In dertig dagen om de aardbol per auto en vliegtuig Korporaal uit 's-Hertogenbosch werd een held in Korea een K.L.M. en Austin-f abrieken organiseren sportieve tocht VLUCHT IN DE NACHT Terlouw sneed van der Leck's taart-met-voetbalveld aan EEN JULES VERNE-ACHTIGE REIS RADIO Het zoet der overwinning Afscheid van Henny Möring De emigratie naar Nieuw Zeeland SCHOOLMELK in prijs verlaagd Bloederig document Al 1200 deelnemers aan NKS jeugdkamp Zwaar gewond achttien dagen zonder hulp achtergebleven O. L. Vrouw van Den Bosch hielp DE TANDEN VRAGEN MacArthur niet in de politiek Beginselverklaring inzake Korea MARSHALL TEKENWEDSTRIJD Diploma's voor jeugdige winnaars Esperanto-nieuws door E. J. Rath DONDERDAG 19 APRIL 1951 PAGINA 5 Een auto en een vliegtuig beginnen op 1 Juni a.s. om 11 uur een van de merkwaardigste wereldreizen, die tot op heden zijn gemaakt. De auto, de gloednieuwe A-40 sportwagen van de Austin-fabrieken in Birmingham, zal in dertig dagen een reis om de wereld maken, hierbij geholpen door het vliegtuig, de Skymaster „Edam" van de K.L.M., die auto en chauffeur over zeeën, oceanen en onherbergzame gebieden zal vervoeren. Tijdens deze „Jules Verne-ach- tige" reis, die in Engeland begint - en via Frankrijk, Zwitserland, Italië, de Libanon, Syrië, Trans- Jordanië, Irak, India, de Ver enigde Staten en Canada gaat, zal op geregelde tussenpozen tussen de Vliegende Hollander en de auto radiocontact worden gehou den. De A-40 zal in de verzen gende hitte de woestijnen van Syrië en Arizona moeten over steken en tijdens de tocht door India met het intreden van de moesson te maken hebben. Op deze wereldreis, die met de grootste nauwkeurigheid is voor bereid, komt het er voor de auto uiteraard op aan om ook op de meest afgelegen plaatsen op een gergelde benzine- en olievoorzie ning te kunnen rekenen. Als gezagvoerder van de K.L.M. Skymaster zal optreden de heer J. J. Bak, waarnemend hoofd van de vliegtechnische dienst van de K.L.M., die reeds 180 Oceaan- vluchten op zijn naam heeft staan. Twee werktuigkundigen van Austin zullen de reis meemaken, n.l. Aaleigh Appleby en Joseph Calvin, die beiden de leider van het Austin-team, de heer Alan Hess, zullen assisteren. Behalve de heer Hess reizen nog drie wagenbestuurders mee, de heer R. J. Vogels, hoofd van de persdienst van de K.L.M. zal PROGRAMMA VRIJDAG 20 APRIL HILVERSUM I, 402 M.: 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws: 7.15 Ge wijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gramofoonmuz.; 9.00 idem; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9,35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.30 Pianorecital; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Kamerkoor; 13.00 Nieuws; 13.15 Zigeuner kwintet; 13.35 Gram.; 14.00 Tuin- bouwpraatje; 14.15 Gram.; 15.00 Voordracht; 15.20 Strijkkwartet; 16.05 Surinaamse volksmuziek; 16.30 Gram.muz.; 16.40 Voordracht 17.00 Verzoekprogramma; 17.30 Friese uitzending; 17.45 Koper kwartet; .18.00 „Mankracht voor de Luchtmacht", causerie; 18.10 Orgelmuziek; 18.30 „Een verant woorde vacantiebesteding", cau serie; 18.45 Geestelijke liederen; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Regeringsuitzending: „Ver klaring en toelichting"; 19.35 „Een goed woord voor een goede zaak"; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 „Zij sprongen in de nacht", hoorspel; 21.00 Philh. Orkest en solist; 21.55 „De le vende kerk", causerie; 22.10 Bij bel en muziek; 22.30 „Langs we gen van kunst en schoonheid"; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram.muz. HILVERSUM H (298 M.l: 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", causerie; 10.05 Mor genwijding; VARA: 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Viooi en piano; 11.10 Radiofeuilleton; 11.30 Orgel en tenor; AVRO: 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Sport; 13.00 Nieuws; 13.50 AVRO-aller- lei; 13.20 Promenade Orkest; 14.00 Voor de huisvrouw; 14.20 Kamer orkest; 15.00 Voordracht; 15.20 Gram.; 15.35 Hersengymn.; VARA 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Filmprogramma; 17.20 Mu zikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Meisjeskoor; 19.15 Prijzenpraatje; VPRO: 19.30 „Breken en bouwen', causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Re portage; 20.35 „De groei naar wereldeenheid", causerie; VARA: 21.00 Lichte muziek; 21.30 Aether- forum; 22.00 Buitenlands week overzicht; 22.15 Lichte muziek; VPRO: 22.40 „Vandaag", cause rie; 22.45 Avondwijding; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 „Huwelijk van A tot Z", causerie; 23.30—24.00 Gram.muziek. BRUSSEL, 324 en 484 M.: 324 M.: 11.45 Gram.muz.; 12.30 Weerberichten; 12.32 Gram.muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Rhythmische muziek; 14.30 Schoolradio; 15.45 Gram.muz.; 16.15 idem; 16.30 Lichte muziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Muzikale kro niek; 18.10 Voordracht; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Filmrevue; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Gram. 21.15 Gram.muz.; 22.00 Nieuws; „„„2 Gram.muz.; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Gram.muz. 484 M.: 12.05 Lichte muz.; 13.00 Nieuws; 13.10, 13.30, 14.30, 15.00 en 16.30 Grammuz.; 18.30 Om roepkoren; 19.00 en 19.40 Gram. muz.; 19.45 Nieuws; 20.00 Om roeporkest en solisten; 22.15 Gra- mof.muz,; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.muz,;2 2.55 Nieuws; 23,00 Gram.muz.; 23.55 Nieuws. de wereldvlucht eveneens mee maken. Het gezelschap wordt ge completeerd door een aantal pers-, film- en televisie-vertegen woordigers. Er zijn op enkele punten langs de route, o.a. te Beirouth, Bom bay en Los Angeles wagens ge- stationneerd waarmee de pers- COMMISSIE NOORDOOSTPOLDER Landbouw betrokken bij vormgeving polders 's-GRAVENHAGE, 18 April. De commissie Noordoostpolder van de Stichting voor de Land bouw heeft een uitvoerige be spreking gewijd aan het resultaat van de uitgifte 1950/1951. In het bijzonder kwam hierbij ter spra ke de positie van de pioniers en de „werkers", zo deelt de Stich ting voor de Landbouw mede. Voorts heeft de commissie voorlopige voorstellen ontwikkeld, welke er toe zoudon moeten lei den, de georganiseerde landbouw in sterkere mate te betrekken bij de vormgeving van de IJselmeer- polders en bij het beheer van de Staatslandbouwbedrij ven. Tenslotte heeft de commissie met erkentelijkheid kennis geno men van wijzigingen in de pro cedure bij de uitgifte, waarvan de directie van de Wieringermeer (N.O.P.) mededeling heeft gedaan. In de vorige bijeenkomst had de commissie namelijk enige wense lijkheden naar voren gebracht, betrekking hebbende op het ver plichte bezoek van alle candida- ten aan de polder voor bezichti ging van de uit te geven bedrij ven en op de z.g. financiële doorlichting, eveneens van alle gegadigden. De directie is thans aan deze bezwaren tegemoet go- komen. Het financieel onderzoek zal, ondanks de ook daaraan ver bonden bezwaren,- beperkt wor den tot diegenen die in aanmer- kinjg komen voor verdere beoor deling vertegenwoordigers de A-40 op een gedeelte van de route kunnen volgen om daarna terug te keren naar het vliegveld, vanwaar zij met de K.L.M. machine de auto naar het volgende punt van ont moeting zullen vooruit reizen. De Austin Dealer langs de ge hele route ontvangen een Delfts blauw kruikje met jenever. De lange weg, die de auto gaat afleggen, zowel over land als door de lucht, is als volgt: Over land: London (London) Manston; Parijs (Le Bourget) Brindisi (via Milaan); Beirouth Basra (via Bagdad); Bombay Calcutta (via Allahabad); Los AngelesMontreal (via Indiana polis, New York, Toronto); Prest- wickLondon Airport (via Bir mingham). Door de lucht: ManstonLe Bourget; BrindisiBeirouth; Bas ra—Bombay; CalcuttaLos An geles (via Bangkok, Guam, Wake Island, Honolulu); Montreal Prestwick (via Gander). Voor het snel in- en uitladen van de auto heeft de technische dienst van de K.L.M, van licht metaal een speciale opvouwbare oprit vervaardigd. MINISTER IN 'T VELD OVER BOUWSTOP EN VRIJE SECTOR In een bijeenkomst van de afd. Rotterdam van de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond heeft de Mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Mr. J. in 't Veld de vraag aangeroerd of de be perking van het bouwprogramma zal leiden tot werkloosheid in de bouwvakken. De minister achtte het zeer overdreven dat de bouw- stop 30 a 40.000 arbeiders werk loos zou maken. De beperking van het bouwprogramma zou aan leiding kunnen geven tot een lichte werkloosheid in de bouw vakken, zo meende de minister, die toezegde, nauwlettend te zul- lon toezien dat er geen storingen in het bouwwerk zullen optreden. In streken met een meer dan nor male werkloosheid, dacht de mi nister te kunnen helpen met het geven van toewijzingen. Hij be loofde zijn uiterste best te zullen doen, opdat de bouwstop geen invloed zal doen gelden op de arbeidsmarkt. Over de z.g. vrije sector zeide de minister, dat hij deze nog enige tijd de vrijheid zal laten behouden, zodat dit jaar in deze sector nog wel 8000 woningen ge bouwd zullen worden. Tenslotte zei spreker te over wegen vrij drastisch in te grijpen in de gemeentelijke verordenin gen door algemene voorschriften. De spelers van de Nederlands elftalclub zagen Dinsdag het sta dion terug, precies zoals zij en de 65.000 toeschouwers het had den achtergelaten. De 5 en de 4 van het scorebord waren nog niet in de vakken gezet en over de eindeloos-lege tribunes dwarrel den de plaatskaarten en choco ladepapiertjes. Jaap van der Leek liet zijn jongens eerst een paar rondjes draaien en tot slot werd er een oefenpartijtje gespeeld waarin Abe tot schrik van Küne- man die in het doel stond zijn schietdemonstraties van Zondag nog eens herhaalde. Na het saunabad kwamen de spelers bijeen in de „kuil" waar de broodjes, de thee en de sinaas appelen klaar stonden. Even later zaten Biesbrouck, Schij venaar, Kraak, de Jong, van Schijndel, van Melis, Groeneveld, Terlouw, Lenstra, Küneman, Odenthal, van der Weerd, Busschers en Möring aan tafei. De anderen waren ver hinderd. Onder uitroepen van bewonde ring werd een grote taart binnen gedragen, die trainer Jaap van der Leek zijn mannen aanbood als beloning voor het prachtige resul taat van Zondag. Op de taart was in marsepein een voetbalveld afgezet van 60 bij 30 cm, waarop de opstelling van Nederland en België in chocolade waren aan gebracht. In het doei van de Belgen stond een grote 5 en daarnaast lag een verslagen rood duiveltje. In het Nederlandse doel keek de Nederlandse Leeuw, genoeglijk likkebaardend, naar de 4. Met vaste hand sneed aanvoer der Rinus Terlouw de taart in zestien stukken en toen begon het festijn waarbij de Nederlan ders alles op de aanval zetten. Van der Leek wees de spelers er daarna op dat, dank zij hun activiteit, een punt was bereikt, waarover men tevreden kon zijn: de overwinning op de Belgen. Maar, zo zeide hij,' er zijn nog meer mogelijkheden, dan die welke jullie nu hebben bereikt en die mogelijkheden kunnen wij ook bereiken, als jullie bij al je prestaties nuchter en eenvoudig blijven. Wij hebben een stap in de goede richting gedaan, maar moeten nog veel doen om te ko men waar we willen zijn. Een speciaal woord richtte hij tot Henny Möring, die voor de laatste maal de training bijwoon- MöRJNG afscheid de, omdat hij ->egin Mei als trai ner in dienst komt bij de Ooste lijke derde klasser Oldenzaal. Binnenkort krijgt van der Leek een copie van de 16 mm film, die van de wedstrijd is gemaakt en aan de hand van deze film zal hij de jongens dan op hun fouten wijzen. De voorzitter van de technische commissie, de heer A. W. Verlegb, dankte de spelers voor de opoffe ring, die zij getoond hebben door steeds de training bij te wonen en die tot zulk een fraai resul taat heeft geleid. Volgens de emigratie-overeen komst tussen ons land en Nieuw Zeeland, kan er steun worden verleend voor de reiskosten van emigranten. Voor de ongeschool den en enige andere arbeids krachten, waaraan in ons land een overschot bestaat, Wordt die steun door de beide regeringen verleend. Met betrekking tot de geschoolde arbeiders wordt er alleen van de zijde van Nieuw Zeeland financiële steun ver leend, welke ongeveer 50 pond sterling bedraagt. Volgens de vertegenwoordiger van Nieuw Zeeland, mr. Bren- nan, bestaat er in Nieuw Zc-'and een tekort aan 20 tot 30.000 ar beiders. Vooral aan geschoolde arbeiders in de zuivelindustrie, de bouwvakken en de metaal-, machine- en houtindustrie, aan gediplomeerde verpleegsters, huis houdelijk personeel en fabrieks arbeidsters. Arbeiders op zuivelboerderijen kunnen ongeveer 75 gulden per week verdienen met vrije kost en inwoning. Arbeiders in de zui velindustrie verdienen ongeveer 85 tot 105 gulden per week van 40 arbeidsuren. Een gediplomeer de verpleegster kan 2500 gulden per jaar verdienen met vrije kost en inwoning. Huishoudelijk per soneel in hospitalen, hotels enz. kunnen tenminste 57 gulden per week verdienen. De emigratie-overeenkomst be paalt zich in verband met het woningvraagstuk vooralsnog tot ongehuwden van 1835 jaar. Nieuw Zeeland zorgt voor huis vesting dezer emigranten. Zü, die los van de overeenkomst emigre ren, dienen zelf voor huisvesting te zorgen. Het Centraal Schoolmelkcomité heeft een regeling kunnen tref fen, waardoor het in samenwer king met gemeentebesturen mo gelijk wordt, gepasteuriseerde melk op scholen beschikbaar te stellen tegen een prijs, die be langrijk lager ligt dan de tot dusver berekende. In vele ge meenten zal de prijs zelfs tot 20 cent per liter verlaagd kunnen worden. SCHIETOEFENINGEN MET SCHERP Ten gevolge van schietoefenin gen met het luchtdoelgeschut, op stelplaats Horst, zal het water gebied van het IJselmeer ten Westen van HarderwijkErmelo —Putten op Maandag 23 April a,s„ van 9.0012.00 en van 14.00 —17,00 uur, gevaarlijk zijn voor de scheepvaart. NOORD-KOREAANSE VREDESOPROEP Een woordvoerder van het Amerikaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde Woensdag tegenover journalisten dat het jongste Noord-Koreaanse „vredesberoep" op de Verenigde Naties „een bloederig document is, dat in de verste verte niet op een vredesberoep lijkt en dat wemelt van de bekende, op niet gegronde beschuldigingen". De groep van 12 Aziatische lan den heeft Woensdag gemeld, dat zij de eerste aanwijzing van Pe king, dat de impasse ten aanzien van Korea zou kunnen worden doorbreken, heeft ontvangen, al dus verneemt Reuter uit gewoon lijk betrouwbare Arabisehe bron. DEN HAAG (K.N.P.) Voor de derde maal organiseert de N.K.S. de komende zomer te Vught een jeugdsportkamp. De belangstelling hjervoor is weer verheugend groot, een bewijs dat de kampen in de vorige jaren een succes waren. Voor de vijf kampweken van 23 Juli t.m. 24 Augustus a.s. hebben zich reeds meer dan 1200 jeugdige deelne mers aangemeld. Zij komen uit alle delen van ons land en vooral uit de d;rhtatbevolkte centra is het aantal deelnemers groot. Het kampterrein voor dit jaar is het prachtige landgoed „Huize Bergen aan de Boxtelseweg, dat welwillend ter beschikking werd gesteld door het Vrouwelijk Jeugdwerk in het Bisdom Den Bosch. Wij kregen de beschikking over de correspondentie van de korporaal Herman Goossens uit Den Bosch, die deel uitmaakt van het Nederlandse bataljon, dat naar Korea vertrok om daar in de gelederen van de legers der Verenigde Naties te strijden tegen het Aziatisch communisme. Blijkens die corresoondentie heeft Herman Goossens een zeer zware tiid achter de rue en hii schrijft ziin reddine toe aan de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch, van wie hii aitiid een medaille hii zich heeft eedraeen. Herman Goossens heeft, on danks het feit dat hij het zeer moeilijk heeft gehad, daar drie zijner tenen bevroren en hij bo vendien door een leger-auto werd overreden, tengevolge waarvan hij een been brak, nóg geen spijt voor Korea te hebben getekend, hetgeen bewijst dat hij behoort tot de Bosschenaren van zessen klaar. Verder kreeg hij twee schoten in het linkerbeen en één in de rechtervoet. Aanvankeliik als vermist opgegeven. Goossens werd aanvankelijk, dat was medio Februari, als ver mist opgegeven. Achteraf is even wel gebleken dat hij bij een aan val der communisten op de Ne derlandse commandopost werd gewond, waardoor hij niet met de anderen kon terugtrekken. Hii is toen in totaal achttien dagen zonder voedsel on het slag veld bliiven liggen en hii heeft slechts ziin dorst kunnen lessen met het drinken van sneeuw water. Nadat hij enkele dagen in de barre koude op het slagveld had gelegen, slaagde hij er in onder een achtergebleven gevechtswa gen te kruipen, waar Chinezen Rem vonden en uitschudden. Hii hield zich daarbij dood. De negende dag riep hij in zijn verlatenheid een Chinees aan, In de gedachte, dat de toestand zo niet kon blijven. Deze scheen niet de kwaadste, want hij gaf hem wat te eten en tabak te roken. Later heeft hij zich naar een Ko- reaans, totaal kapotgeschoten huis kunnen slepen, waar hij op de achttiende dag sedert zijn ver wonding door twee Amerikaanse mariniers werd gevonden, die hem verder expediëerden. Korporaal Goossens was toen volkomen uitgeput en te zwak om te staan. Hij werd per vlieg tuig naar Japan vervoerd, waar hij in het Amerikaanse legerhos- Advertentie) voor het vallen van de nacht nog even aan IVOROL gedacht Generaal MacArthur heeft Woensdag tegenover een menigte belangstellenden, die hem te San Francisco begroetten, verklaard: „Men heeft mij juist gevraagd of ik voornemens ben mij met de politiek in te laten, Ik heb ge antwoord: „Neen"." MOEDER LAURENCE VAN DE ZUSTERS VAN LIEFDE BEDIEND De Eerw. Moeder Laurence, een der Generale Assistenten van de congregatie der Eerw. Zusters van Liefde te Tilburg, welke met de Generale Overste der Orde, de Eerw. Moeder Leonje een zaken- bezoek bracht aan het Liefdes gesticht te Schagen, is tijdens dit bezoek plotseling zo ernstig ziek geworden, dat haar in allerijl de H.H. Sacramenten der Stervenden moesten worden toegediend. Voor haar aankomst in het Schager Ge sticht genoot Moeder Laurence, welke evenals Overste Moeder Leanie woonachtig is in het Moe derhuis te Tilburg, een uitmun tende gezondheid. In de loop van Dinsdag en Woensdag is gelukkig een lichte verbetering ingetreden, zodat haar toestand thans redelijk mag worden genoemd. Reuter. De Amerikaanse regering zal binnenkort ten be hoeve van het verbonden com mando in Korea een beginselver klaring omtrent de bedoelingen in Korea uitgeven, zo verluidt volgens Reuters correspondent te Lake Success. pitaal, het „Osaka Army Hospi tal" te Osaka werd opgenomen. Hij genoot daar een uitstekende medische behandeling, zodat er alle kans bestaat dat hij de ge volgen van zijn ontzettend avon tuur we"r geheel zal te boven komen. Wellicht zal hij enkele tenen moeten missen. Zijn eetlust werd, toen hij op rust was gekomen, enorm. Op een morgen at hij 5 eieren, een bord pap, een halve liter melk en 6 sneden brood. Als iets typisch Amerikaans schreef hij nog, dat in het hospi taal op een goede dag eensklaps een modeshow werd gehouden, waaraan wel 25 meisjes deelna men. Hij snapte er niets van, maar de patiënten hadden intussen er veel lol om. Geestelijke zorg. Ook ontving hii geregeld be zoek van de Nederlandse Pater v. Straaten. Dat betekende tevens dat de katholieke militairen hun Pasen konden houden. Het is aan te nemen dat de moedige en energieke korporaal Goossens zijn leven heeft te dan ken aan zijn kinderlijk vertrou wen in de Zoete Moeder, aan zijn krachtig gestel en aan ziin wil, waarin voor mismoedigheid en wanhoop geen plaats scheen. On danks a'lles heeft hij nog geen Twintig kinderen uit de pro vincie Noordholland zijn gister middag in het Frans Halsmuseum te Haarlem bijeengekomen om de diploma's in ontvangst te nemen, die zij als winnaars hadden ver worven in de Marshall-tekenwed strijd. De bijeenkomst werd geopend door de heer H. P. Baard, direc teur van het ï'rans Halsmuseum en voorzitter van de jury, die de keuze van de jury toelichtte- Namens de ECA werd het woord gevoerd door de heer P.S- Guinn, die als belangrijk punt van de Marshall-hulp de nadruk legde op de Europese samenwerking. Hij sprak de kinderen in het Neder lands toe en wenste de prijswin naars veel succes in de „National" en „international" couneoursen, die nog volgen. Tenslotte reikte hij de twintig diploma's uit. De bijeenkomst werd besloten met een limonade toast op minister Marshall en 'n rondgang door de kleine exposi tie, die uit de bekroonde inzen dingen was samengesteld. De gekozen tekeningen uit alle orovineiën gaan binnenkort naar Den Haag, waar een landelijke jury op 26 en 27 April in Pulchri Studio de beste zal uitzoeken. In twee leeftijdsklassen worden vijf spaarbankboekjes uitgeloofd de eerste prijzen bedragen f500. De beste vijftien inzendingen gaan naar Parijs voor het Euro pese concours en de winnaars mogen een reis van drie weken maken tezamen met hun ouders naar een West-Europese hoofd stad. ZES BELGISCHE DIVISIES De Belgische premier, Joseph Pholjen, heeft Woensdagavond te Brussel verklaard, dat België in 1954 in totaal zes divisies zal hebben. Pholien bevestigde, dat België midden 1952 drie-en-een-halve divisie paraat zal hebben. Tegen Belgische contingentering van snijbloemenimport- Op de gisteren te Utrecht ge houden algemene vergadering van de vereniging „Groep bloe misterij" zeide dP voorzitter, de heer dr. A. J. Verhage in zijn openingswoord het ernstig te be treuren, dat België, volgens spr. volkomen tegen alle bepalingen van het Benelux-accoord, de ex port van snijbloemen naar dit land heeft gecontingeniteerd. Spr. drong er met nadruk op aan, dat de Nederlanse regering ten scherpste steling neemt tegen deze maatregel van Bel gië. spijt te hebben getekend. Uit zijn brieven straalt een benijdens waardige opgewektheid en ziin grootste zorg gaat niet uit naar zijn toestand, maar naar die van zijn familieleden ennaar Biv.V. Korporaal Goossens verwacht dat hij, vooraleer hij zal worden gedemobiliseerd, in een Neder lands hospitaal een nakuur zal moeten ondergaan. LUSTRUM KATH. WERK GEMEENSCHAP IN DE P. v. d. A. (K.N.P.) Zaterdagmiddag 21 April zal in Hotel Noord Bra bant te Utrecht de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid haar vijfde jaar vergadering houden en daarmede haar eerste lustrum afsluiten. Het is deze maand n.l. vijf jaar geleden, dat deze Katholieke Werkgemeenschap krachtens de federalistische structuur van de Partij van de Arbeid werd opge richt. Naast een overzicht over deze vijf jaar zal in de a.s. jaarverga dering tevens het feit worden herdacht, dat het dit jaar 60, resp. 20 jaar geleden is, dat de Pausen Leo XIII en Pius XI Hun grootse sociale encyclieken „Re- rum Novarum" en „Quadrage- simo Anno" deden verschijnen. Mr. Th. van Lier uit Nijme gen zal een herdenkingsrede over de grote betekenis dezer sociale encyclieken uitspreken. ROTTERDAM GING VOOR Als de Purmerenders menen, dat zij met hun pijprokersclub de primeur hebben, slaan zij de plank mis. Want vóór de oorlog kende Rotterdam al pijp rokende vrienden, dia in dezelfde liefhebberij aan leiding vonden zich te ver enigen in „De Moriaan" of „De Hollandse Damper". Wie weet zijn er elders in ons land nog meer. Het blijkt toch wel dat er niets nieuws is onder de (zui nige) Nederlandse zon. Het iaarliikse coneres van de Nederl. R.K. Esnerantistenbond ..Nederlanda Katoliko" zal on 21 en 22 April a.s. te 's-Hertogen bosch worden gehouden. Oo Zon dag vindt de jaarvergadering olaats. Uit de agenda noemen wü: een voorstel tot verminde ring van contributie van jeugd leden en een besoreking over een te vormen Eneranto-kara- vaan naar het 23e Congres van de internationale R.K. Eso.-bond (I.K.Ü.E.). dat in Augustus a.s. te München zal worden gehou den. „American Esperanto Maga zine" deelt mede dat in de Bra ziliaanse stad Belo Horizonte het eerste monument is onthuld ter nagedachtenis van Dr. L. Zamen- hof, de samensteller van Espe ranto. Het is een bronzen buste ge plaatst op een groot voetstuk van wit marmer. Het staat in een perk dat de vorm heeft van een vijfpuntige groene ster op het Place Esperanto. „Kon-Tiki", het bekende werk van Thor Heyerdahl, dat de KRO in een microfoonbewerking ten gehore bracht, is zo juist ook in het Esperanto verschenen. Het in het Noors origineel versche nen boek is door de bekende Noorse esperantist Carsten Bry- nildsen in het Esperanto over gezet, De bibliotheek van de Britse Esperanto-vereniging telt mo menteel 46640 grotere en klei nere werken die verschenen zijn in of over het Esperanto. Hier onder bevinden zich 4400 lite raire werken, zowel originele als vertalingen. Het jaarboek van de Univer sele Esperanto Bond dat vanaf 1908 regelmatig verschenenis, geeft behalve de gebruikelijke informaties en een lijst van plm. 2000 Esperanto-consuls uit alle beschaafde landen van de we reld, een overzicht van de voor naamste Esp.-congressen die in de loop van dit jaar gehouden zullen worden. De internationale congressen die genoemd worden zijn: het 36e Universele Congres en het 23e Kath. Congres die in Augustus a.s, te München wor den gehouden; het 24e Congres van de Arbeiders-Esperantisten te Stockholm; het 7e congres van de Esperantisten-jeugdvereniging te Haarlem en het 3e Int. Con gres van Spoorwegemployé's te Parijs. Het jaarboek geeft verder 13 landelijke congressen aan, o.a. voor Nederland te Hilversum met Pinksteren. FEUILLETON Maar als ze bleef aarzelen, kon ze vanavond geen gunstig rapport uitbrengen, dacht ik. Waarom bleef ze aarzelen? Waarom had ze zo'n tegenzin in haar werk? Dat begreep ik niet. Ze kon me heel makkelijk aanspreken, als ze wou. Het komt iedere dag voor, dat bezoekers van het Kapitool wildvreemden aanspreken. Ze kon me vragen hoe ze het moest aanleggen, om het een of ander lid van het Huis te spreken te krijgen; welke kant ze op moest naar de Senaat; of ik haar ook kon zeggen, of het Hooggerechts hof op het ogenblik zitting hield er waren wel honderd vragen te bedenken, die een dame met volkomen gepastheid, en zonder enige verwondering te wekken, stellen kon, zelfs aan een wild vreemden heer. Nu en dan trappelde zij met een van haar slangeleren schoen tjes op de vloer alsof mijn ma- nier van doen haar ongeduldig maakte. Misschien speelde ik het spelletje niet volgens de regels. Ik besloot het op een andere manier te proberen. Luchtig met mijn wandelstok zwaaiend kwam ik mijn nis uit en met kalme schreden liep ik door de gang naar haar toe. Zij dacht blijkbaar dat ik van zins was haar aan te spreken want terwijl ik nader kwam, haar strak aankijkend, deed ze onwillekeurig een stap achteruit, tot ze tegen de muur aan stond. Maar ik bleef niet staan. Op een afstand van nog geen meter liep ik langs haar heen; toen sloeg ik rechtsaf en ging de gang door, die naar de westkant van de vergaderzaal der Afgevaardig den leidt. Bij de marmeren trap bleef ik staan om mij te vergewis sen, dat ze mij volgde; toen klom ik naar de bovenverdieping, waar men op de galerij komt, en ik boog me over de leuning om het reusachtige schilderstuk „Hoera naar 't Westen!" te be zichtigen. Ze zag mij, toen ze de trap opkwam en bleef op het mid denbordes staan, schijnbaar uit belangstelling voor hef een of ander detail van het schilderstuk. Ik zette mijn wandeling voort, op mijn dode gemak, want ik wou een dame in geen geval het ongerief aandoen, zich te moeten haasten. Ik stak over naar de oostelijke vleugel van het Huis ging de trap af naar de beneden verdieping en wandelde terug naar de Standbeeldengalerij. Ik had haar voortdurend tamelijk dicht achter me Ik bleef in de hal _met de marmeren beelden een beetje rondhangen en liep toen door naar de Rotonde Een klein eindje rechts van de ingang, als je van het zuidelijk gedeelte van het Kapitool naar de Rotonde toe komt prijkt er 'n muurschildering met een histori sche voorstelling, die me altijd boeit; niet uit een oogpunt van kunst, maar omdat een der In dianen op de voorgrond afgebeeld staat met zes tenen aan zijn ene voet. Ik bleef staan, om mijn zes- tenige vriend nog eens te be zichtigen, en dwong haar aldus mij te passeren, want zij kon in de nauwe doorgang moeilijk blij ven stilstaan. Zjj vatte post ergens aan de andere kant van de grote cirkel vormige ruimte en toen kon ik haar op enige afstand rustig waarnemen, zonder de schijn te wekken, dat ik haar fixeerde. Ik begon haar besluiteloosheid hoe langer hoe raadselachtiger te vinden. Als het haar enige plicht was geweest mij te volgen en nauwgezet nota te ne men van mijn doen en laten, had ik haar gedrag zonder moeite kunnen begrijpen; maar haar in structies luidden, zoals ik heel duidelijk had gehoord, anders; zij moest „kennis met hem maken", en er achter zien te komen, „waar het was". Natuurlijk moest zij beginnen met 't eerste gedeelte van de op dracht, maar zij had nog niet het minste stapje in die richting ge zet. Zo kon ze de hele dag wel doorgaan, zonder iets te bereiken! Dat was haar bedoeling tooh niet? Het is waar zij had haar op dracht met weerzin aanvaard, maar detective is detective, ook a! ben je een vrouw; en dat ze haar taak aanvaard had, was wel zeker; anders was ze n\jj niet zo koDpig blijven volgen. Ik liep de Rotonde door naar de kant van de Senaat, en onder de grote koepel werd ik staande gehouden door een kennis van me, die griffier van een der afde lingen is. We bleven een paar mi nuten staan praten en ik zag, dat de dame in 't bruin onderwijl langs de muur heen en weer bleef lopen, mij steeds behoedzaam in 't oog houdend. Zij scheen zich zelf uit alle macht in de waan te houden, dat ik van haar speuren de blikken niets merkte. Het tijdstip, om van mijn vriend afscheid te nemen, koos ik zo dat zij met haar geregelden tred vlak bij me zou gijn, als ik mijn tocht naar dp Senaatsvleugel voortzette. Mijn toeleg gelukte; we waren nauwelijks een meter van elkaar verwijderd, toen ik de Rotonde verliet. Zij had iets in haar houding, waaruit ik op maakte, dat zij van plan was mij aan te spreken; maar als ik mi.i daarin niet had vergist, kwam zij plotseling op andere gedachten; zij liep mij tenminste voorbij als of ze mii niet zag. Er was eer» zitting van het Hooggerechtshof aan de gang. Ik trad de deftige, ernstige zaal bin nen en keek nu en dan naar de rechters in hun zwarte toga's, maar de meeste tijd hield ik mijn blik gevestigd op de ingang. Mijn vervolgster kwam me niet ach terna. Ik vroeg me al af of zij de jacht zou hebben opgegeven. Ik schrok een beetje, toen ik aan die mogelijkheid dacht. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5