Tinus Metzelaar thuisgekomen van Zuid-Afrikaanse reis Bergen wil het G.E.B. behouden JZ066Q fótaatje6 en Jlo56e/9la&dje6 Zusters Augustinessen ook naar Amsterdam Internationaal contact tussen speedway-renners Rijden in de ayond Zij vestigen zich in „O. L. Heer op Sold er Handbal programma GEMEENTERAAD VAN BERGEN Gemeentebegroting onder het mes Vraagt G. B. BEHANGSELS GEME Zondag 8 A BAL bij S GROOT VO TE Zij MUSICA FEES1 Zaal Stroopt zo: ',HET SM Balmu2 Gaat U tro Aanbev., Y. Practijkexami Moderne Bedi Beschikbaai Gebr. Kuipt Garage J b. GAR> PAGINA 6 ZATERDAG 7 APRIL 1951 (Van onze verslaggever) Met een toestel van de K.L.M. kwam de bekende Nederlandse speedway-rijder, Tinus Metzelaar uit Limmen, Woensdagavond thuis na een trip door Zuid-Afrika, met nog zeven andere Neder landse renners, op uitnodiging van de Zuid-Afrikaanse Motor- bond ondernomen. Er zijn ongeveer twintig wedstrijden verreden en al is Tinus Metzelaar, de speedway-kampioen van 1949, niet steeds gelukkig geweest, verschillende wedstrijden heeft hij toch gewonnen en bij zijn thuiskomst kon hij ons een zilveren beker, uit Bloemfontein, tonen. In een kamer, vol bloemen en reisbenodigdheden, ontving Tinus Metzelaar ons met dezelfde een voud, die deze populaire renner steeds kenmerkte. Zijn reis, die eind November begon, was gere geld door de manager L. Ree horst uit Den Haag, die tevens ook de renners J. Bosman, H. Steeman, H. Dammers, van He melrijk, G. Jonker, J. Nolten en T. Bisschop naar Zuid-Afrika uit zond. Er werd, zo vertelde Metzelaar ons, alleen 's avonds gereden; Vrijdags in het grote Wembley- stadion te Johannesburg en 's Zaterdags in Boksburg. De baan in deze laatste plaats was aan merkelijk beter, althans de Ne derlandse rijders konden er een betere wedstrijd weggeven dan in Johannesburg. De renners werden door de wedstrijdleiding ingedeeld in teams, die tegen Zuid-Afrikaanse rijders moesten kampen. In de practijk zijn die Zuid-Afrikanen meestal Engelsen en waar de Engelsen met een speedwaytraditie vanruim twin tig jaar geacht worden tot de beste speedway-rijders van de wereld te behoren, hadden de Nederlanders hier geen gemak kelijke opgave. Gastvrij onthaal. De ontvangst in Zuid-Afrika was prima en de mensen waren er zeer gastvrij. De renners wa ren ondergebracht bij particulie ren, motorsportliefhebbers, die van de directie der sportparken een tegemoetkoming in de kosten kregen. Verder werden de Neder landers door vele landgenoten uitgenodigd voor partijtjes en weekends, zodat de tijd als het ware omvloog. „Ik heb die maan den dan ook maar als een vacan- tie beschouwd", vertelt Tinus Metzelaar. Veel geld hebben de renners aan deze reis eigenlijk niet verdiend. De reis was vrij en de kosten waren voor reke ning van de wedstrijdleiding. Voor de rest schoot er een zak centje voor hen over. Prijzen en bloemen waren er niet 'bij en het in ons land ge bruikelijke ere-rondje voor de winnaar kende men ook al niet. In het begin werd er nogal eens op de banen getraind, maar toen de motorbrandstof schaars werd en de „doop" met mondjesmaat verdeeld moest worden, hielden die trainingen op. Verschillende renners maakten zich verdienste lijk door particulieren te helpen Textielafdeling Jaarbeurs ook 's avonds geopend Naar de directie van de Jaar beurs mededeelt zal, gezien de bijzondere attractie die de tex tielafdeling in de Irene- en Bea- trxihal bij avondlicht biedt, deze expositie op Maandag- en Dins dagavond a.s. van 7 tot 10 uur te bezichtigen zijn. bij het opknappen van auto of motor en verdienden zo nog wat extra! Moeite had men vooral met de andere luchtdruk, die er in het bergachtige gebied van Zuid- Afrika heerste. De motoren Tinus had er twee bij zich moesten daarop worden ingesteld, hetgeen aanvankelijk nogal wat moeilijkheden gaf. En dan hebben ze ook nog wel eens pech gehad. Zo moest Joop Nolten een week naar het ziekenhuis, omdat hij bij een valpartij wat verwondin gen had opgelopen. Internationale uitwisseling Voor het volgend jaar staat er weer een reis naar Zuid-Afrika op het programma en Metzelaar zal dan zeker ook van de partij zijn. Intussen is reeds besloten, half Mei Zuid-Afrikaanse renners in ons land te laten rijden. Verder staan er nog tochten naar Polen, Oostenrijk, Duitsland en België op het programma. Het zal echter van de internationale toestand afhangen, of die plan nen allemaal door zullen kunnen gaan. Intussen gaat Tinus Metzelaar, die lange tijd werkzaam is ge weest in het garagebedrijf van de Fa. Schilder te Limmen, waar schijnlijk de leiding van een filiaal-zaak in Alkmaar, van de zelfde firma, op zich nemen. Vast staat, dat Tinus zeker nog niet is uitgereden en al kwam hij het vorig jaar, mede door pech, als tweede bij de landskampioen schappen 'naar voren, dit jaar neemt hij zijn kans zeker waar. al zal hij in Co Boef, de befaamde Amsterdamse rijder, nog wel een sterke tegenstander ontmoeten. COLLAZO TER DOOD VEROORDEELD Oscar Collazo is Vrijdag ter dood veroordeeld wegens moord op een bewaker van het Witte Huis bij zijn poging in November een aanslag te plegen op presi dent Truman. De terechtstelling door middel van de electrische stoel is vast gesteld op 26 October. Naar men ons van officiële zijde van het Bisdom Haarlem meldt, zijn de Zusters Augusti nessen van S. Monica, door Mgr. G. P. J. v. d. Burg. Deken van Amsterdam (en door enige Pas toors uit de Amsterdamse bin nenstad uitgenodigd, om haar sociaal werk en haar missiear- beid ook te komen verrichten in de hoofdstad. De zusters zouden haar intrek nemen in „Onse Lie ve Heer op Solder" waarbij het de bedoeling was om het waar lijk historisch belangrijke voor 't publiek toegankelijk te doen blij ven. De Kerkelijke Overheid stelt er prijs op te verklaren, dat de Zusters Augustinessen zelf, na dat haar gebleken was, dat er bij so-mmigen bezwaren bestonden tegen naar vestiging in dit pand, alles in het werk hebben gesteld om een andere mogelijkheid tot vestiging te vinden. Dit zal haar ook, naar m.en mag aannemen, gelukken, doch slechts met grote financiële offers, die aanmerke lijk zwaarder zijn, dan de offers welke de vestiging in Onse Lie ve Heer op Solder gevraagd zou hebben- De Zusters zijn tegemoet geko men aan een aantal Amsterdam mers, wien het behoud van On se Lieve Heer Op Solder als mu seum zeer ter harte gaat. De Kerkelijke overheid ver trouwt ,dat tegenover deze be reidwilligheid der Zusters de har telijke steun zal komen te staan van Katholiek Amsterdam ten opzichte van haar werk, waarvan zoveel goeds verhoopt mag wor den. Een heropening van 't Museum Amsterkring „Onse Lieve Heer Op Solder" mag weldra tegemoet gezien worden. Hoofdklasse: DCG—CITO ODOSVIDO VitesseTOP 1 O lrl 3d' DÓS—WGW 16.15 Con BrioGeel Zwart 16.15 DTSVIO 16.00 DVQFSA 16.15 2e klas: StrandvogelsCon Zelo 16.15 KSV—St. Victor 17.15 VZV—BI. Reigers 16.00 3e klas A: Con Zelo 2—VIOS 2 16.15 WGW 2—VIOS 16.15 TOP 2—VI. Vlug 2 16.15 3e klas B: Hugo Girls 2—EDO 16.15 DTS 2—St. Victor 2 16.50 Junioren B: Con Zelo aFSA a 17.00 KSV a—Con Zelo b 16.15 Hugo G. b-Con Zelo c 17.00 Junioren C: Strandvogels aDVO a 17.15 (In verband met waarschijnlijke afgelasting dezeweek geen voorbeschouwing) VERSTEKELINGEN IN DE RADIO Hier is de nieuwsdienst voor de Nederlandse Radio Unie, verzorgd door het ANP," zo klonk het o.a. in een huis kamer gisteren te Megen (N. Br.). Maar nauwelijks had de omroeper zich ge annonceerd of een grote rookwolk drong uit het toe stel. De kinderen hadden schik in het geval, maar va der en moeder namen de zaak serieuzer op. „Gauw er mee naar buiten" (Ze had den bijna de brandweer al opgebeld). Emmers water werden over het toestel uit gestort. Het incident bleek bezworen. De radiobrand was ontstaan door een nest jonge muizen. Tijdens het nieuws waren ze alle ge sneuveld (Advertentie) dat 16 p*L5 Uf(ZÓ De gemeenteraad van Bergen kwam gisterenmiddag- en avond in vergadering bijeen, ter behandeling van de gemeentebegro ting over 1951 en een voorstel van B. en W., om verzet te blijven bieden tegen de overdracht van het G.E.B. aan de provincie. Vooral kwamen nog enkele agendapunten van minder importan tie ter sprake. Een verzoek van J. de Leeuw, om gedurende de zomermaanden perceel Hoflaan 1 te mogen hu ren voor het houden van een schilderijenexpositie, werd afge wezen. Besloten werd tot verho ging der gemeentelijke pensioe nen. Voor f 25.per seizoen werd aan de heren Ravenhorst, Roos, Schuddeboom en Stroomer te Bergen aan Zee de ondergrond verhuurd van een aan de Noord zijde van de boulevard te exploi teren overdekte rijwielstalling. De heer Ellis, die voor open bare verpachting was, stemde tegen. Enkele nieuwe wegen kregen een naam: drie zijwegen van de Jaap Weijandweg werden ge noemd: Piet Boendermakerweg, J. M. Graadt van Roggenweg en Foeke Kamstraweg; de in elkaar overlopende wegen te Bergen aan Zee: Van Eedenweg en Pauline- weg werden Paulineweg ge noemd; (de naam Van Eedenweg wordt in de toekomst aan een andere weg gegeven); een gedeel te van de Jacob Kalffweg tussen Zeeweg en C. F. Zeilerboulevard wordt van der Wijckplein ge noemd en het gedeelte van de Julianalaan tussen de percelen, bewoond door de fam. Stekelbos en Eikenaar werd Jacob Kalffweg genoemd. Besloten werd tot het aanbren gen van een bestrating voor het benzinestation van N. Visser aan de Bergerweg; de kosten zullen f440.bedragen. Aangehouden werd het voorstel om het aan de gemeente verschul digde bedrag voor aansluiting op het hoofdriool vast te stellen op f50.—. Nadat de herziening van het uitbreidingsplan in voorbe reiding werd verklaard, hetgeen B. en W. de bevoegdheid geeft bepaalde bouwplannen op te schorten, werd een crediet ver strekt van f275.— voor het aan brengen van enkele stellages en lichtpunten in het gemeente museum. Medewerking werd ver leend aan het bestuur van de Chr. Schoolvereniging voor het aanschaffen van schoolmeubelen, en leermiddelen. Onder dankbe tuiging werd een schenking van de heer S. J. Sala aanvaard in de vorm van een beeltenis van Jan Toorop, welk monument in middels aan de Buerweg is ge plaatst. G.E.B. is toch voordeliger Alvorens het rapport, dat over de kwestie G.E.B.—P.E.N. was samengesteld, in discussie te brengen, bracht de voorzitter dank aan weth. Oldenburg, aan de G.E.B.-commissie en de heren Ir. Brouwer (dir. El. Bedr. Zaan dam) en Binnenwijzend (dir. G.E.B.) voor hun aandeel in de samenstelling van dit rapport. In comité had de Raad dit rapport breedvoerig reeds besproken en het met algemene stemmen goed gekeurd. Spr. gaf hierna een overzicht van de situatie; door de hoge in kooptarieven en de weigering nachtstroomtarief toe te staan, maakt het P.E.N. het de gemeente practisch financieel onmogelijk het G.E.B. goed te doen renderen. Het G.E.B. heeft echter lagere kosten dan het P.E.N.; zo zijn de kosten van aansluiting bij het G.E.B. f3.— en bij het P.E.N. f 9.De IJselmeercentrale vraagt nog minder dan de helft van de gemeenten, die van haar stroom betrekken. Een Staatscommissie zal de Re gering moeten adviseren over de vraag, of de gemeenten al dan niet bij de distributie van stroom moeten worden ingeschakeld. De protesterende gemeenten voelen zich gesteund door de Ver. v. Ned. Gemeenten. Hoewel geen tegenstander van centrale productie, is spr. wel te genstander van centrale distribu tie. De gemeente wil een loyale samenwerking met de provincie, doch het machtsstreven van het P.E.N. is niet in het belang van de bevolking. Het G.E.B. kan de be volking in haar geheel goedkoper van stroom voorzien dan het P.E.N. Als de vernieuwingen zul len zijn afgeschreven, zal het ta rief zelfs goedkoper zijn dan het P.E.N.-tarief. Als de Staatscom missie gedecentraliseerde distri butie adviseert, mag verwacht worden, dat er ook redelijke leveringsvoorwaarden komen. Van '32 tot '40 moest de winst uit het bedrijf op voorschrift van overheidswege dienen om het begrotingstekort te dekken; zo is er over die jaren f 313.000 winst aan de gemeente uitge keerd en kon slechts f114.000 in het bedrijf geïnvesteerd worden voor vernieuwingen. Na '40 kon meer geïnvesteerd worden. Door het onzinnig inkooptarief had de gemeente weinig armslag en moest voor vernieuwingen ge leend worden. Als de voorstellen inzake de nieuwe tarieven en vernieuwings plannen worden aangenomen, zal de electriciteitsvoorziening in Ber gen spoedig op moderne leest ge schoeid zijn; niet ten koste, maar terwille van de bevolking. Over de jaren '46, '47 en '48 zou de bevolking, indien het stroom van (Advertentie) uw behanger DE TREK DER ZWALUWEN De tijd is niet ver meer, dat de zwaluwen in grote getale uit zui delijker streken naar ons land komen om er de zomer door te brengen. Vogelliefhebbers en na tuurkenners zien weer met ver langen naar deze sierlijke, snelle vogel, die in ons lage land zo goed thuis hoort. Daarom doen wij een beroep op onze lezers om, ten behoeve van wetenschappe lijke waarnemingen, de komst der zwaluwen door te willen ge ven aan de heer J- lvangh, Lou- delsweg 99 te Bergen N.H. Een briefkaartje met uur, datum en plaats van waarneming, alsmede van vliegrichting en ongeveer de grootte 'van de vlucht is vol doende. Faillissementen C. Meyer, schilder te Den Hel der, Schagenstraat 25; Rechter commissaris Mr. R. W. J. C. v. d. Wall-Bake, Curator: Mr. J. Mul der, Den Helder. F. Brugman, houder automa tiek, Grote Noord 84, Hoorn; Rechtercommissaris Hr. P. M. J. Nolet, Curator: D. H. Buiskool, Hoorn. Th. J. Kueter, Alkmaar, Laat 138: Rechtercommissaris Mr. J. N. Alblas, Curator: Mr. A. V. M. Leesberg. W. H. Kissing, De Koog, Texel, Rechtercommissaris R. W. J. C. v. d. Wall-Bake, Curator Mr. H. Jonker, Den Helder. VOOR DE VROUW Als Amerikaans ge- zant(e) in Nederland, ter opvolging eventueel van meneer Chapin niet te verwarren met Chopin - wordt nog al eens ge noemd mevrouw Perle Mesta, die op het ogen blik gezant van Amerika in Luxemburg is. Zij heeft een poosje geleden gezegd, dat vrouwen uitermate geschikt zijn om als diplomaten op te treden. Nu, zij kan het weten enPrins Bern- hard doet op dit punt op dit moment ervaring op bij Eva Peron, de vrouw van de Argentijnse presi dent, die daar heel wat in de melk te brokken heeft. Laatst heeft de „Telegraaf" eens opge merkt, dat het moeilijk en onhoffelijk zou zijn, de bewering van mevr. Mesta tegen te spreken. Moeilijk ook, omdat men zich kan afvragen, hoe de wereld, die door mannen nu al bijna zes jaar na de oorlog wordt beheerd, met de weinig rooskleu rige resultaten, die we elke dag kunnen waar nemen. er wel zou uit zien, als de dames eens wat meer te vertellen zouden hebben gehad. Er zou in de Veiligheidsraad bezwaarlijk meer en langduriger gepraat kunnen zijn. Het zwaard van .damesklets, dat ons boven het hoofd zou hangen, kan moeilijk er ger zijn dan het zwaard van Damocles, dat ons werkelijk bedreigt. Motie Er ligt dan een motie van de communisten bij de Tweede Kamer, lui dende als volgt: „De Ka mer, van oordeel, dat het onderhouden van diplo matieke betrekkingen met de huidige Spaanse fascistische regering de instandhouding bevordert van de onderdrukking van het Spaanse volk door deze fascistische dictatuur, nodigt de re gering uit de Neder landse diplomatieke ver tegenwoordiging uit Spanje terug te roepen, en gaat over tot de orde van de dag." Tot zover deze motie. Ik ben er voor, om deze motie aan te nemtn.... mits daar aan een andere wordt toegevoegd, luidende als volgt: „De Kamer, van oordeel, dat het onder houden van diplomatieke betrekkingen met de hui dige Russische commu nistische regering, de in standhouding bevordert van de onderdrukking van het Russische volk en vele nabuurvolken in de z.g. satellietlanden, door deze communisti sche dictatuur, nodigt de regering uit, de Neder landse diplomatieke ver- tegenwoordiging uit Rus land terug te roepen, en gaat over tot de orde van de dag...." Wie doet er mee? Gezag Men weet het nog: er was al een tijd menings verschil tussen het be stuur van het Amster damse Concertgebouw en het orkest. Toen kwam er ook nog kwestie met een dirigent en op een gegeven ogenblik staakte het orkest, net toen het concert zou be ginnen. Het publiek ging naar huis, en de muziek zweeg een paar dagen, tot de overheid zorgde voor bijlegging van het geschil. Nu weer was er zoiets in _de Stadsschouw burg. Een beroemde zan ger wilde niet optreden en toen er een ander in zijn plaats zou zingen, bleef meneer de zanger, vanwege de beroemdheid vermoedelijk, op het to neel staan als een stand beeld. Het concert werd deswege afgelast. Het was een opera, men zou eerder denken aan een operatie. De opera heette de „.Parelvissers", de operatie zou kunnen he ten: operatie Neen. Maar beide mislukten. De pa rels werden niet gevist en het gezag, dat 't mes er diep had moeten in zetten, bleef steken. Blijkbaar had niemand de moed 'n suppoost or der te geven, het stand beeld even weg te zetten en het bestuur van de Schouwburg wist blijk baar niet, dat de ge meente Amsterdam er nog zo iets als politie op na houdtNu gaat de zanger zelf een concert geven. Nou 'es opletten, of de Amsterdammers de kunst van deze beroemd heid belangrijker vinden dan de betekenis van het gezag. Er moet toch iets niet in orde zijn met de fundamenten van het culturele leven in onze hoofdstad! Weelde! Er komt weeldebelas ting op diners in restau rants en hotels. Aldus een bericht in mijn lijf blad. Wie zich deze luxe wil en kan veroorloven, moet maar wat meer be talen. Maar de mensen van de hotels enz., van de Horeca, zullen wel zeggen: Wat hoor ik daar? Dan zullen wij zeggen: Er was ook nog een ander bericht. Ha vermout en gort en pud ding e.d. slaan tien en DE VERSOBERING staat in het centrum van de belangstel ling. Ten minste, als het gaat over de noodzakelijkheid daarvan. Wat er in de praktijk van terecht zal komen, moeten we afwachten. Men kan daar wel schone berekeningen over opzetten, maar daar schieten we nog niet zoveel mee op. We weten, dat nu algemeen wordt aangenomen, dat de prijzen, tot 1 April, met tien procent zijn gestegen, er is, voor de loontrekkenden tenminste, vijf procent meer inkomen voor geschreven, dus, om bij te komen, zal er vijf procent versoberd moeten worden. Dat klopt in theorie prachtig. Maar wij zijn een beetje een eigenwijs volk. Met andere woorden heeft minister Lieftinck dat gezegd, toen hij onlangs verklaarde, dat het Engelse volk veel meer gedisciplineerd is. Dat volk heeft n.l. sterk versoberd en gaat een nieuwe algemene vasten in, omdat het graag zijn eigen boontjes wil doppen en niet van anderen zo sterk afhankelijk wil zijn. Daarom wordt ons dat volk als voorbeeld gesteld. Wij praten alleen maar over de schoonheid van de vrijheid. Maar we hebben er niet eens een beetje versobering voor over.Waar het toch inderdaad over de vrijheid nü en de vrijheid straks gaat, zou het geen kwaad kunnen, wanneer we allen beter beseften, dat versoberen nu werkelijk de vrijheid, als men wil, een offertje voor de vrijheid betekent. En hoe dikwijls hebben wij al gelezen, dat wij voor de vrijheid alles over hebben? meer procenten op. De weelde van het diner van de kleine man is dus al beiast. Het argument Het wordt tijd, dat het Departement van Finan ciën ik wil niet altijd zeggen: minister Lief- tinck, want die man kan het ook niet helpen eens iets origineels prak- kezeert om allerlei wen sen, die geld kosten, af te wimpelen. Men weet de- laatste weken niet anders te zeggen dan: dat kan niet, want dan „verstoren we het mone taire evenwicht en krij gen we inflatorische fi nanciering". Binnenkort houdt een van de disci pelen van de bewinds man een inleiding „Over het nut van geleerde woorden, om de natie zoet te houden". Alsof dat evenwicht niet al op een haartje na gevild is en alsof we niet allang in die inflatie-spiraal verward zitten! Bezuiniging Voor de wedstrijd HaarlemBlauw Wit kwamen uit Amsterdam 48 autobussen met be zoekers en bovendien nog drie extra-treinen met voetballiefhebbers! Voor de voetbalwedstrijd Holland-België zijn twee honderd vijftig duizend kaarten aangevraagd, er zijn zestig duizend plaat sen! Boeien Van de ene boei in de andere, kan de Parijse bankrover Duparc ge dacht hebben, die bij een akkefietje van 27 millioen francs betrok ken was, en nu ging trouwen, met de boeien om zijn pols. Hij weet voorlopig nog niet, wat er erger zal knellen, de boei van de politie, of de boei van de echt. Even werden de hand boeien geslaakt, toen de ringen gewisseld moes ten worden. En even moet Duparc hebben ge glimlacht, toen de amb tenaar van de B.S. voor las, dat de vrouw onder hetzelfde dak moet wo nen als haar man En nu gaan we eens lekker eten, zeiden de familieleden na afloop van de burgerlijke plechtigheid. Ja, zei de boef, dat vind ik ook. Maar de gendarmes lood sten de geboeide brui gom in de gevangen wagen en de bruid keek hem geboeid, maar zon der boeien, na. Vasten In Frankrijk gebeuren meer rare dingen. Juf frouw Lise Chelys ging begin Januari in een glazen kist liggen. Niet om voor sneeuwwitje te spelen, maar om te vas ten. Na tien weken kwam ze er uit. Toen had ze, beweert men, het record vasten ge broken. Maar vlees eten op Vrijdag kan ze niet laten en de kist is nog heel. Na zes ja ar Zes jaar geleden ver loor de nu 10-jarige Sonja Wessalowski haar ouders bij een luchtaan val op Elbing in Oost- Pruisen. Sonja werd door een familie, waar zij alleen aankwam, als kind aangenomen. Iedere poging om iets omtrent haar ouders te weten te komen faalde. Intussen hadden haar ouders zich in Opladen bij Dussel- dorp gevestigd. Die pro beerden van hun kant natuurlijk ook iets na ders omtrent hun doch ter te vernemen. Toen Sonja's pleegouders on langs een verzoek om vergoeding voor het on derhoud van het kind bij de officiële instanties indienden, herinnerde een ambtenaar zich op eens de naam. Nasporin gen werden verricht en de vorige week waren ouders en dochter weer herenigd. Energie en genoegen Het is „De Waarheid", die het vertelt, dus het zal wel waar zijn, want het nieuws komt uit de buurt van Praag, dat is in de communistische heilstaat Tsjecho-Slowa- kije, die de laatste tijd nogal in opspraak was. Het is een praatje met een plaatje: een flinke vrouw van 28 jaar be stuurt met al haar ener gie en machine in een electrische centrale. Dat vindt ze een ideaal. Heel wat beter dan het „zware" werk in de huis houding, want ze heeft een man en een zoon, dus een grote was en driemaal per dag een enorme afwas enz. Vre selijk zwaar. Daar is het bedienen van een elec trische centrale niks bij. Verder heeft ze dan nog de genoegens van het gezin. Na haar werktijd haalt ze haar zoontje uit de kinderbewaarplaats, waar Pietje keurig amb telijk wordt opgevoed. En manlief zit thuis te wachten tot het eten op gediend wordt, dat de kaboutertjes klaar ma ken en de rest van de avond wordt „met man en kind genoeglijk en vrij van zorgen doorge bracht". En dan vertelt mamma van het lichte machientje, dat ze weer zo lekker energiek heeft bestuurd. Wat een aan de heilstaat toekomende energie wordt er „ge noeglijk en vrij van zor gen 'doorgebracht! Dat most niet magge. Charmant geschenk Er kwam een reizig ster uit Frankrijk in Londen aan. Douane. Nog iets aan te geven? Ja, zei mevrouw, twintig kilo steenkool. Hè, zei de douanier. Kijkt u maar, zei de freule, en ze liet zien hoe in haar koffer de steenkooltjes netjes ingepakt waren, gewikkeld in vloeipa pier, een geschenk van een Franse relatie, die vond dat ze voor het steenkool-arme Engeland wat moest doen. Een Schuman-plan in zak formaat! De kereltjes Geef die kereltjes een kans, om er weer boven op te komen, moet gene raal Clay in de Ameri kaanse Senaat gezegd hebben, toen hij pleitte voor verdere hulp van Amerika aan Europa. Hij zei, dat de Europese kereltjes er erg aan toe waren na de bevrijding, maar dat ze erg hun best hadden gedaan en waard waren om geholpen te worden. Hij sprak al maar allerbeminnelijkst over die kereltjes. Nou, laten we tonen, dat we kérels zijn! het P.E.N. betrokken zou hebben, resp. f22.593, f19.362 en f4.337 méér betaald hebben. Bij hand having van de bestaande tarieven zou het G.E.B. duurder zijn dan het P.E.N.; de voorstellen maken ze ongeveer gelijk aan die van het P.E.N., terwijl het G.E.B. meer service biedt en de zake lijke belangen der afnemers dient. Het behoud van de gemeente lijke autonomie is van principieel belang. Er worden aan het net alleen rendabele vernieuwingen aangebracht, die zeer belangrijke technische verbeteringen inhou den. Mocht het G.E.B. onverhoopt later toch gedwongen worden overgedragen, dan zal de waarde ervan door deze vernieuwingen belangrijk zijn gestegen. Spr. doet een beroep op de Raad niet te buigen, doch verzet te blijven bieden tegen het machtsstreven der provincie. Weth. Oldenburg geeft dan enkele technische inlichtingen over de voorstellen en betoogt, dat het net vernieuwd moet wor den, omdat de transportcapaciteit te gering is; verbetering doet de verliezen verminderen. Alleen de hoogst-noodzakelijke verbete ringen zullen worden aange bracht; er wordt f 105.000 aan ge ïnvesteerd, waarvan het eerste jaar f5.737.50. Spr. geeft dan een overzicht van de nieuwe tarief regeling, die een verschuiving tengevolge heeft door alle groe pen van verbruikers heen; de een zal meer, de ander minder beta len dan voorheen. De oude groepsindeling, die onjuist was, vervalt nu. De Raad, die er in comité al het zijne over had gezegd, maakte het kort. Mr. Sluis aanvanke lijk tegenstander kon de over wegingen van B. en W. wel niet ten volle steunen, doch was door het rapport ervan overtuigd, dat het G.E.B. over het geheel geno den rniet duurder was dan het P.E.N.; dat het tarief ook na de vernieuwing niet duurder zou worden, gaf bij spr. de doorslag. De heer Ellis verklaarde zich principieel voorstander van be houd van het G.E.B. en bracht ook hulde aan de directeur van het bedrijf. Al wijken de tarie ven iets af, over het geheel geno men betaalt de bevolking niet meer dan het aan het P.E.N. zou moeten betalen. Hij meende nog te moeten vrezen, dat de kleine verbruikers meer zouden betalen en de grote verbruikers minder, doch zowel weth. Oldenburg als de voorzitter bestreden dit. Ook de heer Maassen was van tegenstander voorstander van be houd geworden, omdat or ook goedkoper tarief in het vooruit zicht wordt gesteld. De heer Brak zag gaarne, dat de bevolking werd aangeraden geen 125 Volt-toestellen te kopen, doch 220 Volt. De Raad ging tenslotte unaniem met het rapport en de daarin vervatte voorstellen van B. en W. accoord. Begroting '51. Daarna begon de raad aan de tweede grote kluif, de gemeente- ^sgroting 1951. De heer Broersen (C.P.N.) opende de algemene be schouwingen en vertelde dat de bezuinigingen, die de gemeenten van hogerhand worden opgelegd een gevolg zijn van het streven de bewapening zo spoedig moge lijk door te voeren, d.w.z.: met de gelden, die door de gemeenten worden bespaard, worden ande ren straks van kant gemaakt. En dat in een tijd b.v. van grote woningnood, enz. Over het te kort van 400 woningen te Bergen zeide spr., dat deze 400 gezinnen binnen 2Vi jaar geholpen zouden kunnen zijn, wanneer men de materialen en de arbeid, besteed aan de 74 woningen, die tussen begin 1950 en einde Maart 1951 gebouwd zijn, had aangewend voor de bouw van 170 woningwet woningen, waarvan de helft du- plexwoningen. Mr. Sluis (Prot. Chr.) vestigde er de aandacht op, dat de Com missie Gemeentewerken een be zuiniging van f7.500.heeft we ten aan te brengen, zonder te kort te doen aan het gemeente belang, terwijl B. en W. daartoe geen kans zagen; dat zonder dat hierom door belanghebbenden werd gevraagd, subsidie moet worden gegeven aan het K.C.B. en onbekende jeugdverenigingen; dat zonder besliste noodzaak wordt voorgesteld om aan de Wethouders wachtgeld en pen sioen te geven en ook de hogere ambtenaren ziekengeld, dat voor allerlei wissewasjes wordt ge werkt met het N.E.F. en dat exorbitante bedragen worden uit gegeven voor het bezoeken door de burgemeester van solliciteren de onderwijzers, zodat hij onmo gelijk de indruk kon krijgen, dat B. en W. overtuigd zijn van de noodzaak om zuinig aan te doen. De burgemeester antwoordde de heer Sluis, dat hij niet op de eerste plaats de kosten wilde drukken, maar de inkomsten ver meerderen, i.e. door" bepaalde be lastingverhoging. Wel zou het College bereid zijn tot bezuini ging, maar de gewraakte geval len behelsden kleine posten en de verenigingen hebben de sub sidie broodnodig. Wethouder Den Das (P.v.d.A.) bracht daarbij nog in het midden, dat men met be zuinigen zeer voorzichtig moet zijn, om het algemeen belang van Bergen, als vacantiecentrum o.a. niet te schaden. Arbeidsproducti viteit verhogen! Geestelijke Volksgezondheid Bij de artikelsgewijze behande ling der begroting, sprong als eerste punt de geraamde subsidie van f 1.800.aan de Stichting Geestelijke Volksgezondheid, een verhoging van duizend gulden in vergelijking met 1950, naar voren. B. en W. schetsten de enorme taak waarvoor deze Stichting zich gesteld ziet, waarmee grote be dragen zijn gemoeid. Zowel de burgemeester als wethouder Den Das gaven het uitermate grote belang aan van het werk dezer Stichting, welke ook door het Rijk en de Provincie wordt ge subsidieerd, zodat de Raad zich er tenslotte mee verenigde. (Zie vervolg pag. 7.) (Vervolj De straatbelastir Vorig jaar was ge dit jaar f29.000.— Bij de behandel wijsgelden bracht (K.V.P.) een schri van de K.V.P. en het Gezin, waarin het vermenigvulc brengen op 1. D vond het echter schoolgelden nog lagen, wel had hij het f 100.plafo verklaarde, met d tegen, beide insta vankelijk in hun Sul Jeu r Toen kwam de Jeugdverenigingen en W. f 600.— wil die men noodzaki de jeugdverenigin tegenheid te steil dende taak naar 1 vullen. Men steli voor: een subsidi f 0.70 per lid, bij tal van 712 leden lijke jeugdverenig Het betreft hier groep 84 leden, I 35 leden, R. K. Jc schap 113 leden, S huis 277 leden, R. 85 leden, V.C.J.C. Kranenburgh 10 V.O. 108 leden, meende: „De ver ben er niet eens laten ze zelf maa komen. De behoef! gingen aan subsic bleken. Bovendien verenigingen die subsidie krijgen", pest in zijn geheel zien. Volgens de was het de bedoe in DANCII op ZOND Mus Aanvi Beleefd aanbevelt De L.TJT. „ST. brengt U een gez van de R.K. Harm van de Dir., de hc in het „Wapen Vanaf 10.30 uc ei Zaal open 7.30 u. A KAARTEN VERI Baakmeerdijk 10, Alkmaar; C. Berj R. Groot, Sammer H. Groot, Herenwf veel, Westerweg, 5 Alkmaar. i De Toneelverer Een spannend spel Entree f 1.plus Wij verhurt Colbertcostui japonnen en BAANSINGEL 46 Boekhoi Handels Overda< op 18, Overdaj fnoehrifvingsbiljette Amaterdain-Zuid ei Aanmel EXAMEN SPREE TALEN Aanmel PRACTIJKEXAME St. Gr. A. br. bles j Pr. hengst. Gr. A p ?lle,.Gr. hengsten j reeds beweze goedgekeurde en g< bekroonde dochters Kosten f62.50. Tijd LAAT 45 Xe Vraagt een Toor 's avonds en Z< Pen autorijden Wer]

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 6