Nieuw Mac Arthur's ontslag wekt levendige reacties J TEXAS Hij verklaarde zich bereid in Congres te verschijnen Deze week nog geen export van groenten naar Duitsland West-Duitse regering zal eenheidsbrood met 800 millioen mark subsidiëren Geen ongehoorzaamheid tegenover superieuren" Grensincidenten nemen toe tussen Syrië en Israël EDITIES VOOR ALKMAAR HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Krijgt de ware vrede nu meer kansen Verbitterd politiek gevecht verwacht Dulles naar Tokio Scheepsberichten De nieuwe generaals in het Oosten Prins Bernhard zelf vloog over de Andes Nieuw investeringsprogramma: hoge omzetbelasting Felle etagebrand in Amsterdam Overval bij Medan eist drie doden Mac Arthur verdedigt zich Niet van plan te zwijgen Sfijgina bacoriprijs tot f2.30 verwacht Slowaakse bisschop zou eed van trouw hebben afgelegd U.N.O.-troepen tot staan gebracht 2.5 millioen voor de volksgezondheid uit Marshallhulp Vliegtuig zou zijn neergeschoten had 's konings niet 20 gek veel ich, zodat er voor e Nederlanders, >t zijn op Unox swaren, nog héél enieten valt! ïns speciaal om inde soorten! I K K E R wood. „Ik geef jullie geld schaf je je ma3r 1 New York is in de s je genoeg hebt ver netjes maken, dat je ïbeurde het ook. Toen lliewood in de prille had, werden Platvink- dje op weg geholpen, r af. Ginds zie je New zijn. En dan moet je We zullen Jantje en en we zullen eens ichip „Ohio" voorstaat, dat een zekere matroos ikslager opgesloten zat Jeijtema. En hier zien in de ochtend bij de itaan. „Met uw verlof, ou effe zegge, dat die hut van die verdronke Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 pet mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50: m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. -Directeur: E. f- M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad B Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT VAN HEDEN Donderdag 12 April 1951 46e Jaargang No. 12141 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, feL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 R 2240 WASHINGTON. Truman's Dinsdagnacht 1 uur Amerikaanse tijd bekend gemaakt besluit om generaal Douglas MacArthur van al zijn bevelhebbersfuncties te ontheffen, luitenantgeneraal Ridgway als zijn opvolger en generaal James van Fleet als bevelhebber van het achtste Amerikaanse lege, in Korea te benoemen, heeft over de gehele wereld levendige reactie gewekt. In Wallstreet kwamen zeer grote verkopen van zgn. oorlogs fondsen voor, en daalde de ge zamenlijke beurswaarde van alle fondsen 1 milliard dollar. De dramatische aankondiging van het ontslag heeft de Ameri kaanse openbare mening diep ge schokt. De Republikeinen zijn woedend. Senator Kenneth Wherry voer de een telefoongesprek met Mac Arthur en verklaarde, dat deze bereid is te verschijnen op een vergadering van beide huizen van het Amerikaanse Congres om over zijn ontslag te spreken. Robert Taft noemde het ontslag „een tragische vergissing", sena tor Homer Capehart: „de grootste van Trumans vele blunders", oud president Hoover: „een grote tragedie voor ons land". De sena tor Knowland beschouwde het ontslag als een inleiding tot een „München van het Verre Oosten". Tijdens debatten in de Senaat over een resolutie om MacArthur te verzoeken, voor een verenigde zitting te verschijnen, eiste sena tor William Jenner het aanklagen van president Truman d.i. de procedure waardoor een presi dent der V.S. uit zijn ambt kan worden ontzet. Vanaf de tribune werd geapplaudiseerd en de vice- president van de Senaat Barklev, moest om orde hameren. Waarnemers verwachten het bitterste politieke gevecht sedert het aanklagen van president An- Dorsetshire, DjakartaRot terdam, pass. 10 April Guardafui. Indrapoera, DjakartaRot terdam, 13 April 12 uur te Rotterdam verwacht. New Australië, Djakarta Amsterdam, 10 April 325 mijl West Pulu Nias (West Sumatra). Sibajak, Djakarta-Rotterdam, 11 April te Suez. Skaubryn, 7 April van Sura- baja naar Rotterdam, ver moedelijk 21 April te Port Said. lohan van Oldenbarnevelt, (emigr.) Amsterdam-Syd ney, 11 April in Golf van Suez. drew Johnson in 1865. Men acht het niet onmogelijk dat de gene raal onder Republikeinse auspi ciën de handschoen tegen Tru man's democratische regering zal opnemen. Woensdagavond zouhij zijn functies op het hoofdkwartier van de V.N. hebben overgedragen aan zijn chef-staf gen.-majoor Hickey. Nog meer wijzigingen Volgens welingelichte kringen zou MacArthurs heengaan leiden tot ingrijpende wijzigingen in de personeelsbezetting van het Ame rikaanse opperbevel in het Verre Oosten, waar de zeer sterke per soonlijkheid van de generaal zijn personeel een soort onaantast baarheid verschafte. Men verwacht met name ver vanging van gen. majoor Wil- loughby, hoofd van MacArthurs militaire voorlichtingsdienst, die door velen indirect verantwoorde lijk wordt geacht voor de in No vember ondervonden tegenslagen. Gen. majoor Courtney Whitney, hoofd van MacArthurs bestuurs- afdeling in de Geallieerde raad voor Japan heeft reeds ontheffing van zijn functie gevraagd. Dulles naar Tokio. Een van de gevolgen van Mac Arthurs ontslag is de dreigende vertraging van het vredesverdrag met Japan. John Forster Dulles die gisteren een spoed-bespreking met Truman en Acheson had, zal komend weekend naar Tokio vliegen om de besprekingen over het vredesverdrag voort te zet ten, nu met Ridgway. Truman zal vandaag niet zijn gebruikelijke persconferentie hou den. Om 4.30 uur Ned. tijd van nacht hield hij een radiorede over de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten. Hij verklaarde dat deze poli tiek er op gericht was een derde wereldoorlog te verhinderen. Tot dusverre was zij geslaagd, aldus de president en het zou „tragisch verkeerd" zijn indien de V.S. nu het initiatief zouden nemen tot het uitbreiden van de oorlog in Korea. Truman verklaarde verder, dat, indien de communistische autori teiten zouden inzien, dat zij de V.N. op Korea niet konden ver slaan, zij wellicht „de dwaasheid van het voortzetten van hun agressie" zouden erkennen en een vreedzame regeling mogelijk zou zijn. In ieder geval was de deur „altijd open". Ontslag wekt instemming Zowel de Britse minister van Buitenlandse Zaken Morrison als Churchill hebben hun instemming met het ontslag van MacArthur betuigd. Volgens Morrison blijft Engelands doel in Korea onver anderd: verzet tegen agressie en niet-uitbreiding van het conflict. Onder gejuich der Lagerhuisleden bracht hij hulde aan MacArthur als „een schitterend soldaat". Zo deed ook Churchill. In kringen die in nauw contact staan met de Romeinse Curie van het Vaticaan liet men blijken, in MacArthurs ontslag een mogelijk heid te zien van betere betrekkin gen tussen de V.N. en China, ter wijl het de Amerikaanse en Britse standpunten dichter tot elkaar had gebracht. Een niet-officiële Japanse re actie was: „dit is een hellevaart voor Truman". Het ontslag wekte tevredenheid in Franse diplomatieke kringen. Volgens Radio-Moskou werd het ontslag gegeven, omdat Mac Arthur „niet was opgewassen te gen de toestand in Korea". Luitenant-generaal Matthew B. Ridgway, die tot opvolger van generaal Mac Arthur is aan gewezen, arriveerde in Decem ber j.l. rechtstreeks van het Pen tagon, het ministerie van Defen sie te Washington, in Korea. Hij is 56 jaar oud en heeft zich een reputatie verworven van onaf hankelijk militair optreden tij dens de tweede wereldoorlog, toen hij het bevel voerde over luchtlandingstroepen in Sicilië en Normandië Men zegt van hem. dat hij zijn eigen persoon aan het front niet spaart. Van Augustus 1949 af was hij vice-legerstaf- chef voor de administratie in Washington. Hij is gehuwd en heeft een dochter. Luitenant-generaal James A. van Fleet, die lt.-generaal Ridgway opvolgt als bevelheb ber van het achtste Amerikaanse leger in Korea, voerde het bevel over Amerikaanse troepen bij de invasie in Normandië in Juni '44. Hij onderscheidde zich als kolonel bij het Amerikaanse vierde leger infanterie tijdens de veldtocht in Europa. Hij commandeerde het derde legercorps dat via 't brug genhoofd van Remagen Duitsland binnendrong tot de Oostenrijkse Alpen. Ook in de eerste wereld oorlog diende hij bij de Ameri kaanse infanterie. President Truman heeft Generaal Douglas MacArthur van zijn opperbevelhebberschap ontheven. De president noemde Luitenant-Generaal Matthew B. Ridgway als zijn opvolger. Deze foto werd gemaakt tijdens een inspectietocht, welke Generaal MacArthur dezer dagen ondernam ten Noorden van de 38ste breedtegraad waar hij de stellingen van de Zuid- Koreaanse troepen bezocht. V.l.n.r.: Luitenant-Generaal Matthew B. Ridgway, Generaal Majoor D. O. Hickey en Generaal D. MacArthur. 's-GRAVENHAGE Het A. N. P. verneemt, dat de groenten- export naar Duitsland deze week nog niet hervat zal worden. Men wacht een bekendmaking in de Duitse „Bundes-Anzeiger" af over het voorlopig beschikbaar stellen van een millioen dollar voor deze export. Deze bekendmaking zal, naar algemeen verwacht wordt, aan het einde van deze week ver schijnen. Bovendien vergt de hervatting van de groentenexport aan beide kanten nogal wat administratieve voorbereiding en nauwkeurig overwegen van maatregelen, die met de verdeling van het eerste contingent samenhangen. Aangezien tengevolge van de slechte weersomstandigheden de aanvoer van jonge groenten op de veilingen nog niet verontrus tend groot is, verwacht men geen catastrophale gevolgen van dit uitstel. Wel is voor sla reeds een vrij sterke prijsdaling ingetreden. Dinsdag deed deze per krop voor de beste kwaliteit 22 a 23 cent. Deze prijs was Woensdagmorgen 13 tot 14 cent. SANTIAGO DE CHILI Op het laatste deel van de luchtreis van prins Bernhard van Buenos Aires naar Chili, vloog hij zelf het toestel, een D.C. 6 van de gewone lijndienst, over de An des. een van 's werelds moeilijk ste routes. Captain Charles Curls was vol lof over de vliegcapaci- teiten van de prins, die gisteren in Santiago een krans legde bij het monument van generaal Ber nardo O' Higgins en een bezoek bracht aan kardinaal José Maria Caro. Gistermiddag bood de ge meenteraad hem in een plechtige zitting de titel van ereburger aan. BONN (Reuter). De West-Duitse regering heeft Woensdag het lang verwachte memorandum gepubliceerd over de maatregelen, die genomen zullen worden om de gevolgen van de prijsstijgingen in de wereld voor de West-Duitse bevolking te verzachten en voor de armere klassen de noodzakelijke te handhaven. levensstandaard De heer G. Pepping uit Stadskanaal reed eergisteren op de rijksweg RoosendaalBergen op Zoom, met zijn auto tegen een boom; hij verloor daarbij het leven en zijn dochter werd ernstig gewond, zoals wij gisteren meldden. De botsing was het gevolg van een slippen op het gladde wegdek. Bovenstaande foto toont de zwaar gehavende Ford; automobilis ten lieten zich niet vleiend uit over het wegdek op die plaats. In het memorandum herinnert de regering er aan, dat ondanks het verliezen van de oorlog er werkgelegenheid voor 2 millioen personen meer werd geschapen dan in 1936. De West-Duitse in dustrie investeerde 17 milliard mark. Door de bouw van 350.000 woningen vonden meer dan lVs millioen personen een onderdak. Deze ontwikkeling kwam door de oorlog op Korea en de enorme prijsstijgingen tot staan. Het regeringsprogramma omvat het verlenen van regeringssubsi dies, ter voorkoming van buiten sporige stijgingen der voedsel prijzen, belastingverhoging tot dekking daarvan en een groot investeringsprogramma. Ten bate van de armere bevol kingsklassen zal er een nieuw standaardbrood komen, dat van betere kwaliteit zal zijn dan het tegenwoordige. Verwacht wordt dat zestig procent van de bevol king dit standaardbrood zal eten. De minder draagkrachtigen zou den slechts 49 pfennig voor het brood behoeven te betalen, de meer welvarenden 64 pfennig. De subsidies voor het brood, die naar schatting 800 millioen mark zullen vergen zullen gedekt wor- „STORMACHTIG" ZITTING DER PLAATSVERVANGERS PARIJS (Reuter). De plaats vervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier waren Woensdag voor de 28e maal bijeen. Waarnemers te Parijs verklaar den, geen einde van de impasse te verwachten vóór de terugkeer van Charles Bohlen, de assistent van Jessup uit Washington. De zitting van Woensdag was volgens een Westelijke woord voerder „stormachtig" geweest. De bijeenkomst duurde vijf uur. den in het bijzonder door een spe ciale omzetbelasting op niet drin gend nodige goederen, voorna melijk op artikelen, die geschikt zijn voor export, teneinde de uit voer aan te moedigen. De kolenprijs zal worden ver hoogd, ten bate van de woning bouw voor mijnwerkers. In de mijnindustrie, de ijzer en staalindustrie en in de elec- triciteitsfabrieken zullen in het komende jaar 1 milliard mark worden geïnvesteerd. Gistermorgen heeft een felle brand aan de Haarlemmerdijk in de hoofdstad, in een half uur twee etagewoningen boven een kledingmagazijn volkomen in de as gelegd. De brand ontstond op de eerste etage waar de bewoonster juist de kachel had bijgevuld. Terug in de keuken hoorde zij een plof en toen zij toesnelde stond de ka mer reeds vol rook. Zij wist zich met twee kinderen in veiligheid te brengen. Op de tweede etage was de 76-jarige bewoonster niet thuis. Na de brand werd een geld kistje, dat zij in de keukenschoor steen had verborgen, onbescha digd teruggevonden. Voor het overige gingen alle bezittingen in beide woningen verloren. MEDAN. Door de beschieting van een jeep van de tabaksonder neming Deli-Tua nabij Medan zijn 3 doden en 2 gewonden ge vallen. De doden waren de chauf feur van de jeep en twee onder nemingswachters, allen Indone siërs. Een assistent der onderne ming, de 26-jarige J. van den Berg, werd in borst en rechter arm getroffen. Hij slaagde er ech ter in, de jeep naar de dichtst bijzijnde militaire post te rijden. Hij was op weg om lonen uit te betalen. Aangenomen wordt, dat deze beschieting een op zichzelf staand geval is. De dag tevoren was uit deze streek een Indone sisch detachement APRI vertrok ken, waardoor er een „Veilig- heids-vacuum" was ontstaan. TOKIO, 12 April. Bij monde van zijn voornaamste politieke adviseur, generaal-majoor Courtney Whitney, die zijn ontslag heeft gevraagd, heeft generaal Mc-Arthur een in krachtige bewoordingen gestelde verklaring te zijner verdediging uit gegeven. Mc Arthur ontkent in deze ver klaring Truman's bevelen, zich te onthouden van politieke verkla ringen, niet te hebben opgevolgd. Punt voor punt ontkent Mc Ar thur zich schuldig te hebben ge maakt aan ongehoorzaamheid aan degenen, die officieel boven hem gesteld zijn. „De generaal is van oordeel, dat hij zich nauwgezet gehouden heeft aan alle richtlijnen, die hij ontvangen heeft, niet alleen de laatste tijd, doch gedurende zijn gehele militaire dienst", aldus Whitney. Mc Arthur heeft te ken nen gegeven, dat hij niet voor nemens is zich verder buiten het geschil met president Truman en de Verenigde Naties over de poli tiek in het Verre Oosten te hou den. Volgens Whitney heeft men Mc Arthur nooit speciaal het afleg gen van verklaringen over de Koreaanse oorlog en wat daar mee samenhangt belet en heeft Truman hem daarentegen verze kerd, dat zijn bevoegdheid „vrije lijk over de Koreaanse oorlog te spreken" onbeperkt is. Alle ver klaringen van de voormalige op- 's-GRAVENHAGE De bacon- prijs bedraagt op het ogenblik f 2.06 per kg. doch zal, met het oog op de vermindering van het subsidie op veevoeder noodzake lijk moeten stijgen. Deskundigen uit het bedrijfsleven verwachten een stijging tot f 2.30 per kg, wil de prijs lonend zijn. De verhoging zou geleidelijk moeten geschieden omdat de thans in groei zijnde varkens gedeeltelijk met goed koper voer zijn gemest. PRAAG (Reuter) Woens dagavond is officieel bekend ge maakt dat mgr. dr. Edward Neczey, Apostolisch Administra teur van Nitra in Slowakije, de eed van trouw aan staat en re gering heeft afgelegd. Op 12 Maart j.l. legden vier bisschoppen en twee ordinarii eveneens deze eed af en ver klaarden dat zij hun volledige steun gaven aan de Tsjechoslo- waakse staat en zijn wetten en dat zij geen (door het Vaticaan) „om politieke redenen opgelegde straffen' zouden erkennen. Vol gens het communistische Tsjecho- slowaakse persbureau Ceteka heeft mgr. Neczey zich met deze verklaring verenigd. Volgens Ce teka zou dr. Neczey de eed heb ben afgelegd in handen van dr. Fierlinger, de Tsjechoslowaakse vice-premier en minister voor Kerkelijke aangelegenheden. Vijf bisschoppen hebben de eed nog niet afgelegd. (Wij brengen dit Reuter bericht uiteraard onder voorbehoud voor de juistheid ervan zolang het van Vaticaanse zijde niet is bevestigd en de omstandigheden waaronder mgr Neczey eventueel tot zijn be sluit is gekomen niet zijn bekend gemaakt. Red.) perbevelhebber hadden uitslui tend betrekking op militaire aan gelegenheden, die hij mocht en moest bespreken, aldus Whitney. Hieronder valt ook de verklaring van 24 Maart, toen de generaal aandrong op een uitbreiding van de oorlog tegen China, tenzij de communisten willen onderhande len. TOKIO, 12 April. De opmars van de verbonden troepen in Korea is door de zwaarste com munistische tegenstand sinds 2 weken tot staan gebracht. Ten noorden van Jongdong, op de weg naar het ravitailleringscentrum Tsjorwon, is onverwacht een communistische troepenmacht ter sterkte van naar schatting een regiment, goed uitgerust met automatische wapens en mobiele artillerie, verschenen. Ten zuid oosten hiervan dreef de Turkse brigade na gevechten van man tegen man een bataljon noorde lijken uit bergstellingen. DR. DREES HERSTELD Dr. Drees, die gistrernmiddag zijn uiteenzetting tegenover de Eerste Kamer moest onderbre ken, omdat een maagstoring hem het spreken onmogelijk maakte, is hedenochtend nor maal in zijn werkkamer ver schenen. Hij heeft zijn werk zaamheden hervat. 's-GRAVENHAGE. Het lo pende overleg met de E.C.A. heeft thans geleid tot overeen stemming over het vrijgeven uit de Marshall-hulp van 1.513.000 gulden voor bestrijding van tu berculose en 985.000 gulden voor het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid te Utrecht. Eerstge noemd bedrag zal worden ge bruikt voor de verbetering van apparatuur en overige outillage van een aantal consultatiebu- reaux, het tweede als bijdrage in de bouwkosten van nieuwe labo ratoria. Het Instituut is belast met de vervaardiging van sera en vaccins; het ijken van desinfectie- middelen, anti-biotica en insuline; het onderzoek op tuberculose, typhus, diphterie, enz. BED ZAKTE DOOR, BURENRUZIE VOLGDE MET EEN DAVERENDE klap zakte Dinsdagavond om half twaalf een echtpaar wonende in de Rubensstraat te 's Gravenhage door de echtelijke sponde. Buurman beneden schrok zo geweldig, dat hij kwaad werd. Hij sleepte een ladder uit zijn huis, zette die tegen de gevel, klom er op en sloeg de ruiten in bij het onfor tuinlijke echtpaar. Toen d naar buiten kwam kreeg het van de verbolgen be neden-buurman nog een pak slaag op de koop toe. Het echtpaar is toen maar naar de politie gegaan. DAMASCUS. Reuter meldt nieuwe grensincidenten in en na bij de gedemilitariseerde zone tussen Syrië en Israël. Israëlische troepen zouden het Arabische dorp Alloedjeib zijn binnengetrok ken na een vuurgevecht van drie uur met internationale politie en de inwoners. Het vuurgevecht zou door V.N. waarnemers zijn geconstateerd. Volgens een woordvoerder van het Syrische leger werd een Is raëlisch vliegtuig, dat samen met een ander toestel zou hebben ge tracht een luchtaanval op Damas cus te ondernemen, op Israëlisch grondgebied neergeschoten bij het meer van Galilea. De beide toe stellen waren door Syrische jachtvliegtuigen onderschept op 65 km ten Zuiden van Damascus en een luchtgevecht terugge dreven. In Tel Aviv is ver klaard dat een Israëlische jager op zijn beurt twee Syrische vlieg tuigen verdreef. De Syrische stafchef heeft ver klaard dat de grens met Israël versterkt is en dat het Syrische leger gereed was „iedere aanval het hoofd te bieden". Het Egyp tische blad „Al Ahram meldt, dat de Egyptische autoriteiten thans plannen bestuderen voor een al gemene mobilisatie „ingeval zich een noodtoestand zou voordoen". Alle Arabische staten zouden Sy rië steun tegen Israël hebben toegezegd. Zowel Syrië als Israël hebben het conflict aan de Veiligheids raad voorgelegd. Dinsdagavond zou in principe overeenstemming zijn bereikt over de voorwaarden waarop een bijeenkomst van de gemengde wapenstilstandscommis sic zou kunnen worden gehouden. De besprekingen werden gevoerd bij de Libanese grenspost Ra* El Nakoera.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1