Nieuw Slechts door een wonder zijn nog opvarenden te redden K.V.P.-fractie is ontstemd over de gezinspolitiek van de regering Voortgezette looncompensotie als de prijzen blijven stijgen Plan-Schuman ondertekend ïders hand! ornse plassen edreigd EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Weer de prijzen achterna? DE GEZONKEN BRITSE^ DUIKBOOT Nog zuurstof tot Vrijdag De heer Andriessen deelt mede: Ook crrtiek op het beleid van minister in 't Veld Arthur Vandenberg overleden Geen extra rantsoen veevoeder Veiligheidspact voor de Stille Zuidzee Duikers staan klaar Kleine kinderen onder vrachtauto K.V.P.-CONGRES op 20 en 21 October 22 K.A.B.-treinen naar Feijenoord Kroniek en Kritiek OPNIEUW LOON- EN PRIJSOVERLEG Engeland ontbrak.... „In nader te bepalen vorm Verbruiksbeperking niet meer dan 5 pet. MacArthur te Washington EEN UNOX LEKKERNIJ - SLECHTS 45 CT t 4 "EGELS) aanbiedingen h aanbiedt kp. een klamp pl.m. I kg. ruiterhooi. Gebr. yper, Oosterzij 32 te iloo. kp. een kinderstoel Iltus bontcollier, tuss. uur, Aostastraat 32, iloo. kp. goed onderh. kin- nvagen. Zocherstr. 18, kmaar. kp. ovale mah. tafel ruilen voor vierk. ta- Staringstr. 12, Alk- lar. kp. L g. st. z. electr. ismach., 120 volt. J. rks, Frieseweg 1, Alk- lar. OVERVLOEDIGE INTENGROEI oornse plassen, welke regelmatig vele tien toeristen aantrekken, ir een snelle aanwas ilanten bedreigd. Met a van het Giethoornse 'ermoedelijk van dilu- >rong is, zijn deze ontstaan door verve- jij de hoge waterstand k een verlandingspro- eld. Sedert ruim der- >rdt het gebied in de verijsel echter op een laag peil afgemalen, le groei van water- irm is toegenomen. Tal ■ekgaten zijn in een 1 jaren dan ook in z.g. srschapen en ook de ssen zijn niet aan dit proces ontkomen. :anten uit ontwikkelt verder het rietgewas, nodderlaag op de bo- n andere planten ge ls dikker wordt. Ver ban deze modderlaag een eerste vereiste, itebestuur van Giet- reeds gelden op de afgetrokken om aan ging van zijn recrea- laal en perk te kunnen jpnieuw ingestort Ik Petain is opnieuw :o heeft zijn vrouw ournalisten verklaard, lijft nog steeds op het voor de Franse kust. Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, t 1.77 per otnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; h» alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederf. Credietbank Noordhollands Dagblad Buiten God is 't nergens veilig(Vondel HET FEIT nHD VAN HEDEN (Pagina 1) Donderdag 19 April 1951 46e Jaargang No. 12147 Kantoren: HOORN. Draafeingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 43G2 K 2290; ALKMAAR, Riteevoort 52, teL 2046, (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 OP ZOEK NAAR DE „AFFRAY" Meer dan 200 sche pen en tientallen vliegtuigen hebben deelgenomen aan de opsporing van de Britse onderzeeboot „Affray", die op on geveer 65 kilometer ten Zuidwesten van het eiland Wight ge zonken is. De onder zeeboot „Seadevil" slaagde er in door middel van superso nische telegrafische signalen verbinding met de gezonken duikboot te krijgen Onmiddellijk na het verkrijgen van het contact heeft de En gelse Admiraliteit aan de vloot, die aan de opsporing deel nam, opdracht gege ven op te stomen naar de plaats, waar de „Affray" gezon ken is. Een van de duikboten in het Ka naal op weg naar de plaats waar de „Af fray" gezonken is. Inzet: de commandant van de Affray luitenant John Blackburn. (Van onze redactenr) „Met de gezinspolitiek gaat het nog niet naar wens. De fractie is ontstemd over de houding van de regering ten aanzien van het grote gezin", zo betoogde gisteren het Tweede Kamerlid, de heer Andriessen, op een te Den Haag gehouden persconferentie. Er hebben zich een drietal feiten voorgedaan, die tot deze con clusie hebben geleid, aldus de heer Andriessen, die herinnerde aan de Regeringsverklaring, waarin wordt gezegd, dat het grote qezin niet onevenredig achteruit v/i worden gesteld bij andere groepen. Minister Joekes had verklaard, dat men aan het berekenen was of die achterstand er werkelijk was. Aan de hand van een enkel voorbeeld wees de heer Andries sen er op, dat de grote gezinnen wel degelijk achteraan komen wat de huidige kinder bij slagrege- iing betreft Wanneer men er van uit is gegaan, dat een gezin met één kind al tekort komt, dan behoeft men niet te vragen hoe het gesteld is met iemand, die acht kleine kinderen heeft. Ten aanzien van dit eerste feit, waar om de K.VJ?.-fractie ontstemd is, sprak de heer Andriessen de hoop uit, dat de regering alsnog met voorstellen zou komen. Als tweede feit bracht spreker de afwijzing van 't amendement- Hooy op het wetsontwerp kinder bijslag kleine zelfstandigen ter sprake. Zoals bekend wilde de GRAND RAPIDS. 19 April (Reuter). Gisteravond is de vooraanstaande republikeinse se nator Arthur Vandenberg te Grand Rapids overleden. Vandenberg was de voornaam ste voorstander van een twee partij enpolitiek in het Ameri kaanse Congres. In de jaren der tig was hij een isolationist; hij stemde tegen de dienstplicht, de Lend-Lease en tegen de herroe- PFJ? Tvan„ de neutraliteitswet in 1941. In 1945 echter, zeven maan- 5® voor het eindigen der vijan delijkheden „bekeerde" hij zich. itij verraste het Cpngres door een nr?rag met Engeland en de Sov- jet-Ume voor te stellen teneinde ivmtsland en Japan voor altijd te ontwapenen. Hiermede maakte hij iS? aan zijn isolationisti sche loopbaan. Met zijn dood eindigde zijn carrière, die hij begon als zoon ™n een zadelmaker en eindigde rem6" voornaamste senato- .,Jan,denberg is 23 jaar achter eenvolgens m de Senaat geweest. J J*fas voorzitter van de Senaat mLI; van de Senaatscom missie voor buitenlandse betrek- kingen m het 80e Congres. rot twee maal toe stond hij op tot republikeins candi- fr et Presidentschap be noemd te worden. zioh^pr°nk?ii'k had h3 het plan lev™ T5 In uit het Politieke even terug te trekken. heer Hooy de voorgestelde kin derbijslag voor deze categorie der bevolking brengen van 30 op 34 cents. De regering wees dit amen dement af, omdat het bij aan vaarding een bedrag van zeven ton zou vergen. De heer Andries sen noemde de houding van de regering in deze bekrompen, om dat zeven ton méér op een be groting van drie milliard toch van niet al te grote betekenis kan worden geacht. Het voorstel van minister Lief- tinck om de leeftijdsgrens te ver lagen en te brengen van 21 op 16 jaar voor kinderen, die een dagschool bezoeken, noemde de heer Andriessen het derde teleur stellende feit. De minister ver liest hierbij uit het oog, aldus de heer Andriessen, dat de vorming van kinderen, die van de am bachtsschool of van de M.U.L.O. komen, nog niet af is. Voorts was de heer Andriessen van oordeel, dat dit wetsontwerp er niet zo onschuldig uitziet, want de minister wil er namelijk 15 millioen mee „uithalen". In antwoord op een gestelde vraag zeide de heer Andriessen nog het de regering als een grief aan te rekenen, dat zij, via het Centraal Bureau voor de Statis tiek, wel allerlei berekeningen kan maken, maar dat zij niet een apparaat heeft om de positie van het grote gezin met niet-verdie- nende kinderen te berekenen. Misschien is dit ook wel een fout van het katholieke volksdeel zelf, aldus de heer Andriessen, die in dit verband nog eens met klem aandrong op de stichting van een Gezinsraad. Ook het beleid van de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting werd door de heer An driessen scherp gecritiseerd. De wijze waarop deze minister met de bouwstop omspringt getuigt niet van een vast beleid, zo be toogde de heer Andriessen. Spr. erkende, dat het, op zich zelf gezien, redelijk is, dat wan neer het bouwprogramma over voerd is, er een bouwstop wordt afgekondigd. Doch waar er eind Augustus reeds meer dan 50.000 woningen in uitvoering waren en eerst op 4 December een bouw stop werd afgekondigd, die op 1 Februari weer werd opgeheven, rijst de vraag; waarom eerst op 4 December een bouwstop? De heer Andriessen critiseerde verder nog de op 4 Maart inge stelde bouwstop, omdat deze ook geldt voor plaatsen, waar het bouwprogramma niet overvoerd is. De eerste bouwstop kende nog uitzonderingen, doch de op 4 Maart genomen maatregel is zo rigoureus, dat zij de continuïteit remt, werkloosheid tot gevolg heeft en funest is voor systeem bouw. Als volksvertegenwoordiger grieft het spreker vooral, dat het parlement al deze maatregelen van de minister uit de krant moet vernemen. De overheid ziet in dit natte voorjaar de toekomst voor wat betreft de veevoedervoorziening met zorg tegemoet. Een woord voerder van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening noemde de toestand van het ogenblik wel moeilijk, doch niet alarmerend. Het weer zal echter spoedig wat beter moe ten worden. De thans bestaande voorraad van veevoeder zal men in ieder geval niet aanspreken. De regering ziet geen reden om de veehouders met een extra toe wijzing tegemoet te komen. President Truman heeft mee gedeeld, dat de V. S. aansturen op een overenkomst met Austra lië en Nieuw Zeeland over een veiligheidsstelsel voor de Stille Zuidzee. In zijn verklaring zei de presi dent, dat de mogelijkheden van zulk een overeenkomst waren be sproken met de betrokken com missies uit het Congres en dat hij zijn speciale vertegenwoordiger voor het opstellen van een Japans vredesverdrag, John Foser Dulles, had verzocht op deze weg voort te gaan. Truman zeide te verwachten, dat de verplichtingen, uit het voorgestelde bondgenootschap der drie mogendheden voortvloeiend, overeen zouden komen met die, welke vervat zijn in het Noord- Atlantisch verdrag. Dit betekent, dat ieder deelnemend land een aanval op een bondgenoot be schouwen moet als een aanval te gen allen. Enkele in reddingswerkzaamheden ervaren deskundigen van de Britse vloot hebben Woensdag bij terugkeer te Portsmouth verklaard, dat er een wonder moet gebeuren, willen er nog opvarenden van de „Affray" worden gered. Het zicht op het Kanaal wordt op het ogenblik door regen belemmerd. Men begint steeds meer te geloven, dat de onderzeeboot op haar zijde ligt, waardoor de opvarenden niet zouden kunnen ont snappen. worden aangetroffen. Na die da tum is de voorraad zuurstof uit geput. Duikers staan echter ge reed om, zodra de „Affray" zou zijn gevonden, luchtbuizen in de wanden van de gezonken onder zeeboot aan te brengen. Er worden verschillende theo rieën ontwikkeld over hetgeen de „Affray" overkomen kan zijn. Britse marine-autoriteiten achten het waarschijnlijkst dat de onder zeeër bij het duiken reeds direct in moeilijkheden kwam en dat het toestel voor de toevoer van verse lucht in het ongerede is geraakt. Reeds bijna een dag heeft men geen signalen van het schip meer opgevangen. De Britse admiraliteit heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld dat de hoop, dat er nog opvarenden van de gezonken onderzeeboot „Affray" gered zullen worden, sterk is ver minderd. Tot Vrijdag a.s. bestaat nog de kans dat er overlevenden zullen Woensdagmiddag hebben zich in Amsterdam twee dodelijke on gelukken voorgedaan, waarvan kleine kinderen, die op straat speelden, het slachtoffer werden. In het Erasmuspark, nabij de Jan van Galenstraat, raakte een 3-jarig meisje onder een vracht auto. Deze wagen stortte zand en zonder dat de chauffeur 't merkte was het kindje achter de wagen gekomen. Toen de chauffeur en kele meters achteruit reed kwam het meisje onder een der wielen en was op slag dood. In de Oosterparkstraat deed zich een soortgelijk ongeluk voor. Een 3-jarig jongetje, dat op de rand van de stoep speelde, kwam hier onder een wagen van de stadsreinigingsdienst. Ook dit kind was onmiddellijk dood. Dit jaar zal er weer een KVP- congres worden gehouden en wel op 20 en 21 October. Dit congres zal gewijd zijn aan de toekomst van ons volk. Het congres zal be staak uit een drietal plenaire zittingen en vier sectievergade ringen. Op de laatste plenaire zitting zal de voorzitter van de Tweede Kamerfractie, prof. Rom- me, het woord voeren. MGR. HUIBERS EN PROF. ROMME SPREKEN Zowel Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. 3. P. Huibers als prof. C. P. M. Romme zullen tijdens de plechtige herdenkingsbijeenkomst van de K.A.B. op Zaterdag 26 Mei in 't Feijenoordstadion het woord voeren. In verband met de ontvangst van de vele hoge kerkelijke en wereldlijke autoriteiten zal voor de eretribune een erewacht be trokken worden, bestaande uit een detachement politiemannen, leden van de Ned. R.K. Bond voor Politiepersoneel St. Michaël en een van de onderofficieren, leden van de Ned. R.K. Bond van On derofficieren St. Martinus, welke organisatie zich onlangs bij de K.A.B. heeft aangesloten. Voorts zullen onder meer vier muziekcorpsen in het stadion de talrijke bezoekers voor de aan vang en tijdens de pauze bezig houden. Niet minder dan 22 extra-treinen zijn geplanned, om de bezoekers uit de grotere af delingen te vervoeren. Meer dan 45.000 aanvragen om kaarten zijn intussen reeds ontvangen. Het plan-Schuman voor de sa mensmelting van de steenkool- en staalindustrie van Frankrijk, West-Dnitsiand, Italië en de Be- nelux-landen is Woensdag in de historische „Salon d'Horloge" van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken door de minis ters van buitenlandse zaken dezer landen ondertekend. Het document van het kolen- en staalverdrag zal door de Franse Staatsdrukkerij gedrukt worden met Duitse inkt en op Nederlands perkament. Het zal in Luxemburgs leder en Belgisch garen ingebonden worden. Het omhulsel zal van Italiaanse zijde zijn. Ondertekenaars waren: de mi nister van buitenlandse zaken Schuman (Frankrijk), mr. Stikker (Nederland), van Zeeland (Bel gië), Bech (Luxemburg), Graaf Sforza (Italië) en de W.-Duitse kanselier Adenauer. De plechtig heid werd door bijna tweehon derd journalisten bijgewoond. Frankrijk en West-Duitsland hebben Woensdag voor de onder tekening van het verdrag nota's uitgewisseld inzake het Saarge- bied, waarin opnieuw wordt vast gesteld, dat de regeling van de Saarkwestie pas in het komende vredesverdrag met Duitsland zal geschieden en dat op deze rege ling noch door het plan-Schuman noch door andere verdragen of overeenkomsten vooruitgelopen wordt. Op Dinsdag 17 April is onder leiding van de minister-president opnieuw een bespreking gehouden tussen een delegatie uit de ministerraad en vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid over de lonen en prijzen. De discussie had vooral be trekking op de vraag, op welke wijze verdere prijsstijgingen kunnen worden voorkomen en welke situatie zou ontstaan ten aanzien van de lonen, indien dit onverhoopt niet of niet ten volle mogelijk zou blijken. De regering heeft zich daarbij op het standpunt gesteld, dat behoudens een verdere verslech tering der economische omstan digheden de verbruiksbeper king niet meer dan 5 pet. zal dienen te bedragen. Derhalve komt, indien een meer duurzame overschrijding der verbruiksbe perking van 5 pet. zou plaats vinden, op een nader in overleg met de Stichting van de Arbeid te bepalen tijdstip en in een nader te bepalen vorm, een rui mere compensatie in aanmerking met inachtneming van de dan eventueel gebleken achterstand. Afgesproken werd in verband daarmede, dat in het contact tus sen de interdepartementale com missie voor de loon- en prijspoli tiek en de Stichting van de Arbeid nader zal worden bezien of en op welke wijze een even tuele ruimere compensatie zal geschieden. UIT- EN INVOER VAN APPELS In de week van 914 April werden 227.000 kg appels naar België geëxporteerd, in hoofd zaak goudreinetten. Ongeveer 29.000 kg appelen werden uit België in Nederland ingevoerd, alsmede 83.000 kg witlof. POSTHUME ONDERSCHEIDING VOOR LT.-KOL. DEN OUDEN De opperbevelhebber van het Zuid-Koreaanse leger heeft aan Luitenant-Kolonel den Ouden, de op 12 Februari j.l. bij Hoengson gesneuvelde commandant van 't Nederlandse bataljon, posthuum de „Distinguished Military servi ce medal second class" toege kend. Op de grote veilingen in de Streek heerst thans grote drukte in verband met de groente-export naar Duitsland, die weer hervat is. Alvorens de groente, na geveild te zijn, wordt ingeladen, wordt zij door de Rijkskeurmeesters gecontroleerd. Foto toont: het laden van spoorwagons met bestemming Kassei. Op de voorgrond een keurmeester bezig met het nemen van steekproeven. Twee standpunten (1) (Sm.) De gezamenlijke mid denstand heeft in Utrecht een goede vergadering gehouden. Goed ten eerste, omdat het van belang is, dat inzake de campagne „voor een rechtvaardige verde ling van de lasten", één lijn ge trokken wordt door alle betrok kenen, van welke richting dan ook. Dat is ook een stukje „door braak", door de tijden vereist. Goed in de tweede plaats, omdat de vertegenwoordigers van alle mogelijke middenstandsvakbonden hier een constructief standpunt hebben ingenomen, onder het motto van de katholieke midden standsleider, de heer Koops: Met protesten is ons volk niet gebaat. De verlangens en wensen zijn neergelegd in een resolutie, wel ke „tam" werd genoemd, in de verwachting, dat de regering zich daaraan zal houden. Dit standpunt lijkt ons zeer juist. De resolutie stelt zich in het alge meen achter de regeringspolitiek en sprak nog eens uit, dat „prijs- beheersing" een ondeugdelijk middel is, om tot prijsverlaging te komen. Algemeen is men het, in alle groepen van de bevolking, het er wel over eens, dat de prijzenkwestie op dit ogenblik het centrale punt van de loon- en prijzenpolitiek is. Welnu, al kun nen wij natuurlijk niet tot Sint Juttemis aanzien, of de werking van de concurrentie tot de ver hoopte of gewenste prijsdaling zal leiden en of dat in voldoende mate het geval zal zijn, het is niettemin de moeite waard, dit eens aan te zien. Bovendien, als wij erop letten, dat de prijs stijgingen het gevolg zijn van de stijging der prijzen op de we reldmarkt, dan is het nu ook van belang, te constateren, dat steeds meer en belangrijke grondstoffen op de wereldmarkt in prijs da len en vrij sterk ook. Van „door berekenen" gesproken, die verla ging zal dan toch ook gaan door werken, al is het over het alge meen wel zo, dat de prijzen ge makkelijker stijgen dan dalen. Er zijn nog wensen onder de middenstand, ook op ander ge bied. Men zal het er, met de Overheid, over eens moeten wor den, in „reëel en opbouwend overleg". Zulk overleg is in deze moeilijke tijden met alle groepen noodzakelijk. Van de regering wordt thans veel gevraagd, zij moet ook wel eens tegengestelde belangen overbruggen, wat niet altijd mogelijk zal zijn. Dan hier, dan daar, zal wel een offer ge bracht moeten worden. Maar een „positieve middenstandspolitiek" is nodig, binnen het raam van de algemene economische poli tiek en daartoe heeft het Utrecht se Congres een goede bijdrage geleverd. Twee standpunten (II) Sm.) Wij zouden er, wat in deze tijd nogal eens gebeurt, niet graag toe bijdragen, dat de zgn. klasse-strijd wordt toegepast. Het gevaar is er en wij vernemen soms uitingen in pers en radio, welke dit gevaar in de hand wer ken. Maar wij menen toch te moeten zeggen, dat het standpunt van de middenstand, bovenge noemd, gunstig afsteekt bij de uitlatingen, welke de tweede voorzitter van het NVV, het Ka merlid Suurhoff, op een kader- vergadering van het NVV in Zaandam heeft gedaan. Hij deed daar, waarschijnlijk al iets te voorbarig, mededelingen over het resultaat van het overleg tussen Regering en Stichting van de Ar beid inzake het probleem van lonen en prijzen. Suurhoff sprak in Zaandam, in het hol van de leeuw, en dan is het begrijpelijk, dat het accent wel eens anders gelegd wordt dan in een streek van het land, waar het geheel rustig is. Afgezien nu van het feit, dat de heer Suurhoff in zijn uitleg van het blijkbaar bereikte overleg wel wat ver gaat, heeft hij het weer niet kunnen laten te zinspelen speculeren? op „acties", die misschien wel erg flink zijn, maar niet doeltreffend noch opbouwend en niet in over eenstemming met het belang van de arbeiders in deze tijd. Als hij zegt, dat „verdere looncompen- (Zie vervolg op pag. 3) WASHINGTON, 19 April (Reu ter). Generaal Douglas Mac Arthur is Donderdagmorgen om even over half zeven per vlieg tuig te Washington aangekomen. Mac Arthur werd toegejuicht door 50 a 100.000 mensen. Op het vliegveld waren hoge militaire en burgerlijke leiders, onder wie de minister van Defensie George Marshall, de generaals Lawton Collins en Hoyt Vandenberg en admiraal Forest Sherman, ter be groeting aanwezig. Een erewaGht presenteerde het geweer.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1