UMBERTO, regent en koning no Mussolini's ondergang Gele Rijders stonden 300000 pechvogels bij Katholieken trachten de wind uit linkse zeilen te nemen GASTEN" Ik vertrok om geen bloed te doen vergieten" Wereldbevolking groeide met 544 millioen DJD.D. RADIO WEL MONARCHEN - GEEN TROON VIJF JAAR WEGENWACHT Bepe HOOFDPIJN!! 4s Waardering in binnen- en buitenland België voor herhaling van onlusten? Loon- en prijsmoeilijkheden met politieke dreiging Over de laatste 29 jaar Enschedé houdt een tentoonstelling OP VREDEHOF Hoogste tegen bes 300 miflio erfgenomei Emigratie Uruguc besprekinge prins bern van Mo> PAGINA 4 WOENSDAG 4 APRIL 1951 LISSABON - Portugals hoofdstad kan doorgaan voor een reünie van verdreven vorsten uit Latijns Europa. Kroonpretendenten van Frankrijk, Italië en Spanje hebben er jaren geleden hun hoofdkwartier opgeslagen. Min of meer bloedverwanten vormen zij er als het ware één vorstelijke familie. De kinderen vai« Henri van Frankrijk, Don Juan van Spanje en Umberto van Italië hollen van de éne villa naar de andere; zij ontbijten hier en dineren daar. Gedeelde smart is hier zeker halve smart; van de tegenstellingen, welke Zuid-Europa's landen vroeger soms in bloedige conflicten bracht, is in de ballingschap in het gast vrije Portugal vrijwel geen spoor te ontdekken. Umberto van Italië, de één- maands koning ,is een der leden van deze gemeenschap. Trouwens ook buiten de Lissabonse kring kent de ex-koning van Italië géén verwanten of zij zijn door de loop der geschiedenis onaange naam verrast. Zijn vader Victor Emanuel, de stroman van Mus solini, stierf in ballingschap. Zijn éne zuster, Mafalda van Hessen, kwam in een concentratiekamp om het leven, de ander, Johanna van Bulgarije, leidt een moeilijk bestaan in Cairo. Is het wonder dat Uw verslaggever zich tijdens de rit naar Umberto's villa niet zonder zorg afvraagt welke vra gen deze ex-koning zonder hem onaangenaam te treffen gesteld zouden kunnen worden. Umberto lost echter de moeilijkheden op. Hij begint zelf met het relaas van 't einde van zijn konings schap. Juni 1946 mocht Italië over zijn bestel beslissen referendum met als mogelijkheden koning schap of republiek. Afgesproken was, dat het Hoge Gerechtshof de resultaten van de stemming zou publiceren zodra zij binnenkwa men. Maar niet afgesproken was, dat de tegenstanders van de mo narchie maatregelen zouden ne men om het republiekeinse sy steem in te voeren, vóór het koningschap was afgeschreven. Toen zij dit toch deden .begon nen vurige royalisten zich te ver zetten. In Napels vloeide er bloed en een ogenblik vreesde ik dan ook het ergste. De koningin en de kinderen waren al vertrok ken. Ik wilde op mijn post blij - (Advertentie) Mijnhard:'» Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct- ven om op ordelijke wijze de macht over te dragen aan de vertegenwoordigers van de repu bliek. Maar toen ik zag welk spel sommige republikeinen speelden, begreep ik, dat het beter was niet langer te wachten. Het was noodzakelijk te voorkomen, dat er meer slachtoffers zouden val len. Ik bracht een afscheidsbe zoek aan Zijne Heiligheid de Paus, dankte allen die mij trouw waren gebleven en ontsloeg de autoriteiten van hun eed van trouw aan de Kroon. Het was een wonderlijk ogenblik ik was geen koning meer en handelde nog alsof ik het was. Kranten schre ven artikelen voor het behoud van de monarchie, ambassadeurs kwamen me vaarwel zeggen en spraken me met Uwe Majesteit aan.... Ik was tegelijkertijd ac teur en toeschouwer". „Uw regering heeft dus pre cies een maand geduurd „Ik werd gekroond op de 9e Mei en vertrok op 13 Juni. Maar vóór de troonsafstand van mijn vader, Victor Emanuel, had ik reeds 2 jaar als regent zijn functies waargenomen. Vooral aan die tijd dacht ik, toen ik op het ogenblik van mijn vertrek de grote ogenblikken en trekken moest, kon slechts met land nog eens de revue liet pas seren. Het vertrek zelf was een marteling voor mij. Daarbij kwam dat het noodweer was. Het vliegtuig waarmee ik ver treken moest, kon slechts met de grootste moeite starten. Ik zag geen hand voor mijn ogen. Een maal los van de grond worstelde de piloot enige uren met tegen wind, welke de kracht van een orkaan had. We verbruikten zo veel benzine, dat Portugal niet bereikt kon worden. Een tussen landing in Barcelona was nood zakelijk. We landden en kregen te horen dat dit verboden was. We moesten maar weer opstij gen. En dat terwijl de tanks van DONDERDAG 5 APRIL HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo- foonrtiuziek; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstand; 9.35 Gramofoonmuziek; 9.40 School radio; NCRV: 10.00 Gramofoon muziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgelconcert. KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12.0.0 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen)12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 12.20 Lichte muziek; 13.35 Zang en piano; NCRV: 14.00 Pro menade orkest en soliste; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoon muziek; 15.30 Cembalo Gezelschap en solist; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Instrumentaal septet. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugd uitzending: Bernard IJzerdraat: Melodieën uit de tropen; 18.00 Verzoekprogramma; 18.30 Land en tuinbouwcauserie; 18.45 Koor zang; 19.00 Nieuws en weerbe richten; 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 In dienst van het Vaderland, causerie; 19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws; 20.05 Geva rieerd programma; 22.20 Buiten lands overzicht: 22.40 Gramofoon muziek; 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws; 23.15 Strijkkwartet 23.4024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gramofoon muziek; VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramo foonmuziek: 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gramofoonmuziek; 10.30 De Antwoordman; 10.45 Gramofoon muziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Radioscoop; 11.45 Coronie, de cocostuin van Suriname, causerie; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Piano spel; 13.00 Nieuws; 13.15 AVRO- Allerlei; 13.20 Amusementsmu ziek; 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Clave- cimbel en viool; 15.00 Voor de zie ken; 16.00 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws 18.15 Practische wenken voor ten nissers; 18.20 Sportproblemen; 18.30 Orkestconcert; 19.00 Gesprek met de brandweerman; 19.10 Me- tropole orkest en solisten; 19,50 Voor burger en militair; 20.00 Nieuws: 20.05 Actualiteiten; 20.15 AVRO-Allerlei; 20.20 Kameror kest en solist: 21.20 Hollanders vissen in de Poolzee, hoorspel-re portage: 22.05 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactuali- teiten; 23.3024.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL 324 M. 12.00 Lichte muziek; 12.30 Weer berichten; 12.33 Voor de landbou wers; 12.40 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 14.00 Idem; 15.00 Engelse les; 15.15 Lichte muziek; 15.45 Franse les; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Lichte muziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gramo foonmuziek; 18.30 Voor de solda ten: 19.00 Nieuws; 19.30 Zang en piano; 19.50 Vrije politieke tri bune; 20.00 Verzoekprogramma; 21.00 Klankbeeld; 21.30 Gramo foonmuziek; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoon muziek; 23.00 Nieuws; 23.05 Gra mofoonmuziek; 23.1524.00 Dans muziek. BRUSSEL, 484 M. 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws, 13.10, 13.30, 15.00 en 15.30 Gra mofoonmuziek; 16.30 Pianorecital; 16.50 Gramof.muziek; 17.10 Lichte muziek; 18.30 Gramofoonmuziek; 19.00 Omroeporkest en solisten; 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmu ziek: 22.55 Nieuws; 23.00 Gramo foonmuziek; 23.55 Nieuws. het vliegtuig vrijwel leeg waren. De hoogste autoriteiten van Bar celona kwamen er aan te pas vóór we toestemming kregen de nacht in Barcelona door te bren gen. De volgende morgen kregen we benzine en enkele uren later zetten we de voet op Portugese bodem". Dame Italienne De villa van Umberto is prach tig gelegen, aan de oever van de Taag. Zij heeft niets weg van een paleis, maar vormt zowel binnen als buiten een harmo nieus geheel. De hal en de salon maken geen overdadige indruk, doch zijn smaakvol aangekleed met schilderijen en enkele stuk ken kostbaar Chinees porselein. De ex-koning ziet de ogen van Uw verslaggever langs deze kunstvoorwerpen gaan en ver klaart „De schilderijen zijn een geschenk van vrienden. Het een stelt mijn geboortehuis in Rac- conigi voor, het ander een koning van Napels. Dat daar werd juist in Rome gerestaureerd op het ogenblik, dat ik in ballingschap moest gaan. De kunstenaar die het onder handen had, heeft het niet aangegeven bij de nieuwe regering en zo ontsnapte het aan de confiscatie van mijn bezit tingen. Via een bevriende ambas sadeur heb ik het later terug gekregen". Het meest valt een groot schilderij op, dat als sig natuur de naam der Beierse schil der Lenbach draagt. „Het stelt koningin Margerita voor. Ik heb het jaren geleden in Duitsland gekocht. In de ca talogus stond, tussen een over vloed van titels „Dame Itali enne'. Ik stond er op, dat schil derij eens te bekijken en kunt U zich mijn verrassing voorstel len, toen ik ontdekte dat het een portret van mijn grootmoeder Margerita was? Het is op het ogenblik het enige geschilderd familieportret dat ik rijk ben". Allengs komt het gesprek op het gezin van de verdreven koning. Umberto spreekt hierover min der spontaan, alsof hij zich ge handicapt voelt door de geruch ten welke de laatste jaren de ronde hebben gedaan. Drie jaren geleden verloor mijn vrouw, een zuster van ko ning Leopold van België, bijna haar gezichtsvermogen. Zij werd opgenomen in een kliniek bij Ge neve en is daar blijven wonen bij onze zoon, student bij dezelfde leraren van wie. de kinderen van mijn zwager Leopold onderwijs ontvingen. Mijn dochtertjes zijn echter hier gebleven. Zij maken het best, zoals U zelf zult kun nen zien". De dood van prinses Mafalda „Bent u ooit te weten geko men, Majesteit" waagt Uw ver slaggever te vragen, „onder wel ke omstandigheden uw zuster, prinses Mafalda stierf? Ik herin ner mij, dat zij door de nazi's naar het concentratiekamp Bu- chenwald gebracht is". „Neen," antwoordt Umberto. Het is een van de raadselen welke de levensavond van mijn moeder moeilijk maken. Mafalda was de enige van onze familie, die in staat was om naar Sofia te gaan, toen mijn zwager Boris van Bul- garijë stierf". „Heeft zij bij die gelegenheid iets vernomen over de raadselachtige omstandigheden waaronder Boris gestorven was? „Ik weet het niet. Zp kwam in Rome terug juist op het ogen blik. dat daar de grote crisis uit brak, 8 September 1943. Zij werd naar de Duitse ambassade gelokt onder voorwendsel dat haar man, de prins van Hessen, haar daar vanuit Berlijn zou opbellen. Prinses Mafalda ging haastig naar de ambassade en verdween spoorloos uit Rome en Italië. De Gestapo had zich over haar „ont fermd". Ik heb niets meer van haar vernomen totdat na het ein de van de oorlog bekend werd, dat zij in Buchenwald gestorven was. Ze is er ook begraven. Na heel veel moeite heb ik een foto van haar graf kunnen krijgen". Umberto is zichtbaar onder de indruk van de tragische dood van zijn zuster, maar zet toch na en kele ogenblikken het verhaal voort. „Mafalda's echtgenoot, de prins van Hessen, was ook gearresteerd. Maar hij kon in Mei 1945 door de geallieerden bevrijd worden. Pas op dat ogenblik vernam ook hij, dat zij vrouw het concentratie kamp niet overleefd had. Mis schien weet de zuster van wijlen koning Boris, prinses Eudozia, iets meer te vertellen van het grote raadsel. Zij leeft op het ogenblik in Duitsland, waaruit zij trouwens in de oorlogsjaren op wonderlijke wijze ontsnapt is. Ook Zijne Hei ligheid de Paus heeft via de nun tius naar prinses Mafalda laten informeren. Hitier liet antwoor den dat er niets bijzonders was Nota bene, op het ogenblik, dat zoals later uitkwam, mijn zuster reeds gestorven was." „Ongetwij feld zult U de Duitsers dus wel haten, Majesteit?" Ex-koning Umberto schudt langzaam zijn hoofd. „Nee, haat is een onding. We moeten niet haten, maar proberen te begrij pen en het beter te doen dan anderen die zich misdragen heb ben. Ik weet het uit eigen erva ringen. Ik heb door het trieste lot van Mussolini en Hitier ge leerd, dat absolute heerschappij tot fouten leidt en vervolgens tot misdaden. Het was een ver schrikkelijke les. maar ik heb haar begrepen. Niet haten, rryar beter handelen dan zij die tot misda den kwamen. Ik had het ook in Italië willen toepassen, maar kreeg daartoe de grote kans niet.... Toch zal ik die les toepassen in alle omstandigheden waar mij zulks mogelijk is". Op 16 April zal het vijf jaar geleden zijn, dat de eerste zeven gele wegenwachtmotoren, na een inspectie door de verkeers- erutoriteiten op het Haagse Binnenhol, hun entree op de Neder landse wegen maakten. Daarmee waren de reeds van voor de oorlog daterende plannen van de A.N.W.B. tot oprichting vcm een mobiele hulpdienst ten behoeve van het gemotoriseerde wegverkeer verwezenlijkt. De grote belangstelling voor deze aanvankelijk bescheiden dienst noopte de A.N.W.B. ook de provincie in de wegenwacht service te betrekken. Het corps der „gele rijders", zoals de manschappen van de Wegenwacht in de volksmond heten, is thans gegroeid tot ruim honderd man. De Wegenwacht is in vijf jaar tijd een modeldienst geworden, die reeds aan een kleine 300.000 gemotoriseerde pechduivels uit komst heeft gebracht. Bovendien verleenden de „gele rijders" eerste hulp bij 4000 on gévallen, zij doofden 400 auto- branden en boden in 17000 ge vallen persoonlijke hulp aan weggebruikers. Bij opstoppingen regelden zij het verkeer; zij brachten losgebroken vee in de weide terug, spoorden vermiste kinderen op. bezorgden verloren voorwerpen bij de eigenaars te rug en zij vervoerden in spoed gevallen ook medicamenten. Dankbare brieven uit hee] de wereld getuigen ervan dat de Nederlandse Wegenwacht ook vele buitenlandets langs de weg heeft bijgestaan. België had zo veel belangstelling voor deze voorbeeldige dienst dat het, toen het zelf een wegenwacht wilde oprichten, die in België ..Tou ring Secours" heet, de eerste tien manschappen van deze dienst bij de Nederlandse We genwacht in de leer zond. De Wegenwacht telt in ons land honderdduizend leden en dit ledental groeit nog steeds. De populaire dienst zal haar eerste lustrum met enige luister vieren. Daar is alle aanleiding toe. Het feest zal echter in ver band met omstandigheden van organisatorische aard. eerst in het begin van de Meimaand worden gevierd. Koersverandering Canadese dollar Volgens mededeling van de Ne- derlandsche Bank N.V. is de koers van de Canadese dollar met in gang van heden vastgesteld op 3.60 V?3.62% (vorige koers 3.61—3.63). BRUSSEL België ondergaat op het ogenblik dezelfde inter nationale invloed van prijsstijgingen en loonconHicten, welke zijn buurlanden benauwt. Maar voor dit land heeft deze sociaal- economische crisis nog een andere kant: de socialisten, nog steeds niet verzoend met het feit, dat zij buiten de regering zijn komen te staan in de tijd van de Koningskwestie, spannen al hun krachten samen om uit de economische moeilijkheden poli tieke munt te slaan. Zover gaat deze dreiging zelfs, dat zij in de komende maanden een herhaling der algemene onlusten van vorig jaar over het gehele land nastreven. Het werd echter moeilijk, toen het noodvoorstel van het ACV, de loner» ineens met 5% over de hele linie te verhogen, in werk geverskringen geen genade vond. In het begin dezer wéék misluk te daardoor de conferentie tus sen de partijen op het ministerie van Arbeid. Maar het A.C.V. haalde langs een omwegje binnen, wat het rechtstreeks niet kon krijgen: nu mogen de paritaire commis sies van werkgevers en werk nemers per bedrijfstak onmid dellijk 5 pet. toestaan en zelfs meer, indien daartoe de moge lijkheid bestaat. Practisch wil dit zeggen, dat in de meeste bedrijfstakken al direct loons verhogingen van ongeveer 5 pet. zullen worden doorgevoerd. Strijd moet nog beginnen Tegenover de socialistische plannen voor georganiseerde wanorde betekent dit reeds een belangrijk winstpunt. Het zal de vraag zijn of het hun agitatoren lukt, nog succes te hebben bij de arbeiders; na een redelijke loons verhoging zal de bereidwilligheid tot staken wellicht niet groot meer zijn. Maar de socialisten hebben meer pijlen op hun boog; zij zijn bereid alles aan te grij pen, wat de C.V.P.-regering min der populair kan maken, om haar te dwingen niet alleen af te treden, doch ook nieuwe verkiezingen uit te schrijven. In dat geval immers mag links hopen op het verlies van de absolute meerderheid in beide Kamers, die de C.V.P. de laat ste maal vooral te danken had aan haar (jammerlijk mislukte) koningspolitiek. De „Action Commune", aan gekondigd tegen de tweejarige dienstplicht, de levensduurte, de economische politiek der CVP en haar „partijdige drijverijen" moet nog beginnen er» zal steeds heviger worden, naarmate het moment nadert, waarop de CVP- regering van Pholien constitutio neel moet aftreden, als nl. in September Boudewijn meerder jarig wordt en de troon zal be stijgen. Maar de CVP kan met deze regering tevoren de linkse drij verijen bedwingen. En daarna kan zij haar parlementaire meerderheid gebruiken om de Kamerontbinding af te wijzen en opnieuw met een meerderheids regering de tijd af te wachten, dat de politieke wind de socialis ten uit de zeilen is genomen. Ook daartoe is katholiek België vast besloten. De socialistische partij, de so cialistische vakverenigingen, nog steeds met de communisten ver bonden, en de andere partij-orga- nen zijn ook nu weer verenigd, zoals toen en,, zij hebben ook dit maal een ..Action Commune" aangekondigd, een „algemene actie" zoals de revolutionnaire beweging, welke Leopold in 1950 tot aftreden dwong. Maar ditmaal vinden zjj tegen over zich een veel beter gesloten front: de regering blijkt niet van plan. het hoofd te buigen voor de straat; men verwacht binner» enkele dagen van de plaatsver vangende premier Van Zeeland, (Pholien is op bezoek in Washington), een krachtige ver klaring in die geest. En naast haar staat het Algemeen Chris ten Vakverbond, dat met voort varendheid de loonkwestie heeft ter hand genomen en reeds nu met tastbare resultaten voor de dag kan komen. Politiek overheerst Het gaat er voor de katholieke vakbond om, de socialisten 't wapen van te lage lonen uit de hand te slaan en zo hun plannen, overal stakingen te ontketenen, te torpederen. Het sociaal-econo mische doel, de bestaansmoge lijkheid der arbeidersgezinnen te handhaven, op zich belangrijk genoeg, moet bier noodzake lijk samengaan met het politieke doel, de socialisten het gras voor de voeten weg te maaien. Reeds enige weken geleden wist het ACV de regering ertoe te brengen, met een voorstel te komen, waarbij de lonen werden gekoppeld aan de prijsindex:* in collectieve arbeidsovereenkom. sten wilde men een tweemaande lijkse loonsverhoging van maxi maal vijf procent vastleggen, telkens als de prijsindex m.et 10 punten steeg. Daar deze laatste reeds tegen de 400 stond, zouden de arbeiders met hun doorlopen de loonsverhoging dus de prijzen telkens een slag voor kunnen ziin. Dat alles was er op berekend dat de prijzen geleidelijk zouden stijgen. Maar al direct werden die berekeningen in de war ge gooid, toen in Februari alleen al de prijsindex van 398.7 tot 410.4 op liep; automatische loonsverhoging zou daarna steeds achter de prijzen heb ben aangelopen. Direct resultaat Men zal begrijpen, dat er op die manier een directe nood ont stond, die spoedige maatregelen noodzakelijk maakte. Wie be denkt, dat het varkensvlees bij voorbeeld met 5 francs per kilo steeg, terwijl het normale Bel gische arbeidersgezin ongeveer drie kilo per week gebruikt; dat de wol sinds Februari 10 francs per knot omhoog ging: dat zeep zevenmaal duurder dan voor de oorlog werd en ook schoenen er» textiel omhoogsprongen, zal in zien, dat loonmaatregelen niet lang op zich mochten laten wach ten. Volgens een rapport van des kundigen van de U.N.O. is de wereldbevolking in de laatste 29 jaar met 544 millioen zielen toegenomen. Terwijl de bevol king in 1920 in totaal 1834 mil lioen bedroeg, was deze in 1949 reeds tot 2378 millioen ge stegen, een toename van iets minder dan 1 pet per jaar. Uit de verzamelde gegevens blijkt dat in Zuid-Amerika de be volking het snelst is toegenomen en dat de bevolkingsaanwas in die landen ong. 2 pet. per jaar heeft bedragen. De verklaring hiervoor is het naar verhouding grote aantal geboorten en een daling van het sterftecijfer dank zij betere levensomstandigheden. Veel aandacht wordt in ge noemd werk besteed aan geboorte en huwelijksstatistieken, zoals blijkt uit de 21 tabellen, waarin de.ze onderwerpen in cijfers be handeld worden. In andere tabel len worden statistische gegevens gegeven van de totale bevolking en de bevolkingsdichtheid van meer dan 250 landen en gebieden, de verhoudingen met betrekking tot leeftijd en geslacht, emigratie, de verdeling van de bevolking, over de leeftijdsgroepen gegevens omtrent de werkende bevolking, sterftecijfers en gegevens omtrent de bevolkingsaanwas. De bevolkingsdichtheid van de gehele wereld is in de laatste 30 jaar gestegen van 14 personen per vierkante kilometer in 1920 tot 18 personen in 1949. Midden 1949 was de bevolking volgens een globale schatting als volgt over de gehele wereld ver deeld: Afrika 198 millioen: Nrd.- en Zuid-Amerika 321 millioen: Azië 1254 millioen; Europa 593 millioen en Oceania 12 millioen. De bevolkingsdichtheid toont grote verschillen in verschillende gebieden. Zo bedroeg deze vol gens schatting in Afrika 7 perso nen per vierkante kilometer te gen slechts 1 in Oceania. In de Ver. Staten, Canada en de Zuid- Amerikaanse republieken bedroeg de bevolkingsdichtheid 8 perso nen per vierkante kilometer. Voor geheel Azië was het cijfer 47, doch dit kan niet als maatstaf worden genomen, want in het nabije Oos ten wonen naar schatting slechts 12 personen per vierkante kilo meter, in Zuid-Centraal Azië 100 en in Japan zelf 223 per vierkante kilometer. In Europa, met uitzondering van het Aziatische gebied van de Sowjet-Unie bedroeg de bevol kingsdichtheid 22 personen per vierkante kilometer. VAN 21 AUGUSTUS TOT EN MET 1 SEPTEMBER Enschede, het industriële hart van Oost-Nederland, heeft in het verleden getoond de kunst te verstaan, door het organiseren van een aantal geslaagde ten toonstellingen de aandacht op het nijvere Twente te vestigen. Wij behoeven daarvoor slechts de namen „E.L.I.T.E.", „Zeven- mijls" en ,.Het Volle Profijt" in herinnering te roepen. Enkele zaken-jubilea zijn voor de Enschedeërs aanleiding om te tonen, dat ook i n 1951 „het Twentse Ros" nog steeds steigert van kracht en levensdrang. Van 21 Augustus tot en met 1 September a.s. zal onder de titel - FF „Zij hebben het gemaakt" een grootse tentoonstelling wor den gehouden in het Volkspark te Enschede. Deze tentoonstelling beoogt in beeld te brengen het veredelen van grondstof tot eindproduct. Land- en tuinbouw, textiel- en confectie-industrie, machinebouw, electro-techniek. bakkerij, voeding, detailbedrij- ven, ambacht, verkeer en kunst nijverheid zullen er aan deelne men. De modernste productiemidde len zullen naar voren worden ge bracht om de werkers te tonen op welke wijze hun prestatie's nog verder kunnen worden op genaaid, teneinde op de wereld markt te kunnen mededingen. Het Organisatie-bureau heeft enkele folders samengesteld die door belangstellenden aan het adres Molenstraat 1 te Enschede kunnen worden aangevraagd. Advertentie Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels.. FEUILLETON door JEAN REMY 37. HOOFDSTUK XVII Toen de Cadillac stilstond voor de hoge stoep van Vredehof, de volgende morgen te ongeveer negen uur, stapte mevrouw De- laroche langzaam uit en belde aan aan de voordeur. Zij belde, belde opnieuw De deur opende zich maar zij zag niemand. Ze ging de hall door en liep het terras op; alles was leeg. Ze kon niet nalaten intussen de prachtig ingerichte hall te be wonderen en de wondermooie stenen trap, opende willekeurig een deur, dat toevallig de keu kendeur bleek te zijn, en werd overbluft, gelijk mevrouw Dave- nay de eerste avond van haar aankomst. door het enorme kraakzindelijke vertrek waar het koper van alle kanten het gulden ochtendlicht weerkaatste. Maar ook de keuken was leeg, zoals de rust van het kasteel scheen te zijn. Mevrouw Delaroche liep terug naar de hall en hoorde nu het geluid van muziek, van lachen en zingen. Zij aarzelde eer» ogen. blik begaf zich daarna vastbe sloten naar het vertrek vanwaar het geluid kwam om onbewege lijk op de drempel te blijven staan, stomverbaasd om het on verwachte schouwspel wat zich voor haar ogen vertoonde. In de grote, weelderige eetzaal, waarvan een deel der meubels was terzijde gezet, walsten vier jonge paren op het geluid van een orkest, dat zich in het vol gende vertrek bevond en waar van men niet precies kon uitma ken of het negermuziek ofwel iets Spaans speelde. Nu weer verenigd in het mid den van het vertrek bij eer» sier lijke quadrille, dan weer in een razend tempo van het ene uit einde naar het andere walsend, on lappen die ze om hun voeten geriemd hadden, om vervolgens over te gaan in een soepele ron dedans, leken zij een werkelijke afbeelding van de fantasie en van de jonkheid. Voor de totaal onthutste mevrouw Delaroche draaide keet op keer Hélène en Jacaues, Madeleine en André Bernier. Jacqueline er» Etienne Bernard en Huguette in totale overgave in de armen van Yoes Delaroche, die ze steeds maar toelachte of aanhaalde. Eerst was het alsof ze de bin nenkomst van mevrouw Dela- loche niet bemerkten, maar op eens was het Yoes die haar scheen te zien; hij maakte een verrast gebaar, lachte haar vrien delijk toe en eindigde met voor haar stil te houden met Huguette nog in zijn armen, wier beminne lijkste glimlach door mevrouw Delaroche totaal genegeerd werd. De andere paren dansten ver der op het geluid van het on zichtbare orkest. ,,U ziet wel, moeder", zei Yoes tot mevrouw Delaroche, wie de afkeuring van het gezicht te lezen was, „we hebben iets prachtigs gevonden om de kost te verdie nen: we gaan een troep rondrei zende komedianten vormen. "Ve repeteren op het ogenblik de „wals der poetsvrouw". Wat zul len we een succes daarbij oog sten. Als u het goedvindt begin nen we weer helemaal opnieuw met onze demonstratie". Zonder op het ontkennend hoofdschudden van mevrouw De laroche te letten voegde hij zich weer bij de troep er» na een te ken aan het orkest door de open salondeur, begonnen zij hun on stuimige dans opnieuw, om als slot zich met Yoes aan het hoofd op te stellen voor mevrouw De laroche. „Mag ik de leden van de troep even aan u voorstellen, moeder?" „Dat is zeker iets nieuws om zo een kamer te poetsen. Yoes, ik zie wel dat ik nog niet al je ta lenten kende". Haar stem klonk scherp. Het was duidelijk dat het zaak was om maar te doen alsof ze in allerbest humeur was. „Dat is te excuseren moeder, ik heb er nogal", antwoordde Yoes ongegeneerd, terwijl hij de drie paren, de een na de ander, voor zijn moeder duwde, die glimlachend bogen. „Dit is mijn collega-vliegenier Jacques Mareuil. held van Bira- kem, opperste der schenkers in onze werkgemeenschap; we leven hier in werkgemeenschap, ziet u en Hélène Verdalle. die heel de dag heerlijke taarten bakt." „Dit is een andere held van Birakem, opperste der bakkers van onze werkgemeenschap en Madeleine Laserre, die voor de kleding van de troep zal zorgen". „Mr. Bernard, in het burger leven advocaat, is de econoom van de werkgemeenschap, tevens fourier. Hij maakt verrukkelijke bouillon voor baby's en boter hammen en samen met Jacque line Mareuil is hij belast met de E.H.B.O." Hij nam vervolgens de hand van de altijddoor glimlachende Huguette en onder de lachende ogen van de overige paren stel de hij voor: „Dit is Huguette, moeder, de beste van de troep. Ze is gewel dig in haar rol van jonge ver liefde. Verder zorgt zij voor bloemen om kort te gaan (met verheffing van stem) zii is een zeer hoogstaand iemand...." Mevrouw Delaroche nam de jonge volmaaktheid met haar eeuwige glimlach, die het hoofd op de schouder van haar zoon legde, op van top tot teen. „Ik sta er op om u te zeggen, juffrouw", verklaarde zii ijzig, „dat mijn zoon nooit zal trou wen zonder mijn toestemming". „Daar ber» ik van overtuigd", kirde Huguette onverstoord zon der haar glimlach te verliezen, tot grote verbazing van mevrouw Delaroche. (Wordt vervolgd) Reeds emigratie de zin zoa wacht, ongeveer die zich Australië wordt de steeds lang stel heeft grote fa De oo eerste g gebrek vervoers lang bel van het aan gewei stagnatie in de wijzt van de op treden en nog nubliceerde komst, worden in de overeenk voor. die met betr< ren van niet tevoren modatie is Op het Nederlandse standpunten err ge bepal komst nog gen. Zulks nog geen kan gegeven komstige heid verkere Naar wij De nieuwe Januari in geeft o.a. de de bevoegdhe dan tot nu bestuurders die in beschon ter het stuur kunnen worde gevaar te Een der van deze, regeling, was Niedorp, die maarse rechtb woorden voor onder invloed een motor hac gebeurd in de Januari, bij F. in Alkmaar best bier had had weliswaar gemaakt, omdat naar een andere trokken om drinken, maar lang genoeg litie nm te d3' totaal ge de ree! •T t hij ken voor gijn in eer* paaj* .ceraakt. De Mr. J. C. V. een weg naar Arbeidsbureau was geweest, zichtigheid eiste voorbeeld, de een gevangen maanden en rijbewijs voor jaar. De verdea: houwer, wilde het beeld, dat thans biedt en holverbruik omdat men de leven vaak wil cliënt was geen omstandigheden geleid, dat hij bruikte dan maximum-straf d'ger wel wat daar er geen gebeurd. Daar een geldboete, een voorwaardelijk Op Zondag 8 congreszaal van Amsterdam <lé eer lamilievergadering houden van de er ^y-millioenen De juridische milievereniging F- X. de Rijk, die zoekingen heeft sprekingen heeft op deze vergaderir en rechtskundig erfeniskwestie Th De genealoog bespreekt de Thiery's en de met betrekking giseh onderzoek. Tenslotte woi Amsterdam, Noo bolland, O.-Nede beren opgericht, bestaande afdelir Op deze bijeen] driehonderd Neder gische Thiery-fami waoht. Het bestuif stelt mededelingen inzav erfeniskwestie in m het vooruitzicht. _„?riP.s Bernhard Pos Aires bij een be ANP versla en bver de bespreking® dat d»ay gevocTd h wen^ehpJ,esid.<;nt vai een C uitgesprc bfna üf m 'Sr a tie te W- dbouwers de feen met 25 od mn1J, eid van Pu voorts js aan de galmde61 pro;iect vc gaande export uit Uruguay. Het plan he£ Ttantie bestudering doo:

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4