Nieuw Triomfale intocht wacht generaal Mac Arthur Maandag vertrek uit Tokio Prins Bernhard in triomf per postkoets door Santiago Enorm bouwprogramma van Shell tankschepen Vrachtvervoerders hielden felle demonstratie Wapenhulp Ondertekening plan-Schuman niet vóór Dinsdag verwacht EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Prins per postkoets door Santiago Ook uitnodiging van de Philippijnen Republikeinen zijn volop in actie Stormachtig enthousiasme der Chilenen Opnieuw komen 100 Nederlanders vrij Scheepsberichten 46 tankers, in totaal bijna 900,000 ton, kosten ongeveer 450 millioen Nederland bouwt er vijftien Tegen verhoging motorrijtuigbelasting Joego-Slavië vraagt het Westen wapens Bussen blijven rijden Luchtgevechten woedden boven Korea Conferentie begon gisteren Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—: familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. - Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietfoank Noordhollands Dagblad I Buiten God is 't nergens W veilig. (Vondel) HET FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 13 April 1951 46e Jaargang No. 12142 Kantorens HOORN. Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 HET LAND van Tito, Joego slavië, heeft wapenhulp gevraagd aan het Westen. In de situatie, waarin Joego-Slavië verkeert, in een stormhoek van de wereld, omgeven door satellieten van de Sovjet-Unie, zal deze hulp waar schijnlijk wel op haar plaats, en dus gerechtvaardigd zijn. Voor zover dit politieke en stategische overwegingen betreft, zullen de Westerse democratische mogend heden dit wel kunnen oplossen. Wij zullen het aan hen over moe ten laten! Maar behalve politieke en stra tegische, gelden er ook nog ande ren, bijzonder in dit geval. Joego- Slavië is een land, dat communis tisch wordt geregeerd. Het mag zich dan van Rusland willen af wenden en niets willen weten van de slavendiensten aan het Sovjet-imperialisme, dat anderen noodgedwongen zo naarstig de hielen likken: ook in Joego-Slavië viert de dictatuur van de commu nistische terreur hoogtij. Joego-Slavië is geen land, waar de vrijheid van de menselijke persoonlijkheid wordt geëerd, geen land, waar vrijheid van godsdienst en geweten, vrijheid van meningsuiting, vrijheid van drukpers en al die andere vrij heden bestaan waarvoor de be schaafde naties de laatste oorlog hebben gevoerd en die in het Handvest van de verenigd© vol keren zijn vastgelegd. Wij willen maar zeggen, dat er nu, wéér, eens een goede gelegen heid bestaat voor de Westerse landen, die toch christelijke lan den willen zijn bovendien, om, indien zij menen, tot het verlenen van wapenhulp aan Joego-Slavië te moeten overgaan, daaraan die voorwaarden te verbinden, welke redelijkerwijze verwacht kunnen worden van landen, die op het standpunt van het Internationale Handvest en van de Rechten van de Mens staan. Daarvoor, en daarvoor alléén, zou wapenhulp gerechtvaardigd zijn. En men zegge nu niet, dat de Westerse mogendheden zich daar mede zouden inlaten met de bin nenlandse aangelegenheden van 'n ander land. Voor zover dit "t ge val' zou zijn, geschiedt dit zeker niet op ongerechtvaardigde wijze, omdat van het vaststellen van in ternationale regelingen, als in het Handvest, verwacht dient te wor den, dat de betrokken ianden zich daaraan houden. Indien Joego-Slavië zich niet bij die betrokken landen rekent, staat toch niettemin vast, dat wa penhulp van landen, die dat Handvest wél erkennen, slechts gegeven kan en mag worden aan landen, die zich aan die algemene beginselen van de verenigde vol keren willen houden. Dat is tot nog toe met Joego- Slavië niet het geval. Dus moe ten wij nu eens opletten, wat het christelijke westen zal doen. Wa penhulp aan het land van Tito kan nuttig en nodig zijn en doel treffend voor de algemene ver dediging van de vrijheid tegen het gevaar van overheersing van het sovjet-communisme, maar dan dienen daaraan ook de voorwaar den te worden gesteld, dat Joego- Slavië zelf de grote vrijheden van de verenigde volkeren erkent en doorvoert! Die hulp zou anders ongerecht vaardigd zijn en een aanfluiting voor het hoge en grote doel, waarvoor de Verenigde Naties zeggen te strijden! TOKIO. Het persconcern van Hearst en andere aanhangers van generaal MacArthur hebben hem uitgenodigd een „triomfale intocht" in Los Angeles, Chicago en New York te houden als sein voor grootscheepse openbare aanhankelijkheidsbetogingen, aldus wordt uit gezaghebbende bron vernomen. De generaal zou dit voorstel in overweging genomen hebben en men acht het waarschijnlijk, dat hij er op in zal gaan. Naar in Washington werd ver nomen zal MacArthur' a.s. Maan dagochtend te 5 uur plaatselijke tijd met zijn echtgenote en zijn zoon nitTokio naar de Verenigde Staten vertrekken. Donderdag avond verliet hij zijn hoofd kwartier in het Daitsji-gebouw voorgoed. Voor het gebouw stond een grote zwijgende menigte. De generaal leek enigszins opgewon den en trok zenuwachtig aan zijn pijp. Luit.-generaal Ridgway en de Amerikaanse minister voor het leger Frank Pace kwamen giste ren, zonder enig eerbetoon op verzoek van Ridgway uit Ko rea in Tokio aan. Ridgway had onmiddellijk daarna een onder houd met MacArthur in diens particuliere woning in de voor malige Amerikaanse ambassade en vertrok daarna direct weer per vliegtuig naar het front. President Quirino van de Phi lippijnen heeft MacArthur uitge nodigd, naar zijn land te komen waar hij in 1941 het schier eiland Bataan verdedigde en van 1935 tot 1937 militair adviseur van president Quezon was. „Uw aanwezigheid onder ons zou het moreel van onze bevolking zeer verhogen", aldus Quirino. In Washington werd vernomen dat Truman Maandag j.L zijn be sluit nam o.m. na overleg met Acheson, Marshall en generaal Bradley, voorzitter van de chefs van Amerikaanse generale staven. Volgens James Reston, de di plomatieke medewerker van de „New York Times" beschikt Tru man over meer dan voldoende geheim bewijsmateriaal om het door hem aan MacArthur ver leende ontslag te rechtvaardigen, indien deze gebeurtenis tot een nationaal Amerikaans vraagstuk zon komen. De democratische senator Kerr heeft aangekondigd dat hij alles in het werk zal stellen om te ver hinderen dat MacArthur een toe spraak tot het Congres houdt. Kerr zou dat onverstandig vinden en acht het beter dat de generaal voor een auditie van een com missie verschijnt. Als Kerr slaagt zullen de republikeinen een van de grootst beschikbare zalen hu ren en een partij vergadering be leggen, waar iedereen uitgenodigd zou worden. De republikeinen hebben een scherpe resolutie aangenomen volgens welke Truman's regering evenmin in staat is gebleken de vrede te handhaven als een oor log te voeren. FILMAANBOD VOOR MACARTHUR HOLLYWOOD De film producer Tom McGowan heeft generaal McArthur te legrafisch gevraagd, of hij de hoofdrol wil spelen in 'n film „The Square Needie" over een officier in de tweede wereldoorlog, wiens militaire optreden wordt belemmerd door politieke richtlijnen uit Washington. McGowan heeft MacArthur hiervoor drieduizend dollar per week aangeboden. „De beroemde schrijver Samuel Taylor zal de rol herzien, opdat zij onze geliefde ge neraal volkomen waardig zij", aldus het telegram. „Zijn thans de fundamenten ge legd voor een Truman-Acheson- Marshall triumviraat voor een super-München?" In de resolutie vragen de repu blikeinen zich voorts af of de Amerikaanse militaire leiders in Europa, met inbegrip van Eisen hower, thans zouden moeten zwijgen als ze het niet met de regering eens zijn. Te San Gabriël in Califörnie werd Woensdag een pop waaraan een kaart was bevestigd met de naam van Truman opgehangen aan de vlaggestok van een uni versiteitsgebouw. Trnmans rede. In zijn radiorede heeft Truman met nadruk verklaard dat de commandowisseling in het Verre Oosten geen enkele wijziging brengt in de politiek der V.S. De strijd in Korea zal krachtig en vastbesloten worden voortgezet. „Wij zijn te allen tijde bereid om te onderhandelen over een vrede in dit gebied", aldus Tru man, „maar niet om een politiek van verzoening door concessies te voeren. Wij strijden om het hoofd te bieden aan een schandelijke agressie en pogen te beletten dat het conflict zich tot andere ge bieden zal uitbreiden. Maar wij moeten tegelijk de militaire actie zo voeren, dat de veiligheid van onze troepen is verzekerd". Volgens Truman zou niets de ambities van het Kremlin zozeer dienen dan een verwikkeling, van de V.S. strijdkrachten in een grootscheepse oorlog met rood- China. „Het besluit om generaal Mac- Arthur van zjjn functie te ont heffen is mij heel zwaar geval len", aldus Truman. „De zaak van de wereldvrede is echter belang rijker dan die van de enkeling". Be huiswerken te Harlingen aan het einde van het nieuwe kanaal, dat van Groningen over Leeuwarden loopt, zijn nagenoeg voltooid. Zij vormen een onderdeel van de wer ken ter verbetering van de vaarwegen in Fries land. Een overzicht van de nieuwe sluizen, welke op 30 Mei a.s. officieel geopend zullen worden. Links de 12 meter brede, en rechts de 6 meter brede sluis. De Kroningssteen, die vorig jaar uit de Westminster Abdij te Londen werd weggenomen, is Woensdag door onbekenden naar de Arbroath Abdij in Forfarshire in Schotland gebracht. Onder politietoezicht werd vervolgens de steen naar het politiebureau van Forfarshire vervoerd. Telefoto A.N.P. SANTIAGO. Duizenden Chi lenen hebben Woensdag in hun enthousiasme Prins Bernhard, lie een krans legde bij het monument van de bevrijdingsheld O'Higgins, bijna onder de voet gelopen. Na een parade van de landmacht verbrak de menigte het cordon en stormde op de gasten af. Een man sloeg beide armen om de Prins en omhelsde hem, waarbij hij zich uitputte in hoffelijkheden jegens Nederland. Vele Chilenen wilden zijn voor beeld volgen, doch de politie wist enige meters terrein te winnen. Dit was echter niet voldoende om de Prins ruimte te laten om in zijn auto te stappen. Het gehele gevolg, een cameraman en een journalist inbegrepen, vormde daarop een soort lijfwacht door een keten te vormen. Oudere Chilenen zeggen, zich niet een zo groot enthousiasme voor een buitenlandse gast te kunnen herinneren. Overal waar Prins Bernhard verschijnt staan duizenden langs de wegen, op balcons en daken. Des middags maakte de Prins een rit naar de Poloclub van Santiago. Deze rit zal hem nog lang heugen, want hij werd ge maakt in een met vier paarden bespannen postkoets waarin de Prins op de bovenste verdieping UIT RUSSISCHE KRIJGSGEVANGENSCHAP 's GRAVENHAGE Van offi ciële Russische zijde te Berlijn is aan de Nederlandse militaire missie ter plaatse medegedeeld, dat daar binnenkort een groep uit Russische krijgsgevangen schap ontslagen Nederlanders verwacht mag worden. Van Russische zijde is mede werking toegezegd om deze groep die vermoedelijk uit ca. honderd man zal bestaan via Helmstedt rechtstreeks aan de Nederlandse autoriteiten over te dragen. De namen der thans vrijgela ten Nederlanders zijn nog niet bekend. Indrapoera, Djakarta-Rotter dam, heden 16 uur te Rot terdam verwacht. Blitar, Djakarta-Rotterdam, passeerde 11 April Straat Messina. Kota Inten, Rotterdam-Nieuw Guinea, passeerde 11 April 24 uur Gibraltar. Mapia, Surabaja-Amsterdam, passeerde 11 April Minicoy. Madoera, Djakarta-Amster dam, passeerde 12 April Majorca. New Australia, Djakarta-Am sterdam, 12 April te Co lombo. Willem Barendsz, 16 of 17 April te Amsterdam ver wacht van Kaapstad. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam-Sydney, pas seerde 12 April Elba Cap Rode Zee. Sibajak, Djakarta-Rotterdam, 12 April van Port Said. voorop had plaats genomen. Loeiende politiewagens hielden de weg voor de uit vier Jcoetsen bestaande stoet vrij. In Nederland zal men dit kleurrijke tafereel binnenkort in het Nederlandse Wereldnieuws kunnen zien. De opnamen werden gemaakt door luit. ter zee Wassenburg. Een dame achter het stuur van een auto, had zó naar de hoog gezeten Prins gekeken, dat zij het stuur vergat en een andere auto pardoes ramde. Op een hoog gebor-v hadden zich tientallen mensen op het dak verzat en zwaaiden met de vlag der Ver enigde Naties. Een Chileens mi nister merkte op, dat het leek of de Chilenen meer royalisten dan republikeinen zijn. Jhr. H. G. A. Quarles van Ufford, algemeen procuratiehou der van de Bataafse Petroleum Maatschappij, speciaal belast met scheepsaangelegenheden, kondigde gisterenmiddag een bouwprogramma voor 41 tankers aan van ieder 18000 ton laadvermogen en van 5 supertankers van 28000 ton. De bouw kosten zullen ongeveer 450 millioen gulden bedragen. Van dit programma zullen door Wilton Feijenoord Schiedam twee 13.000 ton turbo-electrische sche pen worden gebouwd en twee 18.000 tons enkelschroefs-turbine- schepen. De Rotterdamse Droogdok Mij. en de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw-Mijin Amsterdam bouwen ieder vier 18.000 tons enkelschroefs-turbine schepen en de laatste bovendien één 28.000 tons turbineschip. Bij P. Smit Jr., Rotterdam, is een order geplaatst voor twee 18.000 tons tankers. Alle schepen zijn van geheel nieuw type en worden gebouwd zowel in Neder land als in Engeland, volgens een door de Shell ontworpen standaard-systeem. In totaal 15 schenen worden dus in Nederland eehouwd en 31. waarvan 4 simertankers. on En gelse werven. De schenen van Nederlandse werven zullen in de toekomst on der Nederlandse viae varen. Ze zullen tussen eind 1952 en eind 1955 worden afgeleverd De Shell beschikt op het ogen blik over een eigen en gechar terde vloot van 4.5 millioen ton, waarvan een half millioen onder Nederlandse vlag vaart. Het nieuwbouwprogramma betekent niet geheel en al een uitbreiding, omdat enige oudere en minder efficiënte schepen op den duur uit de vaart genomen zullen worden. Naar voorlopige schat ting zal op elk der nieuwe sche pen een bemanning van 14 offi cieren en 38 manschappen nodig (Van onze verslaggever) DEN HAAG. Meer dan 1000 leden van de Nationale organisatie voor het Beroeps- goederenvervoer Wegtransport demonstreerden gisteren tegen de voorgestelde 30 pet. verho ging van de Motorrijtuigbelas ting. Hun vrachtauto's ver sperden het Lange Voorhout, zijzelf vulden Pulchri Studio en het inderhaast bijgehuurde Diligentia. Hun voorzitter, de heer E. van Donkelaar liet felle critiek horen op de belastingheffing op het wegvervoer, „dat de overheid vleugellam wil maken om het zieke spoorwegbedrijf te helpen". Hij noemde de huidige benzine belasting waarbij van iedere f 100.voor benzine f 55.in de schatkist vloeit „krankzinnig". Het is een schreeuwend onrecht BELGRADO. De Joegosla vische regering heeft bij monde van een hoge functionaris van het ministerie van Buitenlandse Za ken bekend gemaakt, dat zij van de Westelijke mogendheden hulp tracht te verkrijgen ter verster king van de Joegoslavische wa penindustrie en dat zij wapens van deze mogendheden wil kopen. Als redenen voor het Joego slavische verzoek verwees de woordvoerder naar de „intensieve herbewapening" van Hongarije, Roemenië en Bulgerije „in strijd met de vredesverdragen" en ook naar de „bedreiging van de Joego slavische nationale veiligheid door het toenemend aantal incidenten, die aan de Joegoslavische gren zen worden uitgelokt. „GEEN VORDERINGEN" PARIJS. De plaatsvervangers van de ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier heb ben Donderdag hun besprekingen voortgezet. Een westelijke woord voerder verklaarde, dat er geen vorderingen waren gemaakt. dat 20 pet. van de vrachtprijs voor het vervoer per vrachtauto thans uit belasting bestaat. Het wegvervoer heeft sedert 1932 aan fiscale lasten meer dan een mil liard opgebracht. Binnen 5 jaar zal dat bedrag tot 2 milliard ge stegen zijn. Voor een 5 tons vrachtauto moet tegenwoordig aan bijzondere heffingen alleen al f 3000.per jaar worden op gebracht; voor een 12 tons trailer f 5000.Spoor- en watervervoer blijven van dergelijke heffingen vrij. Het wegvervoer transporteer de in 1949 ongeveer 120 millioen ton goederen, 72 pet. van alle ver voer in c-.s iand. Belastingverho ging zal onvermijdelijk tot stij ging van de prijs der eerste le vensbehoeften leiden. Alleen de overweging dat ons land daardoor in de grootste moeilijkheden zou geraken, houdt ons van staking terug, aldus riep spr. uit. Eenstemmig nam de ver gadering tenslotte een motie aan waarin de Tweede Kamer wordt verzocht het voorstel tot verho ging te verwerpen. zijn, zodat het varend personeel een belangrijke uitbreiding zal ondergaan, temeer, omdat bij in tensief gebruik dezer moderne schepen wisselbemanningen no dig zijn en jonge officieren re gelmatig verlof voor verdere studie moeten hebben. In de meeste der 18.000 tons tankers wordt een nieuwe, aan het aardolievervoer aaneenaste in Engeland ontwornen stoomtur bine voor aandriiving toegenast. Deze zal door Nederlandse bedrii- ven in licentie kunnen worden gebouwd. Van belang is. dat men voor brandstof van diesel on zware olie overgaat. OOK IN ZOMERDIENST N.S. (Eigen bericht) LEEUWARDEN. Ook bij de invoering van de zomerdienst van de N.S. in Mei a.s. zullen de treinen tussen Leeuwarden Sneek en Staveren vervangen blijven door bussen, aldus verne men wij heden van welingelichte zijde. Hierbij wordt opgemerkt, dat ook op andere trajecten, waar de bussen momenteel de treinen vervangen, zoals ten Noorden van Groningen, deze toestand blijft gehandhaafd. Een en ander zou veroorzaakt worden door de blijvende kolen- schaarste. WESTERLING DOOR TH I ESSEN GEDAGVAARD Ten verzoeke van J. Thiessen Jr. te 's-Gravenhage is Wester ling gedagvaard om op Dinsdag 12 Juni a.s. des voormiddags 10 uur bij procureur te verschijnen ter rechtzitting van de Haagse Rechtbank in verband met uitla tingen, die naar eisers oordeel beledigend zijn, subsidiair een onrechtmatige daad opleveren. EPIDEMIE VAN POKKEN EN TYPHUS TOKIO. In het Noordwesten van Korea, dichtbij de Mandsjoe- rijse grens zouden gisteren de grootste luchtgevechten hebben gewoed sedert het uitbreken van de oorlog. 220 toestellen zouden er aan hebben deelgenomen. 22 „Mig" jachtvliegtuigen zou den zijn vernield of beschadigd. Aan een der gevechten namen 72 Amerikaanse „Sabre" en „Thun der" straalvliegtuigen en 80 Mig- straaljagers deel. Alle Amerikaan se vliegtuigen zouden ongedeerd zijn teruggekeerd. Een Zuid-Koreaanse patrouille is Jansong binnengedrongen, 40 km van de 38ste breedtegraad. In Noord-Korea zijn omvang rijke epidemieën van pokken en typhus uitgebroken onder de Noordelijke legers en de burger bevolking. Ook in Zuid-Korea zijn gevallen van deze ziekten onder vluchtelingen geconstateerd. waar dat orgaan zal zetelen (Luik en Luxemburg zijn genoemd). Men gelooft in Duitse kringen te Parijs niet dat het uitstel van do ondertekening van het plan tot volgende week het gevolg is van politieke moeilijkheden. Adenauer, die voor de aanvang van de conferentie een telegram ontving van de Amerikaanse Hoge Commissaris John McCloy, waar in deze hem zijn beste wensen deed toekomen, had Woensdag avond een bespreking met Schu- man waarbij alle problemen van de Frans-Duitse betrekkingen aan de orde zijn gekomen, alsmede de internationale kwesties waarbij beide landen belang hebben. Adenauer zou met nadruk heb ben gewezen op de noodzaak van het omzetten van het huidige be zettingsstatuut in een tweezijdig veiligheidsverdrag en een uiteen zetting hebben gegeven over Duitslands economische moeilijk heden, die vooral in verband staan met de export van steen kool. Ook gisteravond voerden beide autoriteiten onderlinge bespre kingen. PARIJS. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft verklaard, dat hij niet verwacht, dat het plan-Schu man vóór Dinsdag zal worden ondertekend. Gistermiddag begon op zijn ministerie de conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken van de zes landen die aan het plan deelnemen. Zij vergaderden gedurende twee en een half uur achter gesloten den- ren. De besprekingen worden van daag voortgezet en zullen dan handelen over de samenstelling van de Assemblee voor het plan, de bevoegdheden van de Raad van ministers en de wijze waarop het Hoge gezagsorgaan zal wor den samengesteld. Voorts zal wor den gesproken over de plaats t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1