Möring in fenomenale conditie, bedwong Sao Paulo vijf kwartier Algemene begrotings-beschouwingen vonden een voortijdig einde Dronken man deed aanval op een wachtmeester bate van jding Dr. Drees werd onwel en moest zijn rede in de Kamer afbreken :r bij alcohol- 'ende dranken Voetbalshow op de Olympische grasmat Techniek tot in de perfectie was te veel voor moedig B Doe iets aan die hoge prijzen Naar wij vernemen: „Speel niet met vuur", zegt voorzitter N.V.V. Regering heeft geen eigen standpunt inzake Nieuw-Guinea Eis: anderhalf jaar met aftrek Twee doden door munitie-explosie De klacht tegen minister Lieftinck Poolse bisschoppen bij de Paus Nieuws in het kort SVERWACHTING eld door het K.N.M.I. t, geldig van Donder- tot Vrijdagavond. VEEL WIND telijk zwaar bewolkt regen, later wisselen- ;ing met buien. Krach- itormachtige wind tus- en west. Kouder dan ing bij de Friesebrug AR. Dinsdagmiddag ;eks half één reed een ato van de Friesebrug e Dirk Duivelsweg op. rder zag door de regen lagen ruiten te laat dat hem, over de Duivels- vrachtauto naderde, gens kwamen met el- botsing en liepen ern- ide op. Persoonlijke n kwamen niet voor. baal is opgemaakt. AR. De Alkmaarse :r P. N. is gistermiddag conomische Politierech- maar veroordeeld tot 'n f 500.subs. 2 maan- iad gedurende minstens iu en dan water bij al- ande dranken gevoegd, lcoholgehalte naar om- maar voor welk meng- imin de prijs van een rrel moest worden be- in een hoeveelheid van >egde hij 44 liter water in hoeveelheid van 25 liter water. Hij maakte een flinke winst, die op ongeveer f 50.op r water, die bijgevoegd der van Justitie had 2 mnd. geëist. Advertentie) ALHOOFDIGEN ■en als Dames die geen neer bereiken nieuw ijgen kunnen toch weer volledige haardos be- loor de nieuwe toepas- abied van Haarwerken. t wensen kunnen zich tot de Firma Johan Dameskapper, Hoogstr. ar, waar U zich een unt laten aanmeten, die en kleur niet van echt rscheiden. Tevens kunt terecht voor stukjes enz. de zalen van Victory, alen van café Centraal zaal van Het Wapen nskerk. De wedstrijd half acht; alle deel- oeten zich melden in ke-zaal van Victory; elk paar vernemen, n welke groep het die et spelen. lokaal zijn wedstrijd- anwezig; het geheel :r leiding van de heer Gulik, die door velen, de uitgebreide voor- n, krachtig is ge- e heer F. Stadegaard jverige secretaris. wedstrijd verzamelen e liners zich weer in laar worden de resul- ;eleverd en gaan de aan het werk; men n spoedig tot het be- n van de uitslagen en ken van de prijzen te vergaan. 1 zich intussen in Vic- behoeft te vervelen, in de dames en heren omité wel voor zorgen. 1AGDEN R.L.W.S. AR. Voor het eind- Ier Rijkslandbouwwin- :e Alkmaar slaagden: ïuis. Purmerend; J. M. Landsmeer; J. Booij, r; P. J. Butter, Hau- Davids, Wijde-Wormer; Dood. Alkmaar; K. J. Middenmeer; C. J. Iwisk; H. Groeneveld, H. Hemke. Oterleek; ier, Wijde-Wormer; M. en, Alkmaar; J. Lake- rsloot; J. Pauw. Beets; nerhorn, Noordeinder- Sevenhuizer», Warmen- Slagter, Hoogwoud; J. ter, Beemster; A. Stru- rn: N. P. Stuyt. Berk- 3. Swaan, Bergen; M. Midden-Beemster: W. reenen, Castricum: J. Beemster; A. J. Zwa- lensbroek. :en: 2. >rd naar de tweede rden: Iman, Stompetoren; J. lauwert; C. K. Bakker, H. Bakker Heiloo; H. meer; J. P. Blauw, en; P. H. Blom, Ou- I. Bijman. Oudorp: H. iremen. Bergen; C. L. terleek; L. van Dam, Noord-Schermer: S. P. oord-Beemster; P. de maar; P. Fijen, Over- van Graft. Heerhugo- l. Jongert, Westwoud; Oostwoud: P. Kesteloo, Jb. Kooij, Hensbroek; Oostknollendam; J. C. jtompetoren; C. Kos, Kostelijk, Broek op G. Kraaij^ Zaandam; Venhuizen: "Joh. Lange- bekerk: J. Liefaart, van Meerveld. Nieu- A. Th. Mul, Stompe- l. Mulder. Noord-Beem- Muts. Middelie: W. J. Halfweg; M. Nauta. W. Noome. Midden- M. Otter. Hoorn; C. J. il. Broek op Langedijk; Middenmeer; D. Poot, ■er: Jb. Posch, Sijbe- K. H. Schagen. Twisk; ik Koog aan de Zaan; Zaandam: J. R. Swart, C. Vis. Berkhout; F. .msterdam: P. Wonder, Wijdenes, Sijbekar- ;en: 3. DONDERDAG 12 AKkil. PAGINA 3 Met donderend geweld breken de golven op de boeg van het machtige slagschip Missouri van de Amerikaanse Marine. Het schip door klieft de zee op weg naar de thuishaven, na dat het gedurende ope raties in de wateren om Korea vijandelijke doe len zowel aan de Oost als aan de Westkust van het schiereiland bestookt heeft. DE „MISSOURI" IN VOLLE ZEE (Van onze speciale verslaggever) Met een lenige tred het hoofd fier opgeheven stapte een blonde knaap, twee en dertig jaar oud, van de grasmat in het Olympisch Stadion. Henny Möring, hoogstwaarschijnlijk voor het laatst in zijn carrière van actief voetballer uitkomend voor een vertegenwoordigende ploeg had, er alle reden voor. Wat moet deze sympathieke speler door zijn hoofd geflitst zijn. De schoonste gedachten, die een voetballer alleen maar durft dro men, werden bij hem verwezenlijkt. Grandioos was zijn afscheid, zo indrukwekkend, dat vijf en vijftig duizend voetbalenthousias ten met een melancholische blik deze laatste gang gadesloegen. Henny Möring, door een fatale beenbreuk eertijds voor goed uit geschakeld voor het nationale team, veel meer voetballer dan de granieten Terlouw, was de held van de Nederlandse B-ploeg in een gevecht tegen grootmees ters op voetbalgebied. Geen vier kante centimeter Olympische voetbalgrond werd door deze knaap prijsgegeven. Met warme handschoenen aan, zorgvuldig ingevet en als bescher ming tegen de Nederlandse avond- koude voorzien van oorwarmers betraden de Braziliaanse gasten het veld. Toen echter scheidsrech ter Klaas Schipper voor beginnen blies, waren de wanten toever trouwd aan manager Pastinha's zorgen. Gelijk een wervelwind gingen de Brazilianen van start. Met een haast wonderbaarlijke baltechniek, gepaard aan een lichaamsconditie, die alleen door en door athleten kunnen berei ken, schoof de bal in razendsnelle vaart over de grasmat. Zo snel en zo verrassend soepel, dat de in groenwit spelende Nederlan ders telkens moesten misgrij pen. Maar in het centrum stond een speler, die zich niet van z'n stuk liet brengen. Zonder een spoor van gekunsteldheid greep deze beste stopperspil, die Neder land momenteel bezit, Henny Möring, tot op een tiende van een seconde nauwkeurig in. Deze aanvoerder begeesterde zijn ploeg. Meer en meer wonnen de overigen aan zelfvertrouwen en zo geschiedde het, dat na een klein kwartier spelen elf vastberaden knapen vochten voor wat ze waard waren. Piet Overbeek dartelde en draaide op zijn linkervleugel gelijk een overmoedige jongeling en met Dick Snoek vormde hij een vleugel, die plots aller aan dacht van Sao Paulo opeiste. (Advertentie) f Er Is werkelijk iets aan te doen. want U kunt even goed als elke andere huis vrouw. gaan profiteren van De Gruyter's 10% korfing. Nu. méér dan ooit tevoren, is die 10% korting een uit komst 1 Reken maar eens uit. wat U alleen al wekelijks op margarine gaat terugver dienen. De Gruyter's mar garine mei het wapen kost 54 cent. maar non elk pakje komt ruim 5 cent weer bij IJ terug Want voor 10 gulden aan cassa- hons wordt IJ één contante gulden uitbetaald. Zo helpt Gruyter IJ rondkomen mei minder geld. Dat alles ontwikkelde zich in amper vijftien minuten tot de basis van een zo spectaculaire eerste helft, die nimmer zal wor den vergeten. Kruidig dirigeerde een steeds zekerder spelende Dijkgraaf samen met Snoek de Nederlandse aanval. En al moch ten de B-ers dan ver in de scha duw staan bij de buitenlandse gasten, htm energie dwong res pect af. In de achterste gelederen had Möring een tegenwapen ge vonden voor de veel grotere snel heid van Sao Paulo: buitenspel. Even gemakkelijk als de Brazili anen speelden, lieten ze zich van gen door dit redmiddel in uiter ste nood. 10 voorsprong. In strijd met de krachtsverhou ding, maar verdiend voor zulk ijverig werken, gingen de Neder landers de rust in met een 10 voorsprong. Vier minuten voor half-time was deze goal verkre gen. Joop Heyster, nog niet rijp, maar wel een belofte, speelde 't klaar om in moeilijke positie toch een uitstekende voorzet te gever. en toen zorgde Snoek met een vlijmscherpe kopbal, laag naar de uiterste hoek, dat Mario's wanhoopssprong ijdel was. Tevo ren had linksbuiten Nivio reeds in de zesde minuut voor Sao Paulo een treffer gelanceerd, zo besmeurd door buitenspel, dat daarvoor geen genade bepleit kon worden. Oók voor dit werkelijke doelpunt had Overbeek reeds een maal in volle ren naastgeknald en vond een schot van deze ac tieve BVV-er iets later de lat op zijn weg. Show in perfectie. Met nog meer souplesse, in een nog hoger tempo, begon Sao Paulo de tweede helft. De groen- witten werden volkomen in el kaar gedrukt, maar met Mörings kwaliteiten als groot strateeg werd elk gevaar gekeerd. Tot in de zesde minuut linksbinnen Dur- val de Nederlandse verdediging zo uit positie speelde, dat zijn buurman Nivio door een groot gapend gat alleen maar meer raak kon schieten. In allerijl wer den Snoek en Quaadvliet naar achteren geschoven en eigenlijk was hierdoor het lot der Neder landers bezegeld. De druk werd te groot om aan de voorlinie vol doende aandacht te besteden. Benjamin Bibe kreeg in volko men vrije positie zo'n onverwach te schietkans, dat zelfs invaller Steiger, uitstekend doelverdedi- ger, de bal gans niet zag. Dat was ruim tien minuten voor het ein de en met een veilige winst voor ogen kwam Sao Paulo de laatste minuten tot zulk een weergaloos handig spel, dat van voetbal niet meer gesproken kon worden. Het werd één grote show van tech nisch kunnen, zo fijn beheerst uitgevoerd, maar ook zo ondoel matig, dat doelpunten niet meer telden. Toch bracht (aanvallende) spil Alfredo, twee minuten voor l,„t eindsignaal nog de stand op 1—3. is zes jaar geëist tegen een 22- jarige huisschilder uit Eindho ven, die vorig jaar te Weert zijn ex-verloofde met een dolkmes zodanig verwondde, dat haar le ven wekenlang ernstig werd be dreigd; werd drie jaar geëist tegen twee Amsterdammers ,die vorig jaar in Amsterdam de 70-jarige kassier van een coöperatief res taurant neersloegen, ernstig ver wondden en er met de kas van door gingen. Een van hen is, 25 jaar oud reeds tienmaal wegens diefstallen veroordeeld; werd gistermiddag een zesjari ge jongen te Moerdijk door een vrachtauto aangereden en zeer zwaar gewond; is gisteren een nieuw handels- accoord met Finland geparafeerd dat voorziet in een wederzijdse goederenruil ter waarde van 170 millioen over één jaar. Finland levert vooral hont en papier, Nederland o.m. chemische pro ducten, machines, textielproduc ten en schepen; behaalde Nederland gisteren de tweede prijs op het internationaal bakkersconcours te Dublin, na Schotland en vóór Engeland en België. Post voor de „Kota Inten" Post bestemd voor militairen aan boord van het troepenschip „Kota Inten" op weg naar Indo nesië, welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 12 April in Ne derland worden ter post bezorgd. Post bestemd voor uitreiking in de haven van aankomst uiterlijk op 23 April a.s. De brieven moeten alle worden gezonden aan het Veldpostkan toor te Djakarta, onder vermel ding: „Aan boord van het troe penschip „Kota Inten"." ACHTTIEN KERKEN IN BOEDAPEST GESLOTEN BOEDAPEST (K.N.P.). Naar Radio Vaticana meldt hebben de communistische autoriteiten te Boedapest 18 kerken gesloten. Als reden voeren zij daarbij aan, dat er niet genoeg 'priesters beschik baar zouden zijn om alle kerken te bedienen. f Advertentie) Het ligt op ieders tong I King's Cross is meer waard dan ze kost!" "still making friends (Van onze parlementaire redacteur) De algemene beschouwingen over de Rijksbegroting in de Eerste Kamer zijn als gevolg van de ongesteldheid van de minister-presi dent, maar ten dele uit de verf gekomen. Een belangrijk deel van de gemaakte opmerkingen bleef onbeantwoord en zal ook onbeant woord blijven, omdat de Senaat na het uitvallen van dr. Drees be sloot, om de debatten voor geëindigd te beschouwen. Verantwoord was dit besluit wel, omdat de punten die niet beantwoord werden toch ook weer bij de behandeling van de begrotingshoofdstukken ter sprake kunnen worden gebracht. Wel vragen wij ons af of dc Senaat ook al niet eerder tot deze erkenning had kunnen ko men. Nu blijkt immers achteraf dat onnodig beslag werd gelegd op de kostbare tijd van een be langrijk deel van het kabinet. Hoe dat verder zij: ons rest nu slechts de taak om een samen vatting te geven van hetgeen op deze zo abrupt geëindigde dag wel een wederwoord kon vinden. Daartoe behoorde niet de uit voerige beschouwing, die de heer Oosterhuis (P.v.d.A.), de voor-, zitter van het N.V.V., aan de loon- en prijspolitiek wijdde. Maar als er ook iets overbodig LEEUWARDEN Hei dorpje Murmekezijl werd in de late avond van 29 December j.l. in rep en roer gebracht. Een 37- jarige los werkman aldaar was niet geheel nuchter naar eigen verklaring had hij minstens 8 borrels op naar meester Visser geweest om over een oude schuld te praten. Er volgde een hevige twistrede, maar het eind van het liedje was, dat R. zijn schuld betaalde. De man ging naar huis en daar hoorde hij, dat de wachtmeester der rijkspQlitie H. de Breed een onderzoek instelde naar een on geval, hetwelk de vrouw van J. de Vries^ die met hem onder één dak woont, had getroffen, door een achteloos neergeworpen fiets op een smal, niet openbaar zand paadje. Verdachte liep direct op de wachtmeester toe en zeide: als je mij moet hebben, kom dan maar even mee. Maar meteen vloog hij de politieman naar de keel, die zich natuurliik ver weerde en terugsloeg. Zo ging het enige malen heen en weer. Verdachte kwam enkele malen in het prikkeldraad terecht: hij was zelfs weer zijn woning bin nengegaan. omdat hij zeide in het dijbeen geschoten te zijn. En ten slotte heeft de wachtmees ter ten einde raad hem nog eer» kogel door de mond gejaagd, die via de tong en de wang het li chaam weer verliet. Na ter plaat se verbonden te zijn is de getrof fene naar Groningen vervoerd, waar hij dertien dagen werd ver pleegd en toen vond hij het wel letjes. Hij nam de benen, voor dat de justitie hem kon meene men. Later is hij in Holland ge arresteerd. Wachtmeester De Breed was intussen door de ge hele familie aangevallen. Een zoontje gooide hem met een zak lantaarn naar het hoofd; dochter en moeder hingen hem aan de jas en verdachte zelf probeerde te slaan en te steken. Deze zaak werd gistermiddag voor de Leeuwarder rechtbank berecht. Verdachte ontkende de wachtmeester het eerst te heb ben aangevallen; integendeel, deze was begonnen en heeft ook geschoten voordat er wat was voorgevallen. Een mes of ander scherp voorwerp heeft hij, zo was zijn verweer, nooit gehan teerd en wat zijn buurman be treft. hierin speelde hem een oer- soonsverwisseling parten. Toen hij dan ook zag. dat hii met zijn Buurman de Vries aan het vech ten was, is hii er terstond mee opgehouden. Wachtmeester getuigt De wachtmeester als getuige gehoord zeide zich niet te kun nen verklaren, dat het eerste schot, dat als een waarschuwing bedoeld was, zo vroeg in de aan vang van de vechtpartij is geval len maar de getuigen stonden hierin aan de zijde van de ver dachte. Hij noemde verdachte een bruut, die wanneer hii ge dronken heeft, niet weet wat hij doet Toen Durk de Vries ver handmiddelen zou halen, kwam hij na enkele ogenblikken weer terug, maar nu met een bloedend hoofd. De eis Nadat de officier van Justitie een aanvulling op de dagvaar ding had gegeven, zeide hii in zijn requisitoir, dat deze ver dachte zich in zijn strijd tegen <Je politie heeft laten assisteren door zijn gehele gezin. Zoiets zegt ge noeg." Duister is het moment, waarop het eerste schot moet zijn gevallen, maar voor spreker is dit niet belangrijk omdat vast staat, dat verdachte met het vechten is begonnen en steeds getracht heeft de wachtmeester te slaan en te steken. Dat de heropening van de vergadering werd, op voorstel van de voorzit ter, besloten om het algemene debat over de Rijksbegroting voor gesloten te beschouwen. Ver schillende nog niet door de mi nister-president besproken pun ten zouden straks bij de verschil lende hoofdstuken ter sprake kunnen komen. De communisten hadden eerst nog bezwaren tegen dit besluit gemaakt. Naar het A.N.P. later van de zijde van het ministerie vernam, was het gedwongen onderbreken van de rede van dr. Drees alleen te wijten aan een, bij de minis ter wel eens meer optredende, acute lichte maagstoring. Voor enige ongerustheid bestond in geen enkel opzicht reden, aldus deze mededeling. VENLO. Gistermorgen zijn twee mannen om het leven ge komen toen een kist met voor vernietiging bestemde munitie ontplofte. De slachtoffers waren de 39-jarige chauffeur bij de hulpverleningsdienst Venlo, Schoeren, en zijn 46-jarige helper Klaassen. S. was vader van veer tien kinderen, K. van vier. S. en K. waren bezig een kist met mu nitie van een vrachtauto te tillen toen deze ontplofte. Een andere helper werd licht gewond. NEDERLANDSE ATOOM DESKUNDIGEN NAAR OSLO Zoals bekend zullen op 12, 13 en 14 April in Oslo besprekingen worden gehouden over weten schappelijke samenwerking op atoom-physisch gebied tussen Noorse en Nederlandse natuur kundigen. Van Nederlandse zijde worden deze besprekingen gevoerd door prof. dr. H. A. Kramers (Leiden), prof. dr. J. M. W. Milatz (Utrecht) en prof. dr. C. J. Bakker (Am sterdam), aan welke groep als secretaris is toegevoegd dr. W. J. Beekman. (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president dr. Drees maakte gistermiddag tegen het middaguur in de Eerste Kamer een aanvang met de beantwoor ding van de Dinsdag bij de alge mene beschouwingen over de Rijksbegroting gemaakte opmer kingen. Na ongeveer een uur aan het woord te zijn geweest, onder brak hij zijn rede voor de ge bruikelijke middagpauze. Tijdens deze pauze kreeg dr. Drees een lichte duizeling, maar wenste toch zijn rede, na heropening van de vergadering, voort te zetten. Na enkele minuten het woord te heb ben gevoerd, moest hij de voor zitter echter verzoeken om de vergadering te schorsen. „Ik heb mijn best gedaan", aldus dr. Drees „maar ik voel mij niet in staat om mijn rede nu voort te zetten". Vergezeld door minister Lieftinck verliet de minister-president daarop de vergadering om zich huiswaarts te begeven. Hij zag zeer bleek, maar weerde toch de hulp af, die men hem van vele kanten wenste te bieden. Na de wachtmeester zich het geval chronologisch niet geheel meer herinnert is ook begrijpelijk, daar de man op lijfsbehoud was bedacht. Volgens spreker staat ook de poging tot zware mishan deling op de buurman vast. Hij eiste ten slotte een gevangenis straf van een jaar en zes maan den onder aftrek van preventief, daar het niet de eerste maal is. dat verdachte aldus tegen de po litie optreed. Eerder heeft hij getracht een politieman in de vaart te werpen. Verdediging De verdediger, rar. Huizinga, kwam tot de conclusie, dat de ter» laste gelegde punten geen voldoende grond voor een ver oordeling opleveren, daar niet vast staat flat verdachte is be gonnen te vechten, niet vaststaat dat hii een mes heeft gebruikt. Maar wel staat volgens pleiter vast. dat de wachtmeester heeft geschoten, ook voordat daartoe redenen aanwezig wareji. Indien hier ernstige dingen zijn ge schied, dan is dat geweest aan de kant van de wachtmeester Plei ter concludeerde tot vrijspraak subsidiair ontslag van rechtsver volging en drong aan op directe invriiheidsstelling. Na in raad kamer te zijn geweest deelde de president mee. dat daartoe geen termen aanwezig zijn gevonden. In zijn repliek kwam de offi cier op tegen de aantiiging aan het adres van de wachtmeester. Deze heeft z.i. in het volste recht van de uitoefening van ziin functie gebruik gemaakt van ziin vuurwapen, toen hem geen an dere wegen meer open stonden. MUMITIFRMIMFR VOORKWAM ERNSTIGE EXPLOSIE LUNTEREN. Naar eerst nu werd vernomen, ontstond Maan dagmiddag brand in een oude Duitse bunker in de omgeving van het vliegveld Deelen die in gebruik is bij de hulpverlenings dienst. Er lag ongeveer 90 ton munitie in opgeslagen en het ge vaar voor een explosie was groot. Door het dapper optreden van een munitieruimer, de heer C. Pijnen burg, die met een schuimblusser de vlammen bestreed werd echter een ramp voorkomen. De brand ontstond waarschijnlijk door broeiing in een partij vuurwerk die ook tot de inventaris van de bunker behoorde. Naar aanleiding van het be richt over een klacht van de heer K. J. Caris te Amsterdam, welke hij indiende bij de Procureur- Generaal bij de Hoge Raad in verband mét een belastingzaak deelde de advocaat-generaal bij de Hoge Raad Prof. Mr. G. Langemeijer ons thans mede, dat zijn brief aan de heer Caris niet geheel juist was weergegeven. De strekking daarvan was geen andere, dan de heer Caris, die zich ten onrechte tot hem had ge wend, te wijzen op de mogelijk heden, die hem naar ons recht openstaan. De gegrondheid van zijn klachten bleef daarbij geheel en uitsluitend voor zijn verant woording. SAO PAULO SPEELDE OOK IN DUITSLAND Terwijl Sao Paulo in het Olym pisch Stadion te Amsterdam de strijd aanbond tegen het Neder lands B-elftal, speelde te Essen een ander team van Sao Paulo tegen de Westduitse eerste klas- ser Rotweiss. De Duitsers won nen de wedstrijd met 51, nadat zij bij rust reeds een 21 voor sprong boekten. was geweest, dan zou het ook zeker dit wederwoord geweest zijn. De rede van de heer Ooster huis was een zuivere herhaling van de interpellatie-Nederhorst aan de overzijde van het Binnen hof. De aangekondigde maatrege len in zake de prijsbeheersing waren z.i. onvoldoende, omdat de winstmarges niet te controle ren zouden vallen. Beproefde men zulks toch dan waren hier voor, naar de mening van de heer Oosterhuis, zelfs meer amb tenaren nodig dan voor een ge detailleerde prijsbeheersing. Ten aanzien van de loonpolitiek snrak de voorzitter van het NW de hoon uit. dat het nieuwe over leer tot resultaat zou hebben, dat samenwerking tussen Overheid en vakbeweging mogelijk bleef. Wie het gevaar van de huidige situatie onderschatte. speelde met vuur. Nieuw-Guinea. Onder de punten, die de mi nister-president nog wel kon be antwoorden, was de kwestie Nw.- Guinea wel de voornaamste. Des morgens had de heer Algera (AR) zich nog aangesloten bij de me ning die de heer Jonkman (PvdA) de avond tevoren had ontwikkeld en die hierop neerkwam, dat 't toch eigenlijk niet aanging, dat een regering er in deze geen eigen standpunt op na zou houden. De minister-president erkende, dat zulks een zeer vreemde figuur was. Maar men kon hiervan deze regering geen verwijt maken. Bij de onderhandelingen tijdens de kabinetsformatie, bleek, dat noch voor het ene, noch voor het an dere standpunt een meerderheid zou zijn te vinden. En omdat men de crisis toch niet tot in het on eindige kon rekken, moest toen wel besloten worden om deze aangelegenheid, die toch geblok keerd was, maar te laten rusten tot zij zichzelf weer zou aandie nen. Zóu zulks het geval zijn, dan zou de regering zich eerst zelf een mening moeten vormen om die vervolgens aan de Kamer te kunnen voorleggen. De wens van de heer Kolff(CH) dat de regering ook ten aanzien van de Belgische kanalenkwestie geen enkele stap zou doen zonder hierin eerst de Kamer te kennen, meende de minister-president niet te kunnen inwilligen. Deze aan gelegenheid moest ongetwijfeld met grote voorzichtigheid behan deld worden en ook stond de regering duidelijk voor ogen, dat de oplossing sléchts gelegen kon zijn in een complex van maatre gelen, waarin ook de Nederlandse belangen afdoende gewaarborgd worden. Maar zij moest zich toch wel de vrijheid voorbehouden om voorlopige besprekingen te voe ren, indien haar zulks gewenst mocht voorkomen. Over de kabi netsformatie kon de minister president geen nieuwe gezichts punten meer openen. De dader van de aanslag op het vorige ka binet wilde hij niet helpen zoe ken. Hij bevond zich in elk ge val niet in deze Kamer. Dat die Kamer niet in de formatie-be sprekingen was betrokken vond de minister-president minde) vreemd dan de heer Kropman (KVP). Ook in het verleden was er steeds de nadruk op gelegd, dat overeenstemming moest wor den verkregen met de direct ge kozen tak van de Volksvertegen woordiging. Onder dezelfde historische be lichting oordeelde de minister president ook milder over de lange duur van de kabinetsfor matie. Bij het afstemmen van de Vlootwet en het Gezantschap bij het Vaticaan waren de moeilijk heden niet minder groot geweest. We moeten dus toch maar niet wanhopen aan de doeltreffend heid van ons parlementaire stel sel. waaruit toch een man is voortgekomen als de huidiee mi nister-president. wiens plichts getrouwheid eenvoudie maar niet minder treffend tot uitdrukking' kwam toen hii tot slot zei: ..Ik heb miin best gedaan, meneer de voorzitter, maar nu moet ik toch verzoeken om de vergadering te schorsen." Onze beste wensen voor ziin snoedig herstel. Dreigende staking op steenfabriek Er dreigt op 16 April een sta king van het 160 man tellende personeel van de steenfabriek Robert Tewindt te Kerkdriel als gevolg van een conflict over de uitbetaling van de 5 pet. loons verhoging van 1 Jan. 1950. Be middelingspogingen van de Stich ting van de Arbeid liepen giste ren vast. Het conflict loopt over de uurloon-werkers. VATICAANSTAD (KNP). Z. H. de Paus Pius XII heeft Maandag de beide Poolse bis schoppen, mgr. Stephan Wyszyn- ski, aartsbisschop van Gnesen en Warschau en primaat van Polen, alsmede mgr. Michael Klepacs, bisschop van Lodz, die voor hun „ad-limina" bezoek in Rome ver toeven, in audiëntie ontvangen. In een onderhoud, dat zeer lang duurde, bespraken de H. Vader en de beide Poolse bisschoppen de godsdienstige situatie in Po len. De N.O.B.-Wegtransport is een verwoede actie begonnen tegen de voorgenomen verdere verho ging van de belasting op motor rijtuigen. Dinsdagavond sloeg voor IJmuiden een brulboei los, dreef weg „om-de-Zuid" maar gis termiddag op de stroom weer terug. Een loodsboot hield de boei aan. Tussen Ulm en Stuttgart ontspoorde Dinsdag avond een goederentrein en blok keerde de hoofdsporen. De D- trein uit München kwam daarom vier uur te laat in den Haag. De totale productie-capaciteit van van Gelders Papierfabrieken zal door het gebruiken van een nieu we machine tot 200.000 ton per jaar worden opgevoerd. Men wil ook pogen de nacht van Zater dag op Zondag weer in de werk tijd op te nemen. Mej. J. Hol- dinga in Naarden is Maandag 50 jaar in de huishouding op de boerderij „Ridderhoeve" aan het Naardermeer. Ze is nu 73 jaar. Dr. Marshall W. S. Swan, de vroe gere directeur van het Ameri kaans-Zweedse Historische ge nootschap is Coulter D. Huyler opgevolgd als directeur van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in den Haag. De Parijse chan- sonnière Micheline Grandier die in 1937 aan de Rue de Ponthieu de „Cing a neuf" oprichtte, is in ons land gearriveerd. Ze zal op treden voor de radio en televisie. Maandag gaat het eerste voor Israël gebouwde vrachtschip in R'dam te water. Dezer dagen zal ook de Philips-fabriek in Israël de eerste lampen op de markt brengen. Bij het verlaten van zijn ministerie voor het uitspreken van zijn begrotingsrede in het Lagerhuis, werd de Engelse minister van Financiën, Hugh Gaitskell, opgewacht door een legertje persfotografen, die hem en het beroemde koffertje wilden „knippen". Minzaam lachend toont de minister het voorwerp met de op dat ogenblik nog geheime inhoud. r f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3