Nieuuu Vooruitzichten niet zo somber als aanvankelijk werd verwacht iiii BiKl in - 5r (LEDING N TEXAS Zenuwoorlog toegespitst om Joego-Slavië Ook in het woningbouwprogramma zal het mes gezet worden Aanzienlijk meer Chinese jagers in Mandsjoerije VAN OS VAN OS edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen de export naar west-duitsland bouwstop blijft tot 1 juni sem! o.a. voor :N- en kleding V Ernstig probleem Op non-actief na alle goede diensten Over April en Mei weinig bezorgdheid Betalingsunie niet aantasten De stakingen op Groninger werven De Jaarbeurs In Indo-China woedt felle strijd 10.000 woningen minder Geen nieuwe huurverhoging Maar geen Russische troepen Eva Peron door Prins onderscheiden Geen tweede 5 pet. in bouwbedrijven Scheepsberichten Meerderheid vóór prijsbeheersing Kroniek en Kritiek Van je familie moet je 't maar hebben EEN VAKMAN! egen OUDE PRIJZEN in Egypt, linnen, katoen in Windjacks voor ónderen, vindt U bij Jedingpa radijs LANGESTRAAT 9 endijk 55 Telef. 31527 PRIMA PASVORM 5S HET ADRES ENGEMAAKTE Laat Irote Noord Westerstraat et ene uiteinde stevig aan volgens wierp hij ook de natuurlijk naar de bodem, el erg diep was, bleef de is precies weten waar de erboord gegooid, namelijk jegrijpt, dat dit geweldige getrokken had. Van alle zen, scheepsofficieren en Hem en de matroos be- endek heen te hojlen en „Man overboord! Man natuurlijk door de toe- len en zo duurde het niet rd!" Er waren ook enkele et het overboord werpen vommen Jantje en Sjarl Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per tnnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God, is 't nergens veilig. (V ondél) Zaterdag 7 April 1951 46e Jaargang No. 12137 Kantoren: HOORN, Draalsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DUITSLAND heeft de invoer stop gezet. Dit treft verschillende landen zwaar, maar Nederland heel in het bijzonder. Wij hebben er reeds enige malen op gewezen, toen de maatregelen van onze oostelijke buren nog meer van voorlopige aard waren en vooral onze export troffen. Wij willen graag oog hebben voor de moeilijkheden van de Duitse Bondsrepubliek, die 'n ern stige betalingscrisis doormaakt, waaraan het financiële beleid van de bezettingsautoriteiten niet vreemd is. Maar het zal wel nie mand in internationaal verband verwonderen, dat wij ook graag de aandacht vragen voor onze eigen moeilijkheden, die om allerlei bekende redenen toch al niet gering zijn. Wij kunnen er de bezwaren van de Duitse importstop niet bij hebben. Maar niet alleen wij kun nen dat niet. De plannen voor de eenwording' van de Europese economie komen op deze manier, zoals wij reeds eerder deden uit komen, geheel op losse schroeven te staan. En bovendien is de reeds bestaande Economische Be talingsunie, welke de grondslag van die meer algemene Europese integratie zou zijn, geheel aan het wankelen gebracht. Nu vinden wij het opperbest, dat andere landen bereid zijn tot medewerking in die zin, dat zij tegemoetkomingen willen verle nen aan de Duitsers, in het kader van de E.B.U., maar er is terecht op gewezen, dat het niet aangaat, het probleem-Duitsland financieel eenzijdig op te lossen, maar Ne derland links te laten liggen. De overwegingen, welke aan de po gingen tot oplossing van het ac tuele Duitse probleem, econo misch, financieel en militair, ten grondslag liggen, zijn principieel dezelfde als die. welke gelden voor ons land: beiden hebben een rol te vervullen in het spel van krachten van West-Europa en onze rol is even onmisbaar als die van de Duitsers. Bovendien hebben wij geen schuld gehad aan de oorlog, die de Duitsers hebben gevoerd en waarmee zij ons een en ander hebben aangedaan dat nog niet vereffend is. En het heet, dat Wij de oorlog, met en dankzij onze bondgenoten, heb ben gewonnen en de Duitsers niet. Voor zover het dus gaat om hulp en medewerking van ande ren. dienen wij niet in de tweede plaats te komen, noch op andere wiize te worden achtergesteld! In Parijs zijn onze ministers van Buitenlandse en die van Eco nomische Zaken doende, om te trachten, dit ernstige probleem op te lossen. Met oog voor de algemene moeilijkheden in West- Europa, zullen zij wel duidelijk maken, dat een crisis in de uit voer, als ons thans in zo hoge mate bedreigt, een catastrophale doorkruising van onze militaire plannen, voor de defensie van Europa in het kader van het At lantisch Pact, zou betekenen. Voor Nederland, als het zich in de ivoren toren van zijn eigen belang terugtrok, zou er, samen met de Duitsers, alleen wellicht nog iets te bereiken zijn. Ten slotte hebben onze buren niet voor niets een grote industriehal op onze Jaarbeurs ingericht en zij stellen nadere industriële be trekkingen met ons wel op prijs. West-Duitsland zal dan toch de betekenis van het oude woord: „Voor wat, hoort wat", moeten blijven begrijpen. Sommigen nu zijn van mening, dat wij maar een vechthouding moeten gaan aannemen. Wij kunnen, m.a.w. tegen de Duitsers zeggen: Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, doet dat ook een ander niet, en het kunstje van de sluiting der grenzen kunnen wij ook toepas sen. Wij kunnen dan weer in z.g. bilaterale, d.i. twee-zijdige onder handelingen treden, zonder ons iets om het streven der multi laterale, d.i. meerzijdige betrek kingen, te bekommeren, maar dat is in elk geval niet in het belang van de zo gewenste samenwer king En om die samenwerking is het bij de O.E.E.S., de organi satie van de Europese economi sche samenwerking, toch te doen! Wij mogen de mannen der veer tien betrokken landen, die nu in de Lichtstad bijeen zijn, wel wijs: heid en licht toebidden, opdat zij beseffen dat de zo gewenste internationale samenwerking ten slotte pas bestaanbaar en doeltref fend kan werken op de basis van gezonde nationale econo mieën. En in die zin hopen en vertrouwen wij, dat mr. Stikker en prof. van den Brink voor ons land niet met lege handen naar huis zullen terugkeren. De Commissie voor Goede Diensten voor Indonesië, inge steld door de Verenigde Naties, maakte gisteren bekend, dat zij zichzelf voor onbepaalde tijd op non-actief heeft gesteld omdat er voor haar niets meer is te doen. Hieraan werd toegevoegd, dat de Commissie zich ter be schikking houdt van de Indone sische en de Nederlandse Rege ringen. VERHOGING POSTTARIEVEN? ■b-SS** *0 vernemen is bij de vTT de mogelijkheid om de post brieven te verhogpn in studie genomen. ,,Wij zullen waarschijnlijk een noodoplossing kunnen vinden, doch in dit stadium der besprekingen kan ik nog niet veel zeggen", zo verklaarde de Nederlandse minister van Economi sche Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, tijdens een korte pauze in de besprekingen, welke thans in het kader van de O.E.E.C. in het Chateau de la Muette te Parijs over het Duitse probleem worden gehouden. landen, die thans van het stop zetten van de Duitse invoer te lijden hebben. Engeland staat hier niet onwel- Er is echter gebleken, dat de Duitse betalingsbalans over Maart bij nadere beschouwing gunstiger is, dan aanvankelijk werd ge dacht. Dit zal in staat stellen aanvullende toewijzingen voor uitvoervergunningen te verstrek ken aan die landen, wier export naar Duitsland thans plotseling tot stilstand is gekomen. Over de maand April zal men zich dus waarschijnlijk geen zorgen meer behoeven te maken en men ver wacht ook voor de maand Mei een redelijke oplossing te kun nen vinden. Een zekere compensatie kan misschien ook verkregen wor den, indien Engeland en Frank rijk bereid worden gevonden om de meer aan bederf onderhevige goederen af te nemen van die Het personeel van de scheeps werven Van Diepen en Muller is gisterenmiddag weer aan het werk gegaan. Het personeel van Bodewes-seheepswerven hervat vandaag de werkzaamheden. Naar ons van de zijde van de scheepsbouwers wordt medege deeld. wordt verwacht, dat het werk op de andere twee werven Maandag wordt hervat. Donderdag vergaderden in de stad Groningen de stakende ar beiders van de scheepswerven langs het Winschoterdiep. Om trent het besprokene wensten zij geen mededelingen te doen. Toen gisteren om zeven uur op de werven de sirenes loeiden, zijn zij echter niet aan het werk ge gaan. Marshall-toewijzingen voor Nederland Op 1 April 1951 had Nederland van de ECA te Washington toe wijzingen (Procurement Atuhori- zations) ontvangen tot een bedrag van, afgerond, 840.916.000 dollar (per 15 Maart 834.376.000 dollar). Nu de verbonden strijdkrach ten op Korea weer naar het Noorden oprukken, trekken vele vluchtelingen weer naar hun bevrijde woonsteden terug. Deze twee Koreaanse kinderen, die met hun zware last op weg zijn naar Hont- sjon, hebben zich onder de hoede gesteld van de Marine aalmoezenier, It. R. L. Patton uit Oklahoma van de lste Amerikaanse Marine Divisie. Gedurende de vierde dag van de Utrechtse Voorjaarsbeurs wer den in de Domstad 4038 auto's geparkeerd, tegen 3886 op de vierde dag in 1950. In deze eerste dagen van de Jaarbeurs is duidelijk geworden, dat niettegenstaande schaarse grondstoffen vele bedrijven een opvallende activiteit ten aanzien van de export aan de dag leg gen en er op velerlei gebieden meer mogelijkheden zijn dan men aanvankelijk meende. willend tegenover, doch Frank rijk vreest in het bijzonder met haar landbouwkringen moeilijk heden te zullen ondervinden. Marshall-organisatie adviseert Naar wij vernemen is er door de E.C.A. in ons land gevraagd, om bij de besprekingen, welke thans door de Ö.E.E.S. in Parijs worden gehouden, bijzondere aan dacht te besteden aan de Neder landse positie met betrekking tot het West-Duitse Vraagstuk in de Europese Betalings Unie. Van Amerikaanse zijde wordt verwacht, dat er een onmiddel lijke oplossing zal worden ge vonden, waardoor de gedachte en het systeem van de E.B.U. niet worden aangetast. Volgens de correspondent van de „New York Times" te Bel grado, C. L. Sulzberger, hebben onlangs twee Bulgaarse leger korpsen, in totaal ongeveer 70.000 man, zich naar de Joego slavische grens begeven. De Bulgaarse divisies langs de grens werden op oorlogssterkte gebracht en versterkingen werden aangevoerd. Radio-Belgrado meldde Vrij dagavond, dat Joego-Slavië op nieuw bij Roemenië heeft gepro testeerd i.v.m. grensincidenten. In deze nota wordt gezegd, dat de Roemeense regering tussen 7 December en 22 Januari j.l 61 grensincidenten heeft „geor ganiseerd". De Hongaarse rege ling heeft in een prctestnota aan de Joegoslavische autoriteiten ge zegd, dat de echtgenote van de Hongaarse gezant te Belgrado en haar kind van drie maanden in Joego-Slavië worden vastgehou den; in de nota wordt geëist, dat beiden onverwijld Joegoslavisch Door het hoofdkwartier van generaal de Lattre de Tassignv is Vrijdagavond het volgende communiqué uitgegeven: „In de nanacht van Donderdag op Vrijdag zijn de opstandelin gen der Vietminh op het noorde lijke Tonkinese front met onge wone heftigheid aangevallen. Hoewel de uit Franse en Viet namese troepen samengestelde garnizoenen der aangevallen nosten numeriek in de minder heid waren, wisten zij de aan vallen af te slaqp. Daarop ont stond een algemeen gevecht van man tegen man. Na een strijd van ruim vijf uur trok de Viet., minh, met het oog op de geleden grote verliezen en het aankomen van Franse en Vietnamese ver sterkingen, terug. DOOR AUTOPED AANGEREDEN EN OVERLEDEN Pp 23 Maart werd op de Chur- chillaan te Amsterdam een 74- jarige wandelaar door een jonge tje, dat men een autoped speel de, aangereden. De man kreeg een bekkenfractuur en is aan de gevolgen daarvan gisteren in het O.L.V. Gasthuis overleden. Het jongetje, dat na het ongeluk door reed, is tot nu toe onbekend ge bleven. gebied mogen verlaten. De ge zant zelf is betrokken geweest in een nachtelijke vechtpartij, waarbij hij volgens de Hongaarse lezing van Joegoslavische zijde opzettelijk zou zijn aangevallen. De parochianen van Harlingen mogen trots zijn op hun jraaie kerkgebouw. Door oorlogsgeweld vernield, leek het aanvankelijk of herstel niet meer mogelijk zou zijn. Doch schoner dan tevoren werd de kerk later weer geheel geres taureerd. Er kwamen nieuwe klokken, een nieuw modern orgel en de muren van het Priesterkoor werdenvan een rode pluche-bekleding voorzien, hetgeen niet alleen het uiterlijk, doch ook de accoustiek in de kerk ten goede is gekomen. (Van een onzer redacteuren) „We verkeren in een tijdelijke noodtoestand. Als gevolg van de noodzakelijke bezuinigingen op de consumptie en de investerin gen zal het woningbouwprogramma voor 1951 van 1700 millioen moeten worden teruggebracht tot 1400 millioen. Dit is niet anders te bereiken dan door diep in te grijpen. Er moet een streep wor den gehaald door veel wat ook mij dierbaar is", aldus zeide de minister van Wederopbouw en Volkshuisv 'ting, mr J. In 't Veld, gistermorgen tijdens een persconferentie. bouwstop waarschijnlijk tot 1 Juni a.s. zal moeten worden gehand haafd. Na die datum zal de kraan niet direct wijd worden openge draaid. Geleidelijk aan zal het aantal goedkeuringen worden vergroot. De minister is van mening, dat op de lange termijn het gestelde bouwprogramma zal kunnen worden gerealiseerd. De vermin dering van de bouwbedrijvigheid zal werkloosheid onder de bouw arbeiders tot gevolg hebben. Mi nister in 't Veld is van mening, dat hieraan niet te ontkomen zal zijn. Indien enigszins mogelijk zal met deze werkloosheid reke ning worden gehouden. In 1951 zullen nog ongeveer 50.000 woningen gereed komen. Dit jaar zullen de gevolgen van de noodzakelijke bezuinigings- politiek dan ook nog niet worden gevoeld. Het volgend jaar staat het er anders voor. Het streven zal er op zijn gericht om in ieder geval een woningproductie van 40.000 per jaar ten minste te handhaven. Voorlopig blijft bouwstop Op 1 Januari 1951 waren er 53.000 woningen in uitvoering. Dit aantal is zo groot, dat de In het Vrijdagavond door de leiding van Het achtste Ameri kaanse leger uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat de verbondenen in de centrale sector ten noorden en ten noord westen van Tsjoentsjon op hevige tegenstand stuitten. Op het westelijke front werd minder tegenstand ondervonden. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse luchtmacht Vrijdag heeft gemeld in Zuid- Mandsjoerije een „beduidende uitbreiding" der Chinese lucht macht te hebben opgemerkt. Een woordvoerder van de luchtmacht wilde niet zeggen hoe de Ame rikaanse luchtmacht te weten is gekomen dat de vijandelijke luchtmacht wordt uitgebreid. „De luchtmacht bezit goede foto-toe stellen", verklaarde hij slechts. Twee leden van het Ameri kaanse Congres, de republikein Armstrong en de democraat Bryan Dorn, die een bezoek aan het Koreaanse front hebben ge bracht, gaven Vrijdag bij hun terugkeer te Tokio een gemeen schappelijke verklaring uit, waar in zij er op aandringen dat gene raal Mc Arthur „bevrijd zal wor den van het reusachtige nadeel, dat het hem niet geoorloofd is zijn luchtmacht over de Mand- sjoerijse grens te zenden". Het officiële Russische pers bureau Tass heeft Vrijdagavond verklaard, dat in Mandsjoerije geen Sovjet-Russische troepen worden samengetrokken. Geen nieuwe huurverhoging De minister zeide verder, dat een nieuwe huurverhoging thans ondenkbaar is. De algemene ge dachte is, dat zodra er een daling van kosten van levensonderhoud intreedt een verdere huurverho ging zal kunnen worden over- wipgen. De minister meende, dat bij onmogelijkheid om de onder- houdslasten te dragen de ge meentebesturen er niet toe zullen besluiten met de sterke arm de eigenaar tot onderhoud te dwin gen. Vrijdagmorgen heeft Prins Bernhard in het regeringshuis te Buenos Aires aan Eva Peron het grootkruis in de orde van Oranje Nassau uitgereikt. Mevrouw Peron was gekleed in een rood mantelpak. Zij droeg een grote zwart-fluwelen hoed, hetgeen enige moeilijkheden gaf bij het omhangen van het lint. In een korte toespraak, door Prins Bernhard in vloeiend Spaans gehouden, verkaarde hij onder meer: „Ik overhandig u deze onderscheiding als bewijs van de grote vriendschap, die reeds vele jaren tussen Argen tinië en Nederland bestaat en als een getuigenis van het grote werk door u verricht voor de vooruigtang van het Argentijnse volk." Van de zijde van de Neder- lanse Aannemersbond en Pa troonsbond voor de Bouwbedrij ven in Nederland wordt mede gedeeld. dat in het noordelijk deel van ons land verwarring is ontstaan als gevolg van het feit. dat aan arbeiders van een bouw werk een tweede 5 procent loons verhoging zou zijn toegezegd „Teneinde aan deze verwar ring een einde te maken en het gevaar van conflicten daar er» elders te voorkomen", verklaart de bond, „dat van zulk een toe zegging geen sprake is." Madoera, Djakarta-Amster dam, passeerde 6 April Straat Bonifacio. Roma (rep.) Djakarta-Rotter* dam, passeerde 5 April Finisterre. Ontscheping 9 April te 7.30 uur in Rotter dam. Willem Barendsz, Kaapstad- Amsterdam, passeerde 5 April Dakar. Indrapoera, Djakarta-Rotter dam, passeerde 7 April Kaap Bon. Grote Beer, Sydney-Surabaja, 5 April dwars Fremantle. Sibajak (rep.) passeerde 6 April Guardafui. Johan van Oldenbarnevelt, (emigr.) Amsterdam-Syd ney, passeerde 6 April Al giers. OPINIE-ONDERZOEK Aan een groot aantal mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking en over het gehele land verspreid, heeft het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie in de laatste helft van de maand klaart de vraag gesteld: „Bent u er voor of er tegen, dat de prijsbeheersing weer wordt ingevoerd?" Dit zijn de resultaten: vóór prijsbeheersing 73 pet., tegen prijsbeheersing 16 pet., geen oor deel 11 pet. Vlaggendag (Sm.) Morgen bestaat de Bond Zonder Naam dertien jaar. Dat is de jaarlijkse feestdag voor de beweging, die altijd en overal en onder alle omstandigheden de practische beoefening van de naastenliefde propageert. En om aan dat streven uiting te geven, vraagt de Bond allen, die voor dit denkbeeld voelen en daaraan mee willen doen, om morgen de vlag uit te steken. Het is de vlaggedag van de Bond Zonder Naam, de Vlagge-dag van de Naastenliefde. Ja, het is in de moderne wereld nog, of weer zo, dat als u morgen vlagt en men vraagt waarvoor u dat doet, en u zegt dan: Voor de Naasten liefde, dat u dan de meeste kans loopt, uw vrager met een schou derophalen te zien verdwijnen, als hij niet met zijn vinger naar zijn voorhoofd wijst of, in het gunstigste geval, vriendelijk vraagt, of u zich wel goed ge voelt! Trekt u daar dan maar allemaal niets van aan. Natuur lijk is die vlag morgen niet het enige, wat voor de practische be oefening van de naastenliefde moet worden gedaan. Aan mooie woorden en uiterlijk vertoon alleen hebben wij niets. Het komt op daden aan. Dat weet de B.Z.N. ook wel. Hij gaat er dan ook vanuit, dat wie morgen vlagt, dit doet, met de intentie, daarmee te demonstreren vóór de naasten liefde, die zoveel vergeten en verguisd wordt. Het kan dus al heel nuttig zijn, als ze maar weer eens wordt genoemd. Nu, en laat het dan zijn de vlag, die de lading dekt! Consumptiebeperking (Sm.) Twee opmerkingen, door dr. van Rhijn, de staatssecretaris van Sociale Zaken, in een rede te Groningen gemaakt, verdienen nog even de aandacht. In de eer ste plaats, waar hij zeide, dat er, in de uitermate moeilijke proble men van dag tot dag gezocht moet worden naar de juiste weg. Zo is het. Het betekent dat wij de regering en haar adviseurs niet meer dan strikt nodig is, moeten lastig vallen met critiek. Het jongste geluid van de zijde der werkgevers, tegen de doorbere kening der laatste loonsverhoging in de prijzen, mag een positieve bijdrage worden genoemd. Maar had de minister van Economische Zaken niet in de Tweede Kamer verklaard, dat „handel en indus trie de prijzen niet mogen door berekenen"? Als er geen beslist verbod is, kan de opwekking van de werkgevers goed werk doen, met dien verstande, dat er een nader verbod zal moeten komen, indien deze oproep niet afdoende wordt beantwoord. In de tweede plaats heeft dr. van Rhijn gezegd, dat de verbruiksbeperking voor de massa haar grenzen heeft be reikt, zodat de uiterste voorzich tigheid moet worden betracht. Ook dat is juist. Men kent de rekening: tien procent prijsver hoging tot 1 April. Vijf pet. meer loon, 5 pet. bezuiniging in het verbruik, en wij zijn er. Ja, ja, in theorie. Hoe de versobering in de praktijk doorwerkt weten we nog niet. Denk aan de moge lijkheden en de gevaren van het kopen op crediet. Maar anderzijds is het ook waar, wat in de door de Kamer aangenomen motie- Andriessen is gezegd :tot nog toe bestaat niet de zekerheid, dat het verbruiksoffer van de massa be perkt zal blijven tot de aangege ven 5 pet. En aangezien niet ver langd kan worden, dat verder zal worden gegaan op dit ogenblik, werd in die motie-Andriessen te recht nog eens vastgelegd, dat deze zaak in het, intussen begon nen overleg met de Stichting van de Arbeid, moet worden betrok ken. Men moet daarbij niet, zoals al gesuggereerd wordt, menen, dat hierbij dus de mogelijkheid van andere looncorrectie op de achtergrond staat. Dat is, zeker op dit ogenblik, niet het geval. Men zal het tenslotte bijv. in nadere regeling van de prijzen moeten zoeken. Daarbij danook zich vastklampend aan de hoop, die als een lichtstraaltje uit Amerika tot ons komt, dat er op de wereldmarkt een stellige ten- denz tot prijsverlaging begint te ontluiken In een café aan het Zwaanhals te Rotterdam ontstond ruzie tus sen familieleden. Zonder dat het pleit beslecht was ging men uit- elkaar. Toen echter de 27-jarige havenarbeider J. A. en z'n vrouw goed en wel in hun woning aan de Crooswijksekade waren aan geland, werd er gebeld en meld de zich de rest van de familie aan om het zaakje uit te vechten De drie vrouwen en een man hadden ter versterking nog een zekere „Bolle Piet" meegebracht, een z.g. zware jongen. Eerst wertl het hele huisraad kort en klein geslagenen toen er ook nog mis handeling dreigde, liet het be dreigde echtpaar zich door hel keukenraam op een iets lager gelegen platje vallen, waarbij beiden gewond werden. Inmid dels was uit een politiejeep een flink stel agenten gesprongen. Ze slaagden er in de rest van de familie, mitsgaders „Bolle Piet" in de kraag te grijpen en in te rekenen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1