Links en rechts trekken samen op tegen Adenauer's partij Laaghartige roofmoord op veehandelaar Het contact met de in nood verkerende mens Vraagt BEHANGSELS sloeg alarm 'ktberichten Verkiezingsstrijd in West-Duitsland Groeiende verwijdering tussen liberalen en christelijken Amsterdamse C.P.N. brandde de vingers aan mislukte rel Dissidenten in Ned. Herv. Kerk Werkgevers tegen medezeggenschap Onze Lieve Heer Naar wij vernemen Rook met Uw "still making friends op Solder' BEURSOVERZICHT Kroniek en Kritiek De kunst van het gesprek DONDERDAG 19 APRIL 1951 PAGINA 3 SVERW ACHTING :ld door het K.N.M.I. geldig van Donderdag- Vrijdagavond: HRAAL WEER! >t vrii krachtiee wind oord-Oost en Oost. ende wolkenvelden. ;liik in het Noorden land. Drooe weer. La- ïperaturen vooral in en van het land. (Advertentie! uw behanger M BAAS VERDRONK ddag begaf de zoon naar Raaymakers te zn (N.-Br.) zich met naar de sluis bij de woning om daar werk- te verrichten. Hij is aarblijkelijk voorover n een draaikolk. I rende naar de molen erde de familie door f. Direct trok men op uit en de hond bracht naar de plaats des on grote ontsteltenis zag van het slachtoffer n een pet op het water ddingspogingen Werden in het werk gesteld, lusver is de drenkeling pgehaald. EREN AAN BOORD r 600 dieren uit Abes- en omstreeks 30 April Tosari" van de Kon. sche Lloyd in Neder- omen. Het betreft 135 euwen, 3 hyena's, een antilopen, 2 jakhalzen raven, 4 schildpadden 00 diverse vogels. Hun heer B. van der Hoe- zelt de dieren. s fabriek ingestort de vorige nacht is te e in aanbouw zijnde briek voor staalcon- n de firma Deckers en ingestort. Het betonnen 1 van een hoogte van 5 meter naar beneden, het gehele gebouw, dat was, totaal werd ver- rsoonlijke ongelukken niet voor. opuur HILCKMANN Woensdag van 910. (adv.) NHUIZEN, 19 April —3.80; bieten I 7.70; 5.20—5.40; peen II 7.20 en III 7.80—8.00; rode —32.80; rode afw. 13,10 ;ele kool 10.00; witte -10.00. IMEER, 18 April. -23.85; gerst 37—42.50; -42; duivenbonen 33-38; wten 3638; Schokker 41.40; bruine bonen 'ER, PURMEREND E.O. Bevelanders 10; auwe 13; witlof 2138; 2040; Savoye kool inazie 7460; sla 20; 475; radijs 1012; 2432; gare bieten interpeen 1217; uien 917; Brabantse Bel» Bramley Seedling iudreinette 2654; Jo- -48. ARSPEL, 18 April. itlof: I 36—39, II 31—36 -23. 31JK. 11 000 kg. uien grove 3,205-70; 12.000 A 7,80; 47.000 kg- wit- -35; witlof II 22—27; rode kool 17.2027; gele kool 6-8012.10; deense witte 6-308-80. larse Exportveiling AR, 18 April Aard- li—11; Witlof 16—36; 2138.80; Savoye kool Spinazie 3575 per 100 -18 per siuk; Andijvie 100 kg; Radijs 13—21 labarber 1326; Bieten interpeen 6.1011.70; 31—38; Uien 2—8,50; 6 per 100 kg; Soep- 24; Peterselie 24; i 25.50 per bos. ARKX ALKMAAR grote voorjaarsmarkt lechts aangevoerd 572 Het vorig jaar was dit gebrek aan veevoeder aarste was de algemene lat er een flink aanbod iet viel ook wel op, dat bezoek was; het iets :er lukte velen echter meeste weiders willen met hun inkopen be- .t was dan ook wel op omdat de handel zich sgte al heel aardig in- ot het einde toe bleef reel goed, met iets op rijzen voor de gelde- aar ook de kalfdragen- waren goed gevraagd, 'erse melkkoeien, waar naar een bescheiden as, ging het kalm aan, s wera toch wel ge it jonge vee was ook ek, alhoewel ook daar- :e niet groot was. :en waren: Kalf koeien Melkkoeien 700925, ien 510—810; Kalf vaar; iOO; Gelde vaarzen 420 inkstieren 7001000, en 300480. In drie Duitse staten is een verkiezingsstrijd begonnen, die de federale regeringscoalitie van Bonn opnieuw op de proef stelt. Vooraanstaande leden van de liberale en de Duitse paTtij zijn in hun verkiezingsredevoeringen scherp van leer getrokken tegen de Christelijk-DemocTatische Partij van kanselier Adenauer Zo heeft de liberale afgevaar digde van Rechenberg,. die de meest rechtse vleugel der partij vertegenwoordigt, in Oldenburg verklaard, dat zijn partij een nieuwe kanselier zou willen kie zen. De fractievoorzitter van de Duitse Partij, Muehlenberg, heeft verklaard dat zijn partij na Ade nauer's terugkeer uit Parijs stap pen zal ondernemen om vast te stellen of zij nog met de Christe lijke Partij zal kunnen samen werken. De verwijdering tussen de regeringspartijen is voor een belangrijk deel te wijten aan de steun, die Adenauer en zijn partij hebben gegeven aan de wet tot het verschaffen van medezeggen schap aan de arbeiders in kolen mijnen en staalfabrieken. De liberale minister van jus titie, Dehler, bestempelde deze door Adenauer gesteunde wet als „brutale rechteloosheid". De jongste tussentijdse verkie zingen voor de Bondsdag hebben eveneens de groeiende verwijde ring tussen de christelijken en liberalen gedemonstreerd. Zondag heeft de socialistische partij in een plattelandsdistrict in Hessen een grote overwinning behaald. Door zich de medewerking der vluchtelingen te verzekeren wis ten de socialisten hun stemmen- tal met een derde te vermeer deren en een liberale zetel in het parlement over te nemen. De li beralen verwijten dit in hoofd zaak aan de Christelijke Partij, aangezien het nu reeds bij drie tussentijdse verkiezingen niet mogelijk is geweest een bond genootschap tussen de liberale en de Christelijke Partij tot stand te brengen. Dr. Schumacher, de socialisti sche leider, heeft naar aanleiding van zijn jongste succes weer eens de ontbinding geëist van de hui dige Bondsdag, daar deze reeds lang geen weerspiegeling van de volksmening meer zou zijn. Ongeveer 9000 Londense ha venarbeiders zijn in staking gegaan als protest tegen het vervolgen van zeven haven arbeiders, beschuldigd van het aanzetten tot onwettige sta kingen. Deze staking is de zevende sedert de zeven ha venarbeiders werden gearres- teeM. Tijdens een demonstra tie voor het gebouw, waar de stakers terecht staan, moest een van de betogers in hech tenis worden genomen, wat uiteraard niet zonder tegen stribbelen ging. IN T ONGELIJK GESTELD De Haagse rechtbank heeft gis teren de eis, die een aantal ambts dragers en gemeenteleden tegen de Ned. Herv. Kerk hadden in gesteld, afgewezen en de eisers veroordeeld tot de kosten van het geding. Gelijk bekend is, eiste deze groep, dat het besluit tot invoe ring van de Kerkorde, op 7 Dec. 1950 door de Generale Synode genomen, in strijd werd verklaard met de reglementen der Ned. Herv. Kerk en mitsdien onrecht matig, ongeldig en onverbindend was. Voorts werd geëist, dat de Ned. Herv. Kerk zou worden ver oordeeld zich te onthouden van iedere invoering of poging tot invoering van de Kerkorde, op straffe van betaling van f 100.000 voor elke overtreding ten be hoeve der eisende party. De Amsterdamse communisten hadden de gemeenteraadsverga dering van gisteravond uitgeko- 1 zen voor een rel. Het was weer eens nodig, want de rode kiezers hebben al zo lang moeten wach ten. Aan de orde was de verhoging van de gas- en electiciteits- tarieven. De CPN-afgevaardigde, mevr. Teeboom vroeg B. en W. of zij wel wisten wat er in de gezinnen der arbeiders omgaat. Precies alsof de belangen der ar beiders Mevr. Teeboom en haar kornuiten ook maar 'n zier kun nen schelen. De publieke tribune was vol met opgetrommelde partijgangers die wat roerig werden, zgdat zij teneinde de orde in de ver gadering niet te storen moes ten worden uitgeleid. Dat stak de CPN-fractie. Jullie voeren een theater op", klonk het uit die hoek. Wat deze militante fractie echter wel het meest van al moet hebben ge stoken, toas de rede van de toen malige CPN-wethouder Polak, DER W.-DUITSE ARBEIDERS Het invloedrijkste West-Duitse werkgeversverbond heeft vandaag verklaard, zich „beslist" te zullen verzetten tegen uitbreiding van de medezeggenschap tot andere industrieën dan de steenkool- en staalindustrie. De waarschuwing is uitgegaan van het Noordrijn- Westfaalse Werkgeversverbond, en volgt op een Maandag door het West-Duitse Verbond van Vakverenigingen gestelde eis tot zulk een uitbreiding. li 71 EEN STRADIVARIUS? De seinhuiswachter A. Blaauwbroek te Ermelo kocht enkele weken geleden op een boeldag voor een kwartje een oude viool met kist. Niemand wilde er ove rigens geld voor bieden. Toen wat later de nieuwe eigenaar zijn aanwinst nauwkeurig bekeek, zag hij tot zijn grote verrassing aan de binnenkant van het on derblad het etiket van de grote vioolbouwer Stradiva rius. Hij las: Antonius Stra divarius Cremonensis Facie bat Anno 1725. Het etiket bevat verder het merk van Stradivarius: twee concen trische cirkels met daarin de initialen van de bouwer en een kruis. Op de buitenkant van het onderblad stond nog ingebrand: Straduari. Experts zullen nu moeten uitmaken, of het een echte Stradivarius is op 9 October 1946 gehouden en thans door de heer van 't Huil P.v.d.Ageciteerd. De heer Po lak heeft toen een tariefsverho ging verdedigd, jazeker: verde digd: Ter verdediging van de inkomsten der gemeente moe ten in deze tijd zeer onaan gename maatregelen worden ge nomen". Nee, het was al bij al toch geen beste avond voor de CPN. En de organisatoren van de rel zullen van hun politieke commissarissen er wel het een en ander over te horen krijgen.... OPHEFFING BEROEPSKEUZE AFDELINGEN BIJ ARBEIDSBUREAUX Het Tweede Kamer-lid de heer Wagenaar (CPN) heeft aan de minister van Soc. Zaken schrif telijk de volgende vragen ge steld: 1. is het juist, dat het in het voornemen ligt van de minister om op korte termijn er toe over te gaan de afdelingen van be roepskeuze bij de gewestelijke arbeidsbureaux op te heffen? 2. Indien bovenstaande vraag be vestigend beantwoord wordt, is de minister dan bereid mede te delen, wat hiervan de reden is? 3. Acht de minister het niet nood zakelijk, alvorens tot deze maat regel over te gaan, de volks vertegenwoordiging hierin te kennen? 4. Is de minister ook niet van mening, dat bij het opheffen van deze beroepskeuze-afdelingen de arbeidskinderen het zwaaist ge troffen worden, als gevolg van het feit, dat „het de ouders van deze kinderen aan het geld ont breekt om naar een particulier beroepskeuzebureau te gaan?" Voorzitters Masjumi en P.N.I. belast met kabinetsformatie Binnen vijf dagen dienen de voorzitters van de Masjumi (Mo hammedaanse partij) en de P.N.I. (Nationale partij) de heren Suki- man en Sidik Djojosukarto, een nationaal coalitiekabinet op bre de basis te vormen. Dit deelde president Sukarno Woensdag ten paleize aan de pers mede. nadat hij had bekendgemaakt, dat Mr. Sartono (P.N.I.) op zijn verzoek ontheven was van de opdracht tot vorming van zulk een ka binet. A.N.V.V.-congres 1951 Op het congres der Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV) dat op 24, 25 en 26 Mei a.s. te Utrecht gehouden wordt, zullen de volgende sprekers inleidingen houden Mr. F. J. Eekhout spreekt over „Drukwerk en druktechniek H. H. Backx van Weereld over „Folklore en traditie rond onze molens" en Ir. F. Q. den Hollan der, president-directeur der N.S. over „Spoorwegen en toerisme." hebben B. en W. van Amster dam de gemeenteraad voorgesteld het Holland-Festival met f 70.000 te subsidiëren; komt de Kon. Schippersvereni ging „Schuttevaer" op 25 en 26 April te Nijmegen in algemene vergadering bijeen; is hedenmorgen een versterker met platenwisselaar aangeboden aan de chef van het Militair Hos pitaal „Oog in Al" te Utrecht. De versterker is een geschenk van het fonds voor onze militairen „Band Nederland-Indonesië"; zullen Vrijdagavond enige radioreporters en journalisten uit de Libanon door het Amsterdamse gemeentebestuur worden ont vangen; brengt een Rotterdamse dele gatie volgende week een bezoek aan Hamburg; heeft de Australische ambassa deur in Nederland gisteren een rondgang gemaakt door het Rot terdams Bouwcentrum; is dezer dagen een Belgisch- Nederlands comité voor vreemde lingenverkeer opgericht. Post voor „Grote Beer" en „Somersetshire" Brieven, bestemd voor naar Nederland terugkerende militai ren aan boord van de troepen schepen „Grote Beer" en „Somer setshire", welke in één der tus senhavens zullen worden uitge reikt, moeten resp. op 20 en 24 April a.s. zijn gepost. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de naam te bevatten van het troepen schip onder toevoe ging „op thuisreis naar Neder land". De naam van de vermoe delijke tussenhaven mag niet worden vermeld. INTERNATIONALE STERBEDEVAART NAAR DEN BOSCH De Nederlandse Pax Christi beweging, die vorig jaar een in ternationale sterbedevaart naar Roermond heeft ondernomen, zal Zaterdag 2 en Zondag 3 Juni een dergelijke bedevaart naar Den Bosch houden. Des Zondags zal in de middaguren een massaver- gadering worden gehouden. oor Spits Uw oor en luister naar het oordeel van de ervaren roker der Virginia van standing: „King's Cross, in één woord... subliem!" Geen wonder, dat het oor van de detaillist tuit van de gestage vraag naar King's Cross - Knoop het in Uw oor: zij is meer waard dan ze kost. Op de Echteldse veehandelaar M. van Krieken is gisterochtend een roofmoord gepleegd. De aanvaller stal ruim f 8.000 van het slachtoffer. Toen van K. gistermorgen in een nabii zijn wo ning gelegen schuur het vee wilde gaan voeren, alvorens dit naar de markt zou worden gebracht, werd hij op korte afstand beschoten. Daardoor werd hij dodelijk getroffen. W 1 Het westelijk deel van Midden-Zweden wordt geteisterd door hevige overstromingen tengevolge van het smelten van. grote sneeuwmassa's en zware regenval. In sommige delen van het land staat het water bijna twee meter hoog. Een trein pas seert tijdens de rit van Vaarnamo naar Smalandastenar een van. de gebieden die het zwaarste te lijden hebben van het water een meer, dat door de overstromingen gevormd is INDONESISCHE JOURNALISTEN NAAR NEDERLAND Naar wij van de zijde van de Federatie van Nederlandse jour nalisten vernemen zullen zes Indonesische journalisten op 28 April met het M.S. „Cheshire" naar Nederland vertrekken. Deze journalisten zullen in Ne derland de gasten zijn van de Fe deratie van Nederlandse journa listen en zes fhaanden te werk worden gesteld op de redacties van enige Nederlandse dagbladen en van het ANP. WELLICHT TE BEHOUDEN Knrt nadat het bestuur van het Museum Amstelkring „Onze Lieve Heer op Solder" in Januari J.I., na de verkoop van een groot deel der bezettingen en de daar op van verschillende zijden ge volgde critiek zijn ontslag had genomen, heeft de Bisschop van Haarlem tot regent van Amstel kring benoemd notaris J. M. F Everling. De heer Everling heeft een aantal Amsterdammers bereid ge vonden met hem een nieuw be stuur te vormen. Mgr. J. P. Hui- kers, heeft nu de benoeming van dit bestuur bekrachtigd. rils eerste en voornaamste doel heeft het nieuwe bestuur zich gesteld: het museum te doen res taureren, het opnieuw in te rich ten o.a. door terugverwerving van de verkochte objecten en het tot bloei te brengen. Gezien het feit dat het museum de laat ste tijd ca. 10.000 bezoekers per jaar trok, acht men dat mogelijk. Incident aan Jocgoslavisch-Roemeense grens BELGRADO 17 April (Reuter) ten Joegoslavische grenswacht is door een Roemeense collega op Joegosiavisch gebied beschoten. Hij werd aan het been gewond. Dit wordt gemeld door het Joe goslavische persbureau Tanjoeg. Kort daarna deed zich een twee- dei incident voor. Tien Roemeense soldaten drongen tussen Marko- vac en Socia „diep in Joegosia visch gebied" door. Zij trokken zich pas terug toen Joegoslavi sche versterkingen arriveerden, aldus meldt het perbureau. GENERAAL MC ARTHUR IN DE VER. STATEN Na een verblijf van 14 jaar buiten Ame rika is gen. Douglas Mc Arthur in 't land teruggekeerd. De ge neraal reisde met zijn viermotorige vliegtuig „Bataan". Op 't inter nationale vliegveld van San Francisco stonden duizenden mensen ter verwelko ming, terwijl ook bij het hotel, waar gene raal Mc Arthur zijn intrek heeft genomen, een enorme menigte zijn aankomst af wachtte. De Telefoto toont v.l.n.r. generaal Douglas Mc Arthur, zijn zoon Arthur Mc Arthur en mevrouw Mc Arthur. Schuin achter de generaal de gouverneur van Cali- fornië Earl Warren en de burgemeester van San Francisco Elmer Robinson. (Telefoto AèïP) AMSTERDAM, 18 April. Na een tweetal spannende beursda- gen, waarop de Nederlandse staatsfondsen onder invloed van de stijging van de rentevoet, het mislukken van de 3V3 pet. lening 1951 en de verhoging van het officiële disconto zeer flauw la gen, trad vandaag enige rust in. De beurs vertoonde iets meer stabiliteit en op de obligatie- markt ontstond bij opening op de' slotprijzen van gisteren een licht herstel. Hoe voorzichtig overi gens in deze onzekere omstandig heden wordt tewerk gegaan, blijkt wel daaruit, dat in de nieuwe staatslening slechts voor f 106.000 is omgezet. Vandaag was deze zo belangrijke beurshoek, waarop deze week aller aandacht was gevestigd, aanmerkelijk rustiger. Ondernemingslust ontbrak vol komen, van steun kon niet ge sproken worden, wel scheen enige dekking tot het herstel, dat tot een fractie beperkt bleef, bij te dragen. In ieder geval en dit was het kenmerk van deze beurs de staatsfondsenmarkt was niet zo uitgesproken flauw als op de vorige dagen. De nieuwste staatslening wist 1/8 procent van het disagio in te halen en werd genoteerd op 98 5/8. Van de aandelenmarkt viel weinig te vertellen. Kon. Olie had weer enig buitenlands aanbod te verwerken en bleef dientenge volge beneden de 300. De week staat van de Ned. Bank duidt op de verdere uitputting van onze deviezenreserve, maar had hier geen merkbare uitwerking. De grote internationale fondsen wa ren merendeels onveranderd, maar opmerkelijk was dat A.K.U. j voor het eerst sinds geruime tijd de „brug" van 170 in beneden waartse richting is gepasseerd. Aandelen Fokker reageerden niet op de mededeling, dat wellicht binnenkort de jaarstukken te ver wachten zijn. Scheepvaartfondsen lagen ongeanimeerd en nauwelijks prijshoudend. Cultures trokken alleen enige belangstelling voor H.V.A., die tot 130 opliepen. Aandelen Be- soeki verbeterden 6 pet. op het jaarverslag over 1949. Aandelen van scheepsbouwondernemingen hadden een verdeeld aanzien: Wilton Fijenoord was 2 punten hoger, Ned. Scheepsbouw daar entegen werd 2V« pet. lager ge waardeerd. Voor algemene explo ratie was de belangstelling weer iets groter. Ingevolge de hogere productie liep de koers tot 82 op. In de woning bevonden zich toen nog de 80-jarige vader van K. en een nichtje, M. B. genaamd. Deze laatste had wel kreten om hulp gehoord, maar durfde niet te gaan kijken. Zij had namelijk een drietal schoten gehoord. Toen het buiten stil was geworden, vreesde zij het ergste. Het meisje wist, dat van K. een groot gelds bedrag bij zich had. Kort na de aanslag kwam G. van K. met een vrachtauto om het vee naar de markt in Den Bosch te vervoeren. Hij vond toen zijn broer dood op het erf liggen. Zijn portefeuille met ruim f 8000 was hem ont stolen. De rijkspolitie stelt een uitgebreid onderzoek in. Ook het parket van de rechtbank te Arn hem stelde ter plaatse een onder zoek in. Van de dader is tot op heden nog geen spoor gevonden. Post voor de „Skaubryn" Post, bestemd voor naar Ne derland terugkerende militairen aan boord van het troepensehip „Skaubryn," welke in een der tussenhavens zal worden uitge reikt, moet uiterlijk op 20 April a.s. in Nederland ter post wor den bezorgd. Behalve de gebrui kelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten „aan boord van 't troepensehip „Skau bryn" op thuisreis naar Neder land." De naam van de vermoe delijke tussenhaven mag niet worden vermeld- GEEN NEDERLANDSE EIEREN NAAR ENGELAND De onderhandelingen met En geland over de export van Ne derlandse eieren zijn op niets uit gelopen. Engeland wenste niet meer dan f 8.20 per 100 stuks te betalen. Nederland voelde er niets voor om de eieren voor dit bedrag uit te voeren, een houding die be grijpelijk is, als men weet, dat de zgn. kale kostprijs rond 10 ct. ligt en met inbegrip van de on dernemerswinst op 12 ct. komt te liggen. Goede vooruitzichten voor de eierhandel zou thans echter Duitsland bieden. INT. LANDBOUWDAG TE BONN Op 9 en 10 Mei zal te Bonn met medewerking der ECA een in ternationale landbouwdag wor den gehouden teneinde de Duit se landbouw te informeren over het productieprogramma van de Verenigde Staten, Engeland en Nederland. Dr. S- L. Louwes, se cretaris-generaal van het depar tement v. Landbouw zal spreken over de Nederlandse pogingen om de productie op te voeren en om de kleine landbouwbedrijven te ondersteunen. CONTACT TUSSEN K.V.P. EN C.D.U. Bij de besprekingen, welke op 28 en 29 April a.s. afgevaardig den van het partijbestuur der KVP en een aantal leden van de beide Kamerfracties van die par tij te Bonn zullen houden met partijfunctionarissen van de CDU in Duitsland en parlementsleden zullen de volgende punten aan de orde komen: de handelsbe trekkingen de landbouw inbegre pen, het Europese leger en het Schuman-plan. (Vervolg van pag 1) saties bij stijgende prijzen zijn toegezegd en er een stapje ver der gegaan is in de richting van de prijsbeheersing", alle als re sultaat van dat overleg, dan lijkt dat ons niet helemaal te kloppen met wat er in het regerings communiqué terzake (elders in dit blad) wordt medegedeeld. Maar bovendien heeft Suurhoff het toekomstige overleg over mo gelijke verdere compensatie in bepaalde bedrijfstakken (als een verhoging van enkele procenten daar zou worden toegestaan) niet bevorderd, door vooraf reeds te laten doorschemeren, dat in die bedrijfstakken wellicht „ac ties" zullen moeten gevoerd wor den en zelfs, dat „dit alles mis schien niet zonder stakingen kan verlopen". Wij betreuren dat standpunt in hoge mate. Het is veel minder „tam" en veel min der doeltreffend, dan dat van de middenstand, die tenslotte heel wat minder bescherming van de overheid geniet. Het is ons bo vendien niet duidelijk, wat het NVV ten finale met deze tactiek in het belang van de of zijn ar beiders denkt te bereiken. De voorkeur van samenwerking met de christelijke vakcentrales, door het NVV eerder aan de dag ge legd, zal hier zeker niet door die andere vakcentrales op dit punt worden gedeeld! Maatschappelijke werkers en werksters uit alle delen van het land waren gistermiddag in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht bijeen op de algemene jaarvergadering van de Katholieke Centrale Vereniging voor Geestelijke Volksgezondheid, welke bijeenkomst in het teken stond van een bezinning op de betekenis van het gesprek als de belangrijkste vorm van toenade ring in het sociaal werk. Over dit onderwerp spr.ak eerst de voorzitter der vereniging, prof. dr. F. J. J. Buytendijk, die in een psychologische bespiegeling de waarde van het gesprek belichtte en de. moeilijkheden en mogelijk heden aanwees, waarvoor de so ciaal werk(st)er zich in dit ver band geplaatst ziet. De ervaring heeft geleerd, aldus spr., in welke belangrijke mate de hoedanigheid van het gesprek bepalend is voor het contact tus sen de sociaal werkster en de in nood verkerende mens en voor de resultaten, welke dit contact uiteindelijk afwerpt. Het gesprek dient een persoonlijke toewending een persoonlijk woord te zijn, dat is aangepast aan de te helpen bepaalde mens en diens bepaalde moeilijkheden. Bij elke ontmoe ting treedt het ene bestaan het andere tegemoet en niet twee levens, niet twee mensen zijn hetzelfde. Het technisch informa tieve gesprek is volstrekt onvol doende om, vooral ongevraagd, de door zijn moeilijkheden terug houdend, soms wantrouwend ge worden mensen te bewegen, de verborgen achtergronden van zijn bestaan bloot te doen leggen, al thans zoveel vertrouwen bij hem te winnen, dat van een voortge zet gesprek sprake zal kunnen zijn. Aan het gesprek moeten eisen worden gesteld en de grote kunst van het gesprek in het sociaal werk is de kunst der ongekun steldheid; de beheersing van deze kunst ligt besloten in de verdie ping van eigen menselijkheid, in de liefde tot de te helpen mens, waarbij dan in een zichzelf plaat sen in het bestaan van die mens het gesprek de tolk wordt van een oprechte deelneming en een dan even ongekunsteld streven naar eerlijke, onzelfzuchtige hulp verlening. De Weleerw. pater L. Lion M.S.C., een van de leden van het katholieke team van deskundigen, dat zich in een studiereis van en sociaal werk in Amerika op de hoogte stelde, gaf dan een meer practische uiteenzetting van de wijze waarop het sociaal werk in de Verenigde Staten steeds meer wordt gericht, op de menselijke persoonlijkheid en de menselijke waardigheid van dc „cliënt", in welke werkwijze ook ten aanzien van het informatief en voortge zet gesprek naar grotere dienst baarheid gestreefd wordt. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3