Tienduizenden Chinezen breken door front van de V.N.-legers Prof. Romme wil het stemrecht uitgebreid zien tot 21-jariqen Licht arrest voor 3000 „herhalingsmilitairen" Bevan: „Engeland niet scharen achter het U.S.A.-kapital isme" De jongeren en de Partij EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Achilles" klaar voor de start VOORJAARSOFFENSIEF OP KOREA Gezin in de knel Bres geslagen ten Zuiden van de 38ste breedtegraad Vijand neemt Jontsjon Textielprijzen niet omhoog Opnieuw raast oorlogsgeweld over een deel van Nederland Oefening Achilles is begonnen Ook Wilson afgetreden Reuter meldde hedenochtend uit Tokio, dat de Chinese legers een enorme door braak hebben geforceerd aan het centrale front. Tienduizenden Chinese manschap pen zijn door het front van de V.N.-legers gebroken. De vijand stroomt door een bres, een heel eind ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Ruzietje om niets met dodelijke afloop Prijsdaling ingezet voor breiwol Tegen ondermijning van Duifse bruggen Stakingen in Spanje 94-jarige overleden apn brandwonden Prins Bernhard in Nederlandse kolonie Clementis „spion en verrader" Hoe de atoombom er uit ziet Mohammed Hatta kabinetsformateur? Scheepsberichten Nieuuu Abonnementsprijs t 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mod., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; nt alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbanfc, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pag. 1 en 3 Dinsdag 24 April 1951 46e Jaargang 9 No. 12151 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HET BLIJKT meer en meer, dat het gezin, het grote, als men wil het gezonde gezin, in de schaduw van Mars moeilijk tot volle ont plooiing kan komen. Het komt, door de nieuwe financiële politiek van de Regering, in de knel, on danks schone volzinnen in het Regeringsprogram. Erkennend, dat de bittere nood zaak bestaat, om op financieel gebied allerlei te doen, welke wij liever zouden nalaten, en even zeer veel dingen te laten, welke gedaan moesten worden, menen wij toch, dat een zekere mate van onverschilligheid ten opzichte van het gezin betreurd moet worden om dezelfde redenen, waarom de noodzaak van de aangeduide din gen moet worden aanvaard, nl. om redenen wan hoog nationaal belang. Wij behoeven het belang van het gezin hier thans niet voor onze lezers uiteen te zetten. Wel kan het nuttig zijn, enkele be zwaren, vrelke de laatste tijd te gen de schriele gezinspolitiek van de Regering naar voren zijn ge komen, nog eens te onderstrepen. Wij spreken van de politiek van de regering. Want al blijft het waar, dat de eerste en voor naamste verantwoordelijkheid voor deze politiek berust bij de ministers Lieftinck en Joekes, het betreft hier toch ook kabinets- politiek en dus zullen de minis ters, die wèl overtuigde voorstan ders van een goede gezinspolitiek zjjn, hun invloed in het kabinet moeten laten -gelden. Een poli tiek, die het belang en de bete kenis van het gezin als uit gangspunt neemt, zoals wij onlangs als noodzakelijk betoog den, behoeft trouwens niet altijd scheppen geld te kosten! Er is ook nog een andere dan materiële politiek mogelijk! Typerend voor het tegendeel van zulk een standpunt was het feit, dat tot de eerste wettelijke maatregelen van budget-sanering behoorde een ontwerp, Om de kinderaftrek bij de inkomstenbe lasting te wijzigen. De aftrek gold tot nog toe voor kinderen tot 21 jaar. Dat zou nu 16 wor den, tenzij het kinderen betreft die bepaalde scholen bezoeken, dan blijft het 21. Dit schijnt op het oog een billijke maatregel. Tussen 16 en 21 betreft het im mers meestal schoolgaande of verdienende kinderen. Maar_ dat verdienen loopt nog niet zó in de papieren, dat bij de bestaande verhoudingen een vermindering in de belasting, door die aftrek, niet zeer wel op haar plaats zou zijn. Er zou dan nog iets voor de voorgestelde wijziging te zeggen zijn, indien de financiële zorgen voor het gezin van overheidswege aan de ruime, aan de voldoende kant waren, maar men weet, dat dit niet het geval is. Bovendien is er in deze cate gorie, op grond van dat verdienen, al eerder een ongunstige maat regel in deze categorie genomen, nl. toen indertijd bepaald werd. dat de kinderbijslag niet meer gegeven zou worden aan kinderen van 16 tot 21, tenzij ze bepaalde scholen bezoeken. Langs twee wegen komen deze categorieën nu in ongunstiger positie. Geen af trek meer bij de belastingen, geen bijslag meer bij de regeling van de kinderbijslag het is af braak voor de gezinnen aan twee kanten. Bij de regeling van de kinderbijslag voor kleine zelfstan digen heeft de regering ook al een schrielheid ten aanzien van de vaststelling van het tarief laten zien en de regeling van de bij slag voor loontrekkenden blijft, ondanks de aangekondigde ver betering in de progressie, onvol doende. Voor de houding van de Rege ring blijft, tegenover de traag heid en zuinigheid, welke voor de grotere gezinnen aan de dag wordt gelegd, typerend de geil heid, waarmee men indertijd kwam met het voorstel, om de kinderbijslag te geven vanaf het éérste kind! Afgezien van de stoffelijke be tekenis van de kleine maatrege len, welke hier en daar zo geno men worden, kan men zeggen, dat het gezonde gezin nooit af doende uit de knel komt, indien de regering niet principieel een andere polttiek gaat voeren. Zij moet veel meer, bij haar voor te stellen en te nemen maatregelen, uitgaan van het gezin. Het zal een wending moeten zijn van het individualistische naar het orga nische. En het zal de taak van de Katholieke Partij zijn, de rege ring steeds meer te dringen en te wringen in die betere richting, waardoor het gezin meer erkend zau worden als de eerste, de voornaamste en de meest-na tuur- lijke van de gemeenschappen, waarop maatschappij en staat zullen moeten bouwen! De doorbraak kwam tot stand na een hevige beschieting van de 160 km. lange geallieerde linie, die de gehele nacht duurde. Chinese cavalerie achtervolgde haastig zich terugtrekkende verbondenen. Door de doorbraak werden de verbondenen ge dwongen zich over de gehele linie naar of beneden de 38ste breedtegraad terug te trekken. Eerder op de dag werd gemeld, dat de communisten de eerste grote plaats sinds het begin van hun voorjaarsoffensief Jontsjon, ten Noorden van Seoel, hadden veroverd. Snelle cavalerie-een- heden pogen de door „zelfmoord- aanvallen" van de infanterie veroorzaakte penetraties uit te buiten. Ordelijke terugtocht Hit berichten, die de cënsuui gepasseerd zijn, was op te ma ken, dat de verbondenen zich over het algemeen ordelijk terug trekken. In de weinige sobere berichten van- het front, die Tokio bereikt hebben, wordt melding gemaakt van nieuwe terugtochten der ge allieerden en wijzigingen van de linies in verscheidene sectoren. Maar in ten minste een belang- BESLUIT VAN DE KATH. ORGANISATIE De textieldetailhandel zal de detailprijzen van textiel stabili seren op het peil van 1 April j.l. om op deze wijze zijn aandeel bij te brengen aan het voorkomen van verdere prijsstijgingen. Dit was het besluit van de spoedvergadering, die de Katho lieke organisatie van de textiel detailhandel „Sint Willibrordus" gistermorgen in de Rivierahal van de Rotterdamse Diergaarde had belegd. Deze vergadering werd bezocht door ruim 900 katholieke textieldetaillisten uit alle delen van het land, vertegen woordigend alle afdelingen van de organisatie. rijk gebied van het centrale front zouden de verbondenen zich staande houden. Enorme verliezen Langs het gehele front zijn ge allieerde artillerie, bommenwer pers en jagers voortdurend in actie geweest. De Chinezen zou den „verschrikkelijke verliezen" lijden. Er zijn geen communistische vliegtuigen in de strijd geworpen. Een ruzietje om niemendal heeft Zondarnniddae- ten huize van de familie van D. in de Jac. Catsstraat te Den Haae de dood van een der huisgenoten ten ee- volse eehad. Toen er tegen vijf uur een bo terhammetje gegeten zou wor den, kreeg de 13-jarige Kees v. D. ruzie met de 27-jarige A. van T., kostganger bij de familie v. D.- omdat hij geen zin had het brood te snijden. Van T., die verloofd was met een zuster van Kees, werd wat korzelig door deze wei gering. „Ach joh, schiet op", riep hij en hij gaf zijn aanstaand zwager- tje een klap. Deze klap kwam zo ongelukkig aan, dat de jongen ter plaatse overleed. De politie heeft v. T. in bewa ring gesteld. Op het in beslag genomen stoffelijk overschot zal sectie worden verricht. (Eigen bericht) Naar wij vernemen hebben enkele wolfabrikanten de prijs voor breiwol met ongeveer 5 pet. verlaagd. Dit zal tot gevolg heb ben, dat de breiwol met 15 tot 20 cent per knot zal dalen. Ofschoon nog niet alle hier te lande geves tigde wolfajbrikanten deze prijs verlaging hebben toegepast laat het zich, naar men in handels kringen veronderstelt, aanzien, dat ook zij weldra met deze 5 pet. prijsverlaging zullen volgen. Handelskringen verwachten ook van enkele andere artikelen een zij het dan geringe prijsverlaging. Met het oog hierop hebben ver schillende grote detailbedrijven in den lande reeds een z.g. in koopstop voor bedoelde artikelen ingevoerd. (Van onze speciale verslaggevers) TE VELDE, Maandagavond. Het is dan weer zover. Met de herinnering aan de oefe- ning Crescendonog vers in het geheugen zijn we vandaag andermaal op het oorlogspad getogen. Op het voetspoor van leger, vloot en luchtmacht hebben een aantal van onze verslaggevers gespeurd naar wat men letterlijk de ..Achilles hiel" van een nieuwe grootscheepse militaire trai- nings-operatie mag noemen. Van dichtbij en van verre zijn hun frontberichten binnen. En hierbij 't verhaal van „Achilles" voorzover het tot nog toe te vertellen valt. Eigenlijk is er nog geen front. De tegenstanders die Dinsdag? Woensdag? el kaar in het strijdperk zullen ontmoeten zijn nog bezig zich zelf tot de tanden te bewape nen en strategische posities in te nemen, van waaruit zij hun aanval zullen lanceren of de verdediging organiseren. Maar vanaf vanmorgen vroeg toen de eerste kwartiermakers hun opgegeven posities met jeeps en vrachtwagens kwamen binnenrijden tot op het nach telijk ogenblik waarop wij dit materiaal ordenen, is het aan schijn van een groot stuk vreedzaam Nederland grondig bezig geweest van aanschijn te veranderen. U leest daar over meer op pagina 3. H. M. de Koningin zal Donderdag a.s. een „werkbezoek" brengen aan Voorne-Putten en Rozenburg, teneinde zich op de hoogte te stellen van de arbeid rond de Brielse Maas. Deze oude riviermond is afgedamd teneinde verzilting te bestrijden en landbouwgronden te winnen. Op de plaats, waar deze dam werd afgesloten zal de vorstin een monument onthullen waarin een oorkonde zal worden gemetseld. Vervolgens zal de Vorstin zich naar de sluizen begeven om deze officieel in gebruik te stellen. De nieuwe uitlaatsluis, die door H. M. Koningin Juliana in gebruik zal worden gesteld. Prof. C. P. M. Romme, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der Katholieke Volkspartij, heeft gisteravond te Amsterdam gesproken. Zijn'r'ede was gelijk aan die, welke hij op 14 April te Roosendaal heeft gehouden, met dien verstande dat hij zich in de loop van zijn redevoering ontpopte tot een voorstander van de „verjonging" van het kiesrecht in ons land. Sprekende over de lang niet altijd intense belangstelling voor onderwerpen van politieke strek king merkte prof. Romme op: „het zou bepaald wel goed, nuttig en juist zijn, indien het kiesrecht al Het gemeentebestuur van Bam berg (Beieren) heeft geweigerd het Amerikaanse leger in het bezit te stellen van de tekenin gen der stadsbruggen. Deze te keningen waren opgevraagd om dat hetAmerikaanse leger ze wilde ondermijnen i.v.m. een eventuele „tactiek der verschroei de aarde". JONGETJE ONDER AUTO GEDOOD Gistermiddag omstreeks kwart over vier is te Amsterdam een zesjarig jongetje door een auto overreden en gedood. Het kind had zich verstopt achter een kiosk op het Mercatorplein en rende plotseling de rijweg over, pardoes onder een passerende auto. In de Spaanse industrie is het opnieuw tot stekingen gekomen. Van de 12.000 arbeiders in de metaalindustrie van San Sebas tian hebben 7.000 man het werk neergelegd. Ook in Bilbao wordt op grote schaal gestaakt. De Spaanse regering heeft een ulti matum gesteld. Ter gelegenheid van de Inter nationale Padvindersdag (St. Jorisdag) was het district Am sterdam van de „Nederlandse Padvindersvereniging" Maan dagmorgen om 7 uur op de Dam te Amsterdam bijeenge komen om de vlaggenparade bij te wonen. De St. Jorisvlag wordt opgedragen. officieel onderzoek gelast. Dit onderzoek zal worden geleid door een officier van de generale staf, die daartoe gistermiddag naar het kamp „Wittenberg" is vertrokken. De ruim drieduizend militairen van de „7 December"-divisie, die op het ogenblik voor herhalings oefeningen gelegerd zijn in het nieuwe legerkamp „Wittenberg" bij Stroe op de Veluwe, hebben het afgelopen weekeinde in licht arrest doorgebracht. Deze strafmaatregel, uitgaande van de kampcommandant, luit.- kolonel J. J. A. Beaumont, trof zowel de officieren als de onder officieren en manschappen van bedoeld onderdeel. Omtrent de redenen, die de kampcommandant tot bovenver melde maatregel hebben bewogen, was gistermiddag op het ministe rie van Oorlog nog niets bekend. Van verscheidene kanten werd ons echter te verstaan gegeven, dat deze zaak door de legerleiding „hoog" wordt opgenomen. De chef van den generale staf heeft een Japanse eilanden. HET JAPANSE VREDESVERDRAG In een toespraak voor de V.N.- vereniging in Tokio heeft Dulles, voor zijn vertrek naar Amerika, nogmaals het Amerikaanse stand punt uiteengezet, dat aan Japan geen economische beperkingen moet enworden opgelegd, „wil het een bolwerk worden tegen het communisme in Azië". Voorts verluidt, dat een voor gestelde veiligheidsovereenkomst tussen de V.S. en Japan zou voor zien in het legeren van vier Ame rikaanse divisies met sterke lucht- en vlooteenheden op de zou worden gegeven bijde 21- jarige leeftijd. En het passieve kiesrecht het recht om in een vertegenwoordigend lichaam ge kozen te worden zou ingaan op 23-jarige leeftijd". Hierdoor aldus prof. Romme zou de be langstelling van de jeugd voor de politiek stijgen. Hij sprak ten slotte de hoop uit dat de grond wetscommissie het hare zou bij dragen tot deze voorgestelde „ver jonging" van het kiesrecht. In de rede, die de titel droeg van „de politiek van de K.V.P. in de nood der tijden" betoogde de fractieleider: „ons gemeen schappelijk doel moet zijn dienst baar te zijn aan ons allen". Hij waarschuwde dat tegenover het communisme een koude oorlog moet \yorden gesteld en „daar naast moeten wij noodzakelijk een economische en sociale orde op bouwen, die het communisme zijn levenssappen ontneemt". Enkel? dagen geleden raakten de kleren van de oudste bewo ner van het Verzorgingshuis in de Roeterstraat te Amsterdam in brand, doordat de oude man te dicht bii een kachel was gaan zitten. De brandwonden die de 94-jarige door dit ongeluk had opgelopen waren van dien aard. dat hij gisteren is overleden. DEMOCRATEN STERKER IN AMERIKAANSE SENAAT De democratische meerderheid van de Amerikaanse Senaat is gisteren van twee tot vier ver groot door de benoeming van een democraat als opvolger van de overleden republikeinse senator Arthtir Vandenberg. De opvolger is de 49-jarige journalist Blair Moody, die door de gouverneur van de staat Mi chigan is benoemd. Vóór de dood van Vandenberg op 18 April j.l. bestond de senaat uit 49 democraten en 47 repu blikeinen. Prins Bernhard is Zondagmid dag. na drie dagen in hotel Llao, nabij Bariloche in het Argen tijnse merengebied te hebben vertoefd met zijn gevolg in een Argentijns regeringsvliegtuig naar Tres Arroyos, nabij Bahia Blanca, vertrokken, waar hij tot Maandag bleef om de Neder landse landbouwkolonie aldaar te bezoeken. „SCHEVENINCEN 183" VLOTGESLEEPT De kotter „Scheveningen 193", die op 14 Maart op het Scheve- ningse strand liep is gistermiddag omstreeks 3.55 uur tijdens hoog water door de „Scheveningen 6" van van der Zwan en de „Sche veningen 84" van van der Toorn, vlotgesleept. Het bootje werd de haven binnengebracht en zal daar op de Scheveningse werf worden gerepareerd. STRATEMEYER OVER DE CHINESE VLIEGBASIS Luitenant-generaal Stratemeyer bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, heeft in een vraaggesprek met het weekblad „News arid World Report" verklaard: „Wij zijn er zo goed als zeker van, dat de communisten in Mandsjoerije en Noord-China hun luchtmacht op bouwen. Men kan een vastbera den luchtoffensief niet tot staan brengen, tenzij men de vliegvel den, van waar het offensief komt, kan bereiken". De Labourregering in Engeland is in grote moeilijkheden geraakt. Behalve de zorgen die zij heeft om zich de conserva tieven van het lijf te houden gisteravond werd weer een motie van die zijde met vier stemmen meerderheid verworpen is nu het aftreden van de ministers Bevan en Wilson gekomen. Bevan heeft zich gisteren tot het Lagerhuis gericht in een rede, waarin hij zijn aftreden motiveer de door de bewapeningsbegroting af te wijzen, omdat deze ten koste van de sociale voorzieningen zou moeten worden uitgevoerd. Hij drong er op aan „zich niet te scharen achter de anarchie van het Amerikaanse kapitalisme". Bevan deed bovendien een felle aanval op de minister van Finan ciën, Gaitskell. Hij beschuldigde deze ervan zijn gelden voor de bewapening „gestolen" te hebben uit het nationaal verzekerings fonds. Ook Wilson zal het parlement HET KAN VERKEREN De secretaris-generaal van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Slansky, heeft Maandag avond in Praag een rapport ge publiceerd, waarin hij verklaart, dat dr. Clementis na zijn arresta tie bekend heeft aan Amerikaanse vertegenwoordigers inlichtingen van geheime aard te hebben ver schaft. toespreken. Beide afgetreden mi nisters zijn in de partij zeer po pulair. Engelse ministers, geschokt door Bevans rede, hebben verklaard, dat Bevan niet ver van politieke zelfmoord af was. Volgens een artikel in het Amerikaanse tijdschrift „Look" heeft de atoombom van 1951, bekend als „het ding" een leng te van ongeveer 6 meter, een doorsnede van drie meter en een gewicht van 4500 kg. De bom kan zodanig worden afgesteld, dat zij veertig seconden na het loslaten uit het vliegtuig ont ploft. Nu blijkt, dat de huidige for mateurs. de heren Sidik en Sa- kiman, weinig kans van slagen zullen hebben, is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat een op dracht zal worden gegeven aan Moh. Hatta. NEDERLANDSE WICHEL ROEDE-DESKUNDIGE IN DE V. S. De Nederlandse wichelroede- deskundige, de heer J. G. Miere- met, oprichter van het eerste Ne derlandse Bureau voor Wichel roede Onderzoek enz., tegen ge- zondheidschadende bodeminvloe den, vertoeft thans, zoals bekend, voor enige maanden in de V.S. op uitnodiging van enige medici aldaar. Behalve het doen van onder zoekingen met Amerikaanse des kundigen, leidt hij ook enige ambtenaren op van het „Depart ment of food and drugs" van het betrokken ministerie, in het ge bruik van de wichelroede en het vaststellen jvan schadelijke bodem invloeden. New Australia, Surabaja-Am- sterdam, 24 April bij Malta verwacht. Somersetshire, Djakarta-Am sterdam, 19 April van Co lombo. Castelbianco, Djakarta-Rot terdam, 24 April (17 uur) te Hoek van Holland. Groote Beer, Djakarta-Am sterdam, pass. 23 April Kaap Guardafui. Johan van Oldenbarnevelt, A'dam-Sydney, 22 April 600 mijl W. van Cocoseil.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1