Nieuw Chinese aanval in de centrale sector tot staan gebracht Labour voor stembusnederlaag als eenheid niet bewaard wordt „Achilles" tast de paraatheid van de kustwacht af Grote gezin niet duperen door 5 pet. consumptie-offer Treinbrand in Japan eiste meer dan honderd doden DRAMA EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Alarm langs de kust nabij Druten Ridgway: „De zwaarste aanval sinds het begin van de veldtocht Pantserauto reed door tolboom Attlee blijft de situatie voorlopig nog meester Chinezen verlaten Surabaja 17-jarige jongen dief in het groot Begroting Uniezaken Lawine veegde trein van de rails Dertig H.A. bos door vuur verteerd Scheepsberichten RESOLUTIE VAN DE K.A.B. Nationalisten inschakelen? Kroniek en Kritiek Een golf van terreur in Albanië Mariniers en Friezen liepen - vergeefs - storm op „de dijk Cholera te Calcutta De 24 laatste K.L. dienstplichtigen Ook een koe kan wat meemaken Abonnementsprijs t 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stempel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederf. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pag. 1 en 3 Woensdag 25 April 1951 46e Jaargang No. 12152 Kontoren: HOORN. Draafeingel 59. teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Riteevoort 52, teL 2046, (2 Linen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 GEHEIMZINNIGE DOOD VAN 6 OUDEN VAN DAGEN BOVEN-LEEUWEN. In het dorp Boven-Leeuwen niet ver van Druten werd gistermorgen in het St. Jozefgesticht een zestal ouden van dagen dood op bed gevonden. Toen een der zusters de bedden wilde gaan afhalen van een zaal tje, waarop zes ouden van dagen in de leeftijd van 59 tot 85 jaren ieder in een aparte cel slapen, bleek, dat zij allen waren over leden. De mensen waren des avonds tussen negen en tien uur ter ruste gegaan. Verwacht wordt dat zij op de slaapzaal nog iets heb ben gegeten, dat vergiftigd was. De overige bewoners van het St. Jozefgesticbt mankeren niets. Morgen zal dr. Hulst uit Leiden een onderzoek instellen. De poli tie nam verschillende voorwerpen in de kamer voor verder onder zoek in beslag. NEDERLAND EN HET PACIFIC PACT .De Stichting Rijksbehoud en de Vereniging Vaderlandse Kring hebben gezamenlijk een telegram gezonden aan de Minister-Presi dent, de Minister van Buitenland se Zaken en de beide Kamers der Staten-Generaal, waarin aange drongen wordt stappen te nemen opdat Nederland vertegenwoor digd wordt in een eventueel te sluiten pact voor de Stille Oceaan (Pacific Pact), in verband met onze souvereiniteit over W. Nw.- Guinea. De verbonden troepen hebben Woensdagmorgen de opmars der communistische strijdkrachten in de centrale frontsector in Korea tot staan gebracht; de Chinezen werden vanaf de weg tussen Seoel en Tsjoentsjon teruggedreven. In een door de leiding van het achtste Amerikaanse leger te Tokio uitgegeven communiqué wordt medegedeeld dat het zuidelijke Saillant van de gisteren in het centrum der geallieerde linie geslagen bres is opgeruimd, zodat hier het front weer is recht getrokken. Generaal Ridgway heeft ver klaard: „het huidige offensief is een groots opgezette poging van onze communistische vijand, de troepen der Verenigde Naties uit Korea te drijven of hen te vernie tigen, ongeacht de verdere ver nietiging van zijn eigen man- Volgens de correspondent van A.F.P. bevonden zich Dinsdag avond geen troepen van de V.N. meer ten Noorden van de 38ste breedtegraad. De groote door braak van gisteren is ten dele opgevangen. Op sommige punten zijn de ver bonden troepen veertig km terug getrokken, sedert Zondagavond. Er zijn tekenen, dat de infiltra tiemethoden der Noordelijken toenemende moeilijkheden veroor zaken, vooral in het Westen, waar de verbonden troepen zich verder terugtrokken ten Zuiden van de Imdjin. Hoewel de censuur met bijzon derheden schaarser is dan tevoren is het duidelijk, aldus Reuter, dat de Chinezen en Noord-Koreanen, nog steeds zonder steun van de luchtmacht, grotere winsten heb ben geboekt dan bij de vorige offensieven, en dit tegenover een vernieuwd achtste leger, dat de aanval volledig afwachtte. Een zware pantserauto die ver moedelijk smokkelwaar naar Bel gië vervoerde ,is met volle vaort door de ijzeren afsluitboom aan het grenskanloor van de verkeers weg LuijksgestelLommei gere den. De tolboom is totaal vernield. Hoewel dienstdoende ambtenaren van hun vuurwapens gebruik maakten om de auto te doen stop pen mocht dit niet baten. De auto reed door en is op Belgisch ge bied ontkomen. Chater Ede, de Britse minister van Binnenlandse Zaken, heeft gisteren op een besloten vergadering van de Labourfractie ver klaard, dat Laboor bij de volgende verkiezingen zeker hef onderspit zou delven indien zij haar gelederen niet zou sluiten na het ontslag van minister Bevan. Een aantal aanwezigen gaf blijk, het standpunt van Bevan te delen, doch zich niet te kunnen verenigen met zijn gedrag. Aneurin Bevan werd koel ont vangen op de bijeenkomst. Naar verluidt was hij in een prikkel bare stemming. Zowel hij als Wil son zetten uiteen, dat het niet hun bedoeling was de regering ten val te brengen. Een paar le den steunden hen openlijk. In Labourkringen had men na de bijeenkomst sterk het gevoel, dat men althans voor het ogen blik de crisis meester was geble ven en dat men de algemen, ver kiezingen niet voor de herfst be hoefde te verwachten. Alfred Robins is benoemd tot minister van Arbeid en sir Hart ley Shawcross tot minister van BRILLEN EN GEBITTEN Het Britse Lagerhuis heeft zich zonder stemming accoord verklaard met het principe, dat voor brillen en kunst gebitten de halve kostprijs in Tekening wordt gebracht. Handel als opvolgers van resp. Bevan en Wilson. Voorts is het aftreden bekend gemaakt van John Freeman als parlementaire secretaris van het ministerie van bevoorrading. IN VERBAND MET ONTVOERINGEN Een aantal Chinezen met of zonder gezin is Surabaja ont vlucht in verband met de ontvoe ringen in de laatste weken; zij willen heil zoeken in Singapore, Hongkong of de Philippijnen. An deren hebben zelf maatregelen genomen ter bescherming van hun gezinnen. De Chinese vereniging in Oost- Java heeft in verband met ont voeringen, waarbij welgestelde Chinezen tegen betaling van een losprijs werden vrijgelaten, een beroep op president Sukarno ge daan. BEVAN EN WILSON UIT DE LABOUR-REGERING. De Britse minister van Arbeid, Aneurin Bevan en zijn collega i an Economische Zaken, Harold Wilson, zijn afgetreden. Hun ontslag werd door Minister President Attlee aanvaard. De foto toont de beide afgetreden ministers kort voor de kabinets zitting, waarin zij de motieven die tot hun besluit hebben geleid uiteenzetten. Links Aneurin Bevan met zijn echtgenote; rechts Harold Wilson met zijn vrouw en drie-jarig zoon Giles. Zaterdagmiddag werd een li- jarige Amsterdamse jongen op heterdaad betrapt in een woning in Amsterdam Zuid waar hij juist een diefstal had gepleegd. De jongen werd overgeleverd aan de Kinderpolitie en na een uitgebreid onderzoek, dat tot Dinsdagmiddag heeft geduurd, heeft hij bekend ongeveer twin tig maal inbraken of insluipingen te hebben gepleegd. Meestal gaf hij zich uit voor iemand van een stomerij, die eens kwam horen of er misschien nog iets te stomen of te persen was. Was de deur van een bovenhuis eenmaal open getrokken, dan zag hij meestal wel kans ongemerkt binnen te ko men. Hij klom dan naar boven en ging via de daken op roof uit. Kleren, geld, sieraden, horloges en dergelijke voorwerpen vielen bij hem zeer in de smaak. M. v. A. OP VERSLAGEN VAN DE TWEEDE KAMER Thans zijn de voorlopige ver slagen van de Tweede Kamer en de memories van antwoord ver schenen over de begrotingen van de departementen van unie-aan gelegenheden en van unie-zaken en overzeese rijksdelen. Veel actueels bieden deze staatsstuk ken niet, omdat de situatie wordt geschilderd, zoals deze op 17 No vember 1950 was. Sindsdien heeft er zich het een en ander in de politiek voltrokken, zodat wij volstaan met enkele beknopte hoofdpunten. De regering heeft nogmaals kenbaar gei»aakt in deze nota's dat het haar bittere ernst is, om te komen tot een goede ontwik keling tussen beide landen, al thans voor zover bijzondere om standigheden het niét onmogelijk maken. Voortdurend wordt erop gewe zen, dat de arbeidsonrust een zware belemmering is voor de ondernemingen en geenszins de rust is'weergekeerd, die voor een gezonde ontwikkeling noodzake lijk is. Uitvoerig wordt ingegaan op enkele kwesties, zoals o.m. het destijds sturen van de „Korte- naer" naar de wateren van Ma kassar, om garant te zijn voor de Nederlandse belangen. Sindsdien zijn er meerdere malen over deze zaak publicaties verschenen, zo wordt opgemerkt, en ook van re geringszijde is het toenmalige ingenomen standpunt verklaard. Over het onderwijs heeft men nog niet voldoende overzicht: t.a.v. de buitenlandse politiek van Indonesië wordt gezegd, dat deze hoofdzakelijk een neutraliteits- standpunt inneemt. schappen". Ridgway noemde de aanval de zwaarste communisti sche aanvalspoging, die tot nog toe in deze oorlog werd verricht en voegde er aan toe: „toch heeft de aanval nog niei zijn hoogte punt bereikt". Het is mogelijk, dat de strijd beslissend wordt, al dus Ridgway. EEN DODE, VIER 'GEWONDEN De sneltrein Chi-ksso-Zürich is getroffen door eep lawine, die van de zuidelijke helling van de St. Gotthard naar beneden kwam. De locomotief, een goederenwa gen en de restauratiewagen wer den van de rails geveegd en on der de sneeuw bedolven. Volgens berichten kwam min stens één persoon om het leven en werden minstens vier personen ernstig gewond. Ten gevolge van onachtzaam heid bij het verbranden van afval is gistermiddag brand ontstaan in een complex bosgrond tegenover het instituut „Heidebloem" te Roggel (Limburg). Nadat de Ven- lose brandweer was gearriveerd met een versterking van 15 mili tairen uit het Venlose garnizoen, had deze nog een uur werk om uitbreiding van het vuur te voor komen, waarna de verdere blus- singswerkzaamheden een aanvang konden nemen. Er ging 30 ha bos verloren, waarvan 25 ha aanplant van jonge dennen. In tegenwoordigheid van Kei zer Haile Selassie en vele leden van het Corps Diploma tique vertrok dezer dagen een bataïllon Ethiopische strijd krachten naar Korea, om zich te voegen bij d<- strijdkrachten van de Verenigde Naties. Voor het vertrek overhandigde de Keizer een vaandel aan de commandant van het bataillon. New Australia, Djakarta-Am sterdam, passeerde 24 April Bona. Dorsetshire, Djakarta-Rotter dam, passeerde 24 April Gibraltar. Volendam (emigr.) 24 April te Quebec (Canada). Skaubryn, Surabaja-Rotter- dam, 20 April te Colombo. Groote Beer, Djakarta-Am sterdam, 23 April in Rode Zee. De radioreporters van de Marshall-landen, die een zesdaags bezoek aan Nederland brengen, waren Dinsdag de gasten van H. M. Koningin Juliana, die hen in de tuin van het paleis te Soestdijk ontving. H. M. de Koningin onderhoudt zich met enige van Haar gasten. (Van onze verslaggever) De Katholieke Arbeidersbeweging in verbondsvergadering te Utrecht bijeen, heeft zich middels een resolutie, volgend op de rede van prof. dr. J. Tinbergen, directeur van het Nat. Planbureau en lid van de S.E.R., tot de overheid gewend, waarin zij zegt, na de overweging van het loon- en prijsbeleid van oordeel te zijn dat het bestuur van de K.A.B. zich in het belang van het Nederlandse volk terecht heeft neergelegd bij het door de regering gevraagde gebruiksoffer van 5 pet. Vervolge. is zij ec...cr van oordeel dat afdoenuc maatregelen moeten genomen worden om het grote gezin met niet verdienende kinderen voor een onevenredige achteruitgang behoeden. Daarom wordt met klem aange drongen op een grotere progressie in de wettelijke kinde: !ag van af het derde kind, en op sterke invoering van de wachtgeld- en werkloosheidsv—mg en s=- perkir- va xe-verbruik vta dire middelen. De K.A.B. kon medewerking verlenen aan de verantwoorde maatregelen gericht op de verho ging van c' productie, waar zulk' zonder werkgelegenheid in gevaar te brengen doelmatig is, ec^'er in de verwachting dat de arbei ders direct of indirect deel heb ben in de meer-opbrengst van z hogere productie. Alle katholieke werkers van Nederland worden tenslotte opge roepen, in deze wc/ï land en volk moeilijke omstandigheden doelbe wust hun plicht als katholieke arbeiders te blijven vervullen. WENS VAN RIDGWAY: Generaal-majoor Courtney Whit ney, de persoonlijke adviseur van generaal MacArthur, heeft Dins dag op een persconferentie ver klaard dat generaal Matthew Ridgway, die MacArthur opvolg de, „na een analyse van de toe stand een in krachtige termen vervatte boodschap" aan het de partement van defensie heeft ge zonden, waarin hij op gebruik making van de nationalistische strijdkrachten aandringt „ter ver sterking van onze positie". Torens (Sm.). Het is begrijpelijk, dat in deze tijd van dwingende versobering in verschillende sec toren van de bouwactiviteit, dc nieuwe kerken voorshands zon der torens gebouwd worden. Hot is begrijpelijk, hoezeer betreu renswaardig. Het is ons vreemd, kerken zonder torens te zien. Het is een verlies, in dubbel op zicht. Want het schaadt als re gel de schoonheid van stad en land en het gemis van ..de vingers die naar de hemel wijzen", treft ons pijnlijk. Het vergroot een gees telijk tekort. Men moet in elk geval dit offer, dat aan de ver sobering gebracht wordt, niet te licht tellen. En zie nu tegenover deze houding van de levende kerk wat er soms met „dode" kerken gebeurt. Zo lezen wij, dat men voornemens is, de toren van de aloude Sint Jacob in den Haag te restaureren. Kosten ongeveer een millioen gulden. Verdeeld over vijf jaar. Het Rijk zal zo ongeveer voor de helft bijspringen. Dat is vijf jaar achtereen een honderd duizend gulden. Ook andere oude. kerken worden, vaak zeer prijzig, hersteld en vaak zijn in dat her stel torens betrokken. En hier be treft het dan dikwijls „dode" kerken, die nauwelijks een paar maal per jaar gebruikt worden. Wij weten natuurlijk heel goed, dat het hier in veel gevallen om bouwwerken van bepaalde waar de gaat, om oudheidkundige waarde en om monumenten, welke terecht aan de zorg van de Overheid mede zijn toevertrouwd. Een Sint Jacob in den Haag zon der toren zou een ernstige schen ding van het stadsbeeld zijn. Maar de tegenstelling tussen de zorg voor de torens van de dode kerken en die van de levende is toch te merkwaardig, om er niet even op te wijzen en te hopen, dat men deze zal willen overwe gen. Wij zijn voor de bescherming van het cultuurbezit uit het ver leden. Maar als de oude torens een symbool zijn van een rijk, aan God gewijd verleden, dan moet ook niet te licht geteld wor den het gemis van de symbolen voor een christelijke toekomst, een vertrouwen op een hoopvolle nieuwe tijd, waarin torens op onze nieuwe kerken de blik omhóóg, van de aarde naar de hemel, van de mens op God richten. Vooraanstaande verbannen Al banezen te Rome maken melding van „een golf van terreur in Albanië". Veertig personen zou den zijn terechtgesteld en tussen de zevenhonderd en vijftienhon derd gearresteerd. Volgens een bestuurslid van het verbannen Nationale Front zijn in het gehele land volksrechtban- ken opgericht, sinds 19 Februari in de Sowjet-legatie te Tirana een bom ontplofte. Deze rechtbanken zouden de bevoegdheid hebben onmiddellijke terechtstellingen te gelasten. De gezinnen van de te- rechtgestelden werden naar een concentratiekamp te Fieri ge bracht. (Van onze verslaggevers) VAN DE IJSELMEERKUST. Woensdagmorgen, Terwijl de lauwe Aprilnacht langzaam verstrijkt, komen van onze verslag gevers langs de kust van het Ijselmeer reeds enige gegevens binnen over raids, die in het kader van de oefening „Achilles" zijn ondernomen. Tot nu toe hadden deze raids hoe voor treffelijk ook door de Mariniers van Texel en Friese landmacht eenheden georganiseerd geen resultaat. Nadat Maandagavond reeds een kleine stoottroep getracht had bij Den Oever aan land te komen waarbij een wachtmeester van de Marechaussee door een fosfor- handgranaat in het gezicht werd gewond bestormden gister avond rond het middernachtelijk uur mariniers en Friezen de Af sluitdijk aan het Kornwerderzand. Er ontwikkelde zich een verbit- Nabij Jokohama in Japan is brand ontstaan in een electrische trein, die volledig bezet was met Amerikaanse militairen en Ja panse burgers. Voor zover mo menteel bekend, zijn bij deze brand minstens honderd doden te betreuren, terwijl meer dan twee honderd personen werden ge wond. De brand werd veroorzaakt, doordat vonken van de boven leiding op het dak van de eerste wagon vielen. Deze wagon raakte in brand en het vuur raasde door de zes rijtuigen. Door het uitval len van de stroom konden de electrisch werkende portieren niet worden geopend. Enige passagiers konden door de ramen naar buiten komen, maar kwamen om het leven bij hun sprong van de zes meter hoge spoorweg. De Amerikaanse solda ten zaten in de eerste wagon, die voor hen gereserveerd was. In enige minuten was het eerste rij tuig veranderd in een massa ver wrongen staal. Het tweede rijtuig brandde gedeeltelijk uit, voordat de brandweer het vuur meester was. In een officiële mededeling is Dinsdag verklaard, dat te Calcut ta cholerais uitgebroken. De ziekte heeft epidemische afme tingen aangenomen. De vorige week waren tachtig personen gestorven en de week daarvoor 61, aldus de mededeling. OP WEG NAAR HUIS 24 militairen van de Konink lijke Landmacht, die het laatste contingent K.L.-dienstplichtigen vormen, keren Woensdag per vliegtuig naar Nederland terug. Op 25 April bevinden zich, be halve de militaire missie, nog 450 man in Indonesië, die op basis van vrijwilliger ingeschakeld zijn bij de afwikkeling en de verzor ging van het vervoer der Ambo nezen met tijdelijke K.L.-status, van wie nog ongeveer 3200 in Indonesië vertoeven. Dit vervoer zal op 20 Mei zijn voltooid. terd gevecht, waarbij zelfs ge bruik werd gemaakt van traan gas. Hoewel er nog „blauwen" de aanvallers op de dijk ach terbleven, werd hun hoofdmacht teruggeslagen. Tot op het moment waarop wij dit schrijven, is nog niet bekend of dit een hoofdaan val was. of een aftastings-raid. De aanval werd ondernomen van landings- en rubberboten en was gedekt door zwaarder materieel, waaronder Britse vlooteenheden. Carriers patrouilleerden intensief over de hele diik. Vervolg op pag. 3. Dat de assistentie van de politie vaak voor de meest vreemdsoortige gebeurtenis sen wordt ingeroepen, is niet nieuw. Zo zullen de dienst doende Haagse politiemannen in de nacht van Maandag op Dinsdag ook wel enigszins verwonderd hebben gekeken, toen een boer van de Mon- sterseweg te Loosduinen me dedeelde, dat een van zijn koeien in een nabij de boer derij gelegen beerput was gevallen.Voor de koe zag het er niet zo mooi uit: de put was nogal diep en gevuld. De politie zegde de boer evenwel hulp toe en verzocht de brandweer om assistentie. Deze toog met 'n kraanwagen naar de plaats van het „ongeluk". De koe spartelde nog in de put en er was voor de brandweerman nen dus alle reden om zo spoedig mogelijk met red dingswerk te beginnen. Enige ogenblikken daarna stond het dier weer op de begane grond.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1