Kleine zelfstandigen krijgen hun noodregeling-kinderbijslag Emigratie naar Australië verloopt „zonder schokken" Coöperatief koloniseren in Nieuw-Guinea Engeland en de U.S.A. zijn 't oneens over Korea Ambtenaren lieten zich paaien met borrels en diners rktberichten Tweede Kamer vóór ontwerp Werkgelegenheid toegenomen 'n Nederlandse onderneming Opstand in Albanië uitgebroken Canuck-prototype neerqestort Naar wij vernemen: Het conflict tussen Israël en Syrië Geen voor jaarsweekend Zondagsevangelie SVERWACHTING ld door het K.N.M.I. geldig van Zaterdag- Zondagavond. algemeen veel bewol- t nu en dan buien, sommige ast hagel :r. Matige tot krach- lelijk wellicht harde afdzakelijk tussen Zuid Iets kouder vooral in Advertentie') ^BSE WASStfJAe9tt. 9. hie. v. d.*°* >ntroerende leven i Benóit Labre 1UM. Voor een aan- gden heeft de dichter eversluis een lezing ge- lit zijn nieuwste werk, iet uitgegeven spel over bre. ter was vergezeld van mote Dignate Robbertz ter o.a. van Jikkemien. en van Benóit Labre, door Beversluis is be is het ontroerende ver- de man, die na veel ïgen, te Rome als een erf, nadat hij slechts a leven voor Christus. toonde zich in dit le- tl een voortreffelijk leerw. Heer Kapelaan ;erk dankte de dichter, enal dankte hij Hem, sluis de gave schonk 's leven zo ontroerend pen. JITVOERING N.K.J.6. Nf De toneelvereni- h en Vergeet" van de leeft 2 succesvolle uit gegeven van het „Fa. Jacobson en Co." isbinder. Dit gezelschap 1 naam (Lach en Ver eer aangedaan. De aan. ebben op vrolijke wijze tot eind volop geno- e komische inhoud en tstekende wijze van op- 3ertus Jacobson, een Iker van de oude stijl, eer lastig humeur, wei- tolkt werd door Piet s wel de uitblinker in ie dames- als de heren hebben allen zonder ng keurig gespeeld, spel was duidelijk te men op het gebied van deze vereniging vorde- akt. op werd door de heer woord van dank ge- >n eel uitvoering 'D-BINNEN De op- an het toneelstuk „Het i de Vrijburcht" zal op en Zondag 7 en 3 April ïugdhuis plaats vinden, steling met de vorige Marta Goretti, zullen :hspieren los kunnen e baten zullen ten goe- aan het Jeugdhuis. THUILLE BOEKTE ZEGE OP RITTER de bokswedstrijden in aleis te Parijs behaalde lauthuille een knock out ng in de tweede ronde ndgenoot Claude Ritter. tAR, 6 April. Exportvei- dappelen 7.5012, wit- I rode kool 7.102610, iol 6—11.40, groene kool kool 52, spinazie 3250, 19—46, radijs 9—15, ra- 10—8.20, uien 3—5, prei —45, bieten 46, win- ipgroenten 26.5Ö, pe- J19, raapstelen A4.50 Remy 40; sla 1926. 3NHUIZEN, 7 April. —6.10; grove 4.505.20; 8.1010.10; witte kool rode kool 11.8025.10. IKOGGE. Blauwe LI.10; middelbare uien grove 2.305; prei 15 of 1539; andijvie 48; st. remi 3844; win- —45; goudreinet 3237. TEBROEK. 1750 kg. Lw. eigenh. 11.60; meer- S09.80; 1200 kg. gele —7.50; 1000 kg. rode i: 100 kg. witlof B II 24 kg. prei 7; 8500 kg. uien groot 5.205.60. ;f{ËND. Bevelanders ans blauwe 12; witlof ■ode kool 7—25; witte savoye kool 710; 72; spinazie 3748; 4149; raapstelen 7; 38; rode bieten 47; en 12; uien 15; prei rabantse bellefleur 10 ey seedling 828 goud- 338; jonathan 2753; van Engeland 4157; ïpagner 4552; winter- CHARWOUDE, 7 April, witlof I B 36—37; II B n 25; 5000 kg peen B C 7,60—8,20; 47-000 kg 5,50; grove 4,805,50; 20—50 cent; 60.000 kg l 12,10—28,40 55.000 kg 6—9.80: 65 000 kg wit- i,50—10,40; doorgedraaid gele kool, 6000 kg wit- IDIJK, 7 April. 20000 4,505,60; grove 4,60 I kg peen C 6,50; 2000 A 6—7,50; 500 kg wit- -29; 40.000 kg rode kool 97-000 kg gele kool 45 000 kg deense witte 011,10; doorgedraaid: gele kool, 12.000 witte ZATERDAG 7 APRIL 1951 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer aanvaardde gisteren met 60 tegen 19 stem men het wetsontwerp „Noodregeling kinderbijslag voor kleine zelfstandigen". Vóór K.V.P., P.v.d.A., C.H., de heer Weiter en de communisten. Tegen A.R. en V.V.D. Het amendement-Hooy (K.V.P.), dat de strekking heeft om de werkingsduur van deze noodvoorziening, in afwachting van de definitieve regeling, niet op drie maar op twee jaar te bepalen, werd aangenomen met 54 tegen 24 stemmen. Tegen de P.v.d.A. en de V.V.D. De dag tevoren had de minis ter van Sociale Zaken admini stratieve bezwaren ontwikkeld tegen een ander amendement- Hooy (K.V.P.), dat de datum van inwerkingtreding op 1 April 1951 wilde bepalen. De heer Hooy wij zigde nu zijn amendement in die zin, dat de wet in werking zal treden op de eerste dag van het kalenderkwartaal volgende op de datum van afkondiging, waar door in elk geval meer houvast wordt verkregen. De minister nam dit amendement over. Een motie-Haken (com.) om de werking van de wet tot een grotere categorie uit te breiden werd met 71 tegen 6 stemmen verworpen. Tenslotte moest nog gestemd worden over een amen dement-Ritmeester (V.V.D.), dat gericht was tegen het voortbe staan van de Spaarraad. 't Werd verworpen met 35 tegen 41 stem men. Vóór V.V.D., A.R., C.H., com. en St. Geref. Het begrotings hoofdstuk „Financiën" werd z.h.s. aanvaard met aantekening, dat de communisten tegen waren. Kleingoed Voor het overige hield de Ka mer zich deze middag bezig met de afhandeling van wetsontwer pen van meer ondergeschikt be lang. Bij de discussie over het wetsontwerp „enkele voorzienin gen betreffende het perswezen", een ontwerp, dat hoofdzakelijk ten doel heeft om de zuiverings procedure te liquideren, ver- iel aarde de woordvoerder van de K.V.P., de heer Bernard Verhoe ven, dat zijn fractie dit wetsont werp als een voorschot op het wetsontwerp inzake de journa listieke verantwoordelijkheid be schouwde, en dat hij dan ook gaarne met spoed tot stand zou zien komen. De Nederlandse journalisten hebben zich inder- 86.209 WERKLOZEN In de loop van de maand Maart daalde het aantal bij de arbeids- bureaux als werkloos ingeschre ven mannen van 99.045 tot 86.209. Op 31 Maart van het vorige jaar waren 86.981 mannen werkloos, d.w.z. ruim 700 meer dan thans. Hieruit blijkt, dat de werkgele genheid in het afgelopen jaar aanzienlijk groter is geworden. De bevolkingsaanwas moest worden opgevangen en de rond 80.000 gedemobiliseerden, die uit Indonesië terugkeerden, moesten ook weer aan de slag. De werkloosheid was 't hoogst in Drente met 75, Groningen met 55 en Friesland met 41 werklo zen per 1000 mannelijke beroeps beoefenaren. Voor Nederland be droeg dit cijfer 28. De relatieve werkloosheid was het laagst in Overijsel met 12. Vliegtuig vervoerde ogen voor blinde DJAKARTA (Reuter). Een vliegtuig van de „Garude Indo nesian Airways" is met een zeld zame vracht en paar ogen van Djakarta naar Djogja ver trokken. Het zijn ogen van een patiënt, die vlak voor zijn dood in een ziekenhuis te Djakarta toestemming gaf zijn ogen voor medische proefnemingen te ge bruiken. Men zal daarmede trachten een blinde het gezichts vermogen terug te geven. tijd met grote meerderheid tegen dit wetsontwerp uitgesproken en de mededeling van de heer Ver hoeven zal in deze kring dan ook zeker opzien baren. Het wets ontwerp werd z.h.s. aangenomen met de communisten tegen. Het wetsontwerp „Voorzieningen ten aanzien van zeelieden, die in Azië in gevangenschap zijn ge raakt", gaf minister Wemmers gelegenheid om zijn debuut te maken. De nieuwe bewindsman van „Verkeer en Waterstaat" bleek over een goed stemgeluid te beschikken en ook zijn hele optreden maakte een prettige in druk. Ook dit wetsontwerp pas seerde zonder stemming de ha mer. Volgende week zal de Twee de Kamer niet vergaderen. Het hele kabinet moet in de Eerste Kamer aanwezig zijn, waar dan de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting zullen worden gehouden. LEVENSBESCHRIJVING TITUS BRANDSMA In het najaar 1951 zal bii de Uitgeverij Paul Brand N.V. te Bussum verschijnen een uitvoe rige levensbeschrijving van pater Titus Brandsma. Dit werk, dat in opdracht van de hoogeerwaarde pater Provin ciaal der Paters Carmelieten werd geschreven door dr. Bro- cardus Meijer O.Carm., bevat tevens alle officiële documenten terwijl er bovendien zestien nagina's foto's die op het leven van pater Titus betrekking heb ben, in zijn opgenomen. BELGISCHE SOCIALISTE UIT DE PARTIJ CESTOTEN Mevr. Isabelle Blume, een voor aanstaande Belgische socialiste en lid van de Belgische Kamer, is Vrijdag wegens insubordinatie en samenwerking met de commu nisten uit de socialistische partij gestoten. Het besluit werd genomen door de algemene raad der partij, die 252 leden telt. Vijftien leden ont hielden zich van stemming. Er waren geen tegenstemmers. „Het Radioprogramma" wederom in beslag genomen Gisteravond is te Amsterdam wederom beslag gelegd op „het Radioprogramma". Slechts een deel van de oplage van het vierde nummer was verzonden en men was nog bezig het losse vel met de Nederlandse programma's te vouwen in de bladen zelf, toen een deurwaarder en enige ambte naren zich ten kantore waar dit geschiedde vervoegden. MILITAIR COMMANDO ANTILLEN AAN DE MARINE Gisterenmorgen is de taak van de landmacht in de Nederlandse Antillen overgedragen aan de marine. Dit eeschieddp tijdens een korte plechtigheid in het ..Waterfort" door majoor M. J. H. S. Rompen, waarnemend com mandant landmacht dor Neder landse Antillen, aan overste J. G. M. Nass, commandant der mariniers in de Nederlandse An tillen. Donderdagmiddag heeft H.M. de Koningin ten paleize Soest- dijk de voorzitters van de nationale werkgeversorganisatie uit West-Europa en een aantal vooraanstaande vertegen woordigers van het Amerikaanse bedrijfsleven ontvangen. Zij waren ter gelegenheid van de 56ste Jaarbeurs door de Raad van Beheer van de Koninklijke Jaarbeurs uitgenodigd om een bezoek aan Nederland te brengen. H.M. Koningin Juliana temidden van haar gasten. „De emigratie naar Australië zal zonder schokken verlopen", zo verklaarde de regeringscom missaris voor emigratie, mr. rr. B. W. Haveman, aan een redac teur van het A.N.P. Hij zeide zulks in verband met rondgaande geruchten, dat over uitvoering van de nieuwe emigratie-overeen komst met Australië moeilijkhe den zouden zijn gerezen. „De geest van samenwerking tussen Australië en Nederland op dit gebied is voortreffelijk", al dus mr. Haveman. „Bij de tech nische uitvoering ervan zal men natuurlijk weieens moeilijkheden ontmoeten, zoals in zekere zin reeds het geval is geweest. Deze worden echter in volkomen har monie opgelost. Zo wilde het geval, dat het Nederlandse ontvangstcentrum te Bathurst bij Sydney op het ogen blik vrij vol is, met het gevolg, dat wij van Australische zijde het verzoek kregen om zo klein mogelijke „units" ofwel gezins eenheden te sturen. Wij zullen dit van 1 Juni af doen. Voor die tijd zal nog verder overleg over Met de „Bantam" van de Kon. Rotterdamse Lloyd zijn vier man nen en evenveel vrouwen en kinderen naar Nieuw-Guinea ver trokken. Zij gaan daar werken in coöperatief verband, een onderneming, opgezet op initiatief van de gebroeders Beiten te Haarlem, van wie er zich een onder de genoemde vier mannen bevond. Reeds zijn met medewerking van de regering in Nieuw- Guinea twee concessies verkregen, een van 2000 ha. aan de kust en een van 8000 ha. ongeveer 67 km. landinwaarts, bij de z.g. Vogelkop. De plannen voor de coöpera tieve onderneming zijn veelsoor tig. In de eerste plaats zal met behulp van een motorboot een handel worden opgezet in klap perolie, cocosnoten, aardappelen en groenten, sago, rijst, mais enz. Deze artikelen worden dan in de binnenlanden van de Papoea's gekocht en in Manokwari, een afstand van 100 km, van de hand gedaan. Vervoer te water is hier alleen geschikt, omdat er zo goed als geen wegen of andere ver voermiddelen zijn. Voorts zal er een houtzagerij Onder leiding van de gezondheidsdiensten der Verbonden Strijdkrachten op Korea worden in het bevrijde Seoel maat regelen getroffen ter voorkoming van een mogelijke typhus- epedemie. Inwoners der stad worden met DDT behandeld. worden opgezet. Daarvoor is op de „Bantam" een complete in stallatie geladen, inclusief cirkel zagen en een nieuwe Kromhout dieselmotor. Hout is nl. ook in Nieuw Guinea een zeer waarde vol product, al was het alleen maar voor woningbouw. Want ook in Nieuw Guinea is woning nood en Australië, dat ook om hout zit te springen, heeft al aan vragen gedaan voor leveranties. Nog een ander project wil men ter hand nemen. Aan de kust zal nl. een kleine scheepswerf wor den gebouwd, die van plan is kleine bootjes af te leveren ten behoeve van handel en trans port. Bovendien ligt het nog in de bedoeling maar dit is nog in zekere mate toekomstmuziek, omdat daar ettelijke millioenen meer mee gemoeid zijn om op de concessie in het binnenland een landbouw- en veelteeltbe- drijf te stichten. (KNP). De machtigste stam m het Noorden van Albanië, de stam der Katholieke Merdieten, zou zich in een openlijke opstand bevinden tegen de huidige com munistische regering van Hoxa. De opstand zou zijn uitgeroe pen door het hoofd van de Mer- dietenstam wegens de harde ver volging van de Katholieke Kerk en de dwang, die door de rege ring wordt uitgeoefend op de katholieken om over te gaan tot de Orthodoxe Kerk, die zich in de macht van de staat bevindt. VIERDE ATOOMSPION VEROORDEELD De vierde beklaagde in het Amerikaanse atoom-spionnage- proces, de 29-jarige ex-sergeant David Greenglass, is Vrijdag te New York veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar. Greenglass bekende geheimen over de atoombom uit 't proef station te Los Alamos in Nieuw- Mexico te hebben gestolen en deze te hebben overhandigd aan het echtpaar Rosenberg ter door zending aan Rusland. Narcissen in bloei Dank zij de zonnige Donder dag kan thans worden gemeld, dat de narcissen bij Noord- wiikerhout in volle bloei staan. de grootte der eenheden plaats vinden. De afvaarten van de „Grote Beer" en de „Sibajak" zullen normaal doorgaan, even als de zestien geprojecteerde vluchten van de K.L.M. naar Australië. De maidentrip van een Victory- schip, dat thans van troepen transportschip wordt omgebouwd voor vervoer van emigranten, zal eind Juni of begin Juli naar Nw. Zeeland gaan. Tot dusverre wer den emigranten voor Nw. Zee land via Australië vervoerd". BEMANNING GEDOOD Zoals is gemeld, is gisteren bij Londen (Ontario) in Canada een straalvliegtuig op een proef vlucht verongelukt. De twee le den der bemanning kwamen om het leven. Naar wij thans vernemen be treft het hier een der twee proto-typen va.n de vermaarde Avro C F-100 Canuck". De Canuck" is een twee per- soons straaljager, gebouwd voor de lange afstand en speciaal be stemd voor oorlogvoering in de Poolstreken. De „Canuck" zou een poging ondernemen een recordvlucht over de Atlantische Oceaan te maken. Ter voorbereiding daar van werden lange afstandvluch- ten in Canada gemaakt. NEGEN JOEGOSLAVISCHE MINISTERS ONTSLAGEN Het Joegoslavische persbureau heeft Vrijdag het ontslag van negen ministers uit de federale regering van Joego-Slavië bekend gemaakt. Redenen zijn niet ge noemd. Westelijke waarnemers zijn niet van gevoelen, dat politieke be weegredenen aan de wijzigingen ten grondslag liggen. DUITSE REDERIJEN BESTELLEN SCHEPEN Onmiddellijk na de opheffing van de beperkingen op de Duitse scheepsbouw hebben de Hamburg- Amerika Linie (Hapag) en de Norddeutsche Lloyd elk zeven snelle vrachtschepen van in to taal 128.000 ton d.w. besteld bij de Duitse werven. De schepen zullen een snelheid hebben van 16 mijlen. Rapport van de Radioraad inzake de omroep Naar wij vernemen heeft de Radioraad thans aan de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen zijn rapport inzake het ontwerp van wet vaststellen de een nieuwe regeling van de omroep. Weer een Stradivarius? De heer H. Ensing, auto-ver- huurder te Apeldoorn, is naar thans bekend is géworden reeds circa vijftien jaar eigenaar van een oude viool, welke naar hij meent, door de beroemde vioolbouwer Antonius Stradiva rius, te Cremona, is vervaardigd. Niet alleen draagt het instru ment inwendig een papiertje, vermeldende de naam en het merk van de genoemde meester, maar ook de wijze waarop de lak is aangebracht, duidt volgens de heer Ensing op het feit, dat de viool van Italiaanse makelij is. De heer E. kocht haar destijds in een uitdragerij te Ter Apel. GEEN GEHOOR Twee landbouwers uit Vrie- zenveen waren Vrijdagmor gen reeds voor dag en dauw in Zwolle, toen hun te bin nen schoot dat zij hun buur man nog iets te vragen had den. Zij drongen op het Sta tionsplein een telefooncel binnen, draaiden naar har telust de schijf, maar con tact konden zij niet maken. Teneinde raad vroegen zij de kioskhouder die ook zo'n ding had om raad. Deze was terstond bereid de helpende hand te bieden. Hij belde het nummer in Vriezenveen, doch hij kreeg geen gehoor. Nadat hij nog eens had gebeld, deelde de kioskhouder mede, dat er niemand thuis was. „Och", zeide toen een der boeren, doe mij een lol en vraag eens waar de buurman naar toe is gegaan!" is Drs. J. M. M. Hornix te Breda met ingang van I September a.s. benoemd tot bibliothecaris aan de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg brachten gistermorgen een aantal leden van de Sociaal-Economische Raad, waaronder de voorzitter Prof. Mr. F. de Vries, een bezoek aan de Jaarbeurs. komt de bekende schrijver Erich Maria Remarque eind Mei voor enige tijd in ons land. Remarque die momenteel een bezoek brengt aan Amerika, keert 18 Mei naar Europa terug werden twee dames te Putten dezer dagen door een zwervende hond gebeten, die vermoedelijk aan hondsdolheid lijdt. De politie stelt een onderzoek in is er gister in Utrecht geen kaas markt gehouden omdat er geen aanvoer was. Ook de eerstkomen de weken zal de markt niet door gaan vertrok vandaag uit Rotterdam het troepenschip „Kota Inten" met een aflossingsdetachement marine-mannen bestemd voor Nieuw Guinea In Amerikaanse persberichten wordt melding gemaakt van grote onenigheid tussen de V.S. en Engeland over een voorgenomen verklaring over de oorlogsdoeleinden en de vredesverwachtingen ten aanzien van Korea. De verklaring zou door president Truman zijn uitgegeven. Thans was een spoedige rede van Dean Acheson, de minister van buitenlandse zaken, waarin deze de politieke problemen en doeleinden in Korea zou uiteen zetten, waarschijnlijker, aldus deze berichten. Engeland, aldus wordt gezegd, is voorstander van een verzoek aan de Chinezen om deel te ne men aan vredesonderhandelingen. De V.S. zouden van mening zijn, dat reeds vele deuren voor de Chinezen open staan en dat de landen der V.N. niet verder zou den komen door „politieke zwak heid" te tonen. De Britse labourafgevaardigde DE EERSTE TOMATEN Evenals vorig jaar, kwam ook nu weer de tuinder P. van der Knaap te Kwintsheul, met de eerste tomaten van dit seizoen op de veiling. Vorig jaar was het op 30 Maart en bedroeg de op brengst ƒ1.20 per stuk, thans f 0.70. Voor het Haagse Gerechtshof verschenen gistermorgen vier' ambtenaren van het voormalige Rijksbureau Metalen, die zich in de eerste jaren na de bevrijding door borrels, diners en gesehen- ken zouden hebben laten bewer ken om aanvragen van zaken lieden met bijzondere zorg te behandelen. De Haagse Recht bank heeft bewezen geacht, dat drie van deze ambtenaren allen Hagenaars zich aan bo venvermelde corrupte handelin gen hebben schuldig gemaakt. P. R. werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, J. A. F. K. tot drie maanden en J. M. S. tot twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en vijftig gulden boete. J. H. P. uit Wassenaar werd vrijge sproken. Het O.M. is tegen deze vrij spraak in beroep gegaan; de drie schuldig bevonden ambtenaren hebben beroep tegen dit vonnis aangetekend. C. J. M., mede-directeur van de Amsterdamse Vijlenfabriek, verklaarde, als getuige gehoord, dat de borrels en diners slechts ten doel hadden zaken in een rustige en prettige sfeer te kun nen bepraten. Volgens deze ge tuige hebben de ambtenaren met wie hij had gedineerd, geen din gen gedaan, die zij zonder de diners niet zouden hebben ge daan. „Ik tracteerde alleen om de betrokken ambtenaren eens een plezier te doen". De advocaat-generaal, mr. Zaayer, was van oordeel, dat mede gezien de getuigenverkla ringen, die voor de rechtbank zijn afgelegd, onomstotelijk vast staat, dat alle vier de ambte naren zich aan corrupte hande lingen hebben schuldig gemaakt. De A.V.F. kreeg daardoor in 1947 en 1948 invoervergunningen voor goederen ter waarde van f 323.000 en f 469.000. Mr. Zaayer eiste tegen R. en K. als de hoofdschul digen een gevangenisstraf van drie maanden en tegen P. en S. één maand gevangenisstraf. 32 ZWEEDSE VLIEGTUIGEN OP TWENTE Gisteren hebben twee en der tig Zweedse vliegtuigen op door reis naar Frankrijk een tussen landing uitgevoerd op de vlieg basis Twente. Het betrof hier achttien Mustangs, twaalf Har- vards en twee transporttoestel len. De vliegtuigen waren be mand met cadetten van de Zweedse luehtvaartschoof, die een examenvlucht door West- Europa maken. Om 17.00 uur is het laatste toestel van Twente vertrokken op weg naar Frank rijk. Will Nally heeft Vrijdag bij het Lagerhuis een motie ingediend, waarin wordt betruerd, dat het Huis „niet langer vertrouwen heeft in generaal Mc Arthur als opperbevelhebber der strijdkrach ten der V.N." in Korea. Het is onzeker, of de regering tijd zal toestaan voor een debat over de motie. De Egyptische regering heeft de regeringen van de U.S.A. en Engeland verzocht tussenbeide te komen in het conflict tussen Is raël en Syric. Het Israëlische lid van de ge mengde wapenstilstandscommis sie heeft Vrijdag te Tiberias in Noord-Paiestina verklaard, dat alle contact met de waarnemers der V.N. in de gedemilitariseerde zone was verbroken. Het gebied was geheel en al een „juridisch vacuum" geworden. De V.N., waarvan verondersteld werd, dat zij daar het gezag zouden heb ben, hebben alle controle ver loren, verklaarde hij. DOOR DRAGLINE GEGREPEN Bij grondwerkzaamheden bij de Michelin-fabrieken in Den Bosch heeft zich een ongeluk met dodelijke afloop voorge daan. De 15-jarige G. de R. uit Haaften (Geld.) had opdracht een dragline te oliën. Hij heeft dit gedaan op een ogenblik dat de machine nog niet in rust was. De machinist heeft van zijn hoge zitplaats de jongen helaas niet bemerkt en liet de machine doorwerken tengevolge waarvan de jongen door het draaiend bovengedeelte der dragline werd gegrepen en op slag gedood. Koningin ontving echtgenoten van ministers H.M. Koningin Juliana heeft gisteren ten paleize Voorhout, Den Haag, enige van de echt genoten van de ministers ten staatssecretarissen, die het hui dige kabinet uitmaken, ontvan gen en zich geruime tijd met haar onderhouden. (Van onze weerkundige medewerker) Die lezers, die eergisteren onder de invloed van het mooie weer de illusie hadden, dat het nu eindelijk gedaan was met de regenachtige dagen, hebben deze illusie wel weer zeer spoedig in rook zien vervliegen. Een uitgestrekte regenzone trok gisteren over ons land en terwijl gisterochtend reeds het Zuidwesten neerslag meldde, was ook des middags al het Noorden bereikt. De neerslaghoeveel- heid, welke gisteravond om 7 uur gemeld werd, bedroeg te Den Helder en Schiphol 3, te Eelde 1 en te Ypenburg 5 mm. Ook voor het weekend zijn de vooruitzichten helaas niet al te gunstig. Na de regen van gisteren zullen we vandaag weer onder invloed komen van koelere onstabiele lucht, welke rond het hogedruk- gebied, dat verder westwaarts op de Oceaan is gelegen, naar onze omgeving gestuwd wordt. In deze onstabiele lucht zullen zich weer buien vormen, terwijl tevens de temperatuur weer gaat dalen. Daar eveneens de wind gaat toenemen, zal het weer gedurende het weekend een onaangenaam karakter hebben. 2de Zondag na Pasen HIJ DROEG ONZE ZONDEN Hoewel op deze plek, onder het hoofdje „Zondags-Evangelie" van de Zaterdagse krant, zelden of nooit een vergelijking wordt in gesteld tussen onze geloofsleer en die van onze protestantse broe ders, moge bij wijze van uitzon dering dit wel eens plaats vin den, vooral wanneer het Evan gelie of Epistel ons daartoe aan leiding biedt. Dit is het geval door het Epis tel van deze Zondag. St. Petrus schrijft de eerste encycliek en daaruit lezen we Zondag: „Chris tus heeft voor ons geledenHij heeft onze zopden in zijn lichaam gedragen tot op het kruishout.. Door zijn striemen zijt gij gene zen." Wie enigszins thuis is in Gods boek, bemerkt dat hier op vrije wijze de profeet Isaias wordt aangehaald, n.l. het beroemde hoofdstuk 53 waarin het lijden van de Messias wordt beschreven en wel zó duidelijk dat het onbe grijpelijk is hoe de Joden dit liideni konden weglaten uit hun Messiasvoorstelling. „Hij heeft onze zonden gedra gen".... Onze andersdenkende broeders vatten deze woorden heel letterlijk op. Laat ik u een klein citaat geven, waaruit dit duidelijk blijkt: ,Het kruis open baart mij de kelder, de afgrond „van mijn wezenDoor het „kruis kan ik niet langer de mis- leidende droom van de in we- „zen goede mens dromen. Door „het kruis weet ik pas in welk „een diepte ik leef. En in die „diepte is Jezus Christus bij mij „gekomen, heeft zich solidair „met mij verklaard is plaats- bekledend op mijn plaats gaan „staan.... Het kruis roept mij „toe: Zie, de mens. Dit woord „van Pontius Pilatus doet mij „zien naar het lijdend aangezicht „van de Heiland, eni dan weet ik, „dat ik een verloren en verwor- „pen mens ben dat ik de af- „grond en de vloek in mijn „wezen draag en ik weet te gelijkertijd dat Hij dat alles „voor mij gedragen en geleden, „doorstreden en doorbeden, èn.. „overwonnen heeftPlaats- bekledend draagt Jezus de „vloek en de straf voor onze zon. „den. Hij draagt de ganse lasl „van de toorn Gods tegen de „zonde van gans het menselijk „geslacht." Zo schrijft Prof. v. Niftrik, en het is u duidelijk dat deze opvat ting er een is van wrekende ge rechtigheid. Christus droeg onze zonden, letterlijk. Hij moest boeten voor alle zonden en straf fen. Daarom moest Hjj sterven en de diepste Godverlatenheid ervaren. „Toen werd het kruis onvermijdelijk" (v. Niftrik). Christus aan het kruis is de mensgeworden zonde. Zonder twijfel vindt ieder dit erg sterk uitgedrukt. Maar van de andere kant: zeggen wij ook niet: Christus heeft door zijn lijder» en dood ons verlost; Door het kruis zijn wij met de Vader verzoend; Christus heeft door zijn lijden en sterven voldoening gegeven aan de Vader? En toch staat in de H. Schrift: „Hij werd voor ons tot vloek, want er staat geschreven: vervloekt al wie hangt aan het kruis" (Gal. 3, 13). Laat ik nu als antwoord enige regels geven van Prof. F. v. d. Meer; hij schrijft in zijn Cate chismus: „Vraagt men naar het „wezen van Zijn slachtoffering, „dan denkt de Kerk aan het „hoogste dat Hij ten offer bracht. „Het waren geen gaven, het was „zelfs niet allereerst het leven „van Zijn lichaam: het was veel- „eer het enige dat ons mensen „toebehoort: onze zedelijke vrij heid, onze eigen vrije wil. En zo „komt de Kerk ook hier, in het „offer, weer uit bij die zelfontle- „diging van Paulus, zichtbaar ge worden in de gehoorzaamheid „tot de dood. Want: „gehoor zaamheid is beter dan offers" „(Matt. 9.13)...." Het is goed die teksten van St. Paulus er bij te zetten: Zoals door de ongehoorzaamheid van één mens (Adam) al die velen tot zondaars zijn geworden, zo zullen ook door de gehoorzaam heid van Eén (Christus) al die velen gerechtvaardigd worden (Rom. 5,9)" en .Ofschoon Hij Gods gestalte bezat er» Zijn ge lijkheid met God geen roof be hoefde te achten, heeft Hij zich ervan ontledigd door dé ge stalte van een dienstknecht aan te nemen en gelijk te worden aan de mensen, en toen Hij uiterlijk als mens bevonden werd, heeft Hij zichzelf nog vernederd, door gehoorzaam te worden tot de dood, ja, tot de dood des Kruises. Maar daarom heeft God Hem ook verheven.." (Phil. 2.6). U bemerkt het verschil: de on gehoorzaamheid, de hoogmoed, de zonde van Adam (en alle mensen) wordt door de gehoor zaamheid, de nederigheid, ce goedheid van de Meester uitge boet. Wij gever» dit verschil wel eens aan met de woorden: de genoegdoening was meer qualita- tief dan quantitatief, meer een zaak van houding, van gestelte nis t.o.v. God de Vader (St. Pau lus: Laat onder u dezelfde ge zindheid heersen, als ook in Christus Jezus was.. Phil.) dan loutere gerechtigheid (S. Paulus: waar de zonde tot overvloed kwam, daar kwam de genade i n rijker overvloed.. Rom.) of zoals in genoemde Catechismus staat: „De verlossing is een ge heim van liefde, meer dan van rechtvaardigheid". Waarom dan het verschrikke lijke lijden? 't Was de Wil van de Vader; Hij gaf daarmee ons te leren welk een kwaad de zonde is. èn met welk „een liefde God de wereld liefhad, dat Hij Zijn enige Zoon niet spaar de". „Christus werd tot vloek op het, Kruis" wil zeggen: in Zijn lijden openbaarde Jezus de vloek der zonde; de zondp toch was de enige oorzaak van Zijn lijden er» dood. P. C. de Haas O.F.M. Luxemburgs bezoek aan Den Haag De burgemeester van Luxem burg, de heer Emile Hamilius, heeft de uitnodiging van het Haagse gemeentebestuur tot een officieel bezoek aan 's Graven- hage namens zijn college in de meest hartelijke bewoordingen aanvaard. Het bezoek is vastge steld op 12, 13 en 14 April a.s.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3