Nieuw New York bereidde Mac Arthur onovertroffen triomftocht Oost-Berlijn verwacht Moskouse autoriteiten voor „besprekingen" Veertig doden bij scheepsramp in de Golf van Mexico Felle brand te Deventer in sociale werkplaats Wat Nederland gaat xporteren naar Duitsland r,r^t^i.rh.rsr: edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen e „De Sportfavoriet'' in 't offensief Kurt Schumacher stelt eisen Donderende toejuichingen van zeven en 'n half millioen Volledige chaos in haven van Priok Scherpste veiligheidsmaatregelen' Russische straaljagers en troepen worden versterkt De ongeregeldheden in Albanië Aanvaring tussen twee Esso-tankschepen Er zullen kazernes worden gebouwd Als meisjes een kwade bui hebben Ulbricht: rEén Duitsland Nog vier dagen zoeken naar Affray Oplossing zoeken in prijsregeling" Tanker met 24.000 ton laadyermogen Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, t 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank, Neder!. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 21 April 1951 46e Jaargang No. 12149 Kantoren: HOORN, Draateingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 PRINS BERNHARD WOONT RU1TER- WEDSTRIJDEN BIJ Tijdens zijn bezoek aan Chili was Z.K.H. Prins Bemhard de gast van de ruiterclub van Santiago. Te zijner ere werden wedstrijden gehouden, die door de Prins met grote be langstelling werden gevólgd. Staande in een voertuig slaat de Prins de verrichtingen der ruiters gade. Naar schatting stonden zeven en een half millioen belangstel lenden vele rijen dik langs de wegen geschaard en juichten de generaal stormachtig toe. Een regen van confetti daalde tijdens de rit op de stoet motorvoertui gen neer. Onder de belangstel lenden bevonden zich de hertog en hertogin van Windsor. De zeven en een half millioen met vlaggen zwaaiende en geest driftig juichende belangstellen den vormden tezamen de grootste menigte, die ooit aan een New Yorks welkom heeft deelgenomen. De toeschouwers stonden vanaf de muren tot het plaveisel der wegen opeengepakt. Alle ramen van kantoorgebouwen langs de route waren volledig door toe schouwers ingenomen. De sche pen in de haven van New York deden aan het welkom van gene raal Mc Arthur mee door hun sirenes te laten loeien. Donderende ovaties Tijdens de rit stond Mc Arthur van zijn zitplaats achterin op en ging op de achterkant van de auto zitten; zijn achter hem rij dende vrouw én zoon deden het zelfde. Van tijd tot tijd salueerde Mc Arthur en beantwoordde de donderende toejuichingen door met zijn uniformpet te zwaaien. Het stadhuis van New York was het eindpunt van de rit. Hier vond een officiële ontvangst plaats, bijgewoond door naar schatting 85.000 personen, die De heren R. J. F. van Dongen en H. S. J. Elffrich uit Amster dam, vennoten van de N.V. in oprichting de „Sportfavoriet", weekblad voor sport en spel, heb ben gistermiddag bij de kanton rechter te Rotterdam een ver zoekschrift ingediend, waarin op heffing van de inbeslagneming yofdt gevraagd van de onlangs beslag genomen bescheiden van dit kantoor. Dr. mr. L. P. van der Does, die 2 request indiende, betoogde dat de inbeslagneming in strijd a» j ,yet *s- Hij verklaarde, bat de „Sportfavoriet" geen lote- <"0, geen „pool", maar een zui vere prijsvraag is, waaraan een 'eder kosteloos kan meedoen. BONOMI OVERLEDEN Ivanoe Bonomi, de 78-jarige ^oorzitter van de Italiaanse se- ™at en oud-premier, is gisteren „„ijl01??, «verleden. Hij leed al „ge tijd aan een hartkwaal. MisoIinLeen tegenStander hadden plaats genomen op een speciaal gebouwde tribune of sa mendromden op het plein voor het stadhuis. De toejuichingen bereikten hun hoogtepunt toen generaal Mc Arthur, vergezeld door de burgemeester van New York, Impellitteri, onder de tonen van „The Star Spangled Banner" een speciaal gebouwd podium betrad. „New York", zei Impellitteri, „biedt generaal Mc Arthur de vrijheid van de stad, tezamen met haar onmetelijke dankbaar heid, aan". Daarop verzocht de burgemeester Mc Arthur te gaan staan, waarbij hij zeide dat „het moeilijk is voor een voormalige telegrafist derde klasse om een generaal een order te geven". Vervolgens overhandigde hij Mc Arthur een op perkament gestelde oorkonde en een medaille. De leider der West-Duitse so ciaal-democraten, Kurt Schuma cher, heeft ten aanzien van het zo juist ondertekende plan-Schu- man verklaard, slechts met dit plan in te kunnen stemmen, in dien West-Durtsland gelijkberech tigd zou zijn in de Europese een heid, die dan ook Engeland en Scandinavië zou moeten omvat ten. In Bonn wordt een felle poli tieke strijd verwacht, wanneer het plan ter ratificatie aan het parle ment zal worden voorgelegd. Adenauer rekent echter op de goede indruk, die de Franse be reidwilligheid, het Ruhrstatuut te laten vallen, moet maken. Hij noemde de opvatting van Schu macher, dat Frankrijk opnieuw tracht door het plan de hege monie in Europa te behouden, absurd. QUEUILLE VRAAGT NIEUW UITSTEL De Franse premier, Henri Queuille, heeft Vrijdagavond in het parlement medegedeeld, dat hij van plan is te vragen om uit stel van de debatten over nog drie onderwerpen, opdat het wetsontwerp betreffende de be groting terstond in behandeling kan worden genomen. Hij zal aan elk der drie moties tot uitstel de vertrouwenskwestie verbinden. Woensdagavond a.s. zal over alle moties, waaraan de vertrouwens kwestie is verbonden worden ge stemd. Generaal Mac Arthur heelt Vrijdagochtend per auto een triomf tocht doar New York gemaakt, waar hij Donderdagavond was aangekomen. De generaal vertrok, gevolgd door 49 andere auto's, die werden vergezeld door 86 motorrijtuigen, in een grote open auto voor een zit van veertig kilometer door de straten van New York. MC ARTHUR SLIEP Na zijn toespraak tot het Congres zou Mac Arthur Donderdag een bijeenkomst hebben met de Amerikaanse vereniging van krantenredac teuren. Hij besloot korte tijd te rusten en viel in slaap. Ko lonel Bunker, een assistent van MacArthur, besloot hem niet te storen. MacArthur werd bijna vijf uur te laat wakker. De meeste redacteu ren waren weggegaan om te dineren, maar ongeveer 200 konden worden bereikt en kwamen MacArthur de hand schudden. De Indonesische minister van handel en industrie, Sumitro Djo- johadikusumo, heeft een inspectie gehouden in het havengebied van Priok. Hij noemde het vraagstuk van het opheffen der opstopping van goederen in de opslagplaat sen van groter belang dan de vorming van een kabinet. De bladen van Vrijdag bevatten een advertentie, waarin werd medegedeeld, dat thans ook de scheepvaartlijnen op Europa, de Maatschappij Nederland, de Rot terdamse Lloyd en de Ocean, in andere havens zuilen lossen. De directeur van het havenge bied schat de in totaal opgeslagen hoeveelheid goederen op 200.000 ton. In sommige gudangs liggen goederen opgestapeld tot de zol dering, terwijl niemand meer weet waar bepaalde goederen liggen. De chaos is volkomen. Volgens het anti-communistische voorlichtingsbureau „West" hebben de Oost-Duitse autoriteiten bijzondere veiligheidsmaat regelen genomen in verband met de komst van belangrijke Sovjet-functionarissen naar Berlijn voor het houden van „ver strekkende politieke besprekingen Deze zouden Maandag a.s. beginnen. Gistermiddag heeft een hevige brand gewoed in een der oudste delen van Deventer, de buurt „Het Klooster", in een zeer oud gebouw van de gemeente Deven ter, waar de dienst van Sociale Zaken aan een 26-tal ondersteun den werk verschaft, door 't maken van biezen matten, het vlechten van cocos en het maken van papieren zakken voor de indus trie. In het schaftuur bleven daar drie arbeiders ov ;r om er hun brood te eten. ';'wee van hen bemerkten, dat bet gebouw op de eerste verdieping, waarin een werkplaats is ondergebracht, in brand stond. Zij waarschuwden de derde arbeide die op deze verdieping een middagdutje deed en konden deze man nog tijdig naar beneden doen gaan. Het bleek, dat het vuur zich reeds een weg had gebaand naar de zolderverdiepingqqvaar onder een zadeldek een grote voorraad co- cosvezels, cocosmatten, biezen en papier was opgeslagen. De snel gearriveerde brandweer kwam met alle beschikbare blus- materiaal en tastte met een acht tal stralen het vuur aan, dat uit de kap van het gebouw kwam West-Duitse kolen prijzen verhoogd? In industriële kringen te Dus- seldorp verklaarde men Donder dagavond, dat de federale rege ring binnenkort aan de gealliëer- de hoge commissie zal verzoeken de prils van voor export bestem de Duits kolen te verhogen. en een felle rookontwikkeling tengevolge had. Na een uur spui ten was men de brand nagenoeg meester en kon men met de rui ming van de zeer brandbare in houd beginnen. Op de bovenver dieping was de voorraadzolder totaal verwoest. Dat was eveneens het geval met de werkplaats op de eerste verdieping. VERZET IN DE BERGEN Volgens bevoegde Joegoslavi sche en buitenlandse diplomatieke kringen te Belgrado zijn in Febr. 17 maal vliegtuigen boven de Albanese hoofdstad, Tirana, ver schenen, die pamfletten uitwier pen, waarop de communistische regering van Enver Hodza wordt aangevallen. De vliegtuigen werden met luchtdoelgeschut bestookt. De be woners van Tirana moesten des ochtends na zulk een nacht steeds binnen blijven en de kinderen moesten de pamfletten oprapen. Er zouden eveneens gewapende parachutisten neergelaten zijn. Zij zouden thans, tezamen met anti-regeringsgezinde verzetslie den, in de bergen gevechten leve ren. Volgens Joegoslavische kringen worden de vluchten georgani seerd door Albanese uitgeweke nen. woonachtig in Italië. De uit gewekenen zouden op dergelijke wijze met behulp van buiten af een strijd tegen de Albanese re gering wensen te ontketenen. Gisteren zijn in de Golf van Mexico twee tankboten van de Esso met elkaar in aanvaring gekomen. Hoewel de gevolgen van deze ramp nog niet geheel duidelijk zijn, moet worden aange nomen, dat het ene schip, de Esso-Greensboro van 10.000 ton is gezonken, na in brand gevlogen te zijn. Acht-en-dertig man zijn daarbij omgekomen. De Esso-Greensboro werd in de flank gegrepen door de Esso- Suez, die 17.000 ton meet. Laatst genoemd schip gaf om 12 uur radio-telegrafisch bericht van de aanvaring. Het deelde mede zelf in brand geraakt te zijn en ver zocht onmiddellijke medische hulp voor de gewonden, alsmede voor vier opvarenden van de Greensboro, die gered konden worden. Twee van hen dreven in zee, een derde bevond zich in een reddingsboot en een vierde werd van een gedeelte van het wrak afgehaald. In de reddingsboot werden bovendien twee verkoolde lijken OOK VOORBEREIDINGEN VOOR INUNDATIES In het kader van de opbouw van de Nederlandse bijdrage aan de Westerse defensie zullen dit jaar en in de komende jaren op verscheidene plaatsen in het land bouwwerken worden uitgevoerd, zoals kazernes, magazijnen, vlieg veldwerkzaamheden alsmede vas te verdedigingswerken, waaronder voorbereidingen van inundatiën, enz. Hiertoe behoren o.a. de pro jecten in de gemeente Rucphen en in de Betuwe. aangetroffen. Ook de stuurman van de Suez is om het leven ge komen. De Esso-Suez staat van de voor tot achtersteven in 'brand. Niet temin is het schip met een vaart van drie mijl per uur op weg naar een haven aan de kust van Texas. Zes papiersorteersters, meisjes van 14 tot 16 jaar, hebben in een balorige bui tot tweemaal toe de eerste keer mislukte het een brandend stuk papier gewor pen in een papierkoker van de Oud-papierhandel R. Hartman Zonen te Rotterdam, waar zij werkten. Er brak brand uit en er werd voor f 1600 schade aan gericht. Een door de politie in gesteld onderzoek heeft de brand stichting aan het licht gebracht. Vier van de zes meisjes zullen voor de Officier van Justitie wor den geleid. ZOON VAN GANDHI BESLOOT ZIJN VASTEN Manilal Gandhi, zoon van wijlen Mahatma Gandhi heeft gisteren zijn vastenperiode van veertien dagen uit protest tegen de rassen politiek van de Zuidafrikaanse regering besloten. Hij is 20 pond afgevallen maar zegt zich zeer goed te voelen. DWARSLIGGERS IN DE SLAAPKAMER Naar aanleiding van lood- en zinkdiefstallen uit het gesticht „Severen" bij Maastricht, werd Donderdag door de politie huis zoeking gedaan ten huize van Th. H. te Limmel bij Maastricht. Groot was de verbazing der po litiemannen, toen zij in de slaap kamer enkele nieuwe wissel dwarsliggers ontdekten, die zoals naderhand bleek op het Stations emplacement van Maastricht wa ren ontvreemd. II ii Van de Oost-Duitse grens af wordt de te volgen route de ge hele nacht met schijnwerpers ver licht en er wordt voortdurend aopr de politie gepatrouilleerd; de gewone treinenloop zal Maan- stilliggen om de trein uit Moskou, een snelle een ongehin derde doorreis te verlenen, aldus net bureau. Pseudo vogelpest in Broek in Waterland In de gemeente Broek in Wa terland heeft zich een geval van pseudo vogelpest voorgedaan. Een veeeriigta] kippen van de heer J. de Boer is in het destruc tiebedrijf te Purmerend vernie tigd. Westelijke vliegeniers hebben Vrijdagavond bericht, dat een groot aantal Sovjet-straaljagers de gehele dag heen en weer heb ben gevlogen in het gebied van de geallieerde luchtcorridor naar Berlijn. Volgens Westelijke militairen te Berlijn waren er grote ver sterkingen uit de Sovjet-Unie aangekomen in verband met de Russische manoeuvres in Oost- Duitsland. In een radiotoespraak heeft de communistische leider van Oost- Dnitsland, Walter Ulbricht, voor speld, dat er een ministerraad voor geheel Duitsland zal komen, aldus het West-Duitse persbureau DPA. Bij de Britse marine is men het er nu wel over eens, dat er nog slechts één kans op het millioen bestaat om de opvarenden van de „Affray" te kunnen redden. Het zoeken zal evenwel nog vier dagen worden voortgezet, alvorens de admiraliteit officieel alle hoop opgeeft. De Nederlandse minister van Marine heeft telegrafisch zijn medeleven betuigd. Tussen Nederlandse en Duitse instanties is, naar wij van be voegde zïide vernemen, overeenstemming bereikt over de beste ding van de 10 millioen dollar, die voor de maand April voor importen uit Nederland zijn beschikbaar gesteld. Het bedrag, dat ongeveer de helft is van de normale invoer waarde per maand, zal voor twee derde deel worden besteed voor de aankoop van groenten, kaas, eieren en andere agrarische pro ducten. De rest zal worden ge bruikt voor de invoer van indus triële producten, in hoofdzaak textiel, radio's en lampen. Klei nere posten zijn uitgetrokken voor boeken en tijdschriften, olie, teer, lak en essences. Overeen komstig de te Parijs gestelde regels is voorts een bedrag van een half millioen dollar gereser veerd voor Duitse aankopen van artikelen, die buiten deze contin genten vallen. Met het verstrekken van de invoervergunningen zal volgende week een aanvang worden ge maakt. In de eerste vergadering van de Verbondsraad van het C.N.V., die thans de plaats heeft inge nomen van het vroegere bestuur, is uitvoerig gehandeld over de situatie inzake lonen en prijzen. De Verbondsraad sprak als zijn oordeel uit. dat de oplossing van de moeilijkheden primair aan de kant van de prijzen moet worden gezocht. Nu de regering de be heerste loonpolitiek wenst te handhaven acht de Verbondsraad het geboden, dat de regering ook aan de prijskant meer regelend optreedt dan tot dusverre het geval is geweest. Te Washington heeft generaal Douglas Mc Arthur het Ame rikaanse Congres toegesproken. Alle Congresleden en toe hoorders op de publieke tribune brachten de 71-jarige generaal een minutenlange ovatie, voordat hij zijn rede begon. Mc Arthur dankt voor het hem gebrachte huldebetoon. BELANGRIJKE ORDER VOOR NEDERLAND Een grote internationale scheep vaartcombinatie, de z.g. „Kulu- kundis and Rethymnis Group", die haar voornaamste kantoren heeft in New York en Londen, heeft de Ned. Dok- en Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam opdracht gegeven tot de bouw van een tanker met een laadver mogen van 24.000 ton. Deze opdracht is het resultaat van een reis, die de heren P. Goedkoop Dzn. en J. Goedkoop voor de_ N.D.S.M. naar de Ver enigde Staten hebben gemaakt en waarvan zij Woensdag j.l. in ons land terugkeerden, aldus vernam het ANP. Contractueel is vastgesteld, dat het schip in de tweede helft van 1954 zal worden afgeleverd. De heren Goedkoop vertelden, dat de mogelijkheid van nog meer opdrachten van deze scheepvaart combinatie niet is uitgesloten. In ieder geval is dit de eerste maal. dat deze combinatie een schip in Nederland laat bouwen. BULLDOZER STIET OP 120 GRANATEN Nabij Apeldoorn heeft een bull dozer van de Gebr. Loman, uit Laren (N.H.>, die daar graafwerk verrichtte i.v.m. de bouw van woningen, tien kistjes, ieder in houdende 12 luchtdoelgranaten, uit de grond gehaald. De mijnopruimingsdienst te Barneveld heeft de gevaarlijke projectielen weggehaald en zal een nader onderzoek op het ter rein stellen, ten einde na te gaan. of er nog meer oorlogstuig ligt verborgen. Congres Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting Het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting zal een congres houden op Dinsdag 8 Mei in Casino te 's Hertogenboseh. HOLLAND'S NAAM GAAT OVER DE WERELD Binnenkort zal de naam van Nederland door vele millioenen luisteraars in veertien verschil lende landen worden aangehoord. Dat zal het geval zijn in de tal loze reportages, die over ons land zullen worden gegeven door de zeventien radioreporters uit die landen, die op uitnodiging van een combinatie van instellingen en bedrijven thans' een bezoek aan ons land brengen. Het zijn reporters uit de Marshall-landen in Europa en een tweetal uit de Ver. Staten, nl. van Columbia en Mutual.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1