Hoe verkeersvliegers hun opleiding krijgen Mörir bedwi Ledenvergadering V.V.V. V.V.V. wil informatie-kiosk bij het station MET DE SCHOLA PUBLICA NAAR DE HOGE VELUWE Gaat de Openbare Leeszaal met R.K. Bibliotheek samenwerken? Bridgewedstrijd ten bate van de kankerbestrijding Zuiver denken en hard werken is een mooi beroep AGENDA Propaganda hoogst noodzakelijk Ledental zeer matigKaasmarktspel was een succes Vraagt C. B. BEHANGSELS Jeugdwcmdeltocht op Nat Feestdag Eén roep: Altijd goed! Woltering Wackers UW HOED! Excursie op 3 Mei, Hemelvaartsdag Overweldigende belangstelling Techr was t a Doe iets die hos prijzen PAGINA 2 DONDERDAG 12 APRIL 1951 ALKMAAR. Vanwege het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat werd gistermiddag in Victorv voor leerlingen van HBS en Lyceum een voordracht ge houden over de ODleiding tot verkeersvlieger. Voor het eerst in Alkmaar werd hierbii de onlangs gereed gekomen film De Vlie gende Hollander" vertoond, waar in deze ouleiding in beeld was gebracht. Het was een zeer interessante film, niet alleen over de oplei ding op Ypenburg en Gilze Rijen doch ook met enkele flitsen van de aantrekkelijkheid van het be roep van de K.L.M. gezagvoer ders, die de landen en de zeeën overvliegen en door hun bezoek aan verre landen en steden dus zo'n afwisselend beroep uitoefe nen. De oud-gezagvoerder J. Pley, thans hoofd bedrijfsbureau vlieg bedrijf K.L.M. hield een vlotte causerie, die een overzicht gaf van de opleiding, welke open staat voor HBS-ers, die met goed gevolg eindexamen hebben afge legd en de zware lichamelijke, psychotechnische en luchtvaart test met goed resultaat hebben ondergaan. JNa 6 maanden theorie en 3 maanden praktijk op Ypenburg gaan de leerling-vliegers naar Gilze Rijen, waar de Tiger Moth wordt verwisseld met de Beech- craft; de gehele opleiding duurt drie jaar. Wanneer de gebrevet- teerden dan hun militaire dienst plicht hebben vervuld, komen zij bij de K.L.M. in dienst; zij wor den dan 2 of 3 jaar in Indonesië gestationneerd, waarna zij op Schiphol verder worden opgeleid voor gezagvoerder op de inter continentale lijnen. Het hangt voor een groot deel van hun prestaties af, in welk tempo zij dan promotie maken; na uiterlijk 8 jaar zijn zij z.g. „driebander" en gezagvoerder met een salaris van f 785 tot f 925. Na het eerste jaar echter is het salaris al netto f 380 voor onge- huwden en f 425 voor gehuwden (plus kindertoeslag). Het salaris stijgt elk jaar; de vierbanders ge nieten een netto salaris van f 970 tot f 1245, plus f 45 kindertoeslag. De goede salarisregeling heeft,, zo vertelde de heer Pley, niets te maken met het „gevaarlijke" van het beroep, dat, vergeleken met andere vormen van verkeer, zeer gering is. Het is de beperkte tijd, dat de verkeersvlieger zijn be roep kan uitoefenen, die deze goede salarisregeling nodig maakt; immers, de vlieger wordt als regel op zijn 50ste jaar ge- pensionneerd, 'n leeftijd, waarop hij nog studerende kinderen kan hebben; door een goed salaris kan hij voorzien in de financiële be hoeften daarna, die. met een pen sioen van f 5000,niet gedekt kunnen worden. Vervolgens gaf de heer Pley een overzicht van het vliegbedrijf van de KLM, dat 1200 man vlie gend personeel heeft, w.o. 180 stewardessen; dit personeel is onderverdeeld in verschillende divisies, alnaargelang zij vliegen op Djakarta, Zuid-Amerika, de Noord-Atlantische dienst of Eu ropa. Buiten deze vaste lijnen, zijn er nog z.g. chartervluchten, die buiten de gewone dienstregeling vallen en soms zeer interessant zijn. De heer Th. Konijn, oud-leer ling van de RHBS én thans leer ling van de RLVS hield op zijn manier een causerie over de op leiding; hij wees erop, dat de toekomstige piloot behalve idea lisme een flinke dosis parate ken nis moet bezitten, waarbij de wiskundige vakken een grote rol spelen; hij wees op het grote ver antwoordelijkheidsgevoel dat de toekomstige gezagvoerder moet hebben. Hij betoogde voorts, dat het beroep van gezagvoerder een positie is, die voor weinigen is weggelegd, terwijl een goed pi loot nooit moet denken, dat hij klaar is; een piloot moet steeds, zoals ook Dr. Plesman zei, „zui ver denken en hard werken." De heer Ooms van de RLVS beantwoordde tenslotte nog en kele vragen. De belangstelling voor deze luchtvaartmiddag was niet overweldigend. Aspirant-leerlingen van de RH BS die vogend jaar eindexamen doen, doen goed zich nu reeds voor de RLVS te melden. OUD ALKMAAR, Lezing over de Latijnse School door de heer A. Visser, Victoryhotel 8 uur. FILM OVER BIJENTEELT Van Immen en Imkers, Wapen van Heemskerk 8 uur. BIOSCOPEN: Victoria Thea ter: Vrouwengevangenis, 18 jaar. Harmonie: Omar, De Woestijnhavik, 18 jaar KFC; Cinema Am.: Bittere Rijst, volwassenen, Rex- theater: Zo jong.... zo slecht?, 18 jaar. Voorstel lingen hedenavond 8 uur. Matinee, iedere middag 2.30 in het Rex-theater. APOTH. DIENST: Buiten de normale openingstijden is voor spoedgevallen ge opend: Apotheek Wanna, Ritsevoort, apotheker mej. C. Kamphuys, Ritsevoort 5 ALKMAAR. - ring van de Spreekuur burgemeester ALKMAAR. De burgemeester van Alkmaar is op Maandag 16 April a.s. verhinderd zijn gewone spreekuur te houden. Rijwielen wachten op hun eigenaren ALKMAAR. Op het politiebu reau ligt een lijst ter inzage van enige tientallen dames- en heren rijwielen, autopeds en kinder fietsjes, die in de stad'gevonden zijn in 19491950 en het eerste kwartaal van 1951 en waarvan de eigenaren nog steeds niet zijn komen opdagen. Een gedeelte van de rijwielen is opgeslagen aan het bureau, anderen bevin den zich bij de vinders in de stad. uw behanger OPNIEUW DE GERUILDE DAMESMANTEL ALKMAAR. Gistermiddag heeft voor de Economische Poli tierechter wederom de zaak ge diend tegen P. M. alhier „wegens verkoop van een damesmantel voor een te hoge prijs". Een ge repatrieerde militair L. kocht op een kledingkaart een damesman tel ter waarde van f 77.die later werd geruild voor een ter waarde van f 58.25. Vóór de res titutie van f 18.75 had plaats ge vonden, werd de zaak aangegeven terzake prijsopdrijving Verschil lende getuigen werden nog ge hoord, om de chronologische volg orde der gebeurtenissen rond ver koop en ruiling der damesmantels en daadwerkelijke restitutie na der vast te stellen. Ook werd nog getoond het recu van het giro biljet, waarmee de betaling der restitutie was geschied. De ver dediger wees er nogmaals uit drukkelijk op, dat er, zoals dui delijk blijkt uit de feiten, geen sprake van is geweest, dat er een mantel voor te hoge prijs de deur is uitgegaan en dat zeker niet bij H. de bedoeling heeft voorgeze ten, een klant te benadelen, in tegendeel, hij is die onverplicht ter wille geweest, door een man tel te ruilen voor een die de klant L. beter naar de zin was. De politierechter zal schriftelijk vonnis wijzen over 7 dagen. De Officier van Justitie persis teerde bij zijn eis van f 200 boete subs. 2 maanden hechtenis. FRAUDULEUS INGEVOERDE HORLOGES ALKMAAR. De Alkmaarse hotlogewinkelier H. S. stond gis termiddag voor de Politierechter terecht, wegens het voorhanden hebben van een tiental horloges, waarvan hij bij controle geen be hoorlijke of helemaal geen fac turen kon overleggen en waar van hij redelijker wijze had kun nen vermoeden dat ze frauduleus waren ingevoerd. Verdachte be toogde, dat hij het niet had kun nen vermoeden, omdat volgens hem de inkoop normaal was ge schied. Daarom had hij de horlo ges ook niet verborgen. De officier van Justitie eiste f 75.De veroordeling luidde f 50.subs. 15 dagen. ALKMAAR. In de gisteren avond gehouden jaarvergadering van Alcmaria V.V.V. werd door de directeur, de heer M. J. Spaanderman, het jaarverslag over het afgelopen jaar uitge bracht, waaraan wij het volgen de ontlenen: Na gewezen te hebben op het culturele en stadsbelang, dat de V.V.V. voor onze stad dient en de noodzakelijkheid, om door reclame de aandacht ook in het buitenland op Alkmaar als toe ristenoord te vestigen, consta teert de directeur, dat dit belang nog niet voldoende wordt inge zien; het ledental van 490 voor een stad van 40.000 zielen kan slechts zeer matig genoemd wor den. Na een overzicht van de werk zaamheden van het bureau, dat als informatie-centrum voor be zoekers aan Alkmaar een on misbare taak vervult vernamen wij, dat de Waagtoreni, die we gens herstellingen een gedeelte va.p het seizoen was gesloten, „slechts" door 12.000 personen werd beklommen (vorig jaar 16.000). Van de 11.500 overnach- i tingen m Alkmaar, staan er 3000 of 26 procent te boek op de naam van buitenlanders; het bureau verstrekte 1833 inlichtin gen, waarvan 989 over Alkmaar. Er gingen ca, 1000 brieven uit. De V.V.V. stelde medailles beschikbaar voor het kegelcon cours, de motorwedstrijden, de landbouwtentoonstelling. Het gidsencorps is wat het aantal gidsen betreft, nog steeds niet op peil. Grote behoefte wordt gevoeld aan het vestigen van een informatiekiosk bij het station; een onderwerp, dat in de propagandacommissie uitvoe rig werd besproken en thans in studie is. Men hoopt dit idee binnen afzienbare tijd te ver wezenlijken. Door gebrek aan vrijwillige medewerking, moest de infor matiestand in de Waag achter wege blijven, waardoor ook de verkoop van brochures minder was. Met dankbaarheid wordt her innerd aan de medewerking van de onderwijzers van alle scho len, hun leerlingen en de ouders bii de opvoering van het Kaas marktspel tijdens de tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ", dat duizenden bezoekers trok en een groot succes kan worden genoemd. Het carillonspei, de concerten ALKMAAR Op de Nationale feestdag (5 Mei) willen de Alk maarse Jeugdverenigingen, in sa menwerking met de plaatselijke wandelsportorganisaties des mor gens een attractieve wandel tocht organiseren voor de gehele Alkmaarse jeugd, van 10 tot 17 jaar. De jeugd zal in groepjes 1 doch zonder uniform onder leiding van de resp. jeugdleid sters, jeugdleiders en onder wij- zers(essen) een tocht van pl.m. 8 km afleggen; enkele controlepos ten worden gepasseerd, terwijl een eenvoudige opdracht moet worden uitgevoerd- Aan alle deel nemers, die de tocht goed vol brengen zal een lint met een zil veren medaille met inscriptie worden uitgereikt- De start is tussen 9 uur en half 10 bij het Waaggebouw, terwijl de tocht eindigt met een défilé op het sportpark, waar de prijsuitreiking plaats vindt. Deelnemerskaarten kunnen via de jeugdverenigingen of onderwijzers betrokken wor den bij de organisatoren. Des avonds wordt er voor de jeugd onder 12 jaar een lampion- optocht georganiseerd en voor de ouderen een fakkeloptocht; ook hiervoor worden de scholen en jeugdgroepen uitgenodigd; de lampions kunnen zelf gemaakt worden, terwijl fakkels a f 0.30 verkrijgbaar zijn. bij J. Warmer, Ritsevoort 3- in de Grote Kerk en de rond vaarten werden door de vreem delingen zeer gewaardeerd. Dankbaar wort ook de goede verstandhouding en medewer king geconstateerd met de ge meentelijke overheid, de ge meentelijke instanties en de pers; een nauwere samenwer king met andere instanties, die zich de belangen van de kaas markt en het vreemdelingen verkeer aantrekken, wordt ech ter wenselijk geacht. De verkuop van beschuitjes met kaas waarmee V.V.V. overigens geen bemoeiingen had alsmede de verkoop van kaasjes in de kleine Waag en het wisselkantoor aldaar, gaven reder» tot tevredenheid. Er werd in het wisselkantoor voor een kleine 5000.aan vreemde valuta,- hoofdzakelijk door wis seling van Engelse ponden, om gezet. Een dertigtal buitenlandse ge zelschappen werd in het vorig seizoen door de V.V.V. ontvan gen en rondgeleid, terwijl nog tal van particulieren, eveneens door tiemiddeling van de V.V.V., de kaasmarkt en de stad bezich tigden. Het verslag eindigt met de wens, dat door de toenemende belangstelling van onze stadge noten de V.V.V. haar belangrijk v/erk ten dienste van stad en in woners steeds intensiever zal mogen voortzetten; een wens, waarbij wij ons gaarne aanslui ten. - Op de vergade- Vereniging voor vreemdelingenverkeer „Alcma ria", welke gisteravond in res taurant „tunheun" werd gehou den. heeft de voorzitter, de heer D. J. Scheffel, een vrij uitvoerige beschouwing gewijd aan 't VVV- werk in het algemeen waarbij hij woorden van dank richtte tot alle instanties en personen, zo wel binnen als buiten de vereni ging, door wier hulp en medewer king het VVV-werk werd moge lijk gemaakt. De voorzitter wees er vervolgens op, dat de animo voor het rondleiden van, vreem delingen helaas sterk vermindert. „We" komen er van de Openbare Handelsschool vrij regelmatig hulptroepen, maar de ouderen, die een vreemde taal machtig zijn en hun diensten op de drukke Vrijdagochtenden zouden kunnen aanbieden, blijven uit. Wij heb ben werkelijk dringend behoefte aan vele amateurgidsen; ook zij, die geen vreemde ta'en spreken zijn van harte welkom, daar ook vele landgenoten Alkmaar komen bezichtigen jen hier tenslotte vreemdelingen zijn". Propaganda! Daarna ging hij wat dieper in op de belangrijkheid van de func tie, welk de Nederlandse Vere niging voor vreemdelingen Ver keer vervult en merkte daarbij op, dat alleen het bezoek van' Amerikaanse toeristen ons land in het vorige jaar 17 millioen gulden aan dollars heeft opgele verd. De VVV's moeten ook de nodige activiteit betrachten, om de vreemdelingen aan te trekken, naar het voorbeeld van Amerika, dat per jaar 5.200.000000 dollar besteedt aan propaganda- De voorzitter deelde nog mede, dat het bestuur beoogt, twee mo torwedstrijden te houden, n.l. op 3 Juni (met Zuid Afrikaanse rij ders) en op 2 September.. Voorts dat er kans is op het houden van een bloemencorso in Augustus, waarover nog een vergadering zal volgen met de VW-afdelingen en de afdelingen van de Vereniging voor Bloembollencultuur. De re kening over 1950 werd goedge keurd. Zij sluit in inkomsten en uitgaven op een bedrag van f 12.57405. Het nadelige saldo van f 2497,22 is vooral te wijten aan de verregende motorwed strijd van het vorige jaar en het Verminderde torenbezoek i.v-m de reparatie v. d. ruitertjes. Aan contributies werd ontvangen f 3600,79, aan subsidie van de ge meente f 3000,en van de Ka mer van Koophandel f 500.De balans per 31 December 1950 sluit in inkomsten en uitgaven op een bedrag van f 2582,45. De vereni ging heeft nogal met financiële moeilijkheden te kampen, doch men hoopt op hulp van het ANVV dat in het kader van- de Marshall hulp een douceurtje van 3 ton heeft gekregen. Aan folders werd een bedrag van 1475,04 uitgege ven. Bestuursverkiezing In het bestuur werden drie nieuwe leden gekozen: de heren F. A. H. Otten, Mr. M. G. L. van Advertentie van HERENHOEDEN HERENMODES Payglop 8 Telef. 3581 ALKMAAR Als sluitstuk op de het vorig en dit seizoen ge houden cursussen over de schil derkunst door de heer 3. Jonge- nelen uit Utrecht, organiseert Schola Publica de volgende maand epn excursie naar de Ho ge Veiuwe. zoals kunstiietheb- bers allicht weten, herbergt het in dit natuurreservaat gelegen Rijksmuseum KronerMuller 'n schat van moderne kunstwerken, waarbij vooral de uitgebreide colletie-Van Gogh de aandacht trekt. Na het vele wetenswaardigs dat de heer Jongenelen de deel nemers aan deze cursus over de schilderkunst -heeft verteld, zal hij hen bij een rondleiding door dit museum van moderne kunst deze op meer aanschouwelijke wijze doen begrijpen en waar deren. De excursie wordt gehouden op Hemelvaartsdag (3 Mei); de tocht wordt gemaakt met een moderne touringcar, welke om half 8 van de Steenebrug te Alkmaar ver trekt; men verwacht om 's avonds 8 uur weer in Alkmaar terug te zijn. De morgen wordt dan be steed aan een rondgang door het museum onder leiding van de heer Jongenelen; de middag aan een wandeling door het natuur park, eveneens onder leiding van een deskundige gids. Men kan voorts zijn meegebrachte lunch ter plaatse gebruiken of aldaar een lunch bestellen (voor eigen rekening vanzelfsprekend). Alle overige kosten, de bus, de toe gangskaarten enz. zijn begrepen in het totaalbedrag van f 6.50, waarvoor men zich een deelne merskaart aan deze excursie kan verzekeren- Voorlopig gaat er één bus; mocht de animo zó groot zijn, dat er twee bussen moeten gecharterd worden, dan wil het Schola Publica-bestuux zich daar gaarne mee belasten. Er zijn reeds enkele deelne mers geboekt, zodat voorlopig nog slechts 35 personen zich voor deze excursie kunnen opgeven. Opgaven moeten uiterlijk Don derdag 19 April op de laatste cursusavond binnen zijn; op gave bij de secretaris, de heer J. Dominicus, Roemer Visscherstr. 1; men gelieve de kosten meteen te voldoen. Het spreekt, dat leden van de Schola voorrang hebben; niet-leden komen op een wacht lijst en zullen aan het gezelschap worden toegevoegd, voorzover er plaatsruimte is. Donderdagavond zal worden medegedeeld, of er voldoende deelname is en of met één of twee bussen wordt gere den. De excursie naar Artis was met de ruim 150 deelnemers een suc ces; ook deze excursie belooft een succes te worden. Men wachte echter niet met zich op te geven; de bus (sen) moet (en) tijdig besteld worden, omdat Hemelvaartsdag nu een maal voor het toerisme een druk ke dag is. Schouwenburg en P. J. Meurs- De heer Dodenhuis is als penning meester vervangen door de heer Mak. De heer van Riet is tijdelijk naar Rhodesia vertrokken, waar hij zich wellicht voorgoed zal ves tigen, zodat hij dan als bestuurs lid zal bedanken. De heer v.d. Ploeg heeft zich als leider van de gidsenploeg teruggetrokken. De voorzitter bracht nog in het midden, dat het zeer nuttig en wenselijk zou zijn, wanneer men het contact met de Middenstand en de Vereniging tot behoud van de Kaasmarkt en alle andere in stanties, die bij de kaasmarkt be lang hebben, zou verstevigen om daardoor te komen tot coördina tie. Ook neemt men in overwe ging van alle bezienswaardighe den in Alkmaar een geheel nieu we film te doen vervaardigen. Tijdens de rondvraag werden nog allerlei behartigingswaardige wen ken gegeven aan het bestuur, die nog nader besproken zullen wór den- Burgerlijke Stand ALKMAAR. Gehuwd: Cor nells J. Oooyevaar en Adriana J. Oost. Overleden: Catharina Dekker oud 56 jr. wed. van A. G. B. Beemsterboer; Hiltje Jansma, oud 68 jr. gen. met B. van Hou ten, Frederik Köhne oud 77 jr. wednr. van J. Willig, Geboren: Geer- truida J. dochter van J. Moei en J. Jong; Wilhelmus zv J. Woute- ring en W. J. Hemels; Hendrikus G. J. zv van E. W. J. Scheltinga en J. L. Poelgeest. Gehuwd: Petrus Morsch en Alida J. E. v. d. Putten; Johannes M. Caris en Jannetje Muis, Fre- drik Isaksson en Nelly Nierop; Hilbert Dekker en Catharina J. van Beekum. Overleden: Hendrikus J. S. Verbeek oud 1 jaar. ALKMAARSE CAFÉHOUDERS HAKEN OOK IN ALKMAAR. In Alkmaar heeft zich een comité gevormd voor de inzameling van gelden voor de Haak In-actie ten be hoeve van de kankerbestrijding. Het comité zal in het laatst van deze week en in het begin van de volgende week bii alle café houders, bierbottelaars, distilla teurs en kelners eer* collecte houden. Men is er van overtuigd, dat met milde hand zal worden ge geven voor de bestrijding van de gevreesde volksziekte. Namens het comité: P. Huberts, Koorstraat 12 T. Scharlewi H. London P. Mensink KATH. REISVERENIGING Alkmaar heeft- eigen afdeling met definitief bestuur ALKMAAR, Het voorberei dend werk, dat de oprichting van de afdeling Alkmaar van de Nederlandse Katholieke Reis- vereniging #9 voorafgegaan, is nu definitief besloten met de keuze van een bestuur, bestaan de uit mej. M. Buys en de heren Linsen, J. Koelman, J. Rijs, A. Wohrmann, Houben en Bruin,. Woensdagavond werd namelijk in het Wapen van Heemskerk in een bijeenkomst van een klein getal leden dit bestuur gekozen. In een kort openingswoord voor deze vergadering heette de heer Rijs de aanwezigen wel kom, waarbij hij zijn spijt uit drukte over de geringe opkomst. Het voorlopig comité heeft zijn taak beëindigd en nu gaat de afdeling Alkmaar beginnen met het ontplooien van de nodige ac tiviteit, teneinde de. leden dat gene te bieden, waarvoor ze uit eindelijk lid zijn geworden en om tevens de afdeling Alkmaar tot een bloeiende organisatie te maken. De activiteit van het bestuur, de plannen en de reizen, zullen geregeld in het Katholiek Reis- blad, „Met ons op reis" worden gepubliceerd. Het ligt in de be doeling van het bestuur om te beginnen met een tocht door de bollenvelden, niet per bus, die toch wellicht een groot deel van de beschikbare tijd in kilo meters lange filles zal moeten staan, maar per trein waarna men te voet de mooie plekjes kan bezoeken. Het bestuur zal deze tocht nog nader regelen. Nadat de heer A. Wohrman nog een pleidooi voor het reizen in katholiek verband had gehou den, werd medegedeeld, dat er cok een bezoek zal worden ge bracht aan het openluchttheater ■te Amstelveen en wel in de periode 27 Juli10 Augustus. De avond werd besloten met het draaien van een paar films over Indonesië, opgenomen door de heer van der Kamp, de cas- saveteelt op Java behandelend. ALKMAAR van de Openbare Leeszaal werd dezer dagen een algemene leden vergadering gehouden; de voor zitter, de heer Tj. Adema consta teerde in zijn openingswoord, dat met de stijging van de algemene onkosten de subsidies geen gelij ke tred hadden gehouden; niette min werd besloten de contribu tie niet te verhogen, doch een be scheiden leesgeld van 3 ct. per boek in te voeren. De rekening, die in ontv. en uitgaaf op f 24.802.62 sloot met een nadelig saldo van f 3.279-53 werd goedge keurd, evenals de begroting voor '■52 met een eindbedrag van f 24.326,—. Voorts kwamen ter sprake de plannen tot vestiging van de lees zaal in het gebouw „De Nieuwe Doelen" dat dan eerst door de ar chitect C-W. Royaards uit Schoorl gerestauteerd zou worden- Betwijfeld werd, of van over heidswege voor deze restauratie, waaraan tevens een uitbreiding zou moeten worden verbanden, gelden beschikbaar zullen worden gesteld; men vreesde ook, dat het ln het gebouw gebouw minder-practischis en meer personeel zal vergen. Over het algemeen, prefereerde men het nieuwe leeszaalgebouw, dat geprojecteerd is in het Plan-Du- dok en aan alle moderne eisen zal voldoen. De tegenwoordige leeszaal is deze maand 25 jaar in gebruik; het is eigendom der ge meente, die het blijkbaar ook zeer goed voor de algemene dienst zal kunnen gebruiken. Blijkens het jaarverslag werd de bibliotheek met 407 banden uitgebreid; er werden 72537 boe ken uitgeleend, benevens 12-812 jeugdboeken. Het ledental daalde van 2030 in '49 tot 1976 in '50; verwacht werd, dat het ledental nog meer zal teruglopen, als de R.K. bibliotheek haar nieuwe leeszaal zal openen. Het aantal bezoekers bedroeg vorig jaar 23-515. Het bestuur overweegt teneinde verspilling van geld en arbeidskrachten te voorkomen samen te werken met de R.K. Bibliotheek, zoals dat o.m. in Heemstede geschiedt, waar deze samenwerking in bei der belang is gebleken. TE HOGE WINST ALKMAAR J. van D—E. uit Alkmaar, eigenaresse van een drogisterij, werd gistermiddag bij verstek door de Alkmaarse poli tierechter voor Economische de licten veroordeeld tot een boete van f 60 of 20 dagen omdat zij verbandstoffen te duur had ver kocht. Het ging voornamelijk om zgn. vette watten en zigzag-wat ten, die met een hogere winst marge dan is toegestaan, nl. 35%, de deur uitgingen. De winsten varieerden van 38 tot 130 en zeifs tot 165%. Er was van de ver dachte een verweerschrift bin nengekomen waarin zij er de po litierechter op wees, dat zij met de prijzen niet geheel op de hoog te was en dat zij de winstmarges had vastgesteld met behulp van een winkelmeisje, dat ook al niet erg in de prijzen-materje thuis was. Voor eenzelfde feit stond de drogist F-P. uit Alkmaar terecht. Deze had een ander excuus voor zjjn onwetendheid, nl. huiselijke omstandigheden. Ook hij kreeg een boete van f 60 of 20 dagen voor het te duur verkopen van verbandstoffen. Derde Orde Sf. Dominicus ALKMAAR. Wegens ziekte van de direcetur zal de kerk vergadering van Vrijdag a.s. 13 April tot nader order worden uitgesteld. Diefstal van textiel? ALKMAAR. Gisteren is door een caféhouder die tevens een be stelhuis heeft aangifte gedaan van de vermissing van een pak tex tiel dat in het bestelhuis was gedeponeerd en bestemd was voor vervoer naar elders. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN HEILOO. Evenals vorige jaren wil het comité, dat reeds twee en twintig maal autotoch ten voor ouden van dagen orga niseerde in Juni de oudste be woners van ons dorp een pret tige autotocht bezorgen. Zij doen daarom een beroep op de ingezetenen de inzameling die in de week van 16 tot en met 21 April wordt gehouden, zo veel mogelijk te steunen. Het comité bestaat thans uit mevr. Bammenis, L. J. Groot, mevr. Van Tricht, mevr. Bood, mevr. Affourtit, mevr, Koomen, mevr. Verhoeven, mevr. Hoed jes, mevr. Nienhuis. mej. Floris, mej. C. A. Jager en N. Majolée. Men kan ook per giro geld stor ten op het nummer van de laat ste, n.l. 524034, onder vermel ding: „Autotocht ouden van da gen". WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. VEEL WIND Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later wisselen de bewolking met buien. Krach tige tot stormachtige wind tus sen zuid en west. Kouder dan vandaag. Autobotsing bij de Friesebrug ALKMAAR. Dinsdagmiddag om omstreeks half één reed een personenauto van de Friesebrug links af de Dirk Duivelsweg op. De bestuurder zag door de regen en de beslagen ruiten te laat dat links van hem, over de Duivels weg, een vrachtauto naderde. Beide wagens kwamen met eh- kander in botsing en liepen ern stige schade op. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Proces-verbaal is opgemaakt. WATER Bij ALCOHOL HOUDENDE DRANKEN ALKMAAR. De Alkmaarse café-houder P. N. is gistermiddag door de Economische Politierech ter te Alkmaar veroordeeld tot 'n boete van f 500.subs. 2 maan den. Hij had gedurende minstens een jaar nu en dan water bij al coholhoudende dranken gevoegd, zodat 't alcoholgehalte naar om laag ging, maar voor welk meng sel niettemin de prijs van een stevige borrel moest worden be taald. Aan een hoeveelheid van 10 liter voegde hij 3/d liter water toe, bij een hoeveelheid van 25 liter 1V2 liter water. Hij maakte zodoende een flinke winst, die neerkomt op ongeveer f 50.op elke 6 liter water, die bijgevoegd werden. De officier van Justitie had f 750.of 2 mnd. geëist. (Advertentie) KAALHOOFDIGEN Zowel Heren als Dames die geen resultaat meer bereiken nieuw haar te krijgen kunnen toch weer over een volledige haardos be schikken door de nieuwe toepas sing op gebied van Haarwerken. Zij, die dit wensen kunnen zich wénden tot de Firma Johan Kalksma, Dameskapper, Hoogstr. 6, Alkmaar, waar U zich een postiche kunt laten aanmeten, die in dragen en kleur niet van echt is te onderscheiden. Tevens kunt U daar terecht voor stukjes vlechten, enz. ALKMAAR. De grote bridge wedstrijd, die Zaterdag a.si in drie zalen te Alkmaar zal wor den gespeeld ten bate van de kankerbestrijding, heeft een be langstelling getrokken, die de organiserende verenigingen op bridge-gebied, n.l. A.B.C„ R.K. A.B.C. en Klaver Vier, ten zeer ste heeft verrast; het is wel ge bleken, dat men allerwege sym pathiek staat tegenover het mooie doel. Niet minder dan 384 bridgers hebben zich opgegeven; velen zijn bovendien teleurgesteld moeten worden, omdat de be schikbare ruimte niet meer spe lers toeliet. Verder bleek de grote sym pathie meer dan duidelijk uit de grote en spontane medewerking van vele firma's en particulie ren, die dadelijk bereid waren fraaie prijzen voor de wedstrijd af te staan. Het comité, bestaan de uit verschillende dames en heren uit Alkmaar, heeft goede hoop, dat deze grote bridge drive. een succes zal worden en resultaat zal opleveren voor het mooie doel. Er zal Zaterdagavond gespeeld DE OOGST VAN DE STRAAT ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 29 Maart tot en met 4 April 1951 en te bevragen aan het Bureau van Politie te Alkmaar op kamer 14, le etage, iedere werkdag van 17 tot 18 uur behalve op Zaterdag. Zwarte want; zwarte want; hou ten autoped; geldsbedrag; want; paar glacé handschoenen; tribu- nekaart; paar wanten; pantoffel; parapluie hoes; loper kinderwant je (bruin); portemonnaie met inh; glacé handschoen; collier kinder wantje (blauw); koffersieuteltje; padvindersriem; wollen hand schoen; ceintuur; bruin-groene want; paar handschoenen; huis sleutel; grijze handschoen; kerk boekje R.K.; handschoen; sjaal; sleutel; herenwant; paar kinder wanten; portemonnaie met inh.; boord; motorwanten; manchet knoop; horloge; rode kindermuts ceintuur. Als gevonden bij het Bureau van Politie aangegeven en op onderstaande adressen te ver krijgen: 5 stalen van costuums Stations weg 56; geldsbedrag Laat 7; sjaal Heiligland 28; regenmantel Jac- van Heemskerkstraat 21; scha kelarmband Nieuwstraat 21; sjaal Ridderstraat 18 geldsbedrag Nas- saulaan 15; paar wanten Markt straat 1; lint met wapentjes Kor te Landstraat 33; camouflage-jas Schelphoek 'T Haventje; kruisje Overd. Zwembad (cassa); Schor tje Macl. Pontstraat 20; ceintuur Overdiestr. 86; portemonnaie met inh. Kennemerstraatweg H 62 Heiloo; enveloppe m. inh- Kenne merstraatweg vulpen (garage) Kennemerstraatweg; gouden sie raad Eendrachtstraat 7; schouder tasje P. C- Hooftstraat 13; kin derwantje Rochdalestraat 31; por temonnaie Baanstraat 5; ringetje (rood steentje) Trompstraat 6; toppertje Nieuwpoortsiaan 108; dameshandschoen Nieuwpoorts iaan 85; kruisje Westerweg 42; kinderhandschoen Ritsevoort 2; portemonnaie m. inh- Kennemer straatweg 86; nijptang v.d. Meij- straat 13; portemonnaie m. inh. Akeleistraat 6; paar wantjes Ruijsdaelkade 5; kinderarmband je Stationsstraat 64; schakelarm band Rustenburgerweg 21 Ursem; handschoen Cabeljauwstraat 6; gummibal Lindenlaan 105- worden in de zalen van Victory, in twee zalen van café Centraal en in één zaal van Het Wgpen van Heemskerk. De wedstrijd begint om half acht; alle deel nemers moeten zich melden in de Marijke-zaal van Victory; daar zal elk paar vernemen, waar en in welke groep het die avond moet spelen. In elk lokaal zijn wedstrijd leiders aanwezig; het geheel staat onder leiding van dg heer G. C. van Gulik, die door velen, vooral bij de uitgebreide voor bereidingen, krachtig is ge steund; de heer F. Stadegaard is de volijverige secretaris. Na de wedstrijd verzamelen alle deelnemers zich weer in Victory; daar worden de resul taten ingeleverd en gaan de rekenaars aan het werk; men hoopt dan spoedig tot het be kendmaken van de uitslagen en het uitreiken van de prijzen te kunnen overgaan. Dat men zich intussen in Vic tory niet behoeft te vervelen, daar zullen de dames en heren van het comité we] voor zorgen. GESLAAGDEN R.L.W.S. ALKMAAR. Voor het eind examen der Rijkslandbouwwin- terschppl te Alkmaar slaagden: C. Blokhuis. Purmerend; J. M. de Boer, Landsmeer; J. Booij, Starremeer; P. J. Butter, Hau- wert; W. Davids, Wijde-Wormer; J. P. de Dood. Alkmaar; K. J. Doornbos, Middenmeer; C. J. Donker, Twisk; H. Groeneveld, Beverwijk; H. Hemke. Oterleek; P. de Heer, Wijde-Wormer; M. Hoogschagen, Alkmaar; J. Lake- man. Akersloot; J. Pauw, Beets; T. Schermerhorn, Noordeinder- meer; P. Sevenhuizen, Warmen- huizen; K. Slagter, Hoogwoud; J. van Splunter, Beemsterj A. Stre ving Hoorn; N. P. Stuyt. Berk meer: J. H. Swaan, Bergen; M. M. Waal. Midden-Beemster: W. J van Weenen; Castricum; J. ten Wolde. Beemster; A. J. Zwa german, Hensbroek. Afgewezen: 2. Bevorderd naar de tweede klasse werden: J. Appelman, Stompetoren; J. Bakker, Hauwert; C. K. Bakker, Koedijk: H. Bakker Heiloo: H. Balk, Opmeer: J. P. Blauw, Stompetoren; P. H. Blom, Ou- dorp;"P. J. Bijman. Oudorp: H. van de Bremen, Bergen: C. L. Conijn, Oterleek: L. van Dam, Zuid- en Noord-Schermer: S. P. Doets, Noord-Beemster; P. de Dood Alkmaar; P. Fijen, Over- veen; K. van Graft. Heerhugo- waard: K. Jongert, Westwoud; J. Jonker, Oostwoud: P. Kesteloo, Venhuizen; Jb. Kooi], Hensbroek; D. Koene. Oostknollendam; J. C. Konijn, Stompetoren; C. Kos, Bergen; J. Kostelijk, Broek op Langedijk; G. Kraaij. Zaandam; D Caan. Venhuizen: 'Joh. Lange dijk, Abbekerk: J. Liefaart. Hoorn; J. van Meerveld. Nieu- wendam; A. Th. Mul, Stompe toren: J. C. Mulder. Noord-Beem ster: W. E. Muts. Middelie: W. J. Muiilwijk, Halfweg; M. Nauta, Opperdoes; W. Noome. Midden- Beemster; M. Otter, Hoorn; C. J- van de Pol, Broek op Langedijk; A. Poot, Middenmeer; D. Poot, Middenmeer: Jb. Posch, Sijbe- ltarspel: K. H. Schagen. Twisk: Joh Schenk Koog aan de Zaan; G. J. Smit, Zaandam: J. R. Swart, Akersloot: C. Vis. Berkhout: F. Wagter, Amsterdam; P. Wonder, Bergen: C. Wijdenes, Sijbekar- spel. Afgewezen: 3. Met donderen breken de goh boeg van het siagschvp „1 van de Ami Marine. Het sc klieft de zee naar de thuisiu dat het gedure raties in de wa Korea vijandel len zowel aan als aan de van het sch bestookt h Met een lenic blonde knaap, b Olympisch Stad: het laatst in zijn een vertegenwoc moet deze symp schoonste gedacl men, werden bli i zo indrtikwekkeni ten met een mela Heimy Möring, beenbreuk eertijds geschakeld voor team, veel meer de granieten Ter held van de Nedei in een gevecht te; ters op voetbalgel kante centimetei voetbalgrond wer< knaap prijsgegevc Met warme han zorgvuldig ingevet ming tegen de Nedi koude voorzien v; betraden de Braz het veld. Toen echl ter Klaas Schipper blies, waren de v trouwd aan mans zorgen. Gelijk e< gingen de Brazilia Met een haast v baltechniek, gepaa lichaamsconditie, o en door athleten ken, schoof de bal vaart over de grj en zo verrassend in groenwit spele ders telkens moe pen. Maar in het een speler, die ziel stuk liet brengen, spoor van gekunsi deze beste stoppers land momenteel Möring, tot op ee een seconde nauwk aanvoerder beg< ploeg. Meer en meer overigen aan z« en zo geschiedde een klein kwartit vastberaden knaj voor wat ze waar< Overbeek darteldi op zijn linkervleuj overmoedige jongi Dick Snoek vorm vleugel, die plots dacht van Sao P: (Adverter f Er Is werkelijk ii doen. want U k goed als elke anc vrouw, gaan profi De Gmyter's tOl Na, méér dan ooi is die 10% kortini komst Reken maar eens IJ alleen al wek margarine gaat dienen. De Gruyt garine met het kost 34 cent. maai pakje komt ruim a>eer hij U teru voor 10 gulden CU bons wordt U één gulden uitbetaald. De Gruyter U roi v? minder <j

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2