„De Regering houdt de lonen laag maar wat doet ze aan de prijzen?" Prins Bernhard, telefonist voor heel zijn gevolg Chinezen gereed voor massale aanval op een kort front A. C. de Bruyn opende de driedaagse K.A.B.-Verbondsvergadering Prijsbeheersing als vrij overleg geen succes heeft Uitblazen na drukke weken Generaal van Fleet maakt zich niet ongerust Kengetal: Kinderbijslag onvoldoende Bevan afgetreden EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN 320.000 De Bruyn en Segers presideren betoging 320.000 man in de K.A.B. bijeen A. C. de Bruyn te Utrecht: Weer twee orders voor de scheepsbouw De Velser affaire Driejarig meisje door vader overreden Tegen de begroting Woonschuitbewoner neergeslagen Vogeler zal worden vrijgelaten M.W.O. voor It, kol. den Ouden Scheepsberichten Nieuw Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad I Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 23 April 1951 4 46e Jaargang No. 12150 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keiier straat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 GIF VOOR 'T VOLK In zijn rede wraakte de Bruyn alsvolgt de lafhartige houding van de communisten terzake de loon- en prijs kwestie: Dag-aan-dag wordt door hen getracht, met aan wending van de meest mis leidende middelen, in woord en geschrift de geest van ons volk te vergiftigen. De be doeling is duidelijk: de nood van ons volk moet worden uitgebuit ten bate van een op Rusland gerichte politiek. Hoe meer onrust, hoe liever het hun is. Zij kennen in Ne derland, let wel: in Neder land, slechts twee woorden: verzet en staking. Met uit bundige vreugde wordt over steeds meer stakingen in Nederland" geschreven. Gevolgen? Die zijn voor rekening van het misleide volk. Het is de taak van onze KAB-ers hen, die staan be drogen te worden, voor mis leiding en erger te behoeden. Het is o.i. de taak van de regering in deze ernstige tijd ons land en volk daadwer kelijk te beschermen tegen de geestelijke en materiële terreur van het van Moskou uit gedirigeerde commu nisme." DE RERUM-NOVARUM- HERDENKING TE ROME De grootste Rerum Novarum- herdenking in Rome zal op het Hoogfeest van Pinksteren begin nen met een luisterrijke Pausmis in de Sint Pieter. Het staat thans reeds vast, dat behalve uit Neder land en België bedevaarten ver wacht kunnen worden uit Duits land, Frankrijk, Italië, Ierland, Oostenrijk, Portugal, Zwitserland, Canada en de Verenigde Staten. Deze bedevaarten zijn door de internationale Katholieke arbei dersbeweging georganiseerd. Tijdens de herdenkingsdagen is een grote betoging belegd in het stadion van Domitianus op de Palatijnse heuvel. Deze betoging, die in het hart van Rome zal wor den gehouden, wordt gepresideerd door het Nederlandse Kamerlid A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.A.B., en minister Segers van het Belgische Katholieke Vakver bond. Gezamenlijk zullen de Katho lieke arbeiders een bezoek bren gen aan het grafmonument van Paus Leo XIII in de Sint Jan van Lateranen. Nu hef Nederlandse volk moet bezuinigen en zijn verbruik helaas beperken, enerzijds om de invoer te verminderen en de uitvoer te vergroten en anderzijds om de middelen voor onze verdediging te kunnen opbrengen, moeten ook de arbeiders, om groter leed, te voorko men, hun deel opbrengen. De Nederlandse Arbeidersbeweging heeft zich, zij het op de bekende voorwaarden, noodgedwongen bij de regeringsmaatregelen neergelegd. Doch, aldus werd (en wordt) gevraagd, Regering, wat doet ge aan de prijzenkant, waarvoor gij óók ver antwoordelijk zijt? Dat is het punt, daar zit de moeilijkheid! Aldus sprak hedenmorgen de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.A.B. bij de opening van de driedaagse Verbonds vergadering, welke te Utrecht wordt gehouden. Intussen is over de 5 pet. consumentenbeper king nader overleg met de regering gepleegd, welker resultaten spreker voor het ogenblik bevredigend noemde. In deze rede brak hij ook een lans voor de grote gezinnen met niet-verdienende kinderen. De kinderbijslag is ontoereikend om één kind te kunnen voeden, dekken en kleden; er komen gul dens per week aan tekort. Dat is bij één kind erg, dat is bij 8 of 10 kinderen bijna hopeloos. Als Katholieken zijn wi: niet alleen bij machte een oplossing t- bewerkstelligen. Wij doen dan ook een beroep op andere, goedwillende bevolkingsgroepen om te bevorderen, dat er een betere, een meer afdoende kinder- bijslagregeling komt ders, dat zij alléén op een eniger mate redelijk materieel bestaan kunnen rekenen, indien Neder land producten kan uitvoeren. Als onze betalingsbalans niet sluitend wordt gemaakt dan is daarvan het gevolg werkloosheid en dras tische verlaging van het levens peil. Daarnaast vordert de oor logsdreiging tussen Oost en West dat ook Nederland verdedigings maatregelen treft. Wij mogen, aldus de heer de Bruyn, niet klagen over de be langstelling voor de K.A.B.; haar ledental is tot rond 320.000 geste gen. Zij is een arbeiders beweging. Liever is het ons met minder mensen, maar éénsgezind, een ongedeelde, sterk geleide, zelfstandige, haar eigen weg gaande arbeidersbeweging te vor men, dan met méér mensen een schijn-eenheid in stand te houden. Er zijn tekenen, welke er op duiden, dat de reactie zich op nieuw zal doen gelden. Het knab belen aan „de macht" van de arbeidersbeweging is één der fa cetten. Wij rekenen er gaarne mee, aldus spr., dat niet alles, wat geestelijk en sociaal gewon nen werd, wederom verloren gaat. Maar de K.A.B. zal niet aarzelen zoveel mogelijk in samenwerking met de andere delen der bonafide arbeidersbeweging, zich in ver schillend opzicht weerbaar te maken. Het schijnt nóch nodig, nóch juist nu deze gedachte tot in onderdelen publiek nader uit te werken. Lonen en prijzen. Bij het bepalen van het stand punt ten aanzien van de loon- en prijspolitiek der regering heeft de K.A.B. zich in de eerste plaats laten leiden door het belang van de arbeiders en hun gezinnen. De harde werkelijkheid is, dat er alléén werk is voor onze arbei- Ten aanzien van het standpunt der K.A.B. tegenover de prijs beheersing zei Verbondsvoorzitter A. C. de Bruyn vanmorgen te Utrecht: „Het gaat ons niet om het spel, doch om de knikkers. Wij zweren niet bij prijsbeheersing, doch wij zien er een bruikbaar middel in om uit de spiraal: loonsverhoging prijsverhoging te komen. Wij zijn, onder de huidige omstandig heden, op nominale loonsverhoging niet gebrand; andere landen delen ten deze wijze lessen uit. Wij erkennen, dat het jongste overleg met de regering tot zekere bevrediging heeft geleid". De regering doet haar best om langs de weg van vrij overleg de prijzen van een aantal voor het levensonderhoud noodzakelijke artikelen te stabiliseren om (ver dere) sociale onrust te voorko men. Lukt het haar niet langs de weg van overleg tot een bevredi gend resultaat te komen, dan zal zij, naast de maatregelen, die zij reeds heeft genomen als de z.g. marge-beschikking, het middel van directe prijsbeheersing op ruimere schaal hanteren. De regering is vervolgens be reid te bevorderen, dat wederom tegen redelijke prijs een aantal standaard-artikelen ter beschik king. wordt gesteld. De Centrale Adviescommissie voor de Prijs politiek zal meer actief worden ingeschakeld bij het volgen en beoordelen van het te voeren prijsbeleid. Belangrijk is de overeenstem- nB, die met de regering werd bereikt ten aanzien van de com pensatie en die evt. prijsstijging op zal vangen. De verhouding Sociaal Econo mische RaadStichting v. d. Ar- ufi' VSunUTT0p bevredigende wijze geregeld. Het bestaan van de Stichting mag echter geenszins de opgang van de S.E.R. belem meren. Het allerbeste schijnt het, dat de bedrijfschappen bij Algemene Maatregel van bestuur tot stand komen, omdat daaraan de vrij willige samenwerking ten grond slag ligt. Lukt dat niet dan zal de totstandkoming bij de Wet ver kregen moeten worden. Omdat het geld, uit te keren bij eventuele werkloosheid, er toch moet zijn, blijft het ondui delijk, aldus de heer de Bruyn, waarom de wet op de werkloos heidsverzekering niet zou kunnen worden ingevoerd. Indien wordt gewacht tot de werkloosheid een grote omvang heeft aangenomen, dan schijnt invoering welhaast onmogelijk. Ambonezen contra de Staat De Ambonese militairen, die onlangs met de Kota Inten en de Atlantis in Nederland zijn aan gekomen en terstond na hun aan komst door de minister van Oor log zijn ontslagen als tijdelijk K.L.-militair, hebben een geding aanhangig gemaakt voor het mili tair ambtenarengerecht te 's-Gra- venhage, waarbij zij vernietiging verzoeken van de hun verleende ontslagen. Hierna kwam de heer de Bruyn. tot de bespreking van de rege ringspolitiek ten deze, waarvan wij in de aanhef van ons verslag reeds enkele markante passages weergaven. Hij zeide er o.m. nog over: Het schijnt onredelijk, mis schien zelfs onzedelija, de reële Ionen van de arbeiders, omdat men ze in de hand heeft, onver biddelijk te verlagen, terwijl men aan de andere kant, de prij- zen-kant, volstaat met een vrien- Zoals reeds eerder werd mede gedeeld heeft de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij en de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam twee nieuwe schepen in bestelling van ieder 12.500 ton. De directie van de „Nederland" deelt thans mede, dat zij weder om twee orders bij Nederlandse scheepswerven heeft geplaatst. TREINEN 2 MINUTEN STIL Op de avond van de nationale herdeningsavond 4 Mei, zal van 20 uur tot 20.02 het bedrijf der Nederlandse Spoorwegen volko men worden stop gezet. Dit bete kent, dat alle treinen en alle ran- geerdelen over het gehele net ge durende die twee minuten moeten stilstaan. delijke buiging, verzoekende a.u.b. de prijzen niet of beperkt te ver hogen. Daardoor wordt de indruk gewekt, dat met twee maten wordt gemeten; dat men wijkt voor de moeilijkheden, die, onge twijfeld, aan prijsbeheersing ver bonden zijn. Als de lasten rechtvaardig over alle lagen van de bevolking moe ten worden verdeeld, waarom verbiedt de regering dan (weder om) het luxe-rijden op Zondag niet? Waarom kan er niet naar worden gestreefd dat dure bui tenlandse vacantiereizen worden beperkt? Waarom wederom geen soberheid voorgeschreven bij het maken van sommige verteringen? Waarom sluit men de ellendige speelholen niet, waar veelal ver loren wordt naar ziel en lichaam? Dat alles zet, als geheel bezien, betrekkelijk weinig zoden aan de dijk! Eén grote zode zou in elk geval daardoor worden geplaatst: een psychologische; ons volk, de kleine man, zou zich, onder het zelf brengen van offers, minder ergeren; de geest van solidariteit zou worden versterkt. NEW YORK VERWELKOMT GENERAAL MACARTHUR Een enorme wolk van papier daalt van de New Yorkse wolken krabbers neer, tijdens de glorieuze rondrit van Generaal Douglas Mac- Arthur door New York, op de Zevende Avenue. Van de burgemeester van de stad ontving de Generaal tijdens een ontvangst op het stad huis een gouden me daillon als herinnering. Prins Bernhard fungeerde Vrijdagavond als telefonist in Bari- loche in het Argentijnse merengebied, waar hij enige dagen vacantie houdt na zijn bezoeken in de afgelopen weken. De Argentijnse minister van P.T.T. had namelijk aangeboden, dat alle leden van het gevolg van de Prins een gesprek konden voeren met hun familieleden in Nederland, waarvan dank baar gebruik werd gemaakt. Het gehele gezelschap zat der halve in de kamer van de Prins rond de telefoon in afwachting van de gesprekken, die tevoren op zich lieten wachten. De tele foondienst in Nederland, die te voren gewaarschuwd was, had kennelijk goed werk gedaan, want de adjudant van de Prins, luite nant ter zee Eibers, kreeg zijn Amerikaanse vrouw aan de lijn die juist kennissen in Hilversum bezocht. Mevrouw Eibers zou deze avond nog meerdere malen uit Argentinië worden opgebeld, want om duistere redenen verbond de telefoonjuffrouw steeds weer met Hilversum, wanneer een ander aan de beurt was om te spreken. Het gesprek van de Prins met Lf. generaal James van Fleef, de nieuwe bevelhebber van hef achfsfe leger, heeff Zondag verklaard, daf hef gevaar van een groot communistisch tegen-offensief op het ogenblik groter is dan op enig ander ogenblik in de afgelopen weken. De commu nisten hadden grote hoeveelheden troepen naar het zuiden gedirigeerd en schenen zich voor te bereiden op „de derde agressie-ronde". Zij konden ook een luchtaanval ondernemen. „Maar", zo voegde generaal van Fleet er aan toe, „als zij dat doen zullen wij hen weerstaan en afslaan. Als de vijand zou kunnen zien wat ik zie, zou hij naar huis willen gaan". Tót besluit verklaarde generaal van Fleet, dat geen Amerikaanse soldaat op Korea afgelost zou worden voordat zijn remplacant gereed zou zijn om zijn taak over te nemen. Hij was er van over- Over de gehele wereld is Vrijdagavond het Joodse Paasfeest begonnen met de plechtige Seider viering. Tijdens deze plech tigheid moet het jongste mannelijke lid van het gezelschap aan de oudste een viertal vragen stellen, die neerkomen op de vraag, waarom deze avond van alle andere verschilt. We zien hier een opname uit een Joods Tehuis voor ouden van dagen te New York, waar een zevenjarige jongen zijn 98 jarige grootvader, die „de Seider geeft" de „vier vragen" stélt, terwijl de 91-jarige grootmoeder met aandacht toehoort. tuigd, dat de andere landen, die troepen naar Korea hadden ge zonden, het Amerikaanse voor beeld zouden volgen. Het front. Patrouilles van de verbondenen hebben Zondag bericht, dat er aanwijzingen zijn, dat Chinezen worden gegroepeerd in een smalle doch sterke aanvalsformatie. De patrouilles ontmoetten krachtiger tegenstand dan de laatste tijd en voor het eerst sinds vele weken signaleerden zij tanks van de Noordelijken op weg naar het zuiden. Naar schatting bedraagt de sterkte van de Noordelijke troe pen meer dan twee legergroepen tenminste 70.000 man. Aanval ingezet. In het Maandag door de leiding van 't achtste Amerikaanse leger te Tokio nitgegeven communiqué wordt medegedeeld dat de com munistische strijdkrachten aan het gehele Noord-Koreaanse front tegenaanvallen hebben ingezet; er is een hevige strijd met de ver bondenen gaande. Met betrekking tot de z.g. Vel- ser-affaire, die in de laatste tijd sterk de publieke aandacht heeft getrokken, wordt van regerings zijde medegedeeld, dat het rap port van de commissie, die met het instellen van een onderzoek was belast, de z.g. commissie- Versteegh, vertrouwelijk door de minister van Justitie aan de vaste commissie voor privaat- en straf recht uit de Tweede Kamer is ter inzage gegeven. Tevens heeft de procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam de no dige maatregelen bevorderd tot het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek. In aansluiting daarop zal de burgemeester van de gemeente Velsen de nodige maatregelen te gen de daarvoor in aanmerking komende betrokkenen nemen, krachtens het politie-ambtenaren- reglement. TRAGISCH ONGELUK TE EMMEN Een tragisch ongeluk is Vrijdag middag gebeurd in Zuidbarge, in de gemeente Emmen, waar een vader zijn eigen kind heeft over reden. De heer Vos uit Erica vervoerde met een tractor met aanhang wagen een lading kunstmest van Zwartemeer naar Zuidbarge. Toen de tractor-combinatie werd stil gezet kwam de vader tot de ont dekking, dat zijn 3-jarig dochter tje, dat bij hem in de op de trac tor gebouwde cabine had gezeten, was verdwenen. Hij vond het kind dood op het erf van de boer derij liggen. Het wiel van de aan hangwagen was over het hoofdje gegaan. Het kind is waarschijn lijk door de hobbelige weg uit de cabine gevallen. NEDERLANDSE PILOTEN NAAR KOREA? De Nederlandse luchtmacht zal misschien individuele piloten voor oefening naar Korea zenden. Er zou evenwel geen complete een heid worden gezonden met het oog op de onderhoudsproblemen. De vliegers zouden bij andere eenheden van de verbonden troe pen op Korea worden ingedeeld. Er hebben zich enige Neder landse piloten vrijwillig voor Korea aangemeld. De Britse minister van Arbeid, Aneurin Bevan, is Zondag afge treden. Hij was lid van de linker vleugel van het kabinet. De offi ciële mededeling van Bevans af treden, uitgegeven doorhet bu reau van de minister-president, zegt, dat de minister is afgetreden uit protest tegen de begroting, die hij verkeerd achtte op grond van de hoge militaire uitgaven. Bevan, die een zoon is van een mijnwerker en zelf ook in de mijnen gewerkt heeft, werd vori ge herfst met het grootste stem- menaantal, dat enig candidaat op zich verenigde, gekozen tot lid van het nationale uitvoerend co mité van de Labourpartij. Soestdijk wilde niet vlotten. De Koningin moet in Nederland ze ker twee uur hebben zitten wach ten na de aankondiging van het gesprek. De Prins nam derhalve de taak op zich om de echtgeno ten, moeders en vader aan te kondigen, dat de mannen of zoons aan het toestel kwamen. Als een der laatsten kwam eindelijk Ko ningin Juliana aan de lijn. De Prins kon de Koningin vertellen dat zijn gezondheid niets meer te wensen overlaat. De verbindingen waren over het geheel zeer bevre digend. Binnen twee uur hadden negen leden van het gezelschap met hun huis gesproken. f 800.- VAN GEROOFD 68-JARIGE In de nacht van Zaterdag op Zondag is een 68-jarige man, die in een tot woonschuit verbouwde sloep woont, welke in de Prinsen gracht te Amsterdam ligt, beroofd. De man was 's avonds uit ge weest en kwam omstreeks half twee thuis. Toen hij het deurtje opende van de zeer kleine woon schuit was er iemand binnen, die hem op het zelfde moment met een met zand gevulde kous een klap op het hoofd gaf. De oude man verloor zijn bewustzijn en zakte in elkaar. Toen hij kort daarna weer bij kennis kwam, bleek de overvaller te zijn ver dwenen met een portefeuille, waarin een bedrag van ongeveer f 800.zat. Het slachtoffer is bij familie ondergebracht. De gevol gen van de klap waren niet zo ernstig. Robert Vogeler, de Amerikaanse zakenman, die door een Hongaars gerechtshof tot vijftien jaar ge vangenisstraf was veroordeeld op beschuldiging van spionnage, zal worden vrijgelaten, aldus heeft het Hongaarse ministerie van Bui tenlandse Zaken bekend gemaakt. In een kort communiqué wordt gezegd, dat onderhandelingen tus sen de V.S. en Hongarije tot een overeenkomst hadden geleid. De V.S. boden als compensatie aan verscheidene gerechtvaardigde eisen van de Hongaarse regering in te willigen, aldus de mede deling. Bij Koninklijk Besluit van 14 April 1951 is posthuum benoemd tot ridder der 4e klasse der mili taire Willemsorde, de in Korea gesneuvelde commandant van het Nederlandse detachement Ver enigde Naties, de luitenant-kolo nel M. P. A. den Ouden, van het garde regiment grenadiers en jagers, wegens: „het zich in de strijd onderscheiden hebben door uitstekende daden van moed, be leid en trouw". Dorsetshire (tr.) Djakarta- Rotterdam, passeerde 20 April Malta. Grote Beer, Djakarta-Amster dam, op 20 April 840 mijl O. van Guardafui. Johan van Oldenbarnevelt, A'dam-Sydney, 20 April 300 mijl O. van Diegogarcia. Volendam, Rotterdam-Quebec (Canada) 20 April 420 mijl O.N.O. van Cape Race. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1