Gezinsmotie van Andriessen op 't nippertje afgestemd Vier U.S.A.-divisies naar West-Europa Al belangrijke orders geboekt op tweede Jaarbeursdag Noord-Koreaanse tegenstand neemt merkbaar toe Twee jaar Atlantisch' Pact TWEEDE KAMER Vijftien verzoeken ingediend om dispensatie van 5 pet. Communisten buiten hun boekje De Spaarraad in de Tweede Kamer Chr. Middenstand diep teleurgesteld THANS DEFINITIEF Na loons- nu ook boeteverhoging... Duitse arbeiders ontevreden Frans minister kwaad weggelopen Ambassade chauffeur als smokkelaar Belastingen in Frankrijk verhoogd Rook met Uw "still making friends Inkopers uit dertig landen werden geregistreerd Ministerieel bezoek om „bouwdag" Naar wij vernemen DONDERDAG 5 APRIL 1951 PAGINA 3 (Vervolg van pagina 1) In een tweede motie van de heer Andriessen (K.V.P.) werd her innerd aan de passage uit de regeringsverklaring, dat de rege ring zou waken tegen een onevenredige achterstelling van de grote gezinnen. Hieraan vastknopend werd de regering uitge nodigd om te onderzoeken oi zulks inderdaad het geval is om dan op kort» termijn met voorstellen bij de Kamer te komen, die deze achterstelling ongedaan zullen maken. Minister Joekes zei van deze motie, dat hij haar overbodig vond omdat hij over deze kwestie in het algemeen advios had gevraagd aan de S.E.R., terwijl wat de directe gevolgen van de prijsstijgingen betreft de Stv.d.A. zich erover zou kunnen uitspreken. De heren Suurhoff (PvdA) en Stapelkamp (AR) vielen de mi nister bij en de heer Korthals (VVD) was van mening, dat meer dere groepen werden achterge steld en dat het niet aanging om aan een hiervan nu speciale zorg te wijden. Zo bleef de K.V.P. vrij wel alleen staan. De motie werd verworpen met 42 tegen 43 stem men. Vóór de K.V.P., de heren Vorrink, de Loor en van de Brug (P.v.d.A.) de heer Weiter en de Communisten, die er echter slechts op uit waren om een goede beurt te maken. Voorts waren er nog twee com munistische motie, in de een werd een loonsverhoging van 10 pet. geëist, is de ander werd een voorschot gevraagd voor de ouden van dagen. Ten aanzien van de laatste motie deelde minister Joe kes mee, dat wetsontwerpen, die op een verhoging van de sociale uitkeringen betrekking hebben, in voorbereiding zijn en na aan vaarding met terugwerkende kracht zullen gelden. De commu nistische moties werden met 6 tegen 79 en 77 tegen 8 stem men verworpen. Het verschil in stemverhouding ligt in het feit, dat de twee P.v.d.A. afgevaardig den per abuis voorstemden, het geen in het communistische kamp uiteraard vreugde verwerkte. Er werd daar geroepen: „Als het eerste scheep maar over de dam is". De Communisten lieten zich deze middag toch niet onbetuigd. De heer Wagenaar stak een felle politieke rede af, die enkele ma len door de voorzitter onderbro ken moest worden wegens ontoe laatbare uitdrukkingen. Later raakte de her Wagenaar weer in conflict met de heer Suurhoff (PvdA), die hij zware beschuldi gingen naar het hoofd wierp, zo zwaar zelfs dat de voorzitter moest constateren, dat de heer Wagenaar buiten deze Kamer ze ker met de Justitie in aanraking zou zijn gekomen. De behandeling van de be groting van het departement van Financiën werd gisterenavond door de Tweede Kamer voort gezet met de replieken. Acht leden hebben daarbij nog het woord gevoerd. De heren Hoog- carspel (C.P.N.) en Van de Wete ring (C.H.) verklaarden zich tegen de post voor de Spaarraad en de heer Ritmeester, die zich eveneens tegen die raad keerde, had e« amendement om de be trokken post met één gulden te verlagen, opdat de minister daaruit de conclusie zou trek ken, dat de Kamer het verdwij nen van de Spaarraad op prijs stelt. Bij de bespreking van het amendement verklaarde de heer Hofstra (Arb.) geen behoefte te hebben aan oen demonstratie als daarin vervat. De heer De Haas (K.V.P.) wil de op het ogenblik de Spaarraad niet beknibbelen. De stemming er over alsmede de eindstemming over de begro ting werden aangehouden tot Vrijdag a.s. Kamerlid geïnstalleerd Tijdens de vergadering van de Eerste Kamer werd gisteren de heer F. Wibout (P.v.d.A.) ge ïnstalleerd als lid van de Eerste Kamer (vacature Van Heuven Goedhart) door het afleggen van' de voorgeschreven belofte. Wat het debat zelf betreft, kwa men buiten de moties, weinig nieuwe gezichtspunten meer naar voren. Belangrijk was nog wel. dat de minister van Sociale Za ken meedeelde, dat 15 verzoeken om dispensatie voor de nieuwe 5 net. waren binnengekomen, in to taal 57.000 arbeiders omvattende. Hieronder waren er 7 die ook de vorige maal dispensatie hadden gevraagd, waarvan er toen drie waren ingewilligd. Wii vrezen, dat zeker deze groenen ook nu weer dispensatie zullen krijgen, hetgeen een bima onverteerbare gedachte is. In het zelfde vlak lag de aan drang van de heer Andriessen (KVP) om de nieuwe loonronde ook verplichtend te stellen voor de arbeiders, die niet onder een C.A.O. 'vallen, maar de minister van Sociale Zaken bleef van me ning, dat zulks een te"1 grote stroom van dispensatieverzoeken zou geven. Wel konden deze ar beiders de omgekeerde weg vol gen en via hun organisaties bij de Rijksbemiddelaars komen. Of dit in de practijk wel zo vlot zal gaan betwijfelen wij echter ten zeerste. OVER MARGE-BESCHIKKING Het bestuur van de Chr. Mid denstandsbond deelt mede, dat het „met zeer gemengde gevoe lens kennis heeft genomen van de „Prijzenbeschikking" handels marges 1951". Deze gevoelens betreffen niet alleen de beschik king zelve maar ook de door de overheid gevolgde procedure al dus de bond. Immers van een tot standkoming der beschikking in overleg met de daarbij betrokken vrije organisaties, waarop de on dernemers als belanghebbenden toch zeker mochten rekenen, is geen sprake geweest. SUBGROEP BELASTINGEN A.R.K.A. In Tilburg vergaderde gisteren de landelijke subgroep belastin gen der algemene R.K. Ambtena- renvereniging (ARKA). Na gezegd te hebben, dat het een houding, een katholieke or ganisatie onwaardig zou zijn om bij de huidige moeilijkheden ten gevolge van de bewapening bij de pakken neer te zitten, besprak voorzitter Corsten de onderwer pen, die het afgelopen jaar aan de orde zijn geweest. In algemene ün dacht sjr. aan de wijziging van de pensioenwet, aan „de lange lijdensweg", die het geor ganiseerd overleg gaat en aan het tot stand komen van de ziekte verzekering van ambtenaren. MONTGOMERY IN ROTTERDAM Veldmaarschalk Montgomery was gisterenavond de gast van de „Missions to Seamen" te Rot terdam, in het gebouw waarvan de jaarlijkse bijeenkomst werd gehouden. De Amerikaanse Senaat heeft Woensdagavond definitief een resolutie goedgekeurd tot het zenden van vier Amerikaanse divisies naar Europa. De resolutie verzoekt ook president Truman om de toestemming van het Con gres te vragen alvorens meer Amerikaanse troepen uit te zen den. Generaal Eisenhower's be noeming tot opperbevelhebber van het Noord-Atlantisch leger wordt in deze resolutie, die met 65 tegen 21 stemmen is aange nomen, onderschreven. Senator Robert Taft, Truman's machtigste republikeinse criticus, verklaarde voor de eindstemming over de resolutie o.m., dat het weigeren om troepen te zenden „een grote teleurstelling voor de anti-communistische krachten in Europa" zou zijn. Hij voegde er evenwel aan toe, dat de V.S. niet meer dan één divisie op elke AANBESTEDING ZUIDERZEEWERKEN Door de Dienst der Zuiderzee werken is te 's Gravenhage aan besteed het aanbrengen van dek lagen op wegen in de Noord- Oost-Polder. Er werd ingeschre ven door N.V. Aannemersbedrijf N.B.M. Zaandam, Zaandam, voor 568.000.N.V. Noord Nederl. Wegenbouw Mij, Harlingen, voor 548.000.N.V. Aannemers- en Wegenbouwbedrijf P. C. Zanen, Heemstede, voor 542.700.Alg- Aannem. Bedrijf Gebr. Hoyinck, Arnhem, voor 538.780.Aann. en Wegenbouwbedrijf P. H. Of- fringa, Uithuizermeeden, voor 524.800.Aann. en Wegen bouwbedrijf fa. J. Ooms en Zn., Avenhtrn, voor ƒ498.700.P. Daalder's Aann. Bedrijf N.V., Alkmaar, voor ƒ498.700.Mij Wegenbouw N.V.. Utrecht, voor ƒ496.800.— en N.V. v.h. Gebr. Hogenbirk, Laren, voor 495.770. In 's-Hertogenbosch wordt hard gewerkt aan de bouw van het Gemeentelijk Sportstadion, dat het tehuis zal worden van B.V.V. In September a.s. hoopt men het Sportstadion in gebruik te kunnen nemen. Een overzicht van de werk zaamheden: op de voorgrond de in aanbouw zijnde sintelbaan; op de achtergrond ziet men de taluds, waarop de tribunes gebouwd zullen worden. negen van de andere pactlanden dienden bij te dragen. De republikeinen met Taft aan het hoofd, hadden een resolutie willen hebben, die kracht van wet zou hebben gehad en de president verplicht zou hebben het Congres om goedkeuring te vragen voor elke verdere troe penzending. De goedkeuring van de onderhavige resolutie was ver zekerd toen senator Taft, nadat hij Dinsdag vergeefs gepoogd had de resolutie naar een commissie te doen verwijzen, zich achter de voorstanders er van schaarde. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijzi ging van boetemaxima in het derde boek van het Wetboek van Strafrecht. Tot de factoren, die van in vloed zijn op de hoogte van de door de rechter op te leggen geldboeten, behoort uiteraard ook het algemene loon- en prijsni veau. Zou immers de uit een stij ging van dat niveau voortvloeien de relatieve waardevermindering van de munteenheid niet in de geldboeten tot uitdrukking ko men. dan zou de werking van de geldstraffen daardoor stellig ook gedeprecieerd worden. Volgens berichten uit de indus triële centra in West-Duitsland eisen steeds meer West-Duitse vakbonden loonsverhogingen om de stijgende kosten van levens onderhoud bij te houden. Som mige bonden dreigen met staking als hun eisen niet worden inge willigd. Maandag hebben 2000 arbeiders in twee grote meelfabrieken in Zweibruecken (Rijnland) een waarschuwingsstaking van twee uur gehouden. OM SALARISVERLAGING De Franse minister van over zeese gebiedsdelen, Frangois Mit- terand, heeft Woensdagavond ont slag genomen, nadat de Nationale Vergadering met 241 tegen 173 stemmen een voorstel tot een symbolische verlaging van het salaris van de minister met 1000 fr. had aangenomen. In politieke kringen gelooft men, dat premier Queuille Mit- terand zal kunnen overreden zijn ontslag in te trekken en dat het incident niet ernstig zal blijken te zijn. ZOON VAN GANDHI GAAT VASTEN De correspondent van de Times in Durban (Zuid-Afrika) meldt, dat Nanilal Gandhi, zoon van wij len de mahatma en hoofdredac teur van een Indisch weekblad, medegedeeld heeft Vrijdag een 14-daagse vasten te zullen be ginnen uit protest tegen de apartheidspolitiek van de Zuid- Afrikaanse regering. Na deze vasten «ou hij tegen de apart heid demonstreren door een over treding te plegen en zonder pro test de bestraffing daarvoor ondergaan. GEEN RIJST DAN MAAR SCHIETEN Uit Palembang wordt verno men dat leden van de deta chementscompagnie te Pa lembang een uur lang scho ten in de lucht hebben ge lost, teneinde hun misnoegen te uiten over het uitblijven van soldij. Later werd in een communiqué van het minis terie van Voorlichting uit drukking gegeven aan de spijt voor 't gebeurde. Een en ander was onder meer te wijten aan de stroeve distri butie van rijst. Voor de Bredase politierech ter heeft terecht gestaan een ze kere R. P., die zich als chauffeur bij de Nederlandse ambassade te Brussel diverse malen aan smok kelhandel zou hebben schuldig gemaakt. Verdachte maakte daarbij ge bruik van de auto van de Neder landse ambassadeur, waarmee hij behalve de officiële koffers ook enkele „smoffelkoffers" vervoer de. Deze laatste koffers vulde hij met kant, horlogebandjes, nylons, e.d. De officier eiste tenslotte drie maanden gevangenisstraf. De uit spraak luidde: 10 weken met af trek en bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De Franse regering heeft Woensdag besloten tot een ver hoging van 5 procent van de belasting op alle inkomens boven de 500.000 francs per jaar. Verder werd besloten tot een verhoging van de telefoontarrieven met 25 procent. Verwacht wordt dat de verho ging van de inkomstenbelasting ongeveer 15 milliard francs zal opbrengen en de verhoging van de telefoontarieven ongeveer 6 milliard francs. NEDERLAND WORDT 220.000 H.A, GROTER De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wem- mers, heeft gister in het Waag gebouw te Amsterdam, in aan wezigheid van een groot aantal genodigden, de tentoonstelling Zuiderzee wordt land" geopend, die daar tot en met 3 Juni a.s. wordt gehouden. Het werk zo zeide de minister is nog niet klaar. Nog drie polders met een totaal oppervlakte van 150.000 ha lig gen te wachten om drooggemaakt te worden. Als alle geprojecteer de polders klaar zijn, zal de oppervlakte van ons land met 220.000 ha, overeerikojnend met zeven procent, zijn toegenomen. De oppervlakte cultuurgrond zal dan met tien procent zijn ver meerderd. Advertentie) De toog is -de tolk van het hart! Het rokershart lacht bij het zien en genieten van King's Cross, de milde Virginia van standing. De tongen komen los, alom in den lande „Een kostelijke sigaret", „een lekkere sigaret", „een sigaret, die dc keel ottx prikkelt, doch de tong streelt". Voor verwende tongen! De tweede dag van de Utrechtse Jaarbeurs heeft voor tal van standhouders weer goede resultaten opgeleverd, zo deelt men ons van de zijde der Jaarbeurs mede. Een tapijtenfirma deelde mede, gedurende de twee beursdagen voor een bedrag van ruim 150.000 gelden te hebben verkocht. Ook in huishoudelijke artikelen werden goede zaken gedaan. Een van de standhouders in deze afdeling schatte zijn omzet op eveneens 150.000 gulden. Gistermiddag om 12 uur waren bij de buitenlandse dienst van de Jaarbeurs bezoekers uit niet min der dan 30 landen geregistreerd Een middelzware Amerikaanse tank met soldaten der Ver bonden Strijdkrachten trekt door het zwaar geteisterde Tsjoensjon in de richting van de 38ste breedtegraad. Een in het wit gekleed Koreaans burger fungeert als tolk. Tsjoen sjon ligt juist ten zuiden van de 38ste breedtegraad. In hef Woensdagavond-communiqué van het Amerikaanse acht ste leger wordt voor het eerst melding gemaakt van tegen stand van enige betekenis bij de opmars in het westelijk deel van het centrale front. Een Amerikaanse strijdgroep onder vond in het gebied van Tonjongni, tachtig kilometer ten noord oosten van Seoel, hevig mortiervuur. Toen later op de dag de tegenstand verminderde, zette de strijdgroep haar opmars voort. door aanvallen met raketten, napalmbommen en mitrailleurs. Jagers van de vijfde Amerikaanse luchtmachtgroep vernielden of beschadigden vijf tanks, een bull dozer en 64 vrachtwagens. Een groot hefschroefvliegtuig bracht twee geallieerde vliegers in veiligheid, die ver in het noor delijke gebied waren neergestort. Beiden waren ongedeerd. Andere troepen van de V.N. meldden matig tot zwaar vuur van de noordelijken en alge mene tegenstand westelijker in de omgeving van Jongpjong, enige kilometers ten noorden van de breedtegraad. Aan het cen trale front maakten de verbon den legers beperkte vorderingen bij lichte tegenstand. De Zuid-Koreanen, die giste ren over de Imdjin waren ge trokken, zijn op de zuidelijke oever teruggeslagen. Amerikaanse straaljagers dood den in de omgeving van Pjong jang, de Noord-Koreaanse hoofd stad, minstens 300 noordelijken Engeland wil meer betalen voor Australische zuivel De Australische minister van handel, John Mc Ewen, heeft van daag medegedeeld, dat Engeland er in heeft toegestemd hogere prijzen te betalen voor Austra lische boter, kaas en eieren. Ned. vlieger maakte noodlanding in België GENT, 4 April (Belga). Een Nederlandse militair ver kenningsvliegtuig, van de basis Gilze-Rijen, heeft Dinsdag in de weiden te Boekhout (B.l een noodlanding moeten maken. De bestuurder, korporaal Van Gielst, verklaarde dat hij verdwaald was en dat hij gebrek had aan benzine. Het toestel dat naar Nederland zal worden vervoerd, wordt door het Belgische leger bewaakt. De meeste inkopers zijn afkom stig uit Duitsland, België en En geland. Voorts komen op de lijst van buitenlanders tal van be zoekers uit de Verenigde Staten en Canada, India, Israël en Me xico voor.. Omstreeks 11 uur arriveerde op de Jaarbeurs een groep van 28 zelfstandige textielhandelaren uit Finland. Dezen hadden ge meenschappelijk een reis naar Utrecht ondernomen om zich daar op de hoogte te stellen van de textielproducten van de Benelux- landen. Gistermiddag heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting ter gelegenheid van de Bouwdag van de Utrechtse Jaar beurs een korte inleiding gehou den over het onderwerp: „De huidige aspecten van de Beta lingsunie in verband met het bouwplan 1951". De minister zei o.m.: In het regeringsprogramma is er van uitgegaan, dat het bouw programma een vermindering zal moeten ondergaan van rond 300 millioen gulden, waarbij echter TREINEN STOPPEN OP HERDENKINGSAVOND Evenals voorafgaande jaren zullen op de Nationale Herden- dingsavond van 4 Mei a.s. alle treinen om 8 uur twee minuten stoppen, terwijl opdracht werd gegeven, dat op de stations op die dag vanaf 's avonds 6 uur tot zonsondergang de vlaggen half stok zullen hangen. OM DE PERZISCHE OLIE Reuter's medewerker Rankine vernam Woensdag van gezagheb bende zijde te Washington, dat Maandag a.s. aldaar geheime Brits-Amerikaanse besprekingen zullen beginnen over de bedrei ging van de voorziening der Wes terse mogendheden met olie-pro ducten, die het besluit van de Perzische volksvertegenwoordi ging, om de „Anglo-Iranian Oil Company" te nationaliseren, vormt. Spanje en West-Duitsland in Europese verdediging? De Amerikaanse Senaat heeft Woensdag een amendement van senator Mc-Carthy, strekkende tot het inschakelen van West- Duitsland en Spanje bij het op stellen der plannen voor de Euro pese verdediging, aangenomen. de woningbouw zoveel mogelijk zal worden ontzien. Tot deze vermindering zullen vrijwel alle sectoren moeten bij dragen, niet het minst de sector openbare werken. Nauwkeurige bedragen kan ik nog niet geven. Het herziene bouwprogramma moet nog door de Ministerraad worden behandeld. Ook de wo ningbouw zal niet ongerept kun nen blijven, al zal ik mijn best doen de teruggang tot 't uiterste te beperken. De gevolgen van deze eventuele teruggang zullen zich intussen niet vóór 1952 doen gevoelen. Gisteren werden te Utrecht 4256 auto's geparkeerd. BELGIË LAAT WEER APPEL-IMPORT TOE De Belgische regering heeft de import van appel,-n gisteren vrij gegeven. Op 9 October kondigde dit land een invoerverbod af voor ai> soorten appelen. Geleidelijk is dit verbod steeds voor bepaalde soorten waarvan ons land prac- tisch geen voorraad meer had, op geheven. In ons land is nog een voorraad van ongeveer twintig millioen kilo appels, voornamelijk goud- reinetten en jonathans. De afzet van deize voorraad is thans verzekerd. De opheffing van het Belgische importverbod geldt voor vijf maanden. Post voor „Castel Bianco" en „Dorsetshire" Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Cas tel Bianco", welke in een der tus senhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 6 April in Ne derland worden ter post bezorgd. Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Dor setshire" welke in een der tus senhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 10 April in Ne derland worden ter post bezorgd. Tussenhaven mag niet worden vermeld. wordt te Weert op 24 Juni, 1 Juli en 8 Juli een zangconcours gehouden, waaraan. 1500 zangers en zangeressen zullen deelnemen; vervoert een treintje op lucht banden bezoekers naar de ten toonstelling, die de L.L.T.B. te Roermond organiseert bil zijn 50-jarig bestaan; arriveert het m.s. „Willemstad", dat o.m. 60 leden van de K.L. uit de West naar Nederland brengt, op Donderdag 5 April te Vlissingcn; is een betalingsaccoord gepara feerd tussen Nederland en Italië, waarbij een grote mate van libe ralisatie wordt vastgesteld; wordt het woonhuis van Han van Meegeren te Amsterdam binnenkort in gebruik genomen door de bureaux van de vak groep „Groothandel in Hout"; treedt dezer dagen als nieuwe verzorgster van de Prinsesjes in functie mademoiselle Jeannine Seston uit Parijs. Gisteren bestond het Atlan tisch Pact twee. jaar. Ter ge legenheid van dit feit, hebben verschillende staatslieden toe spraken gehouden en verklarin gen uitgegeven. Dr. Drees noem de in een beschouwing, die in het Engels was gesteld, de drei ging van een agressie zeer reëel en in geen geval een ver ver wijderde mogelijkheid. Minister Stikker hield een toe spraak voor de Wereldomroep van Radio Nederland. Hierin stelde hij met voldoening vast, dat de samenwerking in het ver drag tot zeer bemoedigende resultaten heeft geleid. Neder land draagt in de opbouw van de Atlantische macht ten volle bi.i, hoe moeilijk dit de natie ook valt. Minister Stikker wees in het bijzonder op de taak die Neder land als zeevarende natie heeft. Hij verklaarde, dat de plannen voor eer» scheepvaartpool waar in alle zeevarende volkeren hun middelen samenbrengen, zo goed als gereed zijn. Ook de ministers Acheson, Van Zeeland, Morrison en Sforza hebben radiotoespraken aan het tweejarig pact gewijd. Drie Saragat-socialisten uit Italiaanse regering De drie ministers, die als leden der socialistische partij van Sa- régat in het Italiaanse kabinet- de Gasperi zitting hebben, zijn Woensdagavond, tezamen met vier onder-ministers, uit de rege ring getreden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3