Nieuw President Truman ontheft Mac Arthur van zijn post Oplossing exportmoeilijkheden uitstel van executie? Eva Peron bleek niet gesteld op persvertegenwoordigers J TEXAS Niet in staat een steun van ganser harte te geven Duitsland vraagt in eerste instantie grondstoffen om de west-duitse invoer >thuizen Bovenbuurman huisvestte soms tachtig katten op z'n kamer anse Vulling foor kg. prijs 5 et. per rol nHd Mac Arthur met grootverlof Voorlopig opgelost Generaal Ridgway opvolger? Dr. Adenauer heden naar Parijs Gemeenschappelijk beheer aanvaard Nieuw incident aan Israëls grens „Maar dertien Nog nader overleg Britse begroting 4500 millioen Zijn vrouw bedreigd met een knipmes INUNDATIES een volslagen fiasco Na Argentinië Mo ar dat nam de Prins niet! Auto tegen boom an distinctie, liarmant Onze collectie :a! U daarvan overtuigen. '©«ng-timer semble van effen mgaren rok en nopte tweed ^asje. rt nieuwste snufje, 38-44 f89.- lerne lichte tinten. 1 Telefoon 3463 1902 VAKLUI te kijken. Plotseling het hier!" zei hij nors. hebbe me fijne kissie ;rboord hadde gegooid, benne het!" „Wie man, die juist op dat in wie we natuurlijk ullie benne bietsers!" ejat!" „En dat kost- ïetuurlijk verzope!" ier in dat kistje, mijn .Bovendien wil ik er aal niet aan U toebe- betrof, ik heb me er Dan mot ik dat e. „Ik had dat kissie ij zou, zullen we nooit en automatisch pistool !n toen?" vroeg David HET FEIT Abonnementsprijs f 5*30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.——; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. E.'f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. °:z7:: edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAAI HEDEN (Pggina 1) Woensdag 11 April 1951 46e Jaargang No. 12140 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HET ERNSTIGE PROBLEEM, van de Duitse importcrisis en de daaraan verbonden internationale betalingsmoeilijkheden van de Westduitse Bondsrepubliek, waar over wij Zaterdag j.l. hier spra ken, is bij de besprekingen van de O.E.E.S. de organisatie van de Europese economische samen werking te Parijs tot een voor lopige oplossing gekomen, voor lopig vooral in die zin, dat onze agrarische export weer wat lucht gekregen had. Het zag er aan vankelijk wel degelijk somber uit en nog merkwaardiger was het, dat nauwelijks het eerste licht uit Parijs door de wolken kwam schijnen, of België, onze Benelux-partner, belemmerde on ze invoer van snijbloemen, en Zweden deed dat ook. De Belgen zijn daar gelukkig weer van te ruggekomen en zo moet, in een wereld, die de mond vol heeft van samenwerking, telkens weer toch over en weer gevoch ten worden. Is het gevaar nu weer geweken voor de sierteelt, en voor 'het fruit, omdat de Bel gen onze appelen, na aanvanke lijke weigering, toelaten, West- Duitsland zal onze verse groenten en andere bederfelijke agrarische producten in April tot een bedrag van één millioen dollar opnemen. Dat is van betekenis, temeer daar een ander deel van deze export opgenomen zal worden door Engeland en wellicht ook door Frankrijk, de z.g. sterke, want crediteur-landen in de Europese Betalingsunie. Daarin zijn wij, met enkele andere lan den, een zwak broertje en het mag inderdaad als een heel goe de noot-van-ware-samenwerking beschouwd wórden, dat de sterke landen wat voor de zwakkere over blijken te hebben. Alleen is het b.v. met Engeland zo, dat dit niet zulke hoge prijzen kan of wil betalen dan West-Duitsland, dat intussen van de O.E.E.S. de pen op de neus gekregen heeft, de tering meer naar de nering te moeten zetten en, als het op de been geholpen wil worden, zich een doortastend toezicht van de Europese controle moet laten welgevallen. Minister Stikker, die voorzit ter van deze Europese organisatie is, en voor de speciale beharti ging van de Nederlandse belan gen prof. v. d. Brink meegekre gen had, heeft terecht zijn vol doening over de algemene gang van zaken in Parijs uitgesproken. Hij noemde het „uniek" in de geschiedenis der internationale bijeenkomsten, dat als beginsel is aanvaard door v e e r ti e n samenwerkende Europese landen! dat de O.E.E.S.-landen, die er economisch beter voor staan, huri zwakkere partners in deze orga nisatie behulpzaam moeten zijn, om bepaalde moeilijkheden te overwinnen. Inderdaad mag dit, naar het woord van mr. Stikker, genoemd worden „een belang rijke stap op de weg naar inter nationale samenwerking", een lichtpunt tegenover het onver kwikkelijk verloop van die an dere Parijse conferentie, de bij eenkomst van de vertegenwoor digers der Grote Vier, die al we ken lang een „vertraagde film" opvoeren. Wat onze agrarische export be treft, moeten wij zeker geen „hei" roepen, voordat we over de brug zijn, maar er is een goede stap gezet en de wil om de moeilijkheden, ook voor Ne derland, op te lossen, is aanwe zig.. De vraag is nu op de eerste plaats, hoe de Duitse positie zich verder zal ontwikkelen. Want het gunstige voorlopige resultaat is te danken aan het feit, dat de betalingsmogelijkheden van West- Duitsland over Maart tien mil lioen dollar meevielen, inplaats van dat er, zoals berekend, een tekort was van dertig millioen. Een verschil derhalve van veer tig millioen. Driekwart daarvan, dertig millioen dus, komt voor invoerbetalingen uit een aantal zwakkere landen, waaronder Nederland, voor de naaste toe komst beschikbaar, en van de voor direct betaalbaar gestelde twee-en-een-half millioen dollar, is een millioen voor Nederland bestemd. Minister van den Brink is dus inderdaad niet met lege handen naar huis gekomen. Maar er zal in de komende weken, voor een verdere goede regeling voor onze export, nog meer moeten gebeuren, wil onze bedreigde tuinbouw- en landbouwuitvoer zich rustig en zonder grote zorg kunnen ontwikkelen, want in het bijzonder de jonge groenten komt men snel m grotere hoeveelheden beschikbaar, al werkt het weer nog niet mee. Parijse staking kostte 9 millioen gulden IV*1?0 Jnhëste staking van het Metro- en buspersoneel te Parijs heeft de Staat ruim 9.3 millioen gulden gekost. WASHINGTON, 11 April (Reuter). President Truman heeft generaal Douglas Mc Arthur van al zijn bevelhebbersfuncties ontheven en luitenant-generaal Matthew B. Ridgway als zijn opvolger aangewezen. Truman heeft dit Woensdag op een persconferentie meegedeeld. Generaal James A. van Fleet volgt generaai Ridgway op als bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger in Korea. Truman verklaarde tot de slot som te zijn gekomen, dat gene raal Mc Arthur „niet in staat is van ganser harte zijn steun te geven" aan de Verenigde Staten en de politiek der Ver. Naties. „Militaire bevelhebbers moeten zich laten leiden door de politiek en de richtlijnen der regering en in een tijd van crisis is deze over weging in het bijzonder dwin gend", aldus Truman. Publicatie meningsverschil De persconferentie werd des nachts om 1 uur gehouden, opdat deze naar berekening zoveel mo gelijk zou samenvallen met het ogenblik, waarop generaal Mc Arthur te Tokio de order zou ontvangen, waarin hem het „di rect ingaand" ontslag wordt ge meld. Tegelijk met de verklaring van Truman heeft het Witte Huis een memorandum gepubliceerd over de verschillen tussen de verkla ringen en handelingen van Mc Arthur en de politiek van de president. De order van de president, die over het net van de legerverbin- dingen aan de generaal werd getelegrafeerd, luidde als volgt: „Tot mijn diep leedwezen is het mijn plicht als president en opperbevelhebber der Amerikaan se strijdkrachten U in Uw functie van opperbevelhebber der ver bonden strijdkrachten, opperbe velhebber in het Verre Oosten en bevelvoerend generaal van het Amerikaanse leger in het Verre Oosten te doen vervangen. Gij draagt Uw commando's met on middellijke ingang over aan luit.- generaal Matthew B. Ridgway. Gij hebt de bevoegdheid de nood zakelijke regelingen te treffen voor het volbrengen van reizen naar plaatsen, die gij wenst. Mijn redenen voor Uw vervanging zul len openbaar worden gemaakt gelijktijdig met de overhandiging van deze order en zijn in de vol gende boodschap vervat". (Volgde hetgeen Truman op de persconferentie meedeelde.) De order aan Mc Arthur houdt tevens in, dat hij als gouverneur van Japan is ontslagen. „MET ZEKERE ONTROERING" Woensdag wordt de West-Duitse kanselier, dr. Adenauer, in Parijs verwacht voor de laatste bespre kingen over het plan Schuman mét de ministers van Buitenland se Zaken van Frankrijk, Italië, België, Nederland en Luxemburg. Dr. Adenauer wil in Parijs met Schuman spreken over de wijziging van het bezettingssta tuut in een tweezijdig verdrag. In een radiotoespraak zei de Bondskanselier, dat hij met een zekere ontroering de reis naar Parijs ondernam. Hij geloofde, dat de bijeenkomst in Parijs wer kelijk een geschiedkundige bete kenis voor de vrede in Europa zou hebben. OVER WEST-DUITSE ZWARE INDUSTRIE De West-Duitse Bondsdag heeft Dinsdag het veelomstreden wets ontwerp over het gemeenschappe lijk beheer door werknemers en werkgevers van de West-Duitse steenkool-, ijzer- en staalindustrie in derde lezing aanvaard. Een Israëlische politiepatrouille is Dinsdagmorgen in de gedemili tariseerde zone tussen Syrië en Israël beschoten, aldus wordt uit officiële Israëlische bron te Tel Aviv gemeld. Het incident deed zich voor ten Noorden van de nederzetting Eingef op de oostelijke oever van het meer van Galilea. In deze zelfde streek werden verleden week zeven politiemannen gedood bij een botsing tussen Israëlische politie en Syrische soldaten. Drie Nederlandse militairen hebben met goed gevolg een cursus inzake de kennis van Dieselmotoren gevolgd in de „European Command Engineer School" te Murnau in de Amerikaanse zone van Duitsland. Op de joto v.l.n.r. Serg. N. Meijer uit Grijpskerke; sergt. Ie klasse M. L. Dineen, de Amerikaanse instructeur; kapt. K. Mobach uit Soestdijk en sergt. H. G. Mackaay uit Woerden. De President van de Haagse Rechtbank had gistermorgen in kort geding te beslissen in het geschil tussen een bakker uit de Trompstraat te Den Haag en diens bovenbuurman, een groot dierenvriend met een zwak, voor katten. De bakker klaagde bij monde van zijn raadsman, mr. Broekhuij- sen, dat de katten van zijn bovenbuurman een ondrage lijke lucht en „smeerboel" in zijn winkel veroorzaakten. De dierenvriend, lid van de nationale dierenzorg, vond 't schandelijk, dat hij wegens zijn liefde voor katten hij sprak alleen over poesjes voor de rechter moest ver schijnen. „Dierenbeulen moe ten voor de rechter komen". Dat gebeurt ook, verzekerde de President. De raadsman van eiser voerde aan, dat de dierenvriend tien tot tachtig katten in zijn woning had ge herbergd, dat het zand van de kattenbakken het toilet had verstopt met alle gevol gen van dien en dat de taart jes van de bakker door kat- tenvuil bedorven waren. Ge daagde verklaarde, dat wat de bakker kattenvuil beliefde te noemen, regenwater was ge weest en dat hij op zijn hoogst dertien katten had gehad en thans nog slechts twee. De President bepaalde, dat de bovenbuurman Maandag a.s. zijn woning voor een ver bouwing zal moeten verlaten, hetgeen deze geweigerd had. Indien de Kantonrechter te Den Haag geen bevel tot ont ruiming geeft, zal de dieren vriend na de verbouwing weer in zijn woning kunnen gaan. Hij werd voorts veroor deeld tot betaling van de kos ten van het geding, zijnde f 67.50. Hef Duitse ministerie van Economische Zaken is bevreesd over de aanbeveling van de O.E.E.S., dat aan Duitsland voor Mei toegestane extra importen van dertig millioen dollars in de eerste plaats besteed zullen moeten worden in de door Duitse invoerbeperking het sterkst getroffen landen. Er wordt op gewezen, dat juist deze landen in het algemeen niet beschikken over grondstoffen, waaraan Duitsland behoefte heeft. Het verluidt, dat van Duitse zijde zal worden voorgesteld tien millioen dollar te besteden voor de invoer van bepaalde groepen goederen, zonder rekening te hou- 930 MILLIOEN POND HOGER DAN IN 1950 De Britse minister van Finan ciën, Hugh Gaitskell, heeft giste ren bij het begin van zijn begro tingsrede in het Britse Lagerhuis zijn landgenoten er op gewezen, dat er enige verlaging van de nationale levensstandaard zal moeten komen. Geraamd wordt, dat ter beta ling van de enorme uitgaven voor de herbewapening een extra be drag moet worden gevonden van 250 millioen pond sterling. De totale reeds begrote uitgaven voor het jaar 1951-1952 worden geraamd op 4500 millioen pond sterling. Mr. Gaitskell raamde de totale uitgaven voor 1951-52 939 mil lioen hoger dan voor het lopende begrotingsjaar. De uitgaven voor defensie zouden in totaal 1490 millioen bedragen. HET BEZOEK VAN Z. K. H. PRINS BERNHARD AAN ARGENTINIË. Tijdens het verblijf in 'Argentinië bezocht Z. K. H. Prins Bernhard in gezelschap van de echtgenote van de Pre sident, Mevrouw Eva Peron de sociale instel lingen van Mevrouw Peron, o.a. het kinder dorp. Z. K. H. Prins Bernhard en Mevrouw Peron temidden der kinderen, die de hoge gasten met enthousias me begroetten. den met de landen van herkomst. Men rekent er van Duitse zijde op, dat naast dit toegestane in voerquotum ook de nog lopende oude invoervergunningen zullen kunnen worden afgewerkt. Stem uit Engeland. Naar aanleiding van het pro bleem van de West-Duitse beta lingsbalans schrijft de „Manches ter Guardian", dat dit gedreigd had de eerste grote tegenslag van de Europese betalingsunie te zul len worden, doch dat thans na de besprekingen te Parijs in ze kere zin van een overwinning gesproken kan worden. Het blad wijst er in dit verband op, dat de Duitse Bondsrepubliek zich heeft verenigd met toezicht op haar invoerprogramma door de O.E.E.S., en dat zij zelfs zij het met voorbehoud ten aanzien van enkele minder belangrijke punten de aanbevelingen heeft aanvaard van de O.E.E.S. met be trekking tot de stappen, die ge nomen moeten worden om de binnenlandse vraag in West- Duitsland te beperken. Aangaande de voornaamste moeilijkheid, die door het Duitse betalingsprobleem wordt gevormd bestaat er uiteraard geen garan tie, dat de bondsregering inder daad de aanbevelingen van de O.E.E.S. zal uitvoeren. Niettemin kan gezegd worden, dat de O.E.E.S. een belangrijk succes heeft behaald op het gebied van de samenwerking, aldus de „Man chester Guardian". Een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk eiste de Officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank gisteren tegen de 45- jarige schilder G. Th. B. uit Rot terdam. Op 12 Januari van dit jaar heeft B. met een mes in de hand zijn vrouw gedreigd. Hij liep met het mes op haar toe, doch door dat zijn echtgenote achteruit liep, kreeg zij alleen een schram aan de hals. Verdachte's stiefdochter vertel de, dat verd. 's avonds onder de invloed thuis was gekomen en 's middags reeds gedreigd had zijn vrouw met een knipmes te zullen steken. HET FRONT IN KOREA Het Water van de Poechan is gisteren weer gezakt, nadat het ten gevolge van het openen der sluizen van het reservoir bij Hwatsjon 120 centimeter gestegen was. Dit betekent, aldus Reuter, dat de „waterlinie" een misluk king voor de Noordelijken is ge worden. De Noordelijken blijven zich in de driehoek Hwatsjon-Tsjorwon- Koemhwa versterken voor het voorjaarsoffensief waarop men rekent. Piloten der V.N. hebben gisteravond bijna 2.000 voertuigen in zuidelijke richting zien trek ken, komende van bevoorradings centra in Noord-Korea. De Noor delijken reden langs weinig ge bruikte kleine wegen en verme den de hoofdwegen. De troepen der Verenigde Na«» ties blijven in het centrale front naar Hwatsjon oprukken. Volgens officieren zouden tekenen er op wijzen, dat de Noordelijken zich uit de eerder genoemde driehoek terugtrekken. 4800 LIEFHEBBERS VOOR N.O.P.-BOERDERIJEN Voor de uitgifte van 178 boer derijen in de noordoostpolder, die in de herfst van dit jaar zal ge schieden, hebben zich 4800 gega digden gemeld. Zoals bekend draagt deze aan melding een voorlopig karakter. Het is n.l. zo, dat voor de inschrij ving als candidaat-pachter offi ciële papieren gebruikt worden, waarin diverse voorwaarden ge noemd worden. Een deel van deze gegadigden zal waarschijnlijk aan deze voorwaarden niet kunnen voldoen. Prins Bernhard is Dinsdag uit Buenos Aires te Santiago in Chili aangekomen. Hij reisde met een speciaal K.L.M.-toestel. De Prins werd op het vliegveld verwelkomd door de waarnemende minister van Buitenlandse Zaken en leden van het diplomatieke corps. Bij het organiseren van de reis hebben de bezoeken aan Uruguay en Chili de minste hoofdbrekens opgeleverd. Anders lag de zaak met Argentinië. Iedereen begreep dat de reis naar dit land in het licht der huidige politieke ver houdingen de meeste zorgen zou baren. Achteraf is dat enorm meegevallen. Zo zelfs, dat op dit ogenblik reeds ongetwijfeld ge zegd kan worden, dat het Argen tijnse gedeelte van de Zuid-Ame rikaanse trip een hoogtepunt is geworden in het bezoek aan de drie -landen. President Peron en zijn echtgenote, burgerlijke en militaire autoriteiten hebben ge ijverd elkander de loef af te ste ken in voorkomendheid, hoffelijk heid en bij het tonen van de prestaties, waartoe het huidige Argentinië in staat is De vrije pers De Prins luisterde steeds met interesse naar de uiteenzettingen van mevrouw Peron. Eens kwam het gesprek op een zeer teer punt: de vrije pers. Mevrouw Peron zei onomwonden, dat zij zeer weinig gesteld is op journalisten, omdat deze naar haar opvattingen vaak leugens debiteren en haar ten on rechte in een verkeerd daglicht plaatsen. Zonder een ogenblik de hoffelijkheid uit het oog te ver liezen ging de Prins hier onmid dellijk tegen in en koos partij voor de vertegenwoordigers van de wereldpers: „Ik geef toe, dat zij wel eens lastig kunnen zijn", zei hij la chend, maar voegde hier onmid dellijk aan toe: „Mijn opvattin gen over de journalisten zijn ech ter andere dan de uwe mevrouw". Toen tenslotte president Peron Vrijdagavond de Prins het groot kruis van de Orde van Verdienste opspelde, achtte de Argentijnse president de tijd gekomen om in volle openbaarheid te demonstre ren, hoezeer de figuur van de Prins in Argentinië is geappre- NIEUWE REDDINGSBOOT VAN EN VOOR PRINSES WILHELMINA De Mij. „Nederland" zal aan Prinses Wilhelmina een redding boot ten geschenke geven. Zij heeft te kennen gegeven de boot over te dragen aan de Kon. Nrd.- en Zuid-Hollandsche Redding-Mij. De boot wordt zodanig uitge rust, dat zij bij de hevigste stor men niet kan kantelen. cieerd en hoezeer hij verlangend is met Nederland in alle opzich ten tot een vruchtbare samen werking te komen. Peron om helsde de Prins minutenlang on der stormachtige toejuichingen van allen, die in het Casa del Gobierno aanwezig waren en schudde hem langdurig de hand. KONINGIN EN PRINS NAAR LUXEMBURG Het kabinet van de Koningin bevestigt thans het gisteren door Belga gegeven bericht uit Luxem burg, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins op 19, 20 en 21 Juni a.s. een officieel bezoek aan Luxemburg zullen brengen. COASTERKAPITEIN UIT STADSKANAAL GEDOOD Op de rijksweg Roosendaal Bergen op Zoom onder de ge meente Wouw heeft zich gister avond een ernstig ongeval voor gedaan, dat het leven heeft ge kost aan de 69-jarige gepension- neerde kapitein der' kustvaart G. Pepping uit Stadskanaal. De heer P. reed met zijn dochter uit Roo sendaal met een auto. Tengevolge van het gladde wegdek slipte de wagen, keerde een halve draai om, schoof naar de linkerzijde van de weg en botste daarna te gen een boom. De heer P., die bekneld raakte in de wrakstuk ken van de carrosserie, werd op slag gedood. Zijn dochter werd ernstig gewond.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1