeft in een telegram aan de ministerraad aangedrongen op directe uitbetaling van 5 procent loons- en salarisverhoging voor rijks- en overheidspersoneel. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1